Stillen Oceaan Amerikaansche vloot -arran» °°rlog Motie voor algemeenen dienstplicht in Engeland. Brand op het Fransche schip „Paris". Kwaadwilligheid wordt vermoed. NIEUWS IN 'T KORT PROGRAMMA if 0 ENS DAG 19 APR IE 1939 actie melijkehpansche 0rJt als voornaamste ■aak genoemd o 00 naar den ■ricfflUGTON, 19 April. De vloot Hen Atlantischen Oceaan ^"wm en rich naar den Stillen ie 1 tfTbegeven- Ongeveer 70 oor- w;,ïn zullen de reis naar de logsschepen n ondernemen, dit Paaïic 1in bi r overbelastmg van 3el „mïkanaal te vermijden. De wtr?rfoot bestaat uit 12 slagsche- ?sclt. i Srs 4 vliegtuigmoedersche- «»'f,\r0Sobootjagers en 51 onder- pen.63 "'den Atlantischen Oceaan jecerSl H»n nog 74 schepen, waaronder kruisers, 1 vliegtuig- 3rS M torpedobootjagers en 8 ontert^1,5, w»» een o//iciee!e verklaring van V ZZch e order nog steeds uit- ie "Z'llTeven vele „amateur-strate- in de betèekenis van deze len J Jiêa De meesten zijn van -Z dat het doel er van is te voor- """Jl dat laven gebruik maakt van m rXeele Euwpeesche crisis om »w_e".«4in de pacific te ver- „1 majoor Eliot, schrijver van vele hoeken dat de vlootverplaatsing vol- ciilitaire aaW plan wordt onderno- 1 ff twee Oceanen verdeeld zijn De S, Oceaan is waarschijnlijk uitgekozen met S!1' Zest deze de normale basis is, maar im a„ Taoan wel eens gebruik zou kun- Skên van een conflict In Europa om In fPS",,iets te ondernemen". Anderen d! sit waar de vervroegde overbrenging "f je vleit naar den Atlantischen Oceaan >SJ< werd uitgelegd als een dreiging tegen- S; Europa deze nieuwe vlootbeweging moet Seneffiivat als een reserve Bovendien St Amerika bedenken, zoo zegt men hier, «eval van een algemeenen oorlog Japan KI ral trekken met de „as"-mogend- amond Clapper, journalist van het Scripps- Sd-concern, die in nauw contact staat KicSe torsen, schrijft: „Hoe dichter Ze vloot bij het Verre Oosten is des te meer Een de Britsche schepen daarvandaan Sffietrokken worden om geconcentreerd te Ïï-Jen in de Middeliandsche Zee en langs de Est van Noord-Europa. Dit is niet de offi- verklaring en zij zal door niemand be- Lutd worden, maar het is een feit. In een eventueelen oorlog zal de eerste beweging van Jjoan ziin te trachten de macht van de Brit- .che vloot in. liet Verre Oosten te breken." n van de Herald Tribune schrijft dat Dantzig als „verjaardagscadeau voor Hitier". Officiëele tegenspraak het gerucht echter niet verstomd. Uit Berlijn meldt Reuter; Hoewel officieel tegengesproken, blijft het ge rucht in omloop, dat Duitschland met Polen zou hebben onderhandeld over de teruggave van Dantzig aan Duitsch land „als verjaarscadeau voor Hitier". Nieuwe functie voor Von Papen. Ambassadeur te Ankara. Franz von Papen, Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat Hitier 11„i en benoemd heeft tot ambassadeur Vo1? PaPen heeft hem Dinsdag een aucneidsbezoek gebracht. De „Völkischer Beobachter" schrijft dat nans een man naar Turkije gaat, die het JW zeer goed kent. In 1917 was de toen- i ma300r Von Papen chef van den ge- Li, staf van het vierde Turksche leger °naer Limon von Sanders. Lindbergh in dienst bij de Amerikaansche luchtmacht. Opdracht voor een enquête. koïAiÏÏGTON- 18 APril- Lindbergh, die ShLn 11 lut Eur°Pa naar de Vereenigde sche Jf l€ruSgekeerd, is, naar de Amerikaan- ÏÏLSS r van Oorlog, Woodring, heden WoenJw' °PSei*oePen om met ingang van den i in actieven dienst te tre- eevopov? die reserve-kolonel is en toe der litehfctn-f,en staf van den commandant nold 7^S uacht.en- generaal-majoor Ar- krijgen een onderzoek in te luchtvaarf JoK- ^aï m de Vereenigde Staten te worrten t bescHikbaar is om in dienst luchtmacht d van de Amerikaanscht raDulvi