Engelsche garantie De geschiedenis der Albaneesche onafhankelijkheid. voor Griekenland en Turkije? Verwachting van de Engelsche pers Eert Nederlandsch officier offerde er zijn leven voor. Ifaliaansche penetratie gedurende de laatste decennia. ALBANIë heeft een interessante ge schiedenis achter den rug. Het is voor al een geschiedenis van strijd geweest, want de Albaneezen zijn een volk met een sterk nationalistisch gevoel, dat zich kant tegen iedere vreemde overheersching. Dit blijkt duidelijk als men eenigermate met de geschiedenis van het land vertrouwd is. Alba nië is verscheidene malen veroverd en onder- hoorig gemaakt, doch telkens kwam de bevol king in opstand en verzette zich tegen de vreemde macht. Zoo is het land gedurende meer dan vier eeuwen in Turksch bezit ge weest, doch de Turksche gebieders hadden niet veel macht in dit woeste bergland en zij waren dan ook zoo verstandig in de maatschappelijke verhoudingen niet veel verandering te brengen. Tijdens het Turksche régime namen veel Alba neezen dienst in het Turksche leger en brach ten het tot aanzien. Zoo werd o.a. Mohamet Ali in het begin der 19e eeuw Pascha van Egypte. Tenslotte moest de Turksche regeering het bezetten van regeeringsposten door Albaneezen toestaan. Op de conferentie te Londen in 1912, na den eersten Balkanoorlog, werd bepaald, dat Alba nië een zelfstandige staat zou vormen, waar van in 1913 de grenzen werden vastgesteld. Een circusartist op den troon. Voor een vermakelijk intermezzo zorgde een zekere Otto Witte, die gedurende vijf dagen, n.l. van 15 tot 20 Februari 1913, koning van Albanië is geweest. Deze toentertijd 41-jarige Duitscher was de zoon van circusartisten en stond reeds als kind op de planken. Hij leerde al vroeg leeuwentemmen en goochelen en trad, nauwelijks negen jaar oud, als leeuwentemmer in het openbaar op. Otto witte reisde de ge- heele wereld door en kwam eindelijk in 1911 in den Balkan, waar hij gedurende twee jaar ver bleef. Toen hij vernam, dat er in Albanië een koning zou worden gekozen en dat hiervoor de Turksche prins Halim Eddin in aanmerking kwam, voelde Witte de lust in zich opkomen zichzelf op den Albanisehen troon te plaatsen. Hij schafte zich een prachtige uniform aan en zond vervalschte telegrammen naar Durazzo, de hoofdstad van Albanië, waar hij luisterrijk werd ontvangen. Den 15en Februari 1913 werd hij aldaar als Said Halim tot koning van Alba nië uitgeroepen. Slechts vijf dagen lang heeft hij deze waardigheid bekleed; toen werd de grond in Albanië hem te warm en Witte ver dween. Toen de oorlog geëindigd was keerde hij naar zijn vaderland terug. In 1933 werd hij te Berlijn wegens oplichting gearresteerd. Kort daarop bracht hij o.m. een bezoek aan Den Haag, waar hij in een cabaret optrad. Als vorst van Albanië werd door de staten benoemd Prins Wilhelm von Wied. Het was zijn echtgenoote, die hem ertoe bewogen had den aangeboden troon te accepteeren. De tactvolle overreding van haar tante, de Roemeensche Koningin Carmen Sylva, was haar hierbij te hulp gekomen, benevens de duidelijk uitge sproken belofte tot bijstand van de zijde van den Duitschen keizer. Op den 7en Maart 1914 kwam de Prins in Durazzo aan en werd door het volk ontvangen met kreten van „roste mbreti" („lang leve de Koning"). Nog geen maand later konden de koning en diens gevolg alleen van hun nachtrust genieten met behulp van vreemde oorlogsbodems, waarvan de zoek lichten terugkaatsten op de bergruggen, waar op de opstandige rebellen-troepen loerden. De Nederlandsche, Zweedsche en Oostenrijk- sche officieren, die aan het hoofd der ko ninklijke troepen stonden, hadden een lastige taak. Slechts één van hen, de Oostenrijker van Italiaanschen adeldom, kopitein Chiilardi, slaagde er in zijn mannetjes bij elkaar te hou den en de vlucht van den ongelukkigen Prins in September 1914 te dekken. Kolonel Thomson. De