D -Invoering van aigemeene- maximum-snelheid dreigt. Het nieuwe tarief permanent? Indien het aantal ongelukken steeds blijft toenemen. Bij allerlei pijnen Met de 3 Dampo producten bestrijdt li alle verkoudheden DO p K -RDAG 23 MA ART 1939 EERSTE KAMER De nationale vliegtuigindustrie en de K. L. M. DEN HAAG Woensdag. dat Mr. v. Vess em (nat.-soc.), die de l L! wenschen uitsprak voor spoedig herstel „pSent de Vos v. Steenwijk - het oudste «iiip lid (de nestor Mr. Sasse v. IJsselt ÏÏSW) de heer V. C i 11 e r s (a.-r.) deerde bij een naturalisatie-ontwerp, prSn met minister Goseling van gedachten had ■«old kwam Waterstaat weer aan de orde. geXeheer Maarsingh (nat.-soc.) nam 't op den Noord-Ooster locaalspoorweg, Mr. v. r'anschot (r._k.) voor krachtige verbetering 9n de afwatering van West-Noord-Brabant. De Rotterdammer Nivard (r.-k.) was het Pt zijn Amsterdamschen fractiegenoot Mr. Kropman niet eens inzake het centrale vlieg- Id Hij toch vond Mr. Kropman's raad aan den minister, om zelf te beslissen waar het cen trale vliegveld zal komen en het Parlement bui- La de beslissing over dit punt te houden, be- aid mis. Spr. klaagde over de wijze waarop de regeering tegenover Rotterdam was opgetre den Alles tezamen genomen had Rotterdam alle medewerking verleend om tot een ook voor de Regeering aanvaardbare oplossing te komen. Verheugend vond de heer Nivard intusschen de aanneming in de Tweede Kamer, van de motïe-v. Waerden, terwijl hij hoopte, dat de commissie, die de zaak nu zal gaan bestudeeren lot een plan zal komen, dat ten voordeele van de nationale belangen is zonder die van onze havensteden te verwaarloozen. Na de pauze brak Mr. Wiardi Beekman /s-d) een lans voor een z.i. zonder verwijl te bevorderen nationale vliegtuigindustrie, wat hij zoowel met 't oog op de veiligheid (de Ameri kanen letten te veel op den snelheidsfactor) als in verband met blijvende werkverruiming wen- schelijk achtte. Mr. v. Bönninghausen (nat-soc.) die vond, dat alles wat de minister aanpakt, verkeerd gaat zie de wilde bussen, re het luchtvliegveldkasteel drong er op aan een eind te maken aan de misdaad van de on bewaakte overwegen, waarna de heer v. A s c h v Wijk de voetgangers en wielrijders als de ergste zondaars in verband met de verkeers veiligheid afschilderde en vervolgens de heer Moltmaker (s.-d.) over de spoorwegen sprekende er op wees, hoe sinds 1935 dank zij de ineenstorting van het internationale handelsver keer jaarlijks het tekort 15 millioen meer, en voorts tengevolge van het Julianakaal nog eens 6 a 8 millioen grooter is geworden. Het ligt hem dus heelemaal niet bovenal aan de spoor wegen als zoodanig, wanneer dit bedrijf met zoo groote tekorten werkt. Spr. drong o.m. aan op een betere regeling van de in menig opzicht verouderde rust- en diensttijden van 't perso neel en verder op een wijziging der voor dit personeel geldende pensioenregeling. De minister van Waterstaat betoogde aller eerst, dat 't opstellen van een grootsch plan voor openbare werken met 't oog op de werkver schaffing niet op zijn weg ligt. Dit rechtvaar digt echter niet de bewering van Mr. v. Bön ninghausen, dat deze bewindsman alles maar op z'n beloop zou laten. Wat er de laatste jaren ge daan is t.a.v. uitvoering van het Rijkswegenplan bev/ijst wel ten volle de ongegrondheid van dit verwijt. Mr. v. Lanschot krijgt te hooren, dat voor verbetering van de afwatering in West-Noord- Brabant het departement in 57 pet. van de kos ten bijdraagt. Aan een renteloos voorschot uit het Werkfonds zal de minister nog eens ernstige aandacht wijden. Wat de lintbebouwing betreft, de bedoeling was om zooveel mogelijk bebouwing langs de Rijkswegen te