CONTRABANDE FEUILLETON Uit het Engelscb van HEADON HILL. (Nadruk verboden). 36) Uifc de manier, waarop het puin lag. leidde Hector af, dat er tweemaal een ontploffing moest zijn geweest; de eerste waarschijnlijk, toen het bekend werd. dat de groeven zouden worden heropend, scheen niet afdoende te zijn geweest. Wellicht. Was hier het punt wel, waar Cassidy door Mapleton was neergeschoten, op een moment, dat de Ier trachtte door den puinhoop, veroorzaakt door de eerste ontplof- ung, heen te dringen. Naar Hector's schatting waren ze hier niet ver verwijderd van de rotsopening aan den zeekani;. Dat zou dan ook de verklaring zijn van het feit, dat hij het lijk van den Ierschen werkman in het water gevonden had. hector werkte als een razende; aangevuurd ffhet instinct van lijfsbehoud. De uren sieepten zich moeizaam voort, nu eens leek net of zijn heldhaftige poging falen zou; dan weer had hij alle hoop op succes. Den volgen- oen morgen omstreeks acht uur bleek de lamp leeggebrand; het was pikdonker in hun kerker en toe bijgelicht door het vage schijn- m 060 lucifer, zwoegde hij verder, waar na drie uren van verder ploeteren, swam het eerste teeken van de overwinning; ™LV; e een koude tocht en er was een opening waar hij zijn hand doorheen kon steken! Weer een uur later was de opening zoo groot, dat hij er Bessie doorheen kon helpen! Zoodra ze veilig aan den anderen kant was gekomen, was het uitgeputte meisje bewuste loos in elkaar gezakt. Op datzelfde oogenblik hadden geluiden Mapleton's terugkeer aangekondigd. Hector was teruggekropen en had juist de grendels van de deur geschoven, toen de sleutel in het slot werd omgedraaid. Het licht van de elec- trische lantaarn speelde door de grot en Mapleton slaakte een kreet van woede, toen hij naar hij meende de rotskamer leeg vond. Want Hector had zich met zijn re volver in de hand tegen den muur gedrukt. Toen ontdekte de boosdoener het gat, waardoor Bessie was heengekropen. Nauwelijks adem halend bespiedde Hector zijn tegenstander door het sleutelgat; hij wilde trachten Maple ton gevangen te nemen. Alles hing er thans van af, of Mapleton een van de andere kamers zou binnengaan of zijn heil zoeken in een overhaaste vlucht door de tunnel. Hector durfde niet schieten, want de schelm had weer de dynamietpatroon in zijn hand voor het geval Yeldman hem met een pistool schot zou hebben begroet. Plotseling, na den uitgang te hebben onder zocht, scheen het tot Mapleton's besef door te dringen dat, als zijn gevangene de hoofd groeven bereikt zouden hebben, hij geen tijd te verliezen had en tot Hector's groote vreugde liep hij naar de deur van zijn „laboratorium". Hij scheen van plan de valsche papieren in veiligheid te brengen voor hij de plaats ver liet, waar de grond nu wat al te warm was geworden. Hector merkte ook op, dat hij onder zijn eenen arm een pak met kleeren had. Het raadsel van Bessie's verdwenen garderobe -"as opgehelderd' In den nacht van haar verdwijning had Mapleton haar kast geplunderd en haar Zon- dagsche kleeren meegenomen. Het zien hiervan stemde Yeldman heel dankbaar, dat het meisje tenminste uit Map leton's klauwen was gered. Het feit dat deze de kleeren had meegebracht bewees, dat hij de hoop nog niet had opgegeven haar te be wegen of te dwingen om met hem mee te gaan. Wat zijn plannen ten opzichte van hemzelf waren, daarover maakte Hector zich geen illusies. Op de een of andere wijze zou Mapleton trachten hem te verhinderen de grot levend te verlaten. Steeds vloekend ontsloot Mapleton de deur en trad zijn werkkamer binnen. In zijn ge jaagde angst deed hij iets, dat hem noodlottig werd: hij liet den sleutel in het slot zitten! Voor hij nog de eerste lamp had aangesto ken, was Hector naar de deur geslopen, had deze gesloten en den sleutel omgedraaid. Ik heb je in de val, Mapleton!, schreeuwde Hector. Een stilte volgdeen toen was het ant woord gekomen in den vorm van een donde rend lawaai en een schok, die Hector gekneusd en half verdoofd naar den anderen kant van de grot slingerde Toen John Budge en zijn arbeiders waren komen aanloopen, was hij weer voldoende bij bewustzijn om te schreeuwen en na korten tijd hadden ze hem uit het puin gewerkt. Mapleton's „opgraving" was een veel min der eenvoudig „karwei", daar hij zich in het centrum van de ontploffing had bevonden. Toen men hem eindelijk had bereikt, was hij bijna stervende. Ze droegen hem naar de kamer van Lord Purbeck en hij bracht zijn laatste uren door met snoeven op zijn mis daden. Uit zijn gebroken zinnen was het mo gelijk de geschiedenis van al wat hij in de „Duivelskloof" had misdreven te