Nederlandsche kolonel Thomson verloor in dezen strijd op 15 Juni 1914 het leven. In het stadsplantsoen te Durazzo houdt een zuil zijn nagedachtenis levendig. Hierop zijn de woorden gegrift: „Aan kolonel L. W. J. K. Thomson en onze andere helden, die hun bloed gaven voor de onafhankelijkheid van Albanië. De stad Durazzo richtte dit monument op als herinnering en uit grooten eerbied. Durazzo 28-XI-1923". Te zijner eere werd 10 September 1918 te 's-Gravenhage op het naar hem ge noemde plein een standbeeld opgericht. Na het vertrek van den Prins von Wied werd het land bezet door een Italiaansch legercorps, dat de zelfstandigheid van Albanië onder Ixa- liaansch protectoraat proclameerde. Tegen de ze Italiaansche politiek verzette zich President Wilson, die hoogstens van een Italiaansch mandaat over Albanië wilde weten. In 1920 moest Italië van alle gezag over de Albaneezen afzien. Hoewel de toestand in Albanië geduren de de eerste jaren na den oorlog vrij rustig bleef, braken al spoedig woelingen uit, welke in 1924 leidden tot omverwerping van de re geering en het uitroepen van de republiek. Zo- goe, geboren 8 October 1895, werd tot president verkozen. Deze keuze beteekende een beslissen de stap voor Albanië's onafhankelijkheid. De familie Zogoe is inderdaad sedert het einde van de 15e eeuw de regeerende familie in Albanië geweest van het tijdstip af, dat hun stichter Zogoe het katholicisme vaarwel zei en het mohammedaansche geloof aanvaardde, waarbij hij door het Turksche bestuur als gou verneur van den vazalstaat werd erkend. Achmed Zogoe op den voorgrond. 1 Tijdens den wereldoorlog, toen de Oosten- rijksch-Hongaarsche troepen in het neutrale Albanië ter vervolging van de daarheen ge trokken Servische troepen binnenvielen, dien de de jonge Achmcd Zogoe als majoor in het leger. Menschen, die toen in nauw contact met den majoor stonden, verzekerden, dat hij in die dagen reeds groote plannen had. Het was in ieder geval niemand anders dan de jonge Achmed Zogoe, aan het hoofd van 3000 getrou wen die hem blindelings gehoorzaamden en enthousiaste, nationalistische „malisorianen" waren die het land van de invallende solda ten bevrijdde en in 1921 een nationale regefi ring vormde, waarin hijzelf het ministerie van buitenlandsche zaken op zich nam. Het volgen de jaar werd de 26-jarige majoor Albanië's eerste minister en de facto regeerder van* het land. Iedere poging tot opstand werd onder drukt met meedoogenlooze vastberadenheid en de leiders opgehangen volgens de ongeschreven 'wetten. Er was echter één persoon, dien hij aarzelde te doen ophangen, omdat deze Katho liek Bisschop was, n.l. Pan Noli, die met behulp van Italië een samenzwering op touw zette, waardoor Achmed Zogoe in 1924 ten val werd gebracht. De 26 jaar oude Zogoe moest in bal lingschap en verdiende zijn levensonderhoud met het geven van lessen in de Duitsche en Fransche taal. Maar reeds hetzelfde jaar or ganiseerde hij een staatsgreep, waarop de Al- gemeene Vergadering hem in 1925 tot Presi dent verkoos en hem drie jaar later, 1 Septem ber 1928, tot erfelijk monarch van Albanië pro clameerde. Men zal zich herinneren, hoe in 1932 te Wee- nen een aanslag werd gepleegd op het gevolg van Koning Zogoe, welke aanslag eigenlijk op den Koning was gemunt. Bij het proces ver klaarde een der verdachten, dat het slechts in zijn bedoeling had gelegen door die misdaad de aandacht der wereld op de toestanden in Albanië te vestigen. Vermoedelijk was dit ook een vingerwijzing voor de gestes van Italië. Italië heeft nJ. de laatste jaren geen poging nagelaten om Albanië opnieuw aan zich te binden, hetgeen te meer begrijpelijk is, als men bedenkt, dat wanneer Italië in Albanië de macht in handen heeft, het heer en meester is van de Adriatische Zee. hetgeen zijn positie vooral tegenover Joego-Slavië zou versterken. Op welke wijze Italië zijn invloed in