voorkomen, aangezien huizen, langs de groote voor snelverkeer dienende we gen veel te gevaarlijk zijn. Wat de paralelwegen aangaat, voorop staat dat er steeds met de be langen van de landbouwbedrijven rekening wordt gehouden. In verband met de lasten op het motorverkeer, kan door allerlei omstandigheden niet eerder dan in het najaar tot publicatie van het rapport- F. de Vries worden overgegaan. De afschaffing van de personeele belasting op auto's is een eerste goede stap in de richting der beoogde lastenverlaging. Met 't oog op de veiligheid van het wegver keer, kan er op gewezen, dat als 't rijwielpad „vrij" ligt, voor de fietsers een verbod tot ge bruiken van den weg pleegt te gelden. Richting wijzers voor trams acht de minister niet noodig. Voor de voetgangers zelf is het 't beste als ze zooveel mogelijk de binnenwegen volgen en de wegen voor snelverkeer vermijden. Wanneer "t autoverkeer, steeds in snelheid toenemende, ook het aantal ongevallen zal doen toenemen, zou het noodig kunnen wezen toch tot invoering van een maximum-snelheid over te gaan. Laten de automobilisten zelf de noo- dige matiging in hun snelheid aan den dag leggen; anders zal zulk 'n maatregel eventueel niet (kunnen) uitblijven. De Minister, die op de perstribune vrijwel onverstaanbaar is, verzekert nog eens dat met de toeneming van de snelheid van het auto verkeer toch heusch een toeneming van 't aantal ongelukken valt waar te nemen. De snelle autobaan Den HaagUtrecht zal dit jaar hopelijk nog gereed komen wat eveneens geldt voor de volledige „service" op den weg Den Haag—Amsterdam. Met de opheffing v.an de tollen zal ook spoed tvorden betracht. Van wegen en bruggen stapte de Minister af om nu bij de luchtvaart en wel allereerst bij de kwestie van het Centrale vliegveld terecht te komen. Mr. Kropman had de zaak eenzijdig bespro ken door te zeggen, over wat er met Rotterdam gaande was geweest en insgelijks over de mili taire plannen van de Regeering. Reeds 10 a 15 jaar heeft men zich met 't denkbeeld van een centraal vliegveld bezig ge houden. En de Minister had de zaak wel degelijk grondig door zijn deskundigen doen onderzoe ken voor hij z'n keuze op Leiderdorp liet vallen. Verkeerd ware al te veel over 't bedrijf van de K. L. M. onder de oogen van concurrenten te laten komen, door de jaarverslagen nog meer details te laten bevatten. De tegenvaller bij Leiderdorp kwam op een kleine 2 millioen neer. Amsterdam en Rotterdam zouden als concur renten gaan optreden, men zou dus verdubbe- ing van vliegvelden in plaats van één centraal viegveld krijgen zoo hoorden we verder £Oien de Minister het denkbeeld van Mr niJP1?3 j opvolgde, om nu voorhands maar te doen en de feiten zelf hun loop te laten. Wat Rotterdam aangaat, scheen de Minister te betoogen, dat die stad in de vliegveldzaak niet onjuist was behandeld. En nu de kwestie van een nationale vliegtuig industrie. Mr. Wiardi Beekman ging te ver, toen hij zeide, dat de Nederlandsche ondernemingen in staat waren in de behoeften van het heden te voorzien. Zoo eenvoudig als die spr. zich de zaak dacht, is ze niet. Hij heeft er zich niet vol doende rekenschap van gegeven, dat we ons op vliegtuigbouwgebied nog altijd bevinden in een stormachtige periode van onderzoek naar aller lei typen. In zooverre gaat de vergelijking met den scheepsbouw niet op. De kwestie staat aldus: we moeten trachten te komen tot verwezenlijking van eischen, die voor de naaste toekomst nuttig zijn. Wil de Nederlandsche luchtvaart haar inter nationale positie handhaven dan moet ze, ook wat haar materiaal betreft, aan de spits staan, mede wat de snelheid der vliegtuigen betreft. Na eenige warme woorden van hulde