Britsche pers over de inlijving van Memeiland. Troonrede van den Italiaanschen koning. Niet in overeenstemming met het internationale recht. Drie jaar geëischt wegens poging tot doodslag gelegd was betrof het volgende gevaL 2 avond 29 Januari ontmoette de verdacht Botermarkt een 33-jarigen koopman. De?n°P moeting vond plaats voor een café en °Dl* stond een woordenwisseling omdat de chf tegen den koopman gezegd zou hebben- h [eur daar 'n fiets te pakken?" Deze werd kw j van het een kwam het ander totdat ze h en besloten om het maar op een stille plaat* 01 vechten. Van de Botermarkt ging de Wh? !e de Oude Gracht, Turfmarkt naar de Ant? yia straat en vandaar naar de Lange Heer e" waar de koopman zijn fiets naar huis uPvest Even later kwam hij echter weer naar buit toen -begon de vechtpartij, die bijna zoo'n T lottïg einde had genomen. De koopman zooals de getuigen vertelden, iets in de TT1Was derheid terwijl de chauffeur met zijn fiefes" zijn linkerhand en een zakdoek in ziin rook?311 hand zich ook niet onbetuigd liet. r" Plotseling echter stapte hij op zijn fjet reed weg. De koopman ging naar huis en Vb, 611 tot de ontdekking dat hij geheel onder het hl zat daar hij een diepe steekwond in zijn t h terbovenbeen en een wond in zijn borst ha Een dokter werd geroepen, die constateerde h de wond in zijn borst slechts een centim t hooger of lager had moeten zijn en er was middellijk ernstig levensgevaar aanwezig °n" weest. ®e" Voor de Rechtbank verklaarde de koonm dat hij nog nooit iets met den verdachte hT» gehad. ett De verdachte zei, dat hij den koopman P kleine schroevendraaier had voorgehouden dat deze daar in getrapt had. Hoe de wond^ de borst ontstaan was kon hij niet verklaren Eenige familieleden van den koopman legden vervolgens nog eenige verklaringen af, Waarn t bleek, dat ze niet gezien hadden, datde ve dachte een mes of iets dergelijks in zijn handig had gehad. De 44-jarige echtgenoote had wVl gezien, dat de chauffeur eenige stekende bewe gingen maakte. Zoowel de diefstal als de poging tot doodsla* achtte de Officier bewezen. De verdachte heeft iets in zijn hand gehad; of dat nu 'n schroeven draaier geweest is of een mes, dat doet er min" der toe. Reeds 12 vonnissen heeft hij achter dè rug, daaruit blijkt wel, dat hij voor geen klein tje vervaard is. Ook het optreden van den koopman is echter niet heelemaal correct. Spr. eischte tenslotte drie jaar gevangenis straf met aftrek van preventief.. De verdediger mr. L. G. Römelingh wees er op dat de diefstal van zeer geringe beteekenis k De houding van verdachte is eenigszins zonder ling. Toch blijkt uit de verklaringen van den koopman zelf, dat de vechtpartij hoofdzakelijk aan zijn agressief optreden is ontstaan. Het voornemen om den koopman te dooden heeft de verdachte nooit gehad. Van poging tot doodsla* is de zaak dus terug te brengen tot een gewone vechtpartij. De eisch van den Officier is daar mee niet in overeenstemming. Spr. verzocht daarom de uiterste clementie. Uitspraak 6 April. De betrekkingen met Engeland en Frankrijk. Koning hoopt op een langdurigen vrede. ROME, 23 Maart. (Stefani-A.N.P.) In de he^ denmorgen gehouden vergadering der Kamer van Fasces en Corporaties heeft de koning zijn troonrede gehouden, waarin hij, verwijzende naar de verovering van Abessynië en de stich ting van het keizerrijk zeide, dat deze gebeur tenis wel een beslissenden invloed moest hebben op de richtsnoeren van de Italiaansche binnen- landsche politiek. De uit sancties voortkomen de crisis eindigde daarmede, dat Italië zich uit den Volkenbond terugtrok. Bovendien werd in October 1936 de as RomeBerlijn opgericht, welke zoowel op een politieken als op een eco- nomischen en cultureelen grondslag berust en welke geleidelijk is uitgebreid door overeen komsten met Japan, Hongarije en Mandsjoekwo. Wat Groot-Brittannië betreft, de ac- coorden van 16 April hebben gunstige voorwaarden geschapen voor een con solidatie