IJmuider Courant r I DE H. O. V. Katholieken boeken winst opge°ooieD d6 DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen HEX bezocht? nooit bekocht !i fjet Duitsche Betoog. Zielig gekrabbel. bij de Belgische verkiezingen. Rex lijdt gevoelig verlies. A.s. Donderdag! ^JAARCANG NO. 130 Co.'". Maatschappij """"caaP»' 4'gem il N.V Groolc Boalslraal 93. """""tel 10724. Boreau IJmuidet g„rleas oDeBjer|flaD 42, IJmuiden, C,°' 5301. *"*- 310791' A"e b,"d' 'l,»e,C.aa.aa Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 3 APRIL 1939 Abonnementen per week f 0.12'/i, per maand f0.52'/2» per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12, Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingeD dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. (Adv. Ingez. Med.) Tot besluit van een week, waarin alle leiders «roote Europeesche mogendheden rede- roeringen hebben gehouden, heeft Hitler Zet eens gesproken. In die week was de we id reeds onthaald op betoogen van Musso- (verscheidene) van Daladier en van chamberlain, een en ander begeleid door de „oodisé spanning. Wellicht zullen de propa- 1 der vier grootmachten hun Jazen nu eens een rustpoos aanraden. Doen dat njet, dan kan een vermindering van belangstelling bij de volksmenigten in hun eigene en in andere landen niet uitblijven. Het is opmerkelijk dat de uitdrukking „historische redevoering" zelfs door de meest sensatie- busten al is losgelaten. Geen wonder. Geen enkele historicus zal ooit in staat zijn den zondvloed van redevoeringen te verwerken. Vermoedelijk zal hii het ook niet noodig ach ten: de groote lijn van dezen tijd zal door feiten, niet door woorden worden aangegeven. Te minder omdat zoo'n groot deel van die woorden voor reclame-doeleinden bestemd is en dus slechts tijdelijk een bepaalde stemming wekt. Juist in dit opzicht moeten de redevoeringen evenwel in uitwerking gaan minderen. De boog kan niet altijd gespannen zijn en het is geen wonder als Europa langzamerhand teekenen van afmatting begint te geven. Het js jarenlang doof gepraat door Genève en ten slotte luisterde het niet meer. Het wordt nu al sinds geruimen tijd doofgepraat door pre miers en dictators van grootmachten. En voorzoover de Europeanen niet tot die groot machten behooren, hetgeen tenslotte met zeer vele tientallen millioenen het geval is, krijgen zij er extra-genoeg van. Het zij een hunner veroorloofd dit op te merken. Die kleine naties vooral, die part noch deel hebben gehad aan den oorlog en aan al de eindelooze ruzies die 'daarop gevolgd zijn kunnen de superioriteits gevoelens, waarmee de grootmachten zoo zwaai' behept zijn en waaraan zij zoo luidkeels uiting plegen te geven, niet licht beamen. Dat zij groot en machtig en verschrikkelijk zwaar bewapend zijlij geven we gaarne toe. Voor alle vier. Stuk voor stuk schijnen zij evenwel voortdurend te betwijfelen of men' dit wel erkent. Het zou troostend voor hen zijn, de stem-des-volks in de kleine naties eens te beluisteren. Die geeft het grif toe. Net als in 1914. Maar wij hadden van de grootmach ten iets grooters en indrukwekkenders ver wacht dan hun afmetingen, hun macht en hun bewapening. Namelijk: orde en welvaart in Europa. En dat zien we niet. Dat waarlijk groot beleid ontbreekt. Sinds een kwarteeuw heerschen wanorde en belemmering der wel vaart in Europa. En alle menschen in Europa lijden hieronder en voelen er zich in hun korte leven-op-aarde door bedreigd. Als Nederlander, burger van een kleine natie, de jongste lading redevoeringen verwerkend heb ik dit opnieuw sterk gevoeld. Het scheen dat Mussolini alle Europeanen stond te hoo- nen bovendien, toen hij de opmerking maakte dat de eeuwige vrede een ramp voor de bescha ving zou zijn. Haha! Vindt hij de eeuwige ruzie, waaraan hij zoo ijverig meedoet, soms een dienst aan de beschaving? Laat hij eerst eens een plan maken en doorzetten voor één generatie van vrede dat is dertig jaar in Europa! Dat lijkt al een fantastische droom! Chamberlain is bezig een „Vredesfront" te stichten. Ik heb eerbied voor zijn bedoelingen