IJmuider Courant P°'«i" 31°791' DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Bestemming van de Vleeschhal. Spreeuwenstrijd. mm THALIA Gedeelte van dijk bij Gouda verzakt. Ernstig ongeluk ULTIMATUM jaargang L»iurenf Coster. Maaischappö ^"conran' Uitgaven en 4lgem Takkerü N. V Groote Houtstraat 93. T I [0724. Bureau IJmuider □aarletD. 1 e L«<. 42' jldverlelti68' opSeSeveö d" b>^ „rf» k-"1"" ""e6"0™" m de Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM, EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM donderdag 23 maart'39 Abonnementen per week f 0.12'/2, per maand f0.52'/j, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. REX THEATER ik beschuldig actueeler dan ooit (Adv. Ingez. Med.) In den loop van dit jaar zal de restauratie een der kostbaarste juweelen van oude kunst die Haarlem rijk is. de Vleesch hal voltooid worden. En dan rijst vanzelf de vraag, welke bestemming het gemeentebestuur aan dit gebouw zal geven. Daaromtrent is nog eeen beslissing genomen. Het gebouw heeft Rijks- en Provinciale Archieven geherbergd, die naar het oude Provinciale Gouvernements gebouw in de Jansstraat zijn verhuisd en daar zullen blijven. Er is later overwogen een filiaal van de gemeente-bibliotheek, die tekort aan ruimte heeft, in de Vleeschhal te vestigen, maar het gebouw bleek daar niet geschikt voor te zijn om technische redenen, voorna melijk de fundeering betreffend. Het staat leeg en opent mogelijkheden. En aangezien het zoo mooi is en zoo de aandacht trekt van lederen bezoeker van Haarlem, niet het minst van den vreemdeling die Nederland bereist, lijkt het wel heel geëigend om die bezoekers naar bin nen te lokken en hun iets belangwekkends te toonen. Als ik in een andere stad, in binnen- of buitenland, een gebouw zie dat mij door zijn schoonheid of historische waarde of beide treft voel ik altijd den. wensch opkomen, het ook „van binnen te zien". En ik geloof dat het een meesten menschen zoo gaat. Krijg ik dan te hooren, dat het niet te bezichtigen is om dat men er een of ander kantoor in heeft ge vestigd of het tot pakhuis van stoffige oude dossiers heeft bestemd, dan stelt mij dat teleur. En dan denk ik bovendien: daar was toch heel wat beters mee te bereiken geweest. Nu heb ik geen reden om te veron derstellen dat Haarlem's gemeentebestuur van de Vleeschhal een ontoegankelijk kantoor of door-zeldzame-snuffelaars-bezocht pakhuis zou willen maken, maar ik vestig er de aan dacht op dat Haarlem met de Vleeschhal iets veel beters zou kunnen doen dan zoovele andere steden in binnen- en buitenland met vele oude gebouwen hebben gedaan. De Haarlemsche kunstschilder George Gussenhoven heeft daar een idéé voor. In een brief aan B. en W. heeft hij voorgesteld er een museum van bijzonderen aard van te ma ken: een museum dat veel menschen zou trekken, ©aarbij heeft hij eraan herinnerd dat Haarlem in luttele jaren tijds veel verlo ren heeft door de verdwijning van drie mu sea: het Museum voor Kunstnijverheid, het Koloniaal Museum en het Museum Stolk. Nu is de Vleeschhal niet geschikt voor schilde rijen-museum vanwege den onvoldoenden licht-inval. Maar wel voor het tentoonstellen van teekeningen en velerlei andere beziens waardigheden en ook voor het houden van'le zingen en voordrachten. Voor schilderijen tentoonstellingen is trouwens de expositie zaal van het Frans Hals Museum beschik baar. Als men nu aan teekeningen denkt komt meteen de gedachte op aan een prachtig Haarlemsch bezit: de Platenatlas, die