VERWACHT WORDENDE SCHEPEN BURGERLIJKE STAND. Lezing van „Het Nut". Dr. 7. P. Kruijt over Rasvereering. Kort na de zoo geslaagde Nutsavonden gewijd aan het werk der N. en Z.-H. Reddingsmij wa ren de belangstellenden in het Nutswerk weder om bijeengeroepen in het gebouw v. Chr. Belan gen. Ditmaal was het voor een lezing, waar dr. J. P. Kruijt, leeraar aan de R.H.B.S. te Arnhem, sprak over de vereering van het ras. De heer A. Rolloos, voorzitter van de plaatse lijke afdeeling, wees in zijn openingswoord er op, dat het jammer was, dat de zaal ditmaal, in tegenstelling met vorige keeren zoo slecht bezet was. z Dr. Kruijt zegt. dat helaas het rassenvraagstuk een actueel vraagstuk is. Weinigen zullen tien jaar geleden gedacht hebben, dat wij in.Europa dit probleem nog eens aan de orde gesteld zou den zien. En op wat voor manier wordt dit ge daan. In alle geledingen hebben onze Oostelijke na- buren de rassenpolitiek doorgevoerd, in al haar scherpte en wreedheid. De rassenleer en de rassentheorie is al heel oud: we vinden dit reeds bij de oude Hindoe's, Grieken en andere volken der oudheid. Zoo ver wil de spr. echter niet teruggaan. Hij grijpt te rug naar het jaar 1853, toen de Fransche graaf de Gaubinaud een boek publiceerde over supe rieure en inferieure rassen. Een van die rassen was dan het neusje van den zalm, nl. het Ari sche beste) ras. Nu hebben Arisch en ras niets met elkander te maken, dat is het zotte, zegt spr., die dit uit eenzet. (Taal- en rasbegrip hebben niets met elkander te maken). De kenmerken van het ras zijn onveranderlijk; de superioriteit van het Arische ras. gaat echter achteruit door de men ging met andere rassen. Die theorieën sloegen in Frankrijk niet erg in; in Duitschland echter zooveel te meer. Ri chard Wagner en de Anglo-Germanier Cham berlain propageerden ze echter krachtig; de laat ste schreef nieuwe verhandelingen over de ras sentheorie, nu echter met een sterk anti-semieti- schen inslag. De Germanen zijn bestemd om de wereldheerschappij uit te oefenen, zegt deze schr. in zijn verheerlijking van het Duitsche volk. Dr. Kruijt citeerde uit het werk van Cham berlain eenige fragmenten, waaruit cfk geest van den schr. sprak: een triomfgezang van de „Ger- manenherrliehkeit". Via Chamberlain komt spr. aan Rosenberg's Mythos, veel meer een zuivere lofzang dan wel een zakelijk betoog. De rassentheorie is, zegt spr. met nadruk, een quasi wetenschappelijke dekmantel voor anti pathieën, die in de maatschappij bestaan tus- schen volkeren en rassen onderling. Overal en in iedere eeuw weer kunnen deze theorieën opduiken bij verschijnselen van af gunst, anti-semietisme, anti-democratische en anti-sociale wenschen. En vooral niet te verge ten bij de pan-germanistische, imperialistische stroomingen, die in Duitschland steeds zoo le vendig geweest zijn. De theorie van het Gele Gevaar, destijds (voor 1914) zoo actueel bij onze naburen, heeft thans afgedaan. Ja, zelfs zijn ze nu Ariërs; het is immers een asgenoot geworden. Niet alleen in Europa, maar ook in de Ver- eenigde Staten kent men de vereering van het ras. Over de negerslavernij valt ook heel wat te zeggen. Spr. geeft daar een exposé van. Be halve de quasi-wetenschappelijke verhandelin gen van Chamberlain en Rosenberg zijn er ech ter deskundigen, die zich met de rassenleer grondig hebben bezig gehouden. Dr. Kruijt komt dan aan de wetenschappelijke rassenleer en de verdeeling van het blanke ras in