de kë$H vm Zonsverduistering HETSPORTGESPm VOOR DEN KANTONRECHTER Museumstuk niet meer in Weenen. voor den Ifaliaanschen Koning WEENEN, 16 April, (Van onzen Weenschen correspondent) ELK volkt houdt er zijn eigen nationalen held op na en zoo hebben ook de Al- baneezen hun grooten en beroemden Georg' Castriota, die meer bekend staat onder den naam van Skanderbeg en die van 1403 tot 1467 geleefd heeft. De thans van zijn troon gejaagde koning Zogoe gevoelde een diepe vereermg voor hem, hetgeen ook wel blijkt uit het feit dat hij het zoontje, dat koningin Geraldine hem kort voor zijn vlucht geschonken heeft, naar Skanderbeg heeft laten noemen. De authentieke helm, die de vechtlustige Skanderbeg indertijd gedragen heeft, vormde sedert jaren een der belangrijkste voorwerpen van de wapenverzameling van het vermaarde Weensche kunsthistorische museum. Toen koning Zogoe enkele jaren geleden korten tijd in Weenen vertoefde (waar toen bij de opera op een avond na de voorstelling een mislukten aanslag- op zijn leven werd gepleegd) heeft hij een bezoek aan dat museum gebracht en bleef hij geruimen tijd bij de vitrine staan, waarin Skanderbeg's helm lag. Hij droomde van de glorie van dien grooten held en gaf opdracht een natuurgetrouwe copie van den helm te laten maken, welke later naar Tirana gezonden werd. Ook toen koning Zogoe's zusters later in Weenen waren, gingen zij naar het museum om den helm te bewonderen. Zij lieten zich naast de vitrine met het hoofddeksel foto grafeeren. De helm is van Noord-Italiaansch maaksel. Als versiering zit er een vergulde geitekop op, met twee iets uit elkander loopende ho rens, die met ringen getooid zijn. Voor tal van Alibaneezen beteekent de helm van Skander beg ongeveer hetzelfde als een historische keizers- of koningskroon voor menig ander volk. Sedert enkele dagen is de helm van Skanderbeg spoorloos verdwenen. De vitrine in een zaal van den zoogenaamden Neuen Hofburg, waarheen de wapencollectie van het museum eenigen tijd geleden overgebracht werd, staat leeg. Wanneer men vraagt waar de helm gebleven is, krijgt men ten antwoord dat hij,, gerepareerd" moest worden. Er bestaan gegronde redenen om aan te nemen dat men hem aan koning Victor Emanuel als geschenk wil aanbieden, als be wijs van vriendschap en van instemming met hetgeen Italië thans met het land der Al- baneezen gedaan heeft. Koning Zogoe heeft het steeds maar met een namaak-helm van Skanderbeg moeten doen, koning Victor Ema nuel zou dan het echte exemplaar in zijn bezit krijgen. W. M. BEKAAR. Hongaarsche ministers te Rome. ROME, 18 April (Stefani) Vanmorgen zijn de Hongaarsche minister-president, graaf Teleki, en de Hongaarsche minister van bui- tenlandsche zakene graaf Csaky, in Rome aangekomen. De gasten werden op het met vlaggen van beide landen getooide station begroet door Mussolini, graaf Ciano, den gouverneur van Rome e.a. Troepen brach ten de militaire eerbewijzen. De Hongaarsche ministers zullen tot Donderdagavond in Rome vertoeven. Diner van Spanjaarden moest uitgesteld worden. BUENOS AIRES. 18 April (Havas) Te Mendoze hadden Spanjaarden, aanhangers van Franco, een diner georganiseerd om de overwinning te vieren, doch aangezien ver scheidene "kellners weigerden te bedienen toen zij zagen dat de zaal mede was versierd met Duitsche en Italiaansche vlaggen, moest het diner uitgesteld worden. WATERIGE MELK Een 49-jarige veehouder uit Beverwijk had melk verkocht waarin 14 deelen water zat op 100 deelen melk. Dat mag niet. Op 100 deelen melk mogen hoogstens 4 deelen water voorkomen en de veehouder had dus de maat wat ruim ge nomen. Daarom stond hij terecht. Een afnemer verklaarde, dat hij altijd goede melk van den verdachte heeft gehad. Een keer is er echter door den Alkmaarschen Keuringsdienst op ver zoek van den Haarlemschen