^BOEING STRATOLINER. Dl ff s D A G 21 MAART 1939 Vliegen op 6000 M. hoogte. De Boeing Stratoliner kan met twee der motoren aan één zijde van den vleugel in rust tot ruim 3000 Meter stijgen. Eerste toestel verongelukte; andere machines zijn bijna gereed. Het Boeing-vliegtuig dat in Amerika zoo jammerlijk bij één der proef vluchten is verongelukt waarbij de heeren P. Guilonard en A. G. von Baumhauer om het leven kwamen was een nieuwe constructie van de vermaarde Amerikaansche vliegtui- genfabriek te Seattle, die zoowel op het gebied van militaire- als ver- keersmachines een wereldreputatie ge niet. Deze fabriek was het, die voor het eerst het nieuwe type Amerikaansche verkeersvlieg tuig lanceerde; pionierswerk waarop Douglas succesvol verder bouwde. Van Boeing stammen ook de reuzen bommenwerpers, die als „vliegende forten" alom bekend werden. In de laatste jaren zette Boeing twee geheel nieuwe projecten op stapel. Van de vliegboot. de z.g.n. Oceaan-clipper, werd onlangs het eerste exemplaar aan de Amerikaansche luchtvaartmaatschappij „Pan American Air ways" afgeleverd, die deze booten voor haar transoceanische luchtdiensten zal gaan gebruiken. De Boeing Stratoliner, die eerder dan de Clipper klaar had moeten zijn, ondervond bij den bouw klaarblijkelijk eenige stagneering De Amerikaansche Luchtvaart Mij. T.W.A. anunuleerde daarop haar order, die zij op dit toestel had geplaatst. Panair daarentegen handhaafde haar aankoop, daar zij deze vliegtuigen, die voor snelvervoer op groote hoogten bestemd zijn, voor haar continentale luchtlijnen in de toekomst niet kan missen. Ook het buitenland had voor de Boeing Stratoliner groote interesse, met name onze K1.M., hetgeen wel duidelijk blijkt uit de aanwezigheid van twee Nederlandsche experts aan boord van het verongelukte vliegtuig. Snelle opeenvolging van proefvluchten. Opvallend was het tempo, waarmede bij de proefvluchten van deze machine voor de substratosfeer tewerk werd gedaan. In één maand tijds werden 27 proefvluchten ge maakt, waarmede de eerste serie practische onderzoekingen in het begin van Februari kon worden afgesloten. Daarna zou de over- drukcabine worden ingebouwd met de daar bij benoodigde apparatuur zooals compres soren, verwarming enz. Want voor het vlie gen op hoogten van 5000 tot 6000 meter, de zg.n. substratosfeer, hetgeen met belangrijke voordeelen van veiligheid, snelheid en comfort gepaard gaat, werd deze stratoliner speciaal De eerste serie proefvluchten omvatten de controle van bestuurbaarheid, stabiliteit en algemeene prestatie terwijl bovendien de werking der motoren, instrumenten enz. nauwkeurig werd nagegaan: dat alles oip normale vlieghoogte dus tot maximum 3000 meter hoogte. De snelheid overtrof belangrijk die, welke door de entwerpers van dit vliegtuig theo retisch was vastgesteld op 390 km/u op normale vlieghoogte, terwijl ook wat de kruissnelheid betreft een gunstiger practisch resultaat kon worden bereikt. De afstand dien de marchine in de start meek ncodig te hebben, is opvallend kort. Be 'Oidft vV een maximum gewicht van wor(*t de „Stratoliner" door de vier 'Se lioo P.K. Cyclonemotoren in minuut tot 305 M. hoogte getrokken! Is de spreeuw een nuttige vogel? Raad van Schellinkhout besluit de nesten te verstoren. De gemeenteraad te Schellinkhout heeft een verordening aangenomen op het verstoren der spreeuwennesten gedurende den broeitijd, voor zoover dit betreft nesten op en tegen ge bouwen in die gemeente. Dit is geschied naar aanleiding van een verzoekschrift in dien geest, ingediend door de vruchtenkweekers Groot en Maarse aldaar, die zich aan het hoofd hadden geplaatst van een actie tot be perking van het aantal spreeuwen, wegens de enorme en steeds toenemende schade welke deze vogels aan alle mogelijke fruitgewassen toebrengen. Daar bij nauwgezet onderzoek zou zijn gebleken, dat het nut van de spreeuw tot minimale proporties zou moeten worden terug gebracht, werd in deze de hulp ingeroepen van den