CONTRABANDE FEUILLETON üit het Engelseh van HEADON HILL. (Nadruk verboden). 24) Niet wanneer u bedenkt, wat ze betaald krijgen voor hun werk, zei Budge, terwijl hij een stoel voor zijn gast aansleepte, en zelf op de tafel ging zitten. Nu mijnheer Yeldman, ging hij voort, ik ben heelemaal in het ver trouwen van zijn'lordschap en in zijn telefoon gesprek vertelde hij mij over uw vermoedens aangaande Bessie Calloway. Voor u aan het werk gaat, zal ik u iets vertellen, dat ik nog aan niemand verteld heb, omdat ik bang was haar moeder ongerust te maken en ook omdat het lijkt, dat het onmogelijk met Bessie in verband kan staan, omdat haar beste kleeren allemaal weg waren. En de opzichter vertelde, hoe hij gehoord had van dien kreet vlak na middernacht. Ik heb de heele baai afgezocht, mijnheer, maar ik heb geen spoor van haar gevonden. Mis schien staat die kreet in geen enkel verband met het arme kind, maar ik dacht, dat u 't toch behoorde te weten, nu u ons komt helpen naar dien schurk te zoeken, die zijn Lord- schaps plannen in de war dreigt te sturen. Hector nam zijn pijp, stak deze aan en rookte een tijd zwijgend. Vertel me eens, Budge, zei hij eindelijk, was jij ook van meening, dat ik de oorzaak was van Bessie's verdwijnen? Neen, mijnheer Yeldman, was het ant woord van Budge, maar ik had wel ver moedens tegen dien anderen huurder, die glibberige pad. Hij was in bed, vóór Bessie naar boven ging en hij kwam pas beneden, nadat haar moeder ontdekt had. dat het meisje er niet was. En sedert dien tijd heeft heeft hij bet huis nauwelijks verlaten. Iemand kan niet op twee plaatsen gelijk zijn. U begrijpt wat ik bedoel? Ja, ik begrijp wat je bedoelt, zei Hector nadenkend. Maar als ze nu eens uit huis waren geslopen, alleen of samen en de man alleen zou zijn teruggekomen, dan zou dat de vérklaring kunnen zijn van den kreet. Maar niet van het feit, dat haar Zon- dagsche kleeren weg zijn, mijnheer. Ze zou die toch niet aantrekken voor een ontmoeting aan het strand een meter of wat van huis? hield Budge vol. Misschien niet, stemde Hector toe, of schoon hij aan een andere verklaring dacht voor het feit, dat haar Zondagsche kleeren vermist werden, een verklaring, die hij voor- loopig voor zich hield. Heb je gehoord wat Jem Carter gisteren avond heeft uitgehaald? vroeg Hector, plotse ling van onderwerp veranderend. Lord Purbeck heeft het me verteld, mijn heer. Mijn handen jeukten om dien kwajongen eens een flink pak ransel te geven. Het is geen onaardige jongen, maar hij is stapelgek op Bessie. Hoe hij het in vredesnaam in zijn hoofd heeft gehaald, dat Lady Madge u be doelde, is mij 'een raadsel. Wilt u hem spre ken, mijnheer? Ja en liefst alleen, zei Hector. Ik denk, dat ik meer uit hem zal krijgen, als jii er niet bij bent, Budge. Je hebt soms iets in je optre den, dat niet heel geruststellend is voor een jongeman, die iets op zijn kerfstok heeft. De zwaar gebouwde opzichter sprong van de tafel en glimlachte grimmig. Ik ben niet zoo kwaad, als ik er uit zie, maar deze onderneming zou nooit hebben kunnen gelukken zonder discipline. Ik zal u naar hem toebrengen en u met hem alleen laten. Maar weest u voorzichtig. Hij weet niet, dat hij verdacht wordt op u geschoten te hebben. Hij is slecht gehumeurd en somber en kon u wel eens te lijf willen gaan. Ga maar voor, zei Hector, ik ben niet bang voor mijnheer Jem. Ze liepen naar den ingang van de groeven een meter of acht ach ter het kantoor. Deze ingang bestond uit een ruw getimmerd afdak over een scherp hellende tunnel die, verder op, zich spira alge wijs