Uit de Volkenbondsstad. Uitvoermogelijkheden moeten behouden blijven. Crematorium" bestaat 25 jaar. TAFELTENNIS Dr. Verhage bespreekt de export belemmeringen, die het bloem- vak bedreigen. Instelling van Bloembollenraad zou nuttig kunnen zijn. 1,,,C°]S vergadering in het gebouw van den ,ls,eS vergadering werd geopend met een H.K.B. voorzitter, dr. A. J. Verhage. :lil JJÏ aanvang van dit jaar heeft onze ver- gevoelig verlies geleden door het ££nl?ff„ van haa? eere-lid, Mr. J. C. A. 65-iarlgen iee£tMd' J. Verhage. De voorzitter herdacht verder nog eenige overleden vakgenooten en anderen, die veel voor de bloembollencultuur hebben gedaan. Sedert onze vorige algemeene vergadering zijn ie politieke spanningen, op welker ver andering wij toen nog konden hopen, eerder sterker dan geringer geworden. Dit heeft op het bedrijfsleven in 't algemeen een druk ge leed waaronder wel zeer in het bijzonder lij den'bedrijven als het onze, die geheel op de uitvoermogelijkheden zijn aangewezen. De zor gen voor het behoud van die uitvoermogelijk heden zijn, ook afgezien van het gevaar van politieke conflicten, in de afgeloopen maanden niet gering geweest. In de eerste plaats heeft onze grootste af nemer, Engeland, ons veel zorgen gebaard door de opnieuw naar voren gekomen plannen tot beperking van den bloembolleninvoer. Besprekingen van vertegenwoordigers van 'kweekerij en handel met de vertegenwoordi gers van de Britsche afnemers deden voor dit probleem een oplossing vinden, die pogingen tot verhooging van het invoerrecht kon voor komen. Het bezwaar van de Engelsche afne mers was een te groote invoer van bloembol len in Engeland, omdat dit elk jaar tot een overvoering van de Engelsche bloemenmarkt leidt. De maatregel, die hiertegen gevonden werd, was een uitschakeling van den uitvoer van zift 10 van late tulpen naar Engeland, ten zij in verband met het gewas later in het sei zoen een andere maatregel zou worden over- hierbij is het Duitsche invoerrecht op onze producten verhoogd van 20 op 25 Mark per 100 k.g. De beschermende maatregelen voor onze industrie, waarbij ik naast de in voerrechten ook aan de contingentee- ringsmaatregelen denk, zijn er ook niet vreemd aan dat onze invoer uit Duïtschland geregeld vermindert. In het clearingsysteem moet dit tenge volge hebben dat de contingenten voor uitvoer naar Duitschland geregeld verkleind worden. De Regeering moge bedenken dat deze Regeeringspolitiek in de allereerste plaats treft een pro duct als bloembollen, dat een speci fiek Nederlandsch karakter draagt en waarvoor met moeite een markt is ge schapen, die steeds meer verloren dreigt te gaan. Financieele steun heeft de Regeering aan ons bedrijf slechts op enkele onderdeelen ge geven; dit mag geen naam hebben vergeleken met den steun, die aan andere bedrijfstakken is verleend. Het is nu te hopen, dat de Regee ring er blijk van geeft de benadeeling van onze positie door deze maatregelen in te zien door voor een volgend kwartaal het contingent voor den uitvoer van bloembollen zóó vast te stel len, dat onze uitvoer naar Duitschland niet minder wordt dan vorig jaar. Van de zijde van Duitschland, waar de afnemers om ons pro duct zitten te springen, zal dit wel geen be zwaar opleveren. Bedrijf smaatregelen door het bedrijf zelf genomen? Naast de moeilijkheden bij den export vra gen ook andere problemen onze aandacht. In de eerste plaats mag daarbij gedacht worden aan het streven der Regeering om de bedrijfs- maatregelen door het georganiseerde bedrijf zelf te doen overnemen. De langdurige onderhandelingen hierover tusschen de organisaties op bloembollengebied onderling en