BRUSSEL'S JAARBEURS. BERICHT DE VUURSLAG Autobus-exploitant uit Heemstede tot 300— boete veroordeeld Haar beteekenis en ontwikkeling. Ook voor feest en vertier heeft men steeds geld over. Nederlandschedag Wanneer we de gebeurtenissen der laatste ja ren overzien kunnen we er ons slechts over ver wonderen dat de internationale handel nog niet morsdood is. Dat het zoover nog niet is gekomen, getuigt wel van den taaien levenswil van men sehen en volken om er zich tot het laatste toe bovenop te houden. Ook in België is de geschie denis van den buitenlandschen handel er de laat ste jaren één van vallen en op staan. Met wee moed denkt men aan de jaren van voor den oorlog terug, toen de vier nabuurlanden En geland, Frankrijk, Duitschland en Nederland met elkaar meer Belgische producten afnamen dan thans de geheele wereld. Maar België be vindt zich niet in de gelukkige positie dat het zonder meer kan blijven philosopheeren over het verleden. Het moet zijn dichte bevolking te eten geven daarom moet het voor ongeveer 40 pet. van zijn productie een weg naar buiten vinden, ook al gaat die te midden van het prik keldraad der internationale versperringen, en al moeten soms vele kleine markten één groote maken. De weg is dikwijls moeilijk. Net wan neer men denkt een nieuw afzetgebied gevon den te hebben, gaat de deur daar in de verte op den grendel, hetzij door een oorlog als in China, of een annexatie als in Centraal-Europa! Maar ondanks al die narigheid laat men hier den moed niet zakken en de Brusselsche jaar beurs groeit tegen de verdrukking in. In 1936 was men blij het riante terrein en de paleizen van de wereldtentoonstelling van 1935 te Lae- ken te kunnen betrekken. En reeds in 1939 blij. ken die 10 gebouwen samen nog te klein te zijn om aan alle aanvragen te voldoen. Zeven-en- twintig landen zijn hier vertegenwoordigd, het aantal stands steeg sinds 1938 van 2200 tot 2750, evenals het vorig jaar zijn er 50 pet. buiten- landsche firma's en de gezamenlijke tentoonstel lingsruimte bedraagt er 67.000 M2. De regeering was er niet toe te bewegen, uit haar magere schatkist steun voor een elfde paleis te geven, zoodat men 10.000 M2. tekort kwam en belang rijke inzendingen geweigerd moesten worden. Maar de stad Brussel, die als zoovele groote steden financieel zeer krap zit, laat toch den moed niet zakken en in de verte zie ik het ge raamte van een elfde Paleis verrijzen. Voor feest en verkeer heeft men hier nu eenmaal al tijd geld over, omdat het toch wel terugverdiend wordt. Laat ik u er direct bij vertellen dat sinds de wereldtentoonstelling en haar groot succes de jaarbeurs te Brussel behalve internationaal han delscentrum een soort van publieke vermake lijkheid voor den Belg is geworden. De gemid delde Brusselaar neemt er zelfs zijn vrouw er kinderen mee naar toe en Laeken heeft in zulke weken een werkelijk feestelijk aanzien met zijn spuitende fonteinen, zijn honderden auto's, zijn vele gezellige zitjes. Op vrije schoolmiddagen kunt u heele files van moeders met hun kroost naar het paleis der voedingsmiddelen zien trek ken, tot groote vreugde van het kroost en mis schien niet altijd van de moeders. De gratis honing, de gratis chocola of ontbijt koek, de kopjes thee van het propaganda-thee- bureau vormen hier de attractie. Maar de groot ste trekpleister voor de vrouwen is dit jaar waarschijnlijk de Nederlandsche Juliana-hoeve, ingericht door het Holland Huis te Brussel, waar onze boerinnetjes wie het maar willen met kaas bedienen, terwijl men er zich tegelijkertijd voor een gratis kookuurtje kon laten inschrijven. De mijnheer die zich met die inschrijvingen be lastte had het nog drukker dan de bureaulist van een theater bij een beroemde première. Alle eerstkomende dagen waren „uitverkocht" zoodat 'sommige dames haar ongeduld nog wat moeten bedwingen voordat ze leeren hoe men met Hol- landsche boter en kaas smakelijke gerechten kan bereiden. Gaat het in de overige paleizen, die meer aan den groothandel gewijd zijn, ook zoo geanimeerd toe? De internationale gebeurtenissen hebben