HET DEFENSIEVE FRONT i I nog niet voltooid. Roemenië blijft zich verzetten tegen gebiedsafstand. Koning Carol en koning Boris voeren besprekingen. BOEKAREST 12 April (Reuter). Koning Carol zal vandaag uit de Dobroedsja, waar hij eenige dagen vacntie heeft doorgebracht en de garnizoenen aan de Bulgaarsche grens heeft be zocht, terugkeeren. Naar verluidt is koning Carol bereid de Bul gaarsche minderheid tegemoet te komen, doch blijft hij zich verzetten tegen afstand van ge bied, vooral nu Turkije beloofd heeft Roemenië te helpen. In Roemeensche kringen te Sofia verluidt, dat koning Boris en koning Carol in contact met elkaar zijn getreden. Bulgarije schijnt tevre den te zijn met een klein stuk van de Dobroedsja en een weg naar de zee door Tracië, doch Bul garije schijnt niet bereid te zijn toe te treden tot de Balkan-Entente, welke volgens Bulgaar-, sche opvatting oorspronkelijk tegen Bulgarije is opgericht. Wel zou Bulgarije kunnen toetreden tot een Balkan-overeenkomst op breeden econo- mischen grondslag met 't doel een neutraal blok te stichten tusschen de as RomeBerlijn en het Britsch-Fransche verbond. Bulgarije wil ook niet toetreden tot het anti-komintern verdrag. Nationaal-socialistische partij in Bulgarije ontbonden. SOFIA, 12 April (Reuter). - De minister van binnenlandsche zaken heeft de Roemeen sche nationaal-socialistische partij „Ratnizi", welke snel in omvang toenam en welke door Duitschland werd gesteund, ontbonden om dat gebleken is dat de partij aanstuurde op een wijziging van den bestuursvorm des lands. Het bericht van de ontbinding werd overal in het land met voldoening begroet. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 11 April 1939. 1. G. Scheerman, tuinder en koopman, wonende 'te Beverwijk, Heemslcerkerweg 242. Curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. 2. K. Manneveld, melkhandelaar, wonende te Haarlem. Floresstraat 19. Curator Mr. O. H. van Wijk te Heemstede. 3. W. Plessius, veehouder, wonende te Haar lemmermeer, Badhoevedorp, Akerdijk 281. Curator Mr. H. J. Pot te Haarlem. 4. J. A. Vonk, schilder, wonende te Zwanen burg, gemeente Haarlemmermeer, Wilgen laan 77. Curatrice Mej. Mr. C. H. Deknatel te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Mi'. S. J. Pit te Haarlem. Toestand op Malta „normaal" geacht. LONDEN, 11 April (Reuter). üit Malta wordt gemeld, dat de buitengewone militaire verdedigingsmaatregelen zijn verzwakt. Op Malta Is men van meening, dat de span ning der laatste dagen is afgenomen. Offi- .cieele kringen gelooven, dat de toestand „nor maal" is. Inbraak bij den Nederlandsckn Typografenbond te Amsterdam. AMSTERDAM 12 April. Toen men van morgen in het gebouw van den Nederlandschen Typografenbond op de Leliegracht het kantoor op de eerste verdieping binnenkwam, vond men er alles overhoop gehaald. De brandkast was omgekeerd op de tafel gelegd en er waren dui delijke sporen, dat gepoogd was de achterzijde met carbidbranders te openen. Dit is echter niet gelukt en daarmede is den heeren een groot bedrag aan geld, dat in de brandkast was geborgen, ontgaan. Zij hebben zich tevreden moeten stellen met den inhoud van een spaarbusje ten bedrage van vijf gulden en een postzegelkas met tien gulden, welke gerr-aiii elijker te beniaoütïgen waren. Het is duidelijk te zien, dat hier geen beroep,- werkers van een eersten rang aan den arbe.d zijn geweest en deze inbraak vertoont dan ook geen oveieenkrmst met die van het reisbureau Lissoie in de Leidschesiraat. Het geheele kan toor was door het gebruik van de carbidbranders zwart gewalmd. Honderdzestig Britsclie en Fransche oorlogsschepen in de Grieksche wateren? ATHENE, 12 April. Er gaan pertinente ge ruchten, waarvan echter totnogtoe geen beveili ging kon worden verkregen, dat 160 Britscne en Fransche oorlogsschepen thans voor de Ioni sche eilanden kruisen. (United Press.) VOETBAL. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. kampioenschap Afdeeling DL Promotie 2de klasse: VAN NEDERLAND NECAchilles Ensch. Boys—ZAC DWSAjax Tweede klasse A: Afdeeling I. Promotie 2de klasse: ^CRobur et Vel. PlilversumEDO f IV, Tweede klasse A: Aldeeling OSVHFC Promotie 2de klasse. West FrisiaRCH Bleijerheide— Kennem.—Alkm. Boys Limbus* Alcm. Victrix—WFC Tweede klasse A. Prom. res. 2de klasse: TSC—Vlissingen Vriendensch. 2— (BeslissingsweOT) Kennemers 2 Middelburg—^" Res. tweede klasse B: Tweede klasse Ajax 3KFC 2 WUhelm'na-M OSV 2—DWS 2 Tweede klasse i» Spertel. Afdeeling II. Groene Ster-W* RFC-EtrGooiaSse: Afdedin? V' Tweede klasse A: Eerste Beslissingswedstrijd Leeuwarden-v voor de laatste plaats: Promotie 2de BEC—Quick (op het WW—FVC terrein van HBS) (bp Militaire activiteit in Arabic. Aanwerving van vrijwilligers. ADEN, 11 April (Havas) In de verschil lende landen van het Arabische schiereiland heerschi een groote militaire bedrijvigheid. De Iman van Jemen heeft order gegeven tot aanwerving en instructie van een vrijwilli gersleger. De bevolking is uitgenood igd een verdediging tegen een eventueelen buiten- landschen aanval te vormen. Ook in Nedsjed wordt een leger georgani seerd. Minister Steenberghe niet naar New-York. 's-GRAVENHAGE,- 12 April De minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steen berghe zal wegens drukke ambtsbezigheden geen gevolg kunnen geven aan zijn voorne men 4 Mei a.s. het Nederlandsche paviljoen op de tentoonstelling te New York officieel te openen. Hr. Ms. gezant te Washington, dr. A. Louüon, zal de openingsplechtigheid namens de Ne derlandsche regeering verrichten. Ook in Canada illegale aclie. Clandestiene zender zet tot gewelddaden aan. WINNIPEG, 12 April. (Havas). De „Winnipeg Free Press" bericht dat het parlement van Ma nitoba in den afgeloopen nacht streng bewaakt is, in verband met een waarschuwing, welke de regeering had ontvangen dat aanhangers van het „Iersche Republikeinsche Leger" het ge bouw ïn de lucht wilden laten vliegen. Een clandestiene radio-zender heeft opdracht gege ven een aantal ontploffingen in Canada te ver oorzaken. Inderdaad zijn in de federale magazij. nen te Toronto twee pogingen ontdekt spring stof te stelen. In Engeland. LONDEN, 12 April (Havas). Te Liverpool is een telefooncel door een ontploffing van een bom geheel vernield. Personen werden evenwel niet getroffen. De politie heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld in alle kelders en souster- Va ins in de omgeving. ASSISTENT-BOORMEESTER EN MANDOER VERMIST. PALEMBANG, 12 April (Aneta.'A.N.P.) In de Moesi is door onbekende oorzaak een motor boot omgeslagen, waarbij de inzittenden te water raakten. De assistent-boormeester van de B.P.M.. de heer B. Swart, en een inheemsch mandoer worden vermist. De pogingen tot op sporing zijn tot nog toe vruchteloos gebleven. Militaire voorzorgsmaatregelen in Joego-Slavië. In de afgeloopen dagen zijn in Joego-Slavië militaire voorzorgsmaatregelen genomen. Ver scheidene lichtingen reservisten zijn opgeroepen, in hoofdzaak voor het derde leger in de distric ten, waarin het grootste deel der Joego-Slavisch- Albaneesche grenzen ligt. Men gelooft dat dergelijke maatregelen aan andere deelen der grenzen zijn genomen. Het derde leger ligt in garnizoen te Skolpje in Ma cedonië. Duitsche voorstellen aan Polen. De Corridor, Dantzig Opper-Silezië. Poolsche ambassadeur Warschau vertrokken BERLIJN 12 April (Reuter) buitenlandsche politieke krintr Berlijn, Lipski, die gisteren naar Z schau is vertrokken, definite, stellen van de Dni,sche tegeeri de regeering van p„,e„ ,al 