en een hervatting der normale betrekkingen tusschen beide landen. Sprekende over Frankrijk, zeide de koning het volgende: Wat Frankrijk betreft, in een offi- cieele nota van 17 December 1938 heeft mijn regeering vastgelegd, welke kwes ties op dit oogenblik de beide landen van elkaar gescheiden houden. (In de nota van 17 December 1938 heeft de Italiaansche regeering de Fransch-Italiaansche overeenkomsten van 1938 opgezegd op grond van het feit dat Frankrijk zou hebben nagelaten te onderhandelen over een conventie, welke op grond van het verdrag van 1935 de handels- en vestigingsverdragen van 1896 ten aanzien van Tunis moest vervangen en, daarenboven, dat Frankrijk den geest dezer verdragen zou heb ben geschonden door de toepassing van sancties tegen Italië, welke door den Volkenbond waren afgekondigd. Red). Zijn rede vervolgend, zeide de koning, dat aangezien tegenstrijdige belangen tusschen Spanje en Italië ontbreken, deze twee staten in den meest uitgebreiden zin kunnen samenwer ken. Hoewel Italië, zoo besloot de vorst, zich niet overgeeft aan de illusie van een eeuwigen vrede, wensclit het, dat de vrede zoo lang mogelijk zal duren, opdat het de hulpbronnen van zijn rijk volledig kan benutten. Voorts wees de koning nog op de „bijzonder vriendschappelijke betrekkingen welke de Ita liaansche regeering onderhoudt met Albanië, Joego-Slavië, Polen en Zwitserland. Tenslotte besprak de vorst nog de be trekkingen tusschen kerk en staat, waarvan hij zeide, dat die betrekkin gen zullen blijven streven naar de meest hartelijke verhouding en samenwerking op het gebied der wederzijdsche rech ten en verantwoordelijkheden. De voorlezing van de rede duurde ongeveer 14 minuten. Zoowel bij het binnentreden als na voorlezing van zijn rede werd de vorst gees - driftig toegejuicht. Daarop verklaarde de voor zitter namens den koning de dertigste wetge vende vergadering voor geopend. Onder het gebulder der kanonnen en het ge beier der klokken had de koninklijke stoet zie van het paleis naar het Kamergebouw begeven. In den stoet bevonden zich ook de koningin, prinses van Piemont, de hertogin van Aosta en anderen. De koning heeft heden 25 generaals va£ landmacht en verscheidene officieren die heoben deelgenomen aan de verovering van Abessyme» tot lid van den Senaat benoemd. Doodvonnissen te Madrid. Polen en het non- agressiefront. LONDEN, 23 Maart (Reuter). De Britsche pers veroordeelt de methode van het inlijven van Memel bij Duitschland. Men beschouwt dit als een aandui ding, dat snel een vredesfront moet worden georganiseerd. De „Times" schrijft, dat de nieuwe stap van den Führer een nieuwe militaire overweldiging naar nationaal-socialistisch model is. De in lijving vertoont alle karakteristieke eigen schappen van gemilitariseerde diplomatie, waarin de nationaal-socialisten zich gespecia liseerd hebben. Het is duidelijk, dat dergelijke methoden niet in overeenstemming zijn met de redelijke code van internationaal recht. Het blad geeft verder toe, dat de actie in zake Memel niet geheel zonder grond is, ten eerste is Memel vrijwel geheel Duitsch en ten tweede is Memel in 1923 door Litauen plotse ling bezet, doch dit rechtvaardigt niet het optreden van thans. De „Daily Telegraph" schrijft, dat uit dit optreden blijkt, dat Hitier vasthoudt aan de methode van de gehandsehoende vuist. Uit zijn optreden jegens Memel blijkt, dat hij nieuwe aanvallen in petto heeft en al zijn buren worden voortdurend in staat van alarm gehouden. Het blad wijst erop, dat Denemarken, dat een kleine Duitsche minderheid heeft, reden heeft om bevreesd te zijn. Wel heeft Denemar ken deze minderheid steeds edelmoedig be handeld, doch hierdqpr is het niet onaantast baar gebleven. Ten aanzien van de gemeenschappe lijke anti-agressie verklaring schrijft de diplomatieke medewerker van de „Times" dat na de Fransch-Britsche besprekingen gisteren, de Britsche mi nisters konden verklaren, dat de Sovjet Unie