rood wit E.d.u. Kampioen! ONGESLAGEN KAMPIOEN VAN NEDERLAND MIJN KiJK OP HET SPEL E. D. O.-H. F. C. DAMMEN. ROEIEN. MA .wtVAG 3 APRIC 1939 TH.O.R- met $.2 GEKLOPT DOOR CRITICUS Bij voetbal is toch alles mogelijk! Terwijl alle H.F.C.-spelers, de voorwaartsen incluis, gedurende het laatste kwartier van de zen wedstrijd hardnekkig verdedigden om den stand gelijk te houden en daardoor een kostbaar punt te veroveren, had het maar een haar ge scheeld, of E.D.O. zou in de allerlaatste seconde de match hebben verloren. Indien C. ten Have, in plaats van in den grond te trappen, den uit een vrijenschop op enkele meters van het rood zwarte doel rollenden bal goed had geraakt, zou de thuisclub de beide punten hebben verspeeld. Men stelle zich eens voor, welke sensationeele gevolgen dat zou hebben gehad. H.F.C. zou dan volkomen veilig zijn geweest, terwijl daarente gen E.D.O., in plaats van het verdiende kam pioenschap te kunnen vieren, ernstig door R. C. H. en W.F.C. zou zijn bedreigd. Thans heeft het beste elftal uit de afdeelingl den titel veroverd. Het beste elftal: dat wil zeg gen, de ploeg, die over de meeste technische ca paciteiten beschikt en welker spelers in opstel len en combineeren goed op elkaar zijn ingesteld. Ik zou het team niet alleen het beste, doch ook het sterkste noemen, wanneer de voorwaartsen steeds den kortsten weg naar hei doel wisten te vinden. Daar hapert het dikwijls aan en dien tengevolge komt de kracht van het elftal niet voldoende tot uiting. Nu kan men wel zeggen, dat E.D.O. 39 doel punten heeft gescoord (op een na het hoogste aantal in haar afdeeling), maar daar staat te genover, dat, ofschoon de tegenpartijen in 17 wedstrijden slechts 8 keer het net wisten te vin den, deze 8 tegengoals de roodzwarten evenveel verliespunten kostten. Deze verliespunten wer den geboekt in twee puntlooze draws en drie 10 nederlagen, wat dus bewijst, dat de voor hoede in de betreffende matches (vijf in getal) in gebreke is gebleven om de kracht van de ver dediging en middenlinie in doelpunten te verwe zenlijken. Die periodieke terugkeer van gebrek aan pro ductiviteit is de eenige zwakke zijde van dit E.D.O.-elftal en is, gezien de meer dan gemid delde technische capaciteiten van vrijwel alle spelers, een merkwaardig verschijnsel. Het ware in dit verband wellicht beter, wanneer de aan vallende spil Schijvenaar en de beide binnen- voorwaartsen, in het bijzonder Timmermans, over minder'virtuositeit in balcontrole zouden beschikken, wat het tempo van den aanval en den eenvoud der combinatie in de voorhoede ten goede zou komen. Want dat deze spelers schie ten kunnen, hebben zij meer dan eens bewezen. Voor het verdedigingsblok keeper, backs en kanthalfs heb ik niets dan lof, al blijf ik van meening, dat de beide vleugelhalfbacks meer malen al te defensief te werk gaan. Wil E.D.O. in de promotie-wedstrijden het gestelde doel be reiken, dan zal de voorhoede, vooral tegen het sterke Hilversum, eenzelfde rechtstreeksche tac tiek moeten volgen als thans door de verdedi ging wordt toegepast. Dan zal dus open spel met veel en snql schieten de leus moeten zijn, want met „borduurwerk" en dribbelen op den vier kanten meter komt men er in de promotie-com petitie niet. Wanneer ik nu constateer, dat de verdediging en de middenlinie van H.F.C. in dezen wedstrijd niets voor die van E.D.O. onderdeden, dan wil daarmede gezegd zijn, dat deze linies der blauw- witten uitstekend hebben gespeeld, in enkele onderdeelen zelfs beter dan de tegenpartij. De kanthalfs Van Olphen en Flack vervulden hun dubbele taak aanvallen en verdedigen op voortreffelijke wijze en hun spel was meer „all round" dan van de E.D.O.