IJmuider Courant Hemets verpakte KOFFIE en THEE TJ DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verbrande Schip ^eer Belgische scholieren in ons land. Auto-statistiek. Werkverruiming iillllllillill IlllliiilNIlilllllllllllWIEillllilIlilin^ Ongeluksdag voor de Fransche luchtmacht. JAARCANC No. 147 CC- M-alscbappQ f| V Groo'f HooUlr.al 93. Pr°kk r L 10724- Bureau IJmuider C"°" 5301. P««ir0 31°79L Telefoon eD voor dit blad, AJ'""tó«i»« «M»™»» ta d" „orden ir Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAC 24 APRIL 1939 Abonnementen per week f0.12'/i, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni L-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. Temidden varen '3n der politieke spanningen en ge- dezen tijd is als een vreemde eend """hit de ondergang van het Fransche *JSilp Paris gekomen. Een zonderlinge Oceaansc romanti5che gebeurtenis. De ®iar antiek van de zee is verewakt; mo- "d0 'ïdiniek heeft bereikt dat althans de ml schepen de zee tot in haar uiterste wraveeren kunnen. Voor den machtigen flliner is de lisberg, die onderzeeër-der- QC0311 41 crahlotton Mooi natuur gelukk pen. schepen brandweer_ïnstallaties, al vele grootste gevaar gebleven. Maar v'. hechts zelden veroorzaakt die ram- Wonderlijker wijze is het vuur de gxoote gaan bedreigen en heeft, ondanks 3 .1ivieiollofiflo ral vrral O h°n euzen'vërnield. Het is nog maar luttele „deden dat een gansche reeks branden voorviel. Daar werd toen dier reuzen jaren ÏTESSia» P. C. Hooft het slacht- OoA Jin. noVlOVtOV, fZll geus an net was een dier schepen die vol- zeemans-overtuiging onder een ongeluk- „estemte verkeeren. Het had al vele narig- fie'n beleefd en na den brand die het groo- deeis verwoestte werd het wrak nog twee- „oor brand geteisterd eer de slooper zijn „t kon voltooien. In dienzelfden tijd ging Z „roote Fransche passagiersschip Georges phiiipar in de Rootte Zee in vlammen op. Dat de eenige ramp van die reeks, die vele dichtoffers vergde. De prachtige Fransche m Atiantique volgde spoedig en aan een gade in New York werd ook een Engelsch of Duitsch Oceaanschip door het vuur vernield Het was een vreemde reeks en men trachtte vergeefs er een verklaring voor te vinden. Bij- eeloovige zeelui schudden het hoofd. Achter dochtige lieden met een voorliefde voor detec tive-verhalen speurden een internationale samenzwering, zonder erbij te zeggen dat die dan eigenlijk veeleer tegen assuradeurs dan te^en reeders gericht moest zijn, want al die schepen waren zwaar verzekerd. Nuchtere technici ontdekten dat een bepaalde lakverf. veelvuldig toegepast, door haar bijzondere brandbaarheid het gevaar zeer verhoogde. Die zou dan wel de oorzaak zijn. Maar overtuigend klonk het niet en een bewijs werd nooit ge leverd. Nu is de Paris aan de kade te Le Havre in vlammen opgegaan en zelfs tijdens den brand gekapseisd. Het gebeurde onder vreemde om standigheden: een paar dagen tevoren immers was de Compagnie Transatlantique gewaar schuwd dat een aanslag op een barer schepen dreigde. Zij had de bewaking versterkt, maar voornamelijk die van haar Oceaanreus Nor mandie. Men verwachtte geen wandaden tegen de veel kleinere Champlain en evenmin tegen de Paris, een machtig schip van 34000 ton maar al achttien jaar oud. Toch brak daarin 's nachts de brand uit, in de gesloten bakkerij, en verrichtte snel zijn vernielend werk. In een tijd van spanning en achterdocht moet zulk een gebeurtenis wel bijzondere op winding wekken. De Paris was alweer ouder- wetsch geworden vergeleken bij zulke reuzen als de Queen Mary en de Normandie en zij had niet veel dienstjaren meer voor den