T§S§& doet je q os dl IJ M U I D E N VELSEN Concert „Euphonic". Met de dames Hessels als solisten. Voor het slotconcert, dat het symphonie- orkest „Euphonie" Zaterdagavond in de Patro naatszaal gaf bestond een groote belangstel ling, zoodat de heer Karei H. Kerkhoff, die als plaatsvervangend dirigent het programma met de musici ingestudeerd had zijn met van een groote muzikaliteit getuigende uitvoering na elk nummer een spontaan en stevig applaus ten deel kon vallen. Iedere muziekliefhebber uit de omgeving kent den grijzen leider door zijn verschillende dirigentschappen van locale orkesten; diri gentschappen. die weliswaar jammer genoeg tot het verleden behooren, maar die in de herinnering van velen voortleven. Omdat zij ons kennis deden maken met een fijnen muzi- kalen geest, die zijn stempel drukte op iedere uitvoering door hem geleid. En zoo kon het niet anders of de inspiree- rende en stuwende figuur van K. H. K. had ook dit orkest tot nieuw leven gewekt en zijn sprankelende muzikaliteit straalde ons als het ware uit Euphonie tegemoet, een Euphonie, dat zoowaar florissant bezet was, want verschil lende onderdeelen bleken uitstekend voor hun taak berekend te zijn. Noemen we b.v. het klankrijke cello-register, de eerste violen, het hout. Het was een genoegen naar deze vernieu wing te luisteren en de volle, ronde orkestklank in zich op te nemen. Over de uitvoering der werken zelf kunnen we eveneens niet anders dan lof hebben. Ne men we b.v. de ragfijn gespeelde ouverture Iphigenie en daarvan het slot, waar Richard Wagner het werk van den componist in diens stijl completeerde; Kerkhoff hield het impo sant en de breede accoorden (die „stonden", om in de terminologie te blijven) hielden de aandacht tot den laatsten tel vast. Voornaam was de Adagio-inzet tot de Klok- symphonie van Haydn (nr. 4, in d-klein), waarin het orkest, zeer gelukkig van stemming en homogeniteit was. Frisch en pittig liet Kerkhoff het Presto door de strijkers over het voetlicht brengen. Levendig namen de musici de aanwijzingen van hun directeur over; het was een ensembe, dat gedragen werd door het voor zulke werken zoo noodzakelijke „feu sacré" der muzen, een heilig vuur, dat vroeger maar al te dikwijls absenteerde op de door ons bijgewoonde concerten. Technisch was het in de puntjes (behalve de fluitist, die in 't Presto in gebreke bleef te bla zen); wat een doorzichtig passagespel en welk een fraai relief legde Kerkhoff in de uitvoering door de artistieke dynamische schakeeringen en rhythmische accentjes. Euphonie moge zuinig zijn op zulk een diri gent, die de gave heeft zijn vitaliteit en muzi kale visie zoo op een orkest over te brengen, zooals die Zaterdagavond in 't Patronaat ge schiedde bij het superbe staaltje van Haydn- compositie, het Andante uit zijn Kloksympho, nie, op waarlijk brillante wijze vertolkt en waar we met onverholen genoegen en groote appreciatie naar hebben geluisterd. Het orkest overtrof zichzelf bij dit musiceeren; de violen, de hobo, de fagot (met die puntig geblazen staccato's) de celli, het koper waren alle op hun best. Moge dit een belofte voor de toekomst van Euphonie inhouden, opdat het nog vele van. deze geslaagde concerten zal kuhnen ge ven! Een ander werk, waar het op de reine stem ming aankwam, het Intermezzo uit 1001 nacht van Johann Strauss, slaagde eveneens vrijwel cum laude. De vlot -gearrangeerde potpourri, vol melodieën uit Léhar's operette „Die lustige Witwe", gaf aan het concert een populair slot, dat ongetwijfeld eveneens wel in den smaak gevallen zal zijn. Een waardig lid der eerste violengroep, mej. Louise Berg, speelde met begeleiding van het orkest een vioolconcert van Nardini en deed