zelfs maar zoo weinig Haarlemmers uit eigen aan schouwing kennen. Zij bevat een buitenge wonen historischen rijkdom, telt vele teeke ningen van bijzondere kunstwaarde en is zoo uitgebreid dat men er een lange reeks tijde lijke tentoonstellingen mee in de Vleeschhal zou kunnen houden. Behalve dat zijn er vele voorwerpen uit Haarlem's historie, ook in particulier bezit, die voor zulke tentoonstel lingen in aanmerking zouden komen. De heer Gussenhoven heeft in zijn brief de aandacht gevestigd op oude kleederdrachten, op al wat tot de historie van de bloembollencultuur in betrekking staat o.a. de periode van den windhandel in tulpen en op allerlei curio siteiten uit de provincie Noord-Holland. Ja, inderdaad: Haarlem is de provinciale hoofd stad en dus de aangewezen plaats om de velerlei merkwaardigheden uit de historie der provincie in het licht te stellen. Ik denk aan een nog pas herdachte gebeurtenis die in onze onmiddellijke nabijheid plaatsgreep: de drooglegging van de Haarlemmermeer. Maar ook aan het historisch bezit van zulke oude stadjes als Hoorn en Enkhuizen, waar men ongetwijfeld bereid zou zijn tot tijdelijk af staan van die dingen voor een tentoonstel ling. De heer Gussenhoven heeft zeer terecht ook de producten der Haarlemsche nijverheid te berde gebracht. Ge groote benedenzaal van de Vleesch- bol eigent zich uitstekend voor tentoonstel den van dezen aard die in het gebouw een s eeds-wisselend en dus bijzonder levend museum zouden scheppen. Groote kosten zijn oan de uitvoering van dit plan niet verbon- en' Vei'lichting en verwarming dit laatste als men het gebouw ock buiten de zomer maanden voor het doel zou willen gebruiken - zouden niet veel geld vorderen in ver houding tot de 80 mille, aan de restauratie besteed. Door de heffing van een lagen entrée- prijs zouden de exploitatiekosten kunnen worden bestreden. En men zou het vreemde lingenverkeer ten zeerste dienen met deze be stemming aan de Vleeschhal te geven. Ik ben dan ook geneigd bij voorbaat aan te nemen dat de Vereeniging Haarlem's Bloei groote belangstelling voor deze zaak zal hebben. En er zit voor mijn gevoel al iets bijzonder aantrekkelijks in, zoo'n oud gebouw een nieuwe, levende functie te geventemeer omdat het door zijn gelukkige ligging en zijn architecturale schoonheid reeds de belang stelling van alle bezoekers der stad trekt. Met den bouw van de Vleeschhal werd in het laatst van de zestiende eeuw begonnen. De schepper was de vermaarde architect Lie ven de Key, zooals onderzoekingen van wijlen den gemeente-archivaris C. J. Gonnet heb ben aangetoond. Door de eeuwen heen heb ben Haarlem's stadsbesturen het gebouw hun zorg en aandacht gegeven: het is steeds goed onderhouden en daarom is zijn schoonheid in drieënhalve eeuw tijds zoo wonderlijk be waard gebleven. Toch is er in vroeger tijd wel eens twijfel aan zijn architectonische waarde tot uiting gekomen en de verguizing van den Italiaan Amices kan men geen twijfel meer noemen. Hij schreef en wij lezen het met verbazing over zulk wanbegrip: „Naast de hoofdkerk staat een buiten sporig gebouw, bestemd voor het houden van openbare verkoopingen; een ge- denkteeken van grillige bouwkunst, half wit, half rood, een verzameling van trap jes, geveltoppen, obelisken, pyramide'tjes, bas-reliefs, versiersels zonder naam in den vorm van tafelstukken, luchters en dompers, welke er lukraak schijnen neer gesmeten en alle tezamen het beeld op leveren van een Indische pagode, met eenige afdwalingen in den