D E' IN DE PIJP. ^MNELBOUW IN NEDERLAND.- "SS LondeJ1' HNe n--Yorï- Land- en Tuinbouwpraatje .Hoe wordt een tunnel gebouwd? (Door technische» medewerker). oefenden reeds uit; fS^dedèn™"" mollenarbeid ,Itn7eTatemh0Ondw'5Ldanavo\geaiï jfmineurs kan men de tunnelbou- (ffl °u kikken Tientallen kilometers tun- «1Parijs en steeds werd daarbij als Berlyn „Lfhode van uitvoering gevolgd de .jiSitaaKle me afgekeken methode, thans SyjgjSS bekend als de „schild- in de WD" n-ethode -o^thode wordt onder den grond Bij de!3rSö van samengeperste lucht. ™!.n nièt, 4at er onder den grond MnnatUche voorstelling van de onderspoeling Mtiud van de gezonken tunnelstukken <e Rotterdam. dt gewerkt. Evenals bij den mijnbouw wordt h°t s- tunnelgang ontgraven materiaal giwhts op één punt, bij de mijnschacht, naar bovengebracht. Zoo konden in de genoemde we reldsteden de ondergrondspoorwegen desnoods dwars onder de fundamenten van de reeds aan wezige bebouwing worden aangelegd. Deze be- nroefde methode van tunnelbouw is ook overge nomen door de bouwmeèsters der autotunnels: de Hollar d- en Lincoln-tunnels in New York, de tunnels in Antwerpen en Liverpool zijn op die wijze gebouwd. De te Antwerpen schildmethode. gevolgde Bij de beschrijving van deze methode zal meer speciaal worden meegedeeld, hoe de uit voering te Antwerpen heeft plaats gehad. Te Antwerpen waren de omstandigheden niet zoo gunstig als b.v. te New York en te Liver pool. Daar kon grootendeels door rotsgrond wor- dep heengeboord en dit levert bij de schild- methode een groot voordeel op. Er bestaat dan immers weinig gevaar voor instorting van het reeds uitgeboorde, maar nog niet bekleede tunnelgedeelte. Bij een beetje harden rotsgrond kan het voordrijfschild zelfs geheel gemist wor den, Of dan nog verhoogde luchtdruk noodig is hangt af van den druk van het door de rotsen of door den bodem heendringende water. Te Li verpool was eigenlijk het grootste probleem het transport van de 1,2 millioen ton rotsgrond door de in aanbouw zijnde tunnel over kilome ters lengte naar de verticale schachten op de oevers.' Te Antwerpen was geen rotsgrond aanwezig. Dat men desondanks de schildmethode te Ant werpen heeft kunnen toepassen is te danken aan de omstandigheid, dat beneden 20 M. onder de waterspiegel van de Schelde werd aangetrof fen de z,g. Boomsche klei. Dit is een zeer vaste en weinig waterdoorlatende kleisoort. Door deze kleilaag van groote dikte is de Antwerpsche tunnel heengeboord met behulp van een stalen voordrijfschild van 9.60 M. diameter. Op de hierbij gaande afbeelding ziet men dit voordrijf schild, gezien van de tunnel uit en in lengte doorsnede. De ruimte in de pas voltooide tun nelbuis achter het stalen voordrijfschild wordt onder verhoogden luchtdruk gehouden. Daartoe is in den tunnelbouw meer achterwaarts een luchtsluis geplaatst, die op gezette tijden verder de tunnel in verplaatst moet worden. Het stalen voordrijfschild heeft een iets grootere diameter dan de ronde tunnelbuis en past daar dus op als de deksel van een beschuitbus op een ronden beschuittrommel. De werkwijze had nu op de volgende manier plaats. Boven in den tunnel, onder de dekking van de vooruitgeschoven