aan de nagedachtenis van de slachtoffers van de jong ste vliegtuigramp, wees de Minister er op, dat er dezerzijds bepaaid niet te kort wordt gedaan aan de veiligheid. De minister is ten volle bereid om alles te doen in het belang van een nationale vliegtuigin dustrie, maar allereerst is 't noodig te zorgen dat de luchtvaart het allerbeste krijgt. Binnen enkele jaren hoopt de minister te bereiken dat we hier bij den vliegtuigbouw op het gewenschte peil zullen zijn. De regeering is bereid om mee fi nancieel risico te dragen bij het streven om te komen tot betere vliegtuig-typen, bij het stre ven dus t.a.v. ontwikkeling van het proto-type. Van de vliegtuigen op de wilde bussen over stappende, noemde de Minister het optreden van de wilde bussen uit een vervoers-economisch oogpunt hoogst bedroevend. Nadat Min. v. Buu- ren op een vraag van Mr. v. Bönninghausen had meegedeeld dat de president-directeur van ons spoorwegbedrijf f 25.000 salaris heeft een be drag dat niets is, vergeleken bij wat een leider in een soortgelijk particulier bedrijf zou ver dienen! deelde hij mee grooten spoed te zul len betrachten met de indiening van een wet betreffende de pensioenen van het spoorweg personeel. Wijziging van de arbeidsvoorwaar den gaat in de eerste plaats Directie en Perso- neelsraad aan. Nu sedert Februari 't passagiersvervoer op den Noord-Oost Locaal Spoorweg achteruit blijkt te loopen, is 't duidelijk dat het zoo niet kan doorgaan. Er zijn, dit in verband met de onbewaakte overwegen, en de automatische lichtsignalen plannen om in den kortst mogelijken tijd tot een bevredigende oplossing te komen. Doch er zit hieraan ook een financieele kant vast. De Minister zal bevorderen dat er zoo spoedig mogelijk een beslissing komt t.a.v. den spoorweg overgang bij Eindhoven. Over den tunnel bij Velsen hoefde de Minister niets meer te zeggen, na wat Mr. Kropman daar over had gezegd. Tot slot van z'n uiteenzettingen merkte Min. v. Buuren nog 't een en ander aangaande het Mijnwezen op. Hij verdedigde, mede op grond van statistische gegevens, de stelling, dat het met de loonen heusch niet kwaad gesteld is: de loon- voorwaarden zijn in algemeenen zin redelijk. Verheugend is de zeer groote afneming van de invaliditeit, in hoofdzaak dank zij de voortschrij dende sociale zorg. Met Mr. Janssen (R.K.) was de Minister van oordeel, dat de grootst mogelijke voorzichtigheid bij de afschrijvingsmogelijkheid geboden is. E. v. R. VERSCHURE EN CO.'S SCHEEPSWERF EN MACHINEFABRIEK. In de heden gehouden jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeelhouders van Verschure en Co's Scheepswerf en Machine fabriek N.V. te Amsterdam, werden de balans en de winst- en verliesrekening over het boekjaar 1938 goedgekeurd. Het gunstig saldo der exploitatie-rekening bedraagt (inclusief de saldowinst van het vorige boekjaar ad 561.12) 370.269.36, daartegenover staan obligatie-rente met 17.875, aflossingspremie obligatieleening met f 8.375 en afschrijvingen met 160.422.18. Het netto nstsaldo be draagt derhalve 183.597.19. Op preferente winstaandeelen zal een dividend worden uit gekeerd van 7 pot., op de gewone- en priori- teitsaandeelen eveneens 7 procent, terwijl een bedrag van 27.600 voor uitloting van 184 amortisatiebewijzen beschikbaar is. De heer D. Goedkoop Dzn. werd als com missaris herkozenn. Zijn rivaal gedood. Drie jaar gevangenisstraf geëischt tegen jeugdigen verdachte. Het kleine dorpje Oosternijkerk in het noor den van Friesland w J op Oudejaarsavond 1938 in rep en roer gebrar loor het gerucht, dat la ter waarheid bleek t bevatten,over een vecht partij met doodelijken afloop. Het boterde al lang niet tusschen den 18-jari gen