IJmuider Courant REX Waar het hart Na den brand op de „Paris' Tweede Kornet THEATER ""'Tk'»»"»"1"*0 42, ijmuide°' |Cedeelde bollensmart. Nog onzekerheid omtrent de oorzaak Geen tegenvoorstellen Wanneer voorde zou zijn gestemd De invloed der Statenverkiezing Op de Eerste Kamer jaargang No. 144 24e Co..er, Maa.acbappl) C"^Ca«r»»' ü"B"e° ller N V Groote Houtstraat 93. Dr°kk T j, [0724- Bureau IJmuide» C° 530!. P»®'^0 31079L A"e d«bl* koala'00® °PSe,""1"!D d" •orf8» KfOOe®' r CouranL DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 20 APRIL '39 Abonnementen per week f 0.12'/j, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.9.5 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke kortinga Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.lOi van den verkiezingsdiensf klopte go tor liep spoedig zeer gesmeerd kende b»m. de ^fdstad. dr. W. de Vlugt, !'meei.S bezoekers kregen, toen zij in den loop m®?, avond een kijkje kwamen nemen m ioor: Vt of Ttamralr to (De bloembollenhandel ondervindt sterk den invloed van de onzeker heid en s-panningen in den inter- nationalen toestand). Ja, men kan het licht beseffen, Dat die spanning overal, Dezen handel sterk moet treffen En nadeelig werken zal. Hoe de tijd ook wordt bekeken, Stellig wordt het niet weerlegd, Dat het in de laatste weken, Niet met bloemen wordt J-ïï Nederlandsch deiIJ!omPpnten binnenkomende telegrammen, 10 fïet resultaat van de stemming in *fr°n kieskring stond vermeld, verwerkten, •f ci-rlpn en nog eens verwerkten, totdat dj?rIÏS staten was genoteerd en het voorloopige Haat van de stemming in alle provincies i worden berekend. Maar alvorens het zoo- l^was moesten er bergen werk worden ver- «nest eerst de uitslag van de stemming in j «meenten worden berekend, moesten deze Sen naar Amsterdam worden getelegra- rt waar zij op het telegraafkantoor in de nmansbeurs werden ontvangen en vanwaar ÏÏr de groote zaal van de beurs werden ver- ZIJ °iH voor den niet-ingewijden bezoeker leek E ad erg rommelig, leek het verder alsof Snaar honderd menschen zonder eenige regel- - de wanden der zaal aan lange ta- maat langs (els waren gaan zitten, doch wie een gen tijd nder deskundige leiding door de zaal hadl ge- rnen kon constateeren, dat een meesterhand hen had neergezet en dat iedereen precies wist hjj moest doen. Langs de wanden stonden •n totaal elf lange tafels. Immers zijn er elf nrovincies cn het was juist het bijzondere van deze Provinciale Statenverkiezingen, dat in alle elf provinciën ep een en denzelfden dag ver kiezingen werden gehouden, hetgeen met eerder is voorgekomen. En dat maakte de organisatie nog ingewikkelder en dus moeilijker. Aan die lange tafels zaten een aantal menschen, wier op dracht was de resultaten der stemmingen in de onderscheidene gemeenten, welke telegrafisch Geleidelijk binnenkwamen, op staten over te brengen. Zoo werd dan het resultaat der stem ming in eiken kieskring berekend, gevolgd door het becijferen van den uitslag in elke provincie en het behoeft niet te worden gezegd, dat deze berekening de grootst mogelijke nauwkeurig heid vereischte. Een enkele maal klopten de telegrammen niet, verschilde het totale stem- menaantal met de uitkomst welke de samenstel ling der stemmen, op iedere partij uitgebracht, opleverde. Dan moest naar de betreffende ge meente of leeskring worden getelefoneerd of terug-getelegrafeerd. Dan was de fout gelukkig spoedig gevonden. Maar het werk was even ge stagneerd, voor een moment heerschte er aan de tafel, waar de fout was geconstateerd, een ner veuze stemming, zooals die ook in het begin van den avond viel waar te nemen, toen de motor nog niet op volle toeren draaide, toen de eerste tele grammen in de zaal werden gebracht en toen de eerste fouten werden geconstateerd. Welke motor sputtert echter niet, wanneer hij wordt ingereden of wanneer hij nog niet warm is? Zoo was het ook met deze groote