Albanië trachtte uit te breiden, moge o.a. blijken uit het volgende. Albanië leed n.l. gelijk de meeste jonge staten aan geldgebrek. Hierin werd door Mussolini tegemoet gekomen, die den Albanee zen 24 millioen gulden leende, evenwel op „ze kere voorwaarden". Deze voorwaarden behels den, dat Italië het recht zou krijgen het Alba neesche leger te hervormen, waarvan dan ook een druk gebruik werd gemaakt. In Albanië (en ook daarbuiten) beschouwde men deze hervormingen van Italië evenwel als een be dreiging aan het adres van Joego-Slavië. Geen wonder dan ook dat de natioalistische Alba neezen alle mogelijke moeite deden de Italia nen uit het land te verdrijven. Zij voelden er allerminst voor om als stootblok in een even- tueelen oorlog met Joego-Slavië te dienen. Toch kan niet worden ontkend dat door den Italiaanschen invloed veel goeds in Albanië tot stand is gekomen. In het eerst zoo woeste land zijn thans reeds verschillende goede wegen en ook vele spoor wegen aangelegd, waartoe Italië 50 instruc teurs en ingenieurs afstond, echter mede om het Albaneesche leger van 12000 man op te lei den. Zelfs bezit het land te Durazzo een vlieg veld met een luchtlijn, welke alle steden on derling verbindt. Deze laatste behoort echter aan den Italiaanschen Adria-Aero-Lloyd. Deze schijnbaar opofferende belangstelling van Italië werd echter ondanks het verdrag van Tirana (1926) en het defensief verbond (1927) slechts met leede oogen door de Alba neesche nationalisten gezien; vooral in Zuid- Albanië was een sterk anti-Italiaansche ge zindheid merkbaar. Nog in 1932 brak tegen den Italiaanschen invloed een opstand uit, welke evenwel spoedig kon worden onderdrukt. J. H. M. LANDBOUWER VERMOORD GEVONDEN. Zijn vrouw ernstig mishandeld. ROOF VERMOEDELIJK HET DOEL VAN DE MISDAAD. In den nacht van Maandag op Dinsdag is de ruim 71-jarige landbouwer D. J. Leetink in zijn woning te Look, gemeen te Holten vermoord. Zijn ongeveer 61- jarige vrouw is ernstig mishandeld. Dinsdagochtend ging een buurman van het echtpaar Leetink de woning binnen omdat, naar zijn meening, de luiken te lang gesloten bleven. Hij trof hier een groote wanorde en tot zijn ontzetting vond hij den man vermoord op bed lig gen. In de keuken hoorde hij kreunen. Hier ontdekte de buurman vrouw Lee tink in zeer ernstigen toestand. Onmiddellijk waarschuwde hij een der omwo nenden, die op zijn beurt een dokter waarschuw de en ook de politie van de misdaad op de hoogte stelde. Zij waren spoedig ter plaatse. Dokter Gerritse uit Holten constateerde bij den landbouwer den dood. De vrouw werd in be- wusteloozen toestand aangetroffen. Zij is met een scherp voorwerp ernstig mishandeld. De drijfveer tot deze misdaad is vermoedelijk roof, aangezien het bekend was, dat de familie Leetink veel geld had. Het onderzoek is in handen van rijks- en ge meentepolitie. PURMERENDER MARKTBERICHT. Purmerend, 11 April 1939. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 par tijen, wegende 59.000 K.G. Handel kalm. Hoogste prijs f 17.50. Aanvoer 4 partijen Kleine Boerenkaas. Laag ste prijs f 68. 1 partij Volvette kaas, laagste prijs f 20. 1359 Boter f 1 30—f 1.34. Runderen, totaal 635 stuks. 220 Vette koeien 72 per kilo, vlug. 195 Gelde koeien 110 180 per stuk matig. 190 Melkkoeien 180—280 per stuk, stug. 10 Stieren 4856 per kilo, matig. 20 Paarden 70—180 per stuk, stug. 34 Vette kalveren 60—90 per kilo matig. 1439 Nuchtere kaiveren voor de slacht 410 per stuk. matig. Nuchtere kalveren voor de fok 1218 per stuk. matig. 281 Vette varkens voor de slecht 46—49 per kilo. vlug. 71 Magere varkens 23—28 per stuk, matig. 360 Biggen 1218 per stuk, matig. 794 Schapen 16—30 per stuk. stug. 54 Bokken 311 per stuk, matig. Kipeieren 33.50 per 100 st. Eendeieren 2.65 per 100 st. 8300 Piepkuikens 0.750.82V2 per kilo. 1800 Oude Kippen en Hanen 4045 per kilo. Konijnen 301.60 per stuk. 200 Eenden 20—50 per stuk. Duiven 40 per paar. 8 kisten jonge hanen (wit) 0.50 per kg., (rood) 0.60 per kg. 1300 Kievitseieren 68 per 100 stuks. Coöp. Centrale Eierveiling Purmerend GA. Af deeling Eieren. Aanvoer 125.000 Eendeieren. 