Europa: Het Noordsche, het Alpinische en het Middellandsche Zee-ras, de drie hoofdrassen. Superieur is slechts de echte Nordicus (de langschedeligen met blauwe oogen en blonde haren) zegt de rassentheorie. Die lichamelijke kenmerken gaan gepaard met geestelijke ver schillen. En dat is de quintessence van de zaak. Het Nederlandsche volk is een conglomeraat van 4 sub-rassen. Evenmin is Duitschland een ras-eenheid. De psychische eigenschappen van het Noordsche ras zijn buitengewoon, zegt de leer. Zij zijn moedig, wilskrachtig, idealistisch en vrijheidslievend. De bloem der Nordici zou In de verschillende vrijheidsoorlogen gesneuveld zijn. De andere rassen zijn conservatief, serviel, kuddedieren, dom. En deze zijn in meerderheid katholiek zegt de leer. In tegenstelling met de Nordici, die protestant zijn. Spr. neemt deze verheerlijking onder de loupe en zegt, dat er bij een wetenschappelijke analyse weinig van al dit fraais overblijft. Op deze theorie voortbordurende zal de cul tuur der Westersche beschaving ten ondergaan door de „Entnordung". Tenzij het Noordsche ras in verzet komt. Dit nu is in Duitschland ge schied. Maar dit gebeurt dan op typische wijze: met maatstok en stamboek worden de grond slagen voor de teeltselectie gelegd. Dat zou dan meteen een psychische superioriteit moeten in houden. Uitvoerig becrïtiseert spr. aan de hand van de wetenschappelijke verhandelingen van bekende anti-rastheoretici deze theorieën, die na gron dig onderzoek en objectief analyseeren geen steek houden kunnen. Genieën zouden allen Nordici zijn: Socrates, Pericles, Luther, Dante, Rafaël Gouthe, Beetho ven waren echter zeer zeker geen van allen van het Noordsche ras. Evenmin kloppen de gods diensttheorie, de theorieën der vrijheidsliefde of van het zelfbewustzijn. De rassentheorieën, zooals die thans gepo neerd worden, zijn in wezen niet houdbaar ge bleken. Daar komt nog bij, dat iedere ras-theo reticus „zijn" ras het superieure acht te zijn. Vinden we geen hooge beschaving bij alle mo gelijke andere rassen- en subrassen? vraagt spr. nadrukkelijk. Hij geeft daar duidelijke voorbeel den van uit alle oorden der aarde en uit alle tijdperken der beschaving. Na de pauze behandelde dr. Kruijt het anti semietisme en de „ethiek van de rassenhaat". Ten deele zijn de Joden zelf er schuld aan, om dat ze geheel zichzelf gebleven zijn en zich zoo goed als niet vermengd hebben met andere ras sen. Zij konden zich zoodoende als ras sterk handhaven. De Jodenvervolgingen uit de mid deleeuwen vinden haar oorzaak in de gods dienstkwesties, immers „zij kruisigden den Christus". Spr. vertelde van de tallooze valsche beschuldigingen, die de Joden werden aange wreven in den loop der eeuwen. Broodnijd is wel het belangrijkste motief daartoe cn de meest dwaze beweringen worden in dit verband de Jo den ten laste gelegd. Wist men, dat de O.-I. Compagnie de stichting van een Jood was? J. P. Coen was een Jood (Coen Cohn Cohen! Individueel kan de Duitscher niet tegen den Jood op. noch als intellectueel, noch als finan cier. Collectief wel: met den gummiknuppel. Dat is een bewijs van groote zwakheid. Dit in te genstelling met het Nederlandsche volk, dat op zichzelf „Jood genoeg" is om zich met de Joden te durven en te willen meten, zegt spr. Ook om de ontevredenheid van het lagere volk af te leiden vond men in den Jood een zonde bok. (Rusland in de 19de, Duitschland in de 20e geuw). Zij moeten dienen om de