dienst een proef genomen met het bovenvermelde resultaat. De directeur van den Alkmaarschen dienst geloofde niet veel van de verklaringen van den veehou der, die zeide, dat hij zich vergist had: melk die bestemd was voor de kalveren was per ongeluk in de melkbussen voor de klanten terecht ge komen. Er zijn nogal eens klachten over dezen ver dachte binnengekomen, zei de ambtenaar in zijn requisitoir. Zijn houding is bovendien niet van dien aard, dat hem een lichte straf opgelegd kan worden. Eisch: veertien dagen. Nadat mr. Baron uit Beverwijk erop gewezen had, dat er in deze zaak toch nog zeker ruimte voor twijfel overblijft, deed de kantonrechter meteen uitspraak en veroordeelde den veehou der tot acht dagen hechtenisstraf. Italiaansche troepen gereed voor vertrek uit Spanje. Geconcentreerd in de havensteden. MADRID, 18 April (Havas) De geheele di visie Littorio is te Alicante geconcentreerd en men verwacht dat de manschappen binnen kort naar Italië scheep zullen gaan. De an dere Italiaansche strijdkrachten in Spanje, de zwarte, groene en roode pijlen zijn gecon centreerd te Almansa, Alicante, Almeria en Albaceta. Het oppercommando bevindt zich nog te Lograno. Zal Mussolini de boodschap van Roosevelt negeeren? ROME, 18 April. United Press heeft uit zeer bevoegde fascistische kringen vernomen dat Mussolini de boodschap van Roosevelt zal ne geeren. Mussolini zal het aan Hitier overlaten om uit naam van de twee dictators mondeling het ant woord te geven, als de Führer voor den Rijks dag spreekt. Mussolini schijnt over den toon en den inhoud van de boodschap weinig gesticht te zijn. Pessimisme in New-York. NEW-YORK, 18 April. (Havas) De reactie van de Duitsche en Italiaansche pers op de bood schap .van Roosevelt heeft in diplomatieke krin gen een zeker pessimisme veroorzaakt. Men wijst er op, dat één der redenen van de bood schap de ernstige berichten uit Europa waren, welke een snel handelen noodig maakten om ernstige gebeurtenissen te voorkomen. Ook schijnt de boodschap bedoeld als een waarschu wing aan de dictatoren, dat de Amerikaansche openbare meening besloten is, zich te voegen bij heteenheidsfront tegen den aanval. Men rekent er op, dat de „as" zal pogen voor 28 April propa ganda te maken tegen het initiatief van Roose velt, teneinde dit in discrediet te brengen. Spion gefusilleerd. PARIJS. 18 April (Havas) De „Paris Midi" bericht dat vanochtend te Nancy de spion Grüneberg is gefusilleerd. De 26-jarige tuinman Grüneberg, die de Fransche nationaliteit heeft, is in September j.l. gearresteerd wegens het geven van inlich tingen aan een buitenlandsche mogendheid. Op 4 Januari werd hij ter dood veroordeeld onder toepassing van het decreet, waarbij de mogelijkheid werd geschapen in vredestijd spionnen ter dood te veroordeelen. Hedenavond Heden is het in vele opzichten een belangrijke dag. Ook in astronomisch opzicht. In West-Europa en in Ncord-Amerika zal men namelijk een zonsverduistering kun nen waarnemen, die men ook in ons land goed zal kunnen zien. Het zal een partieele verduistering zijn, daar de weg, die het mid delpunt der maanschijf zal volgen, niet door het middelpunt der zonneschijf zal gaan. Het maximum der verduistering zal men te Haarlem eenige minuten over half zeven kun nen waarnemen. Ongeveer vijf minuten voor half acht is de verduistering geëindigd. Het eigenaardige geval doet zich nu voor, dat de zon even over zevenen zal ondergaan. Dat wordt dus een verduisterde zonsondergang! Bij heldere lucht zullen zeker velen naar dit interessante schouwspel kijken. Politieke vergadering ontaardde in vechtpartij. 's-GRAVENHAGE. 18 April. Gisteravond had de N.S.N.A.P. in de zaal „Arena" in de Nieuwstraat alhier een vergadering belegd, waarin o.a. de leider van deze partij, majoor Kruyt, als spreker optrad. Blijkbaar waren er onder de ongeveer honderd aanwezigen vele N. S. B.