VELSEN BEVERWIJK ^TUNNELBOUW IN NEDERLAND. nr Litteraire Kantteekeiiinsren. De ventilatie van autotunnels. (Van een technischen medewerker). OT onze dagelijksche levensbehoeften behooren voedsel en kleeding, maar ook oensch een zoo primaire behoefte, dat hij geen paar minuten buiten die versche lucht kan. Als men op een windstillen dag op het drukke verkeersuur in de nauwe straten van de Lon- densche City diep ademhaalt, krijgt men een ge voel van benauwde beklemming. Dat komt, om dat tusschen de huizen de uitlaatgassen van de auto's reeds op zoodanige wijze blijven hangen en de atmosfeer vergiftigen, dat dit zelfs in de toch van boven geheel open straten duidelijk merkbaar is. En probeert u maar niet om in uw gesloten garage den motor van uw auto te lang te laten proefdraaien! Dat zou u slecht beko men, want de uitlaatgassen van elke auto be vatten hoeveelheden köolmonoxyde. Dit is een zeer vergiftig gas, dat een verstikkenden invloed heeft; het wordt dan ook in den oorlog als een strijdgas gebruikt. Een der zes ventilatiegebouwen, die den tunnel te Liverpool van versche lucht voorzien. Spoorwegtunnels, ook die welke door stoom treinen worden bereden, zijn als regel gebouwd, zonder dat een bepaalde ventilatie-inrichting werd aangebracht. Maar bij autotunnels, al thans bij langere, zou dat onverantwoordelijk zijn. Indien in het diepste deel van de tunnel een concentratie van koolmonoxyde zou ont staan, zou het passeeren door de tunnel gevaar lijk worden. Het voorbeeld van de Holland-tunnel. ipv E eerste moderne autotunnel, waarbij een ventilatie-inrichting in grooten stijl werd aangebracht, was de in 1927 geopende Holland tunnel onder de Hudson te New-York. Deze tun nel was ontworpen op een vervoerscapaciteit van 15 millioen auto's per jaar. Daarvoor werd een ventilatie aangebracht met een capaciteit van 112.000 M3. versche lucht per minuut. Hier mede kon de geheele, zich in de gesloten tunnel bevindende luchthoeveelheid in minder dan \]/2 minuut volledig ververscht worden. Niet minder dan 42 keer per uur wordt de lucht in de ge heele tunnel dus volkomen vernieuwd. Hiertoe waren 42 zuig- en 42 persventilatoren noodig met een totale capaciteit van 4000 P.K. Deze cij fers kunnen doen beseffen, dat het energiever bruik voor de ventilatie van een autotunnel niet mag worden verwaarloosd; bij de exploitatie kosten van een tunnel, waarin ook kosten van verlichting, bewaking, bediening en drooghou- ding (pompkosten) een rol spelen, zijn de voor de exploitatie der ventilatie-inrichting noodige energiekosten van groote beteekenis. De ontwerper van de ventilatie-inrichting van de Holland-tunnel Ole Singstad heeft verschil lende baanbrekende onderzoekingen gedaan. Zoo stelde hij b.v. vast, dat een vijf-persoons-auto, oprijdend tegen een helling van 3 pet., per uur ongeveer 2 1/4 M3. koolmonoxyde kan produ- ceeren, een 5-tons-vrachtwagen in dezelfde om standigheden ongeveer 5 M3. Op die wijze kon hij voor allerlei files van auto's, die zich met verschillende snelheden voortbewogen, de waar schijnlijke productie aan koolmonoxyde vast stellen. Anderzijds toonde hij aan, dat een ir.ansch zonder schadelijke gevolgen te onder vinden een uur lang kon verblijven in een ruim te, waarin een concentratie heerschte van 4 deelen koolmonoxyde op 10.000 deelen versche lucht, doch dat bij een hoogere concentratie aan koolmonoxyde storingen optraden. Behalve aan de aanwezigheid van koolmo noxyde werd ook aandacht besteed aan het ver wijderen van rook, omdat deze de zichtbaar heid, welke in een autotunnel van groot belang is, beduidend kan verminderen. Vooral de in la tere jaren steeds meer gebruikte dieselmotoren