met Regeeringsvertegenwoordi- gers hebben nog niet tot een definitief resul taat geleid. De onderhandelingen zijn echter wel gevorderd, al is er niet op alle punten een volledige overeenstemming. Wanneer het tot overneming der bedrijf smaatregelen komt, dan zullen wij dus de figuur hebben, dat het werk van Sierteeltcentrale en Surplusfonds zal wor den overgenomen door een instantie, waarvan het bestuur is samengesteld uit door de daar toe door den Minister aangewezen organisaties benoemde leden. De bedoeling van deze overneming van de bedrijf smaatregelen is het toe te juichen be ginsel, dat deze niet verambtelijkt mogen wor den, en dat deskundigen uit het vak zelf de leiding van en de verantwoordelijkheid voor de uitvoering moeten overnemen. Zooals het onlangs uitgebrachte „rapport betreffende overneming der landbouw-erisismaatregelen door de bedrijfsgenooten" zegt, is nu de in druk, dat de Overheid op den voorgrond staat, en het bedrijf op den achtergrond; deze ver houding moet gewijzigd worden. Het zal geheel en al van de uitwerking af hangen. of verambtelijking en verstarring niet, zij het door andere personen, toch blijft voortbestaan. Maar wanneer wij het bovenge noemde rapport bestudeeren, ontkomen wij niet aan den indruk, dat bij een uitwerking als daarin geschetst, het gevaar, dan men wil de ondervangen, althans voor den tuinbouw, blijft bestaan. In het rapport wordt namelijk gezegd, dat de drie Centrale Landbouw-organisaties na de oprichting van organen voor de onderscheide ne bedrijfstakken een coördineerende taak zullen hebben. Nu acht ik dit voor den land bouw in engeren zin een mogelijke noodzake lijkheid door de ingewikkeldheid van den or- ganisatorischen opbouw in verband met de uitgestrektheid van het daar betreden terrein. Maar voor den tuinbouw, en zeker voor den luxen tuinbouw, acht ik een dergelijk coördi- neerend lichaam in het geheel niet noodig. Het bestaan ervan kan, als ik de strekking hiervan goed begrijp, slechts opnieuw ver ambtelijking en verstarring tengevolge heb ben. Ieder orgaan behandelt de bedrijfsmaat- regelen voor het betreffende bedrijf, en de Re geering houdt er toezicht op, dat hierbij het algemeen belang niet geschaad wordt. Ik zie geen enkele reden om een orgaan te plaatsen tusschen b.v. het bloembollen bedrijf en de Regeering. Maar ook wanneer een dergelijk orgaan om redenen, die ik uit dit rapport niet kan op maken, noodzakelijk zou zijn, dan moeten toch voor den tuinbouw niet in de eerste plaats de drie Centrale Landbouworganisaties worden ingeschakeld. Dan moet een lichaam worden gezocht, dat zich met tuinbouwvraagstukken bezig houdt. Dat het niet moeilijk is een zoo danige instantie in te schakelen, bewijst het bestaan van den Ned. Tuinbouwraad, waarin de onderscheidene takken van tuinbouw reeds jarenlang op bepaalde gebieden samenwerken. Er is nog een gevaar uit dit rapport te lezen. Het komt mij voor, dat het den samenstellers ervan niet steeds scherp voor oogen heeft ge staan, dat de bestaande, direct uit het be drijfsleven voorgekomen organisaties, op ve lerlei gebied een taak vervullen, die niet dan zonder groote schade aan een nieuw te vor men lichaam zou kunnen worden opgedragen. Wanneer men b.v. leest over het zoeken van nieuwe afzetgebieden en bevordering van ra tionalisatie, den bedenke men, dat juist in den tuinbouw de bestaande organisaties op economisch en technisch gebied steeds werk zaam geweest zijn. Een scherpe afbakening van de taken en behoud van het -bestaande is een eerste voorwaarde voor een goede wer king van het systeem, dat ook de Regeering voor staat. Het heele vraagstuk