-ers en communisten: Er ont stond een vechtpartij en deze nam een zooda- nigen omvang aan dat de in de zaal aanwezige politie, mede op verzoek van den eigenaar, die blijkbaar voor den inventaris van zijn lokali teit vreesde, het raadzaam oordeelde, aan de vergadering een eind te maken en de aanwe zigen uit de zaal zette. Hierbij moesten enkele agenten van den sabel gebruik maken. Er zijn geen gewonden bij gevallen en geen pro cessen-verbaal opgemaakt. DE BELEEDÏGING VAN IR. WENTHOLT. De rechtbank te Alkmaar veroordeelde Dins dag den heer B., aannemer te Bergen, wegens beleediging van ir. Wentholt, directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, tot tien gulden boete, subsidiair vijf dagen hechtenis. De Officier had dertig gulden boet of vijftien dagen hechtenis gevorderd. VOETBAL IN ENGELAND. Kampioenschappen, promotie en degradatie in de League. Ofschoon het einde der competities van dit seizoen nabij is, verkeert men nog in afwachting van de meeste beslissingen omtrent kampioen schappen, promotie en degradatie in de League. Er zijn twee kampioenen bekend, n.l. die van de beide afdeelingen der derde divisie. In het Zui den is Newport County kampioen geworden, in het Noorden Barnsley. Deze beide clubs zullen dus naar de tweede divisie promoveeren. New port County heeft tot dusver 55 punten in 40 wedstrijden behaald, Barnsley blinkt wel zeel uit met 63 punten in 40 wedstrijden. Van de staartsterren der tweede divisie, welker plaatsen door Newport en Barnsley ingenomen zullen worden, is tot dusver alleen Tranmere Rovers bekend, dat in zijn korte verblijf in die af deeling volkomen gefaald heeft en maar 17 punten in 40 wedstrijden heeft behaald. Vijf of zes clubs bevechten elkaar nog in hun streven om de voorlaatste plaats te ontgaan. Omtrent het kampioenschap der eerste divisie, de laatste twee dier divisie en de twee „pro movendi" der tweede divisie, die hun plaatsen zullen innemen, bestaat nog geen zekerheid. Everton had Zaterdag League-kampioen kun nen worden als het op eigen terrein van Preston North End gewonnen had. Maar het speelde ge lijk (00) tot groote teleurstelling van zijn aanhang, die in massa was opgekomen om het kampioenschap te bejubelen. De stand der beide leidende clubs is nu: gesp. gew. gel. verl. v.-t. pnt. Everton 39 26 5 8 84—47 57 Wolverhampton 39 21 9 9 8639 51 Everton heeft dus maar één punt noodig uit drie te spelen wedstrijden, hetgeen heel een voudig lijkt. Maar ze zijn niet licht: thuis tegen Aston Villa uit tegen Charlton Athletic (nr. 4) en Grimsby Town. Wolverhampton Wanderers moeten nog thuis tegen Sunderland en uit tegen Bolton Wanderers en Leicester City uitkomen Evenmin een licht programma, maar toch niel zoo zwaar. Onderaan de ranglijst verkeeren drie clubs in degradatiegevaar, n.l. Leicester City, Chelsea en Birmingham. Twee van die drie zullen dus moeten verdwijnen naar de tweede af deeling. Op papier lijkt Chelsea nog wel een goede kans op ontsnapping te hebben, maar het Londensche team is totaal uit vorm en heeft zijn laatste vijf wedstrijden alle verloren. Birmingham staat nr. laatst maar al zijn drie restende matches zijn thuiswedstrijden. De cijfers der drie clubs zijn gesp. gew. gel. verl. v.