IJmuider Courant Britsch-Fransche garantie voor Polen's onafhankelijkheid. verpakte KOFFIE en THEE DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Een Jubileerende Toren. Veel vluchtelingen in Oldenzaal. Alle mogelijke steun, ingeval Polen ziek met de wapens moet verzetten. Overleg met de Sovjet Unie. Hitier hevig ontstemd. Kinderbijslagverzekering Visscherij-Snufjes. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF Weidmann en Million schuldig verklaard. ;4e JAARGANG NO. 129 m,„ Loom" Co— «—"«PP» Cour®' Uitga»" j ftV Groot, Houuira»! 93. 10724. Bureau IJmuider „01 Postgiro 310791. Alle tri® W*"» 0Pge°0me° m SeM.a.« t""" Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 1 APRIL 1939 Abounementen per week f 0.12'/], per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. April kan doen wat hij wil. Er is toch maar één REX THEATER ye,wacht: Morgen gaat 't beter! I (Adv. ingez. Med.) Het is prettig, dat er ook nog berichten zijn die ofschoon zij in de heele wereld belang stelling trekken, toch niemand zorg baren, jammer dat hun aantal zoo klein is. Maar laten wij ze met dankbaarheid begroeten en er met vreugde over schrijven. Het jubileum van den Eiffeltoren behoort ertoe. Dit is een gouden feest. Het is vijftig jaar geleden dat de president der Fransche Repu bliek Sadi Carnot, dezelfde die later bij een officieel bezoek aan een tentoonstelling te Lyon door moordenaarshand om het leven werd gebracht, den toen voltooiden toren in wijdde. Hij deed dat met het hijschen van een vlag en het was diezelfde vlag die Donderdag door zijn zoon, Frangois Carnot, op den toren werd geheschen ter viering van het 50-jarig jubileum. Nog immer overheerscht de Eiffeltoren in het stadsbeeld van Parijs en zelfs na een halve eeuw, nu de techniek die hem schiep haar nieuwheid gansch verloren heeft, ver vult hij den bezoeker met eerbied voor zulk een machtige ingenieurs-schepping. De toren werd op het historische Champ de Mars gebouwd voor de wereldtentoonstelling van 1889 en bezorgde zijn schepper een ver maardheid zooals zelden aan een ingenieur ten deel gevallen is. Het is wel iets heel onge woons dat een bouwwerk met den naam van zijn schepper betiteld wordt, maar deze zeld zame eer viel Alexandre Gustave Eiffel zeker niet onverdiend ten deel. Want deze geboren Dijonnais was een man van buitengewone gaven en werkkracht en hij wordt beschouwd als een der grondleggers van de aërodynami sche wetenschap. Vele groote werken werden onder zijn leiding uitgevoerd: bruggen en via ducten, gebouwen voor de wereldtentoonstel ling'vail 1878'en nog veel meer. Ook was hij de ontwerper van de sluizen voor het Pa namakanaal, hetgeen hem weinig genoegen verschafte want men betrok hem ten onrechte in het financiëele schandaal, dat bij den aan leg van dat kanaal ontstond. Maar zijn on schuld werd aangetoond. Zijn Eiffeltoren, dat wonder van ijzer- en staalconstructie, is driehonderd meters hoog, hetgeen zelfs voor onzen tijd nog een groote merkwaardigheid is. Zulke hooge torenbouw heeft geen navolging gevonden ofschoon de bouwkosten van den Eiffeltoren niet meer dan 31/4 millioen gulden bedroegen, hetgeen nu niet zoo indrukwekkend is als men bedenkt welke bedragen in een klein land als Neder land aan allerlei openbare werken besteed zijn. En Parijs, la Ville Lumière, heeft er de bouwkosten ruimschoots uitgehaald door het enorme vreemdelingenbezoek dat de toren heeft getrokken. Bovendien is hij bruikbaar gebleken voor allerlei technische en weten schappelijke doeleinden: voor meteorologische en andere waarnemingen en later als station voor den radio-omroep. Zijn groote hoogte noodzaakte tot het bouwen van zeer groote platforms, die veel ruimte boden om werk vertrekken en technische installaties te bou wen. Zoodat het wel een vooruitziende geest is geweest die hem gesticht heeft. Een gelukkige intuïtie moet zich in de tachtiger jaren in Parijs hebben doen gelden toen men tot dezen bouw besloot. En hoevele millioenen menschen uit alle landen der beschaafde wereld