HITLER Oom Sam op zijn uitkijkpost. Br waren eens vijf én twintig tinnen soldaatjes. Zy waren alle maal broers, want zij waren gemaakt van één en denzelfden tinnen lepel, 't Geweer hadden zij in den arm en him uniformen waren prachtig rood en blauw, 't Eerste wat ze in deze wereld hoorden, toen het deksel van de doos ging, waarin ze lagen, waren de woorden: „Tinnen soldaten!" Dit werd geroepen door een jongetje, dat van en daarom had hij ze gekregen. Meteen stalde hij de soldaatjes louter blijdschap in zijn handen klapte. Het was zijn verjaardag i reeds op tafel uit: de één leek precies op den ander. Eén zag er echter anders uit. Die had maar één been. I-Iij was het laatst gegoten en toen was er geen tin genoeg meer. Maar hy stond op zyn ééne been net zoo stevig als de andere met twee. En hij is dan ook degene, waarvan wat bijzonders te vertellen is. Op de tafel, waarop de soldaatjes neergezet waren, bevond zich nog heel veel ander speelgoed, 't Mooiste was echter een prachtig kasteel van papier. Vóór het slot bevond zich een rond stuk spiegelglas, dat een vijver moest verbeelden. Daarop bevonden zich zwanen, die van was waren gemaakt. Zij spiegelden zich allerliefst in het „meer". Maar het allerliefste was toch een dametje, dat in de open slotdeur stond. Het was een danseresje van papier, met een schortje van gaas en een klein blauw lint om haar schouders. Zij stak één van haar beentjes zóó hoog in de lucht, dat de tinnen soldaat het heeleroaal niet meer zien kon. Daarom dacht hij, dat zij ook maar één been bad. net als hij zelf. .(Wordt vervolgd). Duitscli generaal bezoekt Spanje. LONDEN, 17 April .(A.N.P.) Omtren'i totW; zoek van den Duitschen generaal Von Kaup aan Spanje wordt door een specialen corresp dent van de Daily Telegraph uit Bordeauxs meld, dat het doel van de door den gener maken rondreis volgens de Spaansche is, „zich op de hoogte te stellen van de o rooden aangerichte verwoestingen'tfoc het eigenlijke doel zou zijn, de Spaanscn riteiten te „adviseeren" inzake bepaald tegische overwegingen bij een mogel'jKe pagne met Catalonië als basr Voor hem ligt Europanaast de deur. (Van onzen correspondent te New York). NEW YORK April. Amerika leeft met Europa mee. De groote bladen lichten hun lezers volledig in over alles wat er in de andere wereld geschiedt. De cor respondenten van de kranten en van de groote persbureaux seinen iederen dag uitvoerige in lichtingen en beschouwingen uit de Europee- sche hoofdsteden. Wie mocht denken dat het Amerikaansche volk geen belangstelling heeft voor wat er aan de andere zijde van den Atlantische Oceaan geschiedt vergist zich. Die belangstelling is zeer groot, al is zij uiteraard minder persoonlijk dan die van den Europee- schen mensch. Men gevoelt dat het hier veiliger is dan rond den rand van de vulkaan, doch men verheelt zich allerminst dat de lava hierheen kan stroomen. Men weet ook, vulkanen in de buurt te hebben. In Zuid- en Midden-Amerika is allerlei actie, die daar wel gereeden bodem vindt. Japanners, Duitschers en Italianen brave kooplieden, kappers en, merkwaardiger wijze, vooral tandartsen doen daar andere dingen dan alleen handeldrijven, scheren en tandentrekken. Japan ligt niet zoo ver weg. Vliegtuigen en slagschepen kunnen zich als vogels in de lucht en als visschen in het water onder en op en boven den Stille Oceaan voort bewegen. De Amerikaansche volksovertuiging heeft ook een diepen humanitairen inslag. De Amerikaansche burger is zich ten zeerste be wust van de waarde van het menschelijk leven en van de voorrechten die de mensch zich ver schaft heeft. De menschelijke vrijheid heeft hij lief, willekeur en wreedheid verafschuwt hij. Een van de schoonste ervaringen die ge in de Vereenigde Staten opdoet is dat de individueele leden van dit jonge en krachtige volk een idealisme koesteren, dat men in het oude Europa niet behoeft te zoeken. Er heerscht hier een ongekende eerbied