en Frankrijk met het plan in stemmen, doch van Polen is nog geen definitief antwoord ontvangen. De positie van Polen is moeilijk. Het ontwerp van de verklaring gaat in Poolsehe oogen niet ver genoeg en men wil daarom eerst nadere inlichtingen ontvangen. Gisteren is het vraagstuk ter sprake gekomen de verklaring in krachtiger bewoordingen te stellen en de samenwerking meer nauwkeurig te omschrijven. Verder wordt verklaard, dat het denkbeeld van een conferentie nog niet is opgegeven. „Hergroepeering: der Oostzee- staten. PARIJS, 23 Maart. (Havas) In het commen taar op de inlijving van Memel, waardoor Polen wordt omsingeld, schrijft La Rochassière in de Petit Journal: „Teneinde de bedreiging af te weren, moeten Londen en Parijs een hergroepee ring van de Oostzeestaten, welke door Duitsch land worden bedreigd, om Warschau tot stand brengen. In de „Figaro" schrijft Dormesson, dat bij de volksstemming in 1925 men in Memel 59 pro cent Lithauers. 38 procent Duitschers en 3 pro cent anderen telde. Een minderheid heeft dus de overwinning behaald. Hij vraagt zich verder af, hoe Polen deze bedreiging zal aanvaarden. Donnadieu maakt in de „Epoque" opmerkzaam op het streven van Duitschland naar de „Domi nium Maris Batltici", het beheerschen van het Oostzee-rijk. In de „Ordre" schrijft Vivières, dat Duitsch land na 25 Maart 1939 de wereld heeft getoond een roofdier te zijn, dat niets anders wil dan zich verzadigen. Het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem. De nieuwe geneesheer-directeur. HAARLEM, Donderdag. De gemeenteraad van Haarlem benoemde Woensdagmiddag tot opvolg«r van dr. L. C. Kersbergen als geneesheer-directeur van het St. Elisabeths Gasthuis den heer P. A. Heeres, arts, thans belast met de leiding van een zie kenhuis te Assen, no. 1 van de voordracht van regenten. In ons nummer van 14 Maart gaven wij reeds uitvoerige biografische bijzonderheden over den heer Heeres. Ter herinnering ontleenen wij daaraan nog de volgende mededeelingen: De heer P. A. Heeres .werd 1 Januari 1901 te Groningen göboren, waar hij de H.B.S. met 5-jarigen cursus door liep, om vervolgens zijn studies aan de Rijks universiteit aldaar voort te zetten. In 1919 zette de heer Heeres zijn eerste schreden als medisch student in het Groninger Univer siteitsgebouw waar hij, in het voorjaar van P. A. Heeres te Assen. 1926. tot arts werd be vorderd. Reeds enkele jaren daarvoor was hij assistent geweest op de physiologische afdeeling van professor Hamburger. Na zijn artsexamen werd de jonge dokter assistent bij professor Polak Daniëls en, na 21/* jaar chef de clinique bij dezen. Daarop volgde in 1930 zijn benoeming tot ge neesheer-directeur internist, röntgenoloog, aan het Wilhelmina Ziekenhuis te Assen, waar de toen plaats vindende groote verbou wing onder zijn leiding geschiedde. Onder zijn leiding vond verleden jaar plaats de uit breiding der inrichting met laboratoria, zus- ter-eetzalen en poliklinieken. Dokter Heeres is voorzitter van de afdeeling Assen der Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde, bestuurslid van den Nederlandschen Bond voor Zieken verpleging (Noorder Gewest) voorzitter der Asser Muziekschoolvereeniging, voorzitter van het Sportkeuringsbureau en lid der N.T.C. van den K.N.VB. Mr. ROST VAN TONNINGEN STOND TERECHT 900.— boete geëischt9 subs 3 maanden. TEVENS EEN PROEFTIJD GEREQUIREERD. 