IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN gj?X theater De Wanorde. Het lot redde een chauffeur het leven. Schuld aan autobusongeluk voor rechtbank onderzocht. Luchtschool. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF Doode en zwaar gewonde bij autobotsing. -IJAARCANC NO. 126 Loanjn» Coster. Maatscbappfl Uilg"™" kgrj, (V_ v Groote Houtstraat 93. DrD T ,0724. Bureau IJmuider KeDnemerlaao 42. IJmuiden, C°°"° «01 Po..giro 310791. AH. t»»,el0M opgenomen de Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 29 MAART '39 Abonnementen per week f0.12'/j, per maand f0.52'/j, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingeD dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. jjjJEN en MORGEN, 8.15 uur: iK beschuldig oeen oorlogs- maar VREDESfilmj (Adv. Ingez. Med.) wij leven in een tijd, waarin bijzonder hooge aarde wordt gehecht aan het handhaven van lorde Dat wil dan zeggen: de orde binnen 1 grenzen van een land. En onder orde wordt a'uurlijk verstaan; hetgeen de regeering fecht en voorschrijft. De denkbeelden van de diverse regeeringen zijn een beetje verschil- nd en hun methoden dientengevolge Ik Dat is bekend. Ook dijen die verschillen in sommige gevallen tot zoo scherpe tegen stellingen uit, dat de eene regeering dengeen mit dien'de andere juist als opperst hand haver der orde geschikt zou achten. Voor den onoartijdigen beoordeelaar, den leergierigen toeschouwer, is het derhalve moeilijk een klaar begrip te krijgen van het onderwerp Órde. haar toepassing en haar dienaren", hij zich niet tot de studie van toestanden In zijn eigen land wenscht te bepalen maar een ruimer veld van kennis te beploegen. Hij zal erin blijven steken en zich genoodzaakt zien, zijn onbevangenheid prijs te geven en een eigen maatstaf te gaan aanleggen. Dit is evenwel het ergste niet. Het ergste is, dat er tusschen de regeeringen, de volken, de staten onderling niet dè minste orde be staat. Er heerscht wanorde. Sommigen spre ken van „chaos" en van „anarchie". Dat zijn dikke woorden, die daardoor ongetwijfeld veel al hun uitwerking op vele menschen missen, hoewel ze in deze connectie heusch niet ten onrechte gebruikt worden. Ik heb hier de milder-klinkende term „de wanorde" gebezigd omdat die evengoed den toestand weergeeft. Er heerscht inderdaad een volkomen wanorde. Weet u een zachtere uitdrukking voor een we reld, waarin men heeft moeten erkennen dat verdragen, tractaten, accoorden eigenlijk al leen nog maar waarde hebben zoolang de on derteekenaars er hun eigenbelang in blijven zien ze te handhaven? Vervalt dat eigenbelang geheel of gedeeltelijk, dan worden ze ver scheurd. Stel u zoo'n toestand eens voor in uw eigen land, waarin uw koopacte, door den notaris gepasseerd, voor altijd gewaarborgd is, waarin gij weet dat achter uw contract, uw arbitrage-overeenkomst, uw statuten de rechter staat om hun behoorlijke ten uitvoer legging te verzekeren. Het wordt nog erger als men bedenkt dat het Recht van den Sterkste als overheerschend wordt erkend. Stel u eens voor dat dat binnen uw landsgrenzen zoo was! Dat ieder meenings- verschil in uw huis, uw straat, uw buurt, uw stad, uw land op deze wijze beslecht zou kun nen worden en dat de politie, de rechterlijke macht, de regeering dit aanvaardden. Zoudt gij dat iets anders noemen dan wanorde en laat ik er nu maar aan toevoegen: chaos en anarchie? Internationaal zijn er trouwens niet eens politie, rechters en regeering. Nu ja, er is nog een Internationaal Hof in Den Haag. Maar dat legt men alleen maar kleine zaakjes voor. Zoo af en toe. Want „men" maakt zelf uit wat men het voor zal leggen of niet. Is men sterk genoeg om met dreigen zijn zin te krijgen, dan gaat men er zeker niet heen. Orde in het binnenland wordt allereerst verzekerd