Plantenziektenkundigen dienst, welke hulp daarna op de meest bereidwillige wijze is verleend. Automatische lichtseinen bij de Spi laden tot een totaal gewicht van 18560 K.G. kwam de Stratoliner na een aanloop van 229 M. los van den grond terwijl dit bij de totale maximumbelasting van 20390 K.G. 305 meter bedroeg. Dit is minder dan het vierde gedeelte van de. startbaan op een vliegveld van middelmatige grootte. Ook bij het stijgen toonde dit product enorme kracht. Uitgerust met vier 1100 Pk. Wright-Cyclone motoren klom de Stratoliner in één minuut tot 430 meter, bij een totale belasting van 18560 K.G. Toen het totale ge wicht tot 20390 K.G. werd opgevoerd bedroeg de stijginghoogte in één minuut nog 305 M. Deze stijgsnelheid is twee maal zoo groot als in de minimumeischen voor de Amerikaansche luchtvaardigheidsproeven is voorgeschreven. Bij het stopzetten van twee der vier moto ren aan één zijde van den vleugel kon de Stra toliner volbeladen nog tot 3050 meter stijgen. De bestuurbaarheid van het vliegtuig bleef ook onder deze zware omstandigheden volko men bevredigend. Van de overwegingen, welke tot den bouw van een dergelijk vliegtuig, bestemd voor het verkeer op groote hoogten leidden, vermelden we hier het volgende. Hermetische cabine. Het is bekend dat bij het hooger komen de meeste menschen aanvankelijk makkelijker ademhalen. Wordt echter eenmaal de grens van ongeveer 3500 meter gepasseerd, dan gaan geleidelijk bezwarende physieke ver schijnselen optreden. De cabine van de Stra toliner is dan ook hermetisch ingericht, zoo dat op 6000 meter hoogte de druk en de tem peratuur, die op 3500 M. hoogte heerschen, kunnen worden gehouden. Percentagegewijs bevat de lucht op 6000 M. hoogte echter even veel zuurstof en andere gassen als op. zee niveau. Het is derhalve voldoende de lucht in de cabine samen te drukken om een dragelijk .klimaat" voor de passagiers te verkrijgen. Bovendien kunnen nog meer voordeelen dan van grooter veiligheid snelheid en comfort worden bereikt. Het systeem van automati sche drukregeling opent nieuwe mogelijkheid voor het stijgen en dalen. Wanneer de Strato liner bijv. op een hoogte van 5000 M. moet dalen kan dit met een snelheid van 170 M. per minuut gebeuren, daar men het zóó kan regelen dat de druk in de cabine verandert met een snelheid van 90 M. per minuut, het geen het menschelijke organisme rustig kan verdragen. Deze snelle stijg- en daalmogelijkheid, waar bij het comfort der passagiers niet in het minst in het gedrang komt, beteekent in de practijk een belangrijke tijdsbesparing. Via gaten in den vleugel treedt regelmatig versche lucht toe, die door twee compresso ren en vóór het binnenkomen in de cabine door twee radiateuren wordt verwarmd. Ver bruikte lucht wordt voortdurend uit de cabine weggevoerd. Het geheele verwarmingssysteem is zéér eenvoudig en wordt door een thermo staat automatisch geregeld. Echter is in de cabine ook een handle aangebracht, die een temperatuurregeling naar believen moge lijk maakt. De Stratoliner kan overdag drie en dertig passagiers vervoeren. Wanneer slaapaccomo- datie wordt vereischt bedraagt de vervoers- moge.'ijkheid 25 personen. Daarbij wordt bo vendien rekening gehouden met een beman ning van vier of vijf koppen. Seriebouw. Het eerste exemplaar van dit type is thans omgekomen. Daar het vliegtuig echter voor seriebouw bestemd was, bevinden zich reeds meerderen hiervan bijna voltooid in de fa briek. Na de eerste korte berichtgeving is het uiterst gewaagd een definitief oordeel uit te spreken over de oorzaak der ramp. Bij een vliegtuig, dat ingevlogen wordt, is altijd een verhoogd risico. De vlieger „kent" de machine nog niet door en door en altijd weer zal blijken dat ondanks nauwkeurige be rekening de constructie in de practijk eenige correctie zal moeten ondergaan. Vooral bij een type vliegtuig, waarin veel noviteiten zijn verwerkt, zal het risico groot zijn. De slagen in de luchtvaart zijn immer smartelijke tref fers in den kleinen