THEE doet je goed! R.A.P. in hooger beroep verbindend verklaard 2i 'april: 1939 oan Lisse geeft oeden raad: Qeslougd initiatief van Haarlem's Bloei". Bezoekt in Uw vrijen tijd de bloeien- a SrZmbollenveldenDat was de raad, f/ieZirgemeester van Lisse, JhrMr. t f C M van Bijckevorsel Donder - namiddag aan ie vertegenwoordigers S unnen- en buitenlandsche dag- henen aan verschillende afgevaar- rsZ der V.V.V.'s, die een excursie Zr de bloembollenstreek maakten, Zf Ge 'iit hier nu uit hoofde van Uw lbo eeüe ie heer van Rijcke- vergeet de bollenvelden echter J3t niet ais V vrijen tijd "ebt. „„ft een Journalist uiteraard weinig of I? H tijd. Dat neemt echter met weg, f'! JT.rne den raad van den burgemeester verder wU uitdragen. Hij ton dit ,a" tl meer overtuiging doen omdat een be- aan de bloembollenvelden altijd weer l inSnsen achterlaat, die onvergetelijk «onder. De prachtige kleursehakee- ftsSfe de oogen bekoren, de frissche geur, Si van «n veld hyacinten tegemoet komt. tïiin indrukken, die ge moet beleven om er l£e waarde van te schatten En als dan t leiden nog overgoten worden door de zon- i dralen die de kleuren nog eens te meer Smeren en ze een aparte charme ver- i dan blijft er voor den toeschouwer Sanders over dan stil genietend al deze Sten hem in te laten werken Ciende Ijloembollenvelden. Dat was het Mste doel van de excursie, die door Haar- S Bloei was georganiseerd en die dus ook t. Haarlem begon. Over de ontvangst ten raidhuize van de Spaarnestad hebt U reeds L ons vorig nummer kunnen lezen. Burge- -Ser dr 1. E. baron de Vos van Steenwijk röa de eerste der vier burgemeesters, die het ralschap dien dag zouden toespreken. De tweede spreker was Jhr. mrdr. O. F. A. H. van Sisnen tot Pannerden, de burgemeester van Meeom die iu een kernachtige toespraak belangstelling vroeg, niet alleen voor de bol- lenvelden, maar ook voor de cultuur, die der- eeliike prachtige resultaten mogelijk maakt. De ontvangst te Hillegom werd daarom ver- oo»'d door de plaatselijke afdeeling van de Vereeniging voor Bloembollencultuur. De Hil- le'omsche uitkijktoren werd daarna bezocht en hoewel het uitzicht tengevolge van de sa neering niet zóó was als men dat misschien verwacht had, de late tulpen stonden boven dien nog niet in bloei, men kreeg toch een goeden indruk van dit centrum van bloem bollenland. „Rich", zei mr. Herbert Antcliffe, de voor zitter der buitenlandsche persvereeniging en dat is wel de beste karakteristiek, die men er van geven kan. De N.Z.H.T.M. die belangeloos haar vervoer middelen ter beschikking had gesteld de reis van Haarlem was per tram gemaakt had twee autobussen klaar staan waarmee de tocht naar Lisse werd voortgezet, waar de lunch werd gebruikt. De burgemeesters van Lisse en Hillegom, wethouder W. J. B. van Liemt, die als voorzitter van Haarlem's Bloei de heele excursie meemaakte en de heeren Burgersdijk, directeur en Constandse, inspec teur van Vervoer der N.Z.H.T.M. namen hier aan deei. Nadat wethouder van Liemt gewe zen had op het buitengewone belang, dat Ver- eenigingen voor Vreemdelingenverkeer in Zuid- Kennemerland bij eendrachtige samenwerking hebben die samenwerking is er thans i hield Jhr. mr. van Rijckevorsel zijn toespraak. Tenslotte heeft de heer C. L. F. Sarlet de Soirons als secretaris der afd. Haarlem voor Bloembollencultuur en als nestor der journa listen voor de ontvangst bedankt. Mooie route. Het volgende doel was Zandvoort. En toen kwam een der mooiste gedeelten van de excursie. Langs het „Keuken hof", het fraaie Lisser bosch, werd de tocht voortgezet op den smallen kronkeligen landweg, die Loosterweg heet. Maar wat een uitzicht! Zelfs de kale plekken, gevolgen van de ,^anee- ring", konden de pracht der uitge strekte velden niet verminderen. Mes scherpe kleuraf scheiding en, soms in een veld. Kleuren paars of ivas het