5 tot regeling van de geschillen. In de eerste plaats wordt Pol» zocht toestemming te verlee„e„ aanleggen van een autoweg door T Corridor, vervolgens regeling vanj® vraagstuk-Dantzig en ten derde' Z, afstaan van zekere Duitsch gebieden in Opper-Silezië en wf nieuwe Poolsch-Tsjechische grenf tenslotte de regeling van een JZ, kleinere kwesties. Duitschland stelt voor eenigen Hid om deze vraagstukken te overweem belofte, dat het in dezen tijd SS,,®' Men heelt van deze go?uchtaVt 2 ging en er is geen twijfel of DmSC*8; pogen tot een vreedzame regeling t.01 met Polen inzake een aanlal vraaesOiH-I ,a het van levensbelang acht. 1 De nationaal-socialistische actie ij Argentinië. i BwEdT0S r"rRES' L2 April- (Havas) Het hootd der politie van Tucuman heeft eEn missans ontslagen, omdat deze te weinig ik toonde bij het onderzoek naar de actie L, tionaal-socialisten. De politie zoekt verder naar een Duitab» vlieger, die te Anatuya was gearresteeni dacht over verboden terrein te hebben «ev'ln» doch die later wist te ontvluchten. De man heeft bekend dat hij een aantal tob graten aan boord van zijn vliegtuig heelt ver' voerd, die naar hij zeide, opnamen voor atudio hebben gemaakt., De gezondheidstoestand koningin Geraldine. ATHENE, 12 April (Reuter). - De gezond- beidstoestand van koningin Geraldine is zoo goed als men onder de gegeven omstandig heden kan verwachten, doch baart ernstig zorg; zij is lijdende aan kraamvrouwen koorts. Gisteren zijn koning Zogoe en zijn zes zusters niet van haar bed gewekea ln het hotel te Larissa, waar de Albaansche ko ninklijke familie haar intrek heeft genomen. Er is al wat gewonnen. Kolonel Beck is naar Engeland gekomen in een stemming, die was ingegeven dóór omzichtigheid, ongerustheid en zelfbewustheid. De zelfbewustheid kwam voort uit het besef, dat Polen is behandeld en thans wordt aangezien als een groote mo gendheid. Een groote mogendheid kan geen gunsten aanvaarden zonder er het equivalent voor terug te geven. Het omineus gebrom van Berlijn ten spijt heeft Beek voor zijn land de bilaterale overeenkomst aangegaan met Groot Brittannië, waarbij de twee landen el kaar wederzijds steun toezeggen indien hun onafhankelijk bestaan wordt bedreigd. De Engelsche eenzijdige verzekering dat de Brit- sche macht voor Polen's onafhankelijkheid in actie zou komen behoort hiermee tot de ge schiedenis. Maar een bilaterale overeenkomst is nog bij lange na geen defensief Europeesch front. Polen kan daarin niet treden, zeker niet in dit stadium. Dit land kan daarom zijn rol niet spelen in de garantie van de Roemeensche grenzen of van Roemenië's onafhankelijkheid (die in even hooge mate in Engeland's belang is als de onafhankelijkheid van Polen) Roemenië kan naar Britsch oordeel het best beschermd worden door een Britsch-Fransch-Poolsche garantie. „Dat kan niet", heeft kolonel Beek in Londen gezegd. Polen is een vriend van Hongarije en Hongarije is geen vriend van Roemenië omdat dit land zooveel oorspronke lijk Hongaarsch gebied heeft ingepalmd. Po len kan zijn bondgenoot Hongarije niet af vallen en een land helpen verdedigen, waarop de bondgenoot zeer verklaarbare aanspraken heeft. Polen wil ook niets te maken hebben met Rusland, in de eerste plaats niet omdat het alles wil vermijden om het heelemaal bij Duitschland te verkerven, in de tweede plaats niet omdat een smartelijke historie Po len heeft geleerd dat Russische soldaten op zijn gebied onheil spellen en omdat de Russi sche vos, al kan hij zijn haren hebben verlo ren. misschien zijn streken niet verloren heeft. De Engelsche staatslieden konden deze zienswijzen uiteraard slechts billijken. En daarmee is dit idee van een Poolsch-Roe- mensch verbond in het Oosten als comple ment van een Engelsch-Fransch