hebben de onaangename eigenschap nogal wat rook te produceeren. Het bleek echter, dat bij de mate van luchtverversching, die met het oog op de koolmonoxyde noodig was, ook een vol- voldoende snelle verwijdering van den rook werd verkregen. Voor mist bleek in tunnels geen gevaar te bestaan, omdat de lucht daar bij een behoorlijk ventilatie-systeem steeds te zeer in beweging is. Wel zal aanslag van condensatie-water tegen de wanden mogelijk zijn. De bij in exploitatie zijn- Perspectivische schets van het ventilatie gebouw op den rechter Maasoever te Rotterdam. de tunnels opgedane ervaringen hebben deze voorspellingen bevestigd. Van grooten invloed op de voor de ventilatie noodige energie-hoeveelheid is de doorsnede, welke aan de ventilatiekanalen wordt gegeven. Daar de weerstand, welke door kanalen stroo- rnende lucht ondervindt, evenredig is met de derde macht der snelheid, is het begrijpelijk, dat die snelheid niet straffeloos boven een ze kere maat kan worden opgevoerd. Bij de Hol land-tunnel had men nog nauwere kanalen en grootere luchtsnelheden als thans wenschelijk worden geacht. Bij een snelheid van de lucht van niet veel grooter dan 10 M. 1 sec. krijgt men weliswaar ruime lucntkanalen, maar ook een niet te groot energie-verbruik. H, Dwars- of langsventilatie. ET in de Holland-tunnel gevolgde systeem is het transversale systeem, ook genoemd dwars- ventilatie. Daarbij wordt de versche lucht nl. aangevoerd in een afzonderlijk kanaal, dat on der den rijvloer is gelegen. De gebruikte lucht wordt eveneens getransporteerd door een af zonderlijk kanaal, dat boven de rijbaan is gele gen. De lucht beweegt zich dus dwars door de tunnel heen van onderen naar boven. Hierbij heeft zich de vraag voorgedaan of deze bewe gingsrichting wel juist was. Koolmonoxyde im mers is zwaarder dan de lucht en moet dus nei ging hebben om naar beneden te zakken. Daar tegenover staat echter, dat de uitlaatgassen van een auto een belangrijk hoogere temperatuur hebben dan de lucht en daardoor dus neiging moeten hebben om omhoog te stijgen. Het is ge bleken, dat deze laatste factor verre over- heerscht. Het systeem van dwars-ventilatie is bij de meeste latere tunnels nagevolgd. Het heeft ech ter het bezwaar van een vrij groot energiever bruik, indien niet zeer ruime kanalen voor den luchtaan- en afvoer worden gebouwd. Het ener gieverbruik kan ongetwijfeld dalen, indien wordt overgegaan tot een longitudinaal systeem van ventilatie, ook langs-ventilatie genoemd. Daar bij beweegt de lucht zich in de lengterichting door de tunnel en zijn geen afzonderlijke ka nalen noodig voor den lucht-toevoer en afvoer. Zulk een systeem van langsventilatie is o.a. toe gepast bij de Liberty-tunnels te Pittsburgh. Daar bij zijn echter 2 tunnelpijpen aanwezig, waarin slechts één-richtingsverkeer plaats heeft; dit maakte het mogelijk de ventilatielucht steeds in dezelfde richting te blazen, als waarin het ver keer plaats heeft. Ook bij de Blackwall- en Botherith-tunnels te Londen is langsventilatie toegepast, maar daarbij had men geen keus, daar deze tunnels gebouwd waren zonder dat op ven tilatie gerekend was. Als voornaamste bezwaren tegen het systeem van langs-ventilatie worden aangevoerd de ge vaarlijkheid van dit systeem, indien in de tun nel een auto in brand raakt en de tochtigheid en vuilheid, die het veroorzaakt. Te Pittsburgh moet het laatste bezwaar heel erg zijn. In auto tunnels wordt voortdurend roet geproduceerd door de auto's. Ook reeds bij het systeem van dwars-ventilatie heeft men er last van dat de tunneloppervlakken voortdurend gerei nigd moeten worden (in de Holland-tunnel zelfs ééns per week) om de tunnel niet