dit op een wijze, die ons niet in twijfel liet omtrent haar techniek en haar temperament, welke beide op prettige wijze tot hun recht kwamen. Het eenige, waar we nog "wenschen hebben is, dat zij haar streek verder ontwik kelt, zoodat de viooltoon beter dragen zal. Voor het moedige optreden, zooals voorzitter Bras- singa het uitdrukte (en terecht) bebloemde hij de jeugdige violiste, die dit wel verdiend had. Kerkhoff toonde zich met het orkest een ideaal secondant van de soliste. Hendrica Hessels, door Catherina Hessels aan de piano begeleid, vergastte ons op een drietal cellosoli. Deze dames vormen een zeer ingespeeld „team"; de celliste zoowel als de pianiste beheerschen haar instrument volledig en haar concerteeren was vol expressie. Zoo'n Requihos van Cassado b.v. tintelde van muzi kaal temperament; welk een fraaie stokvoe- ring! Een alleszins geslaagd intermezzo op dit zoo prettig' verloopen concert. W. R.-K. Tooneelver. „Kunstkring". „De ebbenhouten olifant". Voor een volle zaal heeft Zondagavond de R,K. tooneelvereeniging „Kunstkring" onder leiding van den heer A. H. Holtslag, een uit voering gegeven van een „thriller", die de combinatie Christien van BommelKouw en Henk Bakker componeerde en die het bij het publiek altijd goed doet, n.l. „De Ebbenhou ten olifant". Als dit werk in het juiste tempo en vooral in de juiste sfeer gespeeld wordt is het een opgelegd succes voor de executanten. En tempo en sfeer zijn onderdeeelen, die deze regisseur zijn menschen wel weet bij te brengen. Het is een goede gewoonte in de pers om den inhoud en den afloop van zulk een mys teriespel niet te vermelden en zoo zullen we dus ons slechts tot het bespreken der rollen en haar uitbeelding bepalen. Al zullen we niet verheelen, dat het spel zelf onder de grootste aandacht genoten werd en den Kunstkring- menschen na elk bedrijf een waardeerend applaus ten deel viel. Phil Reewij ck, de romantische leeraar en lief hebber van detective-verhalen, werd door dezen Kunstkring-speler aannemelijk ge speeld. Al ontbreekt hem nog routine, zooals die den ouderen onder de spelers eigen is, toch weet hij hoe hij zich op de planken gedragen moet. Wat meer vlotheid en even meer buiging- van stem en het ensemble zal er een prima kracht aan hebben voor de toekomst. Over Van der Wall niets dan lof; het is steeds een genoegen hem „aan het werk" te zien; vlot, pittig, met de juiste houding en een uitstekende rolkennis was hij, de spil waar alles om draaide, de man die vele tooneeltjes op hooger plan wist te brengen. De rol van Juffrouw Marshall was qua op vatting en uitbeelding in goede handen; zij wist er in het 2e tafereel de juiste spanning en de klemmende climax in te brengen bij het publiek, waaronder enkele leden van het vrouwelijk geslacht het angstig benauwd schenen te krijgen en dit moesten uiten in een lachsymphonie, die knapjes hinderlijk was voor de toeschouwers. Maar misschien moeten we dit wel als het beste bewijs beschouwen, dat „De ebbenhou ten Olifant" de aandacht zeer gespannen hield. Juffrouw Tasman was in spraak en houding een echte Amsterdamsche hospita, maar in uiterlijk nog veel te jeugdig. Ching Li was heel goed; ons compliment voor zijn imitatie-Chineesch-Nederlandsch. Een imposante would-be Sherlock was „mijn vriend Mortelmans"; butler Burton deed zijn best, maar was in Engelsch niet sterk. Houding had hij in elk geval wel; het daghitje deed het bij het publiek goed; haar optreden sloeg in. maar kreeg meer charge dan noodig was. Rechercheur Dekkers completeerde de rol bezetting van ..Kunstkring", die met deze laatste seizoenuitvoering een sluitende voor stelling leverde na hard werken Pastoor J. C. de Moei opende