zijn het wel geweest, die in die halve eeuw tijds geno ten hebben van het prachtige uitzicht van den toren! Bij helder weer reikt dat over een omgeving met een straal van 70 K.M. De onderbouw van den toren rust op gewel dige betonblokken, die een oppervlakte van 676 M2. hebben. Er is een eerste platform, het grootste dus, op 57 M. hoogte, een tweede op 15 M. en op 150 M. vereenigen zich de vier «stijlen" tot één enkele, waarin op 276 M. het erde platform is gebouwd. Dan is er nog op en top, op 300 M. dus, een vierde platform 1.6 M. middellijn, dat niet meer per lift maar alleen langs een wenteltrap te bereiken en uilen lijders aan duizeligheid moet wor- en afgeraden. De wenteltrappen leiden rouwens van de basis tot den top en er pleegt jaarlijksche wedstrijd in het beklimmen an te worden gehouden. Alleen zeer sterke tenen en longen kunnen zich dezen kracht tor veroorloven. tof^ 111 1832 geboren, was dus al 57 jaar brart!* J?-8n toren voltooide- Maar daarna vol- hii s n°S V€el arbeid en in 1912 was vo e stichter van het eerste laboratorium sturti ae^°dynamica' ie Auteuil, dat voor de en „e ..er luchtvaart belangrijk werk deed reikte ZlJn d00d staatseigendom werd. Hij be- eewn6 Cen geze2enden leeftijd in een buiten- A'cv,01!,V1'uchtbaar leven: in 1923 stierf e Eiffel, drieënnegentig jaar oud. R. P. De bezetting der Spatleygroep door Japan. Koraaleilanden zonder economische, maar wel met strategische beteekenis. De Japansche regeering heeft, zooals ge meld, den Franschen ambassadeur te Tokio medegedeeld, dat de Spratly-eilanden, een groep koraalriffen voor de kust van Fransch Indo-China, onder de jurisdictie van de regee ring van Formosa is geplaatst. Hieraan werd toegevoegd, dat bekend was, dat deze eilanden zonder eigenaar waren. De Spratly-eilanden, die vijf honderd mijl ten zuiden van de Paracelsusgroep liggen, zijn koraaleilanden, die geen enkele economische, maar wel strategische waarde hebben, daar zij midden in de Chineesche zee, op gelijken af stand van Indo-Ohina, de Philippijnen en Borneo liggen. Volgens de meening in welin gelichte kringen beteekent het Japansche besluit, dat de Japansche marine een nieuwen stap in de zuidelijke wateren wil doen in de richting van Singapore, dat op minder dan 800 mijl van de Spratlygroep ligt. Uit Tsjecho-Slowakije afkomstig. In verband met een groot aantal vluchtelingen, dat uit Tsjecho-Slowakije afkomstig is en waarvan er énkele hon derden op het station te Oldenzaal ver toeven, terwijl slechts een klein gedeelte naar Engeland is doorgezonden, en mede in verband met het feit, dat nog een veel grooter aantal vluchtelingen te ver wachten is op het grensstation te Bentheim wacht een extra-trein met circa 500 vluchtelingen op doortocht heeft de burgemeester van Oldenzaal zich door middel der Oldenzaalsche ra dio-centrale tot de Oldenzaalsche bevol king gericht, hij deed daarbij een beroep op de bevolking één of meer dezer vluch telingen tijdelijk tegen eenige vergoe ding of uit liefdadigheidsoogpunt, in haar woningen op te nemen. Reeds hebben verscheidene inwoners in dien geest toezeggingen gedaan. Op het oogenblik vertoeven in Oldenzaal nog 200 dezer vluchte lingen, welke voorloopig zijn ondergebracht in diverse gebouwen, o.a. het dagsanatorium en het parochiehuis, in hotels en in particuliere ge bouwen. Vijfmaal over de Noordzee. Het lot van de velen, die om redenen van po litieleen en/of rassen-aard gedoemd worden het spoor te volgen van den eeuwig-zwervenden, nergens rust-vindenden Ahasverus, kan nauwe lijks pijnlijker' geïllustreerd worden dan door de ervaringen van één hunner, die zestien uur te Hoofddorp heeft vertoefd, aldus schrijft de Tel. Vijfmaal heeft deze vluchteling de Noordzee moeten oversteken, viermaal op één dag, gis teren voortdurend in spanning verkeerend over hetgeen hem wachtte, voortdurend in zorg óver degenen, die hij heeft achtergelaten. Eerst de vijfde vliegtocht was definitief. Uit Praag komende, reisde hij over Amster dam naar Londen. Geen toegang. Terug naar Amsterdam. Geen