en grootsche organisatie. Eerst toen iedereen over staten en andere papieren was gebogen, toen loopjongens door de zaal renden, telegrammen brachten of haalden, toen de telex de eerste resultaten aan de bladen doorgaf, toen eerst liep de motor warm, liep hij regelmatig en gesmeerd. Wan neer de staten waren ingevuld, gingen zij naar de controleafdeeling en corrigeerden electrische telmachines de lange reeksen getallen en wan neer er zich in de optellingen dan nog een foutje mocht bevinden, dan werden zij er in deze af- deeling wel uitgehaald. In een anderen hoek van de zaal werd het re sultaat der stemming in de hoofdstad berekend. Vierhonderdvijftig jongens zorgden er voor, dat de uitslagen der stembureaux naar de koop mansbeurs werden gebracht en in dezen hoek van de zaal weden de uitslagen bij elkaar ge voegd, de cijfers opgeteld en zoo werd dan het resultaat van de stemming in Amsterdam bere kend. In den Haag, Rotterdam en Utrecht had het A. N. P. een zelfde organisatie en vroeger dan eigenlijk verwacht mocht worden, waren de uitslagen ook van deze groote gemeenten bin nen. De telex zorgde voor de distributie, de be rekende uitslagen en voorzoover dat niet plaats had, zorgde een uitgebreide staf van telefonis ten, dat aan de wenschen van verscheidene dagbladen, die ook van de kleinere gemeenten uit hun omgeving de uitslagen wilden hebben, stipt werd voldaan. Weer m een anderen hoek van de zaal werden ue z.g.n. thermometerstanden gemaakt, stan den, waaruit voorloopige indrukken van het verkiezingsresultaat gemaakt kunnen worden vergeleken met dat van de Kamerverkiezingen in 1937. Bij het maken van deze standen worden Vu Gn Van een kePaald aantal bij elkaar geteld, waarna deze worden vergeleken bij de resultaten in 1937. Het middernachtelijk uur had nog niet ge slagen, toen verreweg de meeste medewerken den de beurs weer hadden verlaten. De resulta- y30 negen provincies waren op dat moment end en het wachten was toen alleen nog fs °P detelegrammen uit Haarlem en uit r-eiden. Zonder deze resultaten konden de uit- ir\de Provincies Noord- en Zuid-Holland XiV !?n.berekend. Twee van de uit 1057 ketting ontbraken dus nog Lnm er.UI' vaH wel duidelijk te constateeren van noeveel waarde elke schakel is geweest, ater in den nacht kwamen deze binnen. Of orn 't anders weer te noemen: Men legt menig bolwerk an, Maar het bolwerk van de bloemen, Ondervindt er schade van. Dit slaat niet alleen ten volle, Op het fleurig bolgewas, Onze eigen arme bollen, Komen er ook aan te pas. En als dat een troost kan wezen, Voor de arme bollenkweek, Is bij spanning zooals deze Heel de aardbol niet van streek? Politie veronderstelt kwaadwilligheid Havas verneemt uit Havre, dat bij controle gebleken is, dat geen der opvarenden van de „Paris" verdwenen is. Twee feiten staan vast, n.l. dat de brand is uit gebroken in de bakkerij en dat het eerste alarm te 22.25 uur is gegeven. Het onderzoek naar de oorzaak van den brand is niet gemakkelijk. Men weet niet of deze ge legen is in kortsluiting of kwaadwilligheid. De deskundigen van het ministerie van koopvaardij, die afgaan op de getuigenissen van de matrozen en bakkers aarzelen tusschen deze beide ver onderstellingen. De prefect van het departement Seine Inférieure veronderstelt kwaadwilligheid. Er is twee en een half uur verloopen tusschen het tijdstip, waarop de bakkers de bakkerij heb ben verlaten en waarop de wachtdienst den brand ontdekte, zoodat het mogelijk is, dat iemand de bakkerij binnen is geslopen en een helsche machine heeft geplaatst. De directeur van de Süreté Nationale heeft verklaard, dat de buitengewone veiligheidsmaat regelen aan boord van de „Paris" niet waren ge nomen op grond van feiten, welke'een aanslag deden vermoeden, doch overeenkomstig de maatregelen welke in iedere haven worden ge nomen in tijden van diplomatieke spanningen. De bakkers van de „Paris" hebben tijdens een ondervraging toegegeven dat zij bij het verlaten van de bakkerij een met kolen gestookte oven hebben laten branden. Men is echter van mee ning dat deze nalatigheid alleen den brand niet kan verklaren. Het wrak van de „Paris" ligt voor de Johan- neskade op de bakboordzijde, de stuurboord- schroef steekt boven water uit. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat i sieraden ter waarde van 75 millioen francs en het goud, dat zich aan boord bevond, zijn ge red, evenals tien Amerïkaansche vliegtuigen, welke nog aan boord waren. Gisterochtend te vijf uur was men den brand meester tusschen 9.20 uur en half tien, bij eb, ge raakte het schip door het bluschwater, dat naar binnen was gepompt, uit het evenwicht en kap seisde. De ligging van het wrak belet de „Normandie" niet het droogdok te verlaten doch men zal ver plicht zijn de masten van de „Paris" af te zagen en andere deelen te demonteeren. De politie heeft ontkend dat een helsche machine ontdekt zou zijn aan boord van de „Normandie". De Molestverzekeringsmarkt. Eerste maand spoorabonnement wordt goedkooper. vfrnemen hebben de Nederlandsche den vaai °!en tegemoet te komen aan den g geuiten wensch der reizigers om meennu Van eerste maand van een alge- voorrip, 6ment .te verlagen. De extra prijs laaed van faand 's voor de derde klasse ver van f ?i -n voor tweede klasse van i 9? 11^.50 en voor de eerste klasse - 43 tOt f 17. Inwerkingtreding Oorlogs-, Zee- en Luchtvaartverzekeringswet: Teneinde tegemoet te komen aan de moei lijkheden welke voor het Nederlandsche be drijfsleven kunnen ontstaan tengevolge van abnormale verhoudingen op de molestverzeke ringsmarkt, is bij K.B. van 19 dezer de oor- logs-, zee- en luchtvaartverzekeringswet 1938 met ingang van 20 April 1939 in werking ge treden. De firma's Jan ter Meulen te Amsterdam en R. Mees en Zonen te Rotterdam zijn door den minister van economische zaken tot vereeni- gingsgemachtigden aangewezen. Tevens werd een adviescommissie onder voorzitterschap van mr. K. P. van der Man- dele, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam. Oude smokkelaffaire weer aan de orde. WILLEM VAN KORLAAR OVERLEDEN. Op 80-jarigen leeftijd is te Amsterdam over leden Willem van Korlaar Sr. De overledene deed zijn intrede in de tooneel- wereld met enkele kleine rollen, waarna hij te Rotterdam den Tivoli-schouwburg stichtte en onder zijn beheer nam. In 1895 werd hij directeur-gerant van de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel". Deze functie verviel in 1920 bij de fusie tusschen „Het Nederlandsch Tooneel" en het gezelschap van Willem Royaards. Visscher staat in hooger beroep terecht. In den nacht van 14 op 15 Juni 1934 voer de motorboot „Hercules" van Kadzand uit naar het.buiten de territoriale wateren lig gende motorschip „Willy", vanwaar men 5000 liter spiritus clandestien overbracht naar de Nederlandsche kust. Dit ging als volgt in zijn werk. De met spiritus gevulde bussen waren in groote kisten gepakt. Deze kisten liet men in zee in een net zakken en dit net sleepte de „Hercules" achter zich aan en bracht het naar het Nederlandsche strand, op een plaats welke door een wit lichtje was aangeduid. Den volgenden avond werd het spel her haald. De kust was toen echter onveilig en het witte lichtje liet zich niet zien. De beman ning van de „Hercules" wist toen niet, waar ze het net met de verboden lading moest neer leggen en ze liet alles in zee zakken. Eerst jaren later kwam dit misdrijf uit. De kapitein van de „Hercules", de 45-jarige schipper H. S., die thans in IJmuiden het visschersbedrijf uitoefent, moest zich voor de Mididclburgsche rechtbank verantwoorden, evenals deigeen die het heele complot op touw had gezet, zekere E. D., die het vonnis niet afwachtte, maar naar België vluchtte. S. werd tot tweemaal twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld, D. tot gevangenis straffen van