biedt nog vele moeilijk heden, al is het principe, dat wat voor het be drijf noodig geoordeeld wordt ook door het bedrijf gedaan moet worden, zonder twijfel juist. Laten we hopen, dat deze moeilijkheden zullen worden opgelost op een wijze die den vaderlandschen tuinbouw en in het bijzonder ook ons vak, ten goede zal komen. spraak van Figueras kan worden beschuldigd. Zullen de Spaansche kunstschatten, die die half Februari te Genève zijn aangekomen, dan thans onmiddellijk weer naar Spanje teruggezonden worden, zonder dat iemand, be halve Avenol en een paar betrouwbare amb tenaren, al die meesterwerken heeft mogen aanschouwen? In kunstkringen, niet slechts van Genève, doch van geheel Zwitserland hoopt men vurig, dat Avenol thans een willig oor zal vinden, wanneer hij bij Eugenio d'Ors. Franco's directeur-generaal voor de Schoone Kunsten erop zal aandringen, dat de Spaan sche kunstschatten nog eenigen te Genève zullen mogen worden tentoongesteld, voordat zij weder naar Madrid zullen vertrekken. Of generaal Franco dezen wensch zal in willigen? Veel zal wellicht afhangen van zijn beoordeeling van den internationalen toe stand. Mocht generaal Franco gelooven, dat een wereldoorlog aanstaande is, dan zou hij vermoedelijk ook wel oordeelen, dat deze kunstschatten in Zwitserland, ondanks alle neutraliteitsbeloften der groote mogendheden minder veilig zijn dan te Madrid, dat verder van het strijdtooneel verwijderd zal liggen. Het is daarom niet uitgesloten, dat generaal Franco de tegenwoordige internationale spanning in ieder geval zoo gevaarlijk acht. dat hij de Spaansche kunstschatten onmid dellijk weer in het eigen land terug zal wil len hebben. Onder deze omstandigheden is dit naar mijn overtuiging de beste maatregel, die getroffen kon worden. Belemmering van invoer in de Vereenigde Staten. Het bloembollenvak is ook opgeschrikt door berichten, dat langs den weg van een door enkele leden van de Amerikaansche volksver tegenwoordiging ingediend wetsontwerp op nieuw getracht zou worden de Nederlandsche narcissen slechts na een warmwaterbehande- ling in de Vereenigde Staten binnen te laten. Terwijl als nieuwigheid ook tulpen en hyacin ten, zij het na een nog jaren verwijderden da tum, in dit wetsontwerp worden genoemd. Na de vreugde, die in onzen kring geheerscht heeft over de opheffing van 't Amerikaansche embargo, is dit - ook al is het nog zeer moeilijk te be- oordeelen, wat er uit deze voorstellen zal voortkomen een teleurstellend, bericht. De grond van de heerschen- de vreugde was juist, dat het Hoofd van het Amerikaansche Bureau voor Plantenquarantaine deze 'beslissing had genomen omdat hij, na een be zoek met enkele andere Amerikaan sche deskundigen aan onze culturen, geconstateerd en in een verklaring- vastgelegd had, dat onze cultures vol komen gezond waren. Dat enkele maanden na een dergelijke verklaring getracht wordt via een nieuw wetsont werp onze producten toch op phyto- sanitaire gronden te weren, is teleur stellend. Voor de Nederlandsche Re geering moge dit aanleiding zijn om stappen te nemen, die aanneming de zer voorstellen voorkomen. Amerika is het land, dat voor het Nederland sche bloembollen-bedrijf nog veel per spectief biedt, en juist in dezen tijd van alom groeiende moeilijkheden moge onze Regeering in dit geval alle mogelijke activiteit ontwikkelen om deze onjuiste uitsluiting te voor komen. Dat niets wordt nagelaten om den gezond- De Volkenbond en de jongste politieke veranderingen in Europa. Een tentoonstelling der Spaansche kunstschatten te Genève? Nieuw verschenen Volkenbondswerken. -.vV»«U onzer cultures in het algemeen verbeteren