violetf?), waarvan met niet eens het oestaan vermoedde. Ja, dat is een prachtige route. De verrukking der bloemenvelden die kent ge reeds. Maar dit! Dat is toch nog mooier. En men onthoudt de route: van Lisse naar Hillegom binnendoor en in Lisse beginnen met rechts af te slaan bij M Keukenhof". .0J€r, Hillegom, Vogelenzang, Haarlem en Aerdenhout gaat het dan naar Zandvoort. wn doodgewone rit. En tocheen rit door imiL01lngevin£ riJ"k aan natuurschoon. Van in «li aa!'d' Daar nien niet altijd op. Wat aLn xag ziet> dat zie J'e niet- En dat pt co^radlctio in terminus, al heeft het en den scHijn van. We wennen aan ic v aan.de pracht der natuur. Maar het aardi§> je iets aan andere men- iimrVa uZien' dan besef je zelf ook plotse- mooi het is- Je wordt met een wakkerKennemerland. Bosschen, Beweid in Uw veifef* tifd de MaetH- foCêeweêdet*". Excursie naar hef centrum van de BOLLENSTREEK. denken we aan het liedje, dat meer populair dan fraai is: „We gaan naar Zandvoort, al aan de zee". Toch is dat verkeerd. We kunnen Zandvoort eigenlijk niet noemen zonder de zee. Want wie Zandvoort zegt denkt aan de zee. Niet de mondainste, niet de fraaiste, misschien de grootste, maar zeker de meest zilte badplaats van onze Noord zeekust, saamgegroeid met de zee dat is Zandvoort. Badplaats in de letterlijke beteekenis van het woord: plaats om te baden. Want waar kan men beter, gemakkelijker, prettiger en veiliger baden en zioemmen? Burgemeester H. van Alphen zei het zoo juist in zijn hartelijk welkomstwoord: „We willen geen enkeie andere badplaats te kort doen maar wat baden betreft staat Zandvoort bovenaan, al was het alleen maar omdat het hier zoo veilig is". En zoowel de heer Herbert Antcliffe als de heer van Liemt hebben zich bij deze woorden aangesloten. Wethouder van Liemt stelde daarbij nog eens de groote verdienste in het licht, die burgemeester van Alphen óók als voorzitter van de plaatselijke V.V.V., voor zijn gemeente heeft. Het tot stand komen van het circuit voor de autoraces op 3 Juni is een nieuw bewijs van zijn onvermoeid streven om Zandvoort aantrekkelijk te maken. Hierna werd het circuit in oogensChouw ge nomen en werd tegelijkertijd van de gelegen heid gebruik gemaakt Zandvoort ook al zoo'n mooie plaats in Kennemerland wat nader te bekijken. Natuurlijk is ook de Zandvoortsche V.V.V. bij de samenwerking der Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer in Zuid-Kennemerland betrokken. Deze samenwerking is de eerste stap op een weg, die nog onvermoede perspec tieven biedt. „Haarlem's Bloei" nam daartoe het initiatief. Over het nut dezer stichting is in dit blad reeds veel geschreven. Dat nut is niet in cijfers uit te drukken. Maar het is er. En zoowel de voorzitter, wethouder W. J. B. van Liemt als directeur de heer C. S. Th. van Gink heb ben steeds getoond initiatief te bezitten en de gemaakte plannen uit te voeren ook. En goed uit te voeren. Dat is Donderdag weer eens duidelijk gebleken. B. K. Lever Brothers en Unilever keeren weer 7 14% uit- De raad van bestuur van Lever Brothers en Unilever N.V. heeft in zijn op 20 dezer gehouden vergadering besloten aan de algemeene vergade ring van aandeelhouders, welke gehouden zal worden op 5 Mei a.s., voor te stellen op de ge wone aandeelen der vennootschap een slotdivi- dend uit te keeren van 4Vs pet., makende, te zamen met het op 1 December 1938 uitgekeerd interimdividend van 3 pet., in totaal V/2 pet. aan gewoon dividend over het jaar 1938. De netto winst over het jaar 1938, beschik baar voor verdeeling na aftrek van belasting, bedraagt f27.083.588,tegenover f23.217.516,— over het jaar 1937. Ter vergelijking der netto winst over 1938 met die van het vorig jaar be hoort aan laatstbedoelde winst een bedrag van f 3.243.519,te worden toegevoegd, zijnde divi denden voorheen verschuldigd op preferente aandeelen van onderhoorige