plaatijzeren mantel van het voordrijfschild werd grond ontgraven. Daar bij was de luchtdruk zoo groot, dat uit den grond geen water kon uittreden. De ontgraven grond werd voorloopig gestut door houten schotten, die steun vonden tegen handvijzels. Als de ont graving zóó een eind was voortgegaan, werd het voordrijfschild over een afstand van ongeveer 76 c.M. vooruit geperst. Dit geschiedde met be hulp van 32 hydraulische vijzels, die elk een druk van 200 ton konden uitoefenen, en die geplaatst waren tusschen den laatst geplaatsten ijzeren ring van het reeds voltooide tunnel- lichaam en den achterkant van den binnenring van het voordrijfschild. In het hiernevens ge geven aanzicht van het schild kan men ze alle 32 aftellen. De maat van 76 c.M. komt overeen met de lengte in de richting van de tunnels van een ijzeren ring. Zoodra het schild vooruit ge perst was, werd dan weer een nieuwe ijzeren nng binnen de beschermende mantel van het voordrijfschild gesteld. Dit geschiedde in gedeel ten, doordat telkens één der 14 ringsegmenten floor den montagearm of erector op zijn plaats werd gebracht. Deze erector was bevestigd in eet midden van den achterkant van het voor- flnjfschild en is mede duidelijk te zien op de hierbij gaande afbeelding. De grootste vijand bij deze werkmethode is et water, dat door den grond tracht heen te ■ngen en dat door luchtdruk moet worden te gengehouden. Hoewel de Boomsche klei weinig erdoorlatend was wer£* toch nog een bron- iwf i aanSebracht in den grond boven en tunneluiteinde om daardoor den druk HiÜJ1 rter in den êfond te verminderen. on! de luchtdruk in de werkkamer 1 ahnosfeer lager worden gehouden no°dzakelijk zou zijn geweest, wom! - voordrijfschild, waarmede te Ant- ii7o?a j5 gewerkt> woog 300 ton. Aan giet- Chïr io« wkegmenten is 32-000 ton verwerkt. methnH len§te is gewerkt met de schild- rjttpn Ver weerszijden daarvan zijn de op- aSJjWd in °Pen bouwputten. De werk- verlnnrrf5" met het V001"drijfschild zijn zeer vlot beeoJrf,?' nadat Nov- 1931 voor het eerst had dit \as ?m ^et schild vooruit te persen, m begin 1933. den hierboven genoem- denkbaar, waarbij deze methode wel degelijk voor den bouw van de geheele tunnellengte in aanmerking komt. In zoon geval moet de scheep vaart eerst blijven plaats hebben door de ééne helft van het vaarwater, die aanvankelijk nog niet wordt afgedamd en later door de andere helft van het vaarwater, nadat daaronder in- tusschen het eerste gedeelte van den timnel is gebouwd. Dat deze methode, waarbij in 't ge heel niet onder water of met luchtdruk gewerkt behoeft te worden, vele voordeelen biedt, be hoeft wel niet nader' te worden betoogd; toch komen ook bij deze methode nog moeilijkheden genoeg aan de orde, voornamelijk verband hou dende met de afdichting van de bouwputten aan de zijde van het vaarwater en met de bron bemaling. Voor Velsen lijkt deze methode in 't bijzonder in aanmerking te komen, omdat de ondergrond daar bestaat uit zand, doorsneden door enkele dunnere kleilagen en omdat de ge projecteerde verbreeding van het Noordzeeka- naal te Velsen nog uitgevoerd moet worden. Dit opent de mogelijkheid om eerst het tunnelge deelte te bouwen ter