BEVERWIJK Land- en Tumbouwprg^ Concert Mandoline-orkest O. K. K. Goede uitvoering voor een volle zaal. Het. Mandoline- en Hawaiianorkest „Oefe ning kweekt kunst" bestaat eerst ruim twee jaar en in dien tijd hebben we het nog maar eenmaal op een openbaren avond mogen be luisteren, al is het wellicht meermalen voor het voetlicht gekomen. Aan dien enkelen avond bewaren we echter goede herinne ringen en deze zijn nog versterkt, nu we het Zaterdagavond in het Kennemer Theater hoorden musiceeren onder de muzikale lei ding van haar directeur den heer G. Blok De zaal was uitstekend bezet toen O.K.K. den aan haar opgedragen marsch van directeur Blok inzette. Het orkest heeft door de goede bezettinj der lage instrumenten een fraaien, diepen klank, die het luisteren naar de nummers al leszins waard maakt. In de hoogte lijkt ons het geluid nog voor versterking vatbaar in den vorm van meer nieuwe leden. Maar dat zal mettertijd wel in orde komen. (Tenzij de acoustiek O.K.K. ietwat parten speelde). De inzet van de Suite van Volksdansen van Johan B. Kok markeerde de heer Blok uit stekend evenals trouwens de geheele suite, een dankbare compositie van dezen bekenden vakman. De directeur heeft het orkest knap gedisciplineerd, waardoor zijn met kennis van zaken gegeven aanwijzingen vlot opgevolgd worden. De z.g. „vul"-stemmen, in den vorm van eenige niet-tokkel instrumenten, deden het goed in het geheel. Technisch beheerscht en met de juiste rhythmisch kloppende effecten werd deze melodieuze mélange vertolkt. Het werd een welverdiend succes voor O.K.K. En als we in dit verband een wensch mogen hebben dan is het slechts deze, dat het mu siceeren van O.K.K. er bij zal winnen, als de nuanceeringen (van het p. tot aan het forte) nog meer relief krijgen zullen. Bij een plectrum-orkest is de stemming meestal een precair punt: O. K. K. stemde gelukkig echter uitstekend, zoodat dit de uit voering ten goede kwam. De belangstelling voor het werk van O.K.K. is verheugend groot. Dit blijkt uit het aantal adspiranten, die immers de toekomst van het orkest uitmaken. Zij traden met een tweetal nummers te zamen met de ouderen op er vervulden hun partij op een heel verdienste lijke manier. Het waren twee eenvoudige gon delliedjes, maar ze mochten gehoord worden. De heer Blok hield het spel doorzichtig, zoo dat elke stem goed tot haar recht kwam en alle toch een homogeen geheel vormden. Hij vat zijn taak als muzikaal leider uiterst se rieus op. Na een lange pauze was de beurt aan de Hawaiiangroep, een ensemble van 12, dat voornamelijk muziek, aan dat schoone eiland in den Pacific gewijd, uitvoerde. Deze stem mingsmuziek oogstte een daverend succes bij het voor dit genre altijd gevoelige jeugdige auditorium. Het eene nummer slaagde wel eens beter: men was, nu de directeur zelf meespeelde, wel eens rhythmisch niet zeker. Men moet natuur lijk met de beschikbare middelen woekeren, maar de ladycrooner was dezen avond zeker niet- erg bij stem. Na een geslaagd Honoloeloe Home Sweet Home en Good bye Hawaii volgde het beken- "de Drifting and Dreaming. De refreinzang zal ongetwijfeld, nu dit de eenige zwakke plek van het ensemble bleek, een punt van studie voor het eerstvolgende concert uitmaken. Het materiaal is nog wat ongeoefend wat den zang betreft. Het samenspel van de groep werd steeds beter en toen bleek het dat men behoorlijk op elkander was ingespeeld. De heer Donkersloot, humorist, bewees in zijn interludium, hoe moeilijk het is goed hu moristisch te zijn. Voor O.K.K. is het ongetwijfeld een ge slaagde avond geworden, die prettige herinne ringen aan een goed concert zal achterlaten. W. Bakkers vierden feest in Odeon. Feestelijke prijsuitreiking. Tot besluit