P. de Boer en den 19-jarigen J. van der P. De oorzaak hiervan was, dat P. omgang had met een meisje, op wie ook de Boer zijn zinnen had gezet. De beide jongelui leefden op voet van gewapenden vrede en meermalen moeten er. zooals enkele getuigen gisteren bij de behandeling van de zaak voor de Leeuwarder rechtbank ver klaarden, harde woorden zijn gevallen. Deze ge tuigen echter, hadden niet den indruk gekregen dat de gevolgen van de verhouding tusschen de beide jonge mannen een ontknooping zou krijgen als op Oudejaarsavond het geval was. Een der hoofdgetuigen verklaarde gezien te hebben, hoe de Boer dien bewusten avond op eengegeven oogenblik van der P. bij de keel had gegrepen, waarop deze waarschijnlijk uit be nauwdheid in woede om zich heen had geslagen, zooals later bleek met een open mes. De officier van justitie zeide in het begin te hebben gedacht, dat verdachte uit noodweer had gehandeld, maar de getuigenverklaringen zijn geheel anders geworden. Verdachte immers, trok het mes, toen hij ten tweede male werd gegrepen en stak in het wil de weg om zich heen. Verdachte had zich wel kunnen loswerken en had de vlucht kunnen ne men, toen het slachtoffer bij iemand stond te praten. Dit was echter niet het geval. Spr eischte wegens doodslag drie jaar ge vangenisstraf Zullen de omstandigheden straks niet sterker zijn dan het goede voornemen Hartjes van Mijnhardt maken U pijnvrij. Doos 30 en 50 ct. (Adv. lngez. Med.) De el moet het ontgelden. Op invoering van de nieuwe IJkwet aangedrongen. De Nederlandsche vereeniging van huisvrou wen heeft een request gericht tot den minister van economische zaken waarin zij haar teleur stelling erover uitspreekt, dat de nieuwe ijkwet, die in April 1937 tot stand is gekomen, nog altijd niet is ingevoerd. Reeds jaren lang ijvert de vereeniging voor afschaffing van de verouderde lengtemaat, de el, waarvan de juiste lengte niet bij de wet is vastgesteld. Aangezien bovendien de quasi lagere prijsnoteering bij vermelding van den prijs per el, i.p.v. per meter op argelooze huis vrouwen suggestief werkt, ondervinden de zaken, die stoffen per meter verkoopen, hiervan een ongunstigen invloed, hetgeen haar zelfs tegen haar zin noopt, ter wille van de concurrentie weer tot verkoop en prijsnoteering per el teruj te keeren. De vereeniging dringt daarom op spoedige invoering dezer wet aan, omdat dan ook controle op automatische weegtoestellen zou worden uit geoefend. DE TSJECHO-SLOWAAKSCHE LEGATIE IN DEN HAAG OPGEHEVEN. De heer Pacak, tot dusver gezant van de Tsjecho-Slowaaksche republiek te 's Graven- hage, heeft den minister van buitenlandsche zalmen medegedeeld, dat het gezantschap zijn werkzaamheden heeft gestaakt. De spoorlijn Amsterdam— B aarlem—Dordrecht. Meer stoptreinen. De onderteekenaars van het verzoekschrift aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen, om meer treinen aan het Station „Vogelenzang- Bennebroek'' te doen stoppen, hebben een ant woord ontvangen, waarin medegedeeld wordt, dat in de dienstregeling van de electrische snel treinen in den regelmatigen halfuurdienst tus schen Amsterdam en Rotterdam (Dordrecht) via Haarlem, geen tijd beschikbaar is voor andere dan de bestaande stoppingen. Evenwel ligt het in het voornemen, om bij de dienstregeling ingaande 15 Mei a.s. grootendeels aan de wenschen tegemoet te komen, door het inleggen van nieuwe stoptreinen, waarvan de juiste gegevens nog niet kunnen worden mede gedeeld. De directie spreekt het vertrouwen uit, dat een zeer verbeterde dienstregeling voor Voge- lenzang-Bennebroek ook in een aanzienlijk ster ker gebruik van deze halte tot uitdrukking zal komen. Gedachten over de verhoogde invoerrechten