plaatse, waar de kanaal- verbreeding is geprojecteerd, maar nog niet uit gevoerd, terwijl gedurende dien tijd de scheep vaart nog gebruik kan maken van het bestaande, onverbreede kanaal. Gedurende de tweede phase van de uitvoering van het werk zal de scheep vaart dan varen door de inmiddels uitgevoerde kanaalverbreeding, waaronder het dan reeds voltooide eerste gedeelte van den tunnel is ge legen, terwijl het oude kanaal in dien tijd is af gedamd om daarin,, ook in den droge, het twee de gedeelte van den tunnel te bouwen. Er zal echter nog afgewacht dienen te wor den, of deze bouwmethode ook indefdaad de voordeeligste zal blijken te zijn. In een volgend artikel zal het een en ander worden meegedeeld over de ventilatie-inrich- tingen, die voor langere autotunnels onmisbaar zijn te achten. dén afstand onder de Schelde door afgelegd. In Amerika heeft men bij den bouw van den Detroit-tunnel de schildmethode toegepast om den tunnel te boren onder de bebouwde eigen dommen op de oevers, maar in het bed van de Detroit-River werd een methode gevolgd, die overeenkomt met de thans ook in Rotterdam toegepaste bouwwijze. Deze methode wordt ge noemd de zink- of drijvende-methode; ook bij den bouw van den timnel tusschen Oakland en Alameda is deze methode toegepast. De te Rotterdam gevolgde zink-methode. "jpi E te Rotterdam gevolgde methode is het in een droogdok beginnen en drijvend afbou wen van 9 groote betonnen drijflichamen. Deze zullen elk 61 M. lang worden, 25 M. breed en 8.40 M. hoog. Dwars door de Nieuwe Maas wordt een geul gebaggerd tot 22 M. diepte en in deze geul laat men de doosvormige tunnelstukken zinken. De moeilijkheden, die bij deze methode het meeste zorg baren, zijn het aan elkander be vestigen van de gezonken tunnelstukken onder ling en het verzekeren van een goede aanslui ting tusschen den afgebaggerden rivierbodem en de vlakke onderkanten van de een opper vlakte van 61 bij 25 M2. hebbende betondoozen. Voor dat een tunnelstuk tot zinken wordt ge bracht zullen aan de uiteinden tijdelijke afsluit- schotten worden ingebouwd. Daar een aldus af gesloten tunnelstuk echter nog een onvoldoend drijf vermogen heeft, zullen daaraan ronde ka melen voor lichting worden bevestigd. Op het tunnelstuk komen richttorens, die zoo hoog zijn, dat ze nog boven den waterspiegel uitsteken, als het tunnelstuk gezonken is. Ze zijn noodig om te kunnen controleeren, dat het tunnelstuk precies op de juiste plaats wordt gehouden tij dens het laten zinken. De dwars over de rivier te baggeren sleuf van 22 M. diepte, waaruit rond 1 millioen M3. grond zal komen, kan natuurlijk niet precies vlak wor den opgeleverd. Op de plaatsen, waar twee tun nelstukken tegen elkaar zullen sluiten, zullen daarom in die sleuf stelplaten van beton wor den geplaatst; deze stelplaten zullen een opper vlak hebben van 30 bij 4 M2. en 1 M. dik wor den. Op deze stelplaten zullen de tunnelstuk ken worden neergezet; echter niet rechtstreeks, maar door tusschenkomst van verstelbare pos ten. Het laten zinken zal dan geschieden, door dat de drijfkamelen geleidelijk vol water loo- pen, terwijl het tunnelstuk langs de verstelbare posten zakt. Daarbij zal het