skelet VOETBAL. ONZE PLOEG BOEZEMT VERTROUWEN IN TEGEN DE BELGEN DE STANDVASTIGE TINNEN SOLDAAT HET zou zeker wenschelijk zijn, dat het bestuur van den K.N.V.B. nu toch eens definitief vaststelde, welke wedstrij den de Belgen als officieele landen- wedstrijden moeten worden beschouwd en daar door een onderdeel van de Nederlandsche voet balgeschiedenis zijn en welke wedstrijden slechts als officieuse of wat men gewoonlijk noemt „vriendschappelijke' wedstrijden zijn te be schouwen. Die „vriendschappelijke" betiteling is niet al tijd toepasselijk, want we hebben wel vriend schappelijke wedstrijden gezien, waarin het zeer onvriendschappelijk toeging en het komt ook wel eens voor, dat in officieele wedstrijden de verhouding in het veld zeer vriendschappelijk is! Het door den heer Hirschman verzorgde „Voetbaljaarboekje" is volgens officieele gege vens bewerkt, we moeten dus wel aannemen, dat de daarin opgegeven lijst van internationale wedstrijden uitsluitend de officieele wedstrijden betreft. Hoewel het officieel orgaan van den K.N.V.B. zich aan deze lijst blijkbaar niet stoort en bij eiken wedstrijd tusschen Nederland België officieele en officieuse wedstrijden door elkaar haalt, zullen wij ons maar aan de gege vens van het jaarboekje houden. Ik kan dan tevens een aardige bijzonderheid vaststellen en wel deze, dat het 5e doelpunt, dat de Belgen in den jongsten wedstrijd te Antwer pen een 54 overwinning bezorgde, tevens het 100ste doelpunt is, dat de Belgen in officieele landenwedstrijd tegen het Nederlandsche elftal hebben gemaakt. In België heeft men daaraan blijkbaar niet gedacht, wat te begrijpen is, daar men daar een nog veel grooter chaos heeft. Som mige Belgische bladen rekenen zelfs den wed strijd die in 1901 door Celeritas te Antwerpen werd gespeeld tegen een Belgisch elftal de eerste wedstrijd om den Coupe van den Abeele als een officieelen wedstrijd meel Onze ploeg heeft het in de officieele wedstrij den tegen de Belgen tot dusver tot 147 doelpun ten gebracht. Nog 3 en we hebben de derde 50 te pakken! Zou dat a.s. Zondag gebeuren? In ons land hebben de Belgen thans reeds 28 wedstrijden gespeeld, waarvan Nederland er 17 heeft gewonnen en 5 gelijk gespeeld. Het Belgi sche succes in deze wedstrijden was dus slechts matig. Nederland heeft in die 28 wedstrijden 88 doelpunten gemaakt, het zag 45 doelpunten te gen zich scoren. Opmerkelijk is de reeks successen van onze ploeg in de laatste jaren tegen de Belgen in ons land. Sedert 7 Mei 1933, toen de Belgen te Am sterdam voor de laatste maal succes hadden ze wonnen toen met 21 werd de Belgische ploeg hier niet minder dan 5 maal geslagen en dat vrijwel steeds met groot verschil. Als ilc u echter vertel, dat op 7 Mei 1933 het binnentrio uit onzen aanval bestond uit: Adam, v. d. Broek, Duynhouwer en dat op 11 Maart 1934 de eerste wedstrijd dus van de succes volle reeks, dat binnentrio bestond uit: Ven- te, Bakhuys, Smit, dan behoef ik u zeker niet nader uiteen te zetten, waaraan dat merkwaar dige succes was toe te schrijven. Het weder op treden van Bakhuys in den Nederlandschen aanval na zijn van 1929 tot 1933 geduurd heb bende Indische periode, was reeds dadelijk een geweldig succes. Hij drukte zijn stempel op het geheele spel van onzen aanval. Hij maakte zelf eenige prachtige doelpunten, doch hij was ook de man, die op de juiste wijze zijn medespelers in staat wist te stellen om doelpunten te ma ken. Smit en Bakhuys pasten op merkwaardige wijze bij elkaar. Smit was vaak de man, die den bal zoo afge meten precies voor de voeten van Bakhuys kon leggen, dat onze middenvoor maar voor het in trappen had, of, om de eigen woorden van Smit te gebruiken, hij had het geklutste eitje slechts te slikken! Die eerste wedstrijd leverde dan ook een 93 overwinning op. Dat was de wedstrijd, waarin een deel van ons publiek door het geroep: „Tien, tien, tien!" zoo'n onsportieven