's-GRAVENHAGE, 23 Maart. Vanochtend werden voor de strafkamer van de Haagsche rechtbank, gepresideerd door mr. J. H. van Laer, drie beleedigingszaken tegen mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofdredacteur van het Nationale Dagblad behandeld. Mr. Rost van Tonningen had zich te ver antwoorden wegens het publiceeren van arti kelen over de zaak Oss, welke beleedigend ge acht werden voor den minister van Justitie, mr. Goseling, den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, mr. E. L. M. M. baron Speyart van Woerden en van den centralen raad van beroep. Het ging hier om de artikelen „Het hemel tergende vonnis", verschenen in het nummer van 23 December j.l. „De eer der Nederland sche jeugd", verschenen in het nummer van 29 December j.l. en „De zedenmisdrijven van Oss", verschenen in het nummer van 4 Ja nuari j.l. Voor deze artikelen zijn indertijd door de Leidsche politie de persen van het nationale Dagblad onklaar gemaakt, welke maatregel later, na ingediend verzoekschrift van mr. A. J. van Vessem, ongedaan werd gemaakt. Mr. Rost van Tonningen werd in rechten bijgestaan door mr. W. J. C. A. Nijgh te 's-Gravenhage. De drie zaken werden gevoegd, dus tegelij kertijd behandeld. De officier van justitie achtte het artikel „Het hemeltergende vonnis" beleedigend voor den Centralen Raad van beroep. Wat het artikel „De eer der Nederlandsche jeugd" betreft, hier achtte spr. smaadschrift tegen minister Goseling bewezen. Den minister wordt een bepaald feit ten laste gelegd, nJ. dat hij in zijn plicht zou zijn tekort geschoten met het vervolgen van mis drijven. Wel haalt de schrijver van het artikel eenige zinnen aan, welke in de Kamer zijn gebezigd, doch dat ontneemt aan het artikel het karakter van smaadschrift niet. Evenzoo is het gesteld met het derde artikel,1 waarin aan baron Speyart van Woerden eveneens plichtsverzaking wordt verweten, omdat hij twee arrestanten zou hebben vrijgelaten, in strijd met zijn plicht als openbaar ministerie. Evenals het smaadschrift tegen minister Go seling is hier het misdrijf gepleegd tegen een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijn bediening. Ook beroep op algemeen belang gaat niet op, omdat vorm en inhoud noodeloos kren kend zijn. Geldboete en voorwaardelijke gevangenisstraf geëischt. Spr. was van meening, dat de pers zich moet onthouden van beleedigende critiek. Cri tiek, die beleedigend is, heeft veel minder ef fect dan reëele critiek. Wegens overtreding van art. 137 a. W. v. S. eischt de officier een geldboete van 900 subs. 3 maanden hechtenis en bovendien een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. Hierna nam mr. Rost van Tonningen het woord om eerst zelf zijn verweer te voeren Spr. begon met een uitvoerige uiteenzetting te geven over de geschiedenis van de zaak Oss. In dit verband merkte hij op, dat de ad- Haarlemsche chauffeur voor de Rechtbank HAARLEM Donderdag. Drie jaar gevangenisstraf eischte de Officier hedenmorgen tegen een 33- jarigen Haarlemschen chauffeur, die terecht stond wegens poging tot dood slag en diefstal. De diefstal had niet zooveel te beteekenen. Op 28 Januari van dit jaar had de chauffeur een actetascn van een fiets genomen die voor een café aan de Lange Veerstraat stond. In de tasch bevonden zich aardappelen, Brussejsch lof en een kinderpyjama. De verdachte hield vol, dat hij de tasch gevonden had en hem later naar het politiebureau had willen brengen. Pres.: Waarom heb je dat niet dadelijk ge daan? Verd.: Het was al half twaalf. Pres.: En toen dacht je zeker dat ze op het politiebureau al naar bed waren. De poging tot doodslag, die eveneens ten laste ministratieve rechtspraak niet vrij en onaf hankelijk van de regeering staat. Het doel van het artikel „het hemeltergende vonnis" was evenwel, aldus mr. Rost van Tonningen, niet om critiek op den centralen raad uit te oefe nen, doch om de marechaussee in eere te her stellen. De reeks artikelen, voor welke hij thans terecht staat, zijn, aldus spr. niet geschreven om de bedoelde personen te beleedigen, doch als antwoord op de artikelen in de Zuidelijke pers. Er zijn in de zaak-Oss zulke groote moreele belangen gemoeid, dat spr. het kleinzielig vond om hem voor wat al te scherpe woorden te vervolgen. Spr. protesteerde tegen het in beslag nemen van de persen en was de rechtbank dankbaar, dat zij dezen maatregel ongedaan heeft ge maakt. Wat de geëischte straf betreft, zeide spr., dat hij daardoor in zijn arbeid ernstig wordt beknot. Mr. Nijgh vervolgde