D, BOEKEN UIT HET BUITENLAND. PrinsBernhardaanboord», «Tromp". DEN HELDER, 25 April ochtend arriveerde z iru v"- Bernhard in Den Helder Pr«s meemaken van oefeningen »ÏÏ*v is' van H.M.'s flcttiel]eleider ^4o®« Om elf uur kwam de Prim Soestdijk, vergezeld van den ea' stte ai HM. de Koningin, kapltein-lmS.'J?'11 !>J Jhr. E. J. van Hoithe en Sin Mh5®te« tein J. K. H. de Roo van AldÏÏ4® Bij zijn aankomst werd d» p rei door den marine-commandant b®6" nacht H. Jolles, die met zij,, adi,,?tout V nant ter zee eerste klasse B j vïïaoU'®- begroeting aanwezig was aennan> Terstond begaf Zijne Koninklijk. zich met den marine-commandant **1 volg aan boord van de eomS? waarop de prinselijke standama heschen. De sleep zette daïon v*®4 de reede, waar H® „Tromn-nm lag. Aan boord van deze flottiXf,®101» de Prins den geheelen dag de oefen,al wonen. "e oeieningen bsj- Duitsche vloot in de Spaanscte wateren. GIBRALTAR, 25 April (Pnnta. De Duitsche vloot, die thans in to wateren kruist, wordt Donderden ras verwacht. e Algect De Spaansche autoriteiten treffen reidingen voor feestelijkheden. De gearresteerde republikeinen in Spanje. MADRID, 25 April (Havas) fins.. publikeinen, die door de politie ffin IJ'"' teerd, bevinden zich Jacinto Aribas mt"11®" brigade-Amanecer, die sedert he?it? den burgerioorlog opdracht had de K,? rechtsche partijen.te fusilleeren, d£ 4,1 lomon Medrano die beschuldigd 3? t moorden te hebben gepleegd, PrancSV® rere, die beschuldigd wordt een pSjSi met een bijl te hebben onthoofd Pilar 3* Tore, de medewerkster van Garcia Atadoii der leiders der anarchistische Ï%S»Ï groot aantal leden van rechtsche nXE heeft laten doodschieten en Antonio ÖS Garcia van het centraal comité van de g NOG GEEN TERUGKEER VAN WTKnv NAAR BERLIJN. De terugkeer van den Britschen e naar Berlijn is voor zekere diplomatieke kni,<a te Washington aanleiding geweest om aan dringen op het terugzenden van den Amerikaan schen ambassadeur, Wilson, naar Berlijn Op het Amerikaansche ministerie van'buiten- landsche zaken neemt men evenwel de grootste reserve dienaangaande in acht. Men wijst er on dat de Vereenigde Staten geen druk hebben uitgeoefend op Londen tot het terugzenden van Henderson naar Berlijn. De regeering der Ve- eenigde Staten wacht kalm het antwoord van Hitier af en is niet voornemens haar politiek ten aanzien van Duitschland te wijzigen. Paleis van ruim 3000 jaar geleden ontdekt, ATHENE, 25 April (Reuter). In het dorp Pylos nabij Navarino hebben oudheidkundi gen de overblijfselen aan het licht gebracht van een paleis, dat volgens de deskundigen in 1500 v. Chr. gebouwd moet zijn en waarschijn lijk het door Homerus genoemde paleis van Nestor is. In het paleis werden 150 tegels ge vonden, welke het archief vormden. Zij be- helsten een lijst van voorraden, van het per soneel en van de loonuitkeeringen. Om het paleis werden teekenen aangetroffen van een oude stad. Men acht het mogelijk, dat deze de sporen zullen dragen van een onbekende beschaving. MAIKT EIMCUïIN PURMEREND 25 April 1939. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 par tijen, wegende 69.000 K.G. Handel kalm. Hoog ste prijs f 17. Kleine Boeren aanvoer 4 f18. Volvette 1 f 20,50. Boter 1720 1,25—1,30. Runderen, totaal 1129 stuks. Vette koeien 240 68-80 stug. Geide koeien 544 1,10—1,70 stug. Melkkoeien 313 1,80—2,60 stug. Stieren 32 44—48 per K.G. ma tig. Vette kalveren 39 6090 per K.G, matig. Nuchtere kalveren voor de slacht 1163 510 per stuk matig. Nuchtre kalveren voor de fok 12-18 per stuk matig. Vette varkens voor de slacm 241 44—46 per K.G. matig. Magere varkens .8 2328 per stuk matig. Biggen 323 13—18 per stuk matig. Schapen 185 14—28 per stuk matig. Box- ken 42 3—11 per stuk matig. Kipeieren 328- 3,40 per 100 st. Eendeieren 2,85 per 100 st. Piep kuikens 8800 0,821/2—0,90 per K.G. Oude Kip pen en hanen 5100 0,450,52l/° per K.G. Konij nen 30 1,70 per stuk Eenden 200 20—45 per stux. Duiven 40 per paar. Jonge hazen 2300 50 oo per stuk. COÖP. CENTRALE EIERFNVEHING PURMEREND G.A. Afdeelin eieren. Aanvoer 140.000 Eendeneieren Aanvoer 100.000 Kippeneieren 70/80 f3,55—f3,60; 63/64 K.G. f3,50f3,5=: W>- K.G. f3,35—f3,50; 58/59 K.G. ÜSO-W' 56/57 K.G, f3,25—f3,30. VEEMARKT. ROTTERDAM, 24 April 1839. Aanvoer: Totaal 2219, 74r Ve'ts,r®4trS 248 Vette kalveren, 33 Nuchtere kalveren JJ Schapen, 28 Lammeren, 918 Varkens. Prijzen per k.g. Vette koeien le kw. kw. 58, 3e kw. 36 tot 46. Vette ossen lew. 2e kw. 56, 3e kw. 58 tot 48. Vette ^,er?" kw. 110, 2e kW. 90, 3e kw. 60 tot 757» (levend gewicht) le kw. 47, 2ek?; 39 45. Schapen le kw. 48. 2e kw.43,3e Sw.J- Prijzen per stuk. Schapen le 1^. 2:-- r 19, 3e kw. 16. Zuiglammeren le kw. 9, 3 e kw. 4. kleirer, Vette koeien en ossen aanv. iets handel kalm, prijzen onveranderd, wma. en 70 ct. Vette kalveren aanv. wt handel matig, prijzen iets lager. Prknasj 120. Schapen en lammeren aanv korier.^ del tamelijk, prijzen iets eeni» grooter, handel kalm, prijzen lets IJ-• a^Ti beste boven noteering. Zuiglamme gelijk vor. week, handel vlot, prijzen ger dan vor. week Dinsdag. „OPHITSING IS VERRAAD". Nieuwe decreten in Frankrijk. Handelsverdrag tusschen DuitscR land en Spanje op komst? Pearl Buck over dc verhouding tusschen China en Japan. E kunst en de filosofie van het won derbaarlijke Chineesche Rijk mogen in het Westen talrijke geniale com mentatoren hebben gevonden, het gewone leven van het Chineesche volk vond, bij mijn weten, nergens een sterker weerspie' geling dan in de boeken van de Amerikaan sche schrijfster Pearl Buck. Men heeft verleden jaar, toen zij onder scheiden werd met den Nobelprijs, vele be schouwingen over haar en haar boeken kun nen lezen. Daaruit zal men onthouden heb ben dat zij in China werd opgevoed als doch ter van een Amerikaanschen zendeling men vindt de gestalte van den vader rijk getee- kend in „Fighting Angel" en hoe zij er later ook vele jaren zelf als zendelinge verbleef. In dien tijd heeft zij de Chineezen in hun dage lij ksch leven en in hun karakters zeer diep leeren peilen: zij wist de geslotenheid dezer merkwaardige maskergezichten in velerlei opzicht te ontraadselen, zij leerde verkla ringen vinden voor veel, dat voor talloozen nog steeds een mysterie bleef. Pearl Buck. En behalve dat zij de Chineezen leerde zien, moet zij in de zeer ontvankelijke jaren der jeugd ook veel van hun levensvisie hebben overgenomen. De rustige, stille ernst, die ons van de Chineesche cultuur immers een zoo typisch kenmerk lijkt, vindt men in Pearl Buck's boeken telkens terug: het Is een voor name rust, die gelegenheid biedt tot bespiege ling en tot beoefening van de schoone dingen des levens. Deze gesteldheid sluit allerminst heftigheid en nog minder hartstocht uit. Zij manifesteert