IJmuider Courant Italië treedt handelend op Kennemer Theater TROEPEN NAAR ALBANIË. DAGBLAD VOOR VELSEIN, tJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN [n het Elysée. tm tiaUu^'s EtoWamets Andere snelheden. ^arcancJ!^ Costet. MsalBchappl) au' U»S»veD 4'gem CWTv Groot, Boulitraal 93 Pr|llk"° 10724 Bureau Umuide. "'"'""■seuuemerlaau 42, IJmuideu. Ccu"D" po,lsiro 340791. Alle Mteloo. opgeuomeu u> da «rt»rdeo Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P, W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 7 APRIL 1939 Abonnementen per week f0.12'/j, pe* maand f0.52'/2» per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummer» 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regel» f0.60, elke regel meer 0.12, Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dobbel» prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.lQ, Gearriveerd in Rex Theater ALEXANDER'S RAGTIME BAND zikale Cavalcade Een Tnnz (Adv. ingez. Med.) Albert Lebrun blijft in het Elysée. u t heeft de Assemblee Nationale, de ver- h. vergadering van Senaat en Kamer Lr ruim 90 le(1en, die Woensdag in het ®e'Se Chateau de Versailles bijeenkwam den nieuwen President der Repubhek te heslist De nood der tijden heeft tot 5? heiiuit gedreven. President Lebrun heeft de met weinig machtsbevoegdheden be- U maar niettemin moeilijke en delicate Se zoozeer voldaan, dat de Senaat en de nhang van het kabinet-Daladier de gele- gehoon vonden om „continuïteit in Ut" bewind" te verwerven. Natuurlijk acht pn dat in ernstige tijdsomstandigheden in JL land gewenscht, als men overtuigd is lt uitstekende krachten op de hoogste pos ter. te'beschikken. Dan is het al heel weinig aanlokkelijk, proefnemingen te gaan - anderen. Lebrun kent het ambt nu uit zevenjarige ervaring. Evenals zijn voor gangers Jules Gi'évy, Emile Loubet, Armand Fallières, Raymond Poincaré en noumergue heeft hij een vollen ambtstermijn als President der Republiek voltooid. Maar van al zijn voorgangers was Jules Grévy de eenige die ooit herkozen werd en een jaar later was deze president genoodzaakt tot aftreden wegens knoeierijen van zijn schoon zoon, die hem, als eersten burger des lands, compromitteerden. Leorun heeft zich lang tegen herbenoeming verzet. Ondanks het precedent-Grévy achtte hij die niet in overeenstemming met den geest van de Grondwet. De letter van de Grondwet veroorloofde het; omtrent den geest kan men natuurlijk van meening ver schillen. De geleerden bleken het er niet over eens en de politipi natuurlijk niet. Tenslotte gaf de op Lebrun uitgeoefende aandrang den doorslag en aanvaardde hij de candidatuur in 's lands belang. Want van machtswellust kan hier geen sprake zijn, van Ij delheid heeft men dezen eenvoudigen maar waardigen man nooit beticht en voor zijn genoegen heeft hij het zeker niet gegaan. Evenals zijn voor gangers moet hij menigmaal gezucht hebben onder de strenge étiquette en de weinige be wegingsvrijheid in dat ouderwetsche paleis aan den Faubourg St. Honoré, met zijn tuinen grenzend aan de Place de la Concorde: het Elysée. Koningen worden in paleizen geboren en dat maakt een groot verschil. Eenvoudige burgers zooals Lebrun, die in het Neder- landsch heel alledaagsch De Bruin zou hee- ten, kunnen zich niet licht gelukkig gevoelen in een sfeer als die van het Elysée, met zijn kille, hooge zalen, zijn achttiende eeuwsche meubileering en pompeuse lichtkronen, zijn statigheid en formaliteit. Men pleegt dat te beseffen als men zulke paleizen als tourist bezoekt en zich eens even tracht voor te stel len, dat men erin zou moeten wonen. Het is eenzaam op de hoogste toppen en het Fran sche presidentschap maakt daarop geen uit zondering. De republikeinsche Franschman pleegt dat dan ook wel te begrijpen; vanouds heeft het Elysée bij hem den bijnaam van „la cage dorée" de vergulde kooi en als men met hem over den President der