Spaanschen smaak tot een Hollandsche woning her schapen door een door jenever opgewon den bouwmeester". Zulk een oordeel uit vroeger tijd moge ons tot voorzichtigheid stemmen bij onze vaak zoo overhaaste meeningen- over Amsterdam- sche Stadhuisplannen en andere voortbreng selen van min of meer moderne architectuur. Men moet wel heelemaal in zijn tijd staan en leven om er alle schoonheid van te door- vorschen. En men moet zich vaak inspan ning getroosten en laten voorlichten door nderen om erin door te dringen. Maar dat is een ander chapiter. Ik hoop veler aandacht te hebben gewonnen voor een nieuwe, levende bestemming van de oude buitensporige Indische pagode" op de Groo te Markt te Haarlem! R. P. Spoedige hervatting van de sport- relaties met Duitschland. Tusschen den Duitschen sportleider von Tschamrner und Osten en den Nederlandschen gezant te Berlijn jhr. mr. H. M. van Haersma de With hebben volgens de Tel. besprekingen plaats gehad. Het resultaat van dit onderhoud is van dien aard geweest, dat men mag verwachten, dat binnen afzienbaren tijd de sportieve betrekkin gen tusschen Nederland "en Duitschland, welke in November 1938, wegens het afgelasten van den voetbalwedstrijd NederlandDuitschland door den burgemeester van Rotterdam, werden verbroken, zullen worden hervat. (De gemeenteraad van Schellink- hout heeft een verordening aan genomen, die het verstoren van spreeuioennesten in den broeitijd regelt, op grond van de steeds toenemende schade die deze vogels aan de vruchtboomen aan brengen). De vroede raad van 't plaatsje Schellinkhout, Heeft dezer dagen een besluit genomen, Dat ieder spreeuwenpaar dat nesten bouwt In die contreien kwalijk zal bekomen, De spreeuw wordt daar als ware plaag beschouwd, Daar hij den pik op vruchten heeft in boomen. Wij zien den spreeuw als welkom lentegast, Maar hij komt niet slechts om ons oor te streelen, Met schoon gezang dat goeden vogels past, Hij komt om ons heerlijk fruit te stelen En wordt den kweekers daardoor tot een last, Dien zij in 't vruchtbaar werk niet kunnen velen. Zij broeien straks weer op hun nest en op De schade die zij later zullen maken, De kweekers, niet gediend van dezen strop, Verstoren dus hun nesten op de daken, Waardoor de spreeuwen, oud en in den dop, Figuurlijk slechts in nesten zullen raken. U ziet hoe men die kleine roovers ducht, En hoe men duchtig op hen is gebeten, Men wacht van deze actie goede vrucht, Ook in dien zin. dat deze vogels weten. Als zij zich haastig redden in de vlucht: Met groote heeren is 't kwaad kersen eten. P. GASUS. (het theater met de beste films). VRIJDAG a.s.: het millioenenwerk der Paramount: „DE ZEEWOLF" (Zie annonce achter in dit blad.) (Adv. Ingez. Med.) Woensdagmiddag is te Gouda een gedeelte van den IJseldijk, welke bin nen de gemeente Gouda een schakel vormt in den verkeersweg Rotter dam-Utrecht, over een lengte van circa twintig meter en een breedte van vier tot vijf meter verzakt, waar door er een groot gat ter diepte van omsteeks vijf meter ontstond. De Groenedijkberm met de daarop staande boompjes en de kademuur van bazaltsteen met een zware ducdalf voor het meren van schepen aan de Uselkade zijn mede weg gezakt. Door deze dij kinstorting moest het verkeer van Rotterdam naar Utrecht en naar den Krimpenerwaard verlegd worden door de stad, langs de markt. Vermoedelijk is de dijk aan de IJselzijde door het water ondermijnd. De herstelwerk zaamheden zullen zeker eenige dagen in beslag nemen. bij afbraak van een