door het geven van leiding. In inter nationale zaken is er geen leiding. Het is een voortdurend ruzie-makende vergadering zon der voorzitter, stel u uw vereeniging, welker belangen u na aan het hart liggen, in dien toestand voor! Gij zoudt zeggen: daar komt niets meer van terecht tenzij onmiddellijk overleg gepleegd wordt. Anders gaat de ver eeniging ten onder. Welnu, in dien toestand verkeert .Europa en de afgevaardigden der- leden laten hem voortbestaan. Ongelukkiger wijze zijn wij allen, individueel en noodge dwongen, de leden. Tot zoovelen die schamper lachten om de pogingen, den Volkenbond te handhaven moet zoo langzamerhand het besef wel doorgedrongen zijn, dat dat denkbeeld heelemaal niet mal was en dat het alternatief, öat wij nu beleven en dat zich tot iets nog veel ergers zou kunnen ontwikkelen, de wan orde is. De chaos. Het nieuwste verschijnsel is nu geprodu ceerd door Italië en Frankrijk. Het eerste land wil het een en ander gedaan krijgen van het laatste, beide zijn bereid tot onderhandelen maar beide zeggen dat de ander daarom moet viagen. Geen leiding, geen orde, geen.... voorzitter in de vereeniging. Een janboel. Ik vmd dat Italië eroni hoorde te vragen, omdat et iets van den ander verwerven wil en de zaak op het tapijt heelt gebracht. Maar al mocht iemand daar anders over denken, dan zal hij toch toegeven dat dit wederzijdsche ge- ein terwille van het „prestige", hetgeen JA zeggen: toonen wie de hardste vuist en en grootsten mond durft opzetten toch wel een treurige vertooning is. Orde! werd zij maar eens geschapen waar zij het beleven meest noodig is. Een tijd van wanorde Z. K. H. Prins Bernhard nam Dinsdag deel aan de cross-country, welke de Kon. Militaire Sportvereeniging op het landgoed „Duinrell" te Wassenaar had ge organiseerd Maar een ander vond er den dood door. De Arnhemsche rechtbank heeft Dinsdagmid dag de behandeling voortgezet van de zaak be treffende het ernstige autobus-ongeluk dat op Zondagavond 22 Juni 1936 op den Amsterdam- scheweg tusschen Arnhem en Ede ter hoogte van de uitspanning en speeltuin „De Leeren Doedel" "plaats had. Men zal zich herinneren, dat op dien avond een autobus van de Fa. P. uit Amsterdam met 26 passagiers, die een uitstapje in de omgeving van Arnhem hadden gemaakt, naar de hoofd stad terugkeerde. Ter hoogte van „De Leeren Doedel", juist onder aan een helling, ontstond een botsing met een motor met zijspan, be stuurd door den 39-jarigen apotheker W. M. uit Apeldoorn, welke motorrijder ernstig werd ge wond. Na de botsing sloeg de autobus met een ontzettenden slag tegen een boom. De chauffeur. A. V., uit Amsterdam, werd gedood, en alle 26 passagiers liepen min of meer ernstige verwon dingen op. De bestuurder van het motorrijwiel werd ver volgd, omdat het ongeluk aan zijn grove schuld te wijten zou zijn. In het najaar van 1938 had de Arnhemsche rechtbank deze zaak behandeld, doch toen was bij den Officier van Justitie een brief ingeko men van twee personen uit Amsterdam, die aan boden te verklaren, dat de remmen van de bus niet in orde waren geweest. In verband hiermede was de zaak tot Dinsdag geschorst. Als getuigen werden allereerst gehoord de chauffeur R. en diens patroon, de garagehouder A. T. M. D., beiden uit Amsterdam. Zij ver klaarden, dat de bus, waarmede Zondags het ongeluk geschiedde, een Opel, Vrijdags tevoren bij hen in reparatie was geweest, er moesten nieuwe fusé-pennen in de stuurinrichting wor den aangebracht. Vrijdagsnachts maakte men een proefrit, waarbij bleek, dat de remmen niet geheel in orde waren. De wagen remde moeilijk. Als men het rem pedaal geheel intrapte, stond de atuobus nog niet terstond stil. De garagehouder had een en ander Zaterdags aan den autobusondernemer P. en aan den chauffeur V. gezegd. Een