bewijst ook de oprichting van de *rïs"' waarvan doel is het in dien van een keuringsdienst voor de iris- De handelsverhoudïng met Duitschland. hïS? de ontwftheling van de handelsverhou- J,7°n met Duitschland baart zorgen. De ge- -»!;!!. yan de ^schermende maatregelen, die ba£ gs de Nederlandsche Regeering ten onze industrie heeft genomen boven Tm gelen' die reeds getroffen waren, zijn «Eg** onzen tuinbouwexport, en in het der y°or onzen bloembollenuitvoer, zon- nipimm r! ?.adeelig. De afsluiting van het dra»V U'tsch-Nederlandsche handelsver- ag vonSe week heeft dit al direct bevestigd; (Van onzen Geneefschen correspondent.) Genève 31 Maart 1939. Toen Oostenrijk verleden'jaar door de aan sluiting van dit land bij Duitschland had op gehouden een zelfstandige staat te zijn, deed de Duitsche regeering hiervan mededeeling aan den Volkenbond, hieraan toevoegend dat daardoor vanzelf ook aan het Oostenrijksche lidmaatschap van den Volkenbond een einde was gekomen. Een dergelijke Duitsche mededeeling heeft het Volkenbondssecretariaat tot dusverre nog niet met betrekking tot Tsjecho-Slowakije ontvangen. Dit zwijgen van de Duitsche re geering kan natuurlijk niet beteekenen, dat naar haar oordeel Tsjecho-Slowakije nog steeds lid van den Volkenbond zou zijn. Het Het Duitsche zwijgen moet waarschijnlijk hierdoor verklaard worden, dat Duitschland niet in staat is namens het geheele vroegere Tsjecho-Slowakije te spreken, zooals verle den jaar namens het voormalige Oostenrijk, dat geheel en al bij Duitschland was ingelijfd. Inzake Tsjechoslowakije staan de zaken an ders. Een deel van dezen vroegeren staat is im mers bij Hongarije gekomen, Een ander deel noemt zich onder de benaming Slowakije nog „onafhankelijk". De Volkenbond zal het dus vermoedelijk zonder uitdrukkelijke mededee ling van de Duitsche regeering over de be ëindiging van het Tsjecho-Slowakische lid maatschap van den Volkenbond moeten stel len! Wat zal in dit opzicht de houding van den Volkenbond tegenover de jongste gebeurte nissen met betrekking' tot Tsjecho-Slowakije worden? Het is nog moeilijk hierover iets te voorspellen. De gewezen president van Tsje cho-Slowakije, Euard Benes, die vele ja ren lang een vooraanstaande plaats in de bij eenkomsten van den Volkenbond heeft inge nomen en o.a. voorzitter der Volkenbondsver gadering, van den Volkenbondsraad en van de Internationale Arbeidsconferentie is ge weest, heeft in een telegram aan den tegen- woordigen voorzitter van den Volkenbonds raad de hoop uitgesproken, dat de Volken bond en zijn leden de „internationale mis daad" van de ontbinding van Tsjecho-Slo wakije niet zullen erkennen, Benes is op het oogenblik, hoe groot zijn persoonlijk gezag ook is, echter slechts een privé persoon, zoo dat zijn telegram geen uitgangspunt voor of- ficieele beraadslagingen kon worden. Het was reeds een bijzondere onderscheiding, dat Avenol het telegram van Benes terstond heeft bekend gemaakt en hem ook een be richt van ontvangst gezonden heeft, zelfs met een betuiging van „diepe sympathie!" In tusschen, ook al wordt het telegram van Benes niet officieel in behandeling geno men. het is zeker niet uitgesloten, dat het bij menig Volkenbondslid den wil versterkt heeft, om de veranderingen, die in Maart 1939 ten opzichte van Tsjecho-Slowakije werden aan gebracht, niet te erkennen, zooals de Ameri kaansche regeering reeds besloten heeft. In dat geval zou Tsjecho-Slowakije dus eenvou dig op de lijst der Volkenbondsstaten gehand haafd worden, zooals nog steeds zelfs ten aanzien van Abessynië het geval is en zooals het „zoogenaamde Mandsjoekwo" voor den Volkenbond nog