aandacht af te i leiden van de eigenlijke' fouten van 'regeérings- systemen. De quasi-wetenschappelijke rassenleer is één groote leugen, zegt spr. Na afloop van zijn rede bestond er gelegen heid tot het stellen van vragen, die door dr. Kruijt beantwoord werden. Vergadering Liberale Staatspartij. De afdeeling Velsen der Liberale Staats partij hield gisteravond een vergadering in het Rex Theater, die matig bezocht was. Aan de openbare bijeenkomst ging een ledenvergadering vooraf, waarin de aftreden de bestuursleden de heeren A. Mijs, J. W. Slig- ting en J. L. Uitzinger bij acclamatie herkozen werden. De voorzitter de heer C. Kool opende de openbare vergadering met een woord van welkom, waarna hij een korte uiteenzetting gaf van de liberale beginselen. Tegenover de vraag: „Wat heeft het liberalisme gebracht?", stelde spreker de vraag: „Wat hebben de an dere partijen gebracht?" De Christelijke groe pen hebben ons de verdeeldheid gebracht en ook de andere partijen hebben daaraan mee gewerkt. Spreker ontkende, dat het liberalisme geen toekomst meer heeft. Al heeft het dan geen vat meer op de defaitisten, die de libe rale rijen verlaten hebben, er zijn de jonge ren, die gewonnen moeten worden. De spreker van den avond drs. G. v. d. Burg verkreeg daarop het woord. „Morgen gaat het beter" was het cadeau, dat hij op zijn tafeltje vond (een reclame voor de film). De uitslag van de verkiezingen in België wijzen er op, dat het inderdaad morgen beter gaat en spreker hoopt, dat het bij de verkiezingen in ons land ook beter zal gaan. Spreker wees er op. dat het gisteren zeker beter ging, n.l. toen de liberalen aan het bewind waren. Drs. v. d. Burg wees er op, dat de liberalen niet debatteeren met de N.S.B. om hun vergadering niet belangrijk te maken. Bovendien wees Ir. Mussert een verzoek om op een liberale vergadering te debatteeren af, want „een N.S.B.'er debatteert niet, die decreteert alleen". Nochtans stelt spreker zich gaarne beschikbaar voor een debat met de N.S.B., maar dan moeten ze maar op de vergaderingen der liberalen komen. De heer v. d. Burg besprak daarna de internatio nale politiek, in het bijzonder de annexatie van Tsjecho-Slowakije. Hij toonde aan, hoe het mogelijk is geweest, dat Hitier heeft kunnen doen wat hij heeft gedaan. Hij citeerde Mac- chiavelli's woorden uit diens „Vorst", die als voor den huidigen dag geschreven waren. Fel hekelde spreker de verheerlijking van den oorlog in Duitschland. Voor Nederland is uit het gebeurde na Mün- chen een les te trekken. Vier groote mogend heden vonden een compromis ter handhaving van den vrede: de toevoeging der Sudeten Duitschers aan Duitschland. De annexatie van Tsjecho-Slowakije is het gevolg van dit systeem geweest. Dit systeem kan voor ons slechts nadeel beteekenen. Wij gevoelen niets voor scheidsrechters, die over ons zouden kunnen praten, over ons zouden kunnen heer- schen voor hun eigen belang. Tegenover de Duitsche politiek is de collectieve veiligheid te stellen. „Artisjokken moet men blad voor blad eten", heeft eens Bismarck gezegd. Spreker laakte de houding van de pers der N.S.B. in verband met de gebeurtenissen van den laat- sten tijd. Een fel artikel in een der Duitsche bladen over de bekende kogelgaatjes bleek uit het Nationale Dagblad te zijn vertaald. Spreker citeerde een „gedicht" van Van Rappard, waarin niets minder dan aansluiting van Ne derland bij Duitschland wordt gepropageerd. Deze landsverrader