voor den medemensch als zoodanig. Deze uit zich in vriendelijkheid, hulpvaardigheid en beleefdheid in het alle- daagsche leven. Maar, dieper en breeder, uit zij zich ook in afkeer voor alles wat wordt ge acht in strijd te zijn met de menschelijke waar digheid. Zoo kan wel worden gezegd dat de huidige stemming in Europa de aanblik die het oude werelddeel biedt, hier in volle om en tegen strijdigheid met die geëerbiedigde waardigheid van den mensch wordt beschouwd te zijn. Wat ge hier onmiddellijk bemerkt wpneer ge met Amerikanen over Europa spreekt is, bij allen van iederen rang of stand, dat men Europa min acht. Dat dit niet prettig is doet aan het feit niet af. De Amerikaan vindt Europa dwaas en dom. Hij kan er met zijn hoofd niet bij. De Europeesche mentaliteit, zooals die zich uit bij actueele gebeurtenissen is hem vreemd en onsympatiek. Zijn minachting kan vermengd zijn met medelijden. Doch tot eenige genegenheid komt hij niet. Daarom bestaat hier een ongetwijfeld alge- meene afkeerigheid van Amerikaansche be moeienis met Europeesche dingen. En wanneer het Amerikaansche volk zich wel tot die be moeienis zou bereid verklaren, zou het dit doen met bloedend hart en alleen omdat het Ameri kaansche belang ermede gemoeid is. Het Ameri kaansche belang niet alleen in matei-ieelen, doch zeker ook in ideëelen zin: het Amerikaansche belang zooals dat verankerd ligt in de Ameri kaansche Grondwet en in de menschenrechten. 'sfeer stellen. Laat ons eei'st maar eens afwach ten wat zij voor onze hulp willen betalen." Inmiddels bevinden de Vereenigde Staten zich reeeds geruimen tijd in „vreedzamen oorlog" met de totalitaire machten der wereld. De 25 procent extra-invoerrechten, op Duitsche wa ren geheven sedert het verdwijnen van Tsjecho Slowakije, was een van de belangrijkste „vreedzame-ooxTogsdaden" van den kant. der Vereenigde Staten. Het handelsverdrag, met Brazilië gesloten was een. andere dusdanige daad. Thans richten de oogen van Washington zich op Chili en Argentinië. President Vargas van Brazilië staat met den glimlachenden Roo sevelt op zeer goeden voet. De heer Getulio Vargas is wel blij met die vriendschap, want Brazilië is enorm groot, schatrijk en zeer schaarsch bevolkt. Voor een president is het niet zoo heel gemakkelijk zich staande te houden. Communisten en Integralisten hebben reeds meermalen gepoogd het huidige régime ten val te brengen. Hun pogingen zijn tot nu toe „in den knop gebroken" doch het gevaar blijft. Hulp is bij deze pogingen altijd zeer welwillend aan geboden door landen die groote aantallen staats burgers in Bi-azilië hebben. En er is geen reden om aan te nemen, dat die landen niet zouden voortgaan met hun edelmoedige en welwillende hulpvaardigheid. In den Braziliaanschen Staat Sao Paulo wonen vele Italianen en de Duit schers hebben grooten invloed in de drie Zui delijke staten: Parana, Rio Grande do Sul en Santa Catherina. Het Braziliaansche régime heeft tegen deze beïnvloeding eenige troeven uitgespeeld. Een daarvan was het sluiten van Duitsche scholen in het Zuiden. Onlangs zoo kon men hier in de dagbladen lezen werden vijfhonderd jonge lieden uit den staat Santa Catherina voor eerste dienstplicht opgeroepen. Er was er niet één bij die een andere taal dan Duitsch sprak, ofschoon er evenmin een was die ooit buiten Brazilië was geweest. Hier loopen de belangen van het régime- Vargas en van de Vereenigde Staten langs één lijn. En de heeren Vargas en Roosevelt zijn niet zoo vriendelijk tegen elkaar alleen maar omdat ze elkaar zulke aardige knapen vinden. Wie de houding der Vereenigde Staten in het huidige aspect der wereldgebeurtenissen wil kunnen begrijpen moet zijn oogen en zijn be langstelling naar drie werelddeelen richten: Naar Azië, waar Japan is, de groote mededin ger in den Stillen Oceaan; naar Europa,, waai de totalitaire staten liggen, en naar Amerika buiten de Vereenigde Staten zelf, waar zoowel de Aziatische als de Europeesche tegenstanders hun invloed uitoefenen. Zoo kan het verlangen naar een integrale toepassing van de leer van Monroe alleen nog maar worden geëischt door brave idealisten en argelooze theoretici. De mannen van Washington weten wel beter en hebben het moeilijker. Tweede Kamer komt 25 April weer bijeen. 