indruk maakte. Men zal zich de prachtige successen van het trio Vente-Bakhuys-Smit, overigens wel herin neren. Na die 93 op België, volgden 42 te Antwerpen, 54 op Frankrijk, 32 op Zwitser land te Bern en 4—2 op Zwitserland te Amster dam. Vente speelde hierna eenigen tijd niet mee, doch Bakhuys-Smit zorgden voor verdere triomfen: een 30 te Kopenhagen* een 53 te Dublin, een 61 te Parijs en een 80 op de Belgen te Amsterdam! Er kwamen door ongevallen veranderin gen in het binnentrio, waarvan het gevolg was, dat onze ploeg in 1937 van de Belgen te Ant werpen verloor. Doch toevallig kon een maand later, toen de Belgen te Rotterdam kwamen, het oude binnentrio weer worden opgesteld. Het werd een 10 overwinning. En dat was helaas ook het einde van de inter nationale loopbaan van Bakhuys. Zijn sterke voetbalbeenen konden de weelde van het succes en den roem niet dragen. Dit is een somber hoofdstuk uit de geschiedenis van het Neder landsche internationale voetbal, somber voor Bakhuys, maar nog somberder voor hen, die de kruik zoo lang te water hadden laten gaan, tot dat ze barstte en die daarna het oordeel over hem uitspraken. Door eerder in te grijpen, zou men veel hebben kunnen voorkomen. Van het groote trio, dat ons in de laatste jaren zooveel fraaie overwinningen op de Belgen deed behalen, hebben we thans nog Vente en Smit over, die de kern vormen van een aanval, die de traditie van de laatste jai-en succes tegen de Belgen in ons land zal kunnen voortzet ten. De jongste strijd tegen de Belgen, de 45 te Antwerpen, is reeds buitengewoon spannend geweest en het was een goed stuk werk van on zen aanval om 4 doelpunten te maken. Het is juist gezien van de Keuzecommissie, deze voor hoede in haar geheel te handhaven voor den wedstrijd op a.s. Zondag. Men mag aannemen, dat ze ook te Amsterdam doelpunten zal weten te maken. Het zwakke punt te Antwerpen was de rest van de ploeg. Dat de Keuzecommissie dat heeft begrepen, blijkt wel uit het feit, dat van de rest slechts 2 spelers, Anderiesen en Caldenhove, zijn gehandhaafd. In de eerste plaats heeft men van Male vervangen door Dijkstra, wat men ge rust reeds eerder had kunnen doen. De Zaan dammer heeft zich in verschillende wedstrijden buiten zijn club, op zóó bijzondere wijze onder scheiden ik denk b.v. aan zijn schitterend spel met de Zwaluwen te Charleroi dat hij zich feitelijk in de ploeg heeft gespeeld. Als partner van Caldenhove heeft men Wil- ders van Blauw Wit gekozen. Deze oud-inter- aationaal hij speelde reeds 3 maal mee is in den laatsten tijd uitstekend op dreef. Nu Bas Paauwe weer hersteld en in vorm is, heeft men hem natuurlijk weer opgesteld en is Stam voor- loopig weer in de reserve geplaatst. Het op stellen van den oud-internationaal Bonsema als linkshalf is een verrassing. Voor het eerst se dert Mei 1932 komt daardoor weer eens een Noordelijk speler in de ploeg. Toevallig was het ook Bonsema, die als de laatste vertegenwoor diger van het Noorden genoteerd staat. Hij speelde toen echter als linksbinnen. Hij is een speler, die het spel door en door kent juist dezer dagen behaalde hij het diploma als oefen- meester van den K.N.V.B., wat zijn kennis van 't spel voldoende illustreert! zoodat men hem met vertrouwen in het veld zal zien gaan. Het komt mij voor, dat dit Nederlandsche elf tal sterker is dan de ploeg, die te Antwerpen speelde; het zou mij dan ook verwonderen, in dien België een elftal in het veld zou brengen, dat in staat is, onze ploeg een sprekende neder laag toe te brengen. Onder normale omstandigheden lijkt mij onze ploeg sterk genoeg om Zondag ongeslagen te blijven. C. J. GROOTHOFF. Geen verrassingen uit Dantzig verwacht. Franco zinspeelt op een Spaansch Imperium. Van het balkon van het stadhuis te Cadiz heeft Franco Woensdag een rede gehouden, waarin hij zeide: „Wanneer thans in Spanje het denkbeeld van een Imperium herleeft, gaan mijn gedachten uit