E bestudeering van het nieuwe tarief, hetwelk bij Koninklijke Boodschap van 24 Februari 1939 werd ingediend bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal en hetwelk op 1 Maart d.a.v. van kracht is ge worden, geeft alle aanleiding tot het maken van een aantal opmerkingen. Reeds in de Troonrede was aangekondigd, dat gestreefd zou worden naar een zekere vermeer dering van den afzet van nationale producten op de inheemsche markt, en in verband daar mede was men dus voorbereid op hetgeen zou komen. Van eenigerlei overrompeling is dan ook geen sprake en zij die daarop zinspelen doen zulks m.i. ten onrechte. Wij zijn nu van het fiscale tarief overgegaan naar een „matige" beschermend tarief van in voerrechten. Het zijn een zestal industrieele groepen, welke zullen profiteeren van het maxi mum tarief van 20 procent ad valorem. Langs dien weg zal het herstel van de economische welvaart van ons land bevorderd worden, aldus de regeering. Maar een nadere omschrijving van dit herstel wordt niet gegeven. Het is wat on zeker, maar het kan ook bijna niet anders. Want niemand kan de werkelijke gevolgen van dezen vorm van steunverleening aan deze industrieele bedrijfsgroepen ook maar bij benadering vast stellen Schuilt daarin niet een groot gevaar? Volgens het oordeel van velen is dat zeker het geval. Wordt deze hulp wellicht zoo meteen niet te duur gekocht? Zal misschien niet binnen afzien- baren tijd blijkeri, dat het hoogere tarief van invoerrechten ten nadeele zal werken van onzen export? Een export de regeering erkent het zelf die onontbeerlijk is. Inderdaad, uitvoeren is voor ons land een levensbelang. Men raad plege slechts de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek om met één oogopslag te kun nen vaststellen, hoe droevig het daarmee is ge steld. Allerhande pogingen worden gedaan, zoowel van de zijde van particuliere ondernemers, als van overheidswege, om onzen export te stimu- leeren. Het nieuwe tarief druischt rechtstreeks in tegen de pogingen om onzen uitvoer op te voeren. Zal het dan zoo meteen noodig worden om nieuwe middelen te beramen om den nog verder slinkenden uitvoer eenigermate op peil te houden? Zekerheid daaromtrent bestaat na tuurlijk niet. Maar de eene maatregel lokt van zelf de andere uit. Op dat gebied hebben wij de noodige ervaring. Het is en blijft een groot ge vaar. Van regeeringswege voelt men dat blijk baar ook, want de minister van Economïscheh Zaken wijst er uitdrukkelijk op, dat een te ver doorgevoerde bescherming de bevordering van den uitvoer „ernstig" zou benadeelen. Maar waaruit volgt, dat het nieuwe tarief van thans onzen export niet zal benadeelen? Uit niets. Niemand is trouwens in staat, dat van te. voren te kunnen vaststellen. Daar schuilt dus een nieuw gevaar in. De risico's zijn niet te bena deren. Maar andere kwade zijden van overeenkom stig karakter schuilen in deze tariefsverhooging. Wordt het leven duurder door de verhoogde in voerrechten? De nuchtere beoordeelaar zal on middellijk vaststellen, dat het leven natuurlijk duurder moet worden. Beteekent dat zoo met een niet vermindering van consumptie? Is het gevolg daarvan niet inkrimping van werkgele genheid? Wat men aan de eene zijde wil berei ken, breekt men aan den anderen kant weder af. De tendenz ran prijsstijging ligt in dit nieu we tarief verborgen, al vertelt de Memorie van Toelichting, dat deze prijsverhooging „noch bui tensporig, noch schadelijk" zal zijn, terwijl voorts wordt opgemerkt, dat aan de prijsstijging van enkele artikelen geen andere beteekenis moet worden toegekend dan die van „noodzake lijk herstel" van normale verhoudingen. Maar dat „noodzakelijk herstel" beteekent dan