twee en zes maanden, welke hij echter nooit uitgezeten heeft. De „Hercules" werd verbeurd verklaard. S. stond Woensdag in hooger beroep voor het. Haagsche gerechtshof terecht. Hij legde een volledige bekentenis af. De rijksadvocaat mr C. R. C. Wijckerheld Bisdom zeide in zijn requisitoir, dat z.i. de rechtbank op onjuiste gronden hier twee straffen heeft opgelegd. Volgens de algemeene wet wordt poging tot frauduleuze invoer en het misdrijf zelf als één delict beschouwd, weshalve dan ook één straf zal moeten wor den opgelegd. Deze straf moet volgens spr. evenwel zeer gevoelig zijn, gezien het verleden van verdachte en gezien der. ernst van dit feit. Voor niet minder dan f 20.000 is de Neder landsche staat benadeeld. De rijksadvocaat adviseerde tot oplegging van de maximum straf, waarna de advocaat-generaal, mr. L. B. J. Vermeulen, zes maanden gevangenisstraf vorderde. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse te Mid delburg, deelde in zijn pleidooi iets mede over de omstandigheden, waaronder verdachte het misdrijf heeft gepleegd en waarin hij zich nu bevindt. Verdachte was destijds een eerlijk visscher in Ostende, doch de slechte tijden maakten zijn werk onmogelijk en hij viel in handen van zijn vroegeren mede-verdachte D., die wel de „drankkoning Al Capone" werd genoemd. Van dezen D. ging het heele plan uit. Verdachte was slechts de schipper, die de boot bestuurde. Dit heele voorval is vijf jaar geleden. Inmiddels is verdachte voor een ander feit veroordeeld en heeft een gevangenisstraf van vier maanden uitgezeten. In de gevangenis te Alkmaar is hij geheel tot inkeer gekomen en heeft in deze zaak volmondig bekend. Voor de Middelburgsche rechtbank heeft men deze bekentenis niet verwacht en inder tijd zijn toen dertien getuigen opgeroepen, waarvan er maar vier verhoord zijn. verdachte wil nu met zijn verleden breken. Verscheidene malen heeft men hem nog ge tracht over te halen om aan smokkelarijen mee te doen, maar hij heeft de verleiding kun nen weerstaan. Hij is nu een eerlijk visscher in IJmuiden. De langzame loop van het recht dreigt hem echter noodlottig te worden, wan neer hij nu toe een gevangenisstraf zal wor den veroordeeld. Mr. Adriaansche drong daarom met klem op een voorwaardelijke ge vangenisstraf aan. Terloops merkte hij nog op, dat de Nederlandsche staat niet is benadeeld, daar de gesmokkelde spiritus voor België was bestemd en alleen in Nederland doorgevoerd zou worden. Er zijn, aldus de verdediger, nog tal van andere mede-schuldigen, maar ver dachte moet nu voor hen opdraaien. De uitspraak werd bepaald op 3 Mei. De kwade droes te Ede. Paarden afgemaakt. In verband met den gevreesden kwaden droes, welke er in het model woonwagenkamp te Ede onder de daar aanwezige zeventien paarden is vastgesteld, is het rijk er toe over gegaan om het gevaar voor uitbreiding te voorkomen door de aangetaste paarden op te koopen» en af te maken. Het kamp zal worden ontsmet en eerst over eenigen tijd weder worden opengesteld. OUDE MAN ONDER STAPEL TAKKEN- BOSSCHEN GERAAKT. Woensdagavond is de tachtigjarige heer Egberink in de buurtschap Hertme bij Borne, die dicht bij zijn woning eenige takkenbossen uit een stapel wilde halen, onder den vallenden stapel terecht gekomen. De man. was vrijwel op slag dood. op Roosevelt's boodschap Mededeeling van de Giornale d'Italia In het Giornale d'Italia verklaart Gay da dat niet verwacht moet worden, dat Rome en Berlijn met tegenvoorstel len op de boodschap van Roosevelt zul len antwoorden. Tegenvoorstellen, zoo zegt hij, wor den gedaan tusschen partijen, die op voet van gelijkheid en wederzijdsch ver trouwen staan. Gayda ontkent, dat Italië op instruc ties uit- Berlijn zou hebben gewacht voor het antwoord, dat door middel van de pers op- de boodschap moest worden gegeven. hij komt tot de conclusie dat Roose velt „de zaken in Europa laat, zooals zij waren." Wanneer