IJmuider Courant 630 millioen pond voor defensie. DAGBLAD VOOR V ELS EN. IJMIJIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN In de Groote Familie. Veelsoortigheid. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF Mislukte overval in Postkantoor. Budget, dat 20 maal zoo groot is als dat van 1853 Marine-vliegtuig neergestort. ^ABfiANC No. 149 Coaran" Droi ,k kerij V Groote Maatschappij ,D eo Mgem. Houi9iraai 93. Te| 10724. Bureau IJraoidei B*u*a0' aneaterluao 42, IJmuiden, Roalgiro 310791. Alle 'nirf— d" bl"d' -rk:^ opgenomen to d. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBEK'I PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 26 APRIL 1939 Abonnementen per week f0.t2'/j, pet maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.35, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingeD dubbel® prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regel# f 0.25, elke regel meer fO.10. familie der Europeesche staten, v ^j-stc en meest-ruziemakende groep die onrus n „roav ppt»s het zeldzame beleeft weer eei» het zeldzame °,4"ht'van enkele rustige dagen. Wat men ""hmt de practische waarde van presi- "VLsevelt's brief betoogen moge, dit t hit Europa zeer zeker bezorgd. Eenige ran rust en bezimiing na eenige dagen »1 En in die rustige dagen hebben ipt it- een paar lieve kleine idylles in de +1 afgespeeld. Natuurlijk bij de klein- die ook bier de befsten zijn. burg heeft zijn honderdjarige onaf- wliikheid gevierd, geweldig nationaal en ïewust gedaan en zijn martiale leger- ht van driehonderd man voor zijn groot- !!Lin laten deflleeren. Alle vlaggen heb- Swapperd, het was een heerlijke verjaar- °en de heele Familie heeft er zich een file braver bij gevoeld dan zij is. Want zij ft Luxemburg dan toch maar een eeuw Tl laten voortbestaan; het is dan toch niet kwaad in Europa als ze vaak beweren. Haast even trotsch kan de Familie op Tiechtenstein zijn. Telt Luxemburg nog even veel inwoners als Den Haag, het vorstendom liechtenstein brengt het niet verder dan he* bevolkingstotaal van Hillegom. En het is maar 160 K.M.2 groot. Bovendien ligt het op een verschrikkelijk-strategisch punt. En toch t het nu al sinds den slag bij Sadowa, in 1866 op zijn onafhankelijkheid prat. Al dien tijd'had het maar één soldaat' Andreas Kle" ber Hij droeg een prachtige uniform, met een Qbel en een geweer en képi-met-pluim. Bij Sadowa had-ie zelf meegevochten. Nu is hij gestorven, 95 jaar oud. De vlaggen hangen halfstok in Vaduz en de vorst, prins Frans jczef - dat klinkt toch nog altijd in Europa, Frans Jozef! - is uit het buitenland terug gekeerd om de begrafenis van zijn hoogbe jaarde leger by te wonen. Ik weet niet of Adolf Hitler ook aan Luxem burg en Liechtenstein gevraagd heeft „of zij zich bedreigd gevoelen". Zij werden wel in het lijstje van 31 staten, voorkomend in presi dent Roosevelt's brief, genoemd. Als Hitier het hun gevraagd heeft zullen zij wel „Neen" geantwoord hebben. Want groothertogin Charlotte heeft haar driehonderd soldaten en Frans Jozef heeft de onafhankelijkheid van zijn land met rustige zekerheid kunnen be waren toen Andreas allang over den militai ren leeftijd was. Tientallen jaren lang zelfs. Dus zonder Andreas zal het ook wel gaan. De Familie toont zich in deze dingen van haar onschuldigste, lieftalligste, vredelievend- sté zijde. Maar voor het overige gapen alom de vuurmonden, liggen de lonten gereed, wa ken de soldaten bij de grenzen. En nu zouden wij allen niets liever beleven dan een beves tiging van de idylles van Luxemburg en Liechtenstein. Die enkele dagen van politieke rust, waarin de diplomaten kennelijk zwaar aan het debatteeren zijn geweest, hebben Europa's doodgewonen burgers en boeren al weer eenige hoop verleend. Zij hebben met genoegen de vele brieven aan Hitier gelezen, waarin allerlei leden der Familie hem op ver schillende gronden verzekerden, zich niet bedreigd te voelen