woont nog steeds in ons land en minister Goseling heeft het te druk met Oss om zich met Van Rappard te be moeien. De heer v. d. Burg besprak daarna de coali tie, die hij onbestaanbaar noemde. De basis van een Nederlandsche regeering moet zijn een program, dat bevat de twee punten: hand having van onze onafhankelijkheid en bestrij ding der werkloosheid. De regeering Colijn is er niet in geslaagd deze twee punten uit te voeren. De maatregelen van de regeering Colijn tot beteugeling van de werkloosheid onder de jeugd zijn onvoldoende. De liberalen willen verplicht onderwijs voor de werklooze jeugd. Boven alle wenschen staat de liberale wensch: Nederland voor 100% als Nederland te behouden. Drs. v. d. Burg besprak daarna het anti-semietisme, dat door Duitscheland wordt geëxporteerd om een basis te vormen voor het nationaal-socialisme. Spreker besloot zijn rede met het opsommen der Duitsche wenschen. Na de pauze was er gelegenheid met den spreker van gedachten te wisselen, waarvan door een drietal bezoekers gebruik werd ge maakt. Filmvoorstelling C. J. M. V. Dinsdag 18 April a.s. zal de Chr. Jonge Man- nen-Vereeniging ,,'tMosterdzaadje" een film avond geven in het gebouw voor Chr. Belan gen. Een drietal films zal worden vertoond, nl. Fer Oceaanstoomer naar Zuid-Amerika, De Grijze Uil en zijn bevers (een natuurfilm van een kolonie bevers, door het Indianen-opper hoofd De Grijze Uil opgekweekt) en de rolprent van het Ned. Jongelingsverbond, toegelicht dooi den heer Faber, bondsbestuurder te Amsterdam. Is hier iets van U bij De vorige week werden als gevonden voor werpen aangegeven: Gevonden te IJmuiden; dameshandschoen en kinderhandschoen, pak met inhoud, bank biljet, beige regenjas in doos, ceintuur, hee- renhoed, portemonnaie met inhoud, dames polshorloge. Gevonden te IJmuiden (O.)diverse hand schoenen, bril in étui, autowiel met band, muts, huissleutel, belastingmerk in étui, por temonnaie met inhoud, pet, boodschappen- tasch, overall. Gevonden té Santpoort: bruine dames ceintuur, twee handschoenen, komen aanloo- pen een hond. Gouden jubileum K. N. V. B. Aanbieding van een geschenk door alle clubs? In Hotel „Terminus" te Utrecht heeft een be spreking plaats gehad tusschen het bestuur dei- Federatie der Eerste Klassers en het bestuur der Federatie van 2e, 3e en 4e klassers, inzake de mogelijkheid om te geraken tot de aanbiding van een nader te bepalen geschenk aan den K. N. V. B., ter gelegenheid van het a.s. gouden jubileum in December 1939, door alle clubs in Neder land gezamenlijk. Terzake werd overeenstem ming bereikt. Met de voorbereiding van de uitvoering van dit plan werden belast de heeren J. W. L. Scher- penhuizen (secretaris Federatie 2e, 3e en 4e klassers) en W. Chr. Suwerink (secretaris Fe deratie Eerste klassers). AANGEKOMEN. 31 Maart: Lekhaven s.s. Buenos ^Aires Cushendall s.s. Swaóiéa I Zuiderkerk s.s. Japan j Friesland s.s.' Danzig 1 April: Patria s.s. Rotterdam; Amsterdam sl.b. Nieuwediep Nicolaou Maria s.s.'Hamburg Groenlo s.s. Bordeaux Cordillera m.s. Pto Barrios Lottie R. m.s. Llaneily. Savonia s.s. Gothenburg 2 April: Dea Mazella. s.s. Huejva Mary m.s. Duinkerken Dagfred m.s. New Orleans Euro s.s. Bona Zeeland s.s. New Castle Prowess m.s. Londen Soborg s.s. Bilbao i Trito s.s. Fowey Vliestroom s.s. Huil Cabo m.s. Londen Merel s.s. Londen Poelau Bras m.s. Hamburg Ganymedes s.s. Hamburg Wea m.s. Londen Mangen s.s. Otterbacken Schokland s.s. Newcastle Hercules s.s. Hamburg Ek s.s. Oslo 3 April:- Rhein s.s. Hamburg Kurmark s.s. Macassar Fenris m.s. Corpus Christie Orpheus s.s. Gothenburg Arete S.s. Swansea Tromp la-. Nieuwediep Moordrecht m.s. Port-Arthur Aruba s.s. Newcastle Waterland s.s. Hamburg Benvenue s.s. Rangoon. VERTROKKEN. 