zich echter vooral in een zekere beheerschte evenwichtigheid, een breede com positie en in een gedragen tempo, eigen schappen, welke men in al haar romans kan opmerken. Deze kwaliteiten geven deze boeken een aangenamen en geriefelijken verschijnings vorm, welke aanzienlijk tot de leesbaarheid ervan bijdraagt. Een boek van Pearl Buck leest prettig: het is helder en eenvoudig van stijl, het heeft geen haast. Een wonderlijke wereld ontplooit zich in een klare atmosfeer, zelfs al lijkt het onderwerp van het verhaal daartoe weinig of geen gelegenheid te bieden. Men kan dit laatste bijzonder goed eonsta- teeren tijdens het lezen van Pearl Buck's nieuwsten roman „The patriot". Velen heb ben de meening uitgesproken, dat de schrijf ster na haar vorige boeken waarvan „The good earth", mede door de film, wel het be kendst werd niets nieuws meer over China te zeggen zou hebben, en dat haar voorlaat ste roman „This proud heart" (de eerste, die niet in het Hemelsche Rijk speelde een ge heel andere reeks zou inluiden, maar dan heeft men zich toch vergist. „The patriot" leert wel degelijk zeer bijzondere dingen over China. Wanneer ik daaraan toevoeg, dat het verhaal deels in China, deels in Japan speelt en den huldigen oorlog tot dramatisch actie ven achtergrond heeft, dan zal de karakteris tieke en actueele beteekenis van het boek nauwelijks verderen commentaar behoeven. Pearl Buck heeft het Japansch-Chineesche probleem in „The Patriot" op zeer boeiende en menschelijke wijze gesteld. De hoofdper soon van dezen roman is I-wan, de zoon van een invloedrijken, Chineeschen bankier te Sjanghai. Zijn leven verloopt aanvankelijk als dat van alle jongelui uit zijn stand, maar door een toeval komt hij met geheel andere Idealen in aanraking. Als student leest hij Marx' „Das Kapital", hij wordt als revolu- tionnair gearresteerd en in de gevangenis ge zet. Daar leert hij een werkelijken revolution- nair kennen en wat eerst een uiting van stu dentikoze nieuwsgierigheid was, wordt felle ernst: op de universiteit sluit hij zich aan bij een groep jonge, vurige communisten. Wanneer Tsjang Kai Sjek in Sjanghai komt. wordt hij eerst door deze studenten als bevrijder begroet. Zij werken echter al spoe- bevrijder begroet. Zij merken echter al spoe- bankiers op goeden voet te komen het com munisme juist streng onderdrukken wil en ook I-wan komt op Tsjang's doodenlijst. Het vonnis wordt evenwel niet ten uitvoer ge bracht, want Tsjang waarschuwt I-wan's vader en wanneer deze belooft zijn zoon het land uit te sturen, wordt zijn leven gespaard. Zoo belandt de jonge I-wan bij een Japan- sc-hen handelsvriend van zijn vader, Muraki. Een geheel nieuwe omgeving ontvangt hem: ordelükheid en netheid vallen hem onmiddel lijk als bijzondere kenmerken op en hij voelt zich hier prettig. Japan bevalt hem, zelfs al meent hij af en toe reeds teekenen te bespeu ren van een harde, kille meedoogenloosheid. die hem later verbijsteren zal. Dat hij zich de belangrijke rasverschillen aanvankelijk niet realiseert, vindt inmiddels ook zijn oor zaak in het feit, dat hij een diepe liefde heeft opgevat voor Tama, de dochter van zijn gastheer, een liefde, welke even sterk beant woord wordt. Hoewel Muraki zich eerst ern stig tegen een verbintenis verzet, trouwen zij en zij zijn zeer gelukkig. In de eerste jaren van hun huwelijk worden twee zoons