Woensdag gestemd zou zijn voor een verkiezing van leden voor de Tweede Kamer, zou de uitslag als volgt zijn ge weest: R.K. Staatspartij 31 zetels S.D.A.P. 22 Anti-Rev. Partij 13 Christ. Hist. Unie 10 Vrijz. Dem. Bond 7 Lib. Staatspartij 6 N. S. B. 4 Comm. Partij Nederland 3 Staabk. Geref. Partij 2 Christ. Dem. Unie 2 De Chr. Hist. Unie en de Liberale Staats partij zouden dan ieder 2 zetels gewonnen hebben en de Vrijz. Dem. Bond 1 zetel. De Anti-Rev. Partij zou 4 zetels verloren heb ben en de S.D.A.P. 1 zetel. Volgens de uitslag van de Woensdag gehouden Statenverkiezingen zal het volgend, jaar bij de verkiezing van leden van de Eerste Kamer in de Provinciale Staten van Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg, alsmede van Noord-Hol land en Friesland mogelijkerwijs het navolgend resultaat verkregen worden: In groep 1 (Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg): R. K. Staatspartij 9 zetels S. D. A. P. 1 zetel Anti Rev. Partij 1 zetel Christ Hist. Unie 1 zetel Liberale Staatspartij, ingeval wordt samengegaan met den Vrijz. Dem. Bond 1 zetel In dat geval zou de N. S. B. 1 zetel verliezen, welke bij samengaan tusschen Liberale en Vrij zinnig Democraten aan een dezer partij ten goede zou komen, of indien dit niet gebeurt, ten profijte van de S. D. A. P. In groep 2 (Noord-Holland, Friesland): Anti Rev. Partij 2 zetels S. D. A. P. 3 zetels R. K. Staatspartij 3 zetels Christ. Hist. Unie 1 zetel Lib. Staatspartij 1 zetel Vrijz. Dem. bond 1 zetel Comm. Partij 1 zetel In dat geval zou de S. D. A. P. 1 zetel verlie zen en de R.K. Staatspartij 1 zetel winnen, ter wijl de N. S. B. haar zetel zou moeten afstaan aan de Comm. Partij Nederland. Zeer waarschijnlijk zal dus de N. S. B. bij deze verkiezing van het volgend jaar haar 2 zetels in beide groepen verliezen en van 4 op 2 zetels in de Eerste Kamer terugkeeren. Incident in stempellokaal tc Amsterdam. De verkiezingen hebben in de hoofdstad een normaal verloop gehad. Slechts was er in een schoollokaal in de Nieuwe Looiersstraat een kort incident, ver oorzaakt door iemand, van. wie zooals de politie mededeelde iets dergelijks verwacht kon worden. De man, een ongeveer 28-jarig persoon, leverde zijn oproepkaart in en ontving daar voor in de plaats zijn stembiljet. Tot zoover liep alles dus normaal. Maar daar deed hij niet wat des kiezers plicht is. Hij ging niet naar een hokje doch hij voelde zich geroepen voor de tafel van den voorzitter een demon stratie te geven. De man ontvouwde zijn stembiljet en sprak daarbij met luider stem: „Daar heb ik geen behoefte aan", daarop stak hij het biljet in zijn zak en wenschte niet op het voorstel van den voorzitter, het biljet af te geven, in te gaan. De demonstrant, die zich met het biljet wilde verwijderen werd aangehouden door een agent in burger, die in het stemlokaal aanwe zig was en overgebracht naar het bureau Stadhouderskade, waar proces-verbaal wegens overtreding van de Kieswet werd opge maakt. Chineesch offensief bij Kanton tot staan gebracht. HONGKONG, 20 April. Door het in den strijd werpen van aanzien lijke versterkingen schijnt het den Japanners gelukt te zijn het Chinee- sche offensief ten Oosten van Kan ton tot staan te brengen. Versche troepen, die op tranportschepen de Pa arMvier opgevaren waren, werden onmiddellijk naontscheping aan Oostelijk en Noordelijk front in den strijd geworpen. De Japanners gingen bij Tsjengsjin, 25 K.M. ten Oosten van kanton, direct tot den tegen aanval over met het gevolg dat buitenge woon hevige gevechten ontbrandden waarbij, volgens de Japansche berichten, de Japan- De Chineezen van hun kant beweren, dat zij dit dorp nog bezet hebben. De Chineezen hebben hun stellingen, die in een halven cirkel ten Noorden van Kan ton liggen, tot aan de monding van de Oost rivier vooruitgeschoven. Sedert het begin van het offensief in de laatste weken hebben de Chineezen volgens