31 Maart: Ubena s.s. Liepaja Costa Rica s.s. West Indië Elusa m.s. St. Kitts Odysséus s.s. Danzig Nereus s.s. Rotterdam Amstelkerk s.s. West Afrika Phronfis m.s. Swansea Venersborg s.s. Malmo Drittura m.s. Kings Lynn Akershüs s.s. Oslo 1 April: Lovland s.s. Casablanca Asturias s.s. New Castle Utrecht sl.b. Nieuwediep Patria s.s. Gothenburg Eems m.s. Goole Max-ne-m.s. Parijs Gateshead s.s. New Castle Zuiderkerk s.s. Hamburg Simon Bolivar s.s. Hamburg Helena m.s. Esbjerg Prahova s.s. Gdynia Bennekom s.s. Hftmburg Dennis Rose s.s. Seaham Astarte s.s. Bremen Cushendall s.s. Blyth Perseus s.s. Kopenhagen Hebe s.s. Hamburg Barendsz m.s. Duisburg IJstroom m.s. Leith Enid Mary s.s. Goole Olga m.s. Londen Nykerk s.s. Beira Venta s.s. Liepaja Amstel stroom m.s. Huil Vechtstroom s.s. Londen Hontestroom s.s. Londen Cordillera m.s. Hamburg 2 April: KL Oldendorff s.s. Herrenwyk Margeritis s.s. Antwerpen ij Verandering van station. De hier gestationeerde zeesleepboot Utrecht is naar Nieuwediep gedirigeerd ter tijdelijke vervanging van de sleepboot Amsterdam, welke naar hier is gekomen om te dokken en een schoonmaakbeurt te ondergaan. Ertsaanvoer. Met het Italiaansche stoomschip Euro is van Bona een volle lading erts bij de Hoogovens aangevoerd. Met een zelfde lading kwam het Deensche s.s. Soborg van Bilbao aan genoemd bedrijf aan. Schecpvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier binnen 77 stoom- en motorschepen, waarvan er 63 voor Amsterdam bestemd waren, 9 schepen voor IJmuiden, 2 voor Zaandam en 3 voor andere binnenlandsche havens. Kolenaanvoer. Het Nederlandsche stoomschip Zeeland is hier van New Castle aangekomen met een lading kolen voor de Hoogovens. IJzerverscheping. Na in Amsterdam gebunkerd te hebben is het van Bordeaux komend Nederlandsche stoom schip Groenlo in de buitenhaven van het Hoog- ovenbedrijf aangekomen om een lading ijzer in te nemen. Weer in de vaart. Het Grieksche s.s. Margaritis, dat 16 Nov. 1.1. van Rottex-dam te Amsterdam arriveerde, heeft sedertdien in de haven van de hoofdstad opgelegen. Maandagavond aanvaardde het schip, na de inmiddels aangekomen bemanning ge monsterd te hebben, weer de reis en vertrok van hier naar Antwerpen. Het schip zal aldaar gedokt worden alvorens de groote reis naar Zuid Amerikaansche havens te ondernemen. Vlootvermindering. Het in 1914 gebouwdetankmotorschip Selene van de Koninklijke Shell is van het Nederland sche schepenregister afgevoerd, omdat het thans onder Engelsche vlag is gebracht. Het in 1921 gebouwde tankmotorschip Scopas SCHIP VAN Ajax (Ned.) Aurora (Ned.) Arendskerk (Ned.) x) Abadan (Zw.) x) Alcïnous (Ned.) x) Bodegraven (Ned.) x) Barneveld (Ned.) Bintang (Ned.) x) Breda (Ned.) British Lady (Br.) Bloemfontein (Ned.) Boskoop (Ned.) Bretagne (Deen) Bennekom (Ned.) Boschfóntefn (Ned.) Cordillera (Du.) Caribia (Du.) x) Dolius (Br.) Edward Blyden (Eng.) Eemland (Ned.) Euterpe (Ned.) Evertsèn (Ned.) Erpel (Du.) Frangois L. D. (Fx*aiisch Foxen (Zw.) Gambian (Eng.) Gleneax-n (Eng.) x) Glóriastella (Ital.) Georgios G. (Gr.) Glenroy (Br.) Helmspey (Eng.) Halle (Du.) Heemskerk (Ned.) x) Hebe (Ned.) Helder (Ned.) - - - loannis P. Goulandris (G Iris (Ned.) Inversuir (Br.) x) Irene (Ned.) - Kosti (Gr.) Let-o (Ned.) Liberian (Br.) Laertes (Ned.) Maron (Eng.) x) M.v.St. Aldegonde (Ned Meliskerk (Ned.) x) Menes (Du.) Murena (Ned.) Matros (Pan.) Melampus (Ned.) Myrmidon (Eng.) x) Mars (Ned.) Magdeburg (Du.) Maaskerk (Ned.) x) Urestes (Ned.) Oberon (Ned.) Panachandros (Gr.) Poelau Tello (Ned.) Poelau Roebiah (Ned.) Poelau Laut (Ned.) Patria (Ned.) Pluto (Ned.) Polydorus (Ned.) Ftendsburg (Du.) Rhesus (Eng.) x Springfontein (Ned.) x) Saturnus (Ned.) Saudades (Port.) Stella (Ned.) Salland (Ned.) Stuyvesant (Ned.) Socrates (Ned.) Schieland (Ned.) Soemba (Ned.) x) Simon Bolivar (Ned.) Scandinavië (Fin) Stromboli (Noor) Titus (Ned.) Triton (Ned.) Trajanus (Ned.) Tawali (Ned.) x) Tjikembang (Ned.) x) Tiberius (Ned.) Theseus (Ned.) Ulysses (Ned.) Voluntas (Ital.) Wipunen (Fin) Westland (Ned.) Stettin Midd. Zee (via R'dam) Japan Aruba Batavia Chili Chili Batavia Chili Abadan (via R'dam) Zuid Afrika Chili La Plata Hamburg Z. Afrika Hamburg (v. IJm.) Pto Barrios (v. IJm.) Japan W. Afrika Santos Danzig Tallinn Kotka La Plata Ottex-backen W. Afrika Japan La Plata La Plata Japan Bassein Ned. Indië Zuid Afrika Hamburg Chili La Plata Bordeaux Port Arthur Midd. Zee Pt Redan West Afrika West Afrika Ned. Indië Batavia Batavia Zuid Afrika Ned. Indië Curagao (via R'dam) La F*lata Batavia Batavia Midd. Zee Batavia West Afrika Alexandrië (via Antw.) West Indië La Plata Batavia Batavia Batavia Danzig Kopenhagen Hamburg Bintang Batavia Zuid Afrika Alexandrië La Plata Zw. Zee (via R'dam) Buenos Aires West Indië West Indië Sunderland Ned. Indië Hamburg Saffi Ch'ristiansand Midd. Zee Zw. Zee Venetië Ned. Indië Oost Azië Alexandrië Stettin Zw.. Zee Buenos Aires La Plata Buenos Aires Verm. aankomst 4 April 8 April 13 April 10 Mei 16 April 7 April 9 April 29 April 14 Juni 8 April 4 April 7 April 5 April 20 April 6 .April 9 April 7 April 28 April 8 Mei 20 April 9 April 7 April 11 April 4 April 12 Aprü 5 April 14 April 21 Mei 21 April 8 Mei 6 April 21 April 8 Apx-il 9 April 8 April 18 April heden 4 April 13 April t2 April 10 April 18 April 1 Mei 8 April 28 April 9 April 12 April 5 April 15 Apx-il 9 April heden 2 April 11 April 9 April 18 April 9' April 6 April 14 April LAATSTE BERICHT 2 April van BrunsbutteL 31 Maart van Gibraltar. 2 Apx-il' van Kobé. 27 Maax-t vertrokken, vertrekt 8 April. 29 Maart van Curagao. 28 Maart van Curagao. 31 Maart van Port Said. 31 Maart van Paita. pass. 30 Maart Gibraltar. 2 April van Ouessant. 30 Maart van Valparaiso. 20 Maart te Buenos Aires, in lading. 2 Apx-il te Beira. vertrekt 8 April, vertrekt 8 April. 24 Maart te Hongkong. 1 Maart te Rotterdam. 22 Maart van Ceara. 31 Maart vertrokken. 1 April vertrokken. 31 Maart vertrokken. 29 Maart van Santa Fé. 2 April vertrokken. 29 Maart van Addah. pass. 2 April Gibraltar. 24 Maart van Dakar. 25 Maart van Montevideo. 1 Apx-il van Singapore. 16 Maart te Rangoon. 3 April van Port Said, vertr. 8 Apx-il van Hamburg, vertrekt 6 April. 30 Maax-t van Callao. 29 Maart van Dakar. 1 April van La Pallice, 24 Maart vertrokken. 31 Maart van Napels. 27 Maart van Bona. 28 Maart van Freetown. 29 Maart van Las Palmas. vertrekt 15 April. 22 Maart van Belawan. 29 Maart van Colombo. 2 April van Mombassa. 31 Maax-t van Padang. 1 April te Vlaardingen. 18 Maart van Santa Fé. 29 Maart van Padang. 1 April vertrokken. 1 Apx-il te Messina. 31 Maart van Bintang. 