Krims chi erei land had altijd groote aantrekkingskracht K. L. M. koopt DC 5 toestellen. Ik ontdek Amerika \JDC VUURSLAG 1 - - In Batum, enkele uren van Tiflis, ten zui den van de Kaukasus, stappen we op de Rus sische Zwarte Zee-boot. Luxe van eenig belang is op ons vervoermiddel niet tevinden. De toeristen-banken van hard hout staan juist opgesteld achter de reddingsbooten, zoodat we overeind moeten gaan staan om het land schap in oogenschouw te nemen. Inderdaad is dat de moeite waard. Tegen het bergland lig gen Poti, Sukhum, Sochi en nog een aantal andere dorpen. Daarna bereiken we den nau- wen doorgang tusschen de Zwarte Zee en de Zee van Azov, waarna het Krimschiereiland voor ons ligt. Yalta is ons haltestation en wel dra staan we op Russischen bodem. De ge schiedenis van dit gebiedsdeel is wel zeer be wogen geweest. En waarom trok dit groene schiereiland, zooals de Krim-Tartaren dit land noemden, gedurende eeuwen achtereen volken uit vèr-verwijderde gebieden? Vanwaar deze groote belangstelling juist voor de Krim? In hoofdzaak door de groote rijkdommen, welke dit land heeft. Want naast waardevolle mine ralen is de Krim een rijk graanland en ten slotte werd het een geliefd toeristenoord. Dichters naast schrijvers hebben in den loop der eeuwen zich herhaaldelijk aangetrokken gevoeld tot de schoonheden, welke in dat grillig gevormde stukje land te vinden zijn. Ook nu is dat nog het geval. De woeste kus ten, de blauw gekleurde baaien, de oude ves tingen, de plantengroei inspireerden dezen het land te beschrijven, genen om op het doek dat alles vast te leggen of te doen bezingen. Men denke slechts aan uitingen van Racine, Goethe, Mark Twain, Pushkin, Claude Farrere en zoovele anderen. Maar ook beroemde bota nisten hebben het Krimschiereiland bezocht en er gearbeid. Daaronder behooren bijv. Bie- berstein, Pallas, Steven en Hablitz. Maar de Krim herbergde destijds ook den beroemden bouwmeester Stackenschneider, den ontwer per van de paleizen van den laatsten Tsaar, Nicolaas II. Het beroemde Livadia is wel het meest bekende. Zoowel om dit paleis als om de andere, welke nog op het Krimschiereiland te vinden zijn, treffen wij thans nog de prach tige parken aan. Beroemde tuinarchtitecten hebben daaraan destijds medewerking ver leend. Onder hen mogen o.m. gerangschikt worden mannen als Savani, Ross en Karl Kramer. Deze opsomming uiterst beperkt gehou den moge slechts bijdragen om den lezer te verduidelijken hoe zeer het Krimschier eiland in vroegere tijden in de belangstelling stond. Maar ook thans is dit gebiedsgedeelte van Sovjet-Rusland nog van beteekenis. Het vormt tegenwoordig een afzonderlijke repu bliek. Vooral economisch beschouwd is dit land vangrootbelang. Zonder aanspraakte mogen inaken op volledigheid zij er op ge wezen, dat land- en tuinbouw, w.o. tabaks cultuur, druivencul'tuur, de teelt van medici nale kruiden enz. tot de huidige rijkdommen behooren. De bodem levert natuur-asphalt, ijzer, mangaan, borax, sulphaten enz. Aan de kusten wordt de vischvangst uitgeoefend. Geo logisch beschouwd bevinden we ons daar in een hoogst interessant gebied. De nacht van 11 op 12 September 1927 deed de bevolking er nog eens weer aan herinneren, dat de Krim nog altijd vulkanische neigingen bezit. Een hevige aardbeving deed de bewoners opschrik ken. Zoo trekken we per auto door dit merk waardige land. Overblijfselen van oude cul turen wisselen elkander in een bonte rij af. Kan het ook wel anders? Scythen, Grieken, Romeinen, Gothen, Hunnen, Tartaren en Turken