en ander wordt bevestigd door den chauf feur R., die in 1936 in lossen dienst van de Fa. P. was en die den nachtelijken proefrit had medegemaakt. Getuige D. had na afloop van den rit tegen hem gezegd: „de remmen mogen ook wel eens nagezien worden.". Pres. mr. Smits: Hoe vond u zelf de remmen? Getuige R.: de auto remde altijd al wat zwaar. De eene wagen remt nu eenmaal wat makkelij ker dan de andere. Pres.: Zou u oorspronkelijk niet met deze bus naar Arnhem zijn gereden? Getuige: Ja, maar ik reed liever een andere auto, welke dien Zondag naar Rotterdam een rit moest maken. Pres.: Aan de politie hebt u verklaard, dat u «de autobus niet wilde rijden, omdat de remmen niet deugden. De getuige verklaart, dat hij behalve de moeilijke remmen, ook nog andere bezwaren tegen de autobus had. De wa gen rammelde en de bak was erg hoog. Hij vond het geen prettige auto om mee te rijden en daarom had hij geweigerd den rit naar Arnhem te maken. Get. V. zei toen tegen me: geef mij den wagen maar. Ik heb toen gezegd: Laten we er om loten". Pres.: Is er geloot? Getuige: ja, we hebben buiten geloot en Vermeulen trok de Opel". Getuige vertelt dan nog, dat eenigen tijd voor het ongeluk V. aan een aantal chauffeurs tij dens een oponthoud te Alkmaar eens heeft ge demonstreerd, dat de Opel wel degelijk goede remmen had. Hij bracht de autobus op een flin ke snelheid en remde toen krachtig. De vier wielen werden toen geblokkeerd. Verdediger: de wagen was toen leeg. Getuige: Ja. Pres.: in Alkmaar is alles vlak, het ongeluk is op een l elling gebeurd. Requisitoir. De Officier, mr. Graaf van Limburg Stirum, verklaarde in zijn requisitoir van meening te blijven, dat de verdachte schuld aan dit onge luk heeft. Hij moge een voorzichtig en bezadigd motor rijder zijn, in dit geval heeft hij op roekelooze en onvoorzichtige wijze den weg willen overste ken. Spr. wilde in aanmerking nemen, dat de verd. zelf ernstig gewond werd en thans de gevolgen daarvan ondervindt (hij loopt 'nog gebrekkig) en eischte tenslotte zijn veroordeeling tot f 50 boete sub. 25 dagen hechtenis. Malaria thans ook een gevaar voor Amerika. „Geïmporteerd" uit Afrika. In zijn jaarrapport, aldus meldt de New York- sche correspondent van de „Daily Telegraph", verklaart de president van de Rockefeller Foun dation, dat de recente invasie van Zuid-Amerika door de anopheles gambiae. een muskiet, die de malaria overbrengt, en die tot dusver slechts in Afrika werd gevonden, een veel grooter gevaar voor de westersche beschaving vormt dan eenig expeditiekorps van de planeet Mars Tot 1930 was deze muskiet op het westelijk halfrond onbekend. Zij moet het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan zijn overgestoken met een vliegtuig of met een van de snelle tor pedojagers, die van Dakar in Fransch West Afri ka naar Natal in Brazilië voeren ter voorberei ding van den Franschen luchtdienst over het zuidelijk deel van'den Atlantischen Oceaan. De soort werd het eerst ontdekt in de stad Natal in 1930 en acht jaar later had zij 90 pet. van de bewoners van het Jaguaribedal besmet. Het aantal gevallen bedroeg in totaal 50.000, waarvan tien procent met doodelijken afloop. Ten aanzien van het gevaar, dat de muskiet naar Noord-Amerika wordt overgebracht, zegt het rapport: als de gambiae door de waterrijke dalen van de Parnahyba en de San Francisco ri vier zou breken, vreest men, dat het onmogelijk zou zijn te voorkomen, dat zij zich over een deel van Zuid-, Midden- en zelfs Noord-Amerika verspreidt. Het Parnahybadal ligt 800 K.M. van Natal en de muskieten zijn dit reeds halverwege genaderd. (In het jaar 1938 heeft de Natio nale Luchtvaartschool met 10647 vluchten het voorgaande jaar met 22% overtroffen. Geen enkel per soonlijk ongeluk is voorgevallen) De