brug. DE PASTOOR VAN KIRCHFELD KOMT! (Adv. Ingez. Med.) Tivintig ton staal op brugwachtershuisje neergestort. Moeder en dochter gewond. (Van onzen correspondent). Gistermiddag omstreeks half drie is tijdens het verrichten van werkzaamheden aan de oude Dambrug, gelegen tegenover de Damlustkazerne te Utrecht een merkwaardig en de omstandigheden in aanmerking genomen goed afgeloopèn ongeluk gebeurd .Men is nl. bezig met het afbreken van deze overbodig geworden ophaalbrug,, waartoe Dinsdag reeds den brug- ldap, welke ongeveer 30 ton weegt, verwijderd was. Gisteren was men bezig met het weghalen van de ijzeren balans, welke daartoe van de palen, waarop zij rust, gelicht moest worden. Door onbekende oorzaak is tijdens het lichten de balans uit het hijschblok geschoten en in den Vaartschen Rijn terecht gekomen. Hierbij kap seisde het naar schatting twintig ton wegende stalen gevaarte dat terecht kwam op het oude brugwachtershuisje, waar juist een vrouw met drie kinderen van zestien, elf en vijf jaar, die op een van de hier liggende drijvende bokken thuis hoorden, een onderkomen hadden gezocht. Met een tot ver- in den omtrek hoorbaren slag kwam de balans op het huisje neer, dit daarbij geheel vernielende. Juffrouw Van Steenhoven en haar zestien en vijfjarige dochtertjes werden hierbij onder het puin bedolven. Een elfjarig meisje, dat voor het huisje was blijven staan kwam met den schrik vrij. Officieren en onderofficieren uit de vlakbij gelegen kazerne, die het ongeval zagen geschie den, snelden onmiddellijk te hulp. Via de sche pen, die in de doorvaartopening liggen, wisten zij den overkant te bereiken, waar zij onmid dellijk de helpende hand boden. Het bleek spoe dig dat de vrouw en de twee meisjes er goed waren af gekomen. De eerste had kwetsuren ge kregen aan hoofd en handen, haar zestienjarige dochter werd aan den rechterarm verwond, ter wijl het jongste meisje van vijf jaar ongedeerd bleef. Juffrouw Van Steenhoven werd onmiddel lijk door den inmiddels gewaarschuwden genees kundigen dienst naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis overgebracht, waarheen later ook het zestienjarig meisje vervoerd werd. De vermoedelijke oorzaak van het losschieten van de balans is waarschijnlijk gelegen in een defect aan het zich in den top van den bok be vindende z.g. „mannetje". Rondom de plaats van het ongeluk hadden zich op dit drukke verkeerspunt vele menschen verzameld. Zij kregen echter slechts weinig te zien, daar bijna het gcheele terrein omgeven is door een schutting. Natuurlijk werd er hier en daar nog wel een verkeersstagnatie veroorzaakt, maar de politie zorgde onmiddellijk voor de regeling van het verkeer. VOETBAL. ZELDZAAM JUBILEUM BIJ „BDOEMENDAAU". H. Beijk twintig jaar in het eerste elftal. A.s. Zondag zal het twintig jaar geleden zijn, dat H. Beijk, de Bloemendaal-midhalf, voor het eerst de witte kleuren in het eerste elftal ver dedigde. Hij heeft in dien tijd ongeveer 500 wedstrijden gespeeld, gedurende welke hij zich een groot aantal sportvrienden heeft weten te maken. In 1931 volgde hij zijn broer als aanvoerder op cn hij is sinds dien tijd dus niet alleen let terlijk, doch ook figuurlijk de „spil" van Bloe- mendaal. DE „FORT DE SOUVILLE" VLOT GESLEEPT. Hedennacht om kwart over twee zijn de sleep- booten erin geslaagd het Fransche s.s. „Fort de Souville", dat ter hoogte van Nieuwesluis op de Wester Schelde gestrand was, vlot te krijgen. Burgemeester van tien Bommel vrijgesproken. Voor de