IJmuider Courant „ROES" in DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Twee jaar eerste oefentijd Onze omroep krijgt TWEE NIEUWE GOLFLENGTEN WERKLOOZEN JAARGANG NO. 142- lliig»" Lourefl' Coiter. MaaischappQ Cooranl Uitgoven 4Igem N V Groote Houtstraat 93 Prnkberij n- r»l 10724. Bureau IJmuidei Oaarle®* 1 ei* fJ Kennemerlaan 42, IJmuiden. S301< Postgiro 31079L Alle d" b'ad- «ordso kosteloos opgenomen in do Z""°" c°°"°L Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOMHoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 18 APRIL 1939 Abonnementen per week f0.12l/j, pe* maand f0.52'/2i per 3 maanden f LS5, franco per post f 1.95 per kwartaaL Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. Roosevelt's Boodschap Charlie Chaplin 50 jaar Het uitvoerig betoog, door den president Vereenigde Staten Franklin Delano onosevelt telegrafisch aan Hitier en Musso- tni gezonden, heeft veel meer beteekenis L Uit zijn argumenten en bewoordingen hirkt De argumenten en bewoordingen zijn üerigens belangrijk genoeg en zij moeten op volken indruk hebben gemaakt, juist mdat zij de eigen gedachten van de meeste menschen tot uitdrukking brengen. Had de Amerikaansche president zich bepaald tot zijn hets van de gevaren, die de huidige wereld natie oplevert en tot zijn aandrang om nieuw overleg te plegen, men zou de schou ders hebben opgehaald en er niet veel van verwacht hebben. Met reden. Maar hij heeft h fejt€lijk aangeboden als arbiter en boven dien Amerikaansche medewerking in econo mischen zin toegezegd. Hij heeft het eeuwige puitsche argument „men omsingelt en be rt piet ons" weerlegd met het aanbod van een wederkeerig garantiepact, waarin niet alleen de grenzen van 31 met name genoemde lan den maar ook die van Duitschland en Italië onderling gewaarborgd zouden worden. Hij heeft actieve medewerking aangeboden in zake reorganisatie van den wereldhandel waarbij aan allen op gelijke voorwaarden toe gang tot de wereld-grondstoffen-productie zou worden verleend. Dat beteekent dus: ik ben ook mijnerzijds bereid tot het voeren van een vrijen handel. Hij heeft gemeenschap pelijke verlichting van den verpletterenden be wapeningslast voorgesteld en politieke be sprekingen in een vredelievende atmosfeer. In d)e politieke besprekingen aijn de V. S. niet rechtstreeks betrokken; de betrokkenen moeten die voeren, maar de V. S. stellen ze voor. En dat heeft ook beteekenis. Want nu kcm ik tot de waarde van een boodschap als deze, die niet direct uit haar argumenten en betoogtrant blijkt maar be paald wordt door de wijze waarop zij ont vangen wordt. Dezelfde lezer van het -«uit voerige telegram, die hier zijn eigen gedach ten weerspiegeld vindt en de tegemoetkoming aan Duitschland's en Italië's zwaarste grieven waarneemt grieven waarvan hij de be teekenis in economischen zin vaak heeft ge voeld, omdat de beide volken in dat opzicht ln de knel zitten krijgt den indruk dat Duitschland en Italië tegenover zulke aan biedingen niet afwijzend kunnen staan. Zou den zij afwijzend staan, dan zou dat voor hem alleen kunnen beteekenen dat zij zeiden: „Neen, wij willen uw vrede en uw toenade ring niet, wij wenschen politiek te overheer- schen, wij willen hegemonie en niets minder dan dat". De uitwerking van Roosevelt's Boodschap is dan ook indrukwekkend geweest. In zijn eigen land, waarin hij vooral met den tegen stand heeft te rekenen van de „isolationis- ten", degenen die Amerika buiten de Europeesche