den toch al niet rooskleurigen toestand wreed verstoord, zoodat ik nogal wat klagers gespro ken heb. Met een zekeren weemoed beziet men de fraaie stands der Tsjechen in het Paleis der buitenlandsche inzendingen. Bij de negen lan den die hier met „nationale af deelingen" verte genwoordigd zijn, vinden we ook Nederland met een zeer grooten stand. Deze is verzorgd dooi den Economischen Voorlichtingsdienst in Den Haag, in samenwerking met de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel. Behalve voor onze nationale producten tracht zij vooral voor ons touristenverkeer en voor Nederlandsch-Indië belangstelling te wekken en vooral de kleurige diorama's van architect Pieck in den stand der Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer slaan hier een zeer goed figuur. We hebben dat nog eens allemaal extra mogen bewonderen ter eere van den Ne- derlandschen dag, die hier door de Brusselsche autoriteiten georganiseerd was. Voor deze gele genheid was een belangrijke delegatie uit Ne derland overgekomen o.w. ar. Van der Kooy, chef van den Econ. Voorlichtingsdienst, het Eer- ste-Kamerlid Ridder van Rappard, de heer v. d. Mandele, voorzitter van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel, de heer Verbeek van de Haagsche K. v. K. en talrijke bestuurders van 15 Nederlandsche Kamers van Koophandel te den Bosch, Eindhoven, Maastricht, Gouda, Leeu Accoord tusschen Britsche en Duitsche industrie. Andere landen kunnen tot het accoord toetreden. De Reichsgruppe Industrie en'de Federation of British Industries zijn bij de te Berlijn gevoerde besprekingen tot overeenstemming gekomen over de prijzen en andere handelsfactoren. In een Dinsdagavond gepubliceerde gemeen schappelijke verklaring, wordt gezegd, dat de lot stand gekomen accoorden een hoogst be langrijke schrede voorwaarts beteekenen op den weg naar een meer geordend wereldstelsel voor den handel en dat de toetreding van andere lan den tot zulke accoorden zou worden toegejuicht. Hongerstaking had geen succes. Dus zetten de gevangenen zich weer aan het ontbijt. SAN QUENTIN (Californië), 22 Maart. A. N. P-) In de gevangenis van San Quentin (V.S.) waren sedert eenige dagen de gedetineerden, ten getale van 1500, in hongerstaking gegaan, omdat zij meer vleesch bij hun maaltijden wilden heb ben. Toen zij bemerkten, dat hun actie niet tot het gewenschte gevolg leidde, hebben de ge vangenen Dinsdagmorgen het hun voorgezette ontbijt weer verorberd. warden, enz. Hierbij voegden zich in Brussel o.a. de heer Romburgh, handelsraad bij het Neder- landsch gezantschap, de heer Vink, voorzitter van de K. v. K. te Brussel, de Nederlandsche consuls in België en talrijke Belgische autoritei ten. In aanwezigheid van onzen gezant, baron Harinxma thoe Slooten en den gezantschaps attaché baron van Voorst tot Voorst werd toen de jaarbeurs bezichtigd en vooral bij de Neder landsche stands halt gehouden. Tijdens de lunch, waaraan ook oud-Minister van Isacker, het hoofd der Belgische afdeeling van de Ned. Belg.-Lux. Permanente Commissie deelnam, bracht de waarnemende burgemeester Senator Catteau een dronk op de Utrechtsche zusterin stelling uit. Brussel en Utrecht beschouwen elkaar niet als vijandige concurrenten maar trachten door gezamenlijke propaganda de be zoekers te bewijzen dat men deze West-Euro- peesche beurzen, die gelijktijdig gehouden wor den, best in de maand Maart gezamenlijk „doen" kan. 's Middags had een ontvangst plaats ten huize van onzen gezant, waar o.a. vele directeuren- generaal van de Belgische ministeries hun op wachting kwamen maken en we ook burge meester Max opmerkten. Daarna was men te gast bij de Brusselsche Kamer van Koophandel, waar de voorzitter, de heer Ecters, niet alleen de Hollanders een pluim op den hoed stak maar ook sommige Belgen niet vergat, die zich inspannen om de vriend schap tusschen de beide volken te bevorderen. Hij heette hier o.a. om deze reden oud-minister Heymans welkom, den warmen voorstander der Belgisch-Nederlan dsche samenwerking. De „as" en de Middellandsckc Zee. Daily Telegraph