1 April van Lagos, pass. 3 April Lydd. 4 Maart van de Azoren. 25 Maart van Dakar. 23 Maart van Sabang. 31 Maax-t van Sabang. in lading. 31 Maart vertrokken, pass. 2 April Brunsbuttel. vertrekt 8 April, 30 Maart van Port Said. 1 April van Gibraltar. 1 April van Marseille. 31 Maax-t van Piraeus. 30 Maart van Rosario. 27 Maart van Izmir. 1 April te Montevideo. 24 Maart van Barbados. 29 Maax-t van Barbados. 4 April vertrokken. 3 April van Beyrouth, vertrekt 8 April. 27 Maart vertrokken. 1 April vertrokken. 1 April te Dubrovnik. 31 Maart van Tunis. 21 Maart van Palermo. 31 Maart van Belawan. 27 Maart van Colombo. 1 April te Bourgas. in lading. 2 April te Stamboul. 28 Maart van Dakar. 23 Maart van St. Vincent. 29 Maart v. Pernambuco. Schepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 ton, van de Koninklijke Shell dat bruto 57ro 3381 ton meet en sedert eenigen tiU ""«tta landsch Indië als depótschip gebruikt111 verkocht om gesloopt te worden. Wer<*, is Met het van Bassein komende6 „Benvenue" werd gisteren de eerste larf voor Zaandam aangevoerd in dit jaar Als volgende z.g. rijstboot wordt het Britsche s.s. „Helmspey" van dezelfde plaats met een dergelijke lading te 7 verwacht. Het schip ligt op het oogenS11*® bij te laden in de haven van Rangoon. n°8 Het Nederlandsche tanknmtorschfi!ePSv?e® drecht" passeerde gisteren, komende van" d Arthur met een lading petroleum en h het Noordzeekanaal naar Amsterdam ^e?zine. diepgang van 8,5 Meter. mel «en Het van Macassar komende Duitsche e schip „Kurmark" werd alhier geschut mt diepgang van 7,6 Meter, terwijl het van R 653 naar Zaandam bestemde s.s. Benvenue gang van 8,2 Meter had. ^«P* Het Noorsche tankmotorschip „F<mris" fols,!ei1 de gisteren, van Corpus Christie via Haw?f' mende, naar Amsterdam ten einde aldaar e noodzakelijk geworden reparaties te one in het dok van de Amsterdamsche Maatschappij aldaar. Om de geleden aanvaringsschade, welke u Ms. kruiser „Tromp" eenige maanden geiJl' in de haven van Lissabon beliep, afdoende repareeren kwam genoemd schip gistermoreï van Nieuwediep naar Amsterdam. Het schink deze schade repareeren op de werf van de N -derlandsche Scheepsbouw Mij. aldaar. Aanvoer anthraeiei Gisteren arriveerde het van Swansea komen de Zweedsche s.s. „Arete" met een ladin" anthraciet bestemd voor de inkoop-combinati! van het Hoogovenbedrijf, alhier. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor IJmuiden en het daaronder behoorende ambtsgebied werd ge- durende de maand Maart ingelegd f 75.73513 en terugbetaald f 66.106.14. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt tot nummer 29.181. Naar liet eind van de haring, visscherij. Sterk gedaalde prijien. Het begint er nu werkelijk op te lijken, dat het einde van de haringvisscherij nabij is. Nadat vele tienduizenden kisten door de trawlers wer den aangevoex-d een bijzonder verschijnsel in dezen tijd van het jaar welke tegen behoor lijke prijzen alle hun weg vonden in hoofdzaak naar de rookerijen in het binnenland, is er gis teren „de klad in gekomen". Van de drie traw lers die gisteren met haring aan den afslag wa ren kon alleen de Delft voor haar vangst van ca. 1700 kisten een goeden px-ijs maken, gemiddeld ca. f 3 per kist. De Ewald en de Utrecht met resp. ca. 700 en 600 kisten maakten gemiddeld nauwelijks f 2. Er was veel kleine haring bij en de kwaliteit van sommige partijen was slecht; er "werd zelfs haring verkocht voor 80 ets. per