toch, dat het duurdere artikel door iemand gekocht moet worden. En dat in den tegen woord igen tijd, in een periode van nog steeds dalende koop kracht, onder economische omstandigheden, die verre van rooskleurig zijn. Uit de ministerieele verdediging dezer tariefs verhooging moge nog gewezen worden op de passages, welke wijzen op de wenschelijkheid om opneming van werklBozen in het normale be drijfsleven te bevorderen. Niemand zal het niet van harte toejuichen, indien werkelijk zou kun nen blijken, dat langs dezen weg het aantal werkloozen verminderd zou kunnen worden. Maar kan men daarvan inderdaad zeker zijn' Zou de mogelijkheid uitgesloten zijn, dat men eenerzijds werkgelegenheid schiep en deze langs een anderen weg weder vernietigde? Ook daar is weer hetzelfde risico aanwezig, ook daar het ongewisse. Aan de eene zijde een zekere hulp, tegelijkertijd aan de andere zijde een afbreken Wij zijn thans definitief den weg der protec tie ingeslagen. Voorloopig blijft deze steunver leening beperkt tot een klein aantal bedrijfs takken, terwijl de regeering het voornemen heeft, de tarieven binnen afzienbaren tijd niet weder te verhoogen. Dit voornemen moge velen als aangename muziek in de ooren klinken. Doch zullen de omstandigheden straks niet ster ker zijn dan dit goede voornemen? Is een vol gende regeering gebonden aan h#t voornemen harer voorgangster? Of zal zoo mCTeen blijken, dat men ook in dit opzicht weer te doen. heeft met den bekenden sneeuwbal, die verder rolt en waar men machteloos tegenover staat? Intusschen kan moeilijk ontkend worden, dat deze verhooging, deze overheidshulp, niet past in het kader van vele andere maatregelen waar aan wij langzamerhand gewend zijn geraakt. Maatregelen, die aanvaard worden dikwijls zonder oppositie van eenig belang maar die alle de neiging hebben een pei-manent karakter te krijgen. Zoo is het ook met deze wijziging van het tarief van invoerrechten. Wellicht zal later eerst voldoende doordringen hoe gevaar lijk deze ingeslagen weg is geweest. Dan zal het buitengewoon veel moeite kosten er weder van verlost te worden. Misschien blijkt het wel ab soluut onmogelijk te zijn. Zoo is het met deze nieuwe regeling, zoo is het ook met vele andere, welke reeds langer bestaan. MOLLERUS. Het vliegongeluk in de Ver. Staten. Drie Nederlanders onder de slachtoffers. Omtrent de vliegramp bij Alden in den staat Washington, waarbij de heeren ir. A. G. von Baumhauer, ingenieur van den rijksluchtvaart dienst en P. Guilonard onder-directeur der K. L. M., Zaterdag j.l. helaas het leven verloren, bereikten ons nadere berichten. Ir. von Baum hauer, die zich na ambtelijke besprekingen met H. M.'s gezant en Amerikaansche autoriteiten te Washington naar de Douglas Aircraft Cy te Santa Monica bij Los Angeles in Californië had begeven, was op verzoek Vrijdagnacht doorge vlogen naar Seattle om daar met den heer Guilonard een proefvlucht mee te maken met het nieuwe stratospheervliegtuig der Boeing Aircraft Cy aldaar, het welk plaats voor 33 personen biedt. Om een uur 's middags stegen beide heeren op in het gezelschap van acht andere experts der fabriek, waaronder haar hoofdingenieur Kijlstra, die mede Nederlander van geboorte is. Om 1.20 uur n.m. (8.40 uur n.m. Ned. Tijd) be vond men zich op 10.000 voet hoogte boven de dunbevolkte bergen van Tacoma. Een radiobericht meldde toen nog, dat alles wel aan boord was. Slechts enkele minuten later zag een waar- neempost in een duik een vleugel af slaan en viel het vliegtuig pijlsnel omlaag in een bergravijn op 80 mijl afstand van Seattle. Een reddingsbrigade wist de tien slachtoffers nog denzelfden avond vandaar naar Seattle over te