In het Witte Paard" De Comité voor Cultureele Films. Lezing dr. Van der Sieen. In de groote zaal van de Pont-Bioscóop mield het Comité voor Cultuurfilms zijn laatste bijeenkomst in het winterseizoen 19381939, waarbij voor een geheel gevulde zaal optrad Dr. van der Sleen uit Haarlem met een voordracht over zijn jongste reis naar Zweden en Lapland welke voordracht door schitterende lantaarnpiaten en smalfilm werd geïllustreerd. Te half negen sprak de voor zitter de heer IJ. J. Reitsma liet openings woord en sprak zijn vreugde uit dat het comité Dr. van der Sleen bereid had ge vonden, hier op te treden. Hij wenschte allen een prettigen en leerzamen avond. Dr. van der Sleen gaf allereerst een duidelijk overzicht van de bevoorrechte positie, welke Zweden inneemt n.l. die van een land waar nagenoeg geen werkloosheid heerscht, een omstandigheid, die Zweden te danken heeft aan het feit, een groot land te zijn met een dungezaaide bevolking terwijl de natuurlijke rijkdommen als ertsen en hout nagenoeg on uitputtelijk zijn. Daarbij komt nog dat vele groote rivieren en watervallen het geheele spoorwegnet benevens een groot deel der in dustrie van de noodige energie kunnen voor zien. Het gesprokene werd steeds door lantaarnpla ten afgewisseld, waarbij de kleurenfotografie hoogtij vierde. Een wonder-mooi land, dat Zweden en welk een weelderige plantengroei tot zelfs honderden K.M. boven den pool cirkel in de streken waar de zon in 42 dagen niet ondergaat. De beschrijving van den tocht naar de Lap pen met hun rendierkudden was zeker niet het minst interessant en werd onder het een voudige en overduidelijke vertellen door Dr. van der Sleen, een genot voor oog en oor. Ook hiervan waren de vertoonde platen schil] terend, vooral die met de mooie lichteffecten uit het land der middernacht-zon, waar geen wegen zijn om per auto de reis voort te zet ten en de opvouwbare boot het vervoermid del wordt. Deze laatste avond welke het comité voor bereidde was een mooi slot en de heer Reitsma was zeer zeker de tolk van allen, toen hij Dr. van der Sleen dank bracht voer het dezen avond gebodene en hem en zijn echtgenoote op hun a.s. reis naar Canada veel succes toewenschte. Een hartelijk applaus voor de aanwezigen onderstreepte deze woorden. CRISISMAATREGELEN EN DE VISSCHERIJ. In het algemeen kan omtrent deze maat regelen gevoeglijk worden verwezen naar het vorig jaarverslag, dat uitvoerig bij deze maat regelen stil stond en welke mededeelingen ook voor 1939 blijven gelden, aldus lezen wij in het jaarverslag der Reedersvereeniging. De Nederlandsche "Visscherijcentrale en in het bijzonder den heeren W. J. Janssens, directeur en drs. D. J. van Dijk, secretaris dezer instelling, zij hier dank gebracht voor hetgeen door hen in het belang der Neder landsche visscherij werd gedaan. De Vereenigde Visscherij Organisaties on der leiding van mr. J. H. Kiewiet de Jonge, aangesloten bij het 'Centraal Instituut ter Bevordering van het .normale handelsverkeer tusschen Nederland en andere landen, bleef werkzaam in het belang der Nederlandsche Visscherij, zoowel drijfnet- als trawlvisscherij. De Subcommissie voor de groote trawl- en beugvisscherij van de Nederlandsche Vissche- rij-centrale werd met eenige leden van an dere visscherijplaatsen dan IJmuiden uitge breid; de- IJmuider trawl visscherij. die het overgroote deel van de door deze bedrijfsgroep aangevoerde visch aanvoert, beschikt thans slechts over 6 van de 12 zetels in deze com missie. Afgezien van twee nieuwgebouwde stoom trawlers ondervond het aantal van een uit- vaartcertificaat voorziene stoomtrawlers geen uitbreiding en werd te