hun zeggen 5000 vier. mijl in de provincie Kwantoeng heroverd. Uit Tsjoenking wordt bericht, dat drie Japansche troepentransporten, in het geheel uit 20.000 man Koreaansche soldaten be staande. naar het Kiangsifront onderweg zijn. Verder wordt gemeld dat Nantsjang geheel door de Chineezen Is ingesloten. <United Pres). MARCEL L'HERB IER 61 iUrtCHf SIR fHgjfB (Adv. mgez. c/Ied.) Faciliteit voor houders van weekkaarten. Naar wij vernemen zijn de mogelijkheden van een weekkaart der Nederlandsche Spoorwegen belangrijk uitgebreid, waardoor zij voor de hou ders van veel meer waarde geworden zijn. Immers was het tot nu toe zoo, dat de plaats van bestemming des morgens vóór acht uur moest zijn bereikt, terwijl de terugreis eerst des middags na vier uur kon worden aanvaard. Was men daartoe op een bepaalden dag niet in de gelegenheid, dan kon de weekkaart niet worden gebruikt en moest de volle enkele reis- prijs worden betaald. De houders van een weekkaart kunnen voort aan in zoo'n geval 's morgens tot twaalf uur ver trekken en 's middags reeds van twaalf uur af terugkeeren tegen bijbetaling van den halven enkelen réïsprijs. Men is dan toch voordeelig uit, omdat het twaalfde deel van den prijs van een weekkaart (deze zijn namelijk zes dagen tweemaal per dag geldig) plus de halve enkele reisprijs, goedkoo per is dan de normale prijs van een enkele reis. Spoorwegen willen het publiek goed leeren in- en uitstappen. De Nederlandsche Spoorwegen hebben, zooals men weet, voor een vlot in- en uitstappen bij haar electrische en Diesel-electrïsche treinen „eenrichtingsverkeer" ingesteld., Duidelijk staat bij de deuren en in de treinen aangegeven, waar men in- en waar men uit moet stappen. Helaas wordt door de reizigers nog herhaal delijk tegen dezen regel gezondigd. De directie heeft thans nogmaals per dienst order het personeel op de noodzakelijkheid van goed in- en uitstappen van het publiek gewezen. Indien het in dit opzicht in gebreke blijft, moet het personeel met tact optreden, ten einde tot een goede naleving der voorschriften te gera ken. Bovendien heeft men op alle stations, in de gangen en op de perrons, een duidelijk bord op gehangen, waarop het publiek op het juist in- en uitstappen gewezen wordt. De reiziger vergete niet, dat de regelingen ge troffen zijn om een vlotten gang van zaken te bewerkstelligen.En dit is in de eerste plaat» een belang der reizigers zelf. KIND IN DE MODDER GEZAKT. Woensdagmiddag speelde een vierjarig jonge tje in de Bernissestraat te Amsterdam op den hoek van de Rivierenlaan op het stuk onder gespoten land. Plotseling zakte het kind in de modder weg. Op zijn hulpgeroep snelde men toe om den jongen uit zijn hachelijke positie te bevrijden. De G. G. en G. D. heeft hém naar het Julianazielcenhuis overgebracht. Het kind bleek veel modder te hebben binnengekregen. SCHAKEN. Match Euwe—Fine gaat niet door. Tweekamp Euwe—Keres waarschijnlijk. Naai- wij vernemen heeft het Euwe-comité, nu de match tusschen Aljechin en Keres door de A.V.R.O. niet wordt georganiseerd, stappen ondernomen, een tweekamp tot stand te bren gen tusschen Keres en Euwe, te meer, daar dezer dagen van Fine bericht ontvangen was, dat deze er prijs op stelde mede tengevolge van den internationalen toestand de voor loopige overeenkomst inzake een match EuweFine te ontbinden. Het ligt in de bedoeling van het comité, aan Keres voor te stellen een wedstrijd te spelen van twintig partijen, waarvan er tien in Ne derland en tien in Esthland zouden plaats hebben. Naar wij verder vernemen heeft Euwe tele fonisch met Keres, die deelneemt aan het tournooi te Margate, gesproken, waarbij de Esthlander heeft verklaard, dat hij in begin sel veel voor een tweekamp met onzen land genoot gevoeldfL Keres zal onmiddellijk na het tournooi naar*Amsterdam komen om met het Euwe-comité overleg te plegen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1