brengen. Woensdag is aldaar een plechtige rouwdienst gehouden in de Masonic Temple, waar aller stoffelijk overschot stond opgebaard. De heer A. van der Spek, Nederlandsch vice- consul en agent der Nederlandsch-Amerikaan- schen Kamer v. Koophandel, vertegenwoordigde daarbij de Nederlandsche overheid, de K. L. M. en de familie der Nederlandche slachtoffers en vertolkte namens hen de diepgevoelde deel neming in het gemeenschappelijk verlies vopr beide naties, waarbij hij aan elke baar een krans hechtte met lint in de nationale kleuren. Heden zal de crematie van het stoffelijk over schot van den heer P. Guilonard plaats heb ben, wiens urn tezamen met het stoffelijk over schot van ir. von Baumhauer daarop wordt ge repatrieerd per „Nieuw Amsterdam", die op 6 April a.s. te Rotterdam wordt verwacht. Dampo-verkoudheids-balsem, Pot 50, Doos 30 ct. Dampo-hoestbonbons, Doos 25 ct. Dampo-neusdruppels, Flacon met druppelspuitje 60 ct. Wat een goede politiehond vermag te doen. Dat een goed afgerichte politiehond goede diensten kan bewijzen, is dezer dagen te Soest gebleken. De heer H. K., candidaat-notaris te Amster dam, was voor herhalingsoefeningen opgeko men bij het 5e regiment infanterie te Amers foort. Bij een dezer dagen gehouden middagoefening op de uitgestrekte heide Kampoord in de ge meente Soest verloor de heer K. zijn gouden armbandhorloge, hetgeen hij eerst na afloop der oefening bemerkte, zoodat hij aangezien men enkele uren getirailleerd had onmogelijk kon bevroeden, waar hij het horloge zou zijn kwijtgeraakt. Op de groote heidevlakte naar een polshorloge gaan zoeken, zou gelijk staan met het zoeken van een naald in een hooiberg en dus zat er voor den heer K. weinig anders op, dan in zijn verlies te berusten. I Des avonds vertelde hij een kennis van het verlies en deze ried hem aan, zich in verbinding te stellen met den rijkshondengeleider, den heer J. B. de Sutter, te Amersfoort. Deze was bereid zijn medewerking tot opspo ring van het verloren voorwerp te verleenen en reeds den volgenden ochtend toog hij met den hond „Preston" naar de heide. Nadat de hond ruim een half uur het spoor gevolgd had, kwam hij aanloopenmet het polshorloge in zijn bek. Dit is wel een zeer sterk staaltje van africh- I ten van een speurhond, temeer, daar het den geheelen nacht zwaar geregend had en talrijke 1 andere militairen de heide hadden doorkruist. Johanna W. A. Naber 80 jaar- Den 25en Maart zal mejuffrouw Johan na Naber haar 80en verjaardag vieren. Tien jaar geleden is Johanna Naber bij het bereiken van den 70-jarigen leeftijd in zeer ruimen kring in Den Haag (haar tegenwoordige woonplaats) gehuldigd door letterkundigen, historici, sociale werkers en feministen, waarbij hooge waardeering werd uitgesproken voor haar prestaties als publiciste, schrijfster van werken op historisch gebied, spreekster en sociaal werkster. Sedert dien heeft Johanna Naber zich meer teruggetrokken uit het openbare leven, maar bleef haar belangstelling schenken aan het volle leven, zooals menig protest en verschei dene brochures, welke zij het licht deed zien, bewezen. Zij, die in haar jonge jaren twee gouden medailles verwierf voor prijsvragen, heeft de laatste tien jaren naast haar geschriften op feministisch gebied nog doen verschijnen een biografie van Marg W. Maclaine Pont, eenige deelen van de correspondentie van de stadhouderlijke familie en „onbetreden paden van ons koloniaal verleden" (18161873). Joh. Naber heeft geweigerd zich opnieuw te laten huldigen, maar was tenslotte bereid het aanbod aan te nemen van het bestuur van het Int. Archief van de Vrouwenbeweging te Amsterdam, haar een eenvoudige ont vangst te mogen bereiden in de