maatschappijen, die inmiddels verwisseld zijn tegen preferente aan deelen in de moedermaatschappij. Door den raad van bestuur van Lever Brothers en Unilever Limited is in zijn eveneens op 20 dezer gehouden vergadering besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhouders dier vennootschap, welke evenzoo op 5 Mei a.s. zal worden gehouden, voor te stellen over te gaan tot uitkeering van een correspondeerend slotdividend van 6 pet., eveneens betaalbaar op 9 Mei a.s. en makende, tezamen met het op 1 December 1938 op de gewone aandeelen van Lever Brothers en Unilever Limited uitgekeerd interimdividend van 4 pet., in totaal 10 pet. aan gewoon dividend over het jaar 1938. De netto winst der Engelsche maatschappij over het jaar 1938, beschikbaar voor verdeeling na aftrek van belasting, bedraagt 6.319.244, p. st. tegenover 6.576.317,p. st. het vorig jaar. De Betuwe bloeit. De K. N. A. C. schrijft: In verband met de plotselinge intrede van het zachte weer, is de bloei van de vruchtboomen werden gevorderd, dan aanvankelijk werd verwacht. In de Betuwe zullen de pruime-, pere- en kerseboomen a.s. Zondag in vollen bloei staan. De appels zul len een week later bloeien. Een tocht naar de Betuwe tijdens de eerst volgende dagen verdient dan ook alle aanbe veling. Geert tegenspraak aanwezig geacht tusschen art. 2 en art. 39. Bloeiende bloembollenvelden een wiekende molen Dat is Holland, mooi Holland golvende duinen. De Kroon heeft in beide artikelen dezelfde gevallen willen omvatten De Amsterdamsche rechtbank heeft het eerste vonnis in hooger beroep gewezen tegen een wilden autobus exploitant, die in strijd met art. 2 van het nieuwe R.A.P. een busdienst tusschen Amsterdam en Haarlem heeft onderhouden. De rechtbank heeft de desbetref fende bepaling van het R.A.P. ver bindend verklaard en verd. veroor deeld tot f 300 boete. De verdediger, mr. Th. J. Eskens had het volgende hoofdverweer gevoerd aldus over woog de rechtbank, die uitvoerig op dit ver weer inging: Artikel 39 van het Reglement Autovervoer Personen 1939, de eenige bepaling, waarop de strafbaarheid van het tenlaste gelegde zou kunnen berusten, zou verbindende kracht missen, daar genoemd voorschrift niet den vereischten steun zou vinden In de machti ging aan de Kroon verleend bij par. 47 in afd. 9 van de wet van 29 November 1935, gewij zigd bij de wet van 11 Februari 1939. Artikel 39 zou namelijk, aldus het betoog van den raadsman, ook ander exploiteeren verbieden dan de vier gevallen van exploiteeren, waar volgens art. 2 van hetzelfde besluit vergun ning wordt vereischt, zoo bijv. het exploitee ren van motorrijtuigen tot vervoer van telkens minder dan zes personen, wanneer die mo torrijtuigen geen personenauto's zijn en ook niet tot het vervoer van personen zijn inge richt. Daar nu Par. 47 van de bovenge noemde wet van 29 Nov. 1935 de kroon slechts machtigt tot het in leven roepen van een vergunningsstelsel voor het exploiteeren van dezelfde categorieën van motorrijtuigen (Adv. Ingez. Med.) duinen, zee en enkele weken per jaar ook: ?V€^den- Hoe mooi is dat alles. Be- türt in We We!nee, alleen als we eenigen we het€en andere streek wonen, dan beseffen n2w.waarde van natuurschoon is niet te be is baf misschien in negatieven zin. Als i, .Ti ,ent- dan is er een leegte en die Dssrnm iandere manieren aan te vullen. meriS we tr°tsch zijn op ons Kenne- Chanvinic^11^'tenlanders benijden er ons om. geva! e 15 mt den booze. maar in dit Zandvoort aan zee. Is vrpowü Zandv°oi"t. Zandvoort aan Zee. Het als we „Zandvoort aan Zee" zeggen Agent van politie voor het Gerechtshof. AMSTERDAM, 20 April. Het Gerechtshof, gepresideerd door mr. Joh. M. Jolles, behan delde vandaag de strafzaak tegen een Amster- damschen politie-agent, verdacht van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. De agent deed vroeger