hebben er alle hun invloed uitge oefend. Het nieuwe leven concentreert zich in de eerste plaats in Yalta en Sebastopol. In eerstgenoemde stad vinden wij onderdak. Het hotel is het beste hetwelk wij op een reis van 31 dagen in Sovjet-Rusland buiten Lenin grad en Moskou hebben gehad. Daar was een glimp te bemerken van wat men den vreemdeling moet aanbieden om van een land een werkelijk toeristenland te maken. Yalta en omgeving noemt men de Russische Rivièra. Maar men stelle zich daarvan niet al te veel voor. De boulevards, de hotel-paleizen en het mondaine leven van de Fransche Rivièra vindt men ginds op het- Krimschiereiland zeker niet. Wel is Yalta's omgeving bekoorlijk. Op den achtergrond verheft zich het bergland, waar van de stad beschutting geniet. Het aantal dagen, dat de zon schijnt is grooter dan aan de Fransche zuidkust. Vandaar dan ook, dat in de wintermaanden in Yalta's omgeving vele zieken herstel zoeken. Den toerist brengt men in de eerste plaats naar Orianda en Livadia. En niet ten onrech te. Het zijn twee paleizen, die destijds aan Tsaar Nicolaas H behoorden en waar deze dikwijls vertoefde. Orianda is omgeven door een prachtigen tuin, aangelegd door den ar chitect Ross. In 1882 werd dit bouwwerk door brand verwoest, nadat het in 1853 onder lei ding van Stackenschneider was gebouwd, in opdracht van den Hertog Constantijn Niko- layevich. Op een rotsgedeelte in de onmiddel lijke omgeving van het park zijn een groot zomerhuis en een kerk, in Byzantijnschen stijl gebouwd. Orianda is met Livadia verbon den door een breeden weg. Livadia zelf heeft een oppervlakte van 350 H.A., waarvan een gedeelte bézet is met wijngaarden. Het nieuwe paleis werd in 1911 gebouwd onder leiding van Krasnot in Italiaanschen Renaïssance-stijl. Het bevat ongeveer een honderdtal kamers en wordt tegenwoordig gebruikt als sanato rium voor zieke boeren. In de naaste omge ving is nog een kleiner paleis te bezichtigen in Oosterschen stijl opgetrokken. In den tuin van dit paleis is de beroemde Nymph-fontein te bewonderen, welke destijds door Graaf Potocki, den vroegeren eigenaar van Livadia, naar deze omgeving is gebracht. Maar daar mede is de rijkdom aan paleizen niet ten ein de. Ook Massandra is een bezoek ten volle waard. Dit paleis werd gebouwd voor Alexan der III en opgetrokken in stijl Lodewijk XIII. De mooiste omgeving vormen dè z.g. Nikitski- tuinen, ongeveer 6 K.M. van Yalta gelegen. Zij dateeren uit het jaar 1812 en zijn aange legd door den beroemden botanist Steven. De totale oppervlakte bedraagt circa 96 H.A., waarvan 45 H.A. druiventuinen, die de be roemde tafelwijnen voortbrengen. Op 't over schietende gedeelte groeien op den kouden grond bijzondere plantensoorten uit Japan, Britsch-Indië, Zuid-Ameri!fa en tal van an- 'dere gebieden. Een der meest beroemde direc teuren van dezen plantentuin was destijds prof. Kuznetsov. Ten slotte verlaten we Yalta en gaan naar Sebastopol. Deze stad is wereldberoemd, niet alleen door den historischen slag daar in 1854 geleverd, maar ook als centrum van oude cul tuur en als middelpunt van de revolutionaire beweging langs de Zwarte zeekust. Maar naast dat alles is Sebastopol een industrieel cen trum. De stad werd in 1783 gesticht naast het kleine Tartaren-dorp Akhptar. Potyëmkin was de bouwer van de havencomplexen van Sebastopol. Bij het begin van den Krim-oorlog had de stad circa 50.000 inwoners. De Geal lieerden verwoestten Sebastopol en het duurde geruimen tijd voordat een nieuwe stad verrees. Daarvan was feitelijk eerst sprake