steeds niets anders is dan „Mandsjoerije" een Chineesche provincie. Over de vraag of het wenschelijk is. dat de Volkenbond aldus aan juridische opvattingen den voorrang boven de werkelijkheid geeft, loopen de meeningen, zooals men weet, uiteen. Een enkel woord ten slotte nog over twee verschenen standaardwerken van den Volken bond, die het resultaat van het technische Volkenbondswerk zijn. Het Volkenbonds secretariaat heeft een tweedeelig boek uitge geven over de „Gezinsverpleging van Kinde ren", waarin de Volkenbondscommissie voor Sociale Zaken een historische uiteenzetting van dit vraagstuk heeft gegeven, beschreven heeft hoe dit vraagstuk in 26 landen uit alle werelddeelen is opgelost en harerzijds een aantal raadgevingen over de toepassing van het denkbeeld eraan toegevoegd heeft. Het tweede juist verschenen werk is afkomstig van het Internationale Arbeidsbureau, betreft „den Rechtstoestand der arbeidende Vrouwen" en bevat evenals het werk over de gezinsver pleging van alle kinderen een menigte van wetenswaardigheden, die het boek tot een onschatbare vraagbaak maken voor allen, die in deze vraagstukken belang stellen. Het zijn twee standaardwerken, die den roem van den Volkenbond op sociaal-wetenschappelijk ge bied hoog houden! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. 1919. het eerste 1000-tal in 1922, tweede 1000-tal in 1926, het vijfde 100-tal in 1932, terwijl op dit oogenblik het eerste 10.000 tal nagenoeg zal zijn bereikt. Spr. memoreerde voorts het werk van de voorzitters, die in den loop van de jaren de vereeniging hebben geleid, waarna hij bouw en uitbreiding van het crematorium schetste. Spr. dankte den heer Dudok hartelijk voor het vele schoons dat hij heeft weten te be reiken. Hiermede verklaarde spr. de nieuwe hal officieel geopend. Het een korte rede bood de heer Reitsma, voorzitter van de afd. Velsen een lezenaar aan, die een plaats heeft gevonden in de nieuwe aula. Vervolgens begaven de genoodigden zich naar het nieuwe columbarium, waar de asch van wijlen mr. J. D. Verbroek van Nieuw- Beierland in tegenwoordigheid van de familie op plechtige wijze is bijgezet in de marme ren tombe. De voorzitter, dr. van Roojen hield, nadat de urn op plechtige wijze in de tombe was ge plaatst een korte rede. Namens de arbeidersvereniging voor lijk- verbrandig getuigde de heer Andries de Rosa van de diepe vereering die de ver eeniging koestert voor wijlen Mr. Verbroek, wiens stuwkracht zooveel nobele luister heeft gebracht. Hij legde bloemen op de tombe. Nadat nog de heer Bettink namens de af- deeling Alkmaar van de Vereeniging voor Fac. Lijkverbranding van zijn vereering voor mr. Verbroek had doen blijken, door het neer leggen van een palmtak, sprak een broer van mr. Verbroek woorden van dank. Tenslotte maakte het gezelschap een rond- jang over de terreinen en het vijverpark en bezichtigde men den aanleg van den nieuwen urnentuin, waarna een thee werd aangeboden in de ontvangstzaal van de begraafplaats Westerveld. Nieuw Columbarium in gebruik genomen. Zal de Volkenbond ook met betrekking tot Spanje een soortgelijke politiek volgen als hij tot dusverre ten aanzien van „Mandsjoekwo en Abessynië" gevolgd heeft en velen verlan gen, dat ook ten opzichte van Tsjecho-Slowa kije gevolgd zal worden? Inzake Spanje liggen de zaken anders. Of schoon de Volkenbond tot dusverre slechts de door President Azana benoemde regeerin gen als de wettige regeeringen van Spanje heeft erkend, een dergelijke erkenning heeft van zelf opgehouden, sinds president Azana uit vrijen wil ontslag heeft genomen, geen op volger gekregen heeft en ook de laatste man