te donker te doen worden. Toch verdwijnt daarbij het meeste vuil met de gebruikte lucht in het luchtafvoer- kanaal, waarvan dan ook elke 3 maanden de wanden met een korst roet bedekt blijken te zijn. Bij het systeem van dwars-ventilatie kan men door een juiste dimensioneering van de inblaas- en afzuig-openingen bereiken, dat de luchtver versching in de tunnel plaats heeft zonder hin derlijke tocht-stroomingen te veroorzaken; bij langsventilatie ontstaat echter altijd een vrij Doorsnede van ontworpen ventilatiegebouw te Rotterdam. krachtige luehtstroomlng door de tunnel, die het verblijf in de tunnel onaangenaam maakt. Liverpool en Antwerpen. npE Liverpool, waar de tunneldoorsnede zeer groot is (inwendige diameter van de ronde tunnelbuis 13.42 M.) is een gecombineerd systeem van dwars- en langs-ventilatie toege past: de versche lucht wordt aangevoerd in kanalen onder den rijvloer cn over de geheele tunnellengte gelijkmatig verdeeld in de tunnel geblazen; de afvoer van do gebruikte lucht heeft plaats door de verkeerstunnel zelf. Het is echter gebleken, dat deze afvoer vrijwel uitsluitend plaats heeft in het hoogste gedeelte van de ron de doorsneden en daardoor weinig hinderlijk is voor het verkeer. Wel is het bezwaar ondervon den, dat het tunnelplafond bedenkelijk vuil wordt door de daar langs trekkende gebruikte lucht. Te Liverpool heeft men 6 groote ventilatie gebouwen, die ieder op zichzelf groote Lichtfa brieken zijn. Van een dezer ventilatiegebouwen gaat een afbeelding hierbij. Behalve de ven tilatoren en de daarvoor noodige motoren zijn daarin ondergebracht controlekamers, de elec- trische installatie en alles, wat noodig is voor de bediening van de pompenkamers en de ver lichting. De gebruikte lucht wordt voortdurend op vele plaatsen chemisch onderzocht. Deze on derzoekingen gebeuren automatisch, een indica tor registreert voortdurend het in de lucht ge vonden koolmonoxyde-gehalte. Zoodra dit stijgt boven 2y2 op de 10.000 gaat een rood lichtje branden en als het stijgt boven 4 op de 10.000 gaat een alarmsignaal. De totale capaciteit van de ventilatie te Liverpool bedraagt 70.000 M3. per minuut. Te Antwerpen bedraagt deze totale capaciteit ongeveer 28.000 M3. per minuut, waar bij bedacht dient te worden, dat de inhoud van de tunnel te Antwerpen ook zooveel kleiner is dan die van de tunnel te Liverpool. Te Ant werpen was Ole Singstad adviseur voor de ven tilatie; geen wonder dus, dat hier het systeem van de Holland-tunnel voor de ventilatie vrij wel geheel werd nagevolgd. ,A Het ontwerp voor Rotterdam. OK voor de tunnel te Rotterdam zal het systeem van dwarsventilatie worden toegepast. Echter zal het kanaal voor den afvoer van de gebruikte lucht te Rotterdam niet boven de rij baan zijn gelegen, zooals bij andere tunnels, maar in tweeën verdeeld komen te liggen naast het kanaal voor luchtaanvoer, dat midden on der de rijbaan ligt. Dit houdt verband met den vorm van de tunneldoorsnede, die te Rotterdam niet rond is. De versche lucht wordt in de eigen lijke tunnel gebracht door kleine zijkanalen, die onder in de doorsnede uitmonden; de lucht wordt afgezogen in de bovenhoeken en dan door kleine kanalen in de tunnelwanden gevoerd naar de grootere afvoerkanalen, die beneden liggen (men zie de afbeelding van de doorsnede in Harlem's Dagblad van 25 Maart jl.). De twee ventilatiegebouwen komen te staan nabij de kwartpunten van de lengte van het ge sloten tunnelgedeelte. Dit zal 'daardoor, verdeeld worden in vier secties, die in lengte varieeren van 210 tot 292 M. Over de vragen hoe groot de toe- en afvoerkanalen moeten zijn, welke vorm deze moeten verkrijgen, hoe groot de weerstand zal zijn