ondanks al die maat regelen ter bescherming van hun grenzen en de rustwekkende suggestie van Hitler's ontbijt-brieven op zich laten inwerken. Men moet de waarde van suggestie vooral niet onderschatten en begrijpen hoeveel heilzamer zij is in dezen vorm dan in dis andere: die van den man-op-het-achterbalcon die zegt dat d'r vast oorlog komt. Als reeksen regee ringen berichten dat zij zich onbedreigd voe len, waar blijft dan de man op het achter- balcon met z'n sombere gepraat? Trouwens: wie is die man eigenlijk? Wat weten wij van hem? Hij heeft zeker last van zijn lever. Sir Neville Henderson, de Britsche ambas sadeur, en Monsieur Robert Coulondre, de Fransche ambassadeur, zijn op hun posten te Berlijn teruggekeerd. Dat bemoedigt alle menschen ook. Als die twee diplomaten nu eindelijk „hun rapporten hebben uitgebracht" - Henderson heeft er nog een genoegelijk vacantie'tje aan vastgeknoopt en weer aan bun werk zijn gegaan beteekent dat in elk geval, dat er weer onderhandeld wordt. Een gerucht dat in Londen loopt beweert zelfs, dat Hitler vredelievende voorstellen zou hebben gedaan en dat toen Henderson meteen in den rein is gestapt. Zou het waar wezen? Het ban. Wij hopen het allemaal. Ook heeft Cham berlain Winston Churchill niet in zijn kabinet d en wij weten vanouds dat het krijgs- >ed het hevigst bruist in de weivoor- fine aderen van Winston, waarin ook het ™ke-, het journalisten- en zelfs het schil- ersbloed zich doen gelden. Geen Winston noodig? Men bewondert in Engeland zijn genialiteit maar houdt niet erg van hem. Te stormachtig. Als Hitier wist hoeveel hoopvoller wij alle- aal zijn rede tegemoetzien dan wij dat twee fcpff11 ^eden deden, zou het hem allicht fitten. Hij zou misschien tot Goebbels en oenng zeggen: „ik wou dat ik ze nou toch maal eens een plezier kon doen. Al die taf®1"" hoeveel zijn het er precies, zoo'n'JloL-e kunnen doen moet toch voor nine 5ïhJ?fen ,man wel een heele voldoe- ffiaar wk c*}amberlain, die geen dictator tenmindv, 00een machtig man is, toont dat chen?. Weet het nog: na Mün- mie wbben.allemaal weer hoop op de Fa- ie' Moge ZU ons niet teleurstellen. R. P. (Volgens een beschouwing die ik las, bestaan er meer dan 10.000 soorten van madeliefjes) Hadt u ooit zoo'n verscheidenheid verwacht? Daar sta ik toch wel even van te kijken, 't Verblijdt me, dat 'k op 't punt van het geslacht, Dier bloempjes zoo mijn kennis kan verrijken. Tienduizend soorten is geen kleinigheid, Er valt toch wat te doen voor biologen. Ik denk zoo, voor je z' alle onderscheidt, Behoef je een paar deksels goede oogen. En elke leek, dien men het vragen zou, Dat durf ik u wel geven op een briefje, Zegt onverschillig, wat mij aangaat, nou Een madeliefje is een madeliefje Een bloemetje, dat ik waardeeren kan, Zoowel in massa tusschen 't gras ontloken, Als individueel in 't knoopsgat van Mijn nieuwe lichte voorjaarspak gestoken. En of het dan als specimen van 't soort, Naar blijkt bij hooggeleerd determineeren, Tot deze of gene variatie hoort, Wil ik, als niet ter zake, wel negeeren. Met allen eerbied voor de wetenschap, Zou 'k dit principe alomvattend wensehen. Er zijn ter wereld, en ik neem het krap, Ook zeker wel tienduizend soorten menschen. Want waar men hem dan ook op aarde vindt, Of hij van gene soort is of van deze, Welk rasverschil hem ook aan groepen bindt, Een mensch dat is een mensch, zoo moet het wezen. P. GASUS. De Engelsche begrooting NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telèf. 