nen, die zouden kunnen geacht worden een voortzetting van de uitgeweken regeering- Negrin-del Vayo te zijn, zich volkomen heb ben teruggetrokken. Het schijnt dan ook wel zeker, dat de tegenwoordige werkelijke re geering in Spanje, die van generaal Franco, ook door den Volkenbond als zoodanig be schouwd zal worden, zelfs zonder dat een uit drukkelijke erkenning als zoodanig noodig zal zijn. Of het Spanje van generaal Franco nog lid van den Volkenbond zal willen blijven is een andere vraag. Maar men is in Volken bondskringen daarover vrij hoopvol. De jongste gebeurtenissen in Spanje, waar door de burgeroorlog ten einde is gekomen en nog slechts één regeering is overgebleven, zullen den secretaris-generaal van den Vol kenbond Avenol een opluchting gebracht hebben. Deze heeft op het oogenblik toch on der zijn persoonlijke hoede een zeer groote hoeveelheid Spaansche kunstschatten. We reldberoemde schilderijen uit het Prado-Mu- seum te Madrid en andere Spaansche musea, kostbare Vlaamsche wandtapijten, zeldzame boekwerken, gouden serviezen en andere kunstvoorwerpen waren, zorgvuldig verpakt, twee jaren in Catalonië verborgen, toen de oorlog Madrid tot een onveilige bewaarplaats had gemaakt. Toen de troepen van generaal Franco den strijd tot Catalonië uitbreidden, werden de Spaansche kunstschatten naar een plaatsje dicht bij de Fran sch - Spaansche grens gebracht. Toen zij ook daar niet langer veilig schenen, stemden de toenmalige minis ter van Buitenlandsche Zaken der regeering van Barcelona, del Vayo, en Avenol op ver zoek van een Engelsch-Fransche commissie voor de bescherming der Spaansche kunst schatten erin toe, dat Avenol deze in het Vol kenbondspaleis bewaren zou, totdat de burger oorlog ten einde zou zijn. Hij zou ze dan te ruggeven aan de algemeen erkende regeering van Spanje. Het spreekt vanzelf, dat generaal Franco zich door deze afspraak van Figueras vol strekt niet gebonden achtte. Voor hem was del Vayo slechts een opstandige, die geens zins het recht had over het lot der Spaansche kunstschatten te beschikken. Generaal Franco zond dan ook twee kunstdeskundigen, die aan zijn zijde stonden, naar Genève, om de on middellijke teruggave der kunstschatten te eischen. Voor Avenol was del Vayo echter de door den Volkenbond erkende minister van Buitenlandsche Zaken geweest. Hij meende zich dus aan de overeenkomst van Figueras te moeten houden. Geen teruggave der kunst schatten voordat de burgeroorlog ten einde zou zijn! Aan deze moeilijkheid is thans even eens een einde gekomen. Avenol behoeft ook niet meer in twijfel te zijn, wie de algemeen erkende Spaansche regeering is. De vertrou wensman van generaal Franco zal de kunst schatten thans kunnen in ontvangst nemen, zonder dat Avenol van schending der af- Het was Zaterdag een kwart eeuw geleden, dat de eerste crematie in het crematorium te Velsen heeft plaats gehad. Het hoofdbestuur van de Ver eeniging voor facultatieve lijkver branding heeft deze gebeurtenis op sobere, doch plechtige wijze herdacht en tevens is Zaterdag de nieuwe aula het derde columbarium ingewijd. In dit nieuwe columbarium is op plechtige wijze de asch van wijlen mr. J. D. Verbroek van Nieuw-Beierlancl, een der oprichters van de vereeniging, die jarenlang penningmeester is geweest en die op 28 April van het vorig jaar is gecremeerd, bijgezet. In de fraaie nieuwe aula, een schepping van den architect Dudok, waren Zaterdagmiddag behalve de leden van het hoofdbestuur en de afgevaardigden van de afdeelingen vele ge noodigden bijeengekomen, o.w. de heeren prof. dr. Boerman, prof. dr. L. van Itallie en J. J. Neurden-burg, eereleden, J. Roelofsen