WEERBERICHT Ml Duitsche troepen Memel binnengerukt. Een land met groote temperatuur verschillen. Kachels in huur van brandstoffenhandelaren. Moeilijk heden met de kleeding. ANNEER wij hier In Japan In de maanden Juli en Augustus onder de gloeiende vochtige tropische hitte loopen te transpireeren en te zuch- ij er wel niemand onder ons, die er 'u! ten volle rekenschap van geeft, dat in en- fmaanden en wel zoo tegen half October- e m November reeds weer de tijd aangebro ken is om zich gereed te maken voor den win- ^rieve tiid is voor ons Europeanen vreem- e.ïïen die hier in Japan wonen niet zoo i als voor de Japanners, doch het feit, dat in een laar tijds met korte tusschenpoo- We alle temperaturen doormaken van vries- f™ tnf tropische hitte, maakt, dat na verloop m enkele Jaren wij Hollanders, die toch in Sm land in herfst en winter niet verwend dnhet al spoedig koud vinden, sneller dan in 'naartu'komt dan nog, dat de huizen er niet vebouwd zijn om de koude zooveel mogelijk Sitm te houden. Voor het grootste gedeelte ïïi van hout, over het algemeen vrij oud, Srwffi ramen noch deuren voldoende sluiten, oodat wanneer het winderig weer is, wat wër nogal eens voorkomt, een overvloedige hreveeltieid koude lucht naar binnen kan ko- j,en en zorgt voor meer dan voldoende ven- '"pif'openbaart zich speciaal door een voort- dutenden tocht langs den grond, waardoor iedereen koude voeten krijgt. vele huizen, waaronder voornamelijk de nieuwere hebben geen speciale stookplaatsen ta de kamers, in welk geval de bewoner ge dwongen is ergens een gat in den buitenmuur van de kamers, die men verwarmen wil, te la ten aanbrengen, waardoor men de kachelpij- een naar buiten kan laten komen. In andere woningen heeft men open haarden, doch over het algemeen zijn deze óf zeer slecht ge maakt zoodat men bij het aanmaken een mar uren in den rook kan zitten, dan wel zijn Si zóó klein, dat men er zoo goed als geen warmte van krijgt, zoodat men gedwongen is rondom en vlak op den haard te zitten, aan- eezlen het op enkele meters afstand precies is alsof er geen verwarming in de kamer is. Het gevolg is dan ook dat in zeer vele ge vallen de bewoners geen gebruik maken van die open haarden, doch deze vervangen door een kolenkachel. Bij uitzondering heeft men dan nog enkele, meestal ten behoeve van aroote buitenlandsche maatschappijen ge bouwde huizen, die alhoewel eveneens opge trokken van hout, centrale verwarming heb ben, IJzeren gevaarten. Het grootste gedeelte der vreemdelingen moet het hier dan ook ln den winter doen met kolenkachels, van die geweldige ijzeren gevaarten, die ook onze grootmoeders wel ln huis hadden. Als sieraad behoeft men ze nu juist niet in de kamers te plaatsen en zoodra het met de koude is afgeloopen laat men ze zoo spoedig mogelijk verdwijnen, doch zege- ven tenminste, mits men een behoorlijke kwaliteit anthraciet, of wat daar hier voor doorgaat, kan krijgen, voldoende warmte. Meestal trachtte men dergelijke kachels te hu ren, zoodat men er dan in den zomer geen om kijken meer naar had en het risico van repara tie wepd gedragen door den verhuurder. Als zoodanig traden op de handelaars in kolen (ge durende den zomer leveren deze het ijs) die zich langzamerhand op verkoopingen tweede- handsch kachels aanschaften en deze voor een seizoen aan geïnteresseerden verhuurden. Tot voor enkele jaren vroeg men hiervoor tusschen 5 Yen en 15 Yen per stuk per seizoen, doch sinds er geen nieuwe kachels meer gemaakt mogen worden en men dus slechts de beschikking heeft over een beperkte hoeveelheid, die niet meer aangevuld kan worden, zijn deze prijzen in het laatste seizoen meer dan verdubbeld. De Brandstoffen. De groote moeilijkheid is wel het verkrijgen van een behoorlijke kwaliteit brandstoffen. Men vraagt natuurlijk naar anthraciet, doch men ontvangt