-vleugelhalfbacks. Ik aarzel dan ook niet om Van Olphen de ster van het veld te noemen, terwijl Flack eveneens kra nig werk leverde. Daartusschen speelde J. ten Have een solide spilpartij; weliswaar wachtte hij soms te lang om den dribbelenden tegen stander aan te vallen, maar daar staat tegen over, dat hij zelfs in de hachelijkste momenten voor doel het hoofd koel hield en Van der Put ten geen kans gaf om zich vrij te maken. Ook het achtertrio kwam degelijk voor den dag; Drijver bleek zijn vorm te hebben hervonden; opvallend is het gemak, waarmede deze kleine speler trapt, al is de wijze, waarop hij sommige hooge ballen vlak voor den goal met den voet onderschept, eenigszins riskant. Van der Togt en de Gorter maakten een zeer betrouwbaren in druk en men zou in gemoede kunnen vei'klaren, dat H.F.C. in dezen vorm zeker niet bevreesd behoefde te zijn voor de onderste plaats en zelfs tot de bovenste helft der ranglijst zou kunnen behooren, als het binnentrio van de voorhoede niet zoo uiterst zwak had gespeeld. Vergeleken met Van der Putten, die steeds door J. ten Have werd geschaduwd en die bo vendien geen enkelen lagen pass of through-pass op maat kreeg, beschikte middenvoor Beets Drie maal zijn de roodzwarten kampioen van de tweede klasse geweest. Den eersten keer in 1924, na een zeventien jarig verblijf in de tweede klasse, volgde pro motie naar de eerste klasse. Zeven seizoenen speelde E.D.O. in de eerste klasse, maar moest in 1931 na een zeer onfortuinlijk seizoen degra- deeren. Velen zullen zich nog de i-eeks wedstrij den herinneren, die daaraan vooraf ging. Eerst moesten twee beslissingswedstrijden tegen Blauw Wit worden gespeeld, om aan te wijzen wie degradatiewedstrijden moest spelen. Daarna volgde een zeer spannende competitie, waarin E.D.O. gelijk met Xerxes eindigde. Weer volgde een beslissingswedstrijd tegen Xerxes, die op het V.U.C.-terrein gestreden werd. Na een half uur verlenging scoorde Xerxes het winnende punt; E.D.O. bleef dus weer tweede-klasser. Zij versaagde echter niet en was aan het einde van het volgende seizoen ongeslagen kampioen. Haarlem promoveerde echter! Steeds was E.D.O. in de volgende seizoenen kampioenscandidaat, maar zij had vaak veel pech. Men zal zich nog wel herinneren de scheidsrechterlijke dwaling in den wedstrijd te gen A.F.C., waardoor D.O.S. kampioen werd; E.D.O. won wel het protest, maar doordat de uitslag niet gewijzigd werd, kwam zij toch een punt te kort. E.D.O. bleef echter niet bij de pakken neer zitten en deed reeds het volgende seizoen weer een serieuze poging. In den beslissenden wed strijd won het Gooi echter met 10 en weer was voor E.D.O. de kans verkeken. Twee jaar na de herdenking van het veertig jarig bestaan is eindelijk het verdiende succes gekomen. De volgende spelers hebben dit resultaat be reikt: Wille, Zandstra, Steffens, Oomen, Schij venaar, Koene, Spek Sr., Timmermans, v. d. Putten, Van Zaanen, Van der Sluis en Spek Jr. Aan E. D. O. onze hartelijke gelukwenschen! net wuiiige a.a.u.