strafkamer van het Haagsche Ge rechtshof heeft zich te verantwoorden gehad de 35-jarige L. G. L. L., burgemeester van de ge meente den Bommel, die in den tijd, dat hij al leen nog gemeente-secretaris was, een schilder zou hebben bewogen de gemeente voor een be drag van f 45 op te lichten. Voor dit feit was hem door de Rotterdamsche rechtbank een gevangenisstraf van veertien da gen opgelegd, welk vonnis de advocaat-generaal in hooger beroep bevestigd wilde zien. Het Hof heeft het tenlaste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen verklaard en den bur gemeester vrijgesproken. H. Beijk. Zijn medespelers zullen hun captain ongetwij feld geen grooter huldeblijk kunnen aanbieden, dan door uit den wedstrijd van a.s. Zondag tegen Schoten tenminste één punt te halen, hetgeen het kampioenschap voor Bloemendaal zou be- teekerien. Natuurlijk wenschen zijn vele bewon deraars den sympathieken Beijk dit van harte toe. Het is te hopen, dat Bloemendaal en Beijk, namen die onafscheidelijk met elkaar verbonden zijn, nog jaren vereenigd zullen blijven. Tot zoover dit ons toegezonden bericht. Dit laatste hoopt ook onze Sportredactie. HOCKEY. ENGELAND—NEDERLAND. Voorloopig Nederlandsch elftal samengesteld. A.s. Zondag zal het voorloopig Nederlandsch elftal te Hilv.ersum een proef wedstrijd spelen tegen de Batavieren of tegen het Neder landsch B-elftal, dit in verband met den aanstaanden wedstrijd tegen Engeland. De opstelling van het voorloopig Neder- landsche elftal luidt: Doel: Koelensmidt (Amsterdam). Achter: De Waal (Amsterdam) en Postma (Zutfen). Midden: De Looper (Hilversum), Caviet ('t Gooi) en Ankerman (H.D.M.) Vóór: Roosenburgh (Amsterdam), Steinz (Baarn), Van der Dc.ll (H.D.M.)Heijbroek (Amsterdam) en Esser (Togo). In de Guildhall te Londen werden Woensdag president Lebrun en zijn echtgenoote door den Lord Mayor, sir Frank Bowater, ontvangen waarbij vele autoriteiten aanwezig waren. Tijdens de rede van den Franschen president aan Rotterdamsche werven. Bij niet-inwilliging der voorwaarden op 30 Maart a.s. staking. De samenwerkende metaalbewerkersbonden hebben aan den metaalbond te 's Gravenhage het volgende schrijven gericht: De besprekingen met den rijksbemiddelaar omtrent het geschil met de betreffende onder nemingen: Wilton-Feijenoord, R. D. M., Nieuwe Waterweg, en P. Smit Jr., hebben tot onze te leurstelling geen bevredigend resultaat ge bracht. In verband daarmede besloten onze besturen gebruik te maken van de door de personeel-ledenvergadcringen ver leende machtiging tot het stellen van het ultimatum en deelen u mede, dat, wan neer vóór of op Woensdag 29 Maart a.s. ten opzichte van de in ons schrijven van 13 Februari 1939 genoemde punten in zake verhooging van loonen en verbete ring van andere arbeidsvoorwaarden, geen bevredigend resultaat is verkregen, op Donderdag 30 Maart a.s. de arbeid niet zal worden hervat. Wij voegen hieraan toe, dat onze besturen in 's lands belang (defensie-werken) hun mede werking willen verleenen om een conflict bij de betrokken ondernemingen te voorkomen en ver klaren zich bereid arbitrage met bindende uit spraak voor beide partijen over de nog in het geschil zijnde punten te aanvaarden. Voor de goede orde deelen wij u mede dat als dan als buiten het geschil staande moeten beschouwd worden de reeds door u toegezegde verhoogingen voor de jongeren en als de werkgevers hiertoe eveneens bereid zijn, wordt het ultimatum ingetrokken.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1