Repu bliek praat, geeft hij vaak uiting aan een soort gemoedelijk medelijden met het dage- lljksch leven van zijn staatshoofd. Hij benijdt hem niet. Het Elysée doet hem allerminst denken aan het Elysium der oude Grieken, dat vol gens hun voorstelling de verblijfplaats was van die dooden, aan wie een leven-in-zaüg- heid in het hiernamaals ten deel viel. Ook president Albert Lebrun kan niet ge dacht hebben aan Homerus' schitterende be schrijving van het Elysium in zijn Odyssee, toen hij vernam hoe de communisten Woens dag zijn verkiezing met geloei en met den heet „Aftreden!" begroetten. Misschien heeft hij er met weemoed aan gedacht. En ook aan de strofen van den dichter Pindarus: „daar omzweven winden uit zee de zaligen, gulden bloemen glanzenkransen vlech ten zij om handen en slapenVoor hen straalt daarginds de zon, als het hier nacht is,.hun stad ligt op weiden met purperen vozen.... heerlijke geuren verspreiden zich daar, waar zij in gelukkig lot het smarteloos einde plukken" Het Elysée aan den Faubourg St. Honoré staat middenin de harde, aardsche werkelijk heid en zijn bewogen geschiedenis getuigt daarvan. Weinig vreemdelingen bezoeken het. Alle paleis-belangstelling van toeristen in Parijs is gericht op het nog oudere kasteel van Versailles. Het Elysée heeft toch een niet winder stormachtig, afwisselend en hevig verleden. In 1718 bouwde de architect Molet het voor oen graaf d'Evreux. due de la Tour d'Auverg- ne Het heette aanvankelijk hotel d'Evreux. hi de 18e eeuw werd het verder bewoond door e markiezin de Pompadour, daarna door broeder, den markies de Marigny, die het aan den Koning verkocht. De Revolutie maakte er zich van meester, vestigde er in 1792 delandsdrukkerij in en degradeerde het vijf jaar later nog wat verder: tot open bare dansgelegenheid. Maar daarna steeg het onder de Bonapartes tot nieuwe glorie. Joachim Murat bewoonde het tot hij koning van Napels werd. Daarna werd het eigendom van den grooten Napoleon zelf, die er af en toe in verbleef en er op 22 Juli 1815 zijn acte van afstand van den troon teekende Toen werd het staatseigendom en van 1348-1852. tijdens het korte leven van de Tweede Repu bliek, woonde de eenige president dier Repu bliek, prins Louis Napoleon Bonaparte, erin. In het Elysée werd dan ook de staatsgreep voorbereid, die hem in 1852 op den troon bracht als Napoleon III. Toen bleef het weer negentien jaar onbewoond. Maar na den val van dezen Napoleon keerde de Republiek, nu de derde, er in 1871 in terug en sindsdien, nu achtenzestig jaar lang, is het de ambtswoning geweest van alle Presidenten. Lebrun is de veertiende President der Der de Republiek. Zijn voorgangers waren: Adoplhe Thiers 1871-1873, maarschalk Mac Mahon 1873-1879. Jules Grévy 1879-1887, Sadi Carnot 1887-1894. Casimir Périer 1894-1895, Felix Faure 1895- 1899, Emile Loubet 1899-1906, Armand Fal lières 1906-1913, Raymond Poincaré 1913-1920, Paul Deschanel 1920, Alexandre Millerand 1920-1924, Gaston Doumergue 1924-1931 en Paul Doumer 1931-1932. Hierboven heb ik al de zes presidenten ge noemd, die den ambtstermijn van zeven jaar voltooiden. Vijf anderen, namelijk Thiers (die overigens maar voor drie jaar gekozen was), Mac Mahon, Casimir Périer, Millerand en Deschanel traden tusschentijds af Carnot en Doumer werden vermoord en Felix Faure was de eenige die als president een natuurlijken dood stierf. Lebrun is nu 67. Hij heeft zeven magere jaren achter den rug. Zullen er zeven vette jaren volgen? Het ziet er nog niet naar uit. ROME, 7 APRIL (Stefani/A. N. P.): Hedenmorgen is hier het volgende officiëele communiqué uit gegeven „Terwijl de laatste dagen onderhandelingen gaande waren tus- schen de Italiaansche regeering en koning Zogoe voor het stuiten van een nieuwe en hechtere overeenkomst, hebben groepen gewa pende lieden in Tirana en andere Albaansche plaatsen dreigende betoogingen gehouden, welke de persoonlijke veiligheid der in Albanië wonende Italianen in ernstig gevaar brachten. Gistermorgen hebben zes Italiaansche oorlogsschepen in de Al baansche havens Durazzo en Valona eenige honderden Italianen, waaronder vrouwenden kinderen, aan boord genomen, om hen naar het vaderland terug te brengen. Gisteravond zijn contingenten Italiaansche troepen uit Brindisi en Bari naar Albanië vertrokken. Terzelfder tijd is vertrokken het eerste marine-eskader, dat vanmorgen in de vroegte kruiste langs de kust van Albanië, van Santé Quaranta tot St. Jean de Medua. Tevens is het Oostelijke Italiaansche luchteskader gemobiliseerd." „VLISCO" OVERHEMDEN Grootste collectie. - Nieuwste dessins. ELZER'S HEEREN MODEHUIS ZEEWEG 78. (Adv. Ingez Med.) 2de Paaschdag 8 uur DANCING. Na hun succesvolle tournee door Europa hebben wij met groote moeite beslag kunnen leggen op de grootste Swingers van het continent Brengen U The original Chicaao style (Adv. Ingez. Med.) De Directie van bioscoop DE PONT deelt het publiek mede dat ZIJ OOK geweldig VOORTVAREND is. Wij durfden het niet eerder bekend te maken, het staat zoo gek als je dat van je zelf zegt, maaihet ergste is, en dat is veel gewichtigerwij hebben de films. (Adv. Ingez. Med.) De Amerikaansche vliegboot „Yankee Clipper", die 72 passagiers aan boord kan nemen, heeft haar vlucht over den Oceaan volbracht. Hier ziet men den luchtreus boven Southampton. Reuter meldt uit Tirana, dat een poging der Italianen om bij Durazzo troepen aan land te zetten, is afgeslagen. Op het oogenblik zijn hevige gevech ten gaande bij Valano. Deze stad is vannacht hevig gebombardeerd. Op het oogen blik ondergaat Durazzo een bombardement. Hedenmorgen hebben Italiaansche vliegtuigen boven Tirana biljetten uit geworpen, waarin de ontscheping van troepen bekend werd gemaakt en de bevolking met ernstige maatregelen werd bedreigd zoo zij tegenstand zou bieden. Ultimatum verworpen. TIRANA, 7 April. Het Albaneesche persbureau meldt, dat de Albaneesche Kamer het Italiaansche ultimatum een stemmig verworpen heeft. Italiaansche publiek was voorbereid. ROME 7 April (Havas). Het bericht over het vertrek van Italiaansche troe pen en een Italiaansche eskader naar Albanië heeft onder het Romeinsche publiek diepen indruk gemaakt, hoewel het geen enkele verrassing heeft ver wekt. Immers, sinds verscheidene da gen liep in alle lagen der bevolking het gerucht, dat binnenkort Italiaansche troepen ontscheept zouden worden aan de kust van Albanië. Op straat worden de courantverkoopers, de extra edities, welke het communiqué van Ste- fani bevatten over het begin der vijandelijkhe den tegen Albanië, letterlijk uit de handen ge. rukt. In hun opschriften schrijven de fascistische bladen het optreden van Italië toe aan de dreigende bètoogingen der gewapende benden in Albanië. BEZETTING VAN HET LAND BINNEN 48 UUR? Volgens informaties van United Press uit Rome, werd aldaar verwacht, dat de bezetting van alle Albaansche havens nog voor 12 uur hedenmiddag zou zijn geschied en dat Tirana in den namid dag bezet zou worden. De algeheele bezetting van het land zou binnen 48 uur voltrokken zijn. De naar Albanië gezonden troepen vrijwel geheel bestaande uit gemotori seerde eenheden zijn 40.000 a 60.000 man sterk. Velen der soldaten hebben in Spanje en Abessynië gevochten. (Een Amerikaansch sterrenkundige heeft berekend, dat sommige ster ren zich met een snelheid van 1800 K.M. per seconde verplaatsen en dat er zelfs een groep is met een snelheid van 25000 KM. per seconde). Achttienhonderd kilometer Per seconde, dat is snel. Andre doen het nog veel beter Vijfentwintigduizend wel. En die astronoom laat weten, Dat hij nog aan d' aanvang staat, Met zijn hemelsch snelheid meten Straks volgt nader resultaat. Van misschien nog sneller suizend Hemellichaam materiaal, Dan blijkt vijfentwintigduizend Per seconde nog