-t. pnt. Leicester 40 9 11 20 4878 29 Chelsea 38 11 6 21 60—77 28 Birmingham 39 10 7 22 5582 27 Zooals gewoonlijk is de promotiestrijd in de tweede divisie het felst van alle. Er zijn nog acht clubs die kans maken op de beide hoogste plaat sen, in volgorde: Blackburn Rovers, Luton Town, Sheffield Wednesday. Sheffield United, Coventry City, Manchester City, Chesterfield en Tottenham Hotspur. In een Amsterdamsch blad werd Blackburn ten onrechte reeds als kam pioen vermeld. Het is nog niet eens zeker van promotie. Het heeft alleen nog twee uitwedstrij den te spelen, waarvan één te Sheffield en bei de Sheffield clubs zouden een punt meer kun nen halen dan Blackburn's huidige totaal. Blackburn heeft nu-54 punten in 40 wedstrij den, Luton 48 in 39, Sheffield Wednesday 47 in 38, Sheffield United idem, Coventry, Manchester City en Chesterfield elk 45 in 38 en Tottenham 45 in 39. De kans schijnt groot dat tenslotte goals-average zal moeten beslissen, hetgeen een onbevredigend resultaat zou zijn. BOKSEN. LOUIS WINT VAN ROPER. Uit Los Angelos: Joe Louis, de wereldkam pioen zwaargewicht, sloeg voor 25.000 toe schouwers te Los Angelos in een gevecht, waarbij de titel op het spel stond, zijn uitdager Jack Roper, in de eerste ronde K.O. Na een voorzichting begin aan beide zijden ging Louis tot den aanval over. Hij trof Roper met enkele linkschen zóó hard, dat de laatste, nadat het gevecht twee minuten en twintig seconden had geduurd, moest worden uitge teld. HOCKEY. In memoriain Bram van Geijn. Naar aanleiding van het doodelijk ongeluk, dat Maandagmorgen aan den 28-jarigen heer A. van Geijn te Amsterdam is overkomen, schrijft men ons uit den hockeykring het vol gende „Bram van Geijn heeft een doodelijk onge luk gehad! Met ontzetting ging dit bericht door de hockey-club B. M. H. C., waarvan Van Geijn een der trouwste en meest enthousiaste leden was. Uit Hilversum te Heemstede komende werd Copyright P. L B. Bol 6 Copi „Dat zou een vrouw voor mij zijn", dacht de tinnen soldaat, „alleen is ze wel erg voornaam. Zij woont in een kasteel en ik in een doos, waarin we met ons vijf en twintigen zijn. Daar is niet eens plaats voor haar. Toch zal ik kennis met haar maken!" Zoo lang als hij was ging hij achter een snuifdoos liggen, die ook op tafel stond. Van die plaats kon hij steeds het dametje zien, dat zóó kunstig op één been stond, zonder het evenwicht te verliezen. Toen het avond was geworden, werden de tinnen soldaatjes netjes in hun doos opgeborgen en de menschen m huis gingen naar bed. Nu begon het speelgoed zelf te spelen. Er werd zelfs een heel bal gehouden. De tinnen soldaatjes rammelden in hun doos. Zij wilden meedoen, maar konden het deksel niet loskrijgen. Notekraker maakte luchtsprongen en de griffel danste op de lei. Zij maakten zoo'n spektakel, dat de kanarievogel er wakker van werd en mee begon te praten. Maar die deed dat in verzen. De tinnen soldaat met één been en het danseresje waren de eenigen, die op hun plaats bleven Van Geijn lid van M H r v clellijk in het eerste elftal'Jï? Werü plaats in den aanval blei ?e"°®«''? versterking. ceK een Na de fusie van M h o tot B. M. H. c. kreeg VanrS plaats in de voorhoede- L van het behaalde landskiL 1erde het <r: Wel hadden de kam- mpioensch&B pioenswedstrijden veel van hem ge vergd; wegens een blessure aan zijn knieën moest hij het hockeyen zelfs tijde lijk staken. Toen hij weer actief kon gaan spelen werd hij op genomen in het tweede elftal op de rechtsbuitenplaats en weldra werd hij captain; zijn enthou siasme heeft B. M. H. C. 2 een goeden eind-spurt doen ma ken. Zal Bram van Geijn door zift, zijn gevoel voor humor en zta **-•' sagend enthousiasme door St op het veld gemist worden nol cSbt®ttió fuurstafel laat hij een' Als commissaris regelde hii .if™5 «te- gelegenheden; nuar i: al5 wtfcTj op het spel waren oorzaken tn altnd o-pfnnripprHo èlf-tai:c-oSmissie'Srhrgfiisfw"J üp jarenlange ervaring als acttef ïto' S> kijk op het spel waren oorïl?1 er i" speelde. Wij zullen® 1? moS'! «4 Bram, je clubmakkers wensche», P*®' ganscher harte toe: rust in vrede». 