toegang. Een telegram van nog onopgehelderde herkomst deelde mede: „Ga terug naar Londen, er is nu wel toegang voor u." Hij ging weeer naar Croydon, om daar te hooren: geen toegang! Toen vloog hij ten vierde male over de Noordzee. Amsterdam ver leende hem voor één nacht huisvesting en in dien tusschentijd gingen vrienden aan het werk om dezen zwerveling alsnog de mogelijk heid te geven in Londen voet aan wal te zetten. Dit is gelukt. Vrijdagmiddag vertrok de man, zielsgelukkig opnieuw van Schiphol naar Croy don in de overtuiging dat nu het „verboden toe gang" verdwenen zou zijn. Er was maar één schaduwzijde: dat zijn kameraad, die met hem de eerste vier Kanaalreizen had gemaakt, niet ook de blijde vijfde mocht meemaken, wijl voor dezen nog geen emigratie-mogelijkheid was ge vonden. Zij hoopten, dat deze in den loop van den dag nog komen zou. Dan wacht beiden, naai zij gelooven, een bestaanskans in Australië of Amerika. Vrijdag zond Londen weer twee vluchtelingen die op Croydon waren aangekomen, doch Enge land niet binnen mochten, terug. Zij zijn echter niet te Amsterdam aan land gegaan, doch door gevlogen naar het land, waar zij vandaan ge komen zijn. „Zooals ik hedenmorgen gezegd heb", aldus begon Chamberlain Vrijdagmid dag zijn verklaring in het Lagerhuis, „heeft de regeering geen officieele be vestiging van de geruchten omtrent eenigen beoogden aanval op Polen, en derhalve moet zij niet geacht worden, deze als waar te aanvaarden. Het verheugt mij, deze gelegenheid te baat te kunnen nemen, om opnieuw de algemeene politiek der regeering uiteen te zetten. Zij heeft voortdurend gepleit voor een regeling door middel van vrije onderhandelingen tusschen de betrok ken partijen van alle geschillen, die tusschen hen kunnen ontstaan. Zij be schouwt dit als de natuurlijke en de juiste procedure, waar geschillen be staan. Naar haar meening mag er geen kwestie zijn, die niet met vreedzame middelen kan worden opgelost, en zij wil geen rechtvaardiging zien voor de vervanging van onderhandelingsmetho den door geweld of bedreiging met ge weld. Zooals dit Huis weet, wordt thans met andere regeeringen overleg ge pleegd. Teneinde in den tusschentijd, alvorens dit overleg is geëindigd, het standpunt der Britsche regeer ing volko men duidelijk te maken, moet ik het Huis thans mededeelen, dat gedurende die periode de regcering, in geval van eenige actie die duidelijk de Poolsche onafhankelijkheid bedreigt en waarte gen de Poolsche regeering het derhalve van vitaal belang acht zich met zijn nationale strijdkrachten te verzetten, zich verplicht zou voelen, de Poolsche Zie de nieuwste VOORJAARSMODELLEN Vakkundig onderricht HET WOLHUIS VELSERDUINPLEIN IJMUIDEN-OOST (Adv. Ingez. Med.) KWALITEIT KENMERKT VRAAGT UWEN LEVERANCIER 1111! (Adv. Ingez. Med.) Weidmann en Million tijdens het proces. regeering onverwijld allen in haar macht liggenden steun te verleenen. Ik heb de Poolsche regeering de desbetreffende verzekering gegeven. Ik kan hieraan toevoegen dat de Fransche regeering mij gemachtigd heeft, het duidelijk te maken, dat zij zich op hetzelfde stand punt stelt als de Britsche regeering". (Voor verdere bijzonderheden omtrent déze verklaring zie men pag. Buitenland) Heden scherp antwoord aan Chamberlain verwacht. Te Berlijn gelooft men, dat Hitier hevig ontstemd is over de wijze, waar op Engeland de Poolsche situatie behandelt en over de aankondiging van Chamberlain. Alle welingelichte kringen zijn het er over eens, dat Hitier zeer hard terug zal slaan in de rede, die hij van daag te Wilhelmshaven zal houden. Officieele kringen waren gisteravond uiterst voorzichtig en er is langdurig beraadslaagd in het propaganda- ministerie over het uitgeven van Chamberlain's verklaring aan de Duitsche pers. Het eerste blad, dat de verklaring behelsde, was onge veer om acht uur te krijgen. Reeds vroeg in den middag was een hevige anti-Britsche campagne in vollen gang. kan instemming der Tweede Kamer verwerven. Over practische kwesties echter geen eenstemmig oordeel