van den bakkerscursus van de Algemeene en Christelijke Bakkersgezellen- bonden werd Zaterdagavond een feestavond in gebouw Odeon gehouden, die druk bezocht was. De voorzitter van de cursuscommissie, de heer K. Haasnoot, verwelkomde de talrijke aanwezigen op den 9den feestavond. Vervolgens reikte hij de prijzen uit aan de winnaars van de diverse groepen van de ten toonstelling, wier namen wij reeds publiceer den. De heer W. H. Morra kwam in het bezit van den beker voor het grootste aantal punten. De heer Haasnoot, sprak den wensch uit, dat de prestaties op de 10de bakkersvakten toonstelling nog beter zouden zijn, dan op de onlangs gehouden tentoonstelling, die reeds op een hoog peil stond. Namens de cursisten bracht de heer W. H. Morra dank aan de cursusleiders, de heeren Kinders en Dubbelman, voor het genoten on derwijs. Hij bood beiden leiders een blijvend aandenken aan. Nadat voor de geschenken dank was ge bracht heeft de oud-cursusleider, de heer J. Dinkla, uit Gouda, een propaganda-woord ge sproken voor den cursus. De heer Van Es, uit Haarlem, die hierna het woord verkreeg, had al jaren lang kennis ge nomen van het werk door de leerlingen en leiders verricht en ieder jaar was dit goed. Op duidelijke wijze stelde spr. de verdiensten van de heeren Haasnoot, Kinders en Dubbelman in het licht. Nadat de heer Van Es bestuur en leiders met het succes van de tentoonstelling had gefeli citeerd, heeft de heer Haasnoot nog dank ge bracht aan het bestuur van de Coöp. Alge meen Belang voor het beschikbaar.stellen van de bakkerij. Na dit officieele gedeelte werd de leiding overgegeven aan den humorist-conferencier Jack Funny, die, bijgestaan door „The Musi cal Players", al gauw de juiste stemming erin bracht. De Raadsverkiezingen. Kennemers—W, F. C. (2—3) Matige wedstrijd in het Sportpark. Ook in dezen wedstrijd is het niet aan de Ken- nemers gelukt, aan W.F.C. een nederlaag toe te brengen. Toch hebben de roodzwarten de beste kansen voor een overwinning gehad, doch door een min of meer falende voorhoede na de rust gingen deze echter verloren. Vrije schoppen, schoten en corners op het W. F. C.-doel brachten na de rust met een 21 achterstand niet het minste succes. Na vele pogingen om den gelijkmaker te sco ren. kwam eindelijk het zoo verdiende doelpunt. Bij een scrimmage kwam het leder bij Brethou- wer. Hij schoot, maar half in den grond, zoodat het schot totaal mislukte. Het werd nu een „rol- lertje", dat echter tot groote verwondering van iedereen tusschen de Zaansche beenen door rolde en ook langzaam maar zeker langs den doelman in het doel verdween. Dit was al het vierde doelpunt in dezen meer spannenden, dan fraaien wedstrijd. Het eerste doelpunt kwam, doordat Van Urk het gladde leder niet in zijn macht kon krijgen. De links binnen had maar voor het inschieten, doch hij knalde tegen den paal. De linksbuiten schoot den terugstuitenden bal opnieuw in en ditmaal met succes. Vlak hierna volgde een misverstand in de Kennemers-verdedïging. De middenvoor pro fiteerde hiervan, door langs den uitgeloopen Van Urk te schieten. De roodzwarten hadden tot nog toe weinig moois laten zien, Vooral in de voorhoede ver zuimde men, de vleugels in het spel te betrek ken. Van Luin heeft minstens __een kwartier langs de lijn geloopen, voordat hij een behoor lijk aangegeven bal af te werken kreeg. Met dezen 2-0 achterstand, die vrij plotse ling was gekomen, kwam echter eenige verbe tering, met als gevolg eenige gevaarlijke aan vallen op het W.F.C.