na 1876, toen Sebastopol met treinverbindingen werd verbonden met -het overige Rusland. In den nieuweren tijd heeft de stad herhaaldelijk de aandacht van de wereld op zich weten te ves tigen. De revolutionaire actie van de matro zen der Zwarte Zeevloot in 1905 is overbekend. Sebastopol is als het ware amphitheaters- gewijze gebouwd en omsluit een breede baai, welke als een uiterst veilige ligplaats be schouwd moet worden. De breede boulevards en het zeer levendige verkeer verraden een groote mate van activiteit. Op de Primorski- boulevard, of Marine Parade, herinnert een batterij kanonnen aan het jaar 1855, want van die plaats werd toen de verdediging dei- stad geleid. Daar waar men toen de schepen liet zinken om den zee-ingang te versperren staat een monument. Hoogst interessant is het wereldberoemde diorama van het beleg van Sebastopol, gelegen in een park, aan het einde der Lenin-straat. Dit diorama is ge schilderd door Raubaud en stelt voor den aanval der geallieerde troepen op Sebastopol op een Juni-morgen in 1855. Dit schilderstuk is 176 meter lang en 24 meter hoog. Het is een meesterwerk. Door het steppengebied van de Krim ver- laten we dit merkwaardige gedeelte van Sovjet-Rusland, hetwelk voor velen een on bekend oord is, maar een terrein met vele be zienswaardigheden en een hoogst belangwek kende geschiedenis. DE HEER J. KAYA OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage is overleden de heer J. Kaya, een bekend voorman van het Indo- Europeesch verbond. Voor deze vereeniging is de overledene zoowel in Nederlandsch-Indië als in Nederland krachtig werkzaam geweest. Russisch-Japansche visscherij- overeenkoinst. MOSKOU, 3 April. Er is een Sovjet Russisch-Japanse he visscherij- overeenkomst geteekend, die een jaar geldig zal zijn. Overeenkomstig dit verdrag zullen de Ja panners deelnemen aan de inschrijving voor vischconcessies op 4 April te Wladiwostok. Bij de overeenkomst zijn aan de Japansche visschers 27 concessies ontnomen en zijn de kosten voor de overigen'met 10 pet. ver hoogd, een extra-uitgave van 300.000 yen voor de Japanners. De Japansche visschers behouden 359 con cessies waarvan 254 voor den tijd van vijf jaar waren verleend. In Sovjet-Russische kringen is men zeer tevreden over de overeen komst. aangezien de Japanners hiermede heb ben toegegeven, dat de Sovjets het recht hebben concessiés in te trekken en omdat is teruggekeerd tot het systeem van inschrij vingen waartegen men zich van Japansche zijde heeft verzet. Marine bestell 31 torpedowater vliegtuigen. 'S-GRAVENHAGE 3 April. De Koninklijke Marine heeft dezer dagen aan de N.V. Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek Fokker opdracht gegeven voor de levering van 31 torpedowatervlieg tuigen van het type Fokker T. 8 W., bestemd voor den dienst der Koninklijke Marine. Zooals bekend is hebben de Fokker fabrieken in opdracht van de marine reeds een serie van vijf toestellen van dit type in aanbouw. Het eerste van deze serie bevindt zich te Sclielling- woude, waar de proefvluchten een gunstig verloop hebben. EINDEXAMEN. Aan de Rijkstuinbouwschool voor de Bloem bollenteelt te Lisse is het diploma der school o.a. toegekend aan: C. Th. v. d. Bos te Heemstede, met aanteekening voor Engelsch, Fransch, Zweedsch, Steno en Mach.schr. Van de klasse I naar klasse II gingen over: Ch. A. Duijn te Santpoort en D. C. van Egmond, F. Muller te Hillegom. Van de klasse II naar klasse III o.a.: J. Hyl- kema te Hillegom en V. Roozen van Daalen te Bloemendaal. De K.L.M. heeft