reconstru- eeren. Hij bekende, dat hij Cassidy had dood geschoten en pochte op de' duizend valsche banknoten en effecten, die hij in zijn hol had gefabriceerd. Hij had er een boosaardig genoegen in, dat de ontploffing een onder zoek tengevolge zou hebben, dat tegelijk Lord Purbeck's smokkelbedrijf aan het licht zou brengen. Ze vonden het niet noodig hem zijn laatste illusie te ontnemen door hem te ver tellen, dat de heele smokkelonderneming binnen enkele uren vrijwillig zou worden op geheven. Met op de lippen een betuiging van leedwezen, dat Hector zijn lot niet deelde, stierf hij om acht uur 's avonds. Intusschen lag de „Mohawk" gemeerd aan de pier en den heelen avond waren Budge en zijn mannen bezig het schip te lossen en de smokkelwaar in de holle marmerblokken te verladen. Om tien uur vertrok de laatste vracht. De mannen werden betaald en ont slagen, de politie werd in kennis gesteld met de gevolgen van de ontdekking van het hol van den geruchten vervalscher en de Graaf, Lady Madge en Hector vertrokken te samen den volgenden morgen naar Londen, waar dienzelfden middag een verbaasd hoofd ambtenaar van het Ministerie van Financiën van een boodschappen-boy een chèque ont ving ten bedrage van drie millioen pond, waarbij een kort briefje van Lord Purbeck gevoegd was met een mededeeling over de herkomst van het geld. Een gedetailleerd verslag bereikte de bui tenwereld door de „Daily Lynx" den volgenden morgen een even groot succes voor Hector als voor zijn courant een dubbele triomf eigenlijk, daar hij het geheim had ontdekt van Dempster Legrand, „terwijl hij op ver zoek van Lord Purbeck bezig was een onder zoek in te stellen in de steengroeven met het oog op dit verslag". Deze laatste zin in het sensationeele artikel bracht op handige wijze de politieke tegen standers tot zwijgen, die wellicht zouden kun nen beweren dat de restitutie van het groote bedrag alleen had plaats gehad naar aanlei ding van de ontdekkingen van den „Lynx redacteur". Zoo handig had Hector de heele zaak ingepikt, dat de Regeering uitgelachen werd en niet de excentrieke edelman, die zoo dapper een lans had gebroken voor de ophef fing van een verkeerde en wat hij noemde een misdadige zuinigheid. Drie weken later, toen de voornaamste acteurs in dit drama weer bijeen waren op de Abbey en juffrouw Campion, Madge, de Graaf en Hector op het terras genoten van een mooien zomeravond, zei de oude dame plot seling op haar meest sarcastischen toon: Het schijnt me toe, zwager, dat je nog grooter succes hebt als huwelijksmakelaar dan als smokkelaar. We weten allemaal, dat het met Hector en Madge hopeloos mis is en nu heb ik vandaag weer gehoord, dat John Budge voor goed van plan is zijn tenten op te slaan in Martha's huisje. En om de maat vol te maken, zal de volgende Zondag de huwe lijksafkondiging worden gedaan van Bessie en Jem Carter. Lord Purbeck nam zijn sigaar uit zijn mond weg en keek de zuster van zijn overleden vrouw peinzend aan. Ja, Drusilla, als er vroeger iemand geweest was, die een weinig romantiek in jouw leven had gebracht, dan zou je nu niet Een gelukkige oude vrijster zijn, snauwde Tante Drusilla terug. EINDE. De rennen te Longchamp werden Zondag door koning Gustaaf van Zweden bij gewoond. De hooge gast in de loge tijdens de courses Hr. Ms. kruiser „Sumatra" is Maandag ter revisie in het grootste dok der Amsterdam- sche Droogdok Mij. opgeno men Bij zijn aankomst te Rome werd veld maarschalk Göring door Mussolini ont vangen. De begroeting tusschen de staatslieden In tegenwoordigheid van het Engelsche Koningspaar zijn te Hoke nabij Kingston demonstraties gehouden met de kabelballons, welke Londen en andere groote Britsche steden zouden moeten beschermen bij een luchtaanval Sir Petersen, de Britsche ambassadeur in Spanje, heeft te Burgos zijn geloofs brieven aan generaal Franco overhandigd. In officieelen stoet werd de ambassadeur naar het hoofdkwartier gebracht De bekende zwemmer Dolf v. d. Kuil heeft Maandagavond in het Sportfondsenbad te Schiedam het Nederlandsch record op de 500 meter borstcrawl met niet minder dan 12 sec. verbeterd en gebracht op 6 min. 15 3/5 sec. V. d. Kuil vóór zijn fraaie prestatie De nieuwe Constant Rebecque-kazerne te Eindhoven is Maandag officieel overgedragen en in gebruik genomen in tegenwoordigheid van den heer V. C. H. J. baron de Constant Rebecque De nieuwe Japansche gezant, Z. Exc. IshiK heeft Maandag op Huis ten Bosch te Den Haag aan H. M. de Koningin zijn geloofsbrieven overhandigd. De gezant bij het verlaten van het Japansche gezantschapsgebouw

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9