verbond in het westen van de baan. Nog meer bilaterale overeen komsten. Als dus het uitzicht op een homogeen vre- desblok niet goed is, moet het doel ge diend worden met meer bilaterale overeen komsten dan die waarover Engeland en Po len het eens zijn geworden. Ze kunnen in el kaar grijpen en zoo even doeltreffend zijn als een aaneengesloten defensief front. De aan kondiging van het bilaterale vergelijk, die Chamberlain Donderdagmiddag in het La gerhuis voorlas, bevatte de zinsnede dat beide landen vrij bleven vergelijken aan te gaan met andere landen, in het belang van de handhaving van den vrede. In alle politieke partijen hier roepen stemmen om een Britsch- Russische Entente. Zij beschouwen dit als het eerste en voornaamste doel waarnaar de Brit- sche diplomatie moet streven, omdat zoo'n entente aan het defensief front de formida bele kracht zou geven, die het noodig heeft. Zooals de zaken thans staan is een derge- Onze Londensehe correspondent schrijft: DE weg naar het defensieve front blijkt met veel beletselen belegd. Ze zouden er wellicht niet zijn geweest of ze zouden wellicht niet zoo talrijk zijn geweest indien Engeland eerder van de nood zakelijkheid van zoo'n front (in zijn eigen belang) overtuigd was geworden. De regee ring, die verantwoordelijk-is, blijft uiteraard volhouden dat de tijd er voor eerst kwam toen Tsjecho-Slowakije werd overrompeld. Vele regeeringsmannen zullen er in hun hart wel anders over denken. Heel wat volgelingen van de regeering, afgescheiden van het drie tal Eden-Duff Cooper-Churchill, zeggen rond uit dat'zij er anders over denken en dat Mün- chen al het sein heeft gegeven voor samen werking tusschen naties die den vrede willen bewaren door met vereende strijdmiddelen pal te staan tegen verdere pogingen nationale onafhankelijkheid in Europa te vernietigen. Zekér is dat wat Chamberlain thans zoekt te bereiken gemakkelijker zou zijn gegaan den morgen na den historischen nacht van Miinchen. Maar hier heeft men een gedane zaak, die geen keer kan nemen. Zes maanden na München moet men zich de vraag stellen of er nog een defensief front kan ontstaan, dat den vrede zal kunnen bewaren. Het scheen dat Lord Stanhope in zijn teveel aan ijver om te getuigen dat de vloot klaar stond voor alle gebeurlijkheden, die vraag stellig ontkennend beantwoordde. Practische moeilijkheden. Het werk voor de stichting van dit defen sief front is nu zeer dringend geworden. Wij, die midden in' het diplomatiek centrum zit ten. kunnen tevens waarnemen hoe koortsig en voor bedaard overleg hinderlijk de atmos feer is. Het geval Stanhope was een treffend symptoom van die atmosfeer, die zelfs, naar bleek, een verantwoordelijk minister parten speelt. Tsjecho-Slowakije is inmiddels als lid van een defensief verbond verloren gegaan en het lot van dit land heeft alle andere lan den in Oost- en Zuid-Oost Europa zoo voor zichtig' gemaakt dat er nagenoeg geen land mét hen is te 'bezeilen. De combinatie, die men zich voorstelt te vormen (al niet meer in den aanvankelijk beraamden vorm echter), is strategisch aanmerkelijk zwakker dan ze voor den val van Tsjecho-Slowakije zou zijn geweest en dan het geval zou zijn geweest in dien de Britsche regeering bijv. den Spaan- schen burgeroorlog had beschouwd met de oogen. van thans, waar de schellen af zijn gevallen. Het zal nog moeten blijken hoe de afspraak van Chamberlain en Mussolini met betrekking tot Spanje en de Middellandsche Zee in de practijk zal werken. Met de ge dachte aan Itaiië's traditioneel optreden in internationale conflicten heeft men hier goe de hoop dat, als het er op aankomt, de positie van Engeland en Frankrijk in de Middelland sche Zee niet zal zijn verzwakt en dat Spanje geen derde vijandelijke grens voor