M hij een ge- dit de eerste militaire actie van de Vereenigde Staten in de huidige situatie is. Het betee- kent dat de vloot in den Stillen Oceaan zal blijven gedurende iederen oorlog, die in de toekomst mocht plaats hebben. „Maar als de vloot in den Stillen Oceaan is, dan kan geen Amerikaansch leger den Atlantischen Oceaan oversteken." Hij voegt er aan toe dat het in het belang van de Vereenigde Staten is En geland en Frankrijk van het noodige materiaal te voorzien, „voorzoover deze landen in staat zullen zijn het te vervoeren." (United Press). Britsch overleg met de Sovjet Unie duurt voort. Chamberlain over de aan den gang zijnde besprekingen en de boodschap van Roosevelt. Sprekende over den internationalen toestand heeft Chamberlain gisteren in het Lagerhuis verklaard dat de regeering het nauwe overleg met de andere betrokken regeeringen, o.a. die der Sovjet-Unie, heeft voortgezet. „Ik kan", zeide hij, „niets toevoegen aan de verklaring, die ik op 13 dezer namens de regeering heb afgelegd". Ik zou het Huis in kennis willen stellen van de groote voldoening, waarmede de regeering het jongste initiatief van Roosevelt heeft ont vangen". Het gejuich, waarmede deze laatste verkla ring in het Lagerhuis werd ontvangen, weer spiegelt de algemeene voldoening van parlemen taire kringen over de actie van den Amerikaan- schen president, aldus Reuter. De Amerikaansche afkeerigheid om betrok ken te worden bij de Europeesche Zaken, aldus vervolgt de Lobby-correspondent van Reuter, is te Westminster altijd ten volle begrepen en het is met des te grooter genoegen, dat de parle mentsleden commentaar leveren op hetgeen ve len noemen „den tijdigen moed van den presi dent". De overdreven verwachtingen van de actie van den president worden niet gedeeld, doch dat de actie is ondernomen wordt in alle kringen toegejuicht. van de Amerikaansche a rannnvf TV, insPectie zal hij een ge- wordf °Ps^Hen, dat, naar verwacht tijdens 7iin „f* gegevens zal bevatten, die hij lende luchtig v!00r Em'°Pa over de verschil- e «machten heeft verzameld. (United Press.) Steun van 50 regeeringsaanhangers in het Lagerhuis. De vroegere Britsche minister van Buitenland- sche Zaken, Amery, heeft in het Lagerhuis een motie ingediend, waarin gezegd wordt: „Het Huis spreekt zich uit voor onmiddellijke aan vaarding van het beginsel van verplichte mobi lisatie van mensohen, munitie en financieele bronnen van het volk". De motie wordt gesteund door bijna vijftig regeeringsaanhangers, onder wie Edward Grigg, Lord Cranborne en Duff Cooper. Defensievraagstukken in het kabinet. Men verwacht te Londen, zoo meldt Reuter, dat het Engelsche kabinet zich in zijn vergade ring van heden zal bezig houden met verschei dene belangrijke defensievraagstukken, in de eerste plaats met de instelling van een ministe rie van voorraden, hoewel dat eventueel een an deren naam zou kunnen krijgen. Hore Belisha, die reeds lang voorstander van een dergelijk de partement is, heeft gisteren een langdurig be zoek aan Chamberlain gebracht. Het vraagstuk is acuut geworden, nu het ter ritoriale leger verdubbeld is en men gelooft dan ook dat het kabinet een ministerie zal instellen en een minister zal benoemen. Dat zal worden overgegaan tot de in voering van militairen dienstplicht, wordt op het oogenblik niet waarschijn lijk geacht. Wel wordt invoering van verplichte lichamelijke oefening van niet-militairen aard voor de jeugd, on der toezicht van het ministerie van on derwijs en dat van gezondheid, zeer goed mogelijk geacht. Tenslotte is het vrijwel zeker, dat het aantal beroepen, welker beoefenaars niet voor militai ren dienst in aanmerking komen, beperkt zal worden ter