3421 (Adv. Ingez. Med.) Vijftienjarige jongen belette dief het ontsnappen. Dinsdagmiddag omstreeks één uur heeft in het postkantoor aan de Adëlbrèchtskade te Rotter dam een man getracht een bedrag van ruim f 3000 te roóven. Toen de kruidenier N. P. K., wonende aan den Nieuwen Binnenweg te Rot terdam, een giro-storting wilde verrichten en daartoe een bedrag van f 3600, waarvan f 3100 in bankbiljetten, aan een loket wilde uittellen, greep plotseling een man, die achter den heer K. stond, het bundeltje bankbiljetten en rende er mee naar de deur. Hij liep echter naar de toegangsdeur, die aan de binnenzijde geen knop heeft en dus moeilijk geopend kan worden. De 15-jarige zoon van den winkelier, die het geval zag gebeuren, behield zijn tegenwoordigheid van geest, ging door de andere deur naar buiten en hield de toegangs deur stevig dicht. Daardoor zat de dief gevangen en kon hij gegrepen worden, hij werd naar het politiebureau gebracht. Explosie te Hengelo aan gas te wijten Sterke gaslucht waargenomen. Omtrent de ontploffing in de villa van de weduwe Santman aan den Wolterswég te Hen gelo kan nog gemeld worden, dat men uit het feit, dat eenige om wonenden even voor de explosie een sterke gaslucht hebben waargenomen en de centrale verwarming bij het voorloopig ingestelde on derzoek nog intact bleek, afleidt, dat als meest waarschijnlijke oorzaak van de vernieling aan een gas ontploffing moet worden ge dacht. De Engelsche begrooting voor het jaar 1939/1940, die gisteren door den kanselier van de Schatkist, Sir John Simon, bij het Lagerhuis is ingediend, wijst voor defensie het enorme bedrag van 630 millioen pond sterling aan. De grondslag van de Inkomstenbelasting zal niet worden verhoogd. Wel kondigde Simon een verhooging der opcenten met 5 pCt. op de inkomens lot 8000 p. st. en met 10 pCt. op de inkomens boven 8000 p. st. aan. Een der inzittenden zwaar gewond. Dinsdagmiddag te ruim een uur zagen ver- ;chillende personen in de omgeving van Schel- lingwoude en Burgerdam, hoe een watervlieg tuig ten noorden van Durgerdam, in de buurt van den Ouddammerdijk, snel omlaag schoot, zoodat weldra gealarmeerd werd, dat een ma rine-vliegtuig was neergestort. Het toestel bleek een marineverkenner te zijn, afkomstig van De Mok. Het was kort te voren van het marine-vliegkamp Schellingwoude op gestegen om naar de De Mok terug te keeren. Het kwam ongeveer duizend meter beoosten den dijk van Uitdam in het water terecht. Het water is daar gelukkig slechts twee meter diep, zoodat eenige personen, die het ongeluk zagen gebeuren en terstond met booten bij de onge lukkige machine kwamen, de beide inzittenden vrij spoedig konden bevrijden. De bestuurder, de officier-vlieger W. de Groot, bleek na een voorloopig medisch onderzoek slechts licht gewond te zijn. De tweede inzitten de, de korporaal vliegtuigmaker E. J. ten Bosch, was zwaar gewond. Hij bleek beide beenen te hebben gebroken. Alen moest het slachtoffer uitzagen, ten einde hem uit het toestel te kunnen bevrijden. Bovendien"had hij een hersenschudding opge- loopen, evenals de officier-vlieger De Groot. De beide gewonden zijn naar het Burgerzie kenhuis te Amsterdam vervoerd en daar ter ver pleging opgenomen. Een Amsterdamsche politieboot heeft met een motorbarkas van de marine het vernielde toe stel naar de haven van Uitdam gesleept. Voor de Lagerhuiszitting van Dins dag bestond buitengewoon veel be langstelling. Simon, die om kwart vóór vieren het woord nam, begon met te zeggen, dat de begrooting, welke hij thans indient, twintigmaal zoo groot is als die van Gladstone in 1853. Het totaal der ontvangsten wordt geraamd op 942.600.000 pond, dat der uitgaven op 942.444.000 pond, hetgeen een begrootingsoverschot oplevert van 156.000 pond. Het oorspronkelijke cijfer van 580 millioen pond voor de defensie is ge stegen tot circa 630 millioen en dit bedrag zou zelfs nog hooger kunnen worden. De inkomsten over het afgeloopen jaar wa ren geraamd op 944 millioen pond, doch zij hadden 17% millioen minder bedragen, het geen in elk geval nog bijna 55 millioen meer is dan het voorgaande jaar. Gezien de schok ken en de onzekerheid tengevolge van den internationalen toestand was deze daling in de geraamde inkomsten geen verrassing. Het totaal voor de defensie-uitgaven der verschillende categorieën -bedroeg verleden jaar 400 