-eij lui. uv/iaaiae Zondag het kampioenschap van haar afdeeling. V.I.n.r. eerste rij: S. Spek, Van Zaanenv. d. Putten, Timmer mans, P. Spek; tweede rij: Hirs (grensrechter)J. W. Koene, Steffens, Schijvenaar, Wille, K. Zandstra, Oomen, Kuil (verzorger). door het aanvallende spel van Schijvenaar over een groote mate van vrijheid in het middenveld, doch hij verzuimde den aanval over de vleugels te leiden. Dat viel te meer te betreuren, daar juist Gentis, maar vooral Kees ten Have de eenige blauwwitte voorwaarttsen waren, die in staat mochten worden geacht om goals te ma ken. Slechts door hen werd doelman Wille en kele malen bedreigd: voor de pauze was het Gentis, die een viertal goed gerichte schoten af vuurde, waarvan er één ternauwernood en via den paal kon worden weggewerkt en na de rust was het de zeer hard werkende C. ten Have, die zijn schot van de deklat zag terugspringen. Het E.D.O.-doel ontsnapte dus tweemaal op gelijke wijze aan doorboring als het heiligdom van Van der Togt, die ook de medewerking van het hout werk op prijs kon stellen. In tegenstelling met het binnentrio van E.D.O., dat juist een overmaat van onproductieve be wegelijkheid demonstreerde, reageerde dat van. H.F.C. nauwelijks of te langzaam, al dient ge zegd, dat Van Baasbank, wanneer hij eenmaal in het bezit van den bal was, het leder meestal zuiver, doch naar een te dicht bij hem staanden partijgenoot plaatste. De match leverde een resultaat op, waarmede beide partijen tevreden kunnen zijn, want de puntlooze draw demonstreet de onmacht van de aanvalslinies tegen de sterke defensies, leiding. CRITICUS. Hoe aruk het zonaag op het t.u.u.- terrein was tijdens den wedstrijd tegen H.F.C., kan men op deze af beelding tijdens een spelmoment voor het E.D.O.-doel zien. Clubkampioenschap van Nederland. Zondagmiddag is te Amsterdam de eindstrijd om het clubkampioenschap van Nederland tusschen de damclub „Jozeph Blankenaar'' en het Resi dentie Damgenootschap gespeeld. De Hagenaars wonnen met 119. Persoonlijk kampioenschap van Nederland. De tweede partij van den herkamp tusschen Keiler en Vos om het persoonlijk kampioen schap van Nederland werd Zaterdag te Amster dam gespeeld. Keller, die met wit speelde, won. zoodat de stand 31 in het voordeel van Keiler is. Zaterdag 8 April wordt, eveneens te Amster dam, de derde partij van dezen herkamp ge speeld. Paaschtournooi Haarlemsche Damclub. Op Zondag 9 April a.s. (1ste Paaschdag) or ganiseert de Haarlemsche Damclub een Paasch tournooi in „Het Hof van Holland". Er zullen groepenwedstrijden worden gehouden in vier klassen hoofd-, eerste-, tweede en der de klasse). De groepen zullen worden samenge steld uit vier spelers. De eerste ronde zal be ginnen te 10 uur v.m.; de tweede ronde te 2.30 n.m. en de laatste te 7.00 uur n.m. De deelneming is voor eiken damspeler open* 'gesteld. nnnr T. H. O. R. met 5—2 te slaan Rood Wit, de oudste dames- S ÊvcK in den lande, voor de eerste S in haar bijna 40-jarif: bestaan op fraaie wijs® bet kampioenschap van Nederland behaald. Haarlem, de stad waar hockey in ons land het .