Een Engelsche vraag. Mars en Amor. Albanië een pcrsoneele unie met Italië. Weer bomaanslagen in Engeland Aantal personen licht gekwetst. LONDEN, 13 April (Havas) Gisteravond hebben terroristen van het Ierse he Reptibli- keinsche Leger elf bomaanslagen gepleegd, n.l. zes in Londen, vier in Coventry en één in Birmingham. De aangerichte schade is betrekkelijk ge ring, doch een aantal personen werd licht gekwetst. Kaifeng door de Chineezen heroverd. HONGKONG 13 April. Volgens de berich ten, die hier binnenkomen, hebben de Chinee zen bij den strijd aan den Loenghaispoorlijn door de inneming van de stad Kaifeng groote succes sen geboekt. Dit is de eerste Chineesche provinciehoofd stad, die door de Chineezen heroverd is. De Chineesche bevolking van Hongkong vierde met groot enthousiasme de inneming van Kaifeng. Ten zuiden van den Loenghaibaan wordt nog hevig gevochten. Blijkbaar is het reeds lang aangekondigde tegenoffensief der Chineezen thans begonnen. Volgens de Chineesche berich ten hebben zij ook op andere punten aanzien lijke succesen geboekt. Een deel van het Chi neesche leger zou nog slechts op ongeveer 15 K.M. van Kanton verwijderd staan, andere Chi neesche troepen bevinden zich op 50 K.M. van Hankau. Gelijktijdig met het inzetten van het tegen offensief door de regeeringstroepen is in ver scheiden provincies de guerilla weer sterk toe genomen, zij zou den Japanners groote verliezen berokkenen. (United Press). WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ARROND RECHTBANK. HAARLEM, Donderdag Exterieur van de nieuwe Gercf. Kerk te IJmuiden, welke op 30 April ff in gebruik zal worden genomen. ïuciëel Zaandamsche kruideniersfirnia voor duizenden guldens benadeeld. Knecht stal groote hoeveelheden Zuidvruchten. HAARLEM, - De Rechtbank heeft zich hedenmorem n durig bezig gehouden met de berechtinfL diefstal van goederen op groote schaal hl? bekende Zaandamsche kruideniersfima. Een 30-jarige knecht had in den loop lm en m het begm van '33 groote hoeveelhefaT droogde vruchten gestolen, die dank zii iTJÏ van verschillende medewerkers in ïïistaÖ werden verkocht. De knecht had tot taak a morgens vroeg de magazijnen in orde te La® en in die uren wist hij steeds eenige kisten 2 gedroogde vruchten aan een medeplichtige geven, die dan voor verdere doorzending m De knecht zelf kreeg echter slechts ee„ bedrag; de groote winsten gingen naar de hele? Dit spelletje ging zoo anderhalf jaar door n de firma werd op die manier voor oneenS zesduizend gulden benadeeld. Een bedrijfschef der benadeelde firnia deeUe mede, dat er eenmaal per jaar een groote in» tarisatie plaats vond terwijl er tevens om de rier weken werd gecontroleerd. De verdachte stond bekend als bijzonder plichtsgetrouw en hij te noot dan ook het volle vertrouwen van zk superieuren. De verdachte gaf de hem ten lai gelegde feiten toe. De officier meende, dat de knecht er bewust naar gestreefd heeft een vertrouwenspositie in te nemen waardoor hij gemakkelijker zijn dief stallen kon plegen. Hij is daarbij echter door verscheidene „vrienden" geholpen. Daarmee rekening houdend vroeg de officier zes maan den gevangenisstraf met aftrek van preventief, Mevrouw mr. E. A. J. Scheltema—Conradi dé verdedigster, wees er op dat de verdachte een goed verleden heeft. Zij betreurde het, dat de inventarisatie op 1 Mei 1938 toen er al vele kisten ontvreemd waren, niet beter was" ge weest. Daardoor hadden misschien de volgende diefstallen voorkomen kunnen worden, Boven dien mag men den bediende niet verwijten, dat hij nauwgezet zijn werk deed. Dat deed hij reeds tien jaar en zeker niet met het vooropgezette doel om te stelen. De .verdedigster drong daarom op een