naar die dapperen, die de eer van Spanje verdedigden en naar die Spaansche moeders, die haar zonen zon den voor de eenheid en grootheid van het va derland, zooals de moeders van thans het bloed harer zonen hebben gegeven voor het heil van Spanje. Het is noodig verlangen naar een Imperium te hebben, want met deze jeugd, deze zeelieden, die de broederlijke eenheid van Spanje smeden, zullen de toppen van onze glorie zich nog ver der verheffen en zal de kracht van Spanje nog grooter worden." De Duitsche Allgemeine Zeitung maakt melding van een rede, die Franco gehouden heeft aan een diner, dat Queipo de Llano te zijner eere te Sevilla gaf. Franco zeide hierbij o.a. dat Spanje zijn grootheid van weleer zal hervinden. „Toen ik Maandag uw soldaten voorbij zag trekken, begreep ik de onrechtvaardigheid van de afgeloopen eeuw. Sedert meer dan honderd jaren is deze triomf de eerste, die door een heid is behaald." Wel zijn arrestaties onder de vroegere oppositie verricht. DANTZIG, 20 April. (Havas) Een der correspondenten van Havas te Dantzig bericht, dat niettegenstaan de de geruchten, welke zoowel hier als in het buitenland de ronde hebben ge daan over een wijziging te Dantzig en niettegenstaande de talrijke betoo gingen, welke zijn georganiseerd, men den indruk heeft, dat niets buitenge woons zal geschieden. Wel zijn 31 leden van de vroegere oppositie gearresteerd, voornamelijk socialisten. Zij wor den beschuldigd een complot te hebben ge smeed, doch niemand hecht hier geloof aan. Veeleer is men van oordeel dat hier sprake is van een maatregel van de plaatselijke politie om alle anti-nationaal-socialistische betoo gingen te voorkomen. Verder zijn detachementen S. S. uit Oost- Pruisen aangekomen teneinde den ordedienst te versterken, zooals steeds het geval is bij een groote nationaal socialistische betooging in de vrije stad. Op alle openbare gebouwen is de vlag van Dantzig naast het hakenkruis geheschen en ook is bij zeer veel particuliere huizen de ha- kenkruisvlag uitgestoken. Ook hebben velen hun huis versierd met portretten van Hitier, waarop in gouden of zilveren cijfefrs het getal 50 is aangebracht. Alle winkels en werkplaatsen zijn gesloten. Grafkelders geschikt voor bomvrije schuilplaatsen. ALEXANDRIë, 20 April (Reuter). De plaatselijke luchtbeschermingsorganisatie heeft aanbevolen oude Grieksch-Romeinsche grafkelders als bomvrije schuilplaatsen te ge bruiken. De organisatie is van oordeel, dat deze oude graven, waarvan enkele nog slechts kortgeleden zijn blootgelegd, met geringe kosten in ideale schuilkelders kunnen worden herschapen. ARROND. RECHTBANK. De fluitist met twee beurzen. De officier eisohte tegen een straatmuzi kant, die ervan verdacht werd op 7 Maart uit het huis van een dame, waar hij aanbelde om geld voor zijn fluitspel te vragen, een beurs hebben ontvreemd, een gevangenis straf van 6 maanden, met aftrek van pre ventief. De rechtbank achtte het onderzoek niet volledig en zal het op 4 Mei hei-vatten met het verhoor van den betrokken politie-agent. De ruziende schipper. Een 49-jarige schipper, die ruzie had ge maakt met een glazenwasscher, hoorde zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met onder toezicht stelling tegen zich eischen Het vonnis luidt: 3 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Ontploffing bij het aanmaken van een kachel. Concierge aan brandwonden overleden. ASSEN, 20 April. Gisteren is bij het aan maken van een kachel in het gebouw van den Raad van Arbeid te Assen een kleine explosie ontstaan, waardoor de concierge, de heer Kok, brandwonden opliep. Het slachtof fer werd naar het Wilhelmina-ziekenhuis overgebracht, waar hij vannacht is overleden. Er werd geen materieele schade aangericht. Amerikaansche Senaat keurt versterking der Iuchtvaartbases goed. WASHINGTON, 20 April (Reuter). De senaat heeft de wet tot het uitgeven van 607 millioen dollar voor het