troebelen willen houden in af zondering en uitsluitende behartiging van zijn eigen directe belangen, heeft de presi dent ditmaal de gansehe openbare meening achter zich. Ook die van de isolationisten, die tenslotte als echte Amerikanen zeer trotsch op hun machtig groot en vrij land zijn, op zijn erkenning van menschenrechten en op de beteekenis van hun president. Dat hij als arbiter poogt op te treden voor een goede zaak aanvaarden zij gaarne. Dat de stem van de United States in de heele wereld weer klinkt en den bijval van millioenen wekt ont roert hen en wekt hun geestdrift evenzeer als dien van hun landgenooten die een actie ver politiek voorstaan dan zij. De bijval van de Zuid-Amerikaansche sta ten, waarbij de Vereenigde Staten zeer groot belang hebben ik vestig de aandacht op de belangwekkende uiteenzetting, door onzen New-Yorkschen correspondent mr. E. Elias daarover in dit nummer geigogeven is van groote beteekenis en moet op de Noord- Amerikanen wel zeer veel indruk maken. Niet alleen op hen. Ook op de regeeringen van Duitschland en Italië, die hebben kunnen waarnemen dat Roosevelt met deze Boodschap zoowel in zijn eigen land als in Zuid-Amerika geweldigen bijval heeft gevonden. Dit stemt tot nadenken, temeer omdat zich voortdurend de vraag voordoet: zouden de V. S. actief deel nemen ingeval van een Europeesch conflict? Zouden zij in bepaalde omstandigheden mis- sehien zelfs niet alleen in economischen zin on door leveranties van oorlogsmateriaal maar ook met militaire hulp hun steun verleenen? In 1917 hebben zij dat gedaan en ook toen was er een democratische president: Woodrow Wilson, die later faalde in zijn pogingen om een goe den vrede van Versailles en een wereldsamen- werking te stichten. De eerste reacties op deze Boodschap zijn in Duitschland niet gunstig geweest.. Dat was ook nauwelijks te verwachten. In Italië, waar men den tekst volledig publiceerde zonder er eigen commentaar bij te voegen, waren ze gunstiger. °ok dat was te verwachten. Een officiëel ant woord bleef Zondag en Maandag uit; later jjP den dag kwam Maandag do mededeeling at Hitier 't zal geven in een Rijksdagvergade- Nïïg op 28 April. Uitstel dus. Dat is een goed «eken. Dat bewijst, dat de uitwerking van wosevelt's Boodschap dusdanig is, dat een J®1* £ew*cht ten gunste van den vrede in de j^egschaal is geworpen. Dat men weer over- en zicil bezint, dat mogelijkheden zich Charlie met de vreemde kuren, Met den dwazen kleinen hoed, Met de ongeluksallure, Met den armoedzaaier snoet; Charlie met te groote schoenen. Met de broek zooveel te wijd, Ach, wij gierden bij millioenen Om je grollen indertijd, 't Is, dat wij weer van je hooren, Nu je eensklaps vijftig bent, Maar wij hebben je verloren, Als een filmamusement. Toen we heel wat jonger waren, Werkte je in kwantiteit, Nu kom j' eens per zooveel jaren Nog eens moeizaam op 't tapijt. In den tijd, waarin wij leven, Is er weer een jong geslacht, Dat de kans niet wordt gegeven, Dat het ook eens om je lacht. Is je geest zoo gaan verslappen, Dat de kunst je niet meer lukt, Reikt je bron van dwaze grappen, Niet meer tot een, goed. product? Af en toe maakt de reclame Nog wel iets van je bekend, Zooals ditmaal dan met name, Dat je ook al vijftig bent. Kijk eens, als ik het mag zeggen, Dat 's geen leeftijd voor een man, Om een bijltje neer te leggen, Waar hij goed mee hakken kan. En de wereld dezer dagen. Vol van zorgen en beklag, Weet niets heerlijkers