iets, dat daar misschien vroeger wel eens naast gelegen heeft, doch dat men thans beter met „zoogenaamd" zou kunnen betitelen. Over het algemeen zijn het meer steenén dan kool, die de kachel in een of twee dagen volko men verstoppen. De prijzen voor die brandstof zijn ook al ten gevolge van den oorlog, aanmerkelijk gestegen. Het Gouvernement heeft echter ingegrepen en maximumprijzen vastgesteld, met het gevolg, dat wij thans onze „anthraciet" kunnen koo- pen tot ongeveer 60/65 Yen per ton. De kolenhandelaar levert u dit goed in mand jes, waarvan er ongeveer 20 in een ton gaan, d.w.z. u krijgt 20 mandjes: met een zekere han digheid en bovendien, doordat men de gewoonte heeft u die brandstof thuis te bezorgen spe ciaal bij avond, wanneer het dus idonker is en niemand er aan denkt om er bij te gaan staan om te controleeren of men wel precies ontvangt, waarvoor men betaalt, zal men er over het alge meen nog heel wat extra's uit weten te halen. Nog onlangs lazen wij een berichtje in de bla den als herinnering aan de gewoonten van en kele tientallen jaren geleden, waarin ook sprake was van een kolenhandelaar, die toen men hem er op attent maakte, dat hij meer berekende dan afgesproken was, antwoordde, dat hij tegen den aanvankelijk door hem genoemden prijs niet kon leveren, omdat mevrouw bij het afleveren al te nauwkeurig had toegezien en er op ge staan had, dat het juiste aantal mandjes met het juiste gewicht zouden worden gegeven en daarop was zijn oorspronkelijke prijs niet be rekend Het is duidelijk, dat tengevolge van den ver hoogden prijs voor de kolen, alsmede het feit, dat men in 99 van de 100 gevallen een minder waardige kwaliteit geleverd krijgt, terwijl ver der Japan een land is, waar de electriciteit zeer goedkoop geleverd kan worden, velen er toe zou den willen overgaan tot het aanschaffen of even tueel huren van electrische kachels of haarden. Alhoewel de eenheidsprijs per kilowatt vrij ge ring is, wordt de maandrekening door het aan tal kachels dat men noodig heeft, toch nog zeer hoog en komt men al gemakkelijk tot 125 of 150 "en per maand voor een miet al te groot huis. Daarom moeten velen hiervan afzien wegens pecuniaire overwegingen en zich tevreden stel len met de kolenkachels, die aan brandstof in een seizoen, dat loopt van begin November tot eind April begin Mei, gemiddeld 60 Yen per maand verstoken. kantoren heeft men over het algemeen «atrale verwarming, doch de gewoonte is, dat men die zoo tegen drie uur 's middags sluit, zoo dat het dan na een uur al vrij koud begint te worden. In diverse kantoren, waar Europeanen wer ken is het dan ook al de gewoonte geworden, dat men voor eigen rekening naast de centrale verwarming die door den eigenaar van het kan toor wordt geleverd, een kolenkachel laat bran den: een gat in den buitenmuur is gauw ge maakt en het schaadt het interieur in het ge heel niet. De Meeding. Buitenshuis moet men de warmte zoeken in de kleeding ,doch zoo langzamerhand wordt het hoe langer hoe moeilijker om geschikte kleeren aan te schaffen. Het gebruik van katoen voor het binnenland is geheel verboden, ook zuiver wollen kleedingstukken zijn niet meer ver krijgbaar: het eenige, wat men nog in dit genre verkoopt is een mixture van wol 'en „staple" fiber, of wol en zijde. Vooral voor het eerstge noemde artikel heeft men op alle mogelijke wijzen propaganda gemaakt, doch men is er niet in geslaagd het populair te maken, noch onder de Europeanen, noch onder de Japanners. Terwijl men tot voor het begin van de cam pagne in China zuiver wollen kleedingstukken en wij bedoelen hiei-mede speciaal ondergoed, te kust en te keur kon krijgen voor betrekke lijk lage prijzen heeft men thans in het geheel geen keus terwijl men aanmerkelijk hoogere prijzen moet betalen voor een kwaliteit, die verre inferieur is aan hetgeen