versterken van de marine-luchtvaart bases aangenomen. De wet is naar het Huis van Afgevaardigden terug gezonden voor behandeling van enkele amen dementen. Engelsche koning feliciteert Hitler. LONDEN, 20 April (Reuter-A.N.P.) De ko- ning heeft Hitier ter gelegenheid van diens vijftigsten verjaardag een telegram gezon- den. Amerikaansche vloot bij het Panamakanaal. NORFOLK, 20 April. Het grootste deel van de eenheden der Amerikaansche vloot, die van den Atlantischen Oceaan weer naar Stillen Oceaan terugkeert, is hedenmorgen tegen 8 uur in de Kanaalzone aangekomen. Admiraal Block, die het oppercommando voert, is aan boord van het vlaggeschip „Pennsylvania" te Hampton Road aangeko men. Hij noodigde de hoogere vlootofficieren uit voor een beraadslaging aan boord van het vlaggeschip. (United Press). GEHEIMZINNIGE ONDERZEEëR GESIGNALEERD. OTTAWA, 20 April (Havas). De Canadee sche pers bericht uit Halifax, dat kapitein William Latter, commandant van de loods boot van de haven Halifax gisteravond aan de marine-autoriteiten heeft medegedeeld, dat hij in den afgeloopen nacht een gedeeltelijk onder water varende onderzeeër, welke zijn snelheid opvoerde toen hij de loodsboot >asseerde, heeft gezien. Ook de gezagvoerder van het vrachtschip ..Cornebrook" op weg naar Glasgow, heeft de ioodsboot medegedeeld, eveneens den onder zeeër te hebben gezien. NEDERLANDSCH—BELGISCHE HANDELS BESPREKINGEN HERVAT. 's-GRAVENHAGE, 20 April. De op 14 de zer onderbroken besprekingen tusschen Ne derland en België inzake de nieuwe handels overeenkomst zijn hedenmiddag te Brussel hervat. Copyright p. L B. Bo« 6 copenhagen ntëp de een plotseling uit, „kjjk eens, daar ligt een tinnen soldaatje. Dé&r kunnen we f-ij» mee g hem eerst eene laten aeöen in het water." l spelen. We zuHen Van een krant maakten zij een bootje en daarin zetten zij den tinnen soldaat. Voorzichtig werd het bootje in de goot geplaatst en déér dreef het al weg. De twee jongens liepen er naast en klapten in hun handen van pret. Grut nog aan toe! wat een golven ln die goot en wat stond er een stroom. Tja, het had dan ook niet voor niets baksteenen geregend. Het papieren bootje danste op en neer en af en toe draaide het als II zich uit, met 't geweer in den arm. Opeens dreef de boot onder een tol in de rondte. Dan dwarrelde het den soldaat voor de oogen. een plank door. Hu, het werd net zoo donker als toen hij in zijn Maar hij bleef standvastig, vertrok geen spier, keek recht voor I doos lag. „Wat zou er toch met me gebeuren?" dacht hij wanhopig. „Ja, dat is de schuld van het duiveltje. Die heeft het gezegd!" .(Wordt vervolgd). HITLER GEHULDIGD op VIJFTIGSTENVERJAARP% „De grootste Duitsche,- tijden," zegtGoering, BERLIJN. 20 April (D.N.B.-ANP1 om middernacht heeft Hitler di j l wenschen ter gelegenheid va® ?«4. verjaardag in ontvangst moeten l!n »«a de tienduizenden, die zich op fcwff? hadden verzameld. De Führer seheidene malen op het baton 3 kanselarij en telkens werd hu toegejuicht. In den ochtend nam Hitier een ln ontvangst van de nationaal-5 jeugd, waaronder ook depotati» „TtT"» Italië, Spanje en Bulgarije Om negen uur sloeg Hitier v» rijkskanselarij een défilé »ade „V. standarte, S.S. en Sehupo's in ,1 l1®' riep de menigte, die in greoten 8eKSMe binnenstad was gekomen, steeds wed'J.' feliciteeren". weaer- „Wij Na het défilé keerde de Fiihm- rijkskanselarij terug waar hij deJ? 4* schen in ontvangst te nemen has apostoliscJlen nuntius als deken van vï ,S( matieke corps, van de leden der - van den president van het Haoha, van den Slowaaksohen prento van vertegenwoordigers van de onder leiding van Goering, alsmed^t?1 andere vooraanstaande personen Van Voorts ontving de Führer den gouww„ en de regeering van Dantzig GmISS Forster overhandigde hem den eere brief van de vrije stad C™-Wigsr. Vervolgens begaf Hitler zich op wee m, de groote parade van de weermacht i slaan. w In den „Völkischer