3e VaE De teraardebestelling zai u a.s. Vrijdagmiddag twaalf uur o* - meene Begraafplaats aan den rL Bloemendaal. Bergweg D. BREMER. VAN DE WEEK De heer D. Bremer, de nestor van de Haarlemsche Kegelaars, vertelt. Als men bijna 45 jaar lane de heeft beoefend en men heelt „oïïfS? gen leeftijd nog evenveel plezier malst/».' men begon, dan mag men toch zeker 5 als n enthousiast en deskundig kegelaar TO. den beschouwd. Als zoodanig Is de heer D. Bremer nestor van den Haarlemschen Kegelbind dan ook bekend en terecht, zooals «IIT volgende zal blijken. „In 1895 ben ik als één dei oprichters van de vereeniging „Volharding" met de beoefe ning van deze sport begonnen. Na enke'e jaren trad onze club toe tot den thans jubt- leerende Haarlemschen Kegel Bond. „Het ging in die dagen een beetje anders toe dan nu; er wordt thans in een betere omgevir.? met beter mate riaal gespeeld. Vroeger was het kegelen niet zoo populair en alles was veel eenvoudi ger. Toen was men verheugd met een kop en schotel of een theeblad als eerste prijs tegen woordig wint mes zilveren medailles en bekers, om van de grootere prij zen nog maar niet te spreken. „Ik ben 24 jaar voorzitter van „Volharding" geweest en heb er steeds naar gestreefd, de gezelligheid, de saamhoorigheid en de vriend schap te bevorderen. In 1938 werd ik tot eere voorzitter benoemd en tevens ben ik eerelid van den H.K.B. „Het kegelen vermoeit me nooit, ik ben als deelnemer aan wedstrijden nimmer zenuw achtig en al duurt een wedstrijd ook neg ioo lang, zoodat .sterke mannen met baarden" er het bijltje bij neerleggen, ik voel me altijd frisch en houd tot het einde vol. Jarenlang heb ik aan vele concoursen door het gehete land deelgenomen en vele prijzen behaald. ,,Een van mijn aardigste herinneringen be waar ik aan een 100 ballen-wedstrijd tegen den heer Franzen. We spraken af die 100 bal len achter elkaar op negen banen te gooien en ik kan u verzekeren, dat dit niet meeva.t. Zelfs raakte men bij het optellen in de war, eerst werd ik winnaar verklaard, doch later bleek, dat mijn tegenstander met slecnts vier „houten" in de meerderheid was ge bleven. «Behalve het Meesterschap van Aranm en het kampioenschap van Haarlem dat driemaal veroverde, heb ik ook in 1924,1» kampioenschap van Nederland gewonn Aan laatst genoemden wedstrijd namen dan honderd kegelaars deel en pas opJ laatste oogenblik. kort voor middemacn-. slaagde ik er in, den Zandvocrtschen P« die den leiding had, van de eerste plaats verdringen. „Dit landskampioenschap, dat ln een na naai concours werd verspeeld, wordt niet meer gehouden: men moest er een ciale baan voor beschikbaar stellen e houden en dat kostte te veel geld,|n' in de crisisjaren ls het aantal kegel Haarlem met ongeveer 150 ^rmmderd. een- sinds korten tijd valt er weer een toenemi te bespeuren. g „Het kampioenschap van Haanem won in 1924. in 1929 en ook nog eens .n w» was toen weliswaar 70 jaar. maar i- met geregeld zwemmen steeds in ditie en ik gevoel me nog jong. En a men geen moeite om de vereischte '"„Ook"""? het nationale heb ik vier jaar geleden op aejeBraeflJ» den eersten prijs gewonnen. Toen Zij stond bevallig recht op de teenen van haar voet. De armen en II Toen sloeg de klok twaalf uur enklap! déér vloog het deksel het rechterbeen bleef zij uitgestrekt houden. En hij stond ook van de snuifdoos open. Maar er zat geen tabak in. Er kwam een strak op één been, haar geen oogenblik uit het oog verliezend. zwart, kunstig nagemaakt - vart duiveltje uit! „Tinnen soldaat", zei dit laatste, „wil jij je oogen wel eens neerslaan!" (Wordt vervolgd). 3 maal 5 ballen gooien voor den s~--r-- nadat mijn sterkste concurredIH 'j had geboekt (45 is het hoogste:n 45, 44 en 43. Vroeger werd de altijd in 3 maal 5 ballen verkegejd,^ nieuwe reglement is daarin een wu bracht thans behoeft men slechts bahen te gooien. Aen. .rtf „Ik heb altijd veel plezier in.jeaw gehad en ik hoop het kegelen nog kunnen beoefenen, zij het dan ook als deelnemer aan een concours

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6