gebo ren en alle sombere voorspellingen van Mura ki schijnen voorgoed door hun geluk te wor den gelogenstraft. In de verhouding tusschen I-wan en Tama heeft Pear! Buck een meesterlijke beschrij ving gegeven van de verhouding der Japan- sche en Chineesche volkskarakters. I-wan is het gevoelige, poëtische element, Tama het nuchtere en zakelijke. Het starre staatsbegrip der Japanners kan I-wan, zoon van een on metelijk. chaotisch Rijk. in geen enkel opzicht aanvaarden. Hij leert door zijn vrouw vele dingen der Japanners waardeeren, maar an dere stooten hem toch ook weer af; het. har de, maatschappelijke leven stuit hem tegen de borst. De liefde voor zijn gezin doet hem dit alles echter telkens vergeten en hij is ge- lukkig. Doch dan breekt de oorlog uit. Aanvanke lijk wordt de militaire actie van Tokio uit nog als een incident gezien, dat spoedig een ein de zal nemen, doch langzamerhand blijkt, het een ernstige, groote oorlog te zijn en naar mate deze "verandering plaats heeft, groeien 'natuurlijk I-wan's moeilijkheden. Steeds meer voelt hij zich in een werkelijk vijandige, harde wereld geplaatst, hoezeer de dingen ook een oppervlakkige gelijkenis kunnen vertoonen. Hij poogt eerst in zijn gezin en de liefde van zijn rustige vrouw den strijd in zijn eigen land nog te vergeten, maar op een ge geven oogenblik lukt dit niet meer. Wanneer hij aan de kade te Yokohama ziet hoe daar kisten met kostbaarheden uit een ander schip worden geladen, die in China niet anders dan door plundering kunnen zijn buitgemaakt dan wordt het hem te veel. Hij verlaat vrouw en kinderen en scheept zich in naar zijn va derland. Het afscheid is dramatisch, doch zijn vrouw zal hem trouw blijven en op hem wach ten: kan zij als Japansche niet zeer goed be grijpen, dat hij voor zijn land strijden wil? Zoo vertrekt hij en komt dan weer in contact met den jongen revolutionnair, dien hij vroe ger in de gevangenis leerde kennen en die nu in het Chineesche binnenland leider is van guerilla-gevechten tegen de Japansche ver overaars. I-wan neemt een dergelijke positie echter niet in: hoewel hij actief in den strijd betrokken wordt blijft hij toch meer de toe schouwer, waarin Pearl Buck haar eigen waarnemingen over den oorlog heeft vastge legd. Daarmede eindigt dit boeiende boek. Men kan misschien zeggen, dat dit feitelijk geen einde is en inderdaad sluit dit slot de com positie van den roman niet logisch af; het boek eindigt ook in een vraag, een schouder ophalen: „Who knew? But who knew any thing?" wie weet iets van de toekomst van dit wonderlijke rijk, dat Pearl Buck wijdt daaraan ook nog eenige aandacht niette genstaande den oorlog, toch met velerlei op bouwend werk doorgaat? Hoe zal dit alles eindigen? De schrijfster laat het in het midden en geeft zich, verstandig, niet aan politieke toe komstbespiegelingen over. Haar doel was waarschijnlijk alleen de diepe wezensverschil len tusschen de Japanners en de Chineezen aan te toonen en daarbij te laten zien hoe in een onafhankelijk Chinees het nieuwe be sef van zijn vaderland groeit. Al kan dan het slot van haar hoek den lezer niet geheel vol doen, in de hier geschetste opgave is zij voor treffelijk geslaagd. „The patriot" is eenvoudig en ongemeen boeiend geschreven, de sfeer is delicaat getroffen en al zou men soms ook een scherper, psychologische verdieping wen- schen, de