men vroeger kon koo- pen. Naast deze half wollen goederen heeft men dan nog de geheel uit staple fiber gemaakte kleedingstukken, die weliswaar wolachtig aan voelen (zacht en dik), doch na het wasschen sterk krimpen en dunner worden. Op het oogenblik zijn er natuurlijk velen, die nog de beschikking hebben over in vorige jaren aangelegden voorraad, speciaal wat de volwas senen betreft, doch wanneer men'daar eenmaal doorheen is, dan zal men toch wel moeten over gaan op datgene, wat hier gemaakt wordt, aan gezien, zooals wel vanzelf spreekt, de aanvoer uit het buitenland voor importeurs en winke liers, dus in het groot, totaal verboden is. Een reisje naar Sjanghai. De Europeanen kunnen zich over het alge meen nog wel de weelde veroorloven in het be gin van den winter naar Sjanghai te gaan, waar alles nog te kust en te keur te krijgen is en tegen niet al te hooge prijzen, omdat er prac- tisch geen invoerrechten op betaald worden en talloos velen hebben hiervan in het begin van dit winterseizoen gebruik gemaakt. Dit werd nog gestimuleerd door het feit, dat men de reis vice- versa practisch gratis had door het koersverschil tusschen de Yen in Sjanghai en in Japan. Al kwam men met volle koffers aan lijfgoederen uit Sjanghai terug, de douane in Japan heeft er nimmer aanmerking op; gemaakten is ons niet bekend, dat iemand er ooit invoerrechten voor hééft moeten betalen. De moeilijkheid wordt echter de bovenklee- ding, die hier uit den aard der zaak voor de mannelijke sexe ook niet meer te krijgen is: voor velen mag het financieel mogelijk zijn naar Sjanghai te gaan, doch de tijd ontbreekt, aan gezien men toch minstens tien dagen moet weg blijven, om enkele pakken te laten maken. Over de vrouwelijke sexe behoeven wij hier in dit verband niet te spreken, omdat deze, wellicht met uitzondering van de wintermantels zich wat de bovenkleeding betreft, voldoende kan voor zien in Japan, daar men toch grootendeels zij den kleeding draagt, welk genre in Japan wordt gemaakt. Wil men echter wollen bovenkleeding, dan is ook weer voor haar de eenige uitkomst een reisje naar Sjanghai en gezien het feit, dat men deze plaats met recht het „Parijs van het Oosten" noemt, is dit in het geheel geen straf of opoffering. FAR EAST. (Plaatsing vrij na ontvangst). VERTROKKEN TRAWLERC. Heden zijn vertrokken: I. S. Groen IJM 130, Alkmaar IJM 31, Alma IJM 44, Amsterdam IJM 58, Rotterdam IJM 112, Martha IJM 165, Walrus IJM 24, Maria Elisabeth IJM 114, Antje RO 15. ERNSTIG ONGEVAL BIJ DE STAALFABRIEK Bij de dezer dagen in werking gestelde staalfabriek van de Hoogovens heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De arbeider A. H., wo nende in Beverwijk, heeft bij het gieten een hoeveelheid gloeiend staal over het lichaam ge kregen, waardoor hij ernstige brandwonden op liep. Hij wez-d in het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: Utrecht IJM 73. Vangst 600 m. haring. Het verkeersongeval bij de pont- BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 570 En Avant IJM. 8 I 4240 750 Adelante IJM. 19 i 3170 50 Dolfijn IJM. 103f 1250 70 SCH 61 f 1320 Lossers: KW 159 f 1380 KW 161 f 9.50, SCH 121 f 1470, BESOMMINGEN VAN WOENSDAG. Manden. Trawlers: 1260 Viking Bank IJM 83 f 5080 85 Martha IJM 165 f 1650 450 AIRmaar IJM 31 f 3050 MARKTBERICHT IJmuiden 23 Maart 1939. (ANP) Tarbot 88—72 ct. per kg. Tong 100—62 ct. per kg. Heilbot 102—86 ct. per kg. Griet f 3830 per 50 kg. Groote schol f 20 per 50 kg. Middel schol f 22.50—20 per 50 kg. Zetschol f 2828 per 50 kg. Kleinschol f 2517 per 50 kg. Bot f 7—5.40 per 50 kg. Schar f 178.50 per 50 kg. Tongschar f 3020 per 50 kg. Poontjes f 119 per 50 kg. Groote schelvisch f 2017.50 per 50 kg. Middel schelvisch f 2018 per 50 kg. I Kleinmiddel schelvisch f 2018 per 50 kg. Kleine schelvisch f 17.5010 per 50 kg. Groote