hierna het pleidooi. „Het gaat hier niet om een klein beleedi- gingszaakje", aldus pleiter, „maar om groote belangen". In dit verband trok pleiter een parallel met de zaak Dreyfus. Ook andere bladen, aldus mr. Nijgh hebben scherpe critiek op de beslissing van den centralen raad uit- .eoefend. Hun redacteuren zijn niet vervolgd. Over de in beslagneming van de persen zeide pleiter, dat de officier van justitie hier om de woorden van den minister te gebruiken „op hol is geslagen". Het Nationale Dagblad zal tegen den staat een vordering wegens schadevergoeding instellen. Pleiter achtte hetgeen verdachte geschre ven heeft, onschuldige taal, vergeleken bij wat o.a. Marnix van St. Aldegonde, Bilderdijk en Da Costa wel geschreven hebben. Men kan de geïncrimineerde artikelen daar om niet beleedigend noemen. Bij repliek zeide mr. Hoekstra, dat pleiter de formeele en materieele beleediging verwart. Het gaat hier alleen om de formeele beleedi ging. De uitspraak werd bepaald op 6 April. Tien communisten ter dood veroordeeld. MADRID, 23 Maart. (Havas) Een tiental com munistische leiders, die hebben deelgenomen aan den opstand van 6 tot 12 Maart zijn door de krijgsraden ter dood veroordeeld en terecht gesteld. In totaal zullen ongeveer duizend personen voor de krijgsraden terecht staan in verband met dezen opstand, allen hoogere officieren, commissarissen, leiders der communisten en van de geunifieerde socialistische jeugd. De meeste soldaten, die aan den opstand hebben deelge nomen, zijn na een kort verhoor weer vrijge laten. Auto door de gladheid tegen een boom gereden. GRONINGEN, 23 Maart. In den afgeloopen nacht omstreeks drie uur is op den Frieschen straatweg, op de grens der gemeente Gro ningen, een personenauto, op weg van Gro ningen naar Zuidhorn, door de gladheid van den weg in een bocht tegen een boom gereden. De wagen reed met een snelheid van negentig kilometer. De chauffeur, de 26-jarige M. Drent, garagehouder te Zuidhorn, liep een hersenschudding en inwendige kneuzingen op. De 29-jarige H. Rozema, eveneens uit Zuid horn, die naast D. zat, brak zijn rechterarm en kreeg een hoofdwonde. De chauffeur D. was hedenmorgen nog steeds buiten bewustzijn; de toestand van R. is niet levensgevaarlijk. Hij haalde den vuurslag met het stompje voor den dag, maar hem stond de hond met oogen zoo groot als theekopjes, dien hij in juist toen de vonken eruit sprongen, vloog de deur open, en vóór den hollen boom gezien had, en die nu beleefd vroeg: „Wat ge biedt mijn meester?" Uitkeeringen aan de gemeenten. HAARLEM, Donderdag. Volgens een bij de Staatscourant van heden behoorend bijvoegsel zullen over het uitkee- ringstijdvak 1937/38 uit het gemeentefonds o.a. de volgende uitkeeringen worden verstrekt (in afgeronde bedragen) In de provincie Noord-Holland: Alkmaar f 312.350, Amsterdam f 13.539.100, Beverwijk f 140.850, Bloemendaal f 155.825, Bussum f 161.575, Edam f 81.725. Enkhuizen f 86.425, Haarlem f 1.201.250, Haarlemmermeer f 261.755, Den Helder f 534.750, Hilversum f 652.225, Hoorn f 139.300, Nieuwer-Amstel f 82.425, Purmerend f 104.300, Velsen f 399.425, Wormer- veer f 180.375, Zaandam f 502.450, Zandvoort f 107.150. In de provincie Zuid-Holland o.m.r Alphen a/d Rijn f 104.775, Delft f 504.750, Dordrecht f 822.725, Gouda f 320.150, 's-Gravenhage f 4.898.400, Hillegom 101.475, Leiden f 891.000, Rotterdam f 9.165.575- „Sapperloot!" zei de soldaat, „dat is een aardige vuurslag, als II geld", zei hij tot den hond, en in een wip was die weg en weer htj mij alles kan bezorgen, wat ik hebben wil". „Breng mij wat terug met een grooten zak vol kopergeld in zijn bek. (Wordt vervolgd). Copyright P. I, 6. Bos 6 Copenhagen Eens was het een stikdonkere avond, en hij had niet eens geld om een kaars te koopen; toen dacht hij aan den vuurslag, dien hij uit den bedien boom had gehaald, en dat daar nog een klein stompje in zat

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8