bevordering van de aanwerving voor het territoriale leger. In het Lagerhuis heeft Chamberlain gisteren op de vraag, of staf besprekin gen worden overwogen met de landen, waarmede militaire verbintenissen zijn aangegaan, geantwoord, dat „de regee ring met de betrokken landen elk nood zakelijk contact, zoowel in militair als in alle andere opzichten, zal onderhou den". Mander zeide het van het grootste belang te achten, dat besprekingen zullen worden gevoerd met Polen, Roemenië en Griekenland, waarop Chamberlain antwoordde: „Mander moet tevre den zijn met de door mij gegeven verzekering". Op de vraag, of hij kon mededeelen, of nieu we maatregelen zijn genomen, „tot vergrooting van ons vermogen, ons van onze nieuw militaire verplichtingen te kwijten", antwoorde Chamber lain, dat „naast een aantal gedetailleerde maat regelen, die hier niet opgesomd kunnen worden, stappen worden ondernomen om de productie te versnellen en de basis er van te verbreeden met het doel te zorgen voor een verhoogd oorlogs potentieel, rekening houdend met de grootere eischen, die in verband met de jongste ontwik keling aan onze hulpbronnen worden gesteld". Voor den aanvang van de Lagerhuiszitting had Reuter reeds gemeld, dat men niet verwachtte, dat Chamberlain hedenmiddag een Britsche ga rantie aan Turkije zou verstrekken. Uit gezag hebbende kringen wordt overigens vernomen, dat de Britsch-Turksche besprekingen vriend schappelijk voortgang vinden. GROOT-BERLIJN WOENSDAG EN DONDER DAG VERBODEN VOOR VLIEGTUIGEN. BERLIJN, 18 April iD.N.B.) Van 19 April te 19 uur tot 20 April te 20 uur zal Groot- J Berlijn voor alle luchtvaartverkeer verboden I terrein zijn. Lijnvliegtuigen mogen alleen uit Zuidelijke richting het vliegveld Tempelhof naderen. Chineezen schijnen bij Kanton te vorderen. Nemen Russen deel aan het offensief in Zuid-Sjansi? Volgens uit Kanton te Hongkong ontvangen berichten ontwikkelt zich hij deze stad het tegenoffensief der Chineezen o-p gimstige wijze. De Chi neesche voorhoede zou op 20 K.M. ten noorden van de stad zijn aangekomen ondanks het intensieve vuur der Japansche artillerie. Een colonne, welke ten noordoosten van Kanton opereert, bevindt zich op 30 K.M. van de stad. In officieele Japansche kringen wordt be weerd, dat Russische kanonniers deelnemen aan het Chineesche offensief in Zuid Sjansi. Volgens den Japanschen zegsman worden de Russische tactiek en methoden van vuren toegepast door de Chineesche artillerie. Op de vraag of door Russen opgeleide Chinee zen verantwoordelijk zouden kunnen zijn, werd ontkennend geantwoord. Men gelooft, dat Russen het geschut be dienen. Aan vele fronten in Noord China wordt gevochten. Er worden in Zuid Sjansi vijf verschillende gevechten geleverd, verder twee bij Pauting- foe in de provincie Hopei, een ten zuiden van Kaifeng en een ten oosten van deze stad. Bij Hei Lioe Toe in de buurt van Yokof in de provincie Hopei zijn, naar het A.N.P. verneemt, bij een hevig gevecht dat twee dagen heeft geduurd, meer dan 1000 Japanners ge dood. De Chineezen hebben in het geheel 500 dooden en gewonden. De gevechten waren op 15 dezer begon nen. A. N. W. B. heeft bezwaren tegen de medische keuring voor het rijbewijs. Wijzigingen der voorschriften gevraagd. Uit talrijke bij den A. N. W. B. ingekomen vragen is gebleken dat de nieuwe wegenverkeers beschikking in wijden kring ongerustheid heeft gewekt door de daarin opgenomen eischen voor lichamelijke geschiktheid ter verkrijging van een rijbewijs. Voor zoover degenen betreft, die thans nog geen rijbewijs hebben geldt dit vooral de eischen, welke aan het gehoor gesteld worden en waarbij verlangd wordt het hooren van een fluisterstem