gul f 98 per 50 kg. Kleine gul f 118 per 50 kg. Wijting f 74.20 per 50 kg. Makreel f 5.803.70 per 50 kg. Versche haring f 5.705.10 per 50 kg. Kabeljauw f 5817 per 125 kg. Leng f 1.900.70 per stuk. Koolvisch f 0.650.15 per stuk. INBRAAK IN EEN MELKINRICHTING. In den nacht van 21 op 22 Maart is ingebro ken in de melkinrichting „Algemeen Belang" aan den Wijk aan Zeeërweg. Er wordt een geldkistje vermist, waarin een klein bedrag aan geld, benevens eenige zegels. De motorrijder werd ernstig gewond. Omtrent het verkeersongeval, dat gistermorgen half twaalf op den Wijkerstraatweg nabij de Pont plaats vond, vernemen wij nog, dat de motorrijder zekere E., wonende te IJmuiden, werd aangereden door een auto, bestuurd door een inwoner van Heemstede, die plotseling van richting veranderde om naar een anderen pont steiger te rijden. E. kreeg behalve eenige hoofd wonden, een gecompliceerde beenbreuk. Na ter plaatse door dr, Fierstra te zijn verbonden werd het slachtoffer per ziekenauto naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk vervoerd. Zoowel de auto als het motorrijwiel werden beschadigd en beide voorloopig in beslag j nomen. FILMAVOND PAPYRUS STUDIECLUB. De filmavond, welke de „Papyrus Studie- Club" Dinsdagavond in de groote zaal van „Concordia" organiseerde voor leden en be langstellenden, mag gezien het gebodene en de opkomst geslaagd heeten. De heer C. Halff, voorzitter, opende met een kort welkomstwoord tot de vele belangstellen' den, in het bijzonder aan den heer Ir. L. P. Krijger, die reisfilms en lantaarnplaatjes toon de over zijn vacantiereizen naar Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakije en Polen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op Dr. R. W. Fierstra, die één dezer reizen had meegemaakt. De heer Krijger gaf op het te bieden pro gramma allereerst een inleiding, speciaal han delend over het ontstaan, de zeden en gewoon ten, en de vaak onherbergzame wegen van Joego-Slavië en de Dalmatische kust, waarop spreker op lantaarnplaatjes, die stuk voor stuk prachtige natuurtafereelen, pittoreske gezich ten, de mooiste watervallen weergeven, aan het oog liet voorbijgaan. Deze fotoserie gold de reis in 1928 per trein gedaan. Ongeveer dezelfde reis werd in 1936 afgelegd per auto, waarvan de door Ir. Krijger gemaakte film prachtige beelden gaf. Waar deze reis op verzoek van den A.N.W.B. een verkenners- reis was geworden, had deze mooie film de titel „Als verkenners naar den Balkan". Toe passelijke gramofoonmuziek werd hierbij ten gehoore gebracht. Inderdaad hebben Ir. Krijger en zijn reis- genooten met deze film baanbrekend werk ge daan voor den A.N.W.B. Voorafgegaan door een korte inleiding ver toonde de heer Krijger ten slotte een reisfilm naar Polen (Tatra-gebergte) en Tsjecho- Slowakije, waarin de opnamen zeker niet on derdeden voor die in de voorafgaande films, De typische kleederdrachten en volksdansen hadden de bewondering van de aanwezigen. Deze geslaagde filmavond werd gesloten door den heer Halff, die den heer Krijger hartelijk dankte voor zijn „praatje en plaatje", vertrouwend, dat een dergelijke avond nog eens zou worden herhaald. Het was een avond van cultureele waarde. VOORGEVELROOILIJN BLOEMENDAAL- SCHESTRAATWEG. Het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare kennis, dat van 27 Maart 1939 af gedurende dertig dagen ter gemeentesecretarie (iVe Afdeeling) voor een ieder ter inzage zal zijn nedergelegd, een ont- werp-besluit, met bijbehoorende uitvoerige kaart, tot wijziging en vaststelling opnieuw van de voorgevelrooilijn, vastgesteld voor de Oostelijke zijde van den Bloemendaalsche- straatweg te Santpoort, voor zooveel betreft het gedeelte, dat is gelegen tusschen de aan dien weg staande gebouwen genummerd 68 en 168. Gedurende den bovengenoemden termijn van dertig