boeg. maar zij was „een bijzonder schip", zoowel in bouw als in inrichting en genoot sinds lang voorkeur bij vele Oceaan reizigers van allerlei nationaliteit. Zoodat het verlies toch wel een slag voor de Compagnie Transatlantique is. Juist omdat het volgt op den ondergang van andere groote Fransche schepen is het ook een nadeel voor het Fran sche passagiersvervoer over den Oceaan, dat moet concurreeren met schepen van vele an dere landen. De minister voor de „marine marchande" - de koopvaardij Chappedelaine is zelf meteen naar Le Havre gereisd en een streng onderzoek is ingesteld. Het begon in groote opwinding; de na twee dagen ingetreden stilte schijnt aan te duiden, dat men voor lopig geen spoor van de daders heeft kun nen ontdekken. Toch moeten er ditmaal da ders geweest zijn. Hoe is anders die waar schuwing omtrent een komenden aanslag te verklaren? Ook waren er kunstschatten aan boord, bestemd voor de wereldtentoonstelling ie New-York, die gelukkig gered zijn. Men denkt onwillekeurig aan den gek Matuschka, den Oostenrijker die treinen liet ontsporen. °u een dergelijk individu groote schepen belagen?" Op het oogenblik ziet het er naar uit of oorzaak van dezen grooten scheeps wand weer een raadsel zal blijven. R. P. erieÏÏL!?"!!0 ^aren brenSt een groep van een hwnüi en Bel§ische scholieren weder gen EïïEoX11 i?ns land wederkeerig p!e- tetrritt-fn e schoolgroepen naar België drie SL"7 et? ZatercJagmiddag tegen half station f?» aan bet Hollandsche Spoor- aation te 's-Gravenhage aan. Zeven liberalen in Zuid-Holland. Wijziging in den uitslag der Staten- verkiezingen. fairLrf fouilleerde uitslagen van de kies- de h on friet l provincie Zuid-Holland door. worden ÏSn uJreaux ziïn vastgesteld, kan Si in ripege eld dat de Liberale Staats- atels tal ta^en"™016 nl0t zes doch zeven teSs. tati"Jteïoiuttonaire Partij krijgt 13 (Volgens een statistiek waren per 1 Januari op de geheele wereld bijna 43 mïllioen autos in gebruik). Drieënveertig millioen autos Draaien op ons tranendal, Drieënveertig millioen autos, Dat is geen gering getal. Wat een olie en benzine, Wat een stuurlui aan den wal, Wat een macht van de machine, Wat een bron van ongeval. Drieënveertig millioen autos, Naar de statistiek vermeldt, Drieënveertig millioen autos, Zeer zorgvuldig uitgeteld; Wat een koor van klaxonklanken, Wat een tempo, steeds versneld, Wat een groötsch volume stanken, Wat een som belastinggeld. Drieënveertig millioen autos Snorren in het snelverkeer, Drieënveertig millioen autos, Als een machtig rollend heir; Wat een onrust langs de wegen, Wat een dreun in d' atmosfeer, Wat een technisch grootsche zege, En het wordt nog wel veel meer. Amerikaaiische meeiiing over de Duitsche vragenlijst. „Een manoeuvre". De vragenlijst, welke Duitschland heeft overhandigd aan de nabuur- staten, waarin gevraagd wordt of zij zich door Duitschland bedreigd voe len, wordt in Amerikaansche offi- cieele kringen beschouwd als een manoeuvre. Men beschouwt de ondervraagde landen als menschen die bedreigd worden met een re volver en wie men vraagt of zij zich in ge vaar voelen. Bij voorbaat toont men zich der halve reeds gereserveerd over de antwoorden. Wat ook het antwoord van Hitler zal zijn, de openbare meening in de Vereenigde Staten zal de pogingen der democratie blijven steu nen en men haalt hiervoor de woorden van senator Borah in de commissie voor buiten- landsche zaken aan, welke hij heeft gespro ken tijdens de behandeling van de neutrali- teitswet: de Vereenigde Staten zijn niet neu traal meer, want de geest van het land ver zet zich tegen de totalitaire mogendheden. Het