tunnelstuk in takels hangen aan twee drijvende bokken, zoodat men het zinkende tunnellichaam volkomen in zijn macht zal houden. Tusschen den onderkant van het tunnelstuk en den afgebaggerden zandbo dem zal na het zinken een ruimte van pl.m. 50 c.M. overblijven. Als het tunnelstuk goed op zijn plaats staat moet daarna de hierboven bedoelde ruimte van 50 c.M. worden ondervuld met een voor dat doel speciaal geconstrueerde onderspoelingsma- chine. Hiermede wordt een mengsel van water en zand onder het tunnelstuk gespoten. Een. schematische voorstelling hiervan wordt gege ven op bijgaande teekening. Het bijzondere hier bij is, dat naast de opening van de persbuis. waaruit het zand en watermengsel komt, twee zuigbuizen zijn gelegen, waarmede het onder den vloer geperste water uit het zand-en-water- mengsel direct weer wordt weggezogen. Het zand blijft dan alleen achter. Dit is een gepa tenteerde werkwijze van de Deensche firma Christiani Nielsen, die bij genomen prqeygn heeft bewezen een goede zandondervulling te kunnen geven. In het groot is deze methode ech ter nog niet toegepast, zoodat het begrijpelijk is, dat met eenige spanning wordt afgewacht, of deze door de N.V. Maastunnel van de genoem de Deensche firma overgenomen werkwijze in derdaad geheel aan de verwachtingen zal be antwoorden. Als twee tunnelstukken gezonken zijn, blijft daartusschen nog een voeg van ongeveer 1 M. breedte over, die nog gedicht moet worden. Hiertoe wordt eerst buiten het eigenlijke tun nellichaam onder water een betondichting aan gebracht langs de zijwanden der tunnelstuk ken. Dan wordt een duikerklok van 30 M. lengte en 2 M. breedte op den bovenkant van het tun nellichaam neergelaten. Deze duikerklok heeft z.g. ooren, die ter zijde over het tunnellichaam reiken. Met behulp van samengeperste lucht is het nu mogelijk het water terug te dringen en tusschen de bovenwanden van de beide tunnel stukken een verbinding tot stand te brengen. Daarmede is dan een verbinding verkregen tus schen de twee tunnelstukken aan de zijkanten en aan den bovenkant en is daardoor als het ware een nieuwe duikerklok ontstaan. Door deze onder luchtdruk te brengen kan ook het water uit den bodem worden weggedrukt en kan een verbinding der onderkanten en een definitieve verbinding der zijkanten worden tot stand ge bracht. Daarna worden de tijdelijke afdichtschot- ten in de uiteinden der tunnelstukken gesloopt. 4 sie in de bouwvakken van 79 uur de con- De zinkmethode wordt te Rotterdam alleen toegepast voor het 560 M. lange gedeelte tus schen de op de beide oevers gelegen ventilatie gebouwen. Deze laatste zijn pneumatisch gefun deerd, hetgeen beteekent, dat men een geraamte van beton en ijzer in den grond heeft laten weg zakken door met behulp van samengeperste lucht onder dat geraamte geleidelijk aan den grond weg te graven. De opritten, die aan de landzijden tegen de ventilatiegebouwen aanslui ten, zijn gebouwd in open fundeeringsputten, die door op elkaar afgestempelde damwanden worden begrensd en die worden drooggehouden door bronbemaling. De methode met open bouwput en bronbemaling:. Een geschenk voor de Kennenier Oudheidkamer. De Kennemer Oudheidkamer verkreeg