woning van het archief, Keizersgracht 264, waar haar vrienden gelegenheid zullen hebben haar de hand te drukken. Het adres van mej. Nabei in Den Haag is flatgebouw Groenendaal, van Alkemadelaan 544. Vijf gymnasiasten gewond. Door botsing van een auto met een boom. Woensdagavond om negen uur is op den Amersfoortschen weg bij Doorn een auto, waarin zes leerlingen van het gemeentelijk gymnasium te Nijmegen waren gezeten, door tot nu toe onbeken de oorzaak tegen een boom gereden. „Stratoliners" voor de K.L.M.? Volgens United Press zou de vertegenwoor diger van de K.L.M., de heer Van Veenendaal, hebben verklaard; „Wij zijn definitief beslo ten om Stratoliners aan te schaffen, indien deze goed mochten blijken. Dit blijft nog altijd waar." Onvoorzichtig drogist. Bij explosie in brand gevlogen. Woensdagmiddag was de drogist A. Kempkes in een lokaal acht zijn winkel te Gouda bezig met het smelten van was, waartoe hij een blikken bus met was en terpijntijn op een fel brandende kachel had gezet. Als gevolg van zich ontwikkelende dampen ontstond een explosie, waarbij de kleeren van den drogist vlam vatten. Op een plaatsje wierp hij zich op den grond en trachtte door zich om te wentelen de vlammen te dooven. Daar dit niet gelukte, klom man over een schutting, zoodat hij de straat bereikte. Daar schoten menschen toe, die met dekens het vuur wisten te blusschen. Met ernstige brandwonden is K. naar een ge neesheer gebracht, die hem met zijn auto naar het ziekenhuis van de wijkverpleging te Gouda vervoerde. Het brandje, dat bij de ontploffing ont stond, had de brandweer spoedig onder de knie KIND UIT AUTO GEVALLEN EN GEDOOD. Woensdagmiddag is het driejarig dochter tje van den veehandelaar Neppelenbroek uit Lemelerveld (O.), dat naast haar vader in diens auto had plaatsgenomen, even nadat de wagen startte, uit de cabine gevallen en tegen den grond gesmakt. Het kind was op Het ongeluk geschiedde vóór het afgaan van I slag dood. den Maarnsche berg dicht bij het landgoed „De Zonheuvel", waar de jongelui op het Maarten Maartenshuis juist een lezing hadden bijge woond. De wagen werd grootendeels in elkaar gedrukt. Drie der inzittenden, H. de M. van L., J. L. en van N., werden ernstig en twee licht gewond. De zesde inzittende bleef vrijwel ongedeerd. Geneeskundige hulp was onmiddel lijk aanwezig, aangezien in een tweede auto zich dokter van der Sluis uit Nijmegen bevond, die ook bij de voordracht aanwezig was geweest en die evenals de anderen naar zijn woonplaats terugkeerde. Na korten tijd verschenen nog twee plaatselijke dokters. Met drie ziekenauto's wer den de ernstig gewonden naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd. In dien zich geen complicaties voordoen wordt levensgevaar niet aanwezig geacht. De twee licht gewonden werden naar het Maarten Maar tenshuis vervoerd. De slachtoffers zijn ongeveer twintig jaar oud en allen leerlingen van de hoogste klasse van genoemd gymnasium. Vermoedelijk heeft het kind aan de kruk van het portier gedraaid, waardoor deze open viel. Gala-voorstelling van de film „Veertig jaren". Het dagelijksch bestuur van het comité de Nationale Film 18981938 heeft besloten het het Metro Palace te 's-Gravenhage op Woens dag 29 Maart des avonds om kwart over acht een gala-voorstelling te geven, waarop ver toond zal worden de film „Veertig jaren". Deze voorstelling zal worden bijgewoond door Prinse Juliana en Prins Bernhard. De opbrengst van dezen avond zal ten goede komen aan het Nationaal Fond voor bijzondere nooden. Het bij programma van deze voorstelling zal in overeenstemming gebracht worden met het karakter van dezen avond

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7