dezen opzichte het pro ductie-apparaat ook in 1938 dus niet ver groot. De invoer van zoutevisch bleef vrij con stant en bedroeg in 1938 1.074.000 K.G. bruto, ter waarde van f 137.000. Groot-Brittannië importeerde 683.000 K.G. (in 1937 624.000 K.G.). IJsland 246.000 K.G. (331.000 K.G.) en Noorwegen 65.000 K.G. (39.000 K.G.)zoodat IJsland weder iets van het pas gewonnen terrein moest afstaan. In grijpen werd door de regeering blijkbaar nog niet noodig geacht; contingenteering van dit product had althans nog niet plaats. Gememoreerd werd reeds, dat sloop- premie en tongexportheffing in 1938 werden opgeheven. De in- en aanvoercontingen- teeringsmaatregelen, de maatregel, dat van de trawlharingvisscherij een aantal tonnen steurharing mag worden aangevoerd en de steunregeling voor het trawlvisscherijbedrijf bleven ongewijzigd van kracht. R.-K. Dam- en Schaakvereeniging „Gezellig Samenzijn". Persoonlijk kampioenschap van den Haarl. R.-K. Dambond. Deze week werden de persoonlijke kampioen schappen van den Haarl. R.K. Dambond voortge zet. Wederom werd deze ronde een waar succes voor de deelnemende G. S.-ers. In de le klasse wonnen G. Haver en P. Balm beiden hun partij. Hierdoor naderde G. Haver met nog geen een verliespunt, alweer een stap dichter naar het' kampioenschap, terwijl P. Balm nog een kans maakt, om op de tweede plaats te eindigen. In de 3e klasse B leverde deze ronde voor N. Nanne en N. Zonneveld een winstpartij op. Met nog geen enkel verliespunt en nog één te spelen wedstrijd, is het zoo goed als zeker, dat N. Nanne hier als eerste eindigt. N. Zonneveld bezet thans de tweede plaats in deze klasse. UITBREIDING DER VISSCHERSVLOOT. Aan D. en Joh. Boot N.V., Scheepswerf „De Industrie" te Alphen aan den Rijn werd op dracht verleend voor de levering van een stalen motorbotter met 2 cyl. 80 P.K. Industrie 4-tact compressorlooze Dieselmotor. Opdrachtgever is de heer J. 't Mannetje te Goedereede. JAARVERGADERING GRATTA-PLATO. De Gymnastiek- en Athletiekvereeniging „Gratia-Plato" houdt a.s. Woensdagavond 12 April haar jaarvergadering in de zaal van den heer Demmers (de Griffioen). Behalve de jaarverslagen van secretaris en penningmeester zullen besproken worden de feestavond der adspiranten, de onderlinge wedstrijden, de zomer-openluchtuitvoering als mede de plannen tot viering van het 15-jarig bestaan... De „Haarlem" en de „Delft" thans één jaar in de vaart. Het eerste jaar was een goed jaar. Het is deze maand een jaar geleden dat de beide grootste en nieuwste trawlers van de IJmuidensche visschersvloot, de Haarlem en de Delft in de vaart zijn. Er is voor de reederij alle reden om over de in het eerste jaar met deze schepen be reikte resultaten tevreden te zijn. De besom mingen dezer fraaie schepen bedroegen in dit tijdvak resp. f 160.000 en f 168.000 of meer dan ooit door een IJmuider trawler werd be- somd. DE UTRECHT WEER NAAR ZEE. De stoomtrawler Utrecht IJm. 73 is, na in het dok van nieuwe schroef en schroefas te zijn voorzien, heden weer naar zee vertrok ken CLUB-KAMPIOENSCHAP R.-K. NEDERLAND Verscheidene leden en belangstellenden heb ben zich al opgegeven, om G. S. te vergezellen naar Heer Hugowaard op 16 April. Zij, die zich alsnog willen opgeven mede te gaan, kunnen dit nog doen tot uiterlijk Dinsdag 11 April, bij het secretariaat P. F. v. d. Klooster, Ruysdaelstr.1 31, IJM. (O.) en op den clubavond op Dinsdag 11 April van 812 uur. De reis wordt per trein ge maakt. FILMAVOND IN DE GEM. VISSCHERIJ- SCHOOL. In de Gem, Visscherijschool werd Donder dagavond voor de leerlingen en hun ouders een filmavond gegeven, waarvoor veel belang stelling