in zijn kwali teit als e erevoorzitter den avond met den Christelijken groet. Hij sprak tevens een pro- pa gandawoord je voor de vereeniging die als zooveel andere vereenigingen een kas heeft, waar nog wel wat bij kan. W. POLITIEKE VERGADERING DER OUO-KATHOLIEKEN. De Oud-Katholieke Kiesvereeniging organi seert Donderdag 20 April a.s. een openbare propaganda-bijeenkomst in het O.K. Vereni gingsgebouw. Sprekers zijn de heeren G. Heijkoop. lid van den gemeenteraad en A. J. van Kleef, res pectievelijk lijstaanvoerder en nummer twee van de Oud-Kath. lijst. De O.K. Zangvereniging „Crescendo" on derleiding van den heer Joh. Tol verjeent me dewerking. „PRO REGE". In ons verslag, over de vergadering van Pro Rege, is een stornde fout geslopen. Er staat nl. „Pro Rege is in werken en optreden kerkelijk". Dit moet zijn: „interkerkelijk". TOONEELVEREENIGING „VARIA". Dinsdagavond a.s. zal deze tooneelvereeni ging in den Thalia Schouwburg dit speelsei zoen besluiten met de opvoering van het mysteriespel „De Kat en de kanarie". Regie Jan van Dommelen; spelers de dames Roza, Boeree, Peek, Bakkernes en de heeren Schoone, Holtslag. v. d. Borg, Boeree en Roza. Er is bal na. DE EENDRACHT NAAR HET CONCOURS. De harmoniekapel „De Eendracht" heeft ingeschreven voor het concours, dat 22 en 23 Juli a.s. te Hoenderloo gehouden zal worden. Het corps komt in de superieure afdeeling uit; het verplichte werk is „Lentemorgen" van v. d. Glas; het vrije nummer zal vermoedelijk zijn Karl Goldmark's Ouverture Saguntala. Jaarvergadering Nederlandsche Visschersbond. Onder voorzitterschap van den heer Joh. W. Stevenson (Den Helder) heeft Nederland sche Visschersbond in café Boschlust te 's-Gravenhage zijn jaarvergadering gehou den. In zijn openingswoord verwelkomde de voor zitter in het bijzonder den heer G. C. Groen, chef van de afdeeling Visscherijen van het de partement van economische zaken, als verte genwoordiger van den minister. Jhr. Storm van 's-Gravesanae, namens de Nederlandsche Visscherij-centrale, den heer Vrolijk namens het verkoopkantoor voor garnalen en den heer Vermaat namens het Haagsche ge meentebestuur. Na goedkeuring van de notulen van de vo rige jaarvergadering stelde de. voorzitter aan de orde een bespreking van de kustvisscherij. Hijmeende, dat het noodzakelijk is dat dit onderwerp eens per jaar bij den bond in be spreking komt, opdat het Nederlandsche volk verneme hoe de kustvisschers al vele jaren te vergeefs trachten een loonend bestaan in de kustvisscherij te vinden. Het onderwerp verdeelde de voorzitter in drie punten. In de eerste plaats dient gege ven te worden een overzicht van de kustvis scherij in de verschillende gewesten, in de tweede plaats de maatregelen, die tot instand houding van dit bedrijf door de visschers zelf worden genomen en ten derde de maatrege len, die tot instandhouding van dit bedrijf door de visschers zelf worden genomen en ten derde de maatregelen van regeeringswege getroffen. Zeer ongunstig is de toestand van de vis scherij bij de Waddeneilanden en ook in Wie- ringen. Waar het gemengde bedrijf wordt uit geoefend stelde spr. vast, dat de garnalen- export grootendeels is verloren gegaan. In Den Helder kwamen weliswaar meer hande laren aan de najaarsmarkt. maar de strenge vorst maakte aan behoorlijke verdiensten spoedig een einde. De visscherij met motor- botters heeft enkele goede weken gehad, maar over het algemeen werd weinig verdiend. Al leen de kotters maakten goede besommin gen. Ten aanzien van de snorrevaart zij men voorzichtig. Men bouwe niet te spoedig, zijn vaartuigen in snorrevaarders om. Tet deed spr. een groot genoegen, dat dank zij de maatregelen van de regeering, de vis scherij op pellerij-garnalen gunstig was. De toestand van de Zeeuwsche visscherij daaren tegen was zeer slecht. Spr. meende dat uit dit overzicht niet ge concludeerd moet worden, dat de kustvis scherij maar moet verdwijnen. Men verge te niet, dat de vischhandelaren nog steeds .groot voordeel hebben van goede kwaliteit visch. Ook anderen, die zijdelings met het bedrijf in aanraking komen, hebben voordeel bij in standhouding van dit bedrijf. Spr. geloofde, dat supppletie-steun van rijk en gemeenten alleszins verantwoord is. Hoe Dank zij het zachte weer in de afgeloopen weelc zijn de bolgewassen aanzienlij M toegenomen. Dit stuk hyacinten-weelde kan men tusschen Bennebroek en milen*!0ei wonderen. ym te- belangrijk de kustvaart in zorgvolle tijden is, is tijdens den wereldoorlog wel gebleken, toen de voedselvoorziening door de kustvisschers zeer belangrijk was. wat den steun aan de garnalenvisscherij betreft en dien aan de kleine trawlvisschers meende spr., dat deze te laag zijn. Nog steeds verkeert men in het on zekere omtrent de houding, die de Tweede Kamer ten aanzien van de Londensche con ventie zal aannemen. Aanvaarding van dit wetsontwerp beschouwt spr. als een ramp. Hij protesteerde tegen het verplichte mon steren op kotterschepen, hetgeen niet wet telijk geregeld is. De voorzitter eindigde met den wensch, dat nog eens de zon moge door breken voor het kustvisschersbedrijf. Uit de vergadering werd aangedrongen op het verieenen van vergunningen voor de vangst op garnalen voor de kustvisschers. De voorzitter antwoordde hierop, dat het garnalenbedrijf zoo noodlijdend is,' dat het begrijpelijk is, dat men karig is met het ver ieenen van vergunningen voor de vangst op een product, waar 2 ton bij moet in den vorm van regeeringssteun. Ook was gevraagd of het juist is, dat de oliemaatschappij niet overal denzelfden prijs voor hun product hebben. De voorzitter beantwoordde deze vraag be vestigend en meende de coöperatief inkoopen het beste zou zijn. De middelen van den bond zijn daarvoor echter niet toereikend. Ook heb- (Adv. Tngez. Med.) Copyright P I.B. So* 6 Cop.nhoge* Met voMt, ciftt eten soeHen loop der gebeurtenissen met oogen, groot van verbazing, had gevolgd, nwfi: „loMonljn, jfe moet m maar onzen koning z£n en met de schoone prinses trouwen!" zette den soldaat in de koets van den koning. De drie dansten van pleizier vóór den wagen uit en riepen: „Hoera, hoera, hoera". De jongens floten op hun ringers en de soldaten presenteerden het geweer. De prinses kwam uit het koperen kasteel en werd koningin, hetgeen z*j heel erg prettig vond. De bruiloft duurde acht dagen. De honden zaten mee aan tafel enzetten groote oogen op. -E'i N B"1§ (Morgen een andere vertelling ben verschillende visschers financies. plichtingen. rentelooze voorschotten e« de oliemaatschappijen, waardoor zij mm makkelijk tot een coöperatieven inkom, den kunnen overgaan. Het prijsverschil 1 gens den voorzitter het gevolg van ondeX concurrentie tusschen de maatschamiirn Voorgesteld werd de drogerij-gamXi- scherij eenige maanden (gedurende denim ter) stop te zetten. De voorzitter geloofde, dat dit lande!» niet is toe te passen. Misschien ware X plaatselijk door de voeren. Er is echter en, onderzoek gaande naar den invloed van s, vangst op drogerij-garnalen op den aam» van consumptie-garnalen. De voorzitter zw de overweging van het voorstel toe en westelijke besprekingen van het voorstel Ge' vraagd werd of het bekend is. dat Belas*, visschers binnen de driemijlsgrens naar aai. nalen visschen. De heer Groen antwoordde, dat de marine nauwlettend toeziet dat dit niet gebeurt, Nog deze week is proces-verbaal tegen een Belgischen visscher opgemaakt. Hiermede was de bespreking van de kust visscherij ten einde. Des middags is de huishoudelijke vergade ring van den bond gehouden. Jubilarissen bij Van Gelder Zonen. Zaterdag j .1. herdachten de heeren J. van der Sluis en A. J. Pirovano, respectievelijk arbeider in de houtstoffabriek en kookhuisarbeider in de cellulosefabriek den dag, waarop zij vóór 35 jaar in dienst kwamen bij de N V. Ver, Kon Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen Des morgens werden zij door de directie ont vangen, waar de heer J. Smit, procuratie houder gelukwenschen aanbood vergezeld var de gebruikelijke enveloppe. Dit geschiedde in tegenwoordightid van de afdee.lingschefs de heeren Ir. T. F. Hubrecht en Ir. A. J, Allan. Den 14 April j.l. was het de heer J. de Greet, arbeider in de papierfabriek, die zijn 30-jarig dienstverband herdacht. Ook deze mocht de enveloppe ontvangen, als ook gelukwenschen van de directie. Van de zijde der collega's bestond voor deze jubilea eveneens belangstelling. De jubileerenden mochten den dag in den familiekring doorbrengen. STEUNBONNEN VOOR DE RADIO DISTRIBUTIE. De Radio-commissie voor de uitreiking van steun'oonnen aan de werklooze aangeslotenen bij de radio-centrales, verzoekt ons te melden, dat hernieuwde inschrijving voor de maand Mei zal plaats hebben: voor de centrale Ken- nemerland en Velsen-Noord op Donderdag 20 April en uitreiking op Donderdag 27 April, voor de centrale Kennemerland van 7—8 uur en voor Velsen-Noord van 6.30—7.30 uur. Voer de centrale Kennemerland is de inschrijving en uitreiking in het gemeentelijk stempel lokaal in de Lorentzstraat. Voor de centrales Huisman en v. d. Broek: inschrijving op Vrijdag 21 April en uitreiking op Vrijdag 28 April van 7—8 uur bij Outenaar Enschedeplein. PAPIERMAKERS BEZICHTIGEN HET HOOGOVENBEDRIJF. Zaterdagmiddag maakte de personeelsver- eeniging der Papierfabrieken „Papyrus" met een groot aantal deelnemers een excursie naar het Hoogovenbedrijf, welke excursie, mede door de belangstelling geslaagd mag heeten. De grootste belangstelling bestond wel voor den zoogenaamden „afsteek" bij de Hoog ovens, waar op behoorlijken afstand de bezoe kers gelegenheid kregen dit gevaarvolle kar wei te aanschouwen. Uitvoerig werd de werking van den hoog oven en van de windverhitters uiteengezet. De leerzame excursie naar dit groote bedrijf nam geruimen tijd in beslag. PERSONALIA. Bij ministerieel e beschikking is benoemd tot plaatsvervangend veterinair inspecteur van de volksgezondheid dr. L. J. Kas, hoofd van den Vleeschkeuringsdienst te Velsen. De fiscus slaapt nooit. Vele fietsers, zonder rijwielplaatje, die gis teren de bloembollenvelden bezochten en op gewekt daarvan terugkeerden, moesten w» hun schrik gewaar worden, dat de rijksbelas tingambtenaren dezen Zondag een uitgezocn- ten dag vonden om controle uit te oefenen op de rijwielbelastingmerken. Deze controle, welke plaats vond ten woor den van het pontveer ter hoogte van de „Pom- bioscoop" had tot gevolg, dat ontsnappen bijna onmogelijk werd. Vele transacties we den afgewikkeld, maar ook werden vele Kan tjes in beslag genomen, waarvan de eig naars maar moesten zien. hoe ze thuis km- men. K. H. KERFHOFF ZAL EEXDRACHl- CONCERT LEIDEN. De dirigent van de harmoniekapel ,J)e dracht". Gerard H. Boedijn, moest wegen een ernstige ongesteldheid minstens maand het bed h-ouden. De eere-directeu kapel, Karei H. Kerkhoff, heeft zich oen verklaard, nu het a.s. concert gevaar nep gesteld te moeten worden, deze uitvoenn» enkele extra-repetities te leiden. ^00°°5,, zal dit concert dus toch kunnen plaats ben> nl. Zaterdag 22 April a.s. in"het ëeDU flnnn/

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2