kring van het privé-le- ven. Voor de luchtvaart mogen zij echter niets anders dan prikkels tot geperfection- neerden vooruitgang beteekenen. En die waarde hebben zij ook! Hetgeen de kroniek der tegenslagen in de laatste jaren wel onom stootelijk heeft aangetoond. DOMYN KELLER. JUBILARISSEN OP DE JAARBEURS. Maandagmiddag werd in de zaal van de In- dustrieele Olub in het Jaarbeursgebouw te Utrecht aan elf deelnemers aan de Jaarbeurs, in verband met het feit, dat zij aan alle veer tig jaarbeurzen hebben deelgenomen, ^en oor konde uitgereikt. De uitreiking geschiedde door den voorzitter van den raad van beheer, dr. F. H. Fentener van Vlissingen. Onder deze firma's was de kousenfabriek Hin N.V. te Haarlem. Stal een huisbaas 4300.—? Zijn vader doodgestoken. Acht en twintigjarige zoon gearresteerd. Maandag heeft de 28-jarige Tjeerd Mellema zijn 58-jarigen vader Dirk Mellema, slager en koopman te Hempens in de gemeente Leeuwar- deradeel, gelegen onder den rook van Leeuwar den, bij een hevigen twist met een mes eenige malen gestoken, tengevolge waarvan de man is overleden. Deze zoon heeft verkeering met een meisje uit Leeuwarden, iets, dat niet naar den zin van den vader was. Zondag was de zoon naar zijn meisje geweest en keerde Maandagochtend om ongeveer half negen te Hempens terug. Men neemt nu aan, dat vader en zoon weer ruzie over deze kwestie hebben gekregen. De vader heeft zich hierbij zóó opgewonden, dat hij in de slachtplaats alles kort en klein sloeg. Tjeerd reageerde hier zoo danig op, dat de mannen slaags zijn geraakt. Op het erf is de twist zóó hoog geloopen, dat de zoon zijn vader met een mes te lijf ging. De laatste zakte bloedend ineen, waarna de dood na eenige oogenblikken intrad. De zoon is in den loop van den dag aange houden. De vader stond in wijden omtrek als een zeer ruw en gevaarlijk mensch bekend. Verscheidene personen uit zijn omgeving hadden met toe stemming van de politie vuurwapenen in huis om zich, zoo noodig, tegen hem te verweren. De zoon, die nog nimmer met de Justitie in aan raking was geweest, stond gunstig bekend. oorwegen. Op eenige trajecten Maandag in dienst gesteld. Bij de spoorwegen zijn Maandag nieuwe automatische lichtseinen in dienst gesteld, die in de plaats zijn gekomen van de be kende automatische armseinpalen. Deze arm- seinpalen zijn in 1926 om blokseinwachters uit te sparen ingevoerd. Nu heeft men, om nog verdere bezuiniging toe te passen deze palen vervangen door eveneens automatisch te bedienen lichtsig nalen. Het onderhoud van deze signalen is goedkooper dan van de andere installaties en bovendien zijn ook bij slecht weer deze signalen zeer duidelijk zichtbaar. Twee hoofdingenieurs van de Nederlandsche Spoorwegen, de heeren A. 't Hooft, die met de uitvoering is belast en J. H. Verstegen, de ontwerper van dit nieuwe systeem, deelden ons mede, dat deze signalen voorloopig alleen nog in gebruik zijn op kleine gedeelten van het traject AmsterdamRotterdam en Sche- veningenRotterdam, waar het systeem van armseinpalen nog niet bestond. Bij het begin van een blok staat zulk een seinpaal. Rijdt een trein langs den paal, dan gaat automatisch een rood licht aan, dat wil zeggen, dat het blok nu bezet is. Wanneer nu de trein een nieuw blok binnenrijdt verandert het roode licht in een groen licht. Het roode licht gaat dan in het nieuwe blok branden Bovendien staat op 700 meter van den biok- seinpaal een voorseinpaal. Geeft deze een groen licht dan is de beteekenis daarvan, dat het komende blok veilig is, geeft de paal een rood licht dan beteekent dit: het komen de blok is onveilig terwijl een geel licht den machinist tot langzaam rijden verplicht. Ver der zijn op een afstand van 850 meter voor den biokseinpaal of 150 meter voor den voor- seinpaal nog de bekende bakens gehandhaafd een schuin afloopende plank, die wit-zwart is geschilderd. Op deze wijze is zoo deelde men ons mede de beveiliging uitstekend verzorgd Voor dit systeem is gebruik gemaakt van