-doel. Uil één van deze aan vallen kwam de bal na keurig samenspel bij Groot, die den keeper passeerde. Met 21 voor W.F.C. kwam de rust. Na de hervatting kwam het reeds genoemde offensief, dat slechts één .doelpunt (de gelijk maker) opleverde. De vermoeidheid deed zich echter nu gelden en W.F.C. kon weer wat ruimer ademhalen. Een corner bezegelde het lot van het Kennemers- team. daar de linksbuiten deze langs Van Urk plaatste, aan wien het uitzicht volkomen werd belemmerd. Eenige minuten later veroorloofde W.F.C. zien nog de weelde een penalty te missen. Van Urk stopte het harde schot uitstekend. Zonlder dat meer werd gedoelpunt kwam het einde. Dr. A. Vis neemt beroep naar Beverwijk aan. Nieuwe predikant voor de Doops gezinde Gemeente. Tijdens den dienst in de Doopsgezinde Kerk heeft gistermorgen de voorganger, ds. J. D. van Calear, dien tegen 1 Juli eervol emeritaat is verleend medegedeeld, dat dr. Albert Vis, thans predikant te Den Burg, Oosterend en Waal op Texel, het beroep naar Beverwijk heeft aangenomen. De nieuwe predikant werd op 9 September 1894 te Beemster gelboren, waar hij' de lagere school bezocht. Na de U.L.O. te Purmerend doorloopen te hebben, bezocht hij het gymna sium te Alkmaar. In 1914 werd hij toegelaten tot de Gem. Universiteit en de Kweekschool voor Doopsgezinde Predikanten te Amster dam. Na zijn proponents-examen werd hij in 1919 beroepen te Witmarsum, waar hij in No vember zijn intrede deed. In December 1922 werd zijn nieuwe standplaats Heerenveen, waarna hij in 1925 werd beroepen te Texel. Deze gemeente, die dr. Vis tot nog toe het langst gediend heeft, omvat 3 kerken, n.l. te Den Burg, Waal en Oosterend, en telt onge veer 670 leden en 150 catechisanten. De Zon dagsscholen tellen opgeveer ruim 100 leer lingen. Dr. Vis stond in 1928 met ds. Aris en ds. Van Dorp op het drietal, ter voorziening in de vacature in de Dutch Church te Londen. Het doctoraal examen deed hij in Januari 1932. Op 6 November 1936 werd ds. Vis tot doctor, in de Godgeleerdheid gepromoveerd. De promotie aan de Gem. Universiteit te Amster dam geschiedde onder groote belangstelling, w.o. de oud-burgemeester van Texel, de heer Oort, de tegenwoordige burgemeester, mr. Kamp en ds. J. D. van Calcar alhier. Van het maandblad „De Lampen branden de", een uitgave van de Doopgezinde Gemeen te op Texel, is dr. Vis redacteur. Het zilveren jubileum van Brigadier Blikslager. Politiek advies van de R.-K. Staatspartij. De R.K. Staatspartij heeft voor de gemeen teraadsverkiezing het volgende politiek advies samengesteld Arbeiders: H. B. Vink, 2. J. P. N. van Doorn, 3. W. Niesten, 4. G. Welagen, 5 P. Bakker, 6. J.*Heeremans, 7. J. Snijders, 8. G. J. P. Nijssen. Middenstanders:: 1. N. J. Out, 2. J. L. F. Post, 3. Th. J. C. Wilms Floet, 4. H. J. Holt. 5. J. Baltus. ...Land- en Tuinbouwers: 1. N. Th. Aarden- 'bürg, "2. Jac. Slotemaker, 3. N. Tervoort, 4. G. Bakkiim. Plechtigheid op het raadhuis. Zaterdag herdacht de brigadier der gemeen- te-politie Th. M. Blikslager dén dag, waarop hij onafgebroken 25 jaar in dienst der politie der gemeente Beverwijk was. Het was de wensch van het corps en van den jubilaris, dat deze dag in intiemen kring zou worden her dacht. 's Morgens 11 uur werd de jubilaris en zijn gezin per auto van zijn woning afgehaald en naar het raadhuis gebracht, waar hem een hartelijke huldiging ten deel is gevallen. Alle leden van het corps stonden daar toen reeds opgesteld. De burgemeester, hoofd der politie, richtte als eerste spreker het woord tot hem. Na hem en zijn gezin te hebben geluk ge- wenscht schetste spr. den staat van dienst van den jubilaris, van het moment, dat hij te Beverwijk werd aangesteld. Het verheugde den burgemeester zeer thans eens uiting te geven aan zijn gevoelens van waardeering voor de diensten door den jubilaris aan de Beverwijk- sche politie bewezen. Na hem nog dank te hebben gezegd voor de wijze, waarop