IJ M UID E N VELSEN BERICHT Concert Mandolineclub „Excelsior". Een mooi programma, dat mooi werd uitgevoerd. Over het musiceeren op de openbare avon den der Arbeiders Mandolineclub „Excelsior" hebben we steeds zoo goed en met zulk een waardeering kunnen schrijven in den loop der jaren, dat we vreezen nu er weer zulk een concert te „verslaan" valt. eentonig te worden gelijk het verhaal van Saïdja en Adinda. En toch, wat is het voor den muziekrecen sent altijd weer prettig van zulk een concert slechts te kunnen releveeren, dat het in alle opzichten af was. Het zijn er slechts weinige gedurende het winterseizoen waarvan we dit volmondig kunnen schrijven. Van vele ver- eenigingen bemerkt men zooiets eerst aan het slot van den avond, van „Excelsior" weten we dit eigenlijk reeds te voren. Het zijn van die uitvoeringen waarvan men wel eens zegt ..Je zou er een verslag van kunnen schrijven zon der er bij geweest te zijn". We beluisteren deze serieus werkende ver- eeniging, aan het hoofd waarvan de musicus Johan B. Kok staat, echter maar al te graag. Hij weet het repertoire der mandoline-club immer op de juiste, artistieke wijze op te die nen en aan de, dikwijls door ernstige muziek minnaars gesmade, mand-olinemuziek alle recht te doen wedervaren. „Ons Huis" was Zondagavond weer geheel bezet en de heer J. ten Hagen, de voorzitter van Excelsior, maakte daar terecht dankbaar gewag van in zijn openingswoord. Jong Excelsior opende met een frisch ge speelde marsch het programma; het was er een, opgedragen aan de Juniores door hun dirigent en hoe kon het anders of 't was een echte marsch. En de in een eenvoudige zetting geschreven Wiencrblutwals van Strauss met "haar tegenmelodieën voor „de tweede stem" slaagden in alle opzichten. Het was een ge noegen waar te nemen hoeveel aandacht de adspiranten, wier aantal zich flink uitge breid heeft, reeds voor hun dirigent hebben en hoe ze zich geheel aan hun partij wijden. Johan B. Kok had op verzoek wederom de twee composities van K. WölkÜ, waarmede Excelsior destijds zulk een groot succes boekte, op het programma geplaatst. Het waren de Ouverture A-groot en Die grosse Stunde, twee werken die zich voor mandoline-orkest wel buitengewoon goed leenen. Zoo'n inzet van de ouverture is een subliem brok mandoline muziek geworden door het prachtige spel van het orkest, dat over een fraai klankvol bas- register beschikt. Het was een onverdeeld ge not de klank van het orkest te beluisteren. Het is bijna onnoodig te vermelden, dat dynami sche en rhythmische effecten met meester hand waren aangebracht. „De eerste lessenaar" was voortreffelijk op dreef en met haar trou wens de andere mandolinisten evenzoo. De smaakvol gearrangeerde mélange van bekende klassieke melodieën werd vlot voor gedragen. Voor een kloppende uitvoering van zulk een werk met wisselende tempi en maat is een stevige orkestdiscipline een eerste ver- eischte. Deze bezit Excelsior ten volle en zoo kon het niet anders of de Mélange werd van een edel gehalte. In de introductie van de zwaarmoedige Grosse Stunde was het orkest van een klank, zoo vol, donker en homogeen, dat er niets te wenschen bleef. Technisch was het beheërscht, zoodat de leden zich ten volle aan de expres siviteit konden wijden met inbegrip van de kleurschakeerin gen De potpourri van Bizetmotieven is eveneens een gelukkig publieknummer. De talrijke oude bekenden deed men op vlotte wijze herleven. Met name slaagden in het bijzonder de Fa- randole uit de Arlesienne-suite, de aria uit de Paarlvisschers en Carmen's Toreadorlied. De Hawaïan-band, bestaande uit 8 Excel- siordames, gaf een zestal popular songs ten beste. Haar optreden is voor