wisselstroom, die door aansluiting op de ge meentelijke electrische centrale te Leiden verkregen wordt en in lagere spanning langs de spoorlijn wordt getransformeerd. Bovendien zijn te Voorschoten groote batterijen als reserve-voedingsbron opgesteld die voortdurend in lading zijn en acht uur dienst kunnen doen. Het is nog niet bekend of dezen seinen al gemeen zullen worden ingevoerd. Zooals gezegd doen zij nog slechts dienst op kleine gedeelten van de trajecten Amster dam—Rotterdam (namelijk tusschen Den Haag en Voorschoten) en ScheveningenRot terdam (namelijk tusschen Den Haag en de Loolaan, even voorbij het Station Laan van Nieuw Dost-Indië). VAN ZESTIEN METER HOOGTE NEERGESTORT. Schilder aan gevolgen overleden. Maandagmiddag om drie uur is de 23-jarige B. uit Dordrecht bij het verrichten van schil- derswerk aan de spoorbrug-Baanhoek over de Merwede te Sliedrecht, van een hoogte van zestien meter gestort. Zwaar gewond bleef hij op een steenen glooiing liggen. In het plaatselijk ziekenhuis, waarheen hij werd vervoerd, is hij later op den middag overleden. Zonderlinge geschiedenis in hooger beroep. Op 3 October 1937 deed mej. C. J.S. uit de Jaagpadstraat te Rotterdam, bij de politie aan gifte, dat tijdens haar afwezigheid uit haar wo ning een geldkistje met f 4300 gestolen was. Haar huisbaas, de 64-jarige W. F. B., die een sleutel van haar woning had, verdacht zij van dezen diefstal en, hoewel deze bleef ontkennen en ook geld noch kistje bij hem werden gevon den, werd hij door de politie gearresteerd en door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Heden werd deze zaak in hooger beroep voor het gerechtshof te 's Gravenhage behandeld. De benadeelde verklaarde, als getuige, dat zij het kistje onder den gootsteen bewaarde. Ver dachte moet dat geweten hebben. Immers, de huisbaas zou op een avond tegen haar echt genoot gezegd hebben: „als je kostbaarheden hebt, is er een goede bergplaats in den kelder". De echtgenoot zou daarop geantwoord hebben: ,ik berg het wel onder den gootsteen. Ik geloof dat mijn vrouw wat geld overgespaard heeft, maar daar weet ik niets van". Voorts was een bezwarende factor, dat ver dachte den derden sleutel van het huis niet heeft afgegeven. Op den bewusten dag een Maan dag was hij de huur komen ophalen en, hoe wel hij wel geweten moet hebben, dat juffrouw J. op dien tijd nooit thuis was, heeft hij gebeld en toen hij geen gehoor kreeg, was hij het huis binnen gegaan om de wekelijksche huur op te halen. 's Middags kwam juffrouw J. thuis en kwam aldus verklaarde zij tot de ontdekking, dat het geldkistje weg was. Een buurman, die met de wasch bezig was, heeft bovendien in eerste instantie verklaard, dat hij den huisbaas wel langs den achterkant had zien terugkomen, maar niet langs dien weg had zien komen. De huisbaas zou dus door de voordeur naar binnen, langs den achterkant weer naar buiten zijn gekomen. Uit een en ander putte de advocaat-generaal, mr. J. U. Polman, voldoende bewijs tegen ver dachte en de eisch luidde bevestiging van het vonnis van de rechtbank (anderhalf jaar gevan genisstraf). Vooral het „spel van de sleutels" ook bij een andere huurster had hij den derden sleutel gehouden achtte de vertegenwoordiger van het O. M. bezwarend. De verdediger, mr. H. W. A. van Toen uit Rotterdam, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij zeide voor vele raadsels te staan. Uitspraak 3 April. MOTORRIJDER GEDOOD. Maandagmiddag omstreeks drie uur is de motorrijder J. Veenemans, kleermaker te Nijverdal, op den rijksweg Wierden—Nijver dal in volle vaart tegen een boom gereden. De man liep een schedelbasisfractuur op en was op slag dood. Hét motorrijwiel werd licht be schadigd. Het stoffelijk overschot is naar zijn woning vervoerd. Het slachtoffer was gehuwd en had geen kinderen. HOFBERICHT. 