Lud Smids' „Schatkamer der Nedeiiandsche Oud heden", uitgegeven in 1737, benevens het daarbij behoorende aanhangsel, uitgegeven in 1778. UIT HET POLITIERAPPORT. De politie, alhier heeft een persoon aange houden, die in het Algemeen Politieblad ge signaleerd stand voor f 1. De man heeft de boete betaald. BENOEMING, In de plaats van den heer W. C. Huisman werd door het Kiescollege van de Ned. Her vormde Kerk als diaken gekozen de heer M. A. de Ruiter, die deze benoeming heeft aangeno men. SCHOENENHUIS „HECTOR" GEMODER NISEERD. Vrijdagmiddag heeft de heropening plaats gevonden van het bekende schoenenhuis „Hector", Breestraat 27. Het winkelpand heeft een volledige mo derniseering ondergaan, waardoor het thans aan alle eischen van een modern schoenen huis voldoet. De firma gaf gisteren in een advertentie in ons blad reeds een beeld van wat door haar voor het voorjaar aan nieuwe modellen wordt gebracht. De cliëntèle vinden in alle soor ten schoeisel een ruime keus. Als openingsreclame geeft de firma bij aankoop voor minstens f 3 een doos heer lijke bonbons cadeau, hetgeen vooral bij dames wel in den smaak zal vallen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Q. A. Olsthoom en A. M. van der Geest, toek. adres Heemskerkerweg 15; J. C. Beers en M. Steenbakker, toek. adres Baanstraait 93. Getrouwd: G. E. Rietdijk en D. Dibbets. Bevallen: M. Zonneveld—Snijders Vroegop. d.; M. BrethouwerLuyt, d.; M. G. H. Paap v. d. Meij, d.; A. de Wildt—Bloedjes, z.; G, v. d. Struijs-Weijers, d.; G. LeijenHelling- werf, z.; Th. EistGillesen, d.; P. Hilbers v. Wetering, d. Overleden: H. Levy, 80 j., wed. van B. de Jonge, Scheijbeecklaan 5; J. B. Avis, 76 j.; alhier, Scheyibeecklaan 5; T. Klaver, 59 j. echtgenoote van K. J. Rooijer, alhier, Hof- landerweg 89; H. de Vries, 72 j., echtgenoote van J. H. Scholts, Romerkerkweg 93; G. Berghuis, 70 j., echtgenoot van G. Pijkes, Adrichemstraat 48. CONTROLE OP VACANTIEBONBOEKJES. Op Donderdag 6 April zal in de Gem. Ar beidsbeurs van wege de plaatselijke commis- de Te Rotterdam kon de voor de opritten ge bruikte bouwmethode niet toegepast worden in het rivierbed. Er zijn echter omstandigheden trole op de vacantiebonboekjes plaats vinden, Wat de tuinders kregen. Prijsnoteering 31 Maart 1939. Spinazie per kist f 0.60f 1.10. Rabarber per bos 1022 cent. Raapstelen per bos 22V2 cent. Radijs per bos 23V2 cent. Prei per K.G. 820 cent. Aardappelen f 2.80f 3. Uien per K.G. 23% cent. Witlof per pond 812 y2- cent. Breekpeen per K.G. 2J/24 cent. Boerekool per K.G. 1215 cent. Gele kool per K.G. 35J/2 cent. Roode kool per K.G. 36 cent. Spruiten per K.G. 2040 cent. Langs de Lijn. Schematische voorstelling van de uiideiapuehng met zand van de gezonken tunnelstukken te Rotterdam. Programma van de Radio Centrale. Zondag. Lijn I: 8.55 Hilversum I. Lijn n 8.30 Hilversum n. Lijn HL: 3.50 Keulen. 1.20 Brussel Ned„ 2.20 Brussel Fr. 2.35 Brussel Ned. 3.20 Brussel Fr., 5.20 Brussel Ned. 6.20 Keulen, 7.35 Wiver- sen. 8.20 Brussel Fr., pl.m 8.50 Keulen, pl.m. 10.20 Parijs of diversen; pl.m. 10.50 Keulen. Lijn IV: 8.30 Brussel Ned., 9.20 Brussel Fr., 9.40 Brussel Ned., pl.m. 11.05 Nationaal pro gramma; 5.20 London Reg., 6.50 Nationaal programma; pLm. 11.Brussel Fr., 11.20 Parijs. Lijn V: 8.30 Brussel Ned., 9.20 Brussel Fr., 10.50 Parijs. 