dienst bij de motor politie. Op 8 Mei van het vorige jaar reed hij in een file met collega's van het Ajaxterrein op weg naar de garage aan Het Rusland. De agent verliet met zijn motor en zijspan op een gegeven oogenblik de file en reed de zuidzijde van de Raamgracht op. Op den hoek van de Kloveniersburgwal kwam hij in botsing met een motorrijder met duopassagier. De motor rijder kwam onder de motor terecht en werd met een hersenschudding en een contusie van een nier opgenomen. De duopassagier werd aan hoofd en beenen gewond. De motorpoli tie en zijn zijspanpassagier kwamen er zonder noemenswaardig letsel af. Hoewel de politie met motor en zijspan op het punt van de botsing den voorrang had, was de justitie van meening. dat verdachte hoogst roekeloos en onvoorzichtig had gere den, zoodat het ongeluk aan hem te wijten was. De procureur-generaal mr. J. Versteeg requireerde bevestiging van het vonnis der rechtbank: f 200 boete en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van oen jaar. De verdediger mr. J. de Vrieze was van oordeel, dat verdachte geen schuld treft. Hij had op het kruispunt voorrang en de motor rijder heeft daar geen rekening mede ge houden. Na een uitvoerig betoog concludeerde plei ter tot vrijspraak. Arrest 4 Mei. Een tijger aan boord losgebroken. Daarna over boord gesprongen? BATAVIA, 20 April (Aneta/A.N.P.) Hedenmorgen Is hier ter stede bericht ontvangen, dat door het vrachtschip „Buitenzorg" radiotelegrafisch om ge weren was verzocht, daar aan boord een tijger was losgebroken. Het schip bevond zich op dat moment tus schen Belawan en Sabang. De „Deli Courant" verneemt hieromtrent nader, dat de tijger, die uit een kooi was losgebroken, twee leden van het Chineesche machinepersoneel had aangevallen, die zwaargewond werden en kort daarna zijn overleden. Het beest was afkom stig uit Medan en. bestemd voor de Rotter- damsche Diergaarde. Daar zich aan boord van de „Buitenzorg" slechts revolvers bevonden, werd Lho Seumawe aangedaan, waar men om zes uur in den mor gen aankwam, nadat de tijger om half vijf in den morgen was losgebroken. Te Lho Seumawe kwamen militairen en twee bekende tijgerjagers aan boord, die het schip van boven tot onder doorzochten, doch den tijger niet konden vinden. Men meent daar om dat het dier over boord gesprongen is. Zekerheidshalve zijn de militairen tot Sabang aan boord gebleven. Onderwijsvernieuwing en leerplanlierziening. B. en W. van Amsterdam hebben een uitge breide commissie ingesteld voor onderwijsver nieuwing en leerplanherziening voor de scholen voor gewoon lager en voortgezet gewoon lager onderwijs. Deze commissie is door den wethou der voor hel Onderwijs, den heer E. Boekman, geïnstalleerd. Hoogleeraar en lectors benoemd. Is met ingang van 18 September 1939 benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der lette, ren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in het Sanskrit en zijn letterkunde en de Indische oudheidkun de: dr. F. B. J. Kuiper, leeraar aan het Lyceum der Carpentier Alting-stichting te Batavia. Bij Kon. besluit van 18 April 1939 is benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de experimenteele en pro- paedeutische dierkunde, dr. N. Tinbergen, thans hoofdassistent; tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniver siteit te Groningen, om onderwijs te geven in de praehistorie en de Germaansche archaeologie: dr. A. E. van Giffen, thans lector aan deze universiteit: tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de iconographie en de kerkelijke kunst: dr. L. H. Grondijs, te Utrecht; tot lector in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de kristallografie en de mineralogie: dr. P. Terpstra, thans conservator, belast met het geven van onderwijs in evenge- noemde vakken; tot lector in de facutleit der wis- en natuur kunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de propaedeutische schei kunde en de scheikundige technologie: dr. J. M. van der Zanden, thans conservator bij de orga nische scheikunde en lector in de propaedeuti sche scheikunde. als in art. 2 R.A.P. 1939 genoemd en afdee ling 9 dier wet slechts de mogelijkheid opent overtreding strafbaar te stellen van de op die wet gegronde voorschriften, zou art. 39 van het R.A.P. mede handelingen strafbaar stel len, tot welker strafbaarstelling de kroon niet door de wet gemachtigd is. Omtrent dit verweer van den verdediger overwoog de rechtbank, dat toegegeven kan worden, dat genoemd art. 39 louter taalkun dig bezien een enkel, niet vaak voorkomend geval van exploiteeren mede omvat, dat niet valt onder een der in art. 2 van hetzelfde reglement genoemde gevallen. Voorts over woog de rechtbank, dat eveneens kan worden toegegeven, dat, indien inderdaad de strekking van art. 39 zijn zou dat eerste geval mede onder zijn verbod en strafbedreiging te be grijpen. de Kroon in zooverre de machtiging haar in de wet van 29 Nov. 1935, verleend, te buiten zou zijn gegaan. Overwegende echter dat niet mag worden verondersteld, dat de Kroon een zoo ontwijfel bare overschrijding van de haar verleende bevoegdheid zou hebben gewild als gegeven zou zijn, indien zij, gemachtigd om een ver gunningsstelsel voor bepaalde gevallen van exploitatie in het leven te roepen, een anderen vorm van exploitatie, zonder mogelijkheid van vergunning, verbieden zou. Voorts overwoog de rechtbank dat het rechtstechnisch al zeer ongerijmdheid zou zijn, indien in afwijking van het geheele stelsel van het R.A.P. een zoo be langrijke, naast de in de overige voorschriften vervatte regels gestelde, nieuwe vorm in de strafbepaling van art. 39 als het ware verbor gen zou zijn. Overwegende dan ook dat het zeer veel aannemelijker is, dat de Kroon in art. 39 geen andere gevallen heeft willen om vatten dan in art. 2 genoemd en met het ook inderdaad weinig voor de hand liggende ge val, dat door de gebezigde woordkeus mede omvat werd, geen rekening heeft gehouden. Overwegende, dat wanneer van de mogelijke opvattingen van een onder strafbedreiging gesteld verbod, de rui mere volstrekt niets ander vóór zich heeft dan de taalkundige mogelijk heid, terwijl de beperktere door de strekking van het geheel der betref fende regeling ten zeerste waarschijn lijk wordt gemaakt, slechts de be perkte opvatting aanvaard mag wor den, hetgeen niet anders wordt, ja zelfs nog te meer klemt, indien men door aanvaarding van de ruimere op vatting tot onverbindendheid van het geheele verbod zou komen. Overwegende dus, dat aldus opge vat art. 39 van het R.A.P. 1939 slechts verbiedt en strafbaar stelt de in art. 2 van dat reglement vermelde handelingen, indien zonder de daar bedoelde vergunning verricht, en dus alleszins verbindend is te achten. Arbeider tusschen lorrie en licht mast doodgedrukt. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur is op het terrein van de papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen te Renkum een lorrie tot ont sporing gekomen. De 60-jarige arbeider J. van Os werd door het wagentje geraakt en tusschen een lichtmast en de lorrie doodgedrukt. Geen waarschuwingsborden bij militaire versperringen. Van militaire zijde wordt ons gemeld,, dat in de grensgebieden bij verschillende hinder nissen en versperringen geen waarschuwings- posten zijn geplaatst. Mitsdien wordit het publiek, rijdende in die gebieden, aangeraden de noodige voorzichtigheid in acht te nemen. De „Nederland" keert 6 procent uit (onveranderd). Naar wij vernemen zal in de op 25 Mei a.s. te houden algemeene vergadering van aan deelhouders worden voorgesteld, het dividend over 1938 te bepalen op 6 procent (v. j. even eens 6 procent).,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7