ministerie van financiën heeft besloten de toepassing van het besluit van den presi dent tot het heffen van extra-rechten op Duitsche goederen, welke 23 April in werking moet -treden, niet uit te stellen. Aan het groote défilé, dat te Sevilla voor generaal Franco werd gehouden, werd ook deelgenomen door Marokkaansche troepen. zal bestudeerd worden. Stichting op instigatie van Prins Bernhard opgericht. Op instigatie van Prins Bernhard heeft dr. J. Eijkman, directeur der Amsterdamsche Maatschappij voor Jongemannen (A. M. V. J.) te Amsterdam, een groep gevormd van ver tegenwoordigers uit het Nederlandsche be drijfsleven, die zich bezig zal houden met de bestudeering van plannen voor de verruiming van de werkgelegenheid hier te lande, alsook met de voorbereiding van en de medewerking bij de uitvoering dezer plannen in overeen stemming met den gedachtengang, aangeduid in de memorie van toelichting op het wets ontwerp tot verhooging van het 7e hoofdstuk B. der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1939 f verhooging crediet voor werkverrui ming). Het ligt hierbij in de bedoeling, speciaal aandacht te wijden aan projecten, welke be oogen de industrieele outillage van Neder land te verbeteren en aldus blijvend de wel vaart van ons land zullen bevorderen. Na gepleegd overleg met de regeering zal voor genoemd doel een stichting in het leven worden geroepen, welke den naam „Studie fonds voor werkverruiming" zal dragen. Het bestuur der stichting zal als volgt zijn samengesteld: mr. D. Crena de Iongh, voor zitter; ir. W. H. van Leeuwen, vice-voorzitter; J. P. J. Asselbergs; mr. J. W. Beyen; mr. S. G. Binnerts, secretaris; Gottfr. H. Crone; ir: M. H. Damme; J. W. Dekker; mr. D. A. Delprat; W. Drees; dr. J. Eijkman; dr. F. H. Fentener van Vlissingen; Joan Gelderman; ir. F. H. E. Gul je, ir. A. H. ïngen Housz; B. H. M. Lips; mr. K. P. van der Manaele; W. H. de Monchy; Ir. P. F. S. Otten; A. Pierson; mr. dr. L. F. H. Regout en P. J., Spoorenberg. Het contact met de stichting zal van de zijde van de regeering onderhouden worden door den directeur-generaal van Handel en Nijverheid, dr H. M. Hirschfeld. Als directeur der stichting zal optreden dr. ir. B. Boelger. Het kantoor van den directeur zal gevestigd zijn te 's-Gravenhage, Bezui- denhóut 41. Aangehouden Belgische visch- kotters vrijgelaten. De drie onder Katwijk aan Zee aangehou den Belgische vischkotters, die binnen de ter ritoriale wateren de garnalenvangst uit oefenden en naar Scheveningen waren ge bracht en de Belgische garnalenvisscher O 78 afkomstig uit Ostende, die door de torpedo boot 7 naar Hoek van Holland was opge bracht zijn. nadat de cautie van 300 gulden per schip-en zestig gulden ter vergoeding van eventueel aan den vischstand aangerichte schade zijn betaald, vrijgegeven. KWALITEIT KENMERKT VRAAGT UWEN LEVERANCIER (Adv. ingez. Me ij Nieuwe incidenten aan de Hongaarsch-SIowaaksclie grens. Hongaren zouden het dorp Blatne Reviste hebben bezet. Volgens uit Presov in Slowakije ontvangen berichten wordt, naar Havas meldt, de toe stand aan de Hongaarsch-Slowaaksche oost grens weer meer gespannen. Zoo wordt bij voorbeeld gemeld dat Hongaarsehe troepen Zaterdagmiddag de gemeente Blatne Reviste bezet hebben, die in de neutrale zone ligt, welke was ingesteld in het Slowaaksch-Hon- gaarsche pact. Vervolgens rukten zij op tot heuvel 114, op 1500 meter van de grens, die vastgesteld werd bij de laatste onderhande lingen. De Hongaren maakten gebruik van granaten en vernielden den kerktoren van Blatne Reviste. Volgens berichten uit dezelfde bron hebben de Hongaren met een