dagen kunnen belanghebbenden bij den Gemeenteraad bezwaren indienen. DE MULIERBEKER. De inschrijving voor den „W. J. H. Muiier- bekerloop" op a.s. Zondag te Velsen, is dit jaar kwantitatief niet overweldigend, doch de deelneming der A- en B-klassers is zeer sterk. De volgende A-klassers schreven n.l. in: Arle Paap (Haarlem), Jaap Meijer (De Vole- wijekers), J. Overdijk (A.A.C.), Wim Bakker (A.A.CJ, F. Gaarenstroom, J. Walther en P. Nieuwenhuizen (allen van De Volewijckers) Verder schreven nog in twee sterke B- klassers uit het district, n.l. de B-kampioen J. Dekker (Hoorn) en P. Sehuitemaker (Lycur- gus. Krommenie). De bekerhouder 1938, M. De Groot Lycur- gus) is wegens ziekte helaas niet in staat dit kleinood te verdedigen; de strijd zal dan ook wel gaan tusschen Jaap Meijer, Walther en Overdijk. JAARVERGADERINGEN VAN DE TUINDERS- VEREENIGINGEN. De jaarvergadering van de Coöperatieve Veilingvereeniging „Vrije Groenten- en Fruit veiling" zal op Maandag 27 Maart in het vei linggebouw aan de Breestraat worden gehouden. De agenda vermeldt o.a. de vaststelling van de balans en exploitatie-rekening over 1938, be handeling van het voorstel van het Centraal Bureau van de Veilingen tot het vormen van een landelijk fonds voor de noodige ingrijpen de maatregelen bij den afzet en de prijsvorming van de producten, en tenslotte een bestuursver kiezing wegens aftreding van de bestuursleden A. v. Wijngaarden, T. Waagmeester en van den commissaris G. Schoehuis. De exploitatie rekening vermeldt een batig saldo van f 2599,70, dat als afschrijving wordt aangewend. Het aandeel van de vereeniging in het batig saldo van de exploitatie van het gecombineerde veilingbedrijf is f 5230,52. De R.K. Coöperatieve Tuindersvereeniging „Kennemerland" houdt op Dinsdag 28 Maart haar jaarvergadering, eveneens in het veiling gebouw aan de Breestraat. EXCURSIE VAN DE TUINBOUW STUDIECLUB De leden van de Tuinbouw Studieclub zullen op Dinsdag 4 April een bezoek brengen aan de voorjaars bloemententoonstelling „De Hofstad Bloem" in Den Haag. Des middags wordt een rondrit gemaakt door het Westland, waar een bloemen- en groentekweekerij bezocht zulien worden. Op Woensdag 19 April zal de heer R. W. A. Muyen voor de vereeniging in het veiling gebouw „Centrum" een lezing houden over „Het forceeren van bloembollen in koude kas en bak". In dezelfde bijeenkomst houdt de heer R. S. Boogaard een causerie over de Begonia cultuur. DE CANDIDATENLIJST VAN DE S.D.A.P. Gisteravond hield de plaatselijke afdeeling van de S.D.A.P. een ledenvergadering in ge bouw Adrichem ter vaststelling van den uit slag van de stemming over de voorloopige lijst van candidaten voor de a.s. gemeenteraads verkiezing. Het gehouden referendum bracht in de voor gestelde volgorde geen verandering, zoodat de S.D.A.P. met de volgende lijst aan de ge meenteraadsverkiezing zal deelnemen: 1. W. van Dok (aftr.), 2. Mevr. T. Kemp Haan (aftr.), 3. A. L. van Groningen (aftr.) 4. F. van Galen, 5. C. B. Meyer, 6. J. Davidson, 7. C. Groot, 8. J. J. Romunde, 9. D. Visser. UITKEERING UIT IIET GEMEENTEFONDS Over het uitkeeringstijdvak 1937'38 uit het Gemeentefonds zal de gemeente Beverwijk f 140.850 ontvangen. SANTPOORT CULTUREELE FILM. Woenshdagavond draaide het Vereenigings- gebouw der Ned. Herv. Gemeente de film „De Wonderen van het Heelal", en „Festspiele 1 Bayraubh". Beide films hadden veel succes. SCHAKEN. Dinsdag j.l. speelde de schaakclub „Sant poort" tegen „Denk en Zet" uit IJmuiden. De IJmuidenaren wonnen met 5J/2iV2. De uitslag was: Santpoort: Denk en-Zet: Dr. M. de GrootJ. Kraaienoord VzVz J. v. d. Berg—T. Tol 0—1 H. B. v. d. HoeffJ. Oosterwaal y2Vz A.SweitzerM. Lansen 1—0 Dr. A. de GrootH. Veluwenkamp 10 K. DoornbosJ. Hilléeamp VzV2 J. L. Enklaar v. GuerickeP. C. ^ol 1—0 J. Oversteegen—H. Aarts 01 E. Homan—H. Aar