's-GRAVENHAGE, 17 April. De Tweede Kamer zal op Dinsdag 25 April weder bijeen komen. De voorzitter zal voorstellen een aan vang te maken met de beraadslaging o.a. over de volgende wetsontwerpen: Deelneming met f 700.000 in het preferent ka pitaal van de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken te IJmuiden, vervoer van personen met motorrijtuigen, aanvulling van de electi-iciteitswet, aanvulling der hooger on derwijswet, wijziging van de lager onderwijs wet en, indien het eindverslag zal zijn uitge bracht, van de wetsontwerpen medewerking ver dedigingsvoorbereiding, algemeene vorderings- wet, bodemproductiewet, distributiewet, prijs- opdi-yvings- en hamsterwet, zeeschepenvorde- vingswet, wet behoud scheepsruimte en de zee- en luchtvaartvex-zekeringswet. New-York heeft nog voor tien dagen bruinkolen. Laguardia vraagt om bemiddeling van Roosevelt in het conflict. NEW YORK 17 April. De staking in de bruinkolenindustx-ie in het oosten der Ver. Sta ten dreigt ernstige gevolgen te hebben. Zoo heeft de stad New York bijv. nog slechts voor 10 dagen bruinkolen in voorrraad. Laguardia heeft Roosevelt per telegram om tusschenkomst verzocht en er op gewezen dat de verzorging der ziekenhuizen van den ondergrond- sche" en de electriciteitscentx-ales ernstig gevaar loopt. Bij de staking, die uitgebroken is ten gevolge van een loonkwestie, zijn thans 320.000 mijnwerkers betrokken. Zij duurt in de bruin kolenindustrie thans reeds 16 dagen. (United Press). Tornado's woedden in de Ver. Staten. Vooral Arkansas werd zwaar geteisterd. NEW-YORK; 17 April .(Reuter). In het afgeloopen weekeinde zijn verscheidene streken van de Vereenigde Staten door tor nado's geteisterd. Minstens acht en dertig personen werden hierdoor gedood en 125 ;ewond. In Arkansas heeft een tornado over een af stand van ongeveer tien kilometer alles weg gevaagd en volgens ooggetuigen, slechts een gat in den grond gelaten. Naar verluidt zijn hier vijf-en-twintig personen gedood. Voorzorgsmaatregelen te Gibraltar Reuter meldt uit Gibraltar, dat de voor zorgsmaatregelen aldaar worden voortgezet. Aan beide ingangen van de Marinehaven zijn versperringen, aangebracht, terwijl het werk aan de barricaden worden voortgezet. roept den Rijksdag bijeen Antwoord aan Roosevelt Hitler heeft besloten het ant woord aan den Anierikaanschen president namens het Duitsche volk in den Rijksdag hekend te maken. Daarom heeft hij den Duitschen Rijksdag tegen 28 April bijeengeroepen om van deze verklaring kennis te nemen. Ernstige treinbotsing. 25 dooden. CALCUTTA, 17 April. Bij een bot sing tusschen een posttrein en een passagierstrein op ongeveer 100 K.M. van Calcutta werden 25 personen ge dood en 26 gewond. (United Press). Hongaarsclie ministers naar Rome Teleki en Csaki vertrokken. De Hongaarsclie premier Teleki. BOEDAPEST, 17 April (Havas). Vanochtend te 7.20 uur zijn minister-president Teleki en de minister van Buitenlandsche Zaken, gx-aaf Csaki, vergezeld van een aantal medewerkers naar Rome vertrokken, om een officieel bezoek af te leggen. Het is goed terug te zien, wanneer men som mige actueele dingen beter wil begx-ijpen. In Augustus 1938 heeft President Roosevelt, bij een of andere gelegenheid, tot Canada en de Canadeezen gesproken. Hij zeide onder meer: „Het dominion Canada is een deel van het Britsche wereldrijk. Ik geef u de stellige ver zekering, dat het volk der Vereenigde Staten niet werkeloos zou toezien wanneer een of andere macht zou trachten Canada te over- heerschen. Bij die gelegenheid werd voor het eerst dui delijk dat de band tusschen de Vereenigde