mitrail leur aanvallen gedaan op Slowaaksche troe pen in het dorp Baliany; zij werden echter terug geslagen. Tenslotte maken oncontro leerbare geruchten melding van een schrij ven dat ontvangen zou zijn door den com mandant der Slowaaksche troepen in Presov, afkomstig zou zijn van de Hongaarsehe troe pen en dat de Slowaken zou bedreigen met een strafexpeditie in geval van nieuwe grens- schendingen van hun kant. Uit Boedapest wordt inmiddels vernomen dat een commissie gevormd is welke overeen komstig het in Boedapest gesloten accoord de nieuwe grens zal afbakenen tusschèn Honga rije en Slowakije. De commissie zal onverwijld haar werkzaamheden aanvangen: Zwitserland en de Scandinavische landen antwoorden op de Duitsche vragen. Het Zwitsersche Telegraafagentschap meldt, dat op twee vragen, welke de Duitsche regee ring in verband met de boodschap van Roose velt aan de Zwitsersche regeering heeft ge steld, de Bondsraad het volgende geantwoord heeft: 1. De Bondsraad wist niet van het voor nemen van president Roosevelt een vredes oproep te richten tot de regeeringen van Duitschland en Italië. 2. De Bondsraad vertrouwt op de eerbiedi ging van de door de eigen weermacht van het eedgenootschap verdedigdt neutraliteit, welke door Duitschland en de overige nabuurstaten nadrukkelijk is erkend. Uint Stockholm wordt gemeld, dat de Duit sche gezant den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken mondeling heeft ge vraagd of Zweden zich bereigd achtte, waarop Sandler ontkennend heeft geantwoord. „Dagens Nyheter" stelt vast, dat de Duit sche stap en het antwoord van Zweden niet, zooals in het geval van Amsterdam en Bern, een officieel karakter dragen. Het conserva tieve orgaan merkt op, dat Sandler geen ander antwoord kon geven, daar Zweden meent, dat alle mogendheden zijn besluit een loyale neu traliteit in acht te nemen, ernstig opnemen. Het orgaan van den Deenschen minister van buitenlandsche zaken „Politiken" stelt in verband met het telegram van Roosevelt vast dat Denemarken zich niet door Duitschland bedreigd voelt. De Finsche regeering heeft op de vragen geantwoord, dat Finland zich niet door Duitschland bedreigd acht en dat het de bood schap van Roosevelt voor de publicatie niet kende. De regeering van Litauen heeft in haar ant woord verwezen naar de overeenkomst van den afstand van Memel, waarbij Duitschland heeft verklaard nooit geweld te zullen aan wenden tegen Litauen. VERDRONKEN. Zaterdagavond om elf uur is de 69-jarige tooneeltimmerman. A. J. de Jong, door tot nu toe onbekende oorzaak in het Schuitendiep te Groningen - geraakt en verdronken. Luxemburg honderd jaar onafhankelijk. Het Groot-Hertogdom Luxemburg heeft Zaterdag zijn honderdjarige on afhankelijkheid gevierd met een plechtige bijeenkomst in de Kamer van Afgevaardigden, waarin de Groot- Hertogin, Charlotte, een redevoering heeft uitgesproken. De Groot-Hertogin zeide, dat het Groot- Hertogdom het bewijs van zijn persoonlijke vitaliteit en van zijn recht op een onafhan kelijk voortbestaan heeft geleverd, waarna zij vervolgde „In deze gelukkige ontwikkeling van de welvaart des lands hebben wij een schuld van dankbaarheid op ons geladen, waarvan wij ons vandaag moeten kwijten en wel jegens de na gedachtenis der koningen groot-her togen van het huis Oranje-Nassau, jegens mijn verheven grootvader, mijn geliefden vader, mijn beminde zuster, wien het allen ter harte is ge gaan, de rechten van het land te be waren en zijn vooruitgang met alle te hunner beschikking staande midde len te bevorderen". Na herinnerd te hebben aan de bescher ming, welke het Groot-Hertogdom van