hij de leiding aan zijn „ploeg" geeft, en waarop hij zijn dienst verricht, be sloot de burgemeester zijn rede met de wensch uit te spreken, dat de brigadier nog vele jaren temidden van zijn gezin, in het belang der gemeente en in dat der politie in het bijzonder, werkzaam zou mogen zijn. Na deze waardeerendc woorden kreeg de inspecteur van politie, de heer W. M. Ragut, de gelegenheid den jubilaris namens het corps toe te spreken. Spr. bood hem namens het geheele corps een zilveren couvert met inscriptie aan. Ver volgens richtte spr. het woord tot mevrouw Blikslager en dankte haar voor de wijze, waarop zij haar man in zijn werk steunde. Namens het corps bood spr. haar een boeket bloemen aan. Tenslotte heeft de jubilaris met enkele woor den bedankt. Het corps bleef na afloop van deze herden king nog eenigen tijd bijeen. In de woning van den jubilaris is het in den loop van den dag een komen en gaan geweest van vrienden en kennissen iïe hem persoon lijk feliciteerden. Het is voor den jubilaris en diens gezin een onvergetelijken dag geweest O.NKRUIDBESTKIJDING OP De Cambridgeploeg, die Zatserdagmorgen in de bekende „boatrace" op dc Theems met vier lengten over Oxford zegevierde. Wintercompetitie van B. R. C. De Beverwijksche Rennersclub „Kennemer- land" hield Zondag de laatste rit voor de wintercompetitie over 44 K.M. De uitslag luidt: 1. K. Troost, 1 uur 17 min. 39 sec. 2. S. Hol lander, 3. A. Drenth, 4. S. Terbraak, 5. A. Kuil man (met lekke band). De totaaluitslag van de wintercompetitie luidt als volgt: A-klasse: 1. S. Hollander 231 p., 2. A. Drenth 22p„ 3. J. Berkhout. B-klasse: 1. S. Terbraak 23 p., 2 K. Troost p., 3. G. Bak. C-klasse: 1. A. Kuilman 25 p., 2. J. Jonge- jans I2y2 p., 3. B. Noë. Op den tweeden Paaschdag wordt de tra- ditioneele eierenrit over 33 K.M. met handicap verreden. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Dinsdag Lijn I: 3.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen; 10.20 Parijs, 11.50 Keulen, 11.20 Parijs, 12.05 Diversen, 12.20 Parijs; 1.20 Brussel 'Ned.; 2.20 Nationaal programma; 2.35 Keulen; 3.05 Parijs, 4.50 Londen Reg., 5.20 Brussel Ned., 7.05 Brussel Fr., 7.20 Brussel Ned., 7.50 Keulen, 8.20 Brussel Fr., 9.05 Keulen. 9.20 Brussel Fr., 10.50 Keulen. Lijn IV: Brussel Ned., 9.20 Diversen, 10.35 Londen Reg., 4.20 Keulen, 5.20 Brussel Fr, 5.50 Keulen, 6.20 Nationaal programma, 6.45 Londen Reg., 7.00 Nationaal programmma. Lijn V: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 11.05 Londen Reg., 1.20 Brussel, 2.15 Londen Reg., 5.20 Brussel Nëd., 5.50 Keulen, 6.20 Londen Reg., 7.40 Diversen, 7.50 Nationaal programma. 9.20 Brussel Fr., 10.50 Keulen. WIJK AAN ZEE LUCHTBESCHERMING IN DE BADPLLAATS. Zaterdag is in café „Sonnnevanck" een voorloopig comité benoemd om te komen tot oprichting van een onderafdeeling te Wijk aan Zee van de Vereeniging voor luchtbe scherming te Beverwijk. Woensdagavond 5 April zal hiervoor in .Sonnevanck" een vergadering worden ge houden. HULDEBLIJK AAN J. GRAPENDAAL TE WIJK AAN ZEE. Zaterdagmiddag werd te Wijk aan Zee het feit herdacht, dat de heer J. Grapendaal 40 aar in dienst is geweest bij de Noord- en Zuidhollandsche Reddings Maatschappij. Na eerst eenige interessante oefeningen met het lijnkanon en het wippertoestel te hebben gehouden, ging men over tot huldiging van den jubilaris. Behalve het plaatselijk bestuur, was óók de heer De Booij van het Hoofdbestuur, voor deze plechtigheid overgekomen. Na afloop der oefeningen gingen allen naar café de Zon, waar Grapendaal het eerst werd toegesproken door den heer de Booij. Spreker memoreerde de verschillende pres taties op reddingsgebied en sprak zijn waar deering uit, over de manier waarop