maar niet voor dezen naam. En Hitler is trotsch op zijn verovering van Tsjecho-Slowa- kije omdat hij zegt daarmee Centraal-Europa den wede gegeven te hebben. Hij zal daarom het a.s. Partijcongres te Neurenberg den naam van „Partijdag van den Vrede" verlèenen. Wilt u daar een nadere verklaring van hooren? Welnu, het is deze: Het Duitsche volk wil den vrede. Het wil dien evenzeer als de andere volken hem willen. Dat hebben wij in September gezien. De Duitschers walgen van den oorlog en vreezen hem evenals al de an deren. Zij verwachten van Hitier dat hij hun deze catastrofe besparen en hun den vrede waarborgen zal. Zij zijn geschokken van de uidige spanningen. En nu moet hij hen ge- wst stellen. Vandaar de Partijdag van den vrede. Zijn rede te Wilhelmshafen, bij de tewater- ating van een nieuw oorlogsschip de ge bruikelijke vredesgebeurtenis in alle landen ln ^eze bewapenings-era was overigens de zooveelste verdediging van het Duitsche stand- Punt, met de historische inleiding die nimmer ontbreekt. In antwoord op de Engelseh-Fran- sche garantie van de Poolsche grenzen zweeg 3 °Jer p°len, bezong de Duitsche macht kracht en was bitter tegen Engeland. Hij zeide at Engeland en Frankrijk zich deugdzaam acnl€n en Duitschland niet deugdzaam. Dit was een zwak punt in zijn betoog. Hij ging erop en herinnerde aan Engelands vroegere koloniah ie veroveringen. In dien tijd werden su-'e veroveringen als deugdzaam beschouwd, (Twee jonge dames hebben te New York een bureau geopend, waar zij met 25 assistenten werken aan de psychologische ontleding van poppetjes en figuurtjes die in verstrooide oogenblikken op telefoongidsen e.d. gekrabbeld worden). Je zit op een vergadering Je duchtig te vervelen, En je zoekt suffend naar een ding, Waarmee je wat kunt spelen. Of je zit bij de telefoon En zwijgt in alle talen, Omdat zij, dat is heel gewoon, Nog iemand moeten halen. Je neemt een potlood in de hand En krabbelt op een blaadje, In zeer onartistieken trant, Figuurtjes of een plaatje. Twee slimme jonge dames in New York zien, naar zij zeggen, Daar „teeknen" in van diepen zin, Wel waard om uit te leggen. Zij hebben heel een theorie Daarop weten te bouwen, Waaruit zij de psychologie Des krabbelaars beschouwen. Zij pogen om in dit verband Veel dollars te verdienen, Ik vind het machtig intressant, Maar tevens om te grienen. Want als het mij nu eens beviel Om poppetjes te teeknen Moet men de roereien van mijn ziel Daar ook al uit bereeknen. Mag dan een mensch met goed fatsoen, Nu nooit meer in zijn leven, Iets doodeenvoudig stomweg doen, Of 't wordt precies omschreven? Laat af, dit „zielig" streven kan Mij absoluut niet schelen Ik eisch, als kind gegroeid tot man, Het recht van schuldloos spelen. P. GASUS. zei hij. Nu niet. Maar hij zweeg over zijn plech tige verklaringen, afgelegd en onderteekend zes maanden voor zijn jongste verovering. Hij zei dat hij die noodig achtte omdat Tsjecho- Slowakije het instrument vormde voor een komenden aanval tegen Duitschland. Ieder een weet dat het sinds September ontmanteld was en geheel op samenwerking met Duitsch land aangewezen. Zijn ondergang heeft dan ook alle kleine volken in Europa voor hun be staan doen rillen. Hitier verklaarde dat het Tsjechische volk meer vrijheden zal hebben dan de onderdrukte volken der deugdzame naties. Maar ik heb nog nooit gehoord van een Engelschman of een Franschman dië zich onderdrukt achtten. „Duitschland denkt er niet aan, in het wilde weg andere volken aan te vallen". Dus niet in het wilde weg. „Wat het wil doen is zijn eco nomische betrekkingen uitbreiden. In ieder geval is het Rijk niet bereid een intimidatie of oo'k slechts een omsingelingspplitiek op den duur. te aanvaarden". Dit klinkt ook niet ge ruststellend,, behalve de- woorden „op den duur", die uitstel inhouden. Daar kunnen wij in elk geval op hopen. Er zal nu geen Euro peesche oorlog komen. De rede van Hitier heeft trouwens den toestand niet verscherpt. Maar evenmin verbeterd. Ik weet niet of Lord Halifax nu weer aan de beurt komt, of Mussolini, of