Frankrijk wordt. Maar de spil is intact en Franco heet mee te draaien en in Burgos voor de beweging te hebben geteekend. Het heeft er dus wel allen schijn van dat Engeland en Frankrijk „scratch" zijn in een zware handicap race, die den vrede tot inzet heeft.. Beide landen, met Engeland als „p'acèr", zullen hun uiterste krachten moeten inspannen. lijke innige Britseh-Russische samenwerking, als een entente veronderstelt, twijfelachtig. Chamberlain heeft wel gezegd, dat er van zijn kant geen „ideologische belemmeringen" zijn 'voor samengaan met Rusland, maar Rus land blijft bij hem en bij de invloedrijkste menschen van het land verdacht. Ofschoon Lord Halifax en de Russische gezant in Lon den herhaaldelijk met alle uiterlijkheden van vriendschap en minzaamheid met elkaar con- fereeren, is de verstandhouding was gekun steld en niet wat ze wezen moet om er een en tente uit te kunnen zien groeien. Bovendien is er niet alleen aan Engelschen kant gebrek aan ware warmte. Rusland is het eenige land- in Oost-Europa, dat voorloopig geen aanvallen aan zijn grenzen behoeft te vreezen. Dat geldt sterker dan ooit nu En geland op zich heeft genomen de Poolsche grenzen te helpen verdedigen. Geen eigenbe lang behoeft Stalin te nopen een verdedi gend verbond met de Westersche democratieën aan te gaan. Engeland's belang is meer dan dat van Rusland gemoeid met Russische medewerking in het defensief front. Verdere concrete resultaten, bijv. een Engelsch-Fransch-Russisch vergelijk, dat ge heel afgescheiden zou blijven van de En- gelschPoolsche bilaterale overeenkomst, moeten afhangen van de diplomatieke be sprekingen, die aan den gang zijn. Na het geen hierboven is gezegd mag men er aan twijfelen of er veel zal worden bereikt. De Bal- kan-sta ten, die hier terstond in het eerste am- bitieuse plan werden betrokken, aarzelen een provoceerende houding aan te nemen tegen over de spil-landen. Roemenië is het sterkste voorbeeld en heeft terwijl dit wordt ge schreven nog niet gehapt in het lokaas, dat Engeland het in den vorm van een garantie, als aan Polen werd gegeven, heeft voorgehou den. De Balkanstaten hebben hun onderlinge wrijving en grieven. De vraag dus, welk aan deel Rusland en de Balkanstaten willen ne men in het gemeenschappelijk front tegen over veroveringszucht, blijft alsnog onbeant woord. A. K. v. R. Italië koestert geen agressieve plannen jegens Griekenland. „Onaantastbaarheid zal geëerbiedigd worden." ATHENE, 12 April (Havas). De Italiaansche zaakgelastigde heeft den minister-president Metaxas, de verzekering gegeven, dat de geruch ten, volgens welke Italië een actie te gen Griekenland zou willen onderne men valsch zijn. Italië zal de onaan tastbaarheid van geheel Griekenland eerbiedigen. Het wil de goede en vriendschappelijke betrekkingen ont wikkelen en is bereid en concreet be wijs van zijn goeden wil te geven. In de Grieksche bzladen wordt voorts een bericht gepubliceerd waarin gemeld wordt dat de Italiaansche regeering aan de Brit sche regeering formeèle verzekeringen heeft gegeven ten aanzien van - Griekenland en Korfoe. De positie van Polen. Reeds wilde men den soldaat den strik omdoen, toen deze zeide, ij zondaar te vervullen, vóór hij zijn straf onderging. Hij wilde nu dat het altijd de gewoonte was den laatsten wensch van een zoo graag nog één pijp rooken Het zou de laatste pijp zijn, die hij op deze wereld zou rooken en dusDe koning kon het verzoek niet afslaan. En de soldaat pakte zijmvuurslag (Wordt vervolgd Copyright P. I, B. 8o« 6 Copenhagen Daar kwam de soldaat aan, begeleid door twee leden der lijfwacht van den koning. De beul pak-te hem bij zijn arm en duwde hem de ladder op, welke naar de galg leidde.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6