vreest bedreiging der Britsche en Fransche belangen. LONDEN, 22 Maart. (Reuter). De di plomatieke correspondent van de Daily Telegraph schrijft, dat een zekere vrees bestaat, dat thans de ontwikkeling van den toestand in de Middellandsche Zee onmiddellijk gericht zal zijn tegen de belangen van Engeland en Frankrijk. Hij voegt hieraan toe, dat men veronderstelt, dat de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Attolico, een uitvoerig schrijven van Hitier aan Mussolini moet overbrengen, waarin de volle dige steun van Duitschland wordt beloofd bij onmiddellijke eischen, welke Italië wil stellen. Geen nieuwe verkiezingen in Dantzig. Volksdag voor vier jaar verlengd. DANTZIG, 22 Maart. (D.N.B.) De Senaat heeft in het staatsblad der vrije stad Dantzig een verordening gepubliceerd over de verlenging der zittingsperiode van den Volksdag met opnieuw vier jaren. Nieuwe verkiezingen, aldus wordt dit besluit omschreven, zouden slechts een fi- nancieele uitgave voor den staat meebrengen, welke niet noodig is, aangezien de samenstel ling van den tegenwoordigen volksdag in over eenstemming is met de stemming der bevolking van de vrije stad. Daarom heeft de senaat be sloten van nieuwe verkiezingen af te zien. De Volksdag van Dantzig bestaat uit 72 af gevaardigden van wie 70 tot de N.S.D.A.P. be- hooren. De beide overigen behooren tot de Pool- sche lijst. Berlijn spreekt militaire bezetting van Slowakije tegen. Naar Havas uit Berlijn meldt spreekt men daar tegen, dat Slowaaksch gebied bezet door de Duitsche troepen ondanks de berich ten, die daarover uit Slowakije zijn ontvangen. Duitschland streeft er naar Polen gerust te stellen, dat de bezetting van de Karpathische Oekraïne door de Hongaren niet kan beschou wen als de verwezenlijking van de gemeen schappelijke Poolsch-Hongaarsche grens, zoo lang Slowakije op min of meer verdekte wijze onder volstrekte militaire controle van Duitschland blijft. De besprekingen, die Dinsdag begonnen zijn tusschen de Slowaaksche ministers Toeka en Durcansky en de Duitsche leiders, hebben ten doel het binnenlandsche en buitenlandsche statuut van Slowakije te regelen. Politieke Duitsche kringen toonen een zeer merkwaardige reserve ten aanzien van dit statuut. Het schijnt, dat zij willen vermijden in het buitenland en vooral bij de „toekom stige cliënten" van deze Duitsche federatie, den indruk te wekken, dat het statuut door Duitschland wordt verleend. Het lijkt waar schijnlijk, dat na de Duitsch-Slowaaksche be sprekingen het verband tusschen Duitschland en Slowakije zal worden gepubliceerd in den vorm van een Slowaaksche grondwet, die plechtig te Bratislava zal worden afgekondigd, hetgeen den schijn zou redden van den onaf- hankelijken staat. Aanslag op Wang Tsjing Wei. Secretaris van den ex-Chineeschen premier gedood. TOKIO, 21 Maart (Domei). Zondag ochtend hebben te Hanoi vier Chineezen ge poogd een aanslag te plegen op den vroegeren Chineeschen minister-president, Wang Tsjing Wei, in diens woning. Na den secretaris van Wang. Tseng Tsjoeng Ming, en eenige anderen te hebben gewond, wisten de aanvallers te ontkomen. Tseng is later in het ziekenhuis te Hanoi overleden. Nog vier andere personen zijn ge wond. waaronder de vrouw van Tseng, die er eveneens ernstig aan toe is. Wang Tsjing Wei zelf is ongedeerd. Aanvallen op twee Chineesche fronten. Chineesche troepen in Tsjekiang uit hun stellingen verdreven. TOKIO22 Maart (Doviei-A.N.P.) De militaire activiteit aan de Noorde lijke en Zuidelijke fronten van China is sinds 20 Maart hervat. De Japansche troepen in de provincies Kiangse en Tsjekiang hebben gelijktijdige ge meenschappelijke aanvallen ondernomen op de spoorlijn tusschen deze provincies, terwijl de Japansche troepen aan de Loenghai-spoor- lijn een actie westwaarts zijn begonnen naar Tsjengtsjau, het knooppunt van de spoorweg verbindingen Peking—Haukau en Loenghai. De Chineesche troepen in de provincie Hoepeh worden teruggedrongen. Op 20 Maart zijn de Japanners over de 240 meter breede rivier Sioesjoei ge trokken en bezetten zij