Grapen daal zijn tegenwoordige positie, vuurpijlrich ter en beheerder van het boothuis materiaal, opvatte. Bij deze woorden overhandigde de heer de Booij hem namens het hoofdbestuur een zilveren horloge met inscriptie. Vervolgens sprak de heer Rijkens in zijn kwaliteit van voorzitter van het plaatselijk bestuur, den jubilaris toe en schonk hem na mens dit bestuur een zilveren sigarenkoker met- inscriptie. Daarna verkreeg de heer F. v. d. Meij als oudste roeier het woord. Spreker sloot zich gaarne aan bij de woor den van de heeren de Booij en Rijkens en schetste Grapendaal als een verdienstelijk lid van de Maatschappij en als een goed kame raad, die steeds getoond heeft te weten wat naastenliefde en zelfopoffering beteekenen. Spreker herinnerde nog even het feit, dat Gt-apendaal zelfs „nu" op den hoogen leeftijd an 72 jaar nog altijd als voorbeeld gesteld mag worden aan de jongere garde. Hierna werd hem namens de roeiers een leuningstoel aangeboden. De jubilaris bedankte hartelijk. HEEMSKERK 25-JARIG JUBILLEUM. Onder groote belangstelling herdacht de _emeentewerkman E. Bloedjes, het feit, dat hij voor 25 jaren tot gemeentewerkman werd aangesteld. Te elf uur werd de jubilaris door burge meester Vreugde op het raadhuis ontvangen. Spreker schetste in het kort, dat door Bloed jes voor de verbetering van wegen enz. in de afgeloopen 25 jaar is verricht. Dat het niet weinig is blijkt .wel uiLhet volgende: Tij dens zijn loopbaan werden verschillende we gen verbreed, de Marquettelaan geasphalteerd, de G. v. Assendelftstraat geheel bestraat en ook alle trottoirs aangebracht. Aan den jubilaris werd een enveloppe met inhoud overhandigd, terwijl door de ambtena ren en gemeentewerklieden een fraaie kroon- lamp en rooktafel werd aangeboden. In den loop van den dag werden talrijke fraaie bloemstukken ten huize van den jubilaris ontvangen KIEZERSLIJST. De op 1 April definitief vastgestelde kie- zelrslijst 1939/40 vermeldt de namen van 2224 kiezers en ikiezeressen. Het le stemdistrict be vat er 1142 en het 2e 1082. A. D. O. O.I.V.—A.D.O. O.I.V.—AD.O. S.V.A. 2AJD.O. 3 A.D.O. 4H.S.V. 3 V.V.Z. b—A.D.O. a AX>jO. cD.E.M. d A.F.C. c—A.D.O. d 5—1 5—1 5—2 0—1 0—8 7—0 0—1 CASTRICUM Feestelijke propaganda-avond. van den C. N. A. B. De afdeeling Castricum van den CJST.A.B. hield haar f eestelij ken propaganda-avond in de zaal van den heer W. Borst te Bakkum. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer Zijlstra was het woord aan den heer Vijlbrief. Spr. haalde in het begin van zijn rede een historischen zin aan uit een der brieven van onzen zeeheld Maarten Harpertsz. Tromp, die hij eens tijdens een hevigen storm aan zijn zuster schrééf nl. „Houdt goeden moed. cou rage en het zal waarachtig welgaan". Wij le ven tegenwoordig in ons land op de wereld, temidden van hevige stormen, aldus spr. De commandanten hebben alle moeite noodig om deze stormen zoo goed mogelijk te over winnen. De moeilijkheden voor ons land zijn begonnen in 1929, toen de crisis intrad, Er is wel een daling geweest, doch dns land telt nog steeds 400.000 geregistreerde werkloozen. Men heeft ons jarenlang trachten gelukkig te maken met de aanpassingspolitiek, aldus spreker. Dit is evenwel niet gelukt. De moder ne arbeidersbeweging spant dan ook alle krachten in om deze aanpassing te ontgaan. Wij kunnen vertrouwen in het aantal leden, dat de moderne beweging heden ten dage telt en kunnen de aanstaande verkiezingen met gerustheid tegemoet zien. De leden hebben het zelf in de hand om van de opgaande con junctuur een grooter deel te krijgen dan voor dien. Hierna was de beurt aan de „Jonge spelers" die de aanwezigen met eenige komische schet sen vergastten, hetgeen zeer door