Daladier. Maar ik weet zeker dat al de eenvoudige mgnschen in Europa, wier eigen bestaan en wier kin deren van dit kleine groepje lieden afhangen, dankbaar zouden zijn'voor eenige weken rust. Zoomaar: om van de lente te genieten en van een klein beetje eenvoudig menschelijk geluk, zonder bedreiging. Mag dat nou niet eens even? R. P. FRANCO'S LAATSTE OORLOGS COMMUNIQUÉ. De oorlog is geëindigd. BESTEIRO EN GUERRA NAAR DE GEVANGENIS OVERGEBRACHT. Radio National heeft Zondagavond het laatste communiqué van het groote hoofdkwartier van Franco verspreid, waarin gezegd wordt: „Na het roode leger te hebben ge vangen genomen en ontwapend, hebben de nationale troepen hun laatste mili taire doel bereikt. De oorlog is geëin digd". Het lid van den Madrileenschen Verdedigingsraad, Julian Besteiro, waar van men aanvankelijk meende, dat hij niet zou worden gearersteerd, is Za terdag naar de gevangenis overge bracht, evenals Sanchez Guerra, oud secretaris van het bureau van den pre sident der republiek. In de zaak tegen Besteiro is, naar Havas meldt, een speciael rechter benoemd: Kasabater. De instructie zal betrekking hebben op de verant woordelijkheid van Besteiro bij de organisatie van de revolutionnaire stakingen van 1917 en de oprichting van de Spaansche socialistische be weging, op de handelwijze van Besteiro sedert 1931 tot Juli 1936, op den aard en het doel der besprekingen, die Besteiro met Engelsche po litici heeft gehad, toen hij de Spaansche repu- blikeinsche regeering bij de kroning van George VI vertegenwoordigde en op de rol, die hij heeft gespeeld gedurende den burgeroorlog en in het bijzonder in de gebeurtenissen te Madrid van den laatslen tijd. Havas meldt voorts, dat de militaire politie te Madrid gedurende het afgeloopen weekeinde ongeveer 200 personen heeft gearresteerd, die zich in verschillende stadsdeelen schuil hielden. Uit Bizerta wordt nog vernomen, dat dé Spaan sche volot vandaar is vertrokken. BRUSSEL, 3 April (Belga). Als gevolg van de Zondag gehouden verkiezingen zal de Kamer bestaan uit: 73 Katholieken (winst 10 zetels), 64 Socialisten (verlies 6 zetels), 33 Liberalen (winst 10 zetels), 17 Vlaamsch-Nationalen (winst 1 zetel), 9 Communisten (onveranderd), Rexisten 4 (verlies 17 zetels), 2 partijloozen (M. Frenssen, te Antwerpen), alsmede de can- didaat van de oud-strijders, die te Brussel is gekozen. De nieuwe Senaat zal als volgt zijn samengesteld 38 Katholieken (winst 4), 35 Socialisten (verlies 4), 16 Liberalen (winst 5), 8 VlaamschNationalen (winst 3), 3 Communisten (verlies 1), 1 Rexist (verlies 7). Hierbij wordt opgemerkt, dat het aantal rechtstreeks gekozen Senatoren de helft bedraagt van het aantal der Kamerleden. Op 12 April a.s. zullen de Provinciale Staten 44 Senatoren moeten kiezen, waarop den volgenden dag de alsdan gekozen leden van den Senaat de overige 22 leden zullen kiezen. De verkiezingen in België. In Eupen en Malmédy bleef de rust gehandhaafd. Op het Belgische "departement van binnenlandsche zaken kwamen, evenals vorige jaren, Zondagavond van zes uur af de uitslagen der verkiezingen voor het parlement binnen. ^Minister Eeckelers bevond zich in zijn kabinet, waar hij bezoek kreeg van zijn collega Richard. De eerste uitslag betrof het district St. Josse ten Noode (Brussel). Uit de eerste uitslagen was op te maken, dat de Katholieken flink vooruit waren gegaan. De Liberalen boekten eveneens een groote winst, De Socialisten waren wat ach teruit geloopen terwijl de Rexisten tegenover 1936 met ongeveer 50 pet. waren achteruitge gaan. Het scheen, dat de Vlaamsch Nationalisten zich handhaafden. Voor wat betreft de .andere partijen was uit de eerste partieele uitslagen nog geen nauwkeurig beeld te verkrijgen. Op de pro Belgische lijsten in de kantons van het oosten (Eupen, Malmédy) werden 54.57 pet. der rstemmen uitgebracht. In het district Luik waren de liberalen aanmerkelijk vooruitgegaan, terwijl de Rexisten gevoelige verliezen leden. In het district Oostende—VeurneDiksmui- den zijn de katholieken flink vooruitgegaan, de liberalen boekten