op 4 meter afstand van beide ooren. De A. N. W. B. acht dezen eisch in strijd met het algemeen bekende en ook van medisch-we- tenschappelijke zijde bevestigde verschijnsel, dat slechthoorenden of dooven dikwijls andere eigen schappen bezitten* waardoor het nadeel van het onvoldoende gehoor meer dan gecompenseex-d wordt. De wegenverkeei-sbeschikking laat echter niet de gelegenheid open eventueele onrechtvaar digheden te vermijden door een zelfstandige be oordeeling van elk geval apart. Zoo mogelijk nog ernstiger kunnen gevallen van afkeuring zijn voor aanvragers, welke reeds in het bezit zijn van een rijbewijs. Hun bestaan kan ï-eeds geheel op de mogelijkheid tot bestu ren van motorrijtuigen gegrondvest zijn. In de wegenverkeersbeschikking is met dit feit reke ning gehouden ten aanzien van aan het gezicht te stellen eischen. Ofschoon n.l. volgens de nieuwe bepalingen in het algemeen éénzijdige blindheid hen, die een vrachtwagen, taxi of auto bus willen besturen, daarvoor ongeschikt ver klaart, is dit niet het geval, indien zij reeds te voren in het bezit waren van een rijbewijs. Voor hen die andere motorrijtuigen dan hier boven bedoeld willen besturen, d.w.z. motorrij wielen en gewone personenauto's, worden niet alleen strengere eischen aan het gezicht gesteld, n.l. 1/10 gezichtsscherpte op het slechtste oog, maar wordt bovendien geen uitzondering ge maakt voor hen, die reeds tevoren in het bezit waren van een x-ijbewijs. Evenmin wordt dit gedaan bij de eischen, ge steld aan het gehoor.. De A. N. W. B. is van ooi-deel, dat het hier gaat om zeer groote belangen van de betrokke nen en heeft zich daarom tot den minister van waterstaat gei-icht met het dringende vei-zoek vóór de in wei-king treding van de wegenver keersbeschikking deze zoodanig te willen wij zigen, dat: 1. bij de keuring van nieuwe aanvragers van een rijbewijs deze meer in de gelegenheid wor den gesteld toegelaten te worden tot een aan vullend psychotechnisch onderzoek, in het bij zonder ook voor wat betreft de keuring op het gehoor; 2. niet meer uitsluitend voor wat betreft een zijdige blindheid en niet meer uitsluitend voor bestuurders van vrachtauto's, taxi's en autobus sen een uitzondering wordt gemaakt voor de genen, die bij hun aanvrage i-eeds in het bezit zijn van een rijbewijs. VEREENIGING VOOR VOLKENBOND EN VREDE De „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede' schrijft ons: De poging van den Amerikaanschen President Roosevelt de vx-ees van de menschheid voor een nieuwe oorlogsi-amp plaats te doen maken voor een verlevendigde hoop op minnelijk, oveileg tusschen de volkeren heeft millioenen en nog eens millioenen ovei-al in de wereld in het hart getroffen, zeker ook millioenen Nederlandei'S. Wij weten, dat het is, zooals het in het tele gram van den President wordt gezegd, dat bo venal de leiders der machtige ï-egeei-ingen op het lot der menschheid in de naaste toekomst grooten invloed hebben. Wij moeten er ons van bewust zijn, dat wij als kleine natie, behalve dat wij onzen onwrikbaren wil tot het behoud onzer zelfstandigheid tegenover iedereen even rustig als duidelijk tot uiting bx-engen, in dezen tijd van spanning slechts twee dingen kunnen doen: vooreerst onverzwakt pleiten voor wat wij als de krachtigste pijlers van een gelukkige samenleving en bestendige welvaart in de we reld beschouwen: vrede, recht en volkerenge meenschap, en voorts zelf ons in ons leven naar die beginselen gedragen. Dit beteekent dat ons sti-even tegenover alle volkeren gericht is op het bewax-en van vrede, het betrachten van gei-ech- .tigheid en het toonen van een vriendschappelijke samenwerking. Elk woord, elke daad, in die