besloten over te gaan tot den aankoop van vier vliegtuigen van het type D.C. 5, het nieuwste product van de Douglas- fabrieken. De vliegtuigen kunnen in het najaar in Nederland aankomen en zullen in den aan vang van 1940 ter beschikking zijn voor het net in het binnenLand en in Europa. De D.C. 5 is een hoogdekker, ingericht voor het vervoer van 22 passagiers en voorzien van een inklapbaar landingsgestel met neuswiel. Het wordt als zeer economisch beschouwd. De New-Yorker zooals hij iseen rustig burger. Al is de politiek nog zoo interessant wie een ander volk wil leèren kennen moet het eer ste aandacht schenken aan .de menschelijke en de alledaagsche toestanden, die hij in het vreem de land aantreft. Uit al de doodgewone détails van het alledaagsche leven leert ge een volk kennen. Uit zijn gewoonten, zijn liefhebberijen, zijn dagelijksche zorgen en genoegens komen veel dingen voort, die wij geneigd zijn als belang wekkender te beschouwen. Ook zijn politieke gezindheid, zijn politieke Hefde en zijn politieke haat komen er uit voort. Wie New-York wil leeren kennnen, een stad van bijna acht mil- lioen inwoners, die zoo grooten invloed heeft op het beeld van de Vereenïgde Staten, moet den New-Yorker zooals hij is leeren kennen. Voorop sta dat de New-Yorker een mensch is. Een mensch als een Berijjnsche biei-brouwer, een Breda'sche broodbakker, een Drentsche bur gemeester en een Pai-ijsche commissaris van po litie. De eene mensch is niet zooveel anders dan de andere. Hij werkt, hij eet, hij slaapt. Hij is vei-liet'd, hij is droevig, hij is vol zoi-gen voor zijn gezin. Hij amuseert zich graag wanneer daartoe de gelegenheid aanwezig is. Hij heeft zijn hobby: postzegels, voetballen, figuurzagen, lezen. En ieder tracht van zijn leven te maken wat er van te maken is. En waar de eene mensch niet zooveel anders is dan de andere vei-schilt de sluiswachter te Hedel aan de Maas eigenlijk niet zooveel van den President der Vereenigde Sta ten te Washington. En is het hoogstgeleei'de sie raad van de gemeentelijke universiteit te Am sterdam niet eens zooveel anders dan de New- Yoiicsche melkboer, die iederen morgen zijn flesch melk bij mij voor de deur zet. Dit is geen groote wijsheid. Dit is zelfs nau welijks wijsheid. Maar er zijn toch heel veel menschen die dit niet weten. Wanneer ik tegen den wijzen rector-magnificus „melkboer" zou zeggen, zou deze wijze man kwaad worden. Hoe onwijs! En wanneer ik tegen den verstandigen melk boer: „ha, die schilleboer" zou zeggen, zou hij boos worden. Hoe onverstandig! Zoo zijn er veel onwijze en onverstandige lie den die, wanneer ze aan een Parijzenaar den ken, een heer voor zich zien die alle meisjes na loopt. Dat is niet juist. Negentig procent van alle Parijzenaars zitten, rustig thuis bij moeder de vrouw. En zoo zijn er ook veel onwijze en onverstan dige lieden, die, wanneer ze aan een New-Yorker denken, een heer voor zich zien die met een dikke portefeuille vol bankbiljetten en met een revolver in zijn broekzak iederen avond eenige weelderige nachtclubs bezoekt, waar hij zich laaft aan whiskey en champagne, danst met beeldschoone vrouwen en kijkt naar de beste cabaretkunstenaars ter wereld. Mag ik u even uit deze lieve droom helpen? Een New-Yorker is een volslagen vreemdeling in het New-Yorksche mondaine leven. Dat komt omdat hij meestal geboren en getogen is in low of Kansas of een van de andere zevenenveertig staten, waarin New-York niet ligt als hij ten minste niet komt uit Boedapest, Dublin of Minsk Copyright P I 8. Bo* 6 