karakters zijn met vaste hand ge- teekend. In I-wan ziet men inderdaad den epresentant van het ontwakende China; in zijn moeilijke leven voltrekt zich de strijd van dit Oostersch millïoenenvolk om nieuwe idea len, om een nieuwe, herwonnen geestdrift, die toch de kostbare waarden der eeuwenoude tradities niet verloochenen wil. „The patriot" is een belangrijk werk, dat in dezen tijd voor velen van bijzondere beteekenis kan zijn. GABRIëL SMIT. „The patriot", roman van Pearl Buck. Uitg. Methuen, Londen 1939. MAATREGELEN TEGEN BUITENLANDSCHE PROPAGANDA. PARIJS 25 April (Havas). De staatscou rant publiceert vandaag het decreet tot wijzi ging van de wet van 1881 op de vrijheid van drukpers in dier voege, dat alles, wat aanspoort tot haat en wat Franschen ophitst tegen Fran- schen als verraad zal worden beschouwd. Het behoud van de burgerlijke vrijheden moet ge paard gaan aan het beschermen van het open baar belang en derhalve mag de gelijkheid dei- burgers niet om redenen van ras of geloof wor den verbroken. Beleedïging van groepen perso nen om redenen van ras of geloof zal gestraft worden met gevangenisstraf varieerend tusschen een maand en een jaar en een boete van 500 tot 10.000 francs. Vervolgens wordt een decreet gepubliceerd, strekkende tot het tegengaan van buitenlandsche propaganda. Hierbij wordt dengene, die direct of indirect ondersteuning uit het buitenland aanneemt tot het voeren van politieke propa ganda bedreigd met gevangenisstraffen van zes maanden tot Vijf jaar en boete van 1000 tot 10.000 francs. Ieder, die gelden uit het buiten land ontvangt, bestemd voor een publiciteits- lichaam is verplicht binnen acht dagen hiervan kennis te geven. Familietwist te Heemstede. Boksbeugel en broodzaag kwamen er aan te pas. HEEMSTEDE Woensdag. Maandagavond werd de Indische buurt opge schrikt door een familietwist, waarbij tenslotte een boksbeugel en een mes werden gebruikt om de woordenwisseling te beslechten. Ten huize van de familie de W. in de Timor- straat had een woordenwisseling plaats, die op een handgemeen uitliep, waarop een der huis- genooten mej. de W. uit het huis vluchtte en gevolgd werd door een broer, J. S. de W., wo nende te Haarlem. Op het moment dat hij zijn zuster wilde grij pen om haar weer naar huis te brengen, kreeg hij een stomp met een boksbeugel van een ze keren R. G„ wonende le Aerdenhout, die zich tijdens den twist in den achtertuin van bedoeld perceel bevond. Een broer van mej. de W. is toen het huis van zijn moeder binnengegaan en heeft uit de keuken een broodzaag gehaald waarmee hij de straat op liep en G een diepe snij wonde in den hals toe bracht. De getroffene, die veel bloed verloor, werd binnengedragen in een huis aan de Timorstraat 15 en is door Dr. de G., die in middels was gewaarschuwd behandeld. Hiermede was dit familiedrama echter nog niet afgeloopen. Een zuster van de W. werd op straat, waar het voorval zich verder afspeelde door een andere zuster bij de haren genomen en op haar hoofd geslagen, waarbij zij verwondin gen aan haar hoofd kreeg. Ook aan deze ge wonde verleende Dr. de G. de eerste hulp.. Tenslotte maakte de politie, die telefonisch was gewaarschuwd, een einde aan dezen twist door de vechtenden over te brengen naar het politiebureau. R. G. die er het ergste aan toe was, is later per ziekenauto naar zijn woning te Aerdenhout overgebracht. De