richting, van waar ook komend, verdient met groote instemming en vreugde door- ons te worden begroet, gelijk zij het zal worden door, men kan zeggen, alle vol keren der aarde,/die immers, als zij zich veiliger zullen kunnen voelen, in staat worden gesteld, zich met volle overgave van hun beste ki-achten in vrede te wijden" aan al wat de. wereld en de menschen gelukkiger en rijker kan maken. Onze Vereeniging uit de vurige wenschen voor het welslagen van een poging als thans van Amerika uit werd ondernomen. Aan boord van het Fransche passagiersschip „Paris", dat te Le Havre lag, is gisteravond een geweldige brand uitgebroken. Den geheelen nacht is men bezig geweest met het blusschingswerk en het inpompen van water in het schip. Vanmorgen is de „Paris" gezonken. Het schip vanmorgen gezonken. Kunstschatten gered. De Paris lag gereed om naar New-York te vertrekken met talrijke pei-soonlijkheden, die een bezoek aan de New-Yorksche tentoonstel ling wilden gaan brengen. Bovendien waren talrijke kunstvoorwerpen, tot een waaide van 25 millioen francs aan boord gebracht, waar voor een tweevoudige veiligheidsdienst was ingesteld. Ondanks assistentie, die spoedig geboden werd door den brandweer der gemeente Le Havre en door drijvende brandweerspuiten, bleef het vuur zich uitbreiden en besefte men spoedig dat het schip niet te redden was. De bi-and is omstreeks half elf gisteravond in de bakkerij van het schip uitgebroken. Deze was gesloten met een slot, waarop een sleutel paste, welke de mannen van den veiligheids dienst niet m hun bezit hadden. Zij moesten derhalve eerst de deur met een bijl inslaan. Hierdoor is het snelle uitbreiden van den ba-and te verklaren. Volgens Havas had de politie de Compagnie Générale Transatlantique en het ministerie van koopvaardij twee dagen geleden, medegedeeld, dat een aanslag te verwachten was op een der schepen te Havre. Onmiddellijk ver bood de maatschappij bezoeken aan boord van de „Normandie" en „Paris", terwijl de bewaking en veiligheids maatregelen werden verdubbeld. Vooral voor de „Normandie" welke in het Radour-dok ligt en het meest kwetsbaar was, werden maatregelen genomen. Havas meldt nader: Vanochtend kwart over negen is de „Paris" naar Bakbooi'dzijde gezonken. Het schip ligt in 12 meter water. Uit de patrijspoorten van het achterschip stijgen nog rookwolken omhoog. Men hoopt het schip weer vlot te brengen, doch men vi-aagt zich af, of de positie van het wrak de „Normandie" niet zal beletten het droogdok, waar het thans ligt, te verlaten. De minister van handelsmarine, Chappedelaine is met deskundigen naar Havre vertrokken, waar hij tegen een uur vanmiddag wordt ver wacht. De Duitsche vlootmanoeuvres in de Spaansche wateren. De Duitsche vlootstrijdkrachten, die voor oefeningen zijn vertrokken, zullen tusschen 27 April en 1 Mei de havens Cadiz, Algeciras, Malaga, Ceuta en Tanger en tusschen 6 en 10 Mei El Ferrol, de golf van Arosa, Pontevedra, Vigo en Lissabon aandoen. Gisteren verzamelden de oorlogsbodems zich in de nabijheid van Helgoland. Havas meldt nog, dat Vrijdag te Memel Vijftien Duitsche oorlogsschepen, waaronder de kruiser „Nürnberg" verwacht worden. GOERING TE BERLIJN TERUG. Goering is gisteravond mét zijn eehtgenoote per specialen trein te Berlijn aangekomen. Te Roine zijn twee trams met elkaar in botsing gekomen. Een vijftiental pex-sonen werd gewond. Het Hongaarsche Hoogerhuis heeft het door de ondercommissie van het. Hoogerhuis gewij zigde ontwerp-Jodenwet in tweede lezing aan genomen. Het kroonprinselijk paar van Noorwegen is Dinsdag naar New York verti-okken. Na een of ficieel bezoek aan president Roosevelt zal een rondreis door de Vereenigde