een kleine winst, de socialis ten handhaafden er zich terwijl de Vlaamsch Na tionalisten er ernstig waren achteruitgegaan. De verliezen der Rexisten waren hier aanzienlijk. Uit nadere berichten bleek, dat de leider van de Rexisten, Léon Degrelle, die boven aan de Rexistische lijst te Brussel stond, in de Kamer gekozen was. De minister van buitenlandsche zaken, Sou dan, (socialist), werd als Kamerlid voor Ouden aarde gekozen. Pierlot is in Luxemburg, als senator gekozen. Albert Devèze, de minister van oorlog, is te Verviers gekozen. Frenssen en Grammens zijn te Antwerpen gekozen. De verschillende partijen hebben Zondag avond vergaderingen gehouden om er kennis te nemen van de verkiezingsuitslagen. De gewezen minister Crokaert (Kath.) verklaarde, dat de dag als manifestatie van anti-Rexisme van belang was. Degrelle (Rex.) zeide de resultaten niet schit terend te achten. De weinige afgevaardigden dei- partij zullen het werk van twintig verzetten. Weidmann teekent cassatie aan. Million en Blanc eveneens. Op aandrang van een zijner advocaten heeft Weidman?!, die zich" overigens geen illusie maakt over het lot, dat hem wacht, cassatie aangetee- kend tegen zijn doodvonnis.- Ook Roger Million; die eveneens ter dood is veroordeeld, en Jean" Blanc zijn in hooger be roep gegaan. Ex-koning Alfonso door den Paus ontvangen. De Paus heeft Zondag ex-koning Al fonso XII van Spanje in particuliere audiëntie ontvangen. Vervolgens bracht Alfonso een bezoek aan den kardinaal - staatssecretaris. In Vaticaankringen deelt men mede, dat hij door den Paus ont vangen werd „met de eerbewijzen, die zijn rang verschuldigd zijn." Marinus Adam en Toon Verhey tot dirigenten benoemd. Het bestuur van de Haarlcmsche Orkest Vereeniging deelt ons mede, dat in de bestuursvergadering van Zaterdagmiddag met algemeene stemmen tot dirigenten van de H.O.V. benoemd zijn (in alphabetische volg orde) de heeren Marinus Adam en Toon Verhey. WAT IS ER DAN?? Kijkt morgen maar op deze plaats (Adv. ingez. Med.) kitsch. Hij was in 1918 afgestudeerd en kwam toen door bemiddeling van den heer Kriens bij de H.O.V. De heer Adam heeft bij de H.O.V. talrijke plaatsen bezet. Zoo was Vfij achtereenvolgens derde altist, 1ste altist, 2de violist en in 1927 werd hij benoemd tot 1ste violist, bas-klarinettist en tweede dirigent onder Eduai'd van Beinum. Zijn studie had hij intusschen niet verwaarloosd want hij nam geregeld vioollessen bij Johan Herbschleb te Amsterdam en studeerde voorts bij Jos. de Klerk compositie en contra-punt. Van vele dilettantenvereenigingen o.a. het symphonie- orkest „Euphonia" te IJmuiden. de Chr. Har monie ..Wilhelmina" te IJmuiden en de Hille- gomsche Harmoniekapel is de heer Adam di rigent geweest. Van deze beide laatste ver- eenigingen is hij dat trouwens nog al zal hij zich thans geheel aan zijn nieuwe functie gaan wijden. De heer Adam blijft wel dirigent van het H.O.V.-koor, waarmee hij onlangs zoo'n ge slaagde opvoering heeft gegeven. Verder is hij leeraar aan de Haarlemsche Muziekschool in klarinet terwijl hij de laatste twee jaar ook met de leiding van de ofkestklas is belast. Voorts heeft hij in samenwerking met me vrouw AdamSylon zes balletten gemaakt terwijl hij eenige liederen voor sopraan en orkest heeft gecomponeerd. De heer Adam vond de oplossing van het dirigentenvraagstuk door de benoeming van twee dirigenten zeer gelukkig. Hij is ervan overtuigd, dat hij met den heer Verhey aan genaam en prettig zal kunnen samenwerken. De heer Toon Verhey werd te Rotterdam geboren op 27 October 1894. Hij studeerde cello te Rotterdam en Amsterdam bij J. Mossel Ge durende het laatste jaar van deze studie f1912) was hij in het Utrechtsch Stedelijk Orkest onder leiding van Wouter Hutschenruyter als cellist werkzaam. In 191314 was hij eerste solo-cellist in Zuid-Rus! and, Finland en Duitschland. Bij het uitbreken van den we reldoorlog keerde de heer Verhey naar Neder land terug om dienst te nemen en was ge durende vier jaren gemobiliseerd. In 1918 werd hij benoemd tot solocellist aan de Arnhemsche