80.000 Kippeneieren 65-66 K.G. f 3.60 a f 3.70, 63-64 K.G. f 3.60 a f 3.65, 60-62 K.K. f 3.45 a f 3.60, 58-59 K.G. f 3.45 a f 3.50, 56-57 K.G. f 3.40 a f 3.45, 53-55 K.G. f 3.30 a f 3.40. LONDEN, 11 April (Reuter). De Engelsche bladen bespreken de ver gadering van den Ministerraad, wel ke gisteren is gehouden en zij ver welkomen het bijeenroepen van het Parlement op Donderdag a.s. De Times schrijft dat de regeering vermoedelijk een garantie zal geven ten aanzien van het oostelijke bek ken der Middellandsche Zee, vooral wat betreft het Grieksche en Turk sche gebied. Het schijnt dat alleen de definitieve vorm van deze verklaring nog moet worden vastgesteld na het raadplegen van de andere betrokken regeeringen, Geen bedreiging van de onaantastbaarheid van Griekenland en Turkije kan worden geduld. In de afgeloopen jaren, zoo vervolgt ae Times, is de Turksche politiek in het nabije oosten stabiel geweest en men kan verwach ten dat dit zoo zal blijven. Engeland moet be lang stellen in de Balkan of het wil of niet, want het heeft te groote belangen in het Oos ten der Middellandsche zee. Het zoekt hier geen exclusieve positie, doch het is besloten haar positie, welke niemand bedreigt, te handhaven en de vrijheid van den interna tionalen handelsweg te bewaren. De Financial News schrijft, dat niet te sterk kan worden aangedrongen op een garantie voor Griekenland en zoo snel mogelijk moet het plan tot collectieve veiligheid worden doorgedreven. Het blad dringt er verder op aan dat nauw zal worden samengewerkt met de Sovjet Unie. De „News Chronicle" schrijft, dat de ga rantie aan Polen niet voldoende is en op zich zelf een gevaarlijke consequentie meebrengt. Gelijke garanties moeten onmiddellijk wor den besproken met Griekenland en andere Balkanlanden, die thans hun onafhankelijk heid bedreigd voelen. Het blad betreurt dat de Sovjet Unie op den achtergrond wordt gela ten en verklaart, dat het toetreden van de Sovjet Unie tot de collectieve veiligheid nood zakelijk is, indien men succes wil hebben er indien een oorlog voorkomen moet worden is de Sovjet Unie een even groote factor als Frankrijk. De „Manchester Guardian" is van oordeel dat het opzeggen van het Britsch-Italiaan- sche verdrag gelijk zou staan met het in de kaart spelen van Mussolini. Het verdrag is verbroken, doch men moet het aan de dicta tors overlaten het op te zeggen. Het blad be groet verder de mogelijke garanties aan Grie kenland en Turkije. De Fransche pers aan het woord. PARIJS, 11 April (Havas) - s schrijft in „Le Journal" dat de m, 1 toestand aanmerkelijk is ontspaZ??^ hjj nog ernstig is. Bailby schrim 1 1 in de „Jour" en de „Echo !e Parkfe* pa door een ware paniek is SSJ'1®®- vraagt waarom de Italianen SU'"' het zenden van zooveel troenen m 11 jü naar Albanië en waarom zii trornl®*'1»! treeren op de Dodecanesos en RbÏÏ K"1R'' den Saloniki en het Suezkaïaal Dominique schrijft in de RfmiiT" de huidige toestand eischt dat FW1.8" <4 waarlijk civiele mobilisatie doorvoert K: de Engelschen den militairen sSL*?® moeten invoeren. ""^plich in de „Figaro" bericht Boutelleau ut u den dat in sommige welingelichte tL* het gerucht gaat, dat Mussolini hw. 48 uur een brief heeft geschreven aan ïb ter-president Chamberlain, waarin M??" ten heeft gedaan, waaruit zou bliikcn a G!' Italianen neutraal zouden willen bltivm i." telleau vraagt zach af of dit verW. recht is, dan wel of de Italiaansche S. in de kaart van Berlijn speelt en de f£? actie poogt te verlammen. Turkije voelt zieK sterk. Bultenlandsch beleid blijft ongewijrijj. ANKARA, 11 April (Reuter-AFJ Minister-president Saydan heeft in ~T lrlcrihfr tnt. Ho