was. Daar ook de vertoonde films van goede kwaliteit waren, mag deze avond een mooi succes genoemd worden. De directeur der school, de heer P. J. Ver- vvaijen opende den avond met een woord van welkom, in het bijzonder tot den inspecteur der Visscherïjen en den adjunct-inspecteur van de Scheepvaart. Verder wees de directeur er op, dat de avond niet bedoeld was om den ouders iets te laten zien van de vorderingen der leerlingen, maar om iets te laten zien van het verkeer en de visscherij. De filmvertooning werd verzorgd door den heer J. A. Gans van IJmuiden-Oost, die het programma opende met de film van den op tocht van „Veilig Verkeer". Hierna volgden de Visscherij film en een komische tweeacter, waarna de ouders in de gelegenheid werden gesteld, de school te bezichtigen, waarvan na- ■;uurlijk een druk gebruik werd gemaakt. De film, die daarna vertoond werd was die van de drijfnetvisscherij. Gaf de eerstvertoonde visscherij film een kijkje op de bedrijvigheid in IJmuiden, deze gaf het werk in Schevenin- gen en Vlaai-dingen weer. Ten slotte werden nog vertoond een film van de Visscherijschool en een f-ilm van een reis van West-Indië naar IJmuiden. Het was voor de vele bezoekers een prettige en leerzame avond. AANGEKOMEN. 6 April: Enid Mary s.s. Goole Hontestroom s.s. Londen Prins Bernhard m.s. Plymouth 7 April: Robur VI s.s. Gdynia Kalmar s.s. Danzig Heemskerk s.s. Hamburg Schieland s.s. Sunderland Friso m.s. Faversham Kosti s.s. Port Redon Wipunen s.s. Buenos Aires VERTROKKEN. 6 April: Stromboli s.s. Oslo Edward Blyden m.s. Hamburg Hercules s.s. Rotterdam Vulcanus s.s. Rotterdam Venus s.s. Rotterdam Fenris m.s. Mexico-City Ousel s.s. Liverpool 7 April: Anna W. m.s. Truro Alja m.s. Ipswich Evertsen m.s. Rotterdam Heemskerk m.s. Rotterdam Ek s.s. Oslo Kassos s.s. Barry Erpel s.s. Rotterdam Charterreis. Het Nederlandsche motorschip „Alphard" van Van Nievelt Goudriaan te Rotterdam werd dooi de N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Mij. te 's Gravenhage bevracht voor een reis naar Australië, welke op 21 Mei a.s. vanuit de thuishaven zal plaats vinden. Vlootvermindering. Het in 1931 bij de firma G. H. Bodwes te Martenshoek gebouwde Nederlandsche motor schip Continent (ex-„Castor") 600 ton d.w. is dezerdagen door bemidelïng van de makelaars Jac. Pierot Jr. Zonen te Rotterdam verkocht naar New-Foundland. Het schip, dat voorzien is van een 6 cylinder 450 P.K. Kromhout Diesel motor behoorde toe aan W. Komdeur te Delfzijl. Het is 1918 bij Gebr. van der Windt te Vlaar- dingen gebouwde s.s. ,,Selma-B'" vroeger Nau tilus geheeten, dat 355 b. r. t. meet, is onlangs in een openbare veiling te Kopenhagen verkocht voor den prijs van 28.100 Kronen. Reparaties uitgevoerd. Het Noorsche tankmotorschip „Fenris", dat dezer van Havre te Amsterdam arriveerde om in het droogdok aldaar eenige herstellingen te ondergaan, heeft deze thans beëindigd en vertrok Donderdagavond van hier in ballast naar Mexico-City om te laden. Naar de slooperjj. Door de scheepsslooperij „De Koophandel" te Nieuw-Lekkerland werden onlangs de beide stoomveerponten „Barnston" en „Churton" aan gekocht. Deze ponten zijn tengevolge van den tunnelbouw onder de Mersey overbodig ge worden. Ze deden dienst voor het transport van zware vrachtwagens tusschen Liverpool en Bir kenhead; en waren in staat om ongeveer 30 be laden vrachtwagens alsmede 200 personen over te brengen. Sleepreis. Woensdag 5 dezer is de Nederlandsche zee sleepboot Ebro met den baggermolen Cleveland op Sleeptouw van Workington naar Amsterdam vertrokken. Vlootuitbreiding. De scheepswerf „De Industrie" te Woubrugge heeft opdracht gekregen voor den bouw van een motorbergingsvaartuig voor rekening van de N.V. Van der Talc's Bergings Mij. te Rotterdam. Dit vaartuig zal worden uitgerust met een 160 P.K. Dieselmotor en een achlduims centrifu- gaalpomp. Groote diepgang. Het Nederlandsche tankmotorschip „Murena" passeerde het Noordzeekanaal, komende van Curagao via Vlaardingen naar Amsterdam met een diepgang van 8,1 Meter. Van reederij veranderd. Het Grieksche stoomschip Kassos, dat eenigen tijd te Amsterdam gelegen heeft om te reparee- ren, is aan een andere Grieksche reederij ver kocht doch blijft evenwel in het register ie Syra ingeschreven. Wettelijke huuropzeggiiigstermijn voor IJmuiden 14 dagen! Gerechtelijke uitspraak. In November van het vorige jaar zegde een huurder te IJmuiden zijn woning met één week op. Deze huur werd wekelijks voldaan en er bestond noch een schriftelijke noch een mondelinge afspraak aangaande den opzeg gingstermijn. Volgens det wet moet dit geschieden volgens het Plaatselijk gebruik. De huurder meende, dat dit voor IJmuiden een week was, de ver huurder (een deurwaarder te Haarlem) was evenwel de meening toegedaan, dat het plaatselijk gebruik voor IJmuiden 14 dagen was. Daar geen van beiden van hun standpunt afweken, gaf de verhuurder de zaak in handen van het kantongerecht, dat deze kwestie enkele malen heeft verdaagd. De huurder had van de Huurwaarborgver- eeniging te IJmuiden een schriftelijk en on- derteekend bewijs mede gekregen dat het plaatselijk gebruik van huuropzeggïng voor IJmuiden een week is. Niettegenstaande deze verklaring van plaat selijke huiseigenaren heeft de kantonrechter beslist ten gunste van den verhuurder. Voor onderzoek in deze kwestie werd Mr. H. J. M. Tonino voor den huurder door het bureau van consultatie toegevoegd. Het plaatselijk gebruik van huuropzeggïng voor IJmuiden is door den kantonrechter nu vastgesteld op 14 dagen. IJMUIDER OPERETTE VEREENIGING. Men verzoekt ons te willen melden dat de repetities der IJmuider Operette Vereeniging in verband met 2en Paaschdag een dag latei- dus Dinsdag a.s. zullen worden gehouden in Flora. TOERISTENSCHEPEN VERWACHT. Het Zweedsche en het Duitsche toeristen schip „Kungsholm" (20.067 b.r.t.) en Steuben" (14.660 b.r.t.) resp. toebehoorende aan de SvenskaAmerika Linien en Norddeutscher Lloyd zullen a.s. zomer een bezoek brengen aan de haven van IJmuiden. Genoemde sche pen zullen des morgens alhier arriveeren om de passagiers in de gelegenheid te stellen een bezoek aan ons land te brengen doch des avonds weer vertrekken. Het bezoek van het stoomschip „Steuben" is voorloopig bepaald op 11 Juni a.s. Vooal het bezoek van 't stoomschip Kungs holm zal ongetwijfeld veel belangstelling uit de omgeving trekken. VAN STOOM- TOT MOTORTRAWLER. De stoomtrawler Zeearend K.W. 103 wordt a.s. Woensdag naar Haarlem gebracht c:m aldaar tot motortrawler te worden verbouwd. Machine en ketel zijn verkocht aan een sleep bootonderneming. RADIO EMCO BREIDT UIT. Radio Emco Wilhelminakade 76 heeft de bestaande zaak doen uitbreiden. Was de zaak voca-heen gespecialiseerd op het gebied van radio en electrïsche artikelen, thans is de- zaak uitgebreid met een showroom, waarin zijn op gesteld verschillende merken waschmachine's stofzuigers en wat meer in deze branche thuisbehoort. 99 Première Donderdag 20 April in het Thalia Theater operette der IJrrmifa Operette Vei „Het Witte Paard" met „Brandmeijer" op zijn rug. Uitoefening van het Kiesrecht. Door personen, die in dienst betrekking zijn. De Burgemeester der gemeente Velsen her- innert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en 'instellingen, waarbij personen, die den leeftijd van vijf eii twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrek king zijn: dat zij, volgens art. 55 der Kieswet, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van be stuur vrijstelling is verleend, verplicht zijn te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is aan eene te houden stemming mede te werken, gedurende ten minste twee achter eenvolgende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde; dat zij, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken en werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere ar- beidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan een arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming be paalden tijd op eene zichtbare wijze is opge hangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, die twee achtereenvol gende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk; dat, volgens art. 151 der Kieswet, overtre ding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veer tien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden; dat lijsten, als bovenbedoeld, ter gemeente secretarie verkrijgbaar zijn. Luchtbescherming. Cursus voor leidsters en leiders. Het bestuur van de Afdeeling Velsen van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming verzoekt ons mede te deele?i, dat op 13, 17 en 24 April een Kringcursus ivordt gehouden onder leiding van Ir. A. Wijma in Hotel Lion d'Or, Kruisweg 36 Haarlem Met spoed worden uitgenoodigd zij die als leidsters of leiders ivillen wor den opgeleid, om den komenden winter zich beschikbaar te houden voor lezin gen en het geven van instructies. Men geve zich nog heden op bij het bestuur Stationsweg 24 Velsen. Reis kosten worden desgewenscht vergoed. Zij nog opgemerkt dat de duur van den cursus is van 8.1510.15 uur. EEN MODELHUIS OP ..MEERWEIDEN". De N.V. Smit en Riezenkamp, die Velsen- Noord, in het bijzonder de terreinen van de voormalige Meërweiden reeds met tientallen keurige middenstandswoningen heeft verrijkt, nadert met hare bouwblokken aan den Oost kant van den Wij kerstraatweg reeds het Noordzeekanaal, waarop de laatste gebouwde woningen uitzicht geven. Voor een bedrag, waarvoor men in de steden niet veel meer dan een arbeiderswoning kan huren, verhuurt ge noemde N.V. zeer modern ingerichte midden standswoningen. voorzien van de bekende Bruijnzeel's keuken. Voor eventueele gegadigden is een model woning ter bezichtiging beschikbaar. Ook tijdens de_.PMschdagen kan men terecht. Reeds meermalen hebben korte aankondi gingen in ons blad verraden, dat er in stilte gewerkt werd bij de IJmuider Operette Veree niging aan een nieuwe operette, welke sinds het oprichten der IJ. O. V. 5 jaar geleden de vijfde in den schakel der operette-uitvoeringen is. In totaal zal, als dit speelseizoen achter den rug is, de IJ.O.V. 16 maal operettes voor 't voet licht gebracht hebben. Het zijn: Het vroolijke weeuwtje, Polenbloed, De Czardasvorstin, Vic toria en haar Huzaar en binnenkort de popu laire wereldberoemde schlager-operette „In Het Witte Paard". „In Het Witte Paard" is een geheel ander genre operette, het is meer een zangspel cp modernen leest geschoeid met zang en dans, maar ook met veel spel. Welk een geluk voor het vereenigingsleven, dat de verhouding tusschen de IJ. O. V. en de leden der tooneelvereeniging „Varia" zoo goed is, dat nu op de laatsten een beroep gedaan werd, een viertal prominente figuren van Va ria aan de opvoeringen van „In het witte Paard" zullen medewerken. Het zijn het echtpaar Roza en de heeren A. H. Holtslag en D. J. Bais. Naast hen noemen we onmiddellijk de andere solisten der IJ.O.V.: de dames G. Besse en Bep Verwer en de hee ren Hans Klaasen, Jac. Glas Jr. en H. A. Osen- darp om bij de voornaamsten te blijven. De rolverdeeling De rollen in deze operette zijn als volgt ver deeld: Josepha Vogelhuber, waardin van „Het Witte Paard" mevr. T. Roza. Leopold Brandmeyer, oberkelner, Jack Roza. Wilhelm Giesecke, fa brikant van gebreide goederen, A. H. Holtslag. Ottilie, zijn dochter, mevr. G. Besse, Dr. Erich Siedler, advocaat van zijn concurrent Jac Glas Jr., Sigismimd Sülzheimer, zoon van zijn con current, Hans Klaasen. Prof. dr. Hinzelman, D. J. Bais. Klaartje, zijn dochter, Bep Verwer, Keizer Franz Joseph, H. A. Osendarp Jr. De piccolo van „Het Witte Paard", mej. J. Engel- geer, Zenzi, een boerenmeisje, Lies Tol. De burgemeester, J. C. Hofman. De reisgids, Hans Klaasen (D.), De kapitein van de stoomboot, Pum Zwier. Kathi, een brievenbestelster, Corrie Rouwendaal. De Waardin Frau Josepha. Teneinde den lezer een beeld te geven van de echte waardin van „Het Witte Paard", de hoofdfiguur der operette, nemen we een kijk je in haar keuken van het Wirtshaus op het Vigiljoch (Zuid-Tyrol, 1932). „Bitte schauen Sie naeh meinen Würsteln". De bevelende stem komt van de vroegere waardin van „Het Witte Paard", die aan een hagelwit geschuurd tafeltje troont in de kraak zindelijke keuken van het Wirtshaus op het Vigiljoch. Als een vorstin ziit ze daar en haar scherpe doorborende blik dwaalt door de ge heele keuken, over de hoofden der arbeidende meisjes, die maar al te goed weten dat haar meesteres niets ontgaat. Wakker en flink bestuurt zij haar Gasthaus in Tyrol, zooals zij eens haar „Witte Paard" aan het Wolfgangmeer dirigeerde. Een pracht- figuur is die Frau Josepha en nooit had zij ge dacht, dat zij nu op 80-jarigen leefrtijd weer het middelpunt zou worden van de tooneel- wereld. In 1884 hadden haar stamgasten, de bekende kluchtspelfabrikanten Blumenthal en Kadel- burg, het nu wereldberoemde spel „In het Wit te Paard" geschreven, dat vrijwel geheel histo risch is. Alles speelt zich af in het kleine ho telletje aan het Wolfgangmeer, dat Josepha Vogelhuber als een modelwaardin op voorbeel dige wijze bestuurde. „Ja", zeide ze wel eens, „meine Kartoffelsalat mit Mayonnaise Sauce haben es getan". Die hebben hen zoo goed ge smaakt, dat ze mij tot hoofdfiguur van hun klucht hebben gemaakt. Sindsdien werd Frau Josepha een wereldbe roemdheid. Haar Gasthaus werd geregeld be zocht door keizerlijke hoogheden, zooals Kei zer Franz Joseph en Keizerin Elisabeth van Oostenrijk, die zich te goed deden aan haar voortreffelijke „Gugelkopf" (een soort tul band) VERLEENDE HINDERWET-VERGUNNINGEN. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis dat door hen de navolgende vergunningen zijn verleend: aan de N.V. Bataafsche Import Maat schappij, Verkoopkantoor van „Koninklijke Shell" producten, te 's-Gravenhage (Scheve- ningen) Lot het wijzigen van een benzine- pompinstallatie door het vervangen van de bestaande aftappomp door een electrisch ge dreven pomp, bij het perceel, kadastraal be kend gemeente Velsen, sectie F. no. 1583, plaatselijk bekend Bloemendaalschestraatweg no. 168 te Santpoort. aan Wijchgel's Theehandel, te IJmuiden, tot het oprichten van een pakkerij van thee, koffie, e.d. in het perceel, kadastraal be kend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie L. no. 1043, plaatselijk bekend Logger- straat te IJmuiden. aan Jacob de Goede Sr., te IJmuiden, tot het oprichten van een bakkerij in het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdee ling IJmuiden, sectie U no. 1705, plaatselijk bekend Velserduinweg no. .116 te IJmuklen. Van 1884 tot 19n0 heeft Josepha haar ww* Paard" onberispelijk bestuurd, toen heef' tien jaar lang een hotel op het Stilfserioch hf zeten en sinds 1911 heerschte de ex-Wirtin ön S. Vigilio bij Merano, waar ze in 1934 on a? jarigen leeftijd gestorven is. Ze geloofde zich vergeten door de groote buitenwereld, alleen vereerd en bemind S alle gasten, die haar wel eens bezocht hadden en deze bezoeken immer herhaalden Zoo dacht ze in rustige vergetelheid haar dagen te einai- gen, maar het zou heel anders loopen. In 1930 bewerkte Erik Charell het klassieke „witte Paard" om tot een modern zangspel, 'Ralnh Benatzky componeerde de aantrekkelijke mu ziek (met een viertal „Einlagen" van Robert Stolz) en weer richtten zich aller oogen op de Rössl-Wirtin, die gelukwenschen en ovaties ontvangen mocht uit alle landen. Toch bleef ze eenvoudig en verwonderde zich slechts, dat men op haar leeftijd nog zooveel drukte om haar maakte. „Als ich jung war kummerte sich niemand um mich", zei ze in haar sympathieken eenvoud. In haar traditio neel gebloemd katoenen japon met kanten fichu en hagelwit gesteven schort wconde ze de eerste uitvoering bij van de operette, waar toe zij dringend werd uitgenoodigd. Haar zoon, een ex-tenor van het Münchener Theater ver gezelde haar daarbij. Het enthousiasme, waar mede het publiek haar begroette, kende geen grenzen. Ook haar man, die met moeder en zoon de reis had meegemaakt, werd met don derende ovaties begroet: Het was inderdaad de „Leopold" van „Het Witte Paard". Tranen van ontroering kwamen te voorschijn toen ze haar geliefde „lm Weissen Rössl" op het tooneel voor zich zag, maar hartelijk lach te zij ook mede om al de komische tafereelen, die zich voor haar oogen afspeelden, „Ja, ja, zoo is het gegaan", zei ze telkens, Ook de piccolo, die om 10 uur 's morgens moet kraaien, omdat de gasten door hanengekraai gewekt willen worden, is uit het leven gegre pen. Geheel het verleden leefde weer op voor Frau Josepha en Leopold in haar met rozen versierde loge. Jean Janssens, regisseur. En terwijl in alle wereldsteden de optie"» „lm Weissen Rössl" werd opgevoerd let1"™" lioofdfiguren rustig in het aantrekkelijke, vr - dige berghotel op het Vigiljoch. Maar rusi s wilde niet zeggen, dat zij niet werkten, van den morgen tot den avond waren waard waardin bezig. Talrijke belangrijke personen waren ook daar haar gasten: prof. |pi kanselier mgr. Seipel, en de vrouw van mu solini, die allen van haar „Leibspeise, de u gelkopf", moesten proeven. Ver weg van haar Wolfgangsee, maar ge- eerd en bemind door allen, die me^.11faLhg aanraking kwamen, bracht de hiswi Rössl-waardin met haar familie haar ouden aa, door boven op het heerlijke Vigüjochphieju. Daar heeft ze geleefd, omringd dooi naai lieskoosde dieren en de vele vroolijkzing vogels, terwijl de muziek haar geliefde m dieën speelde, alle ontleend aan het zaïw melodieën, die voor haar onvergetelijke neringen opwekten „lm Weissen Ross Wolfgangsee, Da steht das Glück vor ae De uitvoeringen. Deze zijn slechts voor de donateurs der O. V. toegankelijk. Twee Donderdagen, nu en 27 April a.s. speelt „In Het Witte Paa den Thalia Schouwburg. De costumes zij» het bekende costuumhuis der firma en Zoon, de décors van de firma W. B t Zoon en het kapwerk van den heer l. dorff, allen te Amsterdam. n(Jen De begeleidende muziek is weer in der Orkestvereeniging „Kunstkring ding der regie en der dansen beru» *J j oud-acteur Jean Janssens (dm _zeu J ea in deze operette de Siedlerparty ver™ tj 0. de muzikale leiding bij den directeur a V. Leo Pielage. yj,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2