en D. Neurdenburg, oud-hocfdbestuursleden en mr. L. H. Roeters van Lennep, officier van Justitie te Haarlem. Na orgelspel door den organist P. Halsema. sprak de voorzitter der vereeniging voor fu- eultatieve lijkverbranding, dr. P. H. van Roojen, een herdenkingsrede uit. Rede dr. van Roojen. De eigenaardige verhouding waaronder onze vereeniging nog altijd moet werken, zoo zeide spr., heeft het onmogelijk gemaakt vele autoriteiten uit te noodigen c.m met ons dezen dag te vieren. Toch hebben wij ge meend een uitzondering te moeten maken en wel door den Officier van Justitie te Haarlem, mr. L. H. Roejers van Lennep, uit te noodigen, met wien wij reeds geruimen tijd op een uiterst prettige wijze samen werken. Spr. deed enkele grepen uit de geschiedenis van het crematorium. Vele en groote moei lijkheden moesten indertijd worden overwon nen, voordat men het doel, het mogelijk maken van de crematie, kon bereiken. Sedert is veel veranderd. Het eenige wat niet veranderd, is de begrafeniswet. Het is thans juist 25 jaar geleden, dat de eerste crematie in dit crematorium plaats vond. Deze betrof het stoffelijk overschot van dr. Christiaan Johannes Vaillant te Schiedam die op ruim 95-jarigen leeftijd aldaar was overleden. Van den zijde der justitie werd een klacht ingesteld tegen dr. Philip Karei van Lissa omdat hij het lijk van dr. Vaillant had laten verasschen, waardoor de wettelijk geëischte begraving onmogelijk werd gemaakt. In alle rechterlijke instanties werd vastgesteld, dat de wet was overtreden, maar dat niemand voor deze overtreding kon worden gestraft De regeering heeft niet gemeend te moeten overgaan tot wetswijziging, maar heeft de crematie toegelaten onder controle van den officier van justitie te Haarlem, die bepaalde regelen heeft gesteld, waaraan in elk geval moet worden voldaan. Ook de volgende re geeringen van welke richting ook, hebben niet ingegrepen. Zijn wij goed ingelicht, aldus spr„ dan is er op dit moment een wetsontwerp gereed, dat evenwel de Staten-Generaai nog niet heeft bereikt. Wij hopen en verwachten, dat deze wet in overeenstemming zal zijn met de be kende vrijheidlievendheid van ons land, een land. waar door de eeuwen heen verdrukten zijn heengetrokken om rust en bescherming te vinden. Spr. releveerde het werk van dr. Van Lissa, die krachtig bijgestaan in de eerste plaats door Mr. Verbroek, de vereeniging door de eerste moeilijkheden heeft heen geloodst. Het aantal crematies in 1914 bedroeg één enkele, in 1915 45, in 1960 60. Het eerste Mannenkoor „Proza en Poëzie". HAARLEM, Maandag. Zaterdagmiddag vond in de bovenzaal van het Concertgebouw de loting plaats van den zangwedstrijd die het mannenkoor „Proza en Poëzie" ter gelegenheid van zijn 50-jarig be staan organiseert. De voorzitter van het ju- bileerende koor, de heer A. Rauwerda, sprak een kort welkomstwoord en deelde mede, dat op 15 September het 50-jarig bestaan officieel zal worden herdacht. Het programma voor den zangwedstrijd werd als volgt samengesteld: Zaterdag 24 Juni: 1. Gem. Telf. A'dam. 4e afd. Amsterdam; 2. Gem. Dubb. Kwartet Zanglust, 2e afd. Haarlem; 3. Gem. Dubb. Kwartet Tempra Avanifci, 2e afd. Benning; broek; 4. Gem. Dubbel Kwartet, 2e afd., Haarlem; 5. Geref. M. koor, 2e afd. Haarlem; 6. Dubbel M. Kwartet Kunstmin, le afd. Am sterdam. 