het publiek gewaardeerd werd. Na afloop was er bal onder leiding van den heer Jaap Smit. SANTPOORT TURNVEREENIGING „SANTPOORT". Ten overstaan van een jury, bestaande uit de heeren Baak en Dijkstra, hield T.V.S. in het gymnastieklokaal van School E haar onderlinge wedstrijden. In de hoogste damesafdeeling leverden de dames Nol en Starink een vinnigen strijd, die tenslotte in 't- voordeel van laatstgenoemde werd beslist. Zij kwam daardoor o.m. in het bezit van een wisselbeker. In de hoogste heeren-afdeeling werd de heer Tabernal met vlag en wimpel kampioen. De uitslagen waren: Kleinste jongens le gr.: 1. R. Lokkers 30 p.; 2. H. Kruyt 25 p. Kleinste jongens 2e gr.: 1. J. v. d. Eyckhof, J. van Munster en J. Volmer, 27 p., 2. Wout van Bunschoten 25 V2 p. Groote jongens le gr. 1. W. Duvalois 383/2 P- 2. Joop Vogel 363/2 P- Groote jongens 2e gr.: 1. E. Lokkers, 31 p., 2. W. van Rijswijk 273/2 P- Heeren le graad: 1 A. Tabernal 54y2 p., 2. J. de Jong 46 p. Heeren 2e graad: 1 Tabernal 45 p., 2. C. Smit 40 Vs p. Dames le Dames le graad: 1. A. Nol 463/2 p.; 2. E. Starink 433/2 P- Dames 2e gr.: 1. A. Vlietstra 40 p.; 2. B. Bierdrager 36 p. Kleinste meisjes le gr. 1 J. van Vliet, 31 p.; 2. Col' Wiese 273/2 p. Kleinste meisje 2e gr.: 1. J. Krul 263/2 P-. G. van Zijp 25V2 P- Kleinste meisjes 3e gr.: 1. H. Winsman 24V2 2. B. Zuiderduin 23 V2 P- Groote meisjes le gr. 1. H. Mulder 33 p., G. Stoelenga, 31 p. Groote meisjes 2e gr.: 1. D. Schrama 28 p., 2. A. Schipper 25 p. en R. Lokkers 25 p. Groote Meisjes 3e gr. 1 J. Minderhout 30 p„ 2. C. Slagboom en E. Slagboom 28Vb p. WEEKABONNEMENTEN >enen uiterlijk Woensdags avonds oetaald te zijn. daar de bezorgers of Donderdag moeten atrekenen. DE ADMINISTRATIE. De bestrijding van het onknu* land is sinds oude tijden P^1(1 -u* weest. Vooral op de korenveld™1?1*5* lrriiirlKoctl-iirlinn- Wfic ,4. 'f btw. «elke nut ken. kruidbestrijding zeer moeilijk w,"? 4e bouwer, die als regel het benooÏÏ ki van eigen oogst afzonderde h»T Ja»i< de moderne hulpmiddelen om h f rJ- volkomen onkruidvrij te maken tv aan kunstmest was men boveMif. r mest aangewezen en hierdoor op «- eveneens weer een groote hceli^te kriudzaad op den akker eebrart, 4 Te verwonderen is het dan ook ei landbciuwpraktijk reikhalzend 4,!« uitzag om het onkruid op den akt *-« mogelijk te beperken. En ligt S," hand, dat ook de landbouwwetenL* 4 zich tot taak ging stellen w Sï te onkruidbestrijdlng in studie te e zoo mogelijk middelen te vinden 2n' de praktische onkruidbestrijding den zijn. Zoo werd door de Maatschappij t» y, dering van den Landbouw, oiLii nen Amsterdam, in haar groote gehouden 4 Mei 1797, een prijsvrai S1'' deld van den volgenden inhoud- w!?' Onkruyd (Sinapis arvensis) doorea'è v:'i: of Krodde genaamd, zeer veel nadt graangewassen toebrengd, zoo biedTu schappij haar gewone Goude Medalli. geenen aan die op de meest overtulems! r' aantoont, dat hetzelve van de fiwf geheel kan worden uitgeroeid en de middelen opgeeft, waar door dit weïv 5 niet al te veel moeiten en kosten km schieden. En tevens verzoekt de MaateJ' dat men in acht neme. of ook andere'w delijke planten en wel met name de ru' Winden, Klokjes Winden, SlingenLf? (Convolvulus arvensis) door demits, arbeiding van den grond ofLt verrichtingen te gelijker tijd verminde of vernietigd worden". ra Het bekroonde antwoord, ingezonden dm. R.K. van der Palm, had tot motto* Die7' wied zal Onkruyd oogsten". Waaruit - duidelijk kan worden opgemaakt, dat r- toen nog geen andere radicale 'onkrutfr strijding kende dan docr middel van'uit" wieden. Gelukkig hebben wij thans in het fijne? malen kainiet een uitstekend middel dat de onkruidbestrijding bij granen alleszins mi- gelijk