gecombineerde straf aan. Vervolgens verscheen de eerste der helers in het verdachtenbankje, een dertigjarige Zaandam sche winkelier, die de gedroogde vruchten des morgens met een bakfiets uit het magazijn haalde en dan des avonds aan den knecht het overeengekomen bedrag uitbetaalde. In December !38 was hij echter met dezen handel op advies van zijn vader, uitgeschèden. De officier vroeg 6 maanden met aftrek. Mr. J. C. IJ. Nieuwenhuis somde verschillen de punten op, waaruit hij de conclusie trok, dat de verdachte psychisch niet geheel toereke ningsvatbaar is. De officier was het daarmee niet eens. Een dergelijke conclusie kan alleen door een psychiater worden gegeven. De volgende heler was een 27-jarige los werk man uit Zaandam, die aanvankelijk alleen als hulp van den eersten heler dienst had gedaan. Toen deze er echter in December mee was op gehouden had hij de zaak nog eenigen tijd op den ouden voet voortgezet. De officier vond, dat de omvang van de ge stolen hoeveelheid goederen zich omgekeerd evenredig verhoudt tot de sympathie van de verdachten. De eerste wordt namelijk steeds klei ner en de laatste steeds grooter. Deze verdachte heeft niet zoo heel veel gestolen. Zijn houding is echter van dien aard geweest dat er geen reden is tegen hem een lichtere straf dan 6 maanden te vragen. Mr. O. H. van Wijk wees er nog eens op, dat deze verdachte stap voor stap tot de diefstallen is gekomen. Later is hij er echter uit eigen be weging mee opgehouden. Spr. vroeg daarom een voorwaardelijke straf. Ook het reclassee- ringsrapport adviseert daartoe. De laatste verdachte, die in deze zaak terecht stond was een 35-jarige koopman uit Koog aan de Zaan, die er achter was gekomen dat de knecht gedroogde vruchten stal en ze dan aan anderen verkocht. Zelf had hij ook een partijtje genomen en gezegd, dat .hij de „volgende keer wel zou betalen. Voor de Rechtbank verklaarde hij echter, dat hij nooit het plan had gehad om te betalen. „Je dacht zeker: hij kan me toch niets ®ax® en daarom wilde je de situatie goed uitbuit®, zei de president. De officier vond geen reden om een lagerestrai te vragen, dat hij bij de vorige verdachten ge- eischt had en vroeg zes maanden, gevang®' straf. Mej. Mr. E. Gouda pleitte een voorwaar delijke straf. Uitspraak van al deze zaken 27 April. Dantzig zal zijn verbondenheid me1 Duitsehland demonstreeren. WARSCHAU 13 April (Havas) - JJj Kuryer Polski bericht dat op 20 April a.s. vrije stad Dantzig betoogingen zullen w gehouden ter gelegenheid van den verja van Hitler met het doel de geestelijke en P® tieke verbondenheid van Dantzig met hui- land te toonen. _.pn Het blad kondigt verder aan, dat een gr nationaal-socialistische leden van den vo van de vrije stad zullen verzoeken: Ten eerste dat de hooge-commissans z den weggezonden. -.„v-u Ten tweede: dat de geestelijke verbond» van Dantzig met het Derde Rijk z»1 afgekondigd. ffnr. Ten derde: dat onderhandelingen zullen den geopend tot een definitieve regeling den juridischen status van de vrije staa. Gaat de Koning naar de Ver. Staten Onze Londensche correspondent schrijft: Om den Premier extra moeite te sparen hij heeft al zooveel moeite is Koning George Dinsdag van Windsor naar Londen gegaan voor een onderhoud met hem in Buckingham Palace. De Daily Express zegt dat in dat onderhoud niet alleen de opvattingen van het Kabinet over den internationalen toestand aan den Koning werden voorgelegd maar dat Z.M. op zijn beurt wat mee te deelen had, waarover hij de laatste weken had gepeinsd. Zou hij in dezen tijd naar de Ver- eenigde Staten en Canada kunnen gaan? De reis van het Britsch koninklijk paar naar de Nieuwe Wereld moet bij de bestaande