Sta ten en het Britsche Rijk niet zoo los is als sommige uitleggers van de Monroe-leer, die het „Amerika voor de Amerikanen" doceert, wel wilden doen gelooven. De regeering der Vereenigde Staten is niet alleen uit ideëele over wegingen, tenminste evenzeer tegen oorlog ge kant als de openbare meening. Maar zij zou het volk ten oorlog oproepen en dat volle zou, naar mijn overtuiging, aan die roepstem gehoor geven wanneer de overtuiging had post gevat dat hulpverleening aan Groot-Bi-ittannië en Frankrijk noodzakelijk is om een eindoverwin ning van den vrede te verzekei-en. Er bestaat ongetwijfeld op vele punten wel verschil van meening tusschen de Amerikaansche regeering en de Amex-ikaansche publieke opinie. Ook ten opzichte van Amex-ikaansche bemoeienis met Europeesche dingen in het algemeen. Doch wanneer de vrede eenmaal verstoord zou zijn, wanneer de witte vogel met de olijftak geen rustpunt meer zou kunnen vinden in de toppen van het Europeesche woud van bajonetten dan zouden openbare meening en gouver- nementeele, actieve maatx-egelen elkaar gaan dekken. In October van het vorige jaar schreef een gezaghebbend Amerikaansch blad: „Wan neer de vredelievende politiek van Chamber lain eens zal zijn gebroken en Engeland en Frankrijk er toe zullen komen de tegenstellin gen tot de totalitaire staten met kracht van wapenen te beslechten zou de oorlog, die daar wellicht uit zou voortkomen, wederom een „kruistocht" genoemd worden, een kruistocht tot redding van de democratie en om den vrede op hechter grondslagen op te bouwen." Op deze motieven kan mijns inziens de Amex-ikaansche regeering het Amerikaansche volk meekrijgen naar den x-and van den krater, al zouden er wel leringen zijn, die bij hun standpunt zouden blijven dat de Vereenigde Staten niets op de flanken van den vulkaan te zoeken en te ma ken hebben. Overigens kan niet worden ontkend dat de Vereenigde Staten wantrouwen koesteren jegens Europa en ook jegens de Europeesche democratieën. Dat wantrouwen is niet vermin derd toen Chamberlain zijn parapluie verwis seld heeft voor een krijgshaftiger voorwerp. Men kan hier de vx-aag hooren opperen: „Zouden wij niet eens terdege informeeren naar de plan nen van het „Stop-Hitler-Blok" alvorens wij ons vereenzelvigen met de in wezen on-democra- tische regeeringen van Engeland en Frankrijk?" The New Republic schreef dezer dagen: „Misschien is het belangrijkste punt van be langstelling dat de Vereenigde Staten voor de Europeesche verwikkelingen hebben wel: hoe de fascistische beïnvloeding van Midden- en Zuid-Amerika tegen te gaan. Wat zullen Frank rijk en Engeland nu met het Spanje van Franco gaan doen? Want Spanje is de groote cultuur bron en de voornaamste politieke beïnvloeder van Latijnsch-Amerika. Wanneer London en Parijs onze hulp noodig hebben, dan behoeven wij die niet ter beschikking te stellen, zonder dat wij eenige voorwaarde in het belang van pns zelf en van onze eigen directe belangen- Uit den trein gevallen en Haarlemmer het slachtotfc, HAARLEM AMSTERDAM, 17 ApriL V is in den electrischen trein uit n"8» welke te ongeveer half neren w Haarlemmer houttuinen vlet Teerplein passeerde, een ermti. 1 1,9 gebeurd, dat den 28-jarigen 4 ,70nEe,«l Haarlem het leven heeft gekost Uil G. bevond zich op het voorb'uSL zag een heer, de met hem praatte dat zich openende deur viel. Hy trok' rem en nadat de trein tot stilstand"1 dt men, stelde men een onderzoek h„„. fK Wh. lijn in. ëS a«i spoo-. Men vond het ernstig verminkte lm, slachtoffer langs de rails Vao hel Het stoffelijk overschot is naar het Gasthuis vervoerd. "et Binnen De oorzaak van het openen der d.„ niet vastgeseteld. Vermoedelijk sloot a ls goed of wel heeft G. zelf dekrnkL„ K ^geraakt. KWAADE DROES IN WOONWAGENlCi*r* ede uitgebroken 01bu In het model-woonwagenkamp tP langs in gebruik genomen is, is onder n paarden de gevreesde lcwaade droes ,,f. P* Een politiewacht draagt er zorg v„„, ?b,r*® het kamp niet verlaat of binnenkomt De commissaris van politie maakt, dat, zoolang de ziekte heersoi n<!!