te vragen, Dan een reden tot een lach. Charlie, wij zijn erg geduldig. Maar ik vraag je nu toch wel, Laat ons ouderwetsch onschuldig Nog eens gieren om je spel; Wees dus met je vijftig jaren Extra warm gefilsiteerd, Als j' ons tusschen al het nare Nog eens hartlijk lachen leert. P. GASUS. opnieuw openen. En daar mogen wij al heel blij mee zijn. Terwijl de duizenden telegrammen van in stemming uit de geheeie wereld Washington binnenstrooien herademt de geheeie wereld. Voor de zooveeiste maal daagt nieuwe hoop. De goede kansen blijvenmen moet niet versagen! R. P. Binnenkort zal volgens de N. Rott. Crt. een wetsontwerp worden inge diend tot wijziging van de Dienst plichtwet, waarbij de eerste oefenings- duur tot twee jaren zal worden ver lengd. Op deze wijze zal voor de toe komst de permanente voorziening ver kregen worden, welke de regeering reeds in het vooruitzicht heeft gesteld, toen zij de grenstroepen opriep. Chineesche krijgsgevangenen worden in de door Japan bezette gebieden voor arbeid van allerlei aard opgeleid. Lange golf prijsgegeven voor golven op 413 en 356 meter. Binnen teer afzienbaren tijd zal de omroep in Nederland de 1875 Meter-golf prijsgeven en in de plaats daarvan krijgen de vrije golven van 413 en 356 Meter. Deze verandering is een gevolg van een besluit van een te Montreux gehouden conferentie, welke zeven weken heeft geduurd. Door dit besluit zal nu spoedig ook kunnen worden begonnen met de oplossing van het zenderprobleem in ons land, waarvoor een nieuwe, sterke zender zal moeten worden ge bouwd in de buurt van IJselstein. Het verlies van de 1875 Meter is zeker niet te betreuren, want in de eerste plaats werkte ook Roemenië op deze golf, zoodat er her haaldelijk storingen voorkwamen, maar voorts is ook de rui! in het geheel niet slecht, want nu krijgt onze omroep een vrije, niet- gedupliceerde golf. krijgen reductie bij reizen per spoor. Naar wij vernemen, hebben de Ne- derlandsche Spoorwegen besloten de werkloozen, indien zij reizen, door een belangrijke korting tegemoet te komen. Daarbij is vooral gedacht aan het ma ken van reizen bij het zoeken van werk en voor dringende familiebezoeken en dergelijke. Gereisd zal kunnen worden tegen den halven enkele reis prijs. De werkloozen moeten daartoe een legiti matiebewijs bezitten, dat hun voor dit doel door de steunverleeningsorganisa- ties zal worden verstrekt. De vakcentra- len hebben reeds hun instemming met dezen maatregel betuigd en medewer king der verschillende gemeentebesturen is door de spoorwegen ingeroepen. De conferentie te Montreux is het gevolg geweest van een door de Zwitsersche regeering op de conferentie te Cairo m 1938 aanvaarde uitnoodiging. Alle Europesche landen waren ter conferentie vertegenwoordigd. De Neder- landsche delegatie heeft op de conferentie de de gedragslijn gevolgd, die vóór den aanvang daarvan met instemming van alle instanties die bij den omroep in Nederland betrokken zijn, door de Nederlandsche regeering was vastgesteld. Deze gedragslijn heeft er toe ge leid, dat Nederland zich, zooals hierboven reeds is gemeld, verworven heeft de vrije, d.w.z. niet gedupliceerde golven van 413 en 356 M., waarmede een voor de behoeften van den Nederlandsehen Omroep voldoening schenkend resultaat is verkregen. Dit be teekent, dat de golf van Jaarsveld practisch onveranderd blijft en de golf van Hilversum ruim 150 kc/s of 17 kanélen is verbeterd. De conferentie hield' zich niet alleen bezig met de verdeeling van de in Caïro aan den raido-omroep toegekende golfbanden, maar tevens met het plaatsen van. omroepstations in derogatie in banden, die aan andere diensten scheepvaart, luchtvaart en dién sten, niet voor het openbaar verkeer bestemd zijn toegewezen.-Ook omtrent dit laatste punt is met de vertegenwordigers van die diensten ter conferentie volledige overeen stemming bereikt. Alle deelnemende staten hebben het verdrag Ook de bevelhebber van het vroegere Spaansche republikeinsche leger, generaal Miaja, vertoeft thans in Frankrijk. Miaja bij zijn aankomst te Marseille. onderteekend, met uitzondering van Grieken land, IJsland, Luxemburg, Turkije en de U. R S. S. van de meeste van deze landen, waar onder de U.R.S.S., is te verwachten, dat zij het plan, voor zoover mogelijk, de facto zullen toepassen. Het plan van Montreux word op 4 Maart 1940 van kracht. Van de aanwezigheid ter conferentie van de experts op marinegebied is door de Neder landsche gedelegeerden gebruik gemaakt orn besprekingen te voeren ter verkrijging van een nieuwe indeeling van de kuststations m de voor het mobiel verkeer beschikbare golr- banden. De conferentie in Caïro heeft n.l. wijziging gebracht in de golfban den voor het mobiel verkeer en heeft op uitnoodiging van de Nederlandsche delegatie de Nederlandsche administratie belast met de taak om tot nieuwe regionale arrangementen voor de kuststations te komen. Tijdens het verblijf in Montreux zijn deze nieuwe arranged enten tot stand gekomen voor de Atlantische Oceaan en de Noordkust van Afrika, voor de Noordzee en het Kanaal, voor de Middelland- sche Zee en voor de Oostzee. Tevens is aan de Nederlandsohe admini stratie de blijvende taak toebedeeld om op te treden als centraliseerende administratie voor in de toekomst gewenschte wijzigingen, alsmede voor het geval, dat nieuwe kust stations opgericht moeten worden. Deze taak is door de Nederlandsche delegatie gaarne aanvaard. Talrijke slachtoffers van de tornado's in Amerika. Kerk tijdens dienst ingestort. Reuter meldt uit New York, dat tengevolge van de tornado's in verschillende staten ten minste 43 personen om het leven gekomen en 170 gewond zijn. Te Centerpoïnt in Arkansas, zijn dak en muren van een kerk ingestort. Negentien menschen, die in het gebouw een rouwdienst bij woonden, kwamen om. Goeflerenruil tussclien Duitschland en China. REX THEATER (Adv. ingez. Med.) De moord op den Britschen consul te Mosoel. Vonnissen van den Krijgsraad te Bagdad. De krijgsraad te Bagdad heeft twee jon gelieden wegens den moord op den Britschen consul te Mosoel, Monck Mason, ter dood ver oordeeld. Daar zij beiden nog geen achttien jaar zijn, is het vonnis veranderd in 15 jaar dwangarbeid. Twee andere mannen zijn tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld en twee tót acht jaar. Turkije en het anti-agressiefront. Toetreding zou hedenmiddag door Chamberlain bekend worden gemaakt. Reuter deelt mede, dat ministerpre sident Chamberlain vanmiddag in het Lagerhuis een korte verklaring over de internationale situatie zal afleggen. Hij zal waarschijnlijk een mede deeling doen over den stand der onderhandelingen tusschen Turkije en En-geland betreffende daden van agressie op het Balkanschiereiland. Verwacht wordt, aldus voegt Reuter ter er aan toe, dat hij de toetreding van Turkije tot het anti-agressie-front zal bekend maken. KORFBAL KON. NED. KORFBALBOND. OVERZICHT. Blauw Wit 3. moest het tegen A. W. afleggen met 30, terwijl Groen Geel van Vesta met 53 won. Oosterpark was zwakker dan W. K. 2, dat met 42 won. Togo werd kampioen door met. 63 van Swift 2 te winnen. O. K. 3 speelde te Amsterdam 2—2 tegen K. V. D. 2. Voor den Zilveren Korf kon S. V. het niet bolwerken tegen Hercules, dat met 64 in de meerderheid bleef. Voor den Zilveren N. v. d. Dagbal deden de Haarlemmers goed werk. Aurora won met 52 van Rhoda 2. Haarlem versloeg Ready-Tecka met 41. Nieuw Flora won met 72 van Victoria. Het tweede S. V. en O. K. 2 verloren met 73 en 54 van D. V. D. 2 en Sparta. O. K—D. D. V. voor de promotie was uit gesteld. HONDENSPORT. TENTOONSTELLING TE TILBURG. Op de Zondag in Tilburg gehouden kam pioenstentoonstelling voor honden wist de jonge gladharige foxterrier-reu „Cromwell Again of Joy" beslag te leggen op den kampioensprijs, tevens op den prijs van de beste zelfgefokte foxterrier. Zijn nestbroeder, „Tyo of Joy", thans het eigendom van dokter Duterloo te Beverwijk, werd reserve-kampioen en verwierf nog 3 spe ciale prijzen. Beide honden zijn gefokt door mevrouw C. F. Junckel—Dekking, eigenaresse van de Kennel of Joy te Haarlem. Overeenkomst gesloten. Te Berlijn wordt bevestigd dat een handelsovereenkomst is gesloten door de Duitsche nijverheid en de Chineesche regeering te Tsjoengking. Deze overeen komst voorziet in een goederenruil ter waarde van 10 millioen joean per maand. Duitschland zal industrieele producten en China delfstoffen leveren. SCHAKEN. Het tournooi te Margate. Uit Margate: In de vijfde rondde hebben Flohr, Keres en Capablanca hun partijen gewonnen, ter wijl de leider, sir George Thomas, tegen zijn landgenoot Sergeant remise speelde. Vier deel nemers staan in de hoofdgroep met 3Vs uiut 5 punten bovenaan, zoodat de spanning buitenge woon groot is. Sir George Thomas kon in een Fransche ver dediging tegen Sergeant niet meer dan remise bereiken. Na 28 zetten werd daartoe besloten. Flohr kwam tegen den Pool Najdorf uit. Het werd een aangenomen damegambiet, dat door Flohr uitstekend werd behandeld; na 38 zetten moest de Pool den strijd opgeven. Keres won met zwart van den zwaksten deel nemer, den Engelschman Wheatcroft. De partij duurde 35 zetten. De Engelschman wacht nog steeds op zijn eerste halve punt. Vera Menchik speelde tegen Capablanca de Tarrasch-verdediging van het damegambet, doch de Cubaan had er zijn zinnen op gezet, deze partij te winnen, na 45 zetten moest de wereld kampioene capituleeren. In de partij tusschen Golombek en Milner Barry werd dame-Indisch gespeeld. Ook hier was de strijd fel; na 47 zetten had Milner Barry gezegevierd. Landau won in de premier reservesgroep van PaiT. Prins leverde fraai werk door Pogoriely met zwart te slaan. De uitslagen luiden: Hoofdgroep, vijfde ronde: Sir George ThomasSergeant V*?/i FlohrNajdorf 10 WheatcroftKeres 01 z CapablancaMiss Menchik 10 GolombekMilner Barry 01 De stand luidt: 1, 2, 3 en 4. Sir George Thomas, Flohr, Keres en Capablanca, allen 3'/* pnt. 5. Sergeant 3 pnt., 6. Milner Barry 21/: pnt 7. Najdorf, 2 pnt., 8. Vera Menchik l1/» pnt. 9. Golombek 1 pnt. plus 1 afgebroken partij, 10. Wheatcroft 0 pnt. plus 1 afgebr. partij. Premier reserves groep a. Zevende ronde: LandauParr 10 Premier reserves groep b. Ze(vende ronde: Opocenskydr. Mulder 10. DewingVan Doesburgh 01. Premier reserves groep c. Zevende ronde: Schelfhout—Mieses [kïU - "rrr.fjf

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1