enz., zijn uitgebreide onderzoekingen verricht en proefnemingen gedaan in het labo ratorium voor Aero- en Hydrodynamica van de Technische Hoogeschool te Delft onder leiding van Prof. dr. Burgers. De ventilatiegebouwen, die te Rotterdam zul len verrijzen, zullen nog heele gevaartes wor den. Eén inlaatkanaal van één tunnelbuis van één sectie heeft reeds een doorsnede van 4.5 M2., in elk ventilatiegebouw komen 8 zulke inlaat- kanalen samen en moeten bovendien nog een ge lijk getal afzuigkanalen worden ondergebracht. Ieder van deze kanalen moet door een ventilator en door een reserve-ventilator bediend kunnen worden. De voor luchtverversching aangezogen lucht moet zuiver zijn en mag daarom niet te laag bij den grond worden ingezogen. Maar ook de gebruikte lucht mag niet laag bij den grond worden losgelaten en bovendien moet er op gelet worden, dat geen kortsluiting zal kun nen ontstaan tusschen de uitgeblazen gebruikte lucht en de voor luchtverversching aangezogen nieuwe lucht. Al deze eischen bijeen maken het begrijpelijk, dat een ventilatiegebouw voor een autotunnel tenslotte een vrij groote luchtfabriek blijkt te worden, welks inrichting een studie op zichzelf vereischt. Hiernevens wordt een door snede gegeven over het voor Rotterdam ontwor pen ventilatiegebouw, dat zal reiken van 21.85 M. onder R.P. tot 38.80 M. hoogte. Een pers- pectievische schets van het ontworpen uiterlijke aanzien is daarbij eveneens afgebeeld. Velsen. Ook voor de tunnel te Velsen zal zon der twijfel het systeem van dwars- ventilatiegebouwen noodig zijn, die aan de oevers van het verbreede Noordzee kanaal ten Oosten van Velsen een heel ander aspect zullen geven. Zoo groot als te Rotterdam zullen die gebouwen weliswaar niet worden, daar de kubie ke inhoud van het gesloten tunnelge deelte te Velsen belangrijk kleiner zal worden dan te Rotterdam en dus ook de luchthoeveelheden en de daarvoor noo dige machines kleiner zullen kunnen blijven, maar een niet te onderschat ten machinaal en electrisch bedrijf zal toch ook te Velsen noodig zijn voor de bediening van pompkamers en verlich ting, maar vooral voor het voortstuwen, iedere minuut, van 'n hoeveelheid lucht in de „grootte-orde'' van ten minste 10.000 M3. tot diep onder het Noord zeekanaal. BESOMMINGEN. manden. Trawlers. 420 Betje R.O. 16 f 1430 800 Hercules IJM. 196f 3300 1000 Walrus IJM. 24 f 2700 Loggers: KW. 4 f 730, KW. 78 f 1300. Aanvoer van versche haring 756 kisten. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuis stoomende voor de Vrijdagmarkt: Claesje RO 46, vangst 700 manden haring en 60 stuks stijve kabeljauw. DE SCHOOLVOETBALWEDSTRIJDEN. De schoolvoetballers treffen het wel met het weer, want ook Woensdag scheen een heerlijk zonnetje. In de C-afdeeling verraste het derde elftal dei- Nijverheidsschool door met 30 van het tweede elftal dier school te winnen. Voorts klopte het derde elftal der H.B.S. de Groen van Prinstererschool met 51, zoodat H.B.S. 3 gerechtigd is aan de halve competitie, waarvoor Nijverheidsschool 2 en 3 zich reeds geklasseerd hadden, deel te nemen. In de E-afdeeling vormde de uitslag van de ontmoeting Juliana-schoolSchool D het ver rassende element. De meesten hadden verwacht, dat eerstgenoemde school zich voor de finale zou „plaatsen", doch School J) dacht er anders over. Ze won met 31. Zij nog vermeld, dat de Ju- lianaschool 2 penalties miste. De andere finalist werd School Jl, die met 71 van School J2 won. Voor de finale der verliezersronde plaatsten zich De Cort van der Lindenschool, die met 43 van een onvoltallig H.B.S. 5 won en School Hl, dat het tweede elftal dier school met 40 klopte. De uitslagen waren: Afdeeling C: Nijverheidsschool 2Nijverheidsschool 3 03 Gr. v. PrinstererschoolHBS 3 15 Afdeeling E: Derde ronde (winnaars). Sdhool Jl—School J2 7—1 JulianaschoolSchool D 13 Derde ronde (verliezers) C. v. d. LindenschoolH.B.S. 5 43 School Hl—School H2 4—0 MARKTBERICHT IJMÜJDEN. (Versche visch.) IJmuiden. Tarbot 68—56 ct. per K.G. Tong 9462 ct. per K.G. Heilbot 1.060.90 ct. per K.G. Griet f 35—18 per 50 K.G. Groote schol f 1711 per 50 K.G. Middel schol f 137.50 per 50 K.G. Zetschol f 101.40 per 50 K.G. Groote schelvisch f 1412 per 50 K.G. Middel schelvisch f 1411.50 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 118.90 p. 50 K.G Kleine schelvisch f 108.10 per 50 K.G. Groote gul f 7.504.10 per 50 K.G. Wijting f 41.50 per 50 K.G. Makreel f 3.202.05 per 50 K.G. Versche haring f 5.901.S0 per 50 K.G. Kabeljauw f 34—9.10 per 125 K.G. Leng f 1.30—1.— per stuk. Koolvisch f 0.400.07 per stuk. VERTROKKEN TRAWLERS Heden zijn vertrokken: Dirkje RO 53, Silvain IJM. 116, I. S. Groen IJM. 130, Eveline IJM. 115, Adelante IJM. 119, Uiver IJM. 384, Jacqueline Clazine IJM. 10, Ca roline IJM. 26, Jenny Elsa IJM. 88, Norma Maria IJM. 6, Holland 3 IJM. 179. Verwachting geldig van heienamne genavond ongeveer 19 uurd v Voor de kuststrook Zwaü, k betrokken, eenige regen ÓveM0lkt kouder, matige Zuidwesters! feh Voor het binnenland- betrokken. Eenige regen onweer, overdag konder TIJ?® op matige Zuidelijke wind. kc tot THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren Laagste hedennacht 60 F. Hoogste heden 50 f BAROMETERSTAND55 F'. Hedenmorgen 9 uur 7e„ Stilstand. '62 mit Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUTS Kanaalstraat 86 IJmuid™ HOOG WATER TE IJMUIDEN- Vrijdag v.m. 11.41 uur; n.m Zaterdag v.m. 0.22 uur- nm' UUr- Zondag v.m. l.ia uur; n.m. ua SJ Mededeeling van het Kon Nederi u Instituut in De Bilt: eaerl-Meteor. Op 12 April is te De Bilt een mallw temperatuur van 24,0 gradeer?"1' waargenomen. Deze temperatuur T"" ger dan tot nu toe. sedert het beèi/ÏÏ" de waarnemingen in 1S97 zon SI ln het jaar is voorgekomen. g m GEMEENTELIJKE LUCHTBESCHERMINGS DIENST Het bestuur van den gemeentelijken luchtbe schermingsdienst deelt ons mede, dat het aan tal vrijwilligers de laatste weken, mede dank zij de medewerking van de Pers, belangrijk is toe genomen. De dienst beschikt thans over een per soneel van ruim 600 personen. Hun, die zich de laatste dagen als vrijwilligers opgaven en nog geen oproeping voor het bijwonen van een cursus ontvingen, wordt verzocht nog eenig geduld te oefenen. SCHILDER VAN EEN LADDER GEVALLEN Gistermiddag is een schilder, die werkzaam heden verichtte in het gebouw van de Burger wacht van een ladder gevallen, die uitgleed, waarbij hij vermoedelijk een enkel heeft gebro ken. Na ter plaatse te zijn verbonden, werd hij per taxi naar zijn woning vervoerd. HEEMSKERK RAADSBESLUITEN VERNIETIGD. Naar wij vernemen zijn bij K. B. vernie tigd de Raadsbesluiten van 10 Augustus 1938 waarbij in Beroep Bouwvergunningen wer den geweigerd aan E. van Beek te Castricum en aan de zusters van de Beatrix-stichting. Blauwbaard en Octopus, door Johan Van der Woude. Amsterdam Querido's U.M. Van Johan Van der Woude lazen wij te hunner tijd: een historische karakterschets; novellen, (laatstelijk in het geschenk der boekverkcopers)critieken over collega-auteurs enz., zoodat men in hem 'n veelzijdigheid kan bewonderen, die nu met dezen Blauwbaard nog aangroeien kan. De schrijver houdt zich in dit. zijn jongste werk bezig met een stel zonderlinge experi- mentators op het gebied der erotische aan doeningen, zcoals men ze vermoedelijk uiterst zelden buiten de Vestdij'ksche spinnerij zal tegenkomen. Dat ze daarenboven een paar zeldzaam-vervelende snaken zijn, maakt de ontmoeting nog ongewenschter. Dat verder in een deel der critiek en bij een deel der lezers de neiging bestaat alle quasi-diepzin- nigheid voor iets heel belangrijks te houden, is al erg genoeg en een reden temeeer om alle pogingen, om tot een door sommigen ge- wenschte federatie van critische voorlichting te geraken, met wantrouwen te bejegenen Indien ergens zal zeker op het gebied der artistieke waardeering iedere federatieve kliekgeest geweerd moeten blijven. We keeren tot onze schapen terug. In een der uitgestorven stadjes aan het IJsel- meer het behoeft niet juist Kampen te wezen, al speelt Van der Woude's historie in Kempen; het kan ook Hoorn zijn of iets an ders leeft de heer Anthony Venter in een ouden toren en doet er geheimzinnig met vrouwen, die bij hem op bezoek komen en na korte of langer tijd weer verdwijnen. Hij experimenteert op ze, steeds in nieuwe sujetten probeerend vroegere liefdes-ervarin gen opnieuw te beleven en ziet bij tijd en wijle zelfs in de boerendienstmaagd die hem in den toren bedient, de Maria, die hem blijkbaar veel geweest is, doch die hem wat nog zoo gek niet is verlaten heeft, om dat hij, de egoïstische fraseur, blijkbaar niet weet wat liefde is. In zijn ongebreidelde jacht op avontuur, naar herbeleving van schimmen zijner ver beelding, daarbij zijn deen en laten met groot cynisme en veel vertoon van menschkundig- heid verdedigend, heeft hij meer van een Don Quichot dan van een Blauwbaard, maar een nog veel zonderlinger heer is zijn vriend Pareau, die ook in Kempen verzeild raakt en die Venter's experimenten op zich zelf be trekt en zich wijs maakt dat niet Venter, maar hijzelf, Pareau uiteindelijk de bezitter is der vrouwen, door Venter tot een geestelijk concubinaat geforceerd. Wat die meneer Pareau allemaal beweert, terwijl hij zich door zijn vriend Venter laat beleedigen en verne deren, maar steeds uitermate in zijn schik blijft, omdat hij meent de overwinnaar in het spel te zijn.dat kan een gewoon lezer vrij daas en onfrisch voorkomen, maar zal door de bewonderaars van wat een diepzinnig uiteen rafelen van fictieve bewustheden schijnt te moeten voorstellen, hoogelijk gewaardeerd worden. Deze besluiten zijn vernietigd we„„, met de wet. we»ens strM Volgens Kon. Besluit had Ingevolge mi,,, 6, 2de lid van de Woningwet de Raad bouwvergunningen moeten verleenen CASTRICUM Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenveiling, Witlof I 10—12 ct. per K.G. Witlof II 6—7 ct. per K.G. Rabarber 89 ct. per bos. Raapstelen 1—2 ct. per bos. Radijs 22'Is ct. per bos. Onfrisch lijkt mij de geschiktste qualificatie voor deze ver uitgesponnen vertooning van een Blauwbaard op wieltjes en van den kwal Octopus, die zich tusschen de wieltjes vast zoog. Billijkheidshalve dient, na de geringe waardeering die wij voor de behandelde stof gevoelen, plaats ingeruimd te worden voor de erkenning dat in détails van plaatsbe schrijving en sfeerschepping in Van der Wou de's boek heel mooie bladzijden te vinden zijn Het nachtmerrie-achtige der doode stad is er voel- en tastbaar geworden en het décor zou ons in dit geval bijna met de vertooning verzoenen. En ook voor de laatste zal, als reeds gezegd, wel belangstelling bestaan al lijkt het mij moeiijk het verband met en de litteraire schoonheid te bepalen. Irmgard Keun. Kind zonder land. Vertaald door Alice van Nahuys. A'dam. Querido U.M. Na de pijnlijke gekunsteldheid van Blauw baard en de Kwal doet „Kind zonder land" weldadig aan. Zelfs de vertaling doet niets verloren gaan van het onpretentieuse, na tuurlijke verteltalent van Irmgard Keun. Er is in haar een superieure vorm van humor, namelijk die welke de diepste tragiek nog glimlachend aanvaarden doet. Prachtig maakt de schrijfster gebruik van het feit dat een kind van tien jaar op het tragische leven an ders reageert dan de groote mensch. Dit beek verdient dat wij er op terugkomen, al willen wij het voorloopig vast aanbevelend aankon digen. J. H. DE BOIS. De geschiedenis van een avonturier. Gary Cooper als Marco Polo. In de nieuwe bioscoopweek brengt het Luxor Theater als hoofdnummer het roman tische filmwerk „De avonturen van Marco Palo", met Gary Cooper, Sigrid Curie en Basil Rathbone in de hoofdrollen. Deze film behandelt de geschiedenis van den grootstien reiziger en avonturier der wereld, Marco Polo, die de eerste belangrijke handelsrelaties tot stand bracht tusschen Europa en Azië. Het verhaal speelt zich af tijdens de regeering van den machtigen Ku blai Khan, keizer van China. Marco Polo, de jongste firmant van de „Gebroeders Polo", kooplieden en importeure, wordt door zijn vader van Venetië naar China gestuurd. Na .een lange en moei lijke reis komen .Macrco Polo en zijn bediende Binguccio in Peking aan. Marco wekt de belangstelling op van Kublai Khan en wordt hals over kop verliefd op de mooie prinses Kukachin. Hoewel deze prinses offi cieel verloofd is met den koning van Perziï vormt Ahmed toch het grootste obstakel voor Marco's hofmaiking. Ahmed is Kublai Khan's vertrouwde minister, een wreed en sluw Saraceen, die zijn oogen heeft geslagen, zoo wel op den troon als op de prinses. Ahmed raadt den keizer aan een veldtocht tegen Japan te ondernemen en deze zelf aan te voeren. En om ook van Marco Polo geen last meer te hebben, stelt hij den Keizer voor dezen als spion te sturen naar het kamp van den opstandigen Kaidu. Kaidu is in opstand gekomen, omdat Ahmed, buiten medeweten van den keizer om, zulke hooge belastingen hief in zijn provincie, zoodat het volk dreigde te verhongeren. Marco gaat op deze missie uit, omdat de keizer heeft laten doorschemeren, dat het welslagen van zijn pogingen hem veel dichter bij de verlangde handelsverdragen zal bren gen. Marco Polo wordt echter door Kaidu's mannen gevangen genomen en voor Kaidu zelf geleid, die hem als spion wil laten ver- oordeelen. Marco wordt echter van dit lot gered, maar blijft een gevangene in dit kamp. Marco legt Kaidu den toestand in het keizer lijke paleis te Peking uit en haalt Kaidu over om den troon te "-eschen-en regen den intri gant, Ahmed. Marco Polo zal vooruit gaan naar Peking en zorgen, dat Kaidu de poorten openvindt. De held uit deze film beleeft echter nog tal van spannende avonturen, voor het zoover is. Het tweede hoofdnummer is „Haar vader teruggevonden" met Binkie Stuart. PATER HENRICUS SPREEKT VOOR DE R.K. STAATSPARTIJ. Vrijdagavond spreekt de bekende redenaar Pater Henricus voor de afdeeling Beverwijs van de R.K. Staatspartij in de bovenzaal van het veilinggebouw „Kennemerland Het onderwerp is „Katholieke Dynamiek". WIIKT EIKICITIN AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. (Maandag en Woensdag). Amsterdam, 12 April 193 Vette kalveren: le kwaliteit 63-76, 2e kwaliteit 58—86, 3e kwaliteit 44-56 per levendgewicht. Ondermelkers magere noteermg. 263 Nuchtere kalveren 4—7.50 per sras. 166 Varkens: Vleeschvarkens, wegende 90-110 küo 58-59 per kilo s achgewgj Zware varkens 57—58 per kilo sJac|}L i Vette varkens 55-56 per kilo slachtgewicn* Overzicht: l-mpnde Vette kalveren: matige aanvoer, sieepe handel, prijzen hooger. h6B Nuchtere kalveren: ruime aanvoer, o handel, prijzen onveranderd. Varkens: matige aanvoer, zeer stuie del, prijzen onveranderd

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8