boksbeugel en de broodzaag zijn door de politie in beslag genomen. Strekking zou dezelfde zijn als van het Duitsch-Roemeensche verdrag. BERLIJN, 25 April (A.N.P.) Binnenkort zal een nieuw handelsverdrag gesloten worden tusschen Duitschland en Spanje. Het tijdschrift „Sud-Ost-Echo", dat dit be richt publiceert, zegt uit bevoegde Duitsche kringen vernomen te hebben, dat dit verdrag waarschijnlijk eenzelfde strekking zal hebben als het onlangs tusschen Duitschland en Roe menië afgesloten verdrag. I-Iet zal in de eerste plaats streven naar de exploitatie der rijkdommen aan delfstoffen in den Spaanschen bodem. Li dit verband wijst bovenvermeld tijd schrift er op, dat tot aan het uitbreken van den burgeroorlog, Spanje uitsluitend grond stoffen leverde aan de industrieele landen van West-Europa. Spanje heeft in zijn bodem ver schillende delfstoffen, als kwik, pyriet, welke zoo belangrijk zijn voor de oorlogsindustrie, voorts homatiet, wolfram, antimoon, enz. HITLER'S REDE WORDT PER RADIO UITGEZONDEN. BERLIJN. 25 April (D.N.B.-A.N.P.). De rede van Hitler in den Rijksdag, die om 12 uur (11.20 Ned. tijd) begint, zal over de radio worden uitgezonden, en in de fabrieken zullen de arbeiders van 12 uur tot half twee de rede door imiddel van luidsprekers kunnen beluis teren. De winkels zullen gedurende dezen tijd gesloten zijn. De rede zal ook voor de school jeugd te volgen zijn. Dood gevonden onder verdachte omstandigheden. DREUMEL, 25 April. Gisteravond werd te Dreumel een vijfentwintigjarige vrouw in haar woning dood gevonden. Bij het onderzoek tot vaststelling van de doodsoorzaak kwamen eenige omstandigheden aan het licht, waar door twijfel mogelijk was of de overledene wel een natuurlijken dood was gestorven. Het lijk is in beslag genomen. Terreur in Palestina duurt voort. JERUZALEM, 25 April (Havas) Giste ren zijn in Palestina drie daden van terreur gepleegd: een jong meisje van zestien jaar werd door bandieten, welke bij een nederzet ting in hinderlaag lagen, gedood en te Haifa werden twee politiemannen, die bij het sta tion op post stonden, door een Arabier dood geschoten. Niettegenstande de hoop, welke is ontstaan door den dood van opstandelingenleider Ab- doel Rahin Mohammed en de overgave van Abdoel Razek aan de Fransche autoriteiten in Syrië, moet men vaststellen, dat de onveilig heid voortduurt. Gisteren heeft bovendien het revolutionair comité een manifest gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat het verzet zal worden voortgezet. In China, och je weet wel waar dat is, niet, daar is de Keizer natuurlijk ook een Chinees en allen, die tot zijn hofhouding of tot zijn onderdanen behooren, zijn Chineezen. Het is al heel lang geleden, dat tLoh daar de volgende geschiedenis afspeelde. Luister maar eens goed. Het slot van den Keizer was stellig het allermooiste in de wereld. Het was gemaakt van kostbaar porcelein, dat zoo breekbaar was, dat men werkelijk op moest passen het niet te breken bij 't aaa- rafcen. fe den tusi groeiden de zeldzaamste bloemen en aan de allermooiste waren zilveren klokjes gebonden. Die Monken helder ais men ze voorbij Mep, zoodaÉ, mm. o£e Moenaen direct moest opmer-kea. Ja, alles was precies in de puntjes in den tuin van den Keizer. En de tuin was zóó uitgestrekt, dat de tuinmannen het einde er niet eens van konden zien. Als men al maar doorliep, kