IJmuider Courant 42, U"uide°' DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Colijns Toespraak. Zonneweelde. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF ACHTTIEN MAANDEN eerste oefentijd? Voorzichtigheid, wellevendheid, beleid. „Randen" van sla IAARCANC NO. 137 Louten» Co.lei-. Muswcha|tpO "'"'"coow" U»s°™° AleCm «ij v G"™" Hol""r"" 93' "™k' 1 10724. Bureau IJmuidei Te 5301. Pae.^0 310791' Al" Jelefoea di, bIad. advertentie»- OPSCS"™ U» k-»"- "Pge°0°<"' Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREROOM EIN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 12 APRIL 1939 Ahonnernenten per week f0.12l/2. per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëm 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f0.25, elke regel meer fO.10. regeering heeft het noodig geacht het Ti van de afzonderlijke grensbataljons Tde wapenen te roepen ter versterking reeds aanwezige bataljons der lichting der de wapenen is. Dat is dus dezelfde t «el die in September genomen werd 311'7Minister-president heeft hem gistermor- •n een toespraak per radio toegelicht. De 801 van die toespraak was bovenal gerust- '"iind Dl' Colijn zei mét grooten nadruk 7. reeeéring niet beducht is voor een 1 Sreiging van ons land en dat de Onding met alle mogendheden goed is n Loof dat hij ook de bange Heden een hart rfPr den riem heeft gestoken: zijn woord 01 rustig eenvoudig en vaderlijk als immer. straalde de klank van eigen overtuiging in en er was die gemoedelijkheid in, die Ün Nederlander zooveel meer vertrouwen fnhoezemt dan het pathos, waarmee regee- ïlleiders in verscheidene andere landen 'h tot de massa des volks plegen te richten. Eenige herhalingen verhoogden de uitwer ken direct gevaar voor ons land en eigen. iük ook geen gebeurtenissen van de laatste «Len hebben de regeering tot het nemen van extra-veiligheidsmaatregelen genoopt. Maar wel de toestand van latente interna tionale spanningen, waarin Europa verkeert. Dat is duidelijk. De toelichting verduidelijkte verder In ons huidig legerstelsel en bij het zeer snelle verloop, dat de krijgshandelingen in onzen tijd kenmerkt, is de normale sterkte van ons leger op vredesvoet onvoldoende om de zekerheid te scheppen dat een totale mo bilisatie - als die ooit noodig zou blijken ongestoord zal verloopen. Maatregelen wor den voorbereid om in deze leemte op doel treffende wijze te voorzien en ter overbrug ging van die periode zijn thans de afzonder lijke grensbataljons opgeroepen. D?ze passages uit dr. Colijn's rede behelzen Iets nieuws.Er blijkt uit dat de regeering wijzi ging, uitbreiding wil toepassen op de organi se van ons leger in vredestijd. Er zijn voor zieningen op til die een meer permanent ka rakter dragen. Welke? Dat heeft dr. Colijn nog niet nader verklaard. Maar we zullen het wel heel spoe dig vernemen en in afwachting raad ik u aan, geen geloof aan geruchten te schenken. Want die zijn niets waard. Mogelijk zijn eenige wettelijke maatregelen op komst, maar er is nog niets van bekend. In elk geval ontbreekt alle aanleiding tot ongerustheid als volgende veiligheidsmaatregelen worden aangekondigd, want wij weten nu al dat ze op komst zijn. „Wij duchten van niemand eenige vijande lijke handeling tegen Nederland, maar wij willen tegenover ieder onzen duidelijken wil toonen, dat wij onze beproefde zelfstandig- heidspolitiek en onze onzijdigheid met- alle ons ten dienste staande middelen willen handhaven", heeft de minister-president ver klaard. Deze woorden zullen niet alleen in ons land maar ook daarbuiten verstaan worden. In ons land zullen zij veeleer een geruststellende uitwerking hebben dan het tegendeel. In het buitenland zullen zij het besef versterken dat Nederland niet tot de kleine landen behoort die men kan binnenwandelen en in beslag nemen. Ook heeft dr. Colijn verklaard, dat de re- geering den internationalen toestand wel met gespannen aandacht gadeslaat, maar dat dat iets anders is dan beduchtheid voor onze eigen onmiddellijke veiligheid. Ik veronderstel dat velen dit verschil bij zichzelf hebben kun nen waarnemen en behoor tot hen. Mijn ge spannen aandacht heeft, wat de laatste da gen betreft, overigens meer verschijnselen van opklaring dan van verdere verduistering van den politieken hemel waargenomen. „Hoe kalmer wij den toestand onder oogen zien, hoe rustiger wij allen ons dagelij ksch werk blijven verrichten, hoe beter het is voor ons zelf en hoe gunstiger indruk wij in het buitenland zullen maken", zeide Colijn. Ja, dat is waarheid. In dezen tijd is al meer malen gebleken dat buitenlanders de rustige houding van het Nederlandsche volk met een tikje verwondering maar tevens met veel be wondering hadden waargenomen. Laat dat ons een vingerwijzing zijn, ook in onze persoon lijke uitlatingen tegenover buitenlanders. Deze houding verhoogt ons crediet niet alleen maar boezemt ontzag in bovendien. Zij getuigt van moed en vertrouwen. En het ware een licht vaardig mensch die niet tenvolle het slotwoord van den minister-president beamen zou: dat et lot ook van ons land uiteindelijk niet in de hand van menschen ligt, niet van den wil eens menschen afhankelijk is, maar dat God Almachtig de wereld regeert. R. P. GEZICHT OP TIRANA, de prachtig gelegen hoofdstad van Albanië. Wij voelen, dat de toekomst is verborgen, Achter de sluiers van een nieuwen morgen. Nabij of ver, maar ons nog onbekend, En in het zorglijk oog van velen grauw; Het Paaschfeest is aan ons voorbijgegleden, Met nieuwe blijken van een rustloos heden, Maar één ding is er dat ons vreugde zendt. De zon schijnt helder en de lucht is blauw. Er zijn veel eieren voor geld gekozen, En menig pad ging niet bepaald op rozen, Er rezen spanningen in West en Oost, En veler harten raakten in het nauw, Door angst en twijfel aan der menschen streven, De wereld mag niet zonder zorgen leven, Maar er is toch ook wel iets dat ons troost, De zon schijnt helder en de lucht is blauw. Wij mogen ons niet laten nederdrukken, Wij moeten niet voor booze angsten bukken, Want ondanks alles is de wereld mooi. Al toont haar beeld zich dikwijls hard en rauw, Wij mogen niet verlamd gaan zitten kniezen, Wh" moeten werken, niet den moed verliezen, Maar licht erkennen in den voorjaarstooi, De zon schijnt helder en de lucht is blauw. P. GASUS. NEEM DISTRIBUTIE. HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN BEVERWIJK. Romerkerlkweg 87 Telef. 3421 (Adv. Ingez. Med.) Koningin Geraldine maakt het goed. van6Ui^ni^®lclfc uit Athene, ddt de toestand mo°eliit^P\^iralclirL'e 200 §oed als maar hebben <riSl ing z°ê'oe en zijn zusters koninojn ri!lrenuden dag biJ het bed van de waarhV u^r racb;t- Het koninklijk gevolg bevinden h .oud-ministers en legerofficieren wnSafet^tri^.personen en be™dt De mededeeling in de radiorede, welke minis ter-president Colijn gistermorgen heeft gehou den, dat het noodig is bijzondere voorzieningen te treffen, die een meer permanent karakter dra gen en van zoodanigen aard zijn, dat in geval van internationale spanningen niet telkens tot het treffen van bijzondere maatx-egelen behoeft te worden overgegaan, schijnen te slaan op ma- terieele voorzieningen in de grensgebieden en aan de kust en op maatregelen betreffende het permanent ter beschikking hebben van een groo- tere sterkte aan manschappen voor de grens- en kustbeveiliging dan op het oogen'olik mogelijk is. Voor de aangekondigde versterking van de troepen voor permanente beveiliging van de grensgebieden en de kuststrook had de regeering de keus uit een drietal systemen, n.l. oprichting van een vrijwilligerscorps, waarvan de manschap pen zich voor een zeker aantal jaren zouden moeten verbinden als beroepssoldaat dienst te doen, verder een vergrooting van het jaarlijksch contingent en in de derde plaats verlenging van den eersten oefeningstijd. De Tel. meent te weten, dat de regeering het laatstgenoemde systeem heeft gekozen, o.m. uit overweging, dat verdere uitbreiding van het contingent onevenredige verhooging van kosten zou meebrengen van materieel en encadreering, kazeimeering en dergelijken. Naar 't oordeel in bevoegde kringen, zal volgens het blad, nu de eerste oefeningstijd verlengd worden waar schijnlijk tot 17 of 18 maanden. Na een eerste opleiding van vijf, of waar schijnlijk zes maanden zouden de dienstplichtigen dan tweemaal zes maanden als tweede bataljon in de grensgebieden dienst doen, in verband met 't bestaande stelsel van onder de wapenen komen in twee ploegen. Aldus zouden de manschappen na zes maanden verder oefening in de garnizoe nen, waar thans de tweede bataljons zich gedu rende de tweede helft van hun diensttijd van elf maanden bevinden, nog zes maanden beschik baar zijn om dienst te doen in het grensgebied, waar, gelijk reeds gemeld, reeds nadere mate- rieele voorzieningen worden getroffen, om ter plaatse van hun oorlogsbestemming nader te worden afgericht. Het is natuurlijk mogelijk deze termijnen nog iets korter te nemen, doch dat zou extra-moei lijkheden kunnen opleveren in verband met de tijdstippen van eerste opkomst onder de wa penen. Een wetsontwerp tot overeenkomstige wijzi ging van de Dienstplichtwet zou vrijwel ge reed zijn. Daardoor zal het aantal verkeersongelukken dalen De cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende de verkeersongevallen in de maand Februari 1939 toonen een minder gunstig beeld dan in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. De cijfers voor de laatste zes maanden zijn als volgt: (tusschen haakjes de cijfers van vorig jaar) gedood ernstig gewond September 1938 68(61) 452(417) October 1938 90(47) 408(404) November 1938 68(62) 365(329) December 1938 42(45) 312(314) Januari 1939 42(52) 326(306) Februari 1939 46(39) 314(287) Mede in verband met het in de komende maanden te verwachten drukkere verkeer (volgens de tellingen van den Rijksivater staat ivas er in April 1938 28 pet. meer verkeer op de wegen dan in Januari van dat jaar) wil de K.N.A.C. ten behoeve van een veiliger verkeer ditmaal nog eens een beroep doen op alle iveg- gebruikers, met voorzichtigheidbeleid en- vooral ook de noodige wellevendheid aan het verkeer deel te nemen. Niet in de laatste plaats geldt deze aanbeve ling ook voor de voetgangers. Immers de ten onrechte veelal heerschende meeningdat alleen en uitsluitend het snelverkeer debet zou zijn aan de verkeersongevallen werd door de meer dan voorheen gedetailleerde ongeval lenstatistiek over 1937 naar het land der fabe len verwezen. Daarbij bleken n.l. t.a.v. het aantal doodelijke ongevallen de fouten waar aan deze ongevallen waren te wijten, voor 28,7 pet. gezocht te moeten worden bij bestuurders van motorrijtuigen, voor 28,2 pet. bij voet gangers en voor 25.3 pet. bij bestuurders van niet-motorische voertuigen. Anti-Italiaansclic stemming in de Moliammedaansche landen. Protestbetoogingen in Algiers. Havas meldt uit Beyroeth, 11 April: De in de Mohammedaansche landen van het naburige oosten heerschende stemming van af keuring voor den Italiaanschen aanval op Al banië neemt vastere vormen aan. De Syrische reegering heeft een officieele ontvangst ter eere van de Italiaansche delegatie, die in verband met het huwelijk van den kroonprins van Iran op weg is naar dien staat, afgezegd. De nationale jeugd van Iran zal Vrijdag betoogen tegen „de politiek van geweld tegen de Mohammedaansche volken". De bladen in Irak en Palestina maken mel ding van een anti-Mohammedaansche houding in Tx-ipolis en spreken den wensch uit, dat de ovex-eenkomsten over de hangende kwesties, die tusschen de Arabieren in Syrië en Palestina en de mandataire mogendheden vex'wacht kunnen worden, het tot stand brengen van een gemeen schappelijk front in den strijd tegen de onder nemingen der totalitaire staten mogelijk zullen maken. De gouverneur-generaal van Algiers heeft uit alle lagen der Mohammedaansche bevolking pro testen ontvangen tegen het optreden van Italië. De protesten gingen vergezeld van hernieuwde betuigingen van trouw aan Frankrijk en plech tige beloften, het moedex-land tegen aanvalsda- den te zullen verdedigen. In de belangrijke cen tra zijn grootscheepsche protestbetoogingen ge houden. Chineesche pacificatiecommissie overvallen. Zes slachtoffers. i Xiitsche Nieuwsbureau meldt, dat f Kaifen, de hoofdstad van de Chineesche provincie Honan, Zondag terroristen binnengedrongen zijn in een vergadering van de door de Ja panners ingestelde Chineesche plaat selijke pacificatiecommissie: zij ver moordden zes van de zeven leden. Het zevende lid bevond zich niet in de stad. Onder de slachtoffers bevinden zich de generaals Hoejoekoen en Foe-Sjoeang-Wing, die vroeger hooge commandoposten in het Mandsjoerij- sche leger hebben bekleed. Verschillende groot-verlof gangers moeten zich gereed houden. De regeeringspersdienst meldt Zooals minister Colijn Dinsdag ochtend in zijn radiorede heeft opgemerkt, is het een eisch van voorzichtig beleid om bijtijds de voorwaarden te scheppen, die het ongestoord verloop van een mobi lisatie, indien deze te eeniger tijd onverhoopt noodzakelijk mocht blijken, te waarborgen. Tot deze voorwaarden behoorde de oproeping van de grensbatal jons. Een andere voorwaarde is het bij voorbaat doen waarschu wen zich voor opkomst gereed te houden van eenig met groot verlof zijnd personeel, dat is aangewezen om voorbereidingen te treffen in verband met te vormen oorlogs- onderdeelen. Dit is thans geschied. Als U weet welke films in Rex Theater komengaat U nergens anders heen (Adv. ingez. Med.) Hongarije en Peru uit den Volkenbond. Beide landen wenschcn op technisch gebied met Genève in contact te blijven. De regeeringen van Hongarije en Peru hebben te Genève doen weten, dat haar landen uit den Volken bond treden. De Hongaarsche regeering heeft het voor nemen te kermen gegeven te willen blijven samenwerken met den Bond op technisch gebied. Voorts wil zij blijven deelnemen aan het Permanente Hof voor Internationale Justitie en aan het Internationaal Arbeids bureau. Het uittreden van Hongarije uit den Vol kenbond, aan den vooravond van de reis der Hongaarsche staatslieden naar Rome en Ber lijn, heeft politieke kringen te Boedapest geenszins verrast. De Peruaansehe regeeriilg heeft medege deeld wel uit den Volkenbond te treden, maar trouw te zullen blijven aan het ideaal, dat bij de instelling van den Volkenbond voorzat. Ook Peru zal blijven medewerken met de technische Volkenbondsorganisaties, zooals het Arbeidsbureau en het Permanente Hóf voor Internationale Justitie. Inkwartiering mogelijk. In het Staatsblad is afgekondigd een Konink lijk Besluit, waarbij de opperbevelhebber van Land- en Zeemacht woi'dt gemachtigd om op zoodanige wijze in de behoeften van inkwartie ring, onderhoud, transporten en leverantiën van allerlei aard (ook aan paarden, rund- en ander vee) te voorzien of door zijn ondergeschikten te doen voorzien, als hem, op zijn verantwoordelijk heid, het meest geraden vooi'komt. Gelijke machtiging wox'dt verleend aan den commandant eener linie, vesting of sterkte, doch alleen voor zoover betreft het terrein in het ge bied van de linie, stelling of stex-kte, waarover de staat van oorlog of van beleg zich zal uit strekken. Jhr. De Geer over den internatio nalen toestand. Geen gevaar voor ons land geducht. De Christelijke-Historische Unie heeft he den in „Bellevue" te Amsterdam haar jaar vergadering gehouden. De voorzitter, jhr. mr. D. J. de Geer, heeft deze bijeenkomst geopend met een rede, waaraan het volgende is ontleend: De omstandigheden, waaronder wij vandaag bijeenkomen, zijn verre van gunstig. Het is nog slechts vier weken geleden, dat een nieuwe slag aan het internationaal vertrouwen werd toegebracht door de vernietiging van den Tsjecho-Slowaakschen staat. En terwijl de gevolgen zich daarvan nog pijnlijk doen ge voelen in een verhoogde spanning in onze Europeesche samenleving, heeft zich alweer een volgend onrecht voltrokken in de ge welddadige overrompeling van Albanië. Dit maal was de bedreiging met geweld niet vol doende, maar moest het moderne moordtuig actief worden ingezet om het doel te bereiken. Met deernis en sympathie denken wij aan het moedige volk, dat het niet over zich kon verkrijgen, zonder verweer zijn vrijheid prijs te geven. Het ideaal van de totalitaire staten, zoo heeft men ons verkondigd, is „gevaarlijk leven". Dit schijnt wel voornamelijk bedoeld te zijn als: gevaarlijk voor anderen. Een geïsoleerden aanval op ons land, zooals Bioscoop „De Pont" Wegens enorm succes óók DONDERDAG nog een voorstelling van „DRIE KAMERADEN" (Adv. ingez. Medj andere landen dien hebben ondergaan en sommige ook hier verwachten, ducht spr. aller minst. Het gevaar, dat ook wij in dezen tijd loopen, bestaat in een dreigenden wereldoorlog en in de kans, daarin te worden betrokken. Het bestaat niet in