als een reusachtige kurkentrekker nu eens naar boven dan naar beneden slingerde. Hier en daar wierpen olielampen een somber schijnsel en nu en dan passeerden ze donkere, spelonk achtige openingen, die zooals Budge uitlegde, voerden tot diep onder de heuvels. Plotseling stonden ze voor een zware hou ten deur en na een oogenblik aarzelen stootte Budge deze open. Hij stond op den drempel van een geriefelijk ingerichte kamer, verlicht door olielampen aan den muur. Om een groote tafel stonden stoelen en een divan. Een prach tig tapijt lag op den grond en de rotswanden waren met gele zijde bespannen. Dit is de kamer van Lord Purbeck en daarachter is een slaapkamer, zei Budge. Als er een boot aankomt, dirigeert hij den boel altijd zelf en brengt dan een groot deel van zijn tijd hier door. Hier hadden wij u ook willen brengen en hier zouden we u vastgehouden hebben tot de laatste vracht verzonden was. Ik dacht zoo, dat het wel goed zou wezen, als u hier met Jem Carter praatte; U zou hem al voor drie kwart klein hebben, als hij u in de kamer van Lord Purbeck zag. Hector vond dit idee uitstekend en Budge ging heen om den zondaar op te halen. Een oogenblik later stond hij in de deur, besluiteloos, alsof hij half geneigd was weer terug te gaan. Maar John Budge duwde hem naar binnen en sloot de deur met een slag. Hector zat in Lord Purbeck's stoel. Wel Jem, je hebt zeker spijt, dat je dat mooie geweer van je niet bij je hebt? begon hij opgewekt. Ben ik de eerste man, dien je in je leven geprobeerd hebt dood te schie ten? Het ging je nog niet bijster handig af. Waarom geeft u het niet aan? Dan zou u gauw genoeg weten, waarom ik op u ge schoten heb, was het gemelijke antwoord. Maar je hebt immers niet op me gescho ten, je probeerde het alleen maar, lachte Hector. Nu, hoor eens, mijnheer James Carter, en Hector's stem was opeens ernstig geworden. Je hebt me gisteravond een leu gen verteld. Lady Madge heeft niet tegen je gezegd op mij te schieten, maar ze zei dat d< man, die Bessy Calloway had weggelokt, ver diende doodgeschoten te worden. Is het niet zoo? - Ja, zoo is het, was het grimmige ant woord. En toen schoot je op mij, omdat je dacht dat ik die man was. Hoe kwam je op die ge dachte? - Door de manier, waarop u haar lastig viel, mijnheer. Zoo, en hoe wist je, dat ik haar lastig viel? Omdat het mij verteld is door iemand, die het weten kan. Hm. En ik ben zeker niet ver mis, als ik veronderstel, dat degeen, die het je vertelde, Mr. Mapleton is geweest? Dat heb ik niet gezegd en als het zoo was, dan zou ik hem nog niet verraden. Hector leunde voorover en keek strenger naar den jongen, koppigen kerel. Komt het niet bij je op, dat het vrij dwaas is dezen toon tegen mij aan te slaan? zei hij met nadruk. Als ik de zaak in handen van de politie zou geven, zou je niet alleen de kans loopen gestraft te worden voor deze poging tot moord, maar je hebt ook nog groote kans verdacht te worden van moord op Bessie Calloway. Van moord op Bessie? herhaalde de man verbijsterd. Zeker, Jij hebt getoond, dat je tot een moord in staat was. Wat is nu meer voor de hand liggend dan dat de menschen zullen denken aat jij in je krankzinnige jalouzie ook dat arme meisje hebt vermoord? Dat zal on getwijfeld gebeuren, als je mij niet vertelt, wie je dien onzin in je hoofd heeft gepraat. Kom, wees verstandig, en vertel me alles. De- geen, die je die leugens verteld heeft, hoeft er immers niets van te weten. Maar Lord Pur beek heeft me opgedragen om te trachten er achter te komen, wat er met Bessie gebeurd is en daarvoor is het