- woonwagens in het kamp worden toegelaten® Arbeider van de trap gevallen, Ongeluk in fabriek van Droste. HAARLEM, - Ma*. Hedenmorgen te kwart voor acht i, chocoladefabriek van Droste aan den u, St jansweg de 22-jarige chocoladebewerker?"1' het openen van een raam van een vc.r ecu laam van een Wet-,- 7 trap gevallen Hij kwam met zijn hoofdtS tegen een met m werking zijnde machiS man kreeg een hersenschudding en eeTt aan zijn rechtei-slaap terwiil vprmnJna zijn schedel beschadigd im Er L geen diret levensgevaar. Na door O. D. te ziin ,1 is hij per ziekenauto naar het Sint EUsaï? Gasthuis overgebracht. W»W» aanbesteding. HAARLEM, Maandag, Door den directeur van Openbare Werkte werd hedenmorgen in het Raadhuis aanbe. steed: „Het maken van een stamriool met nevenriool voor de geprojecteerde om legging van den Spaarndamschen weg, tusschen Bantamstraat en Jan Gijzen- vaart. Door de volgende 22 firma's was ingeschreven: G. Hulsebos, Bloemendaal f 19.900. H. A. Seeters, Amsterdam f 21.600, N.V. Aanneming Mij. v.h. N. v. Baarsen en A, v. d. Vooi-de, Amstelveen f 20.200. Kraayeveld's Aanneming Mij. N.V. en A. Hofman Pzn., Heemstede f 25.600. J. Verduyn Jr., Amsterdam f 22.500. J. F. v. Acker, Amsterdam f 18.960., E. Woud, Wormer f 21.900 Fa. A. Schooii, Haarlem f 13.196. B. v. Wijk, Amsterdam f 28.700. M. F. de Bakker en P. v. Wijk, Amsterdam, f 28.000. H. E. v. Deest, Gouda f 19.600. G. A. Louter, Heilo f 12.485. A. Steunebrink, Bakkum f 24.640. W. Aafjes en Co. Assendelft f 19.900. Haarl. Gi-ond-, Hei- en Aannemingsbedrijf Haarlem f 20.200. J. Rombout, Haarlem f 12.889. W. Hoonhout en C. Smit, Haarlem f 15.940. J. G. Nelis, Haarlem f 18.699. R. Bijker, Haarlem (onder voorwaarde dat d« bijzondere kosten tengevolge var» oorlogstoe stand e.d. ten laste van den principaal komen; werd niet geaccepteerd). W. F. Staal en A. Dikkerboom, Amsterdam f 22,500. A. J. de Later, Oeg'stgeest f 18.500. Tames en v. Maas, Haarlem f 18.800. Chineezen blijven actief. Kanton ingesloten. HONGKONG, 17 April. De centrale Chinee- sche regeering deelt mede: Het Japansche front, dat sedert dagen bloot gesteld is aan de hevigste aanvallen der Chinee zen, dx-eigt op verscheiden punten ineen te stor ten. Na hevige gevechten, die 3 dagen duurden, hebben Chineesche troepen de stad Tsjengtsjen, 65 K.M. ten Oosten van Kanton bezet Op het geheele 2500 K.M. lange front van Sjansi in het Noorden tot aan Kanton in het Zuiden zijn de Chineesche troepen onophoudeliik vooruitgeko men. Kanton is thans bijna geheel ingesloten en de Japanners kunnen zich nog slechts op de Parelrivier terugtrekken. Volgens onbevestigde geruchten zouden de Chineezen reeds in de Noordelijke en Noord- Westelijke voorsteden zijn doorgedrongen. Van groote strategische beteekenis is de verovering door de Chineezen van het Japansche vliegveld in de Pakwansjan bergen (bergen van de wute wolken) ten Noorden van Kanton. Van hieruit startten de meeste Japansche vliegtuigen om Midden- en Zuid-China te bombardeeren. In het Noorden van de provincie Sjansi heb ben de Chineezen het belangrijke kruispunt van wegen Maotsjin aan de Hoangho ingenomen. Bij Tsjentsjau, een belangrijk kruispunt aan de Loenghaibaan, waar een jaar geleden hevig ge vochten werd. zijn de Japanners thans over een linie van 65 K.M. ten Zuiden van de Loenghai baan teruggedrongen. Het Japansche offensief in de provincie Noepeh is volgens Chineesche berichten mis lukt. De Japanners zijn zoover teruggeworpen, dat zij thans 70 K.M. zijn teruggedrongen in ver houding met hun posities een "den. De Britsche ambassadeur is Zaterdagavond m Kumming in de provincie Joenan aangekome Woensdag zal hij naar Tsjoengking verder r - zen om met Tsjang-Kai Sjek te onderhandeen. (United Press).

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6