Blijkens het voorloopig verslag op het ontwerp van wet houdende wettelijke regelen inzake kinderbijslagverzekering betuigen zeer vele Tweede Kamerleden hun instemming met het beginsel, dat aan dit wetsontwerp ten grondslag ligt en met de wijze, waarop in de memorie van toelichting dat beginsel is ontwikkeld. Voor het particuliere bedrijf is een goed wer kende regeling alleen te verkrijgen, als allen medewerken en als bovendien van alle bedrij ven een gelijk bedrag voor eiken arbeider wordt gevorderd. Met het oog op de concurrentie-ver- houdingen mag het voor den ondernemer geen verschil maken, of hij arbeiders met veel dan wel met weinig kinderen in zijn dienst heeft. Zouden de bedragen, die de bedrijven als ge volg van een kinderbijslagregeling hebben te betalen, afhankelijk worden gesteld van de grootte van de gezinnen der bij hen in dienst zijnde arbeiders, dan zouden weldra de arbei ders met een groot aantal kinderen zooveel mo gelijk worden uitgeschakeld en zou dus de regeling, welke in hun belang was bedoeld, zich juist tegen hen keeren. Uit een en ander volgt, dat een afdoende oplossing slechts kan worden gevonden in een verplichte regeling, met pre miebetaling en fondsvorming. Sommige leden, die in beginsel tegen een kinderbijslagregeling geen bezwaar hadden, zou den toch liever gezien hebben, dat deze niet bij de wet verplicht ware gesteld. Voorop behoort naar de meening dezer leden te staan, dat elk persoonlijk de verantwoordelijkheid draagt voor het onderhoud van het gezin, dat hij ge vormd heeft. Wil de overheid aan kinderrijke gezinnen de helpende hand reiken door facili teiten op het gebied der belastingwetgeving en door toepassing van andere middelen, welke haar daartoe ten dienste staan, dan bestaat daartegen geen enkel bezwaar. Maar daarmede is de taak, welke hier voor de overheid is weggelegd, dan ook afgeloopen. Verscheidene andere leden betoogden, dat ook bij de vorming van een gezin aan de natuur geen vx-ij spel kan gelaten worden, vooi-al als men de lasten daarvan niet zelf kan dragen. In het licht van de gegeven toelichting komt de onderhavige regeling ten slotte hierop neer, dat wie voldoet aan zijn „recht op vorming van een gezin naar de wetten der natuur" er op kan rekenen, dal anderen mede verplicht worden voor het onderhoud van dat gezin te zorgen. Intusschen waren de leden, hier aan het woord, wel bereid aan het tot stand komen van een regeling in den geest van het ontwerp mede te wei-ken, zij het dan niet zoozeer wegens het „recht" dat aan de ouders zou toekomen, als wel op grond van de practische overweging, dat zulk een regeling goede gevolgen voor de kinderen zal kunnen hebben. Echter zouden de hiei-bedoelde leden het weJ waardeeren, indien alsnog het verleenen van een subsidie van overheidswege ter gedeeltelijke goedmaking van de lasten der bijslagregeling in overweging zou kunnen worden genomen. Omtrent de practische uitvoering der wet werden nog vele opmerkingen gemaakt. cccxcvn. Welgeteld waren er deze week 7830 kisten haring aan de markt, zoodat het er nog niet op lijkt, dat de voorraad van den Silver Pit aan het afnemen is: integendeel, de laatste berichten wijzen er op, dat er nog plenty exemplaren van de clupea harengus daar in het hartje van de Zuidelijke Noordzee rond zwemmen, zoodat we voor de volgende week al weer gedekt zijn. Het kan natuurlijk plotseling veranderen en dit betreft niet alleen de vangst maar ook de prijzen. Gisteren waren er 1650 kisten aan de markt en dit was voor een Vrijdag rijkelijk veel, wat duidelijk bleek uit den prijs die ge maakt werd. Deze liep terug tot rond een rijksdaalder en daardoor kon de Adelante nog geen 1600 gld. halen. Ik heb zoo het idee dat wanneer het weer voorjaarsallures aan gaat nemen, het spoedig met den handel gedaan is. Voor de visscherij is het dan wel je-weertje, maar deze haring kan al heel slecht de warmte verdragen en daarom hopen zij, die bij de haringvisscherij of haringhandel betrokken zijn. dat het nog maar een beetje frisch weer blijft. Anderen