«néeld werd, heeft weer een landskam- et Sen haar veste. Gelijk te verwachten ■Steelt Kood Wit Zondagmiddag te Heem- 55.X den tweeden wedstrijd om het lands- t ..menschap weten te winnen, na reeds met Kst een verdiende 2—1 voorsprong verkre- ehebben. De opstelling van het kamproens- elftal was als volgt: T. de Vries, T Kessler—Leeuwenberg. W. Schmeink, et" P We^tra—v. d. Zouwe, J. Goetmg, mevr. P. Weara v W. de Voogt, r Paardekooper Overman, M. v. d. Zouwe,, l Paarflekoopei^^ j„ngeneel, T. Goeting. Bood Wit trok onmiddellijk na de bully ten aanval en reeds een minuut later lag de bal door mei Vreede in het net (1—0). THOR werd geheel in de verdediging ge drongen' Rood Wit zat voortdurend voor het medlsche doel, dat op uitstekende wijze ver bied werd. Mej. Bessem vormde het groote struikelblok door haar goede opstelling en stickvastheid. Tal van fraaie kansen gmgen ver- l0Een snelle uitval der gasten, door de rechts- huiten geleid, leverde den gelijkmaker op, het was de eenige maal dat de voorhoede van T.H.O.R. voorbij de Rood Witte verdediging wist te komen (1—1)- Een tweede doelpunt voor de rust door mej. Weede gemaakt, drukte het overwicht van Rood Wit in het veld in onvoldoende mate uit (21). Na de rust bleek al spoedig dat de Bredasche ploe0 meerendeels uit jeugdige speelsters sa mengesteld, het hooge tempo met goed meer kon volgen. Er zat meer verband in het Rood Wit- eixtal, dat met de nu weer op den voorgrond tredende middenlinie verre in de meerderheid bleef. De snelle vleugelspeelsters van Rood Wit brachten den bal herhaaldelijk goed op, het bin nentrio was actief en speelde goed samen, zoo dat Rood Wit door mej. Vreede (2) en mej. Jongeneel den stand tot 51 opvoerde. Eerst in de laatste minuut van den wedstrijd maakte T.H.O.R. na een goed genomen vrijen slag en een fraai schot van de rechtsbinnen het tweede tegenpunt. Met 5—2 kwam het einde. Zonder het goede spel van de Bredasche ach terhoede met mej. Bessem aan het hoofd zou de voorsprong veel grooter geweest zijn. Kampioenselftal gehuldigd. Groot was het enthousiasme toen het laatste fluitsignaal geklonken had en het kampioens elftal door de vele aanwezigen op hartelijke wijze gehuldigd werd. Vóór den wedstrijd deelden zoowel T.H.O.R. als Rood Wit in een bloemenhulde. De nieuwe kampioenen werden na afloop eerst door mej. E. de Josselin de Jong, presidente van den Ned. Dameshockeybond, toegesproken. Zij verheug de zich er over, dat het haar club was, de oudste damesclub in ons land, aan wie zij den kam pioensbeker kon overhandigen. Zij memoreerde den strijd, dien Rood Wit zes jaren geleden te- Sen H. O. C. om de eereplaats had te voeren en ie na een enerveerenden strijd met 10 ver loren werd. Met onder-breking van slechts één jaar, toen Rood Wit vrijwillig terugtrok, werd steeds in de eerste klasse gespeeld, waar zij tot haar vreugde de oude tradities van Rood Wit ook door de jongere generatie gehandhaafd zag, want altijd is Rood Wit een club waartegen men gaarne speelt, Ook den heer Jules Kammeijer werd hartelijk dank gezegd voor zijn voortref felijke leiding bij de oefeningen. Onder luid gejuich nam mevrouw Tiny Kessler—Leeuwenberg den fraaien beker in geestige wijze huldigde jhr. A. van de Poll, wethouder van Heemstede en voorzitter van het bestuur der Heemsteedsche Sportparken, Rood wit dat al die jaren Heemstede trouw gebleven h Si J u d' PoR was die taak te aangenamer d iiJ- .zijn moeder was, mevrouw Van de «twfT v5air,e' die R°°d Wit opgericht heeft. er had al op een overwinning van Rood