sen. 01 G. Hofman—J. Floor 0—1 e Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor de kuststrook: Gedeeltelijk bewolkt, geen neerslag van beteekenis, zelfde temperatuur, zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen. Voor het binnenlandHeldere nacht met lichte vorst, morgen overdag toenemende bewolking en zelfde temperatuur als vandaag. Overwegend droog, zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen. De jveerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: Vlissingen: De Bilt: Groningen: Maastricht: Hitler arriveerde vanmorgen met de „Deutschland" voor de haven MEMEL, 23 Maart (D.N.B.—A.N.P.) Hedenmorgen even na 8 uur zijn de Duitsche troepen onder stralend weer in de stad Memel aangekomen, waar zij door dc bevolking met groo- ten geestdrift verwelkomd worden. Gemotoriseerde formaties van de politie en van de S. S.-cenheden wa ren gisteravond reeds de stad binnen getrokken. Hitler is hedenmorgen tegen 10 uur voor Memel gearriveerd. Het pantserschip „Deutschland", waarop de Führer zich bevindt, ligt met het escorte van Duitsche oorlogsschepen voor de reede van Memel. Ook de chef van de Duitsche geheime po litie Heinrich Himmler, bevindt zich in Me mel. Hij is hier te middernacht aangekomen, Te Kaunas zijn volgens Reuter, berichten uit het Memel land ontvangen, volgens welke de nationaal-socialisten een aantal bekende Litauers in het Memelland hebben gearres teerd. Er heerscht in Litauen een algemeene stemming van gedruktheid en teleurstelling, ondanks het feit, dat de overdracht van het Memelland voor niemand als een verrassing is gekomen. Berichten over een beweerde, gedeeltelijke mobilisatie in Litauen worden ln semi-offi- cieele kringen ontkend. Verklaard wordt, dat slechts een aantal re servisten is opgeroepen om de plaatsen in te nemen der soldaten uit Memel, die met ver lof zijn gegaan. Haclia over zijn besprekingen met Hitier. Weer: Wind: half bewolkt licht bewolkt nevel licht bewolkt half bewolkt matig NW zwak WNW zwak ZW zwak ZW matig W Temperat. in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. af gel. etmaal in m.M.: Den Helder 4 3 6 Vlissingen 4 3 9 De Bilt 0 0 12 Groningen 2 0 5 Maastricht 2 2 8 THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur Neiging: Achteruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Vrijdag v.m. 5.01 uur; n.m. Zaterdag v.m. 5.36 uur; n.m. Zondag v.m. 6.14 uur; n.m. 45 F. 40 F. 42 F. 5.17 uur. 5.55 uur. 6.36 uur. „Zelf om een onderhoud verzocht". De president van het voormalige Tsjecho- Slowakije, dr. Hacha heeft gisteren een pers vertegenwoordiger te Praag een onderhoud toegestaan, waarin hij sprak over de verschil lende in het buitenland verspreide geruch ten over zijn bezoek te Berlijn. Hacha verklaarde: Het is onjuist, dat de Duitsche gezant, zooals beweerd werd, te Praag den middag van den veertienden Maart de Tsjechische re geering een uitnoodiging heeft over gebracht naar Berlijn te komen. De Praagsche regeering heeft veeleer zelf te Berlijn gevraagd of staatspresident Hacha en minister van buitenland sche zaken, Tsjwalkofsky, naar Ber lijn konden komen ont te onderhan delen over de toekomstige verhouding van het Duitsche Rijk tot Bohemen en Moravië. Te Berlijn is beiden heeren geenszins een gereedgemaakt document voorgelegd. Ook heeft de Führer volstrekt onderhandelingen gevoerd, die, z-ooals indertijd reeds uit het of- ficieele communiqué was op te maken, lang duurden en op volkomen vriendschappelijke wijze werden geopend. De tekst van het bekende document is, pas na deze onderhandelingen overeengekomen opgeschreven en door beide zijden onder teekend. Juist is, dat hij (Hacha) vóór de onderteekening van het document een rugge spraak met de regeering te Praag noodig heeft geacht, doch slechts, omdat hij zonder voorafgaande overeenstemming