banaal. Met 't heelal valt niet te spotten, Voor het menschelijke brein Zijn dit cijfers, die tenslotte Niet meer te omvatten zijn. Onze menschelijke sterren (Sterren is een gangbaar woord) Blijven toch wei heel erg verre Achter bij de echte soort. Dat 's geen reden ons te schamen Maar vooral in dezen tijd, Mag dit ons toch weieens samen. Manen tot bescheidenheid En wanneer w' ons weer beroemen, Op een krachttoer juist verricht, Moesten wij 't geen ster meer noemen, Maar veeleer eenachterlicht. P. GASUS. HOCKEY. NEDERLAND-SCHOTLAND. Zaterdagmiddag 3 uur wordt in het hockey- stadion te Amstelveen de langverbeide inter land-wedstrijd tegen Schotland gespeeld. De Schotten staan bekend als hockey'ers pur-sang; hun ploeg wordt gelijkwaardig geacht met het nfficieele Engelsche elftal. Hun techniek en hun combinatie-spel moeten een lust zijn om te zien. Nederland komt uit tegen deze vermaardp ploeg, in eigen omgeving en zal er dus alles op zetten om thans een zoo eervol mogelijk resul taat te bereiken: vooral na het ongunstige re sultaat tegen België, toen Nederland beneden zijn kunnen speelde en na de niet onverdiende nederlaag tegen Engeland. Na het teleurstellende resultaat tegen België heeft de Nederlandsehe ploeg tegen Engeland een niet onbelangrijke wijziging ondergaan Kee ner, mid-half, linkshalf en links-binnen werden ervangen. En nu is na den wedstrijd tegen En gland de Hollandsehe ploeg andermaal gewij zigd. Keeper en verdediging zijn thans gehand haafd; het trio Koelesmidt. De Waal en postma heeft zijn deugdelijkheid tegen Engeland dan ook wel bewezen. De halflinie is echter opnieuw gewijzigd. De echtshalf De Looper komt op de spilplaats en Smit (T.O.G.O.), die in Nederland B België B opviel, speelt rechtshalf; Ankersmit. de links half, is gehandhaafd. In de voorhoede zijn eveneens veranderingen aangebracht, mede noodig geworden door het niet beschikbaar zijn van Schnitger. De spil Caviët is naar voren geschoven op de rechts binnenplaats: op de linksbinnenplaats is Hey- broek vervangen door Van der Dol, die in En geland midvoor speelde en als aanvalsleider is nu opgesteld A. de Roos, die dus zijn ren tree in de nationale ploeg doet. De Bloe mendaler is na een ge dwongen rustperiode weer eenige weken ac tief, maar zijn ouden goeden vorm heeft hij nog niet. Zijn spel in Nederland BBelgië B was ook nog niet van dien aard. dat reeds nu een verkiezing van hem te verwachten was, zoo dat zijn wederopneming wel als een verrassing komt. Moge het een aangename worden, vooral ook voor de tal- looze Haarlemmers, die nu ongetwijfeld Zaterdagmiddag naar Amster dam zullen gaan. Het Nederlandsehe elftal is dus als volgt sa mengesteld: Doel: Koelesmidt (Amsterdam). Achter: De Waal (Amsterdam) en Postma (Zutfen). Midden: Smit (T.O.G.O.), De Looper (Hilver sum) en Ankersmit (H.D.M.) Vóór: Roodenburgh (Amsterdam), Caviët, (Gooi), De Roos (B.M.H.C.), Van der Doll (H. D.M.) en Esser (T.O.G.O.) Reserves zijn: Bom (Zwart Wit), en Heybroek (Amsterdam). Wat. de Schotten betreft, die zijn praktisch even sterk als de Ieren en de Engelschen. In technisch opzicht moeten het meesters zijn; men kan er zeker van zijn, dat zij in Amster dam iets bijzonders laten zien. De kans is groot dat Nederland zal verliezen, maar de Schotten zullen dan toch alles moeten geven, want de Nederlandsehe ploeg is thuis-spelend zeer sterk. De opstelling van het Schotsche elftal luidt: Mac Ewan, Mason, Kirkcaldie, Lair, Other, Balmer, Young, Anderson, Bruce, Dundas, Kerr. PROGRAMMA VOOR TWEEDEN PAASCHDAG Promotie-degradatie-wedstrijden. Promotie/eerste klasse: Studenten—B.H.V. Tweede/Promotieklasse. Afdeeling A: Zandvoort—H.H.IJ.C. 2. Derde/Tweede klasse, afdeeling A: V C.L.B.M.H.C. 3. H.O.C. 4H.D.M. 5. Vierde/Derde klasse, afdeeling B: H.D.M. 7—Lelden 4. Alliance 2—B.M.H.C. 6. A. DE ROOS.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1