regeling op 8 Mei beginnen Het kan zijn dat zij zal worden uitge steld. Men hoort het al stellig verklaren. Maar dat is niet meer dan een op gedurfde wijze uit gesproken veronderstelling. De overtocht moet worden gedaan met de „Repulse", een ouden maar nog zeer strijdvaardigen slagkruiser van 32000 ton. De vraag is ook gesteld of dit oorlogs schip thans kan worden gemist voor dat doel en of het niet beter zou zijn indien de reis als ze werd ondernomen werd gedaan in een pas sagiersschip. De Daily Express zinspeelt er op dat er meer dan één reden kan worden gevonden voor het uitstellen of afgelasten van de reis. Het voor de hand liggende motief is de gespannen interna tionale toestand. Maar het blad vindt dat er een '.ander motief is: de stemming in de Vereenigde Staten, die voor het bezoek niet gunstig zou zijn. Een goed deel van de openbare meening in de Vereenigde Staten, dat meent dat Engeland een te zelfzuchtige rol speelt in de internatio nale politiek, wordt in misprijzende opvattingen over Engeland gevoed door vele schampere arti kelen, spotprenten etc. over Groot-Brittannië in de Amerikaansche pers. Daarbij komt nog dat een deel van het Ame rikaansche volk, dat ruim gelegenheid heeft zich te uiten en beter op de hoogte is van zijn eigen bestuursbeginselen dan van de Britsche, blijft meenen dat de Hertog van Windsor best met zijn Amerikaansche vrcuw aan zijn zijde Ko ning van Engeland had kunnen blijven. Daar deze opvattingen aar. den overkant van den At- lantischen Oceaan vrij ruim verbreid heeten te zijn en in elk geval sterk uitdrukking vinden in de verschillende organen der openbare voorlich ting, vindt de Daily Express hierin blijkbaar een tweede motief voor het uitstellen van het koninklijk bezoek. Op dit oogenblik schijnt het echter geenszins in het voornemen te liggen. En de Amerikaansche gezant in Londen, die per soonlijk ten zeerste betrokken is bij het besluit tot en de regeling van het bezoek, heeft toen eenige weken geleden voor het eerst beschou wingen in het karakter van het bovenstaande in de Engelsche bladen verschenen met groote nadrukkelijkheid verklaard dat ze volstrekt veronachtzaamd kunnen worden, daar de gevoe lens die hier bedoeld werden slechts door een onverantwoordelijke kleine minderheid in zijn land werden gekoesterd. De Daily Express versterkt zijn betoog met het afdrukken van caricaturen van den ver maarden Amerikaanschen teekenaar Soglow, uit een boek „Vertrouwelijke Geschiedenis van het Moderne Engeland", die zeer zeker geestig maar toch ook stuitend voor Engeland zijn. Het boek is juist uitgekomen en de teekeningen behan delen ten deele de constitutioneele crisis. Motorrijder rijdt in op groep militairen. Victor Emanuel koning van Albanië. De nieuwe Albaneesche Nationale Vergade ring heeft de kroon van Albanië aangeboden aan koning Victor Emanuel. Albanië blijft volgens de officieele mede- deeling een afzonderlijke staat met een eigen regeering en eigen vlag, doch is voortaan door een personeele unie verbonden met Italië, dat de Albaneesche grenzen zal beschermen. Aan de grens neergeschoten. Man weigerde op sommatie af te stappen. SLENAKEN, 13 April. Vannacht omstreeks een uur probeerde een onbekende persoon Langs de bij Hoogcruts aanwezige grensver- sperring per fiets Nederland binnen te drin gen. Aan het herhaald verzoek van de militaire grenswacht om af te stappen, gaf de man geen gehoor, zoodat de wacht een schot op hem loste. De man was vrijwel onmiddellijk dood. Naar verluidt was de getroffene niet in het bezit van een nationaliteitsbewijs. De dorpelingen van Maarssen hadden Dins dagnacht kort na drie uur een vreemden bruids stoet kunnen bewonderen: een