de bezoekers altijd weer een attractie; het is zonder eenige pre tentie en louter als amusement bedoeld. En als zoodanig is er veel te waardeeren. Ook is het optreden altijd in stijl wat de kleeding be treft; de dames werden voor haar optreden met een hartelijk applaus beloond. Het was dan ook welverdiend, want de zang en de muziek waren goed voorbereid. Tusschen de bedrijven door amuseerde de heer van Tongeren, humorist, het publiek met eenige populaire liedjes en een serie moppen, die vooral bij de jongeren insloegen. W. SCHEEPSBOUW VOOR BUITENLAND. Op 23 en 24 Maart j.l. werden op den Nieu we Waterweg en de Noordzee de technische proefvaarten gehouden met het voor Portu- geesche rekening op de werf van de Haan en Oerlemans te Heusden gebouwde stalen 4- mast zeilschip „Argus". Dit schip is bestemd om dienst te doen als moederschip bij de kabeljauwvangst op de Newfoundland- en Groenlandbanken. Deze vangst geschiedt daar nog met haken met aas. Driemaal per dag varen een 60-tal kleine roeibootjes van het moederschip uit, die de aan lijnen gevangen visschen ophalen, nieuw aas uitzetten en de zoo juist ingehaalde vangst naar het moederschip brengen, waar de vis schen v/orden schoongemaakt en in liet laad ruim opgeborgen. Het schip maakt slechts eenmaal per jaar een reis naar de vlschbanken; gewoonlijk wordt half April uit Europa vertrokken en komt men eind October, begin November met het volgeladen schip terug, d.w.z. 600 ton schoongemaakte visch. Aan de uitvoering van de „Argus" zijn bij zonder hooge eischen gesteld, aangezien er rekening mede moest worden gehouden dat het schip gedurende een halfjaar onafgebro ken op den Atlantischen Oceaan is, en dan geen enkele haven voor reparatie, onderhoud of hulp kan aandoen. Voor een uiterste zee waardigheid is dan ook zorg gedragen. De „Argus" is volledig als zeilschip en als motorschip uitgerust; zij heeft 4 stalen mas ten, welke circa 40 M. boven den dubbelen bo dem uitsteken; voorts is er een dubbel stel zeilen aan boord. In den dubbelen bodem kan 127 ton drinkwater worden geborgen, terwijl men tevens 70 ton brandstofolie kan mede- nemen. Verder is het schip voorzien van een com plete koelinstallatie voor het koelen van het vischaas. In de motorkamer is opgesteld een 4-cyl. direct omkeerbare Sulzer Dieselmotor van 400 P.K., voorzien van een frictiekoppe ling, zoodat men, wanneer men met de zeilen gaat varen, den hoofdmotor kan stilzetten. In het voorschip is een geriefelijke woon ruimte voor 58 visscherslieden ingericht, ter wijl de verblijven van kapitein en officieren zich in het achterschip bevinden. Daar de „Argus" voortdurend in grondijs vaart, is zij met een speciale ijsversterking uitgevoerd. De voornaamste afmetingen van het schip zijn: lengte over alles 209 ft., lengte op de waterlijn 173 ft. 6", breedte 32 ft 6". Zij is gebouwd naar klasse 100 A.l van Lloyds Re gister of Shipping en naar de voorschriften van den Board of Trade, meldt „De Maas bode", Concert „Kunst na Arbeid". Vlotte uitvoering van een populair programma. Het is een verheugend feit voor de toekomst van de harmonievereeniging „Kunst na Ar beid", dat zij over een flink aantal jonge leden beschikt, die mettertijd de plaatsen der ouderen in het corps zullen kunnen innemen. Daartegenover is het echter teleurstellend, dat ondanks de animo, waarmede er bij K. n. A. onder de suggestieve directie van den heer M. Kley gemusiceerd wordt, de belangstelling voor de concertavonden er dikwijls een is, die beneden pari blijft. En waarom? vragen we ons vaak af. De programma's, die de dirigent instudeeren laat zijn door hun samenstelling en hun wijze van uitvoeren toch heusch wel meer belang stelling waard aan b.v. Zaterdagavond in „Het Wapen van Velsen" wel het geval was. Wij konden ons best de teleurstelling begrij pen van voorzitter Ebbeling toen hij met een kort woord den avond inleidde. K. n. A. gaf een mooie introductie van de ouverture Rosa- munde ten beste; het hout stemde er goed in en het hooge koper ontwikkelde een sonoor geluid. De saxen waren wat zwevend; de flui ten heel gelukkig. Directeur Kley nam het allegro aan den voorzichtigen kant, zoodat alle noten (en vooral die der basfiguren') be hoorlijk gemaakt konden worden. Het corps was door de ziekte van den eersten en den tweeden trombonist leelijk gehandi capt. De heeren Krab en v. d. Linden verzorg den weer het diepe baswerk, dat het een lieve lust was. Hoewel we voor het werk van het klarinet- tenregister alle waardeering hebben blijft de klank toch nog vrij scherp. Het slot met z'n dubbel-forte passages slaagde in het kader van het corps alleszins. Niet minder hooge eischen stelde het Cop- pelia-ballet, juist door de karakteristieke sfeer, die er geschapen moet worden. De in zet van de wals werd rustig en met overleg geblazen; het tempo van de Fransche wals hadden we ons even meer aangezet gedacht, maar dat is zuiver een kwestie van opvatting. De nuanceeringen wist de dirigent zijn corps op attente wijze te laten uitvoeren. De Mazurka i kreeg het juiste markante rhythme en den heer Kleij is het accentueeren er van wel toe vertrouwd; ook de fameuze bassolo mocht ge hoord worden. Met een fantaisie over Leoncavallo's opera Paljas bood K. n. A. zijn solo-instrumenten weer eens gelegenheid zich te laten liooren. De Proloog met z'n rhythmische moeilijkheden en uitdrukkingsvolle melodische trekjes was uitstekend met knap musiceeren van de saxen en de cornets. Het arrangement was geenszins gemakkelijk, maar het ensemble had het grondig bestudeerd en de vele onverwachte wendingen leverden slechts weinig moeilijk heden op. De balletscène met het vlotte spel van het hout en het- Smartlied met het inleidende thema, fraai door de hooge koperregisters voorgedragen, waren sluitende fragmenten. De tambourynphrase werd door de midden stemmen niet scherp gemarkeerd: de fluit- solo was o.k. De finale van het werk kon ons qua samenstelling niet bijzonder frappeeren. Meijerbeer's Kroningsmarsch, de Suite Orient-ale van Popy, een Waldteufelwals en een fantaisie over de operette „De klokken van Corneville" vormden het programma na de pauze. De gedragen melodie in den marsch liet de dirigent fraai uitkomen; het hout en de saxen ontwikkelden er een mooien ronden klank in. De Suite Oriëntale met haar dank bare soli voor sax, hoorn, baryton, cornet, fluit en klarinet (als b.v. in nr. 2) werden keurig vertolkt en de sólo-blazers verdienen een aparte vermelding voor de expressieve weergave. K. n. A. stemde steeds uitstekend en was vooral in Delibes, Meijerbeer, Popy. Waldteufel en Planquette uitstekend op dreef. De heer Matthijs van Schadewijk Azn. gaf C. M, v. Weber's Concertino voor clarinet ten beste. Hij weet een mooien toon te producee- ren en gaf er blijk van deze solo technisch bestudeerd te hebben; hij toonde zich een waardig lid van K. n. A.'s klarinettenregister. De begeleiding der tusschenspelen en de stemming was van enkele blazers niet altijd even gelukkig en dat was jammer, want het deed aan het geheel afbreuk en maakte de anderen rhythmisch wel eens onzeker. Voor zijn musiceeren oogstte de heer v. Schadewijk (een naam. die reeds langen tijd met dien van K. n. A. verbonden is) een dankbaar applaus. Een geanimeerd bal besloot dezen concert avond. W. Wie wordt damkampiocn van Kennemerland Een interessant tournooi. Het tournooi om het damkampioenschap van Kennemerland, waaraan een 60-tal spe lers deelneemt, is op twee ïonden na geëindigd. Het feit, dat nog slechts één beslissing voor de bovenste plaats gevallen is, bewijst dat de strijd in alle klassen uiterst spannend is en gelijk opgaat. Voor de hoofdklasse staan Mertens en Dukel gelijk met 5 gesp. 8 pnt., op den voet gevolgd door Ligthart met 4 gesp. 6 pnt. Het spannende van de nog te spelen ronden is juist, dat de-leiders tegen elkaar moeten spelen. Dukel moet nog spelen tegen Ligthart en v. d. Heijde; Mertens tegen Ligthart en De Boer en Ligthart tegen De Jong, Dukel en Mertens. Van dit programma heeft Dukel wel de best e kansen, maar er is toch nog met geen mogelijkheid te zeggen, wie hier kampioen wordt. Zoo'n open strijd, zulk een boeiend ver loop is in geen jaren voorgekomen. De stand, waarvan de derde en vierde plaats zelfs nog van belang is voor den eindstrijd om den meestertitel luidt: Dukel en Mertens 5 gesp. 8 p., Ligthart 4 gesp. 6 p., v. d. Heijde 4 gesp. 4 p., De Boer 5 gesp. 4 p., Spanjaard en Bais 5 gesp. 3 p., De Jong 3 gesp. 0 p. Voor Dinsdagavond zijn vastgesteld de partijen: iP. C. BaisK. de Jong. W. Spanjaard—H. v. d. Heijde. B. Dukel—A. Ligthart. J. J. H. MertensH. de Boer. In de eerste klasse A hebben Visser en Nanne en in B Dinkgreve en C. Broek de lei ding. De strijd is ook hier spannend. In de 2e klasse A is het J. Brand van D.C.IJ. gelukt met 4 gesp. 4 gew. beslag te leggen op het kampioenschap. In 2e klas B heeft Oosterling de leiding. De derde klas wordt in drie groepen, A, B en C gespeeld. Hier heeft Hoogvorst in A, Kuyk in B' en Beets in C de leiding, maar hun voorsprong is van dien aard, dat zij met één verliespartij afzakken naar de derde of vierde plaats. Vergadering Vereeniging van Kust- visschers „Ons Belang". Besloten wordt tot aansluiting bij den Nederl. Bond van Kustvisschers. In het vergaderlokaal Prins Hendrikstraat werd Zaterdagmiddag een vergadering gehou den van de Vereeniging van Kustvisschers „Ons Belang", die bij verhindering van den voorzitter geopend werd door den secretaris den heer K. v. d. Grijn. Bij de behandeling van eenige interne aangelegenheden werd een brief voorgelezen van de Nederl. Visscherij Centale waarin werd medegedeeld, dat de vereeniging door de Visscherij Centrale is erkend. Hierna verkreeg de heer J. W. Stevenson van den Helder, voorzitter van den Nederl. Bond van Kustvisschers, het woord. Spreker zeide, dat het hoogst noodzakelijk is, dat „Ons Belang" zich aanslluit bij den Nederland- schen Bond van Kustvisschers. Het had spre ker ten zeerste verheugd, dat in IJmuiden een vereeniging van kustvisschers is opgericht; het had hem verwonderd, dat dit niet eerder was geschied. Spreker prees de Ileldersche kustvisschers, dat deze zich reeds acht jaar geleden hadden vereenigd. Het voordeel, dat door de vereeniging in den Helder is behaald, kon duidelijk aangetoond worden. Maar dit gaat niet vanzelf. Het bestuur van een derge lijke vereeniging heeft heel wat te doen en wil men slagen, dan dienen de leden zich vast achter het bestuur te scharen. Critiek zal na tuurlijk niet uitblijven. Wanneer in den Hel der vergaderd wordt is de wethouder van So ciale Zaken daarbij steeds aanwezig. Dit is een bewijs, dat de autoriteiten belang stellen in het werk der afdeelingen. Wil men wat be reiken, dan dient men zeker te zijn van zijn zaak. De kustvisschers dienen er voor te zor gen, dat de aandacht niet alleen op het groot bedrijf wordt gevestigd. In het kleinbedrijf dient men er als in het grootbedrijf voor te zorgen, dat de boekhouding enz. in orde is en wel zoo, dat degenen, die geen verstand van de visscherij hebben, toch de zaak van den kustvisscher direct kunnen overzien. Verder wees de heer Stevenson op het belang van de kustvisscherij voor de zakenmenschen. Met cijfers toonde spreker dit aan. Het is voor de kustvisscherij thans moeilijk, zich te kunnen handhaven. Ook andere be drijven maken een moeilijken tijd mee, maar deze hadden zich reeds vroeger georganiseerd met het gevolg, dat zij als organisatie bij de autoriteiten om steun konden aankloppen. De kustvisschers waren niet georganiseerd en konden dus nergens bij aankloppen. Maar in 1934 werd in Amsterdam door de kustvis- schersvereenigingen van den Helder, Urk, Scheveningen, Texel en Wieringen de Neder- landsc-he Bond van Kustvisschers opgericht, waarbij zich later andere plaatsen als Mak- kum, Zoutkamp, Ulrum enz. aansloten. Daar na kwam het tot een fusie met den Zeeuw- schen Bond van garnalenvisschers. Dat de bond erkend wordt toonde spreker aan met een brief van de Bataafsche Import Mij. waar in erkend wordt, dat men den bond niet gaar ne zou zien verdwijnen omdat de kustvis scherij een economisch belang voor ons land is. Hetzelfde werd aangetoond met brieven van andere zakenmenschen. Op grond van een en ander meent spreker, dat men recht heeft op medewerking van gemeentebesturen en het Rijk. Aan het eind van zijn betoog feliciteerde de heer Stevenson de IJmuidensche kustvisschers En opeens hielden ze allemaal weer zoo erg veel van hem ook! Toen dacht hij eens op een keer: „Dat is toch wel heel vreemd, n dat men de prinses niet mag zien. Ze moet heel mooi zijn, zeggen eens te zien kunnen krijgen' ze allemaal. Maar wie heeft daar wat aan, als ze altijd in dat koperen kasteel moet zitten met die torens? Zou ik haar niet Waar is mijn vuurslag?" Hij sloeg vuur en daar kwam de hond met oogen zoo groot als theekopjes. „Het is wel midden in den nacht", zei de soldaat, „maar ik zou zoo dolgraag de prinses eens willen zien éér oogenblikje maar!" /(Wordt vervolgd). met de oprichting van hun vereeni* spoorde hij de aanwezigen aan. de sterk te maken. Na een korte discussie werd met ni, stemmen tot aansluiting bii den >v7 ten. °°M keslo. UIT HET JAARVERSLAG DFIÏ REEDERSVEREENIGING Sterkte en mutaties van de vlooi In 10 jaar gedaald van 19« t0, 97 trawlers. De IJmuidervloot omvatte, telkens December, de volgende aantallen sniw 31 In 1929 telde de vloot nog 202 scX^ 196 stoomtrawlers. 48ChePenw.0, In 1938 is één schip, nl. de IJM 13n wer" door stranding op het eiland Am i gebleven. De opvarenden werden allen Voorts werd de IJM. 5, „Inie" naar u?0" verkocht. Iettas Voor den sloop verkocht werden de m. „Olga". IJM. 41. „Roode Zee", ,«*8 gebleven. De opvarenden werden allen Voorts werd de IJM. 5, „Inie" naa* cht. Voor den sloop verkocht werden de Tnr IJM. 41. „Roode Zee", ÏJM mingo". IJM. 43 „Nelly Gesina" W m- „Derika XII", IJM. 150 ..Kamperduin» TS' 159 „Julie Streiff", IJM. 190 „Henriëtfc t coba", IJM. 267. „Dirk Jacobus" ttm t' „Derika XIV", IJM. 365 „Holland' VI" tS 374, „Derika VIII", IJM. 481. „Amstelrt- IJM. 482, „Schiedijk". IJM. 491, TW IJM. 503 „Holland VII", totaal 16 Na deze afvoering blijven nog slechtTen kele constant opgelegde schepen over 7^' dat thans bijna de .geheele vloot min of mwi regelmatig aan de uitoefening van het bedrS! deelneemt. JI Waar in een handhaving van de sloonm-P mie onder deze omstandigheden van ReLT ringszijde weinig nut meer werd gezien werd het verleenen hiervan met ingang van Mei 1938 gestaakt en de betreffende Crisis-Steun beschikking ingetrokken. De vloot werd verrijkt met 5 schepen var het allergrootste type. waarvan 2. nl. de ïAï 9 „Haarlem" en de IJM. 17 „Delft" dooi