11.05 Nationaal programma; 1.20 Brussel Ned., 2.20 Brussel Fr., 2.35 Nationaal programma, 4.20 London Reg. 4.50 Nationaal programma, 5.20 London Reg.. 6.50 Nationaal programma, 8.10 Diversen, 8.35 Parijs, 10.55 Keulen Maandag. Lijn I: 8.Hilversum I. Lijn n: 8.Hilversum H. Lijn III: 8.Keulen, 10.20 Parijs, 12.05 Di versen, 12.20 Brussel Ned. 2.20 Keulen, 3.20 Parijs, 3.35 Deut-schlandsender of diversen, 4.J Radio P.T.T. Nord of diversen, 4.20 Keulen, 6.20 Parijs, 6.50 Brussel Ned., 7.05 Brussel Fr., 7.20 Brussel Ned, 7.50 Keulen, 8.30 Pauze, 8.35 Parijs, 12.20 Keulen. Lijn IV: 8.— Brussel Ned., 9.20 Diversen, 10.35 London Reg. 5.20 Parijs 6.20 Natinaal programma, 6.45 London Reg., 7.05 Nationaal programma, 8.30 London Reg., 10.20 Natio naal programma. Lijn V: 8.Brussel Ned. 9.20 Diversen. 11.05 London Reg. 1^.20 Brussel Ned. 1.30 Nationaal programma; 2.35 London Reg., 4.20 Keulen, 6,20 London Reg. 7.05 Nationaal pro gramma, 8.20 London Reg., 10.Radio P.T.T, Nord of diversen, 10.20 London Reg. OPENING VAN MAGAZIJN „DIWI". Heden vindt de heropening plaats van ma gazijn Spido aan de Zeestraat 3. Het magazijn dat thans den naam draagt van „Diwi" is in wendig geheel verbouwd, wat aan de winkel ruimte ten goede kwam. De zaak is niet alleen gespecialiseerd op ge bied van rijwielen, maar ook op electrlsche apparaten, die hier eveneens gerepareerd kunnen worden. POLITIE SCHIETVEREENIGING „WESTERHOUT". De Politie-schietvereemging „Westerhout" houdt op den eersten en derden Dinsdag in de maanden April tot en met September schietoefeningen op de baan „Westerhout." van 1416 uur. EERVOLLE UITNOODIGING. Onze plaatsgenoot de heer G. van Soest, lid van de Krachtsportvereeniging D.O.K. kampioen van Nederland in zwaargewicht, heeft van de Amsterdamsche Krachtsportver eeniging „Ajax" de eervolle uitnoodiging ont vangen om op den eersten Paaschdag deel te nemen aan de worstelwedstrijden tegen een sterke ploeg uit Gent (België). De wedstrijden worden gehouden in Amsterdam. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: J. H. Beufcman en gezin, z. ber., van Amster dam,- Lindenlaan 12. H. S. Reeders, dienstbode, van Haarlem, Stetwag 20. J. H. S. Steen, machinist, van Assen, Gr. Houtweg 149. B. Vetman, dienstbode, van Bergen N.H., Zeestraat 27. G. E. Sciholtens, z. ber., van Amsterdam, H. Burgerstraat 54. W. Klebach en gezin, behanger stoff., van Amsterdam, Berkelaan 50. A. D. Visser, employé K.L.M., van Frankrijk, Vondellaan 57. P. Uiterutuis, fabrieksarbeider, van Beem- ster, Romerkerkweg 65a. A. A. Holtkamp, teekenaar, van Tiel, Acacia laan 34. M. M. Nol, z. ber.,, van Engeland, Hoflander- weg 31. K. Dekker en gezin, fabrieksarbeider, van Velsen, Tulpenstraat 11. A. W. Schutter, vertegenwoordiger, van Haarlem, Duinwijklaan 43. P. J. A. Kamp, z. ber., van Haarlem, Baan- straat 72a. P. Beers en gezin, koopman, van Heerhugo- waard, Kloosterstraat 8. S. C. IJgosse, z. ber., van Amsterdam, Lin denlaan 10. M. Schoorl, z. ber., van Velsen, Peper straat 36. B. Doornheim en gezin, z. ber., van Zeist, Noorderwijkweg 