Orkestvereeniging en een jaar later tot eerste solocellist aan de Wiener Konzeytverein en Wiener Tonkünstlerverein te Weenen. Deze positie heeft hij vijf jaren bekleed onder leiding van Ferdinand Loewe, Wilhelm Furtwangler, Bruno Walter, Richard Strauss en andere dirigenten. In dien tijd be gon hij ook zijn studie van de dirigeerkunst, waaraan hij zich verder vele jaren lang theo retisch en practisch bleef wijden onder leiding van Ferdinand Loewe. Te Weenen en elders trad hij daarna als dirigent op, beschouwde echter nog altijd zijn studie als voornaamste gedeelte van zijn taak (o.m. musicologische en practische pianostudie). Na zijn terugkeer in Nederland werd hij in 1936 dirigent van de Koninklijke Orkestver eeniging „Symphonia" te Rotterdam en van het Haagsehe Kamerorkest. Toon Verhey. De heer Marinus Adam werd 2 Augustus 1900 te Den Haag geboren. Hij ontving zijn eerste opleiding aan de Koninklijke Muziek school in zijn geboorteplaats en studeerde daar muziekgeschiedenis en orkestspel onder Henry Viotta en later onder Johan Wagenaar. Zijn andere leermeesters waren Kriens 'kla rinet), Angenot (viool) en Henry Völma (Theorie). In dezen tijd speelde de heer Adam eenige malen met het Residentie Or kest mede. o.a. onder leiding van prof. Ni- Hongaarsch-Slowaaksch conflict ten einde? Het Hongaarsch-Slowaaksche conflict nadert zijn einde, aldus meldt Reuter uit Bratislava. De staat van alarm, die voor de Hlinka-garde was afgekondigd, is opgeheven door den com mandant. Een officieel communiqué deelt mede, dat de stad Mihalovc Slowaaksch blijft. Marinus Adam. Londen ontstemd over de annexatie der Spatly-eilanden. Binnenkort een bespreking met Frankrijk. LONDEN, 3 April. Engeland heeft officieel zeer scherp gereageerd op de bezetting door Ja pan van de Spratly-eilanden. Nadat Tokio er Engeland en Frankrijk van op de hoogte ge steld had, dat het dit eiland in bezit nam, welk bericht door een functionaris van de Japansche ambassade was overgebracht, werd te verstaan gegeven, dat Engeland van meening is, dat Ja pan's stap een vreemde methode was om een regeling te treffen in de kwestie van het eigen dom van deze eilanden dat nog steeds niet vast stond, „een methode, die de regeering van zijne majesteit niet aanbevelenswaardigd acht". Het ministerie van buitenlandsche zaken zeide, dat Japan's optreden er toe moet leiden, de situatie in het verre Oosten nog meer te compliceeren. Naar wij vernemen zal Engeland binnenkort met Frankrijk in bespreking treden Frankrijk maakte in 1933 aanspraak op het eiland en eventueel ook met de Vereenigde Staten. (United Press) Dr. Martens vraagt ontslag. Bedoeld als bijdrage tot kalmeering van de atmosfeer. Dr. Martens heeft gisteren medege deeld, dat hij aan koning Leopold ontslag heeft aangevraagd als lid van de Koninklijke Vlaamsche Academie voor geneeskunde van België. Hij heeft deze aanvraag gestuur vóórdat de uitslag van de verkiezingen bekend was om te voorkomen, dat aan deze daad een andere ver klaring zou kunnen gegeven worden dan zijn wensch mede te werken om de atmosfeer van kalmte te helpen scheppen, die voor 's lands be lang in de huidige omstandigheden onontbeer lijk is. Zoolang zijn benoeming, waaraan hij al leen een wetenschappelijke beteekenis heeft toegekend, een onderwerp van partijtwist was, kon hij geen verantwoordelijkheid nemen. Met de verkiezing zijn deze redenen vervallen. Hij betreurt intusschen diep dat een maatre gel, die als een daad van bevrediging was be doeld, in een zoo verschillenden geest werd op gevat. Straf op verder vertellen van radioberichten. BERLIJN. 31 Maart (Havas). Het offl- cieele tijdschrift „Deutsche Justiz" heeft aan gekondigd, dat iedere Duitscher. die aan een ander berichten uit de buitenlandsche radio, welke schadelijk zijn voor Duitschland, verder vertelt, gestraft kan worden met een maximum van twee jaar gevangenis, indien dit in een particulier gesprek geschiedt en met een maximum van vijf jaar, indien dit in het open baar geschiedt.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1