Beobachter» mbllwH Goering een oproep aan het D®iZ 3 waarin hij Hitier den grootsten Dliitschet 5 alle tjjden noemt. Het Italiaansche blad „Messagero" dat het Italiaansche volk den Führer ter legenheid van diens verjaardag met vreJI nogmaals de verzekering geeft van ziinTr biedige sympathie en zijn warmste wenshVw aanbiedt. Met den groet aan Hitier verklad Italië zijn volkomen vriendschappeliike «ii dariteit met het Duitsche volk. Radiorede van Goebbels. Rijksminister Goebbels heeft des avonds een radiorede gehouden, waarin hij o.a ze'de dat de naam Adolf Hitler thans voor de »- heele wereld een politiek program beteekent Hitier heeft een nieuwe richting aange geven voor de historische ontwikkeling, niet alleen van Duitschland, maar van de geheele wereld. Hij is in zekeren zin de belangrijkste garant van de nieuwe orde in Europa. De kaart van Europa is in groote mate ten gunste van Duitschland veranderd en die verandering heeft zich zonder bloedvergieten voltrokken. Zij wil slechts vrede stichten in een Eun> peesch gebied, waar gevaar voor een Euro- peeschen oorlog bestond. Thans is het Groot-Duitsche rijk in verstrekkenden zin van het woord verwerkelijkt. Het geheele Duitsche volk straft het ge schreeuw der democratie met souvereine ver achting. Het rijk staat in den schaduw van het Duitsche zwaard. In de nationale veilig heid, die door de weermacht gewaarborgd wordt, bloeien economisch leven, beschaving en volksleven, zoo besloot Goebbels. (Men zie ook pag. 5). „De as wil den vrede". Onze leus is „vrede met rechtvaardigheid", zegt Mussolini. ROME, 20 April (Reuter)Mussolini heeft vanochtend een radiorede gehouden, welke tien minuten duurde, in verband met de ten toonstelling, welke in 1942 te Rome zal wor den gehouden. De rede van Mussolini was zeer kalm en de Duce werd herhaalde malen door toejuichingen van zijn hoorders onderbreken. Hij verklaarde, dat de bewering, dat de as oorlog wil geheel onjuist is. De as wil vrede en samenwerking en daar om is het gemakkelijk de paniekzaaiers tot zwijgen te brengen. „Onze leus is „vrede met rechtvaardigheid". De bijeenkomst van vandaag, zoo zeide de Duce verder, is het begin van een groote mo bilisatie. Ik hoop, dat hysterische lieden over de grenzen hierdoor niet verschrikt zullen worden, aangezien het een burgerlijke mobi lisatie van arbeiders is. Met het aanvaarden van de uitnoodiging deel te nemen aan de ten toonstelling van 1942 hebben vele landen ge toond gelijke vredelievende denkbeelden te hebben als wijzelf. Een verschrikkelpe geo grafische pyramide is opgebouwd door men- schen, die niet het. minste begrip hebben van de Europeesche zaken". Doelende op de voorstellen van Rooseve-t tot een internationale conferentie zeide Mus solini, dat hoe meer menschen deelnemen aan een conferentie, des te minder kans op succes bestaat. Mussolini hield deze rede in de hal van ne- stadhuis voor de leden van de_ commissie tot organisatie van de tentoonstelling. Hij aeeiae nog mede, dat de nieuwe gebouwen ae metingen zullen hebben van den Smt rietcr en het Colliseum. United Press meldtdat toen hij aan de boodschap van Roose velt herinnerdezeideHet is absura om de as-mogendheden op de b" denbank te zetten1". BURGERLIJKE STAND. HAARLEM. ZMP* Ondertrouwd 19 April: J. C. de Goede e C. A. B. van Halteren; L. Oldenhros en dj de Vries; 20 April: J. Jansen en C. Zuwwes, A. J. van dier Putten en W. C. Uilenbroe Getrouwd 20 April: J. E. M. C. A. M. de Groot; A. Cassee en M. Q n Zijp; P. Hanzon en S. van der Bent, o. Selman en G. van der Beek. Bevallen 18 April: C. M. Jacques-Kuet - z.; 19 April: C. M. Frenaij-HeesterteeK^ T. Cornelissevan den Berg, z.; M. Hoonhout, z.; 20 April: M. J. J- Ka >--6 Hagenouw, z.; M. Torque—de Bruymj- Overleden 19 April: L. P. van der j., Schagchelstraat; B. M. A. van Woe- Schlatmann, 79 j.. Parklaan,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6