Nationale Luchtvaartschool Neemt een steeds uitgebreider vlucht, Die vlieginstelling groeit als kool, Gedijend in de frissche lucht. Tienduizend vluchten en nog meer In het recent vervlogen jaar, Van onderwijzend luchtverkeer, Een machtig aantal bij elkaar. Een luchtig leven ligt ons niet, Is meer dan eens van ons verklaard, Maar letterlijk op luchtgebied Gaat onze luchtvaart met een vaart. De leerlingvlieger stapt aan boord, Stijgt op en komt weer vlot benee, De tijd vliegt onverdroten voort En Nederland vliegt met hem mee. En dan de kroon op al dit werk, Elk leerling bleef er ongedeerd, Naast vliegen heeft men even sterk, De veiligheid er gedoceerd. NEEM DISTRIBUTIE. HET BESTE uit den aether Dillijkei en beter. 50 cent per week. Geen stroomverbruik INRUIL OUDE TOE STELLEN BEVERWIJK, Romerkerkweq 87 Telef. 54?1 (Adv. Ingez. Med.) Jongens overgehaald dienst te nemen in Spanje? Weer een maand gevangenisstraf tegen Haarlemmer geëischt. De procureur-generaal bij het Amsterdam- sche Gerechtshof mr. D. Reilingh, requireerde Dinsdag tegen een Haarlemmer een maand ge vangenisstraf op grond van overtreding van ar tikel 2 van het K. B. van Juni 1937, waarbij het verboden is handelingen te verrichten om dienst neming bij een der legermachten in Spanje te bevorderen. De man was ook door de rechtbank te Haar lem tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Het kwam uit de getuigenverklaringen vast te staan, dat hij met twee mannen, waarvan de een naar Spanje is afgereisd, herhaaldelijk bespre kingen heeft gevoerd en dat hij het tweetal geld, inlichtingen en papieren heeft verschaft en de adressen heeft gegeven, waar zij zich in Ant werpen en Parijs moesten vervoegen. De procureur-generaal overwoog in zijn re quisitoir, dat hij deze jongemannen in gevaar bracht en dat hij hen bovendiene onttrok aan dienstneming in ons eigen leger, wanneer dat eventueel noodzadelijk zou zijn. De verdediger, mr. S. de Jong, voerde in zijn pleidooi aan dat de wet niet bedoelt de jonge mannen persoonlijk te beschermen. Het K.B. is genomen om de non-interventie voor honderd procent te handhaven. Thans echter is de situa tie aanmerkelijk veranderd. De internationale brigade bestaat niet meer en ook de tijd van de non-interventie-bepalingen is voorbij. Generale preventie speelt hier geen rol meer en ook spe ciale preventies mogen hier niet op den voor grond gebracht worden. Pleiter noemde de straf maat hoog. Vele straffen in gelijke zaken van rechtbank en hoven zijn aanmerkelijk lager. Het Hof zal 6 April arrest twijzen. Nieuwe lawines hebben het iTansche dorpje Barèges geteisterd De ingesloten bewoners konden gelukkig allen gered worden. De hoofd straat, die geheel onder de sneeuw bedolven werd DL PASTOOR VAN KIRCHFELD KOMT! (Adv. ingez. Med.) Wagen geslipt en tegen boom gebotst. Dinsdagochtend Is op den verkeersweg Amersfoort—Zwolle, ter hoogte van de melk fabriek te Nunspeet, een ernstig verkeers ongeluk gebeurd, dat aan een inwoner van Utrecht het leven heeft gekost: voorts werd een ander persoon levensgevaarlijk gewond. Een personenauto uit Utrecht wilde een tegemoetkomende vrachtauto passeeren. Eerstgenoemde wagen slipte en reed tegen een links staande boom. Door den schok vloog de auto dwars over den weg en kwam aan den anderen kant tot staan. In den wagen zaten vier heeren. Eén van hen, de heer W. uit Utrecht, werd onmiddellijk gedood. De heer V., eveneens uit Utrecht, werd levensgevaarlijk gewond. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis Salem te Ermelo vervoerd. Het stoffelijk overschot is hij omwonenden binnengebracht. Van de twee overige inzittenden werd de bestuurder licht aan het hoofd gewond. De ander kwam met den schrik vrij. De chauffeur is ter plaatse verbonden. De auto werd vernield. Nederlandsche Tuindersboncl ging bet in 1938 goed. Doch over den tuinbouw kan men niet roemen. De Nederlandsche tuindersbond heeft in Krasnapolsky te Amsterdam de zesde alge- meene jaarlijksche vergadering gehouden on der leiding van den voorzitter, den heer W. J. van Kampen, die in zijn openingswoord welkom heette den vertegenwoordiger van den minister van economische zaken en den Rijksinspecteur van den Landbouw. Spr. schetste in ziin rede den groei van de ver eeniging. De financieele positie van de ver eeniging is gunstig. Voorts deelde de voorzit ter mede, dat het bestuur besloten heeft den heer Blom, die afgetreden is als algemeen secretaris voor te dragen als eerste eere-lid van de vereeniging, een voorstel dat met ap plaus begroet werd. Spr. gaf vervolgens een overzicht van den algemeenen toestand in den tuinbouw. Het jaar 1938 noemde hij een voortzetting van de rampjaren voor den Nederlandschen tuin bouw. Na de openingsrede werden de jaarstukken goedgekeurd. Het winstsaldo over 1938 be draagt f 744.95. De begrooting 1939 sluit met een bedrag van f 6450. Op voorstel van het bestuur werd vervol gens besloten al het mogelijke in het werk te stellen om den handel in tuinbouwproduc ten gecentyaliseeid te doen plaats hebben. Ook zullen alle mogelijke middelen ter hand worden genomen, die kunnen leiden tot een verbetering van de binnenlandsche distributie van tuinbouwproducten. Voorts zal zooveel mogelijk conserveering van een overschot van tuinbouwproducten worden bevorderd. Op voorstel van een aantal afdeelingen zal er bij de regeering op worden aangedrongen de norm van den kleinen tuinderssteun te verhoogen. Het hooofdbestuur achtte een uitbreiding ook gewenscht, omdat dan meer en ook grootere bedrijven er van kunnen pro- fileeren. Dit ware te vinden door het inscha kelen van een d-groep naast de a-, b- en c- groepen. Enkele afdeelingen in Noord-Holland had den een voorstel ingediend om te trachten afschaffing te verkrijgen van de heffing op vroege aardappelen, of anders een heffing per kilogram. Het hoofdbestuur deelde mede. zich volkomen te kunnen vereenigen met het rap port der commissie, die in de vorige jaar lijksche vergadering de opdracht kreeg deze zaak te onderzoeken. Het is van oordeel, dat de bond ijveren moet voor algeheele uitvoe ring van de regeling voor vroege aardappelen mits voor dit product de kostprijs plus een matige winst wordt gegarandeerd. Hierin zouden dan de volledige heffing en het oogst- risico verdisconteerd moeten zijn met de commissie in het hoofdbestuur voor heffing per K.G. bij verkoop aan de veiling. De vergadering heeft de conclusies van het rapport aanvaard. Deze spreken tevens uit, dat in verband met de heffing op vroege aard appelen de tuinbouw medezeggenschap be hoort te hebben betreffende den invoer van buitenlandsche aardappelen en de hierop be trekking hebbende monopolieheffingen. De wenschelijkheid werd uitgesproken, dat teeltvergunningen voor bloembollen tegen een overeen te komen prijs, te bepalen door het bedrijfsleven, door de centrale ingenomen en ter beschikking worden gesteld van de daar- voor in aanmerking komende kweekers tegen denzelfden prijs. Er zal een commissie worden benoemd, die een onderzoek zal instellen naar de mogelijk heid ook de tuinzadenteelt onder de teeltver gunningen gesteld te krijgen met daarnaast een prijsregeling. Malang tot apostolisch-vicariaat verheven. Naar wij vernemen is de apostolische prefec tuur van Malang verheven tot apostolisch vi cariaat. De apostolische prefect mgr. A. Albers O. Carm, werd als eerste apostolisch vicaris aange wezen, onder gelijktijdige benoeming tot titulair- bisschop van Tobna. De nieuwe bisschop is 35 jaar oud.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1