Staten worden ge maakt. De koopvaardijcommissie uit het Amerikaan sche Huis van Afgevaardigden heeft een wets ontwerp goedgekeurd, dat beoogt een crediet van 2.771 millioen dollar beschikbaar te stellen voor verbetering en verbreeding van het Pana makanaal. Het eerste ci-ediet voor het 1 Juli 1939 aanvangende begrootingsjaar zal beperkt blijven tot 15 millioen dollar. De hertog en hertogin van Kent zijn Dins dagmiddag op Le Bourget aangekomen. Zij wei den op het vliegveld door den Britschen ambas sadeur verwelkomd. In de Kaspische Zee is een ongewoon groote steur gevangen. De visch levei-de 63 kilo ca- viaar op. Post voor het barre Noorden. Vele honderden mijlen moeten per hondenslee worden afgelegd. CHURCHILL, 18 April. Manschappen van de Koninklyke Canad-eesche bereden po litie zijn van hier vertrokken met post voor het verre noorden van Canada, welke bezorgd zal worden tot in plaatsen, 1550 mijl ten Noorden van Churchill. Kort geleden vertrok korporaal Graves per hondenslee met bijna een kwart ton post, o.a. van Chesterfield, i ker Lake, Wagner Inlet, Repulse Bay, Igloolik en Fort Ross in de noordwestelijke gebieden. Fort Ross is de noordelijkste post op het Ame rikaansche continent. In Igloolik wordt de postzending omstreeks 1 Juni a.s. verwacht. Uit Chesterfield zal korporaal Weston de hondenslee zuidwaarts tegemoet komen. Te Eskimo Point zal hij de post overnemen en vervoeren naar Repulse Bay en van dat punt uit zullen Eskimo's voor het verdere vervoer naar Igloolik zorg dragen. De afstand van Churchill tot Eskimo Point bedraagt ongeveer 350 mijl, die tot Chester field nogmaals 350 mijl. Korporaal Weston zal te Eskimo Poin de post uit het hooge noorden aan zijn collega overdragen. Wanneer de post Repulse Bay bereikt heeft, zal hij een afstand van ongeveer 1200 mijl hebben afgelegd. Igloolik ligt nog 250 mijl noordelijker en vandaar is het nog een 100- tal mijlen in Noord-westelijke richting naar Fort Ross. (A.NJ5.) Het ministerie heeft medegedeeld, dat de chef van den veiligheidsdienst te Ha vre in een ruim is gevallen en om het leven is gekomen, een brandweerman werd ernstig gekwetst en is later over leden. Deskundigen van het ministerie zulllen een diepgaand onderzoek instellen naar het ontstaan en de uitbi-eiding van den brand. „Champlain" zal de kunstschatten vervoeren. De Compagnie Générale Trantsatlan- tique deelt voorts mede, dat na den brand aan boord van de „Paris" de kunstschatten, die bestemd waren voor de tentoonstelling te New York en die gered konden woi-den. alsmede de pas- sagiei-s, die hun passage op de „Paris" hadden besproken, met de „Champlain" zullen worden vervoerd. Dit schip zal Donderdagmiddag te twee uur uit Havre vertrekken. Ook een aantal vliegtuigen, dat naar New York met de „Pai-is" zou woi-den verzonden, is gered. Dc „Paris", een schip van 34.569 ton en 225 meter lang, is gebouwd op de scheeps werven van St. Nazaire in 1921. Het hoort thuis in Havi-e en is het eigendom van de Com- pagne Générale Trans-atlantique. DONDERDAG 20 APRIL HILVERSUM I 1875 en 415.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Ber.) 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (1.001.20 Gramofoonmuziek) 2.00 Handwerk- uurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Vrouwen- half uur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbel- lezing. 4.45 Granxofoonmuziek. 5.00 Handen arbeid voor de jeugd. 5.30 Radiotooneel. 6.30 Berichten. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.45 Cause rie: Esperanto bij het Onderwijs. 7.00 Berich ten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Causerie. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS berichten. 