noodzakelijk, dat ik alles weet, wat met haar in verband staat. Carter bevochtigde zijn lippen en staarde hulpeloos naar zijn ondervrager. Ja, het was mijnheer Mapleton, zei hij eindelijk met gebogen hoofd. Bedoel je hiermee, dat hij je aangeraden heeft, om op me te schieten? Neen, ik heb hem nooit meer gezien, sinds Bessie weg is. Maar hii was het, die me waarschuwde, dat u een oogje op haar had. Het zou Mapleton zeker niet gespeten hebben, als je schot raak was geweest. Hij en ik hebben een beetje ongenoegen gehad, den allereersten avond, dat ik hier was, en omdat hij niet den moed had openlijk mijn vijand te zijn, heeft hij iets bedacht om jou tegen mij op te hitsen. Als hij alleen maar tegen jou heeft gelogen en je niet daadwerkelijk heeft aangezet, om me dood te schieten, dan zal ik niets tegen hem zeggen, maar ik zou je aanraden, Carter, niet meer met hem om te gaan in het vervolg. Nu, James Carter, ais man tegenover man, geloof je nu nog, dat ik een schurk ben en dat ik de oorzaak van je verdriet ben? Kijk me aan en vertel het me. Jim sloeg zijn bange oogen op. en toen nu den vasten, maar niet onvriendelijken d.ik ontmoette van zijn ondervrager, verteederoe hij zichtbaar. - Neen, mijnheer, en het spijt me, ant woordde hij, terwijl hij met zijn vuist eeni traan wegveegde. Maar er waren al meer tranen onderweg en plotseling snikte de stoere kerei. Och, mijnheer Yeldman, wat is er toch met haar gebeurd? Denkt u, dat er nog kans is- om haar terug te vinden? Kans zeker, Jem, maar ik weet niet, noe we het moeten aanleggen. In ieder geval neo je ons geholpen en ik ben blij. dat ons ffljiSNeF" stand uit den weg is geruimd. Meer heo i* je niet te vragen. Ga nu terug naar je werK5 vraag aan mijnheer Budge, of hij even ou me wil komen. Toen hij alleen was, leunde Hector acnwr over in Lord Purbeck's stoel en keek fronsenc naar de geelzijden wandbekleeding. Mapleton zit achter die heele ëescllle°®' nis, mompelde hij, maar we hebben nop niet het minste bewijs tegen hem. Hij moe het meisje naar een handlanger in Lonaeu hebben gestuurd, die het geheim uit naa heeft weten te krijgen. Als de jongens vaJ Lynx geen spoor vinden vrees ik het ergst*- Ik heb hier alles gedaan, wat ik kon. Wordt ve, oolgd). De belangstelling voor de „Hofstad bloemententoonstelling" in de Residentie was Zondag zoo groot, dat de bezoekers slechts voetje voor voetje voortgaande de fraaie bloemenpracht konden bewonderen Het kranige N.E.C.-team, dat Zondag te Nijmegen door een 2-0 overwin ning op A.G.O.V.V. het afdeelingskampioenschap behaalde Op den Amstel zijn Zondag de traditioneele lange afstands kampioenschappen over het traject Ouderkerk-Amsterdam gehouden, waarbij de acht van Nereus winnaar werd F. de Ruyter passeert als eerste de finish van den 5 K.M.- veldloop, welke Zondag te Vught werd gehouden en waar aan tevens het Nederlandsche kampioenschap verbonden was De heer R. Wong Lun Hing te Roer mond met het door hem vervaardigde vliegtuigmodel, waarmede hij den door de K.L.M. uitgeloofden hoofdprijs won In het kader der wedstrijden om het voetbalkampioen schap van Neder land werd Zondag in het Ajax-stadion te Amsterdam de wedstrijd Ajax Achilles gespeeld. De aankondiging van het huwelijk van Prins Willem van Oranje met Charlotte van Bourbon door Marnix van St. Aldegonde als onderdeel der feestelijkheden bij de 1 April-herdenking te Den Briel In tegenwoordigheid van Adolf Hitler is Zaterdag te Wilhelmshaven het nieuwe Duitsche slagschip „Tirpitz" tewater gelaten

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8