's GRAVENHAGE, 20 Maart. Van ctf- ficieele zijde meldt men ons, dat Prinses Juliana de plechtigheid op 21 Maart in Musis Sacrum te Baarn ter herdenking van het overlijden van H.M. de Koningin-moeder zal bijwonen AFZETTING VAN DUITSCHE DIENST MEISJES. De Hooge Raad heeft Maandag verworpen het cassatieberoep van L. O. die door het Amster- damsche gerechtshof bij arrest van 23 Novem ber, met bevestiging van een vonnis van de Amsterdamsche rechtbank wegens oplichting (afzetting van Duitsche dienstmeisjes) is ver oordeeld, tot drie jaren gevangenisstraf. Reeds eerder had het Haagsche gerechtshof hem we gens een dergelijk feit veroordeeld tot twee en een half jaar en de Haagsche rechtbank tot vier maanden gevangenisstraf. WAAR BORG-K LEE DING KREYMBORG Waarborg Kleeding t is 't merk voor echt en fijn kleermakerswerk (Adv. ingez. Med.) Proefrit voor rijbewijs. Motorrijwielbestuurders mogen niet zonder rijbewijs op den openbaren weg rijden. De kantonrechter te Utrecht heeft 18 Novem ber jl. een advocaat, die voor het verkrijgen van een rijbewijs als motorrijwielbestuurder op den openbaren weg te Bunnik een proefrit had ge maakt, toen hij derhalve nog niet in het bezit van dat rijbewijs was, ontslagen van rechtsver volging. De ambtenaar van het O. M. evenwel, die f 4 boete had gevorderd, stelde beroep in cassatie in, aangezien hij van oordeel was, dat de kan tonrechter ten onrechte had aangenomen, dat er voor den candidaat-motorrijwielbestuurder geen andere mogelijkheid bestond om zich be hoorlijk voor te bereiden tot het afleggen van den wettelijk voorgeschreven proefrit dan door te handelen gelijk hij deed, nl. door zonder rij bewijs over den openbaren weg te rijden. Naar zijn meening had de betrokkene zich ook op een particulier terrein kunnen oefenen, terwijl noch van een wettelijke verplichting, noch van een overwegend maatschappelijk belang zou zijn ge bleken, waardoor mr. van B. gedwongen zou zijn geweest, desnoods met overtreding van wette lijke voorschriften, een rijbewijs te verwerven. De Hooge Raaid heeft heden het vonnis van den kantonrechter vernietigd en mr. Van B. als nog veroordeeld tot een geldboete van 50 cent. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. SCHIPLUIDEN 20 Maart. Het echtpaar W. v. d. Berg en H. v. d. Berg—Mostert te Schipluiden zal 29 Maart a.s. zijn zestigjarige echtvereeniging herdenken. Sergeant-vlieger bij noodlanding gewond. Maandagmiddag om half vijf geraakte een militair vliegtuig uit Soesterberg, de F.C. 9 no. 626. boven de gemeente Maartensdijk in moeilijkheden. De bestuurder zag zich gedwon gen een noodlanding te maken en zette het toestel aan den grond op een weiland, gelegen langs den Hilversumschen Straatweg tusschen Groenekan en het oude dorp van Maartens dijk. Het weiland was te klein, zoodat het vlieg tuig in een daarlangs loopende sloot terecht kwam en gedeeltelijk werd vernield. De bestuurder, de sergeant-vlieger Van Damme. bleef ongedeerd. De andere inzitten de, sergeant-vlieger Van Looyen, werd vrij ern stig gewond. Vijf kinderen bijtijds gered. Felle brand te Tilburg. Maandagavond omstreeks negen uur ont dekten voorbijgangers brand in het dames modemagazijn van de firma Daniels-Hamers aan de Heuvelstraat te Tilburg. De vlammen sloegen toen reeds naar buiten.. Na enkele oogenblikken werd bekend, dat zich in het brandende huis vijf kinderen bevonden, die reeds te bed lagen. De ouders waren afwezig en de dienstbode, die zich in de woning be vond, had klaarblijkelijk nog niets van het dreigend gevaar gemerkt. Een der toegescho ten burgers trapte resoluut het glas van de voordeur in en met enkele andere personen verschafte hij zich toegang tot het brandende pand. Op het hulpgeroep van één der kin deren, dat door het geknetter van de vlammen was wakker geworden, had inmiddels ook de dienstbode den brand ontdekt. Geholpen door de binnengedrongen burgers slaagde zij zij er gelukkig in de kinderen bijtijds in veiligheid te brengen. Terstond daarop vraten de vlammen zich naar boven door en een groote vonken regen vulde de avondlucht. De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, tastte het vuur