millioen, vergeleken met 265% mil lioen'in het daaraan voorafgaande jaar. Het totaal der ontvangsten van deze begrooting wordt geraamd op 942.600.000 pond. Dit geeft een ge raamd overschot van 156.000 pond. De uitgaven sluiten een bedrag van 247.738.000 pond voor de verdediging in. Deze gelden worden gedekt door ontvangsten. Bij dat bedrag zijn niet inbegrepen onge veer 342% millioen pond, waarvoor de regee ring machtiging heeft een leening aan te gaan. Indien dit laatste bedrag geheel zou worden uitgegeven in het financieele jaar, dat op 1 April is begonnen, zouden de uitgaven het enorme bedrag van 1285 millioen pond be reiken. De openbare financiën worden, aldus merkte Sir John Simon, in het verloop van zijn rede nog op, op het oogenblik geheel beheerscht door de uitgaven voor de landsverdediging. Uit de inkomsten werden het afgeloopen jaar de uitgaven voor de landsverdediging ge dekt tot een bedrag van 254% millioen en uit leeningen tot een bedrag van 128 millioen, een totaal derhalve van 382l/i millioen. Tengevolge van de vorming van levens- middelenvoorraden en de luchtbeschermings in het park Velserbeek te Velsen is een perk in bloei staande blauwe en witte hyacinten te bewonderen, dat in zijn geheel het wapen der gemeente uitbeeldt maatregelen waren de defensie-uitgaven in het afgeloopen jaar op 400 millioen gebracht. Simon deelde voorts mede, dat 20 millioen was besteed voor de aflossing van de natio nale schuld, het egalisatiefonds voor de wis selkoersen bleef een batig saldo vertoonen. De totale uitgaven, die door de inkomsten moeten worden gedekt, bedragen, naar Simon verklaarde, 922' millioen gulden, waarbij nog gevoegd moet worden de extra-uitgaven voor de defensie, die de minister als een hoogst ernstige en belangrijke kwestie en als het kar dinale punt van de tegenwoordige begrootin; kenmerkte Het totaal der geraamde uitgaven voor de luchtbescherming is 42 mil lioen, waarvan 37 millioen zal worden geleend. De uitgaven voor de voorraadsdiensten (supply services), waarbij inbegrepen de ra mingen voor het leger, de vloot, de lucht macht en de burgerlijke verdediging, worden geraamd op 675 millioen pond. Het totaal der inkomsten op de bestaande belastingbasis wordt op 918 millioen geraamd. Met betrekking tot de uitgaven voor de defensie zeide Simon nog, dat 223 millioen be schikbaar was, om de defensie-uitgaven van dit jaar te dekken, vergeleken met een oor spronkelijke raming van 230 millioen, doch het oorspronkelijke cijfer van 580 millioen voor de defensie over dit jaar 350 uit lee ningen en 230 uit de inkomsten was geste gen tót omstreeks 630 millioen voor de defensie in alle on derde elen en het zou nog meer kun nen worden. Aldus tezamen, vervolgde Simon, zul len de belastingbetalers 942 millioen pond moeten opbrengen, terwijl 380 millioen pond uit leeningen moeten worden gevonden. De regeering heeft besloten, niet over te gaan tot een verhooging van den grondslag van de inkomstenbe lasting. Deze laatste mededeeling, dat de inkomsten belasting niet zou worden verhoogd, verwekte luide toejuichingen bij de Lagerhuisleden, maar het applaus verstomde, toftl de minister mededeelde, dat de autobelasting met ingang van 1 Januari j.l. met tien shilling tot shilling per P.K. was verhoogd. Verder deelde de minister mede, dat de ver makelijkheidsbelasting zal worden verlaagd, maar dat de belasting op films zal worden verhoogd. De belasting op Britsche films zal 4Vo pence per vierkanten voet bedragen, ter wijl het invoerrecht op buitenlandsche films wordt verhoogd tot 9 pence per vierkanten voet De surtaxe op de inkomstenbelas ting zal worden verhoogd met 5 pro cent voor inkomens tot 8000 pond en met 10 procent voor inkomens hooger dan 8000. Van heden af zal de tabaksbelasting wor den verhoogd met twee shilling tot 11 shilling 6 pence per Engelseh pond. De suikerbelasting wordt van heden af verhoogd met een farthing (een kwart