maakt. Zal het resultaat echter in overeenstemming met het doel zijn, dan moe- gezorgd worden, dat het kainiet zoo fijn en zoo droog mogelijk is. Men nemen het ciaal voor de onkruidbestrijding geprepareer de artikel in de origineele verpakking. De uit te strooien hoeveelheid bedraagt 800—KX» K.G. per H.A. Verder kieze men voor het uitstrooien het gunstige tijdstip, d.w.z. wanneer de planten 's morgens nog geheel nat van den dauw zijn, terwijl daarop een zonnigen dag verwacht mag worden. Want op het natte onkruid, dat meestal ruwe of wollig behaarde bladeren heeft blijft het stof fijne kainiet liggen, ter wijl het direct van de gladde bladeren de- granen wordta f,gevoerd en dan tegelijk een niet onbelangrijke hoeveelheid voedende kali in den grond brengt, zoodat het dus een dubbel voordeel geeft, wat juist deze be strijdingswijze zoo goedkoop en economisch maakt. Zoodra de zon flink gaat schijnen, verdampt de dauw, de zoutoplossing wordt hierdoor sterker en ontneemt ook vocht aan de bla deren, waardoor het bekende verbranding;- verschijnsel optreedt. Neemt men later op den dag een kijkje, dan zal men bemerken dat het onkruidblad tengevolge van de ver branding zwart geworden is. Het onkruid ver zwakt hierdoor zoodanig, dat het door de cultuurgewassen wordt overgroeid. Na een week gaat men nogeens kijken, of het wen- schelijk is de bestrijding te herhalen. Men zorge inmiddels de aangebroken zakken op een zeer droge plaats te bewaren! zoodat de werkzame kracht van het kainiet behouden blijft. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMTJ1DEN MAANDAG 3 APRIL Thalia Theater: „Pygmalion" en „Paniek in Hollywood", 8 uur. Rex Theater: „Le grand Refrain" en „De groote leugen", 8.15 uur, Rex Theater (bovenzaal): Vergadering Libe rale Staatspartij. 8.15 uur, (Voor leden 7,30 uur) Theater de Pont: „Saratoga" en „Madame X", uur. DINSDAG 4 APRIL Thalia Theater: „Pygmalion" en „Paniek u Hollywood", 8 uur. Rex Theater: „Le grand Refrain" en „De groote leugen", 8.15 uur. Theater de Pont: „Saratoga" en „Madame X 8 uur. Witte Bioscoop: Leerlingenavond Sam vies- sing's Muziekschool. 7.30 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK MAANDAG 3 APRIL Luxor Theater, Breestraat: „De pastoor van Kirchfeld" en „Cassidy, de ontembare", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Morgen ga 't beter" en „Eerlijk duurt het langst", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Het monster van Frankensteyn" en „De onbekende Vrouw18 uur, DINSDAG 4 APRIL Luxor Theater, Breestraat: „De pastoor van Kirchfeld" en „Cassidy, de ontembare". 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Morgen ga 't beter" en „Eerlijk duurt het langst", 8 uur. Vereenigingsgebouw, Oosterivijkstraat: Ja vergadering Coöp. Algemeen Belang, 8 uur. AGENDA TE HAARLE3I Heden: MAANDAG 3 APRIL Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Het Nee-* landsch Tooneel met „Menschen van on - stand", 8.15 uur. Luxor Theater: „De man, die zijn ziel ver kocht" en „Tusschen Sjanghai en San Francisco 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De vrouw met oen blauwvos". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Morgen gaat t neie. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Zijn laatste v en „O, die mannen", 2 en 8.15 uur. Moviac Theater: „Droomkoninkje'z.du, en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Het vlammende woor ,De moderne viiegsensatie", 8 uur. DINSDAG 4 APRIL f Bioscoopvoorstellingen 's middags en s Teyler's Museum. Spaarne 16. 11—3 uur' halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 11 a- opend eiken werkdag (behalve Vrydags/ 35 en 79 uur.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6