de eerste vijan delijke stellingen. De Chineesche troe pen in dezen sector worden geschat 170.000 man sterk te zijn. Denzelfden dag zijn de Japansche afdeelingen in de provincie Tsjekiang over de rivier Tsjiengtang, waaraan Hangtsjau is gelegen, getrokken. Zij kwamen tegenover 5.000 man Chinee sche troepen te staan, die uit hun eer ste stellingen werden verdreven. Volgens latere berichten heerscht te Tsjeng- stjau groote verwarring ingevolge den verras senden Japanschen aanval. In de provincie Hoepeh zijn de Japanners over de rivier Han getrokken en zetten zij hun opmarsch voort. FAILLISSEMENTEN. Door de arrondissements-rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 21 Maart 1939. 1. De Naamlooze Vennootschap Zuivelhandel „de Nieuwe Melkweg", gevestigd statutair te Haarlem, doch feitelijk te Heemstede, Heem- steedsche Dreef 248. Curator: Mr. A. van Leyenhorst te Haarlem. 2 E. P. Prenen, gehuwd met G. M. Veldhuis, openbare koopvrouw, wonende te Haörlem, Schermerstraat 11 x-ood. Curator: Mr. W. Veniet, te Haarlem. Rechter-Commissaris in beide faillissementen Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst is geëindigd het faillissement van J. C. van Lint, boomkweeker, wonende te Heemstede. Curator: Mr. J. G. Escher, te Haalem. Beëedigd. Dinsdag werd door de Arr.-Rechtbank be- eedigd als Kantonrechter-plaatsvervanger Mr. F. A. Davidson, advocaat en procureur te Haar lem, terwijl als makelaar werd beëedigd de heer D. L. M. Smit, wonende te Bloemendaal. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Copyrighl P I, 6. 8o« Hij gaf veel geld aan de armen en dat was mooi van hem; want hij wist nog van vroeger, hoe men er aan toe is, als men geen cent op zak heeft. Haarlemsche kantonrechter verklaart art. 39 R.Ap bindend HAARLEM, Tot f300 boete sub. 1 maand oordeelde de Haarlemsche kantonrech ter hedenmorgen den 45-jarigen autobus-exploitant L. A. Kors mt Heemstede, die een z.g.n. wilden auto- busdienst had onderhouden tusschen Haarlem en Amsterdam. Hy had voor dezen dienst een vergunning indien hjj de bussen doorde Haarlemmermeer liet rijden maar door de concurrentie van andere autobusdiensten, die zonder vergunning over Halfweg naar Amster*. dam reden, was hij genoodzaakt gewor- den om ook deze route te volgen. Het was de eerste zaak, waarin de Haarlem sche kantonrechter vonnis wees, in verband met het nieuwe artikel van het P'— a ïfy was nu rijk, had mooie kleéren aan en kreeg een massa l.l echte cavalier, en dat vond de soldaat prettig. Maar, daar hij eiken vrienden, die allen zeiden, dat h ij nog eens 'n man was, een 11 dag veel geld uitgaf en er niets b*j kreeg, had hij eindelijk alleen nog maar twee stuivers over En van zijn mooie kamers moest hij verhuizen naar een arm zalig klein hokje onder het dak; hij moest zelf zijn laarzen poetsen, en ze vei'stellen met een stopnaald; er. geen enkele van zijn vrien den kwam hem opzoeken, omdat het zooveel trappen hoog was f Wordt vervolgd A(utovervoer) P(ersonen), dat werd a<u1Re. bracht om paal en perk te stellen aan de wild» autobusdiensten. Begrijpelijkerwijs, bestond er voor de behandeling van deze actueele kwes- tie zooals men weet heeft de Haagsche kan" tonrechter in tegenstelling tot zijn AmsteN damsche en Utrechtsche collega's, ook het art* 39 onverbindend verklaard groote belang stelling. Den verdachte was ten laste gelegd, dat hii van 20 tot en met 22 Februari van dit jaar een autobusdienst had geexploiteerd van het Raad huisplein te Heemstede tot aan de Raa&iuis- straat te Amsterdam. „U hebt alleen maar 'n vergunning om door de Haarlemmermeer te rijden?" vroeg de kantonrechter. Ik heb noodgedwongen een andere route moeten nemen, zoo verklaarde de verdachte, want andere autobusdiensten die over den Kampersingel en de Leidsche Vaart reden, na men alle passagiers van mij weg. De prijs van een retour van Heemstede was 50 ct. en van Haarlem 40 ct., voor een enkele reis waren deze bedragen respectievelijk 30 cent en een kwartje. Vroeger waren mijn prijzen veelhoo- ger, verzuchtte de autobusondernemer, maar ik moest wel concurreeren Verscheidene getuigen worden dan gehoord, chauffeurs en passagiers, die allen de verkla ringen van den verdachte betreffende route en prijs onderschrijven. Requisitoir. Het R. A. P. heeft vrijwel alle kinderziekten doorgemaakt, die het kon doormaken en ook nu is het nog geen gezonde jongen, zoo begon de Ambtenaar van het O. M. zijn requisitoir. Er is nu weer twijfel gerezen of art. 39 van het R. A. 