8.15 Gramofoonmuzieik. 8.45 Cause rie over natuurbescherming. 9.15 Christ. Zangvereening Maassluis' Mannenkoor en gramofoonmuziek10.00 Berichten ANP, ac tueel halfuur. 10.30 Gramofoonmuziek10.45 Gymnastiekles. 11.00 Zang, plano en gramo- foommiuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. ca. 11.50 —12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Verkiezingsuitslagen ANP en beschou wing over de resultaten (c. 8.15 Berichten) 8.30 Gramofoonmuziek10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de Vrouw. 11.10 Omroeporkest en solisten. 12.30 Berich ten, Gramofoonmuziek. 12.45 AVRO-Amuse mentsorkest. 1.15 Renova-kwintet. 2.00 Decla matie. 2.30 Orgelspel. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zie ken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoononuziek. 5.00 Voor de Jeugd. 5.25 Gelukwenschen. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.28 Be richten. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kin deren. 7.05 Zinaida Rostova en haar ensemble. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radio journaal mededeelingen. 8.20 Gramofoonmu ziek. 8.45 Het Philips Philharmonisch koor, Nederlandsch Kamerorkest en soliste. 9.15 Causerie: Per trein en autobus door een laat ste bolwerk der romantiek. 9.35 Gramo foonmuziek. 10.15 Omroeporkest en solist. 11.00 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 11.15 12.00 De Twilight Serenaders en solist (opn.). DROITWICH 1500 M. 170.20 Gramofoonmuziek. 10.50 Het White- way ensemble. 10.20 Orgelspel. 11.50 Jack Wil son's Versatile Five" 12.30 Accordeonsoli. 12.35 Militair orkest. 1.35 Gramofoonmuziek. 1.55 De Gerard Zangers. 2.15 Declamatie. 2.35 Stedelijk orkest van Bournemouth en solist. 4.05 Causerie: Lecturing in America. 4.20 De Women Quintet Players. 4.50 BBC-Variété- orkest. 5.20 Berichten. 5.40 Landibouwcause- rie. 6.00 BBC-Zangers. 6.20 Het Kutcher strijkkwartet en soliste. 7.00 Causerie: Here dity and Evolution". 7.20 Gevarieerd pro gramma. 8.05 Komische voordracht. 8.20 Be richten. 8.45 Filson Young-herdenking. 9.20 Korte kerkdienst. 9.40 BBC-orkest. 10.20 Tim Wright en zijn Band. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.1011.20 Berichten. RADIO PARIS 1648 M. 8.00, 9.00, 8.25 en 10.20 Gramofoonmuziek. 11.35 Viscianoorkest. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.35 Zang. 2,50 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang 3.50 Ga-amofoonmuziek. 4.25 Kamermuziek. 5.05 Radiotooneel. 6.20 Locatelli-orkest. 7.50 Nationaal orkest en solist. 9.50 en 10.2010.35 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Otte Fricke's orkest. 7.50 Omroepdansorkest. 9.50 Rijkszen ding: Willi Libiszowski en Otto Dobrmdt met hun orkesten, afgewisseld met reportages. 3.20 Leo Eysoldt met zijn orkest en solisten. 6.00 Cellokwartet en piano. 6.30 Mannenkoor en het Omroepstrij'kkwartet. 7.50 Omroe-pblaas orkest en -mannenkoor. 9.35 Gramofoonmu ziek. 9.5011.20 Omroepkleinorkest, mando line-orkest en solisten. BRUSSEL 322 M. 11.201.20, 4.20 en 5.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Gevarieerd programma. 9.3010.20 Gra- mufoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Omroepdans orkest. 4.50, 5.35 en 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 „Véronique", opera. 9.30—10.20 Het Desclin- kwartet. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Rijkszending: Beëediging van de politieke leiders. 8.20 Versterkt Omroepkoor. Omroep orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Karl Ristenpart's kamerorkest. 10.05 Berichten. 10.2011.20 Gramofoonmuziek,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3