slaperig bruidje en een haastigen bruidegom, met het oproeptelegram voor den grensdienst al in den zak, togen met een stel vrienden, die als waarachtige postillons d'amour deze nachtelijke ceremonie op touw hadden gezet, naar het gemeentehuis, waar het huwelijk werd voltrokken, aldus schrijft de Tel. Gisteren zou burger Z. in het huwelijk tre den met een Maarssensche schoone, Een bondig en geheim diensttelegram stuurde alle plannen in de war: sergeant Z. moest zich Woensdagmorgen melden in het garnizoen ver van Maarssen. Met een paar vrienden werd in het hoist var den nacht krijgs- of liever bruiloftsraad gehou den. Het bruidje werd uit bed gebeld. Met groote slaapoogen vroeg zij, met alle naieviteit van de vrouw, of het nu niet kon. De vrienden trokken opnieuw het stille en donkere dorp door en trom melden den ambtenaar van den burgerlijken stand uit het bed. Ondanks het vreemde uur bleek deze gevoelig voor het probleem van het oogen blik. Om kwai't voor vier stond het paar in het gemeentehuis en even later schreef de ambtenaar in schoonschrift de namen in het huwelijksboek. Het was een even vriendelijk als origineel woord dat hij het bruidspaar meegaf: „Het is u natuurlijk nog niet bekend, wanneer gij den dienst van Mars voor dien van Amor zult kunnen verwisselen. Hoewel het in de geschie denis van den burgerlijken stand uniek te noe men is, dat op een nachtelijk uur in Nederland een huwelijk gesloten werd, was het me een eer. het te mogen voltrekken. Ik hoop, dat gij nooit spijt zult hebben van dezen nachtelijken tocht naar het gemeentehuis. Ik wensch u toe, dat de scheiding, welke thans begint, niet van langen duur zal zijn." En de bruid beloofde trouw aan den man ha- rer keuze, die zijn jonge vrouw weer prompt aan het ouderlijk huis afleverde en met den ransel op den rug op weg ging, in dienst van het va derland. Zeven gewonden, waarvan één ernstig. DEN BOSCH, 13 April. Onder de gemeente Langenboom (N. Br.) heeft gistermiddag' een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij een zevental personen min of meer ernstig werd ge wond. De verzekeringsagent Van der V. uit Schijn- del, kwam per motorfiets uit de richting Mill. In de bocht ter hoogte van Bisschops naderde uit tegenovergestelde richting een auto, be stuurd door den heer Dodemont uit Den Bosch. De motorrijder, die met zeer groote vaart reed, nam de bocht verkeerd en zag pas op het laatste moment de hem tegemoet komende auto. Hij wilde een aanrijding voor komen en wierp het stuur om met het gevolg dat hij van den weg afvloog en het bosch inreed. Juist op deze plaats bevond zich een hon derdtal militairen, die hier uitrustten, wach tende op hun inkwartiering. De motorrijder reed over eenige van hen heen, kwam ten slotte te vallen en bleef bewusteloos liggen. Onder de militairen ontstond groote consternatie. Het bleek dat zes perso nen waren gewond. Een militair uit Maastricht was er ernstig aan toe, een onderdeel van den motor had hem in den buik getroffen. Een tweede had een bloedende wonde aan het hoofd, terwijl vier anderen schaafwonden hadden opgeloopen. Onmiddellijk werd een militair arts gewaar schuwd, die de eerste geneeskundige hulp verleende en den ernstig gewonde naar het ziekenhuis liet overbrengen. De overigen kon den ter plaatse worden verbonden. De toe stand van den motorrijder viel ten slotte mee. Na tot bewustzijn te zijn gekomen, kon hij naar zijn woning worden overgebracht. De Bollenvelden. Er valt reeds veel te zien. Het zachte, zonnige weer, dat Paschen als een hoogst welkome verrassing bracht en dat ook daarna is blijven aanhouden, heeft den groei van de bolgewassen verhaast. Voor de toeristen is er thans al heel wat te zien: van de narcissen zijn de z.g. „Trompet"- soorten, zoowel de gele als de tweekleurige (geel en Wit) in vollen bloei en van de Poetaz- soorten, met haar mooie trossen van kleine bloe men, komen er steeds meer tot volkomen ont wikkeling. De sprekende kleuren der hyacinten boeien thans volop het oog; haar zoete geuren zweven over de velden en wegen. Van de vroege tulpen komen de kelken met de helder gele, vurig roo- de, zacht rose en zuiver witte kleuren met het uur meer uit. Op de velden tusschen Wassenaar en Katwijk steekt het prachtige lichtblauw van het be- scheidenbolgewasje „Scilla Amoena" hier en daar heerlijk af tegen het fel geel van narcissen of het malsche groen der'weiden. Behalve het gedeelte van de bollenstreek tus schen Den Haag en Haarlem, valt er ook in het bollenland tusschen Beverwijk en Schoorl veel te genieten, waartoe het bekoorlijke landschap daar zeker niet weinig toe bijdraagt. Zigeunerin paste wisseltruc toe Tegen een zigeunerin, die te IJmuiden door een wisseltruc eenige winkeliers had op gelicht, eisente de Officier 14 dagen geleden negen maanden gevangenisstraf. Mr. dr. Smit drong op clementie aan. De Rechtbank veroordeelde haar conform den eisch. Magazijnknecht bestal zijn firma. Een 28-jarige knecht van, een - Beverwij k- sche grossierderij had een scrfuld. aan een bakker.. Om die schuld af .té, doen gaf hij den bakker, die bij de firma feant was elke week eénigè ••'goederen af, die deze niet be steld had.'Bij een bestelling- kreeg men een bon van het kantoor waarop men bij het ma gazijn zijn bestelling kon halen. De bakker kreeg nu van den magazijnknecht geregeld pakjes margarine, suiker en dergelijke. Ze hadden dit spelletje ongeveer 7 maanden uit gehaald en daarbij de firma voor f 200 be nadeeld Zes maanden voorwaardelijk vroeg de Of ficier 14 dage geleden tegen den magazijn- knecht en vier maanden voorwaardelijk tegen den bakker. Mr. Drilsma sloot zic'n daar bij aan. Door de Rechtbank werd de magazijnknecht con form den eisch veroordeeld terwijl de bakker vier maanden voorwaardelijk kreeg en bo vendien nog een geldboete van f 150. Moet men bloembollen rooien bij intrekking van teelt- vergunning? Wat moet een bloèmbollenhandelaar doen. die aanvankelijk een vergunning heeft voor het telen van bloembollen en dus bloembol len plant, doch van wien later de vergunning- wordt ingetrokken? Dat was de vraag, die de Officier van de Haarlemsche Rechtbank 14 dagen geleden beantwoordde met: niets. Men mag de bollen niet rooien aldus de officier, want dan verricht men een teelt handeling en men mag juist niet telen. Op dien grond vroeg de Officier vrijspraak voor een landbouwer uit de Haarlemmermeer, die in hc.oger beroep terecht stond omdat hij ongeveer drie are met bloembollen had be- teeld en niets gedaan had toen zijn teelt vergunning was ingetrokken. De ambtenaar van de Landbouwcrisiswet had dus niet kun nen constateeren dat er geteeld was. De verdediger mr. J. van der Hoeven was het met de conclusie van den Officier eens. De Rechtbank bevestigde -rthter het von nis van den Kantonrechter: 2 X f 50 boete Bsa? steeg de soldaat vuur. Éénmaal! Tweemaal»! Driemaal! vonkte het. Lachend keek de soldaat op, ondanks den aferik Ja, daar stonden de drie honden al. De eerste, met oogen zóó groot als theekopjes, de tweede met oogen zoo groot als molensteenen en de grootste, die oogen had zoo groot als de ronde toren. „Help meriep de soldaat tegen de honden, „help me, want men wil mij ophangen en daar heb ik de grootste bezwaren tegen." (Wordt vervolgd). IN bÜótH tN HtlütZl'JI üUüAbT VOOR BRANDGEVAAR DU£> OPGEPAST.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6