penny) per Engelseh pond. Verder zal de successiebelasting op groote onroerende goederen worden verhoogd. Simon voor de radio. Sir John Simon heeft Dinsdagavond voor de radio een uiteenzetting gegeven van de denk beelden, die hebben voorgezeten bij de opstel ling van de begrooting. Hij vroeg den luiste raars goedsmoeds de belastingverhooging te aanvaarden, waarbij hij deed opmerken, dat de nieuwe lasten billijk verdeeld zijn. Hieraan voegde hij toe: ,De prijs dien wij betalen, is de prijs voor de Britsche veiligheid en ik ben er zeker van, dat de Britsche burgers al het noodige wensclien, opdat Groot Brittannië veilig, sterk en vrij zal zijn. Onze defensie kost ons dit jaar bijna twee millioen pond per dag. Dat komt neer op 13 pond per inwoner van het Vereenigd Koninkrijk per jaar, zeshonderd dertig millioen pond, welk bedrag aan de de fensie wordt, besteed, vormt ruim het drie voudige van het totaal der uitgaven van voor den oorlog. Dat is een zware last, maar denkt er aan, dat in deze moeilijke tijden de beste bijdrage van Groot Brittannië aan den we reldvrede er in bestaat zich krachtig te maken". Zwitsersche journalisten bewonderen de bollenvelden. Het gezelschap Zwitsersche journalisten dat Maandag ter gelegenheid van de opening der nieuwe luchtlijn AmsterdamZürich op Waal haven arriveerde en achtereenvolgens een be zoek bracht aan de Rotterdamsche haven. Den Haag en Scheveningen om den dag te besluiten met een diner, aangeboden door den regeerings- persdienst in hotel de Wittebrug in Den Haag, maakte Dinsdagmorgen een trip door de bloem- bollenvelden in Zuid-Kennemerland, waarna op Schiphol, onze nationale luchthaven, de lunch werd gebruikt. Het was erg jammer, dat de weersomstandigheden niet meewerkten, doch al viel er den ganschen morgen een druilige regen, toch was de indruk, welke het gezelschap van de bollenvelden kreeg, van dien aard, dat het zicP*over dit kleurig en rijke schouwspel zeer enthousiast en bewonderend uitliet.' Na de lunch heeft het gezelschap een rond gang over het terrein en door de werkplaatsen van de K.L.M. gemaakt. In de middaguren zou aanvankelijk een bezoek worden gebracht aan den Afsluitdijk, doch in verband met de slechte weersomstandigheden werd hiervan afgezien. In de plaats daarvan bezochten de gasten het Rijks museum en het Koloniaal Instituut. Heden keert het gezelschap per vliegtuig naar Zürich terug. (Adv. Ingez. Med.) Duitschers mogen voorloopig niet in Frankrijk uitkomen. Uit Berlijn: Naar aanleiding van het feit, dat enkele landenontmoetingen tusschen Frankrijk en Duitschland door de Fransche regeering zijn uitgesteld, heeft de rijkssportleider besloten, dat geen Duitseher op wedstrijden in Frankrijk mag starten, zoolang de Fransche regeering aan de Fransche sportinstanties niet den waarborg geeft, dat afspraken voor wedstrijden tusschen Fransche en Duitsche vertegenwoordigende ploe gen niet op zoodanig korten termijn worden verboden, als onlangs het geval was. Daaren tegen bestaat er geen bezwaar tegen het uitko men van Franschen in wedstrijden in Duitsch land. DAMMEN. ALGEMEENE LEDENVERGADERING HAARL. DAMCLUB Maandagavond hield de Haarlemsche Dam club in „Het Hof van Holland" een algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. W. van Dartelen, huldigde de topscorers uit de com petitie 1937/'38 en overhandigde de beschikbaar gestelde medailles aan de volgende spelers: hoofdklasse: J. W. van Dartelen; eerste klasse: J. J. Groenewoud; tweede klasse: G. Bakker; derde klasse: J. G. Kuntze en vijfde klasse: J. Piek. Hierna memoreerde spreker het fraaie succes van het eerste klasse kwartet der Haarlemsche Damclub, dat in de kwartetwedstrijden der Dam- vereeniging D. O. S. den eersten prijs behaalde. De spelers van dit kwartet: P. L. en D. Schrijne- makers, H. van Lunenburg Jr. en G. Bakker, werden hiervoor gehuldigd.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1