kist, maar die kon nauwelijks den naam van con- sumptievisch waard genoemd worden. Wanneer deze visscherij spoedig mocht at- loopen zal dit niet komen doordat er geen haring meer is, maar doordat de vangsten geen loo- nenden prijs meer opbx-engen. IJMUIDER OPERETTE VEREENIGING. Zooals uit een oproep in de advertentie* kolommen blijkt, verzoekt het bestuur der IJmuider Operette Vereeniging, de donateur*, die de uitvoeringen van de operette „In het' Witte Paard" op Donderdag 20 en 27 April a.s, in het ThaliaTheater te geven, willen bijwo nen en bij wie nog niet over de donatiegelden is beschikt geworden, zich zoo spoedig moge lijk te willen wenden tot een der bestuursleden, R.-K. Middenstandsvereeniging „De Hanze". Gisteravond werd in het St. Fidelisgebouw wederom een buitengewone ledenvergadering gehouden van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" afd. IJmuiden. De voorzitter, de heer L. v. Noort, opende de vex-gadering met den Christelijken Groet en heette de aanwezigen, in het bijzonder den geestelijken adviseur pater Er- nestus, welkom. Spreker deelde mede, dat te ge legener tijd het algemeene eenrichtingverkeer in de Kalverstraat wel zal worden opgeheven dat dan alleen zal gelden voor het hoofdverkeer. De notulen werden voorgelezen en in dank ge- teekend. Pater Ernestus beprak in een rede het onder werp: „Het zakenleven en de katholieke moraal". In handel en wandel van den zakenman, aldus de spreker, ligt diens plicht. De middenstander mag in zijn zakenleven zijn godsdienst niet weg cijferen. Absolute en vrije concurrentie is in zijn grond reeds verderfelijk voor den maatschappelijk ken toestand, niet minder dus voor het gods dienstig leven. Spreker zette dit alles met voorbeelden uit het dagelijksch leven op duidelijke wijze uiteen. De zakenman, zoo zeide spreker, heeft niet alleen een plicht ten opzichte van zichzelf, maar ook een sociale taak. Een dankbaar applaus was het loon voor den spreker. Namens de vergadering dankte de heer L, v, Noort pater Ernestus voor zijn woord en deelde mede, dat op deze rede in een volgende vergade ring een vervolg zal komen. De kascontrole-commissie deelde mede dat de boeken van den penningmeester in orde bevon den waren, waarvoor den penningmeester, den heer Demmers, een woord van dank toegespro ken werd. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende bestuursleden bij accla matie herkozen. Bij de rondvraag werd, men zou haast zeg gen traditioneel, gespx-oken over de verkeers- kwestie in de Kalvex-straat. De voorzitter sloot tenslotte de op de gebx-uikelijke wijze. HAARLEM, 3 April Bevallen 30 Maart: J. M. Beekelaar-Usen- dijk, z.; 31 Maart: J. Molenaar—Aiking,2- A. Koedooderde Heij,, d.; A. B. Weijs— •Bos, d.; P. H. J. Brouwer—Knierim, L. FutselaarWiesebron, z.; M. J. van aas- kumDerks, z.; 2 April: A. van Os—Knap, o-i C. T. Kuipers—Broekman, d.; M. P. •va".a.e" Bosch—van den Berg, d.; C. de Mes— Overleden 30 Maart: P. H. J. Francot, V? I- Maerten van Heemskerkstraat; 31 Maa G. Ramp, 54- j., President Steijnstraat; Eynthoven—Smit, 51 j., Kamperlaan; J- 5 m„ z. v. J. A. Overtoom, President BW» straat; 1 April J. van den Bosch, 78 j.,wes houtpark; M. E. Stoel, 61 j., Linnaeuslaan, P. van Everdingen—Laadstra, 30 J-> 70 straat; 2 April: G. Kuipers-van f^f'. j., Croesenstraat; D. Dekker, 3 April: H.. 7 m., z. V. C. Z. schestraat. 1., Dree^ J' Leid«

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2