'P. verbindend is of niet. De Hooge Raad zal hierover een definitief oordeel moe ten vellen. Eenige weken van ongewenschte rechtszekerheid staan ons dus nog te wachten. Zonder op deze beslissing vooruit te willen loopen kunnen we dus slechts onze persoon lijke visie op deze zaak weergeven. Ambtshalve doch niet alleen ambtshalve, stel ik me op het standpunt, dat art. 39 inderdaad verbindend is. De kantonrechter in Utrecht is zelfs nog verder gegaan en heeft het bewuste artikel niet alleen voor autobussen maar ook voor alle andere gevallen verbindend verklaard. Ik sluit me daarbij aan. Het is niet aan te nemen, dat er vervoer zou bestaan, dat buiten het R.A.P. valt. Verdachte beroept er zich op, dat hij een geconsessioneerden dienst heeft. Het beroep op deze concessie gaat echter niet op, daar hl) vergunning heeft voor een geheel anderen dienst. In art. 39 staat uitdrukkelijk „het ex- ploiteeren van een motorrijtuig'". Ik heb ver dachte ten laste gelegd, dat hij twee motor rijtuigen heeft geëxploiteerd en ik geloof dat voor iedere overtreding een boete moet volgen, De wetgever heeft gewild, dat er een einde aan de wilde busdiensten zou worden gemaakt en daarom kunnen de gevraagde boeten niet laag zijn. De exploitanten moeten weten, dat ze een groot risico op zich nemen indien ze toch hun autobussen door'laten rijden. Ten slotte eischte de Ambtenaar twee boeten van 500 ieder te vervangen door een maand hechtenis. Pleidooi van mr. O. H. van Wijk. Verdachte's verdediger mr. O. H. van Wijk hield hierna een uitvoerig pleidooi, Hij begon zijn betoog met op te merken, dat de auto busondernemers hun uiterste krachten in spannen om te behouden wat ze hebben op gebouwd. Ze hebben dat gedaan in een ge rechtvaardigd vertrouwen, dat ze vroeg of laat wel in het verkeerswezen zullen worden ingeschakeld. Nu deze rechtsonzekerheid nog bestaat willen ze paraat blijven om hun diensten niet te laten verloopen. De verdachte heeft een concessie tusschen Heemstede en Amsterdam. In de dagvaarding staan ai.een het begin- en het eindpunt genoemd; er zijn geen wegen in aangegeven. Een gedeelte van de „verboden" route valt in ieder geval samen met de route waarvoor concessie is verleend. Men ksfn iemand, die een vergunning heeft om tusschen twee plaatsen te rijden en een andere route rijdt niet gelijkstellen met iemand die heeiemaal geen concessie heeft. De we. zegt, dat de concessie dan moet worden inge trokken. Dit is nog niet gebeurd. Daarom kan eigenlijk ook nu nog geen veroordeeling vol gen. Vervolgens tot een algemeene beschouwing van het R.A.P. overgaande stelde spr. de vraag: „Is art. 39 van het R.A.P. ruimer dan art. 2? Ongetwijfeld is dat zoo. Toch is art. 39 in strijd met de machtigingswet. De Kroon kan alleen vergunningen verleenen en daar sancties op stellen. Zoolang er in het R.A.P. geen arti kel bestaat waarin het vervoer van motorrijtuigen aan een vergunning is gebonden kan er geen strafbaarheids- stelling volgen omdat de Kroon anders verder gaat dan de machtigingswet heeft bedoeld. Bovendien achtte de verdediging de spW' sing van den Ambtenaar waardoor deze twee boeten heeft geëischt, niet juist. Het gaat hier niet om de motorrijtuigen maar om den auto^ busdienst. Art. 39 correspondeert in dit ges met art 2. Na re- en dupliek deed de kantonrechter meteen uitspraak en schaarde zich aan ae zijde van zijn collega's in Utrecht en Amster dam, die Art 39 wel verbindend verklaarden. Met den verdediger was de kantonrechter eens dat het hier gaat om één autobusdienst. Daar om legde hij één boete van f 300 ou-

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6