de zij de der mogendheden, welke garant staan voor zijn onafhankelijkheid, vernieuwde de Groot- Hertogin haar eed om haar leven te wijden aan het waarborgen van de onafhankelijk heid en van de instellingen des lands. Zij ver klaarde zich te zullen laten leiden door de be ginselen van de Grondwet en door de voor beelden van haar voorgangers en dat op haar beurt „elle maintiendrait". De Groot-Hertogin besloot haar rede aldus: „Sterk in de vaderlandslievende eenheid, en in den onverzettelijken wil van al zijn kin deren, zal Luxemburg, met God's hulp nooit verloren gaan". De Groot-Hertogin droeg overdwars het groote lint der orde van Oranje-Nassau. Zij was vergezeld van prins Felix en van den kroonprins, Groot-Hertog Jean, die eveneens behalve het lint van den eikenhouten kroon, het groote lint droegen der orde van Oranje- Nassau. Parade in de* hoofdstad. De feestelijkheden werden Zondag ingezet met een parade in de hoofdstad. De groot-hertogin, prins Felix en prins Jan werden bij hun aankomst verwelkomd door minister-president Dupong en door den com mandant van het vrijwillgerskorps, majoor Speller. De groothertogin en de beide prinsen schreden langs het font der troepen en namen vervolgens plaats op een tribune. In een toe spraak wees majoor Speller op de beteekenis van de viering van het eeuwfeest. De groot hertogin en de prinsen sloegen vervolgens het défilé van de soldaten en de gendarmes van het groothertogdom gade. Onder groote toe juichingen van het publiek trokken zij zich daarop terug. Om elf uur werd in de kathedraal van Luxemburg een plechtig Te Deum gezongen waarbij o.a. het diplomatieke korps en de leden der regeeilng aanwezig waren. Des middags werd een bijeenkomst gehouden in de feestzaal van het gemeentehuis. Hier waren aanwezig de groothertogin, prins Felix, erfhertog Jan, diplomaten en al degenen, die een belangrijke rol spelen in het openbare leven van het groothertogdom. Staatsminister Dupong hield een redevoering in het Fransch fen het Luxemburgsch, waarin hij met name zeide: ,,Het past den kleinen en den nederigen niet zich op den voorgrond te plaatsen. Indien wij toch van de zeldzame ge legenheid der herdenking van de wederge boorte van onze onafhankelijkheid gebruik maken om tegenover de wereld onze beteeke nis en ons vrije en autonome nationale leven in het licht te stellen, is het omdat deze nie mand aanstoot geven. Ons territoriaal en stra tegisch belang behoort aan de geschiedenis en wij vragen niemand iets. REX THEATER DE BURCHT DER STILTE een film voor sterke zenuwen 1 (Adv. ingez. Med.) Zonder ons te willen beroemen op groote daden van een groot verleden, verheugt het mij er aan te herinneren, dat koninginnen, koningen en keizers van Luxemburgsch ras hebben gezeteld op de tronen der grootste rijken van de Middeleeuwen. De heroiek van Jan van Luxemburg, den blinden koning, die zich te Récy uit trouw aan het gegeven woord heeft laten dooden, heeft steeds den naam van Luxemburg om geven met een aureool van roem. In de wissel valligheden van zijn geschiedenies was het Luxemburgsche volk moedig, wanneer gestre den moest worden en getrouw aan zijn vorst. Getrouw aan zijn lit heeft het in den loop van vroegere eeuwen zijn inspanningen gericht op vreedzame veroveringen bij den vooruitgang op elk gebied. Het is aan u vast te stellen, of onze aldus opgevatte onafhankelijkheid het bewijs van haar levenskracht heeft geleverd." De plechtigheden werden besloten met een receptie in het groot-hertogelijk paleis ter eere van de leden van het diplomatieke corps, gevolgd door een bal in de zalen van het ge meentehuis. Twintig