met de re- geering niet heeft willen besluiten het docu ment te onderteekenen. De regeering te Praag heeft des nachts vergaderd en op prond van deze telefonische ruggespraak het optreden van den president gebillijkt. De opwinding en zijn ouderdom zullen het volkomen begrijpelijk doen zijn, dat hij na den langen tocht en de onderhandelingen moe is geweest, zoodat hij onder geneeskun dige controle een verfrisschingsmiddel heeft ingenomen. Dit is echter, zooals in tegenstelling met de beweringen van eenige buitenlandsche bladen, nadrukkelijk moet worden vastge steld, pas gebeurd na de onderteekening der documenten. Hacha schetste de indrukken, die hij bij zijn samenzijn met den Führer heeft gekregen en hij gaf herhaaldelijk uitdrukking aan zijn vreugde, dat het hem gelukt is het ver- trouweh van den Führer te verwerven. Hacha wees met zeer groate verontwaardi ging sommige beschrijvingen met nadruk van de hand, in het bijzonder het artikel van den diplomatieken correspondent van de Daily Telegraph, waarin gezegd werd, dat Hacha slechts onder bedreigingen had kunnen wor den gedwongen de overeenkomsten te onder teekenen, die, zooals dezelfde bladen hadden gemeld, reeds bij aankomst van Hacha klaar op tafel hadden gelegen. BATA IN PARIJS. De Tsjechische industrieel Bata is, komende uit Venetië, op Le Bourget geland met zijn par ticulier tweemotorig vliegtuig. Dit is het eénige van de twintig toestellen der firma Bata, die onttrokken zijn aan de Duitsche beslaglegging. NEDERLANDSCH GEZANT IN LETLAND OVERHANDIGT GELOOFSBRIEVEN. De Nederlandsche gezant te Riga, de heer L. P. J. de Decker, heeft heden zijn geloofsbrieven overhandigd aan staatspresident Ulmanis. GOERING IN SAN REMO. Goering is Woensdagavond in San Remo aan gekomen, waar hij verwelkomd werd door alle burgerlijke en militaire autoriteiten. Uitspraken van de Rechtbank. Belastingontduikingè Een Heemst,edenaar, die verschillende jaren zijn aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting niet juist had ingevuld werd conform den eisch tot f 2000 boete of 40 dagen hechtenis veroordeeld. Diefstal in Heemstede. Omstreeks half December 1933 was in een woning aan de Jeroen Boschlan te Heemstede ingebroken tijdens afwezigheid van de bewo ners. Tegen een 25-jarigen Heemsteenaar. die van dezen diefstal verdacht werd vroeg de Officier 2 jaar gevangenisstraf. Mr. Roeffen achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. Door de rechtbank werd hij tot V/2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Jeugdige oplichter veroordeeld. Een 25-jarige kleermaker uit Halfweg had in een café aldaar verteld dat hij in Zwanen burg een kwitantie van f 65 moest innen maar dat men hem alleen maar met een briefje van 100 gulden betalen kon. Van de café houdster kreg hij daarom f 35 te leen. Hiermee verdween hij echter naar Amster dam waar hij door de politie werd gearresteerd wegens oplichting. Zes maanden was de eisch van den Officier. De Rechtbank veroordeelde hem conform. Twee gulden gestolen. Een jaar gevangenisstraf door te brengen ln de bijzondere strafgevangenis voor jonge lieden eischte de Officier 14 dagen geleden tegen een 20-jarigen Haarlemschen electro- technicus, die twee gulden had verduisterd, die hij van een huisvrouw had gekregen om een paar boodschappen te doen. Mr. Bettink vond de straf in verband met het geringe geldsbedrag te hoog en drong aan op clementie. De Rechtbank veroordeelde hem tot acht maainden gevangenisstraf. „Koeiendoikter" krijgt boete. Viermaal f 60 boete eischte de Officier 14 dagen geleden tegen een 35-jarigen Haarlem schen koopman die een soort koeienstrooip verkocht als middel tegen mond- en klauw zeer. De Rechtbank veroordeelde hem tot twe« geldboeten vanf 10 sub zes dagen hechtenis.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9