nieuwbouw in Engeland, en 3 door aankocm in Engeland, nl. de IJM. 24 „Walrus" de IJM. 25 „Flamingo" en de IJM. 183 „Vikin°- bank". De 4 te Rotterdam thuisbehoorende, doch steeds van uit IJmuiden geëxploiteerde mo tortrawlers, blijven in onze statistiek opgeno men. Door het naar Ierland verkochte schip, be- nevens door drie. der thans gesloopte sche pen, werd in 1938 nog' aan het bedrijf deel- genomen. Door 13 der thans gesloopte sche pen, benevens door 8 schepen der bestaande vloot, werd in 1938 het bedrijf niet uitge oefend. Hierbij kan nog worden aangete kend, dat van deze 8 schepen thans in begin 1939 twee gereed gemaakt worden om bin nenkort weder ter vischvangst uit te varen. Op 1 Januari 1938 waren 64 schepen in de vaart, welk aantal steeg tot 82 op 2fl Januari 1938 (in 1937 hoogste punt op 13 Maart, nl. 83 schepen). Daarna werden gere geld schepen uiit de vaart 'genomen, zoodat op 8 Juni nog slechts 36 schepen op zee waren (in 1937 laagste punt 27 schepen op 7 Juni. Geleidelijk nam dit aantal weder toe tot 73 schepen op 29 September 1938 (in 1937 hoce- ste punt 87 schepen in November). Op 31 De cember 1938 waren nog 67 schepen in de vaart. Moge al geconstateerd worden, dat in 1938 nooit een dieptepunt bereikt werd als in Juni 1937. daar staat tegenover, dat het hoogtepunt vanNovember 1937 ook bij lange na niet- bereikt werd. Over het geheele jaar geno men is gemiddeld dan ook een niet onbelang rijk lager aantal schepen 'in de vaart geweest dan in 1937. De vangcapaciteit verminderde' evenwel niet in dezelfde mate, door het in de vaart brengen der bedoelde vijf schepen van grooter type. De nieuwe steigers van het stoompontveer. Uitslag van de aanbesteding van den onderbouw. Bij de in Haarlem door den Rijkswaterstaat gehouden aanbesteding voor het maken van onderbouwen voor twee aanleginrichtingen ten behoeve van de stoompontverbinding over het Noordzeekanaal alhier, met bijkomende werken, werden ingeleverd 36 biljetten: Fa. Luimes en Bal, Ridderkerk 102642; N,V. van Splunder, Ridderkerk 105.600.. N.V. van Baarsen en van Voorde, Amstelveen 99900, N.V. C. Kasteleijn en Zn., Dordrecht 104.240. N.V. P. A. van Wijnen, Dordrecht 110.846, O. Linzel, Soestdijk f 106.818, J. Visser Bzn, Voorburg, 103.600, A. Meijers, Bentveld, 100500, 'N.V. J. M. Strijland, Uithoorn, 107.000, J. de Vries, den Helder 107.200, N.V. van Dongen en van Hoven, Dordrecht 112000, A. A. Gnirrep Amsterdam 113000, J. F. van Acker, Amsterdam, 104400, S. Ko- min, Amsterdam, 105.000, N.V. P. Keikers, Sliedrecht 108420, J. Kuipers, Zurich 103800 Fa. Joh. Dienaar en Zn., IJmuiden 108993, N.V. Bos en Kalis, Sliedrecht 93360, P. C. Langeveld, Hardinxveld 99950, N.V. A. H. en J Huitzing, Coevorden f 104450, G. Schermer Jr., Nieuwendijk f 104400, Fa. J. Pijl, Zuidland f 105000, H. R. Rijneveld, Rijswijk 103700, N.V. Kraaijeveld en A. Hofman Pzn., Heem stede f 99770, G. van Herk, NieuwerkerK f 102900, Visser en Smits, Papendrecnt 'f 106970, N.V. Bato, den Haag 105800, N.V. Haarl. Grond- Hei- en Aann. Bedrijf Haarlem f 99830, Van Hoften Haarlem 101900, W. van Zuilen, Zwolle f 105800, Fa. H. Broersma, Har- lingen f 101276, R. Bijker. Haarlem 103696, Gebr. H. A en G. de Graaff Halfweg 1009W, Fa. A. Verhagen Breda 100785, N.V. Roo-e en Heine Nijmegen f 109400, W. Bakker, Gou da 96.800. De raming bedroeg 104000. Het stoompontveer. Op Donderdag 6 April zal door den Rijk»" waterstaat worden aanbesteed: het leveren en stellen van vier beweegbare 1' stalen bruggen voor de aanlegsteigers van de stoompontveer- verbinding over het Noordzeekanaal. De ra ming bedraagt 39350. Zij, die tich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2