Copenhoqen êéétr is nog een deur en nog één t l nog- één", riepen ze nu allemaal door elkaar, want waar zg ook keken, overal zagen zij deuren met een wit krais. om van Belgrado, Athene en iw zwijgen. New-Yorkers zijn meestal V8 zelf, of wier oudei-s, uit andere slpa £ctlen naar New-York zijn gekomen om K eP la"£ het goud, dat aan de punten van boog is. van den reg De New-Yorker heeft allerlei eigenaardigheden: hij leeft grootste havenstad van de wereld ~"CC1Q in de hij de oogen voor altijd sluit heeft'? Wanilt# geen zeeschip gezien. Hij woont in h "Nil het grootste vermaakcentrum van ?ai «tl reiddeel. Maar hij komt slechts te keer en dan nog alleen 0p Zona Broadway en wanneer hij daar is 8 t[ zich met het schieten op pijpestelen a'- luisteren naar welbespraakte heer™ mel volimniion r»-F DAmvv-i-,.T.-. brengen. Geen stad ter wereld y zalverijen of pommade aan den man' .^k- brengen. Geen stad ter wereld waar zog wassenen er vermaak in scheppen urPi v°' te kijken, wanneer andere volwassene in Hen «rund craven- V>o+ er* 6Cn wassenen er vermaak in scheppen^re^661 Vo!* Ma begrepen zij, deit vei'der zoeken vruchteloos zou zijn. Iemand was de oude hofdame te slim af geweest, zoodat het huis, waarheen de prinses gebracht was, niet te vinden zou zijn. Maar de koningin was een zeer verstandige vrouw, die heel wat kon dan zich alleen maar in haar koets te laten rijden. Zij pakte haar groote gouden schaar, knipte een groote lap zijde in stukjes en daai'van naaide zrj een keurig zakje. (Wordt vervolgd in den grond graven: het afbreken en !en van huizen heeft hier tenminste P, °pbou'';c-: kijks als de heerlijkste Deanna Durbin f£ Wanneer u hoort toe de financieele la dingen zijn waaronder de gemiddeld» v Yorker zijn leven leeft, dan zult u uw dli?6*' van den frivolen nacht-club-gentlema* dikke portefeuille wel willen herzien Het gemiddelde New-Yorksche gekin uit papa, mama en twee kinderen. Het 1 delde gezinsinkomen bedraagt 147*3 dnn jaar of iets meer dan 28 dollar per week n middelde uitgaven bedragen 1589 ge" iaar. Hst. gemirideldp t.pknrt ie !lar PW dollar pf jaar. Het gemiddelde tekort is dus 116 jaar. Daaruit uit dit tekort r klaard: dat New-Yorkers geen spaarbankbl?' hebben, dat zij overal «alles op afbetatogfoS pen (behalve in het warenhuis Macv hotL dat alleen a contant verkoopt), en dat er 6 stad ter wereld is met meer banken van en leenbanken. En dat verklaart ook dat Üt g ATo„r_vni-i.-zy,. vii» iGe middelde New-Yorker zijn heele leven in economische tredmolen loopt en nooit tot r komt wat den wedloop met zijn financiën hf treft. Wanneer u dit gemiddelde jaarlijksche komen van den New-Yorker ad 1473 dollar m» het gemak op 1473 gulden brengt, dan bent u niet ver mis. Van die 1473 gulden dan bestel de gemiddelde New-Yorker er 570 aan voed»! 114 aan kleeding (en hij ziet er altijd uitstA** gekleed uit) 438 aan huishuur, 73 aan verze'-ê ringen, 33 voor huishoudelijke aanschaffing 31 voor een auto waarvoor hij geen garage kan bekostigen (geen stad waar 's nachts meer°auto'- langs de trottoirs staan); 36 voor bussen en on' der grondsche treinen; 31 voor zakgeld; 61 voor medische hulp; 57 voor vermaak en uitspanning' 36 voor tabak; 7 voor opvoeding (de scholen zijn hier gratis) 33 voor cadeautjes, weldadigheid en belasting. De meeste New-Yorkers, of om pre cies te zijn 97 Vs procent van hen, betalen geen belasting. Men begint hier pas inkomsten-be lasting te betalen bij een jaarljjksch inkomen van 2400 dollar (voor vrijgezellen: 1000 dollar) De meeste New-Yorkers