getuige de fraaie medaille met e nu ea aan de achterzijde het Raadhuis ^eS,eemstede%die Rood Wit met de beste voor,de toekomst werd aangeboden. r,,i ?r i.g oolc H. C. dat nog zoovele - 3-Mussehen onder haar leden telt, door het aanbieden van een fraai bloemstuk van het me deleven met „de Rood Witte zusjes" blijk. Mevr. KesslerLeeuwenberg, voor wie bij haar afscheid van de hockeysport dit landskam pioenschap wel het fraaiste geschenk is, dankte allen voor de gelukwenschen en betoonde vriendschap. In drie open calèches met gepluimde paarden en onder rood witte parasols, gevolgd door een stoet auto's en een vrachtwagen voor de bagage, trok het winnende elftal met de gasten naar Hotel „Den Hout", waar het door het bestuur van B. M. H. C. werd ontvangen. Tijdens de thé dansant kwamen vele sportvrienden het bestuur gelukwenschen en heerschte er een uitermate vroolijke stemming. Aan elk der speelsters, die dit seizoen voor Rood Wit I uitkwamen, werd door de voorzit ster van Rood Wit, mej. E. de Josselin de Jong, een medaille met inscriptie en een Rood Wit- speldje aangeboden. Mevrouw KesslerLeeuwenberg bood aan elke speelster een foto van het kampioenselftal aan. Vervolgens werd de heer Kammeijer gehul digd en dank gebracht voor zijn belangrijk aan deel als spelleider in het succes van het elftal. De heer L. de Roos sprak namens B. M. H. C. en tenslotte dankte de captaine van T. H. O. R. voor de hartelijke ontvangst en genooten gast vrijheid. De verre terugreis maakte een afscheid noodzakelijk, dat naar zij zeide veel te vroeg kwam. Tot laat in den avond werd het kampioens feest elders voortgezet. Rood Wit behaalde in de veertien gespeelde competitiewedstrijden de volgende resultaten: tegen B. D. H. C. H. H. IJ. C. Hilversum Amsterdam H. O. C. H. D. M. 't Gooi —2 0 2—0 ■1—3 18—11 33—10 Rood Wit verloor derhalve geen enkele wed strijd en haalde 26 van het maximum (28) aan tal punten. De eerste wedstrijd om het landskampioen schap werd te Nijmegen tegen Union met 51 gewonnen. Op 1 November 1939 bestaat Rood Wit 40 jaar, een feest dat na het behalen van het landskam pioenschap, met bijzondere luister gevierd kan worden. We feliciteeren Rood Wit met dit zeldzaam fraaie resultaat. Nereus wint wederom het Amstel- kampioenschap. Zondag is het roeiseizoen op de sinds eenige jaren gebruikelijke wijze begonnen met den „Head-of-the-river"-wedstrijd, de race om het lange afstandskampioenschap van den Amstel voor achtriemsgieken op het traject Ouderkerk Amsterdam, een baan van 8 K.M. lengte. De uitslag luidt: Eerste divisie: 1. Nereus 27 min. 52 sec.; 2. Laga 28 min. 08 sec.; 3. Njord 28 min. 27 sec.; 4. De Hoop 28 min. 47 sec.; 5. Willem III 28 min. 49 sec.; 6. De Amstel 29 min. 51 sec. Tweede divisie: 1. Njord II 28 min. 30 sec.; 2. Argo 28 min. 34 sec.; 3. Triton 28 min. 36 sec.; 4. Nereus II 29 min. 03 sec. Veteranen (buiten mededinging) 1. De Hoop; 32 min. 16 sec.; 2. De Amstel 32 min. 32 sec. Het is te begrijpen, dat de dames van de Hockeyclub Rood Wit, die Zondag middag ongeslagen het kampioen schap van Nederland hadden be haald, uitgelaten van vreugde waren. Het begin van de feestviering was een rijtoer per open calèche van het Heemsteedsche Sportpark naar hotel „Den Hout", waar de dames gehul digd werden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9