7. Vereenigde Zangers, le afd. Maars- sen; 8. Dubb. Kwartet Onder Ons, uitm.. Be verwijk; 9. Chr. Gem. Koor Zanglust, uitm.. Pernis; 10. Gem. Dubb. Kwartet Onder Ons, sup., Hilversum. Zaterdag 1 Juli: 1. Klnderk. Apollo, sup., Amsterdam; 2. Geref. Dameskoor, 2e afd. Haarlem; 3. Mannenk. „d'Oranjeboom" 2e afd. Rotterdam; 4. Dubb. M. Kwartet Kunst en Kracht, le afd. Den Haarg; 5. Dubb. M. Kw. Bel Canto, le afd. Haarlem; 6. Gem. Geh. Ont. Kw. Ons Genoegen, uitm., Utrecht; 7. Heemst, Gem. Koor. le afd. Heemstede; 8. Vox Huma na. le afd., Santpoort; 9. Chr. Gem. K. De Hofstem sup. afd., Buiksloot; 10. Gem. Koor Ons Genoegen, uiitm., Delft; 11. Dubb. Gem. Koor Euphonia, sup., Haarlem; 12. Dames koor Arcis Vocalis, uitm., Haarlem; 13. Da meskoor Honselersdijk, uitm., Honselersdijk. Zondagmiddag 2 Juli: 1. Gem. Koor De Stem. 2e afd. Utrecht; 2. Zuider Vr. Koor, 2e afd., Rotterdam; 3. Speelt, ver. Het Zuiden, 4e afd., Zaandam; 4. Kinderkoor Aalsmeer, 4e afd., Aalsmeer; 5. Meisjeskoor Aalsmeer, Aals meer; 6. Kinderkoor Honselersdijk, Honselers dijk; 7. Dameskoor Arcis, eere afd., Haarlem; 8. Dameskoor Animato, eere afd., Amers foort; 9. Helder's Man. koor, le afd., Den Helder; 10. Mannenkoor St. Caecilia, le afd. Rotterdam; 11. Delfshaven Gem. Koor, Eere, Delft; 12. Gem. koor Langweer, le afd. Lang weer. Zondagmiddag 9 Juli: 1. Vocaal Alkmaar, 3e afd. Alkmaar; 2. Dameskoor Zang Ver edelt, 2e afd.. Dordrecht; 3.. Dubb. Gem. Kw. Kunst en Vriendschap, le afd., Haarlem; 4. Mannenkoor Onderl. Zangstudie, le afd. Rot terdam; 5. Nw. Amstel Mannenkoor, le afd. Amstelveen; 6. Haag's G.EB.M. Koor, le afd. Den Haag; .7 Ver. Zangers M. Koor Rotterdam, le afd., Rotterdam; 8. Utr. M. Zangv. Aurora, uitm., Utrecht; 9. Ver. Zangers Nijmegen, uitm., Nijmegen; 10. Dubb. M. Kwartet Euter pe, uitm., Haarlem; 11. Dubbel M. Kwartet Harmonie, uitm., Haarlem; 12. Dameskoor Ons Koor, uitm., Dordrecht; 13. Vrouwenkoor .Keereweer", uitm. Bussum. Zondagavond 9 Juli: 1. Meisjeskoor Zang lust, 3e afd. Zaandijk; 2. Gem. K. Zuider Tuindorp, le afd. Rotterdam; 3. Mannenkoor Excelsior, le afd. Amsterdam: 4. Dubb. M. Kwart. Smetana, sup., Amsterdam: 5. Gem. koor Ons Koor, uitm., Dordrecht; 6. Gera. Koor Inter Nos, uitm., Zaandam; 7. Spaamdam's Gem. Koor, uitm., Spaarndam; 8. Gem. koor Zanglust, uitm., Zaandijk; 9. Mannenkoor St. Caecilia, uitm., Oulemborg; 10. R.K. Gem. koor St. Caecilia, eereafd., Wormerveer; 11. R.K. Gem. Koor St. Caecilia, eereafd., Culemborg; 12. Wormerveer's M. Koor, sup. Wormerveer. De verplichte werken voor den wed strijd zij li voor: Gemengde koren: Hoogste Eere af deeling: Psalm 150, J. P. Sweelinck; Afd. Uitmuntend: Abend, Zoltan Kodaly; le af deeling: Pad-re Nostro, G. Verdi; 2e af deeling: Avondlied, Jos. de Klerk; 3e afdeeling: U bianco, Arcadelt. Gem. Dubbel Kwartetten: Superieure af deeling: Tabourin, Cl. Debussy; Afd. Uitmun tendheid: Yver, vous n'ertes qu'un villain, Cl. Debussy; le afdeeling: Dieu! qu'il le fait bon regarder, Cl. Debussy; 2e afdeeling: Wie- genliedje, Fr. J. Roeske. Mannenkoren: Hoogste Eere afdeeling: Boe renfeest, Sem Dresden; Afd. Uitmuntendheid: Schreie der Brandung, S. Iw. Tanejew; le af deeling: Verzweiflung, Robert Schumann; 2e afdeeling: Ergebung, Hugo Wolff. Dubbel Mannenkwartetten: Afd. Uitmun tendheid: Du muszt dir alles geben, Paul Hin- demith; le afdeeling: Der Tod, Paul Hinde- mith. Dameskoren: Afd. Uitmuntendheid: Avond lied, Bernard Zweers; le afdeeling: Hebe dei- ne Augen auf, Mendelssohn; 2e afdeeling: Zonnedag, Ol. Koop. Denemarken B—Nederland B. Tegen het Deensche dames-B-team zal een elftal spelen, dat genaamd is de „Black Tulips" en als volgt is samengesteld: Doel: Andreas. Achter: Van den Berg en Kerkhoven. Midden: J. Goeting, de Marez Oyens en Offer- haus. i Vóór: Hackenitz, Kruize, Kok, S. Broese van lOOt-al wase bereikt in 1916, h©t eerste 500-tal Groenou en Bruigom

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7