zijn, wat hun politieke ovei-tuiging betreft Democraat of Republikein. Noch de socialisten noch de communisten konden de 50.000 stemmen bij elkaar krijgen die noodis zijn om de erkenning van „partij" te verkrijgen. Ge begrijpt dat verreweg de meesten in een nachtclub geweest zijn, waar ge per plaats on geveer 20 dollar moet betalen. De gemiddelde New-Yorker brengt zijn avonden verre van het „vroolijke" deel van Broadway door. Hij gaai voor middernacht naar bed, want hij moet om 8 uur 's ochtends aan het werk. De New-Yorker leeft een heel rustig leven, Hij komt meestal niet uit de wijk waar hij woont, Hl] speelt graag kaart. Hij luistert naar de radio, En hij gaat op z'n hoogst ééns in de week naar zijn buurt-bioscoop waar hij van 15 tot 40 cent voor zijn plaats betaalt. Daar ziet hij dezelfde film, waarvoor de vreemdelingen en de dagjes- menschen drie weken geleden op Broadway een dollar betaald hebben. Op Zondag gaat hij naar de kerk, want meer dan de helft van de bevol king van New-York behoort tot een kerk. De gemiddelde New-Yorker heeft 56 jaar te leven, zijn vrouw vier jaar langer. In 1880 was dit cij fer 29 jaar. Maar de zuigelingensterfte is gewel dig afgenomen, zooals overal in de wereld. De meeste dood-ver wekkende ziekten zijn hier: hartverlamming, kanker en longontsteking. Op de 100.000 stex-fgevallen zijn 15 zelfmoorden En tot slot nog een merkwaardig cijfer: 264,003 volwassen New-Yorkers kunnen Engelsch lezen noch schrijven! Ik kan zoo nog wel een tijdje voortgaan en u meer leerzame feiten en cijfers mededeelen, maar ik laat l\et hierbij, omdat u nu wel zoo ongeveer een denkbeeld zult hebben gekregen van den gemiddelden New-Yorker. En omdat u het nu wel met mij eens zult zijn dat een mensch maar een mensch is. Overal. Mr. E, ELIAS. Centraal Bureau voor Arbeidsrecht De jaarvergadering. HAARLEM, Maandag. Zaterdag is hier ter stede de jaarvergadering gehouden van het Centraal Bureau voor Arbeids recht. Te 4 uur kwamen de afgevaardigden van de in Noord-Holland gevestigde Bestuurders- bonden, aangesloten bij het N. V. V,, bijeen by Brinkmann op de Groote Markt. De voorzitter van het Centraal Bureau, de heer A. Mars, gat een kort overzicht van het vele werk dat door het Bureau, in het bijzonder door den adviseur Mr. H. O. Drilsma, in het afgeloopen jaar was verricht. Het stemde het bestuur tot groote- vol doening, dat er geen enkele klacht by "et ,a' stuur inkwam, terwijl er niet minder dan 31'» zaken bij het bureau aanhangig werden Ê6?1*3* Door optreden van dit Bureau werd een bear g van f7455 geïnd. Hierop kwamen in behandeling de Jaarïrj slagen van het Bureau welke door de veggaa - ring met algemeene stemmen werden keurd, waarna ook de begrooting voor uw werd goedgekeurd. De voorzitter sprak woord van dank tot den heer G. Flamelwg v zijn accuraat beheer. Uit de vei-gadering werden adviseur en stuur dank gebracht voor al hetgeen zij ui afgeloopen jaar hebben verricht. De afgevaardigden vereenigden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd om afloop de vergadering weder voort te zet't In deze tweede zitting werd door den a seur Mr. H. O. Drilsma een inleiding over de Sociale Verzekeringswetten, in net j zonder de Ziektewet en de Ongevallenwet, waai bij hij de voornaamste artikelen behanae, met eenige voorbeelden uit de practuK toonde, welke moeilijkheden er nog vee» om toch vast te doen stellen, dat de client heeft op uitkeering. Deze inleiding wera groote belangstelling gevolgd.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8