7a. T. van der Leden en gezin, z. ber., van Zeist, Noorderwijkweg 7a. G. Schröduer en gezin, fabrieksarbeider, van Velsen, Graafwijkstraat 17. J. G. Wiggers, religieuse, van Lochem, Voorstraat 38. J. W. Vloon, z. ber., van Apeldoorn, Voor straat 38. Vertrokken: J. C. van Es, stuurman gr. v., naar Amster dam, Breedesteeg 36 n. A. M. Tabak, z. beroep, naar Amster dam, Breedesteeg 36 H. J. Kamhoot, chauffeur, naar Utrecht, Ha vikstraat 61 bis. W. Pirovano, dienstbode, naar Amsterdam, Spuistraat 192-106. N. Hoogewerf, fabrieksarbeider, naar Vel sen, de Lethstraat 2 b. M. Crombeen, dienstbode, naar Assendelft, 1174. J. A. C. v. d. Laak, los arbeider, naar Til burg, de Ruijterstraat 30. J. H. Jansen, dienstbode, naar Amsterdam, Tollensstraat 76 I. G. Schuijt, z. ber., naar 's-Gravenhage, van Beveringkstraat 211. P. C. J. van Reijsen, z. ber., naar Sassen- heim, Hoofdstraat 335. J. H. Schouten, tuinder, naar Blokker, B. 284. P. P. M. Lahgedijk en gez., z. ber., naar Venhuizen, V 345. Th. J. Bakker, landbouwer, naar Blokker A 54. J. N. Beentjes, kapper, naar Oldenzaal, Deurningerstraat 17. C. F. Zweeris, dienstbode, naar Velsen, Burg. Weertstraat 66. J. M. Kuijer, los arbeider, naar Duitschland, Emmerik, Grünewald 23. J. M. Bosse, z. ber., naar Noordwijkerhout, Maria-Gesticht. H. J. van der Meij, huishoudster, n. Haar lem, Waldeck Piermontstraat 37a. E. I. Meijers, vertegenwoordiger, naar Duitschland, Neustettïn. G. Wijlhuizen en gezin, directeur P.T.T., n. Bodegraven, Prins Hendrikstraat 16. A. S. L. Stuijt, dienstbode, naar Castricum, Siegfriedstraat 4. OP 1 APRIL ERIN I GEVLOGEN. MAAR Douwt Egberts Echte E/reSfhe Heeren-Baai Oud-Hollandsche Pijptabak. Anno 1755 (Adv. Ingez. MedJ Uit gesprekken met kunstmestgebruikers bleek ons dezer dagen, dat sommigen hun slakkenmeel nog maar pas in huis hadden. Er waren er zelfs, die het nog niet ontvangen hadden. Nu bestond bij enkelen de meening, dat 't voor de slakkenmeelbemesting der gras- en hooilanden nu al te laat was, terwijl wij ook iemand aantroffen, die vroeg of het laat uitstrooien van slakkenmeel geen gevaar voor verbranding der jonge grassprietjes op leverde. Misschien zijn er ook onder onze lezers die zich bovenstaande vragen wel eens hebben gesteld. Het zijn van die echte praktijkvra gen, naar welker beantwoording men in de meeste handboeken op landbouw gebied te vergeefs zoekt. Of men vindt een onbevredi gend antwoord, vooral wanneer het boeken van ouderen datum betreft. De wetenschap staat namelijk niet stil, en wat men voor een kwart eeuw als onomstootelijke waarheid nam, blijkt later soms heel anders te zijn. Vroeger meende men inderdaad, dat slak kenmeel zeer vroeg, liefst zelfs voor Nieuw jaar moest worden uitgestrooid, wilde men er voor het komende seizoen nog voordeel van hebben. Tallooze proeven hebben echter aan getoond dat in Maart uitgestrooid slakken meel uitstekende oogstresultaten geeft evenals het eerder gestrooide. De praktijk, en daar komt het per slot van rekening maar op aan, heeft deze proe ven zonder voorbehoud bevestigd. Zelfs zijn er wel genoeg voorbeelden uit de praktijk be kend, dat einde Maart of begin April ge strooid slakkenmeel