denken er anders over. Ook voor de gewone visscherij met uit zondering van de kustvisscherij is het een beste week geweest. Op het bekende nieuws- bord in de Kennemerlaan hebben hee! wat dikke cijfers geprijkt: het hoogste was f 7200, de besomming van de Caroline, als resultaat van een reis van 13 dagen. Maar deze trawler had ook een prachtig schip visch, kabeljauw van de Moray Firth en haring van de Silver Pit. Mooier nog was de reis van de Delft; die maakte f 6800 na een visscherijtje dat niet langer dan een dag of vier heeft geduurd. Maar dan ben ik er nog lang niet, luistert u maar eens: Flamingo f 5170, Maria van Hat- tem f 4730, Ewald f 3900, Gloria f 4020, Haar lem f 4750, Silvain f 4010, Norma Maria f 5330, Petten f 5300, Erin f 4200. Aneta f 3800 Chris tine f 3950. Dat zijn allemaal flinke bedragen en er waren nog tal van andere Noordbooten, die mooie reizen maakten, al waren dat geen uitblinkers. Maar o, die arme kustbooten. Daar was het weer slecht mee gesteld, niet doordat ze geen geld voor hun visch maakten, neen louter en alleen door de schrale vangsten, in den regel niet meer dan 70 a 80 manden. De Zeehond, die zoowat de hoogste was, gaf een vangst van 75 manden op en maakte daarvoor nog f 1760, wat voor zoo'n beetje visch toch heel wat geld is. Het is nog niet erg lang geleden (begin van dit jaar) dat het verschil tusschen de besom mingen van de Noordbooten en de kustbooten betrekkelijk gering was. maar nu is het ver schil zeer aanzienlijk. Komt er voldoende visch voor de binnen- landsche markt aan of niet? Dit is een be langrijke vraag, waarop twee antwoorden ge geven worden: de reeders zeggen „ja", de vischhandel zegt „neen". „In het algemeen was ook in 1938 de aan- en invoer van versche visch voldoende ter voorziening in de behoefte voor export en binnenlandsch gebruik", staat in het jaarver slag van de Reedersvereeniging. „Blijft dat nog lang zoo?" roept de kleinhandelaar (ven ter) in visch en schrijft dan in zijn orgaan: Van de circa 90 trawlers, welke een uit vaarcertificaat hebben, varen er maar ca. 70. Zoo wordt automatisch de aanvoer beperkt en de prijs der visch opgeschroefd tot boven het normale. Op deze wijze wordt het artikel visch een luxe". U ziet, er heerscht nog al eenig verschil van meening tusschen productie- en distributie apparaat omtrent de marktvoorziening en naar mijn meening hebben de klagers, dus de handelaars gelijk, al mogen we den ree ders daar nu niet direct zonder meer de schuld van geven. Maar op deze zaak kom ik in mijn volgend Snufje wel terug. Daarvoor heb ik meer ruimte noodig dan waarover ik thans beschik. PIETERMAN. NEEM DISTRIBUTIE. HET BESTE uit den aether, billijkei en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK, Romerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv. ingez. Med.) Jury acht geen verzachtende omstandigheden aanwezig. Naar Havas uit Parijs meldt, heeft de jury Weidmann en Million schuldig verklaard, zonder dat verzachtende omstandigheden in aanmerking ge nomen worden. De jury beraadslaagde niet minder dan zes uur over deze uitspraak. Onmiddellijk na hun terugkomst in de rechtszaal stond De Moro Giafferi. de verdediger van Weidmann, op om mede te deelen dat hij conclusies zal indie nen er toe strekkende dat het Hof hem acte geeft van het feit, dat voor twee zaken, From- mer en Lesobre, de jury verzachtende omstan digheden voor Weidmann aanwezig achtte. Na overleg met den president verwierp de jury „het verzoek Weidmann en Million het leven te schenken", aldus de advocaat. Te midden van groot rumoer werd de zitting daarop geschorst. Het Assisenhof verwierp de door de advoca ten van Weidmann en Million ingediende conclusies, daar de jury geen beroep op verzachtende omstandigheden inwilligde. Weidmann en Million werden ter dood veroordeeld, terwijl Blanc tot twintig maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Colette Tricot werd vrijgesproken. Het assisenhof had 17 zittingen gehou den.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1