dooden bij verschillende ongelukken. Voor de Fransche luchtmacht was het Zaterdag een ware ongeluksdag. Er deden zich verscheidene ongeluk ken voor, waarbij in totaal twintig personen om het leven zijn gekomen. Bij Saint Symphorien botsten bij het dalen twee bombardementstoestel len tegen elkaar. De vliegtuigen vlo gen in brand en negen inzittenden kwamen in de vlammen om. Bij het plaatsje Tille, op 500 Meter afstand van het vliegveld Beauvais gelegen, stortte een bombardements toestel omlaag. Vijf inzittenden von den den dood. Een derde ernstig ongeliuk ge schiedde in Fransch Marokko nabij Oudjda, waar eveneens een militair toestel neerstortte. Dit ongeluk eischte zes dooden. Steun aan kustvisschers. Als zij schade lijden door het vangen van minder puf. In een nota, naar aanleiding van het voor- loopig verslag op het ontwerp van wet tot goedkeuring van het op 23 Maart 1937 te Lon den gesloten verdrag nopens het vaststellen van een maaswijdte van vischnetten en van minimum-maten op sommige vischsoorten, zeggen de ministers van economische zaken, van buitenlandsche zaken en van justitie, dat de vraag of en in hoeverre tot tegemoet koming aan hen, die thans uit den aanvoer van puf inkomsten verkrijgen, aanleiding be sbaat, uiteindelijk eerst beslist kan worden, zoodra hier te lande tot invoering van een pufaanvoerverbod wordt overgegaan. Opge merkt zij, dat het tijdstip der invoering ook na bekrachtiging van het verdrag nog niet vaststaat. Onder dit voorbehoud is de minister van economische zaken bereid, te overwegen of de steunverleening aan de kleine zeevisschers, zooals deze thans in de crisis-steunbeschïk- king 1936 (kleine zeevisseherijis neergelegd, ten tijde van invoering van een puf verbod geacht kan worden nog aan het gestelde doel te beantwoorden hetgeen bij de huidige verhoudingen inderdaad het geval zou zijn zoo noodig zal de minister niet nalaten deze steunverleening voor een bepaalden tijd te verhoogen. Verwacht mag worden, dat de kleine-trawlvisschers (kustvisschers) op deze wijze tevens gedurende den overgangstijd, tot dat het bedrijf geacht kan worden profijt te trekken van den verbeterden vischstand, welke het te verwachten gevolg zal zijn van het sparen der jonge, niet marktwaardige visch, een voldoende compensatie voor hun gederfde pufopbrengst kunnen verkrijgen. Volledigheidshalve zij hier nog aan toege voegd. dat soortgelijke gedragslijn niet in de bedoeling ligt ten aanzien van de groote trawlvisscherij, welke uit hoofde van de crisis-steunbeschikking 1936 (zeevisseherij) steun geniet. Indien de pogingen, om de uit een pufaan voerverbod voor andere categorieën voort vloeiende nadeelen zooveel mogelijk te be perken, ten opzichte van de eendenhouderij reeds resultaat hebben opgeleverd, ten op zichte van de vischmeelindustrie, welke, zoo dra het fileeren van visch toeneemt en de aanvoer van niet voor menschelijk gebruik geschikte visch zich uitbreidt, een gedeelte lijke compensatie voor het gemis van puf zal vinden, zal de mogelijkheid van verdere be perking der nadieelige gevolgen uiteraard in veel sterkere mate afhankelijk moeten zijn van het inzicht en de plannen der betrokken ondernemers zelf. In verband hiermede moet thans worden volstaan met de verklaring, dat de minister van economische zaken bereid is eventueele, uit bedoelde plannen voortsprui tende voorstellen, welke b.v. gericht zouden kunnen zijn op een concentratie der bestaan de industrieën en aanwending van een ge deelte der capaciteit voor andere doeleinden, in overweging te nemen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1