rrrnnto i klaring tot de groote nationale vergadering gezegd dat Turkije dank zij zijn L leger in staat is elk gevaar en iederen utm af te weren. Hij voegde hieraan toe daw, buitenlandsche politiek van Turkije nief - gewijzigd. Turkije blijft trouw aan zijn vran den, zijn gegeven woord van trouw en oude teekeningen en zal met vast vertrouwen voo- gaan de zaak van den vrede te dienen Bv«m later reikte hij den soldaat door bat tralievenster den begeerden vuurslag anja, nu meet je maar opletten, wat er verder gebeulde. goed Buiten de stad was een groote galg getimmerd. Daaromheen stonden de soldaten eti wel honderdduizend menschen. Conferentie te Parijs over de landsverdediging, Bespreking tusschen regeermg en militaire autoriteiten. Havas meldt uit Parijs: Het permanente comité der landsverdediging is Zondagmiddae te vijf uur op het ministerie van landsverde diging onder voorzitterschap van den minis ter-president bijeengekomen. Aan de besprekingen werd deelgenomen door de ministers Campinchi en Guy la Chambre, resp. van marine en luchtvaart, de chef van den generalen staf, generaal Game.in. vice admiraal Darlan, chef van den marinestaf er. generaal Vuillemin, chef van den staf de: luchtmacht, alsmede generaal Buhrer, inspec teur-generaal van het koloniale leger. Eenige minuten over vijf kwam nog de mi nister van buitenlandsche zaken, Bonnet, vergezeld van Légèr, secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandsche zaken. RUIM 30 KOEIEN BIJ BRAND OMGEKOMEN. Doordat kinderen een Paaschvuur hadden gemaakt, ontstond een heviger, brand te Oud-Avereest. De vonken van het vuur kwamen op een hooimijt terecht, welke weldra in brand stond. Vandaar sloegen de vlammen over naar de boerderij van den land bouwer L. Leegsma, welke boerderij evenals de mijt, een volkomen prooi der vlammen Is ge worden. Van het vee kwamen 32 koeien in het vuur om. Eenig huisraad en de landbouwwerktuigen konden worden gered. Door gebrek aan blusch. water kon de brandweer weinig uitrichten, Huis, inboedel en levende have waren ver zekerd. Weer een moord in de inter nationale concessie te Sjanghai, Ambtenaar doodgeschoten. SJANGHAI, 11 April (Reuter.) Inde in ternationale nederzetting is een jeugdig amb tenaar van de door de Japanners ingestelde regeering, Sjih, doodgeschoten. De aanvallers wisten te ontkomen na een Chineeschen po-i- tieman en twee burgers te hebben gewond. Chineescli offensief in Sjansi. Aanvallen zouden echter door de Japanners afgeslagen zijn. TOKIO, 10 April (Domei). - In het zui den der provincie Sjansi zijn de Chineeze- een door Tsjang Kai Sjek bevolen offemiei tegen bijna alle Japansche linies begone Volgens Domei hebben de Japanners even alle Chineesche aanvallen met succes aig slagen. VROUW IN HAAR WONING VERBRAND. DELFT, 11 April. Vanochtend is in een wo ning aan het Zuideinde te Delft de ai wonende 79-jarige weduwe v. d- n. petroleum de kachel wilde a^ma^ kian brand geraakt, aangezien haar kleeren via vatten. Een buurvrouw, die door toom gewaarschuwd was, ging de wonmg bm doofde de vlammen. De vrouw bleek ree zijn overleden. De koning en de koningin zaten op een prachtigen troon, vlak tegenover den rechter en den geheelen raad. (Wordt vervolgd). DRUKTE OP ASSUMBCRG. Tijdens de Paaschdagen was het op .,»»1» burg" in verband met het 10-jarig bestrn™ de N. J. H. c. buitengewoon druk. a» een 300 trekkers en treksters hadden er intrek genomen. „„.„Hstc •Op Eersten Paaschdag werd des ^„tstoken. hall' negen een groot Paaschvuur01nte en De jongelui schaarden er zichJ0 zongen verschillende aardige lied]®s- ran trekkers hield nog een korte voordra sociale strekking. 2de Paaschdag feestmaaltijd plaats, terwijl de rem! van Poelje, den algemeenen voorzit gramofoon werd aangehoord, net y voorjaarsweer droeg er veel toe du feestvreugde te verhoogen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6