een separate actie tegen ons land. Onze aardrijikskundigee ligging en tal van andere factoren sluiten die uit. Het staat vast, dat Nedeidand, indien on verhoopt een nieuwe oorlog uitbreekt, dezelfde strikte neutraliteit zal betrachten als in den ooi'log van 19141918 en de eei'ste.' die onze grens schendt, zal beschouwen als vijand. Spr. wil het moedig uitspreken, alle schuwe probleemstelling ten spijt, dat ons land be stuurd inoet worden, niet als een neutrale, maar als een christelijke staat in protestant- schen zin. Na deze uitspraak te hebben toegelicht, con stateerde spr. verder, dat over de drie punten van staatsbeleid, die de nood van onzen tijd met bijzonderen klem aan de orde stelt, geen beheerschend geschil tusschen de voornaam ste politieke partijen bestaat. Die punten zijn onze internationale politiek, de defensie en de werkloosheidsbestrijding. Het eenige punt eruit, dat een oogenblik leek meer stof te zullen opjagen, en dit mis schien in de naaste toekomst ook nog wel doen zal, is de stimuleering van den afzet op de binnenlandsche markt, en wel speciaal één der middelen die de regeering daartoe wil aanwenden, n.l. een herziening van het tarief van invoerrechten. Maar het is een dogmatisch vooroordeel, contingenteeringen als een nu eenmaal in dezen tijd noodzakelijk kwaad te aanvaarden en tegelijkertijd invoerrechten als een onder alle omstandigheden verwerpelijk middel af te wijzen. Beide liggen in een zelfde lijn en hebben een zelfde doel. Welk van beide in een bepaald geval de voorkeur verdient, is een vraag van beleid, niet van beginsel. kan worden voorkomen. Oorzaken van ziekte opgespoord Tevens goede teelt methode gevonden. Ons land is beroemd om zijn sla-cultuur en nagenoeg geheel West-Eux-opa wordt van Ne- dei'landsche sla voorzien. Gemiddeld worden 200 millioen kroppen sla in ons land geteeld, waarvan 125 mililioen uit het Zuid-Holland - sche glasdistrict afkomstig zijn. Voor het over- groote deel bestaat onze sla-teelt uit glassla, hetgeen het Westland een soort van monopo lie geeft. Engeland en Duitschland blijven onze groote afnemers van dit product, daar deze landen zelf geen uitgebreide glascultuur bezitten. De economische beteekenis van deze glascultuur is voor Nederland zeer groot. De sla-telers in ons land worden echter ge handicapt door het feit, dat de sla slechts op nieuwe gronden geteeld kan worden. Dit „lan den" kenmerkt zich door een bruine rand in het hart van den krop. Langzamerhand gaat het over in geheele verrotting. Hierdoor wor den jaarlijks duizenden en nog eens duizen den kroppen sla geheel waardeloos. Langen tijd heeft men de oorzaak van dit „randen" niet geweten. Na langdurige proefnemin gen op den proeftuin van het Zuid-Hol- Jandsche glasdistrict te Naaldwijk is de rijks- tuinbouwconsulent ir. J. M. Riemens erin geslaagd de oorzaken van deze ziekte op te sporen. Dinsdagmorgen deelde genoemde Rijkstuin- bouwconsulent ons den uitslag der genomen proeven mede. die voor tuinbouwend Neder land van groot belang is. Uit deze proeven is gebleken, dat het randen bij sla veroorzaakt wordt door een te lage vochtopneming in verband met de verdam ping. Overtreft de vei'damping dus de vocht opneming, dan treedt er rand op. De proeven hebben uitgewezen, dat het heel goed mogelijk is behoorlijke sla te telen op oude gronden, mits de bemesting, de zout- concentratie in den grond, juist is. Op den proeftuin is gebleken, dat de geldende metho de onder de kweekers, om het randgevaar te gen te gaan, niet de juiste is. Dit jaar zal het randgevaar voor de sla-te lers in ons land bijzonder groot zijn, daar de oogsttijd een paar weken later zal vallen dan in axidere jaren. De tuinders dienen er voor te zorgen, dat de gi-ond in een goede conditie is. Verder moet gemest worden met hoog geconcentreerde meststoffen. In tegenstelling met de oude methode die nen de kweekers bij zonnig weer niet ruimer te gaan luchten, doch het glas met krijtwit af te schermen en zoo noodig wat over de sla te broezen. De heer Riemens toonde ons vervolgens verschillende kassen met sla, die duidelijk de juistheid van zijn conclusie demonstreerden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1