een gunstiger werking vertoonde. Hierdoor is het ook verklaarbaar, dat slakkenmeel als overbemesting op win tergranen en grasland gebruikt lean worden in die gevallen, wanneer men vreest de fosfor- zuurbemesting wat aan den lagen kant te hebben genomen. Men neme in zoo'n geval het zekere voor het onzekere en geve alsnog een extra slakkenmeelbemesting. Het kan heusch nu nog wel en men behoeft niet bang te zijn dat de gewassen er eenig nadeel van zullen ondervinden wanneer de hoeveelheid fosforzuur iets aan de ruimen kant is. Geeft men te weinig fosforzuur, dan moet de ko mende oogst daarvan den nadeeligen in vloed ondervinden. Geeft men iets te veel, dan nemen de gewassen toch niet meer fos forzuur op dan ze noodig hebben en het sur plus blijft als een reserve voor de volgende oogst veilig in den grond bewaard. Wat het gevaar voor verbranding der ge wassen door een late slakkenmeelbemesting betreft, hiervoor behoeft men bij slakken meel nooit bang te zijn. Een late aanwending van het fosforzuur in den vorm van super fosfaat geeft echter wel gevaar voor verbran ding. Vooral de klaver is hiervoor zeer gevoe lig, maar ook het gras krijgt door late super een gele, verbrande kleur en krijgt daardoor een achterstand inplaats van vroeg te wor den, zooals men hoopte. Bij late, zelfs zeer late toediening van fos forzuur als slakkenmeel ontstaat nooit eenige verbranding. De gewassen profiteeren vrij spoedig van het waardevolle fosforzuur, er komt geen schadelijke achterstand en men kan op tijd oogsten, zonder in zijn verwach ting beschaamd te worden. En juist hierom ook is het slakkenmeel, zoo geschikt om nu nog als aanvulling of over bemesting gebruikt te worden, wanneer de eigenlijke fosforzuurtoediening wat karig is geweest. Zoo'n overbemesting zal zich stellig dubbel en dwars betaald maken. EVANG. LUTHERSCHE GEMEENTE. De dienst in de Evang. Luthersche kerk op den eersten Paaschdag zal worden opgeluisterd met zang van onze oud-piaatsgenoote me vrouw SuykSchik, begeleid aan het orgel door Louis Stiens, organist. Ten gehoore wordt gebracht Paaschlied van Bach en Pompes. JAARVERGADERING VAN D.O.K. De Beverwijksche Krachtsportvereeniging „D.O.K." houdt haar jaarvergadering op Donderdag 6 April in het clubgebouw aan de Peperstraat. De agenda bevat o.m. de jaarverslagen van secretaris en penningmeester en een bestuurs verkiezing, wegens periodiek aftreden van de heeren P. J. Schelvis, C. J. Groeneveld en H. Joor. DE NIEUWE BUNDEL VOOR DE NED. HERV. KERK. De Kerkeraad van de Ned. Hervormde Ge meente te Wijk aan Zee en Duin heeft be sloten over te gaan tot invoering van „De Nieuwe Bundel voor de Ned. Herv. Kerk". 200 exemplaren van dezen nieuwen bundel zijn besteld n.l. 100 voro Wijk aan Zee en 100 voor Wijk aan Duin. Als er zieken zijn. Zondagsdienst geneesheeren en apotheken. Voor spoedgevallen wordt a.s. Zondag de dienst waargenomen door Dr. M. H. A. Melchior, Zeestraat 166, telef. 3340. In de week van 29 April zijn de Duinwijk Apotheek, Populierenlaan 44, telef. 3388 en de Apotheek „Velsen-Noord" Wijkerstraatweg, tel, 3030. belast met den Zondags- en nachtdienst,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 11