met zeven stralen aan en sloot het van alle kanten in. Dank zij dit krachtige optreden kon men na ruim een uur zeggen, dat het gevaar voor uitbreiding niet meer bestond. Bij het blusschingswerk is de hoofdbrand meester Wijman van het dak van het naast gelegen perceel, van waar hij een straal water op het nog gedeeltelijk brandende pand wierp doordat hij zijn evenwicht verloor, naar be neden gestort in het huis. Het duurde geluk kig niet lang, of men had den man naar bo ven gehaald. Hij had een val van vijf of meter gemaakt en daarbij flinke snijwonden aan hoofd en handen gekregen. De toestand van W. is niet levensgevaarlijk. Het modemagazijn, een smal pand van drie verdiepingen, brandde vrijwel geheel uit. De oorzaak van den brand is onbekend. MR. G. VAN DER FLIER LID VAN DEN HOOGEN RAAD. Bij KE van 17 Maart 1939 is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlan den: mr. G. van der Flier, thans raadsheer in het gerechtshof te Arnhem. De Völkische Beobachter: In een artikel onder het opschrift „Handen af van Midden-Europa' schrijft de Völkische Beobachter over de houding van Engeland ge durende de laatste drie dagen, dat deze blijk geeft van een absoluut onbegrip, van politieke en historische onkunde en van moreele en open lijke machtspolitieke vijandigheid. Het blad zet uiteen, dat, wanneer de Engelsche bladen en eenige Engelsche ministers de wer kelijke houding weergeven van de Britsche na tie „wij Groot-Brittannië' in den vervolge zul len moeten beschouwen als ondubbelzinnigen vijand van de natuurlijke ontwikkeling van Duitschland en dat zou Duitschland dwingen zijn jarenlange, eerlijke hoop op een overeenstem ming met de Engelschen te begraven en zijn po litiek jegens het Britsche rijk definitief aan een breede wijziging te onderwerpen. Dan zou ook blijken, dat de grondzuil van de nationaal socialistische politiek tegenover Brit- tannië, het vlootverdrag, op zand rust. Want dit verdrag beteekent, dat wij Enge- land's veelvuldige belangen in de wijde wereld als zuiver Engelsche aangelegenheden opvatten en ons tevreden stellen met een afgescheiden ruimte in Midden-Europa". Met welk recht wagen juist de Engelschen het, zich tegen de vestiging van een levensvat baren toestand in de Boheemsch-Moravische ruimte te verzetten?" Het blad bespreekt de wijze, waarop Enge land verschillende bezittingen verworven heeft en de Britsche politiek in Palestina. Voorts schrijft het, dat de laatste dagen documenten in Duitsche handen zijn gevallen, waaruit blijkt, dat de Britsche diplomatie in de Tsjechische cri sis van Mei tot September Benesj in zijn koers sterkte. AGENDA VOOR BEVERWIJK DINSDAG 21 MAART Luxor Theater, Breestraat: „Het mysterie van de onderwereld" en „De geheimzinnige radiozen der", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: *,De macht van het goud" en „De zangvogel van Broadway", 8 uur. WOENSDAG 22 MAART Luxor Theater, Breestraat: „Het mysterie van de onderwereld" en „De geheimzinnige radiozen der", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM DINSDAG 21 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Optreden van La Argentinita, 8.15 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Optreden van den telepaath-speurder Maloïtz op de Voorj aars- beurs. Frans Hals Theater: „Het monster van Fran kenstein", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Kapitein Mollenard" en „De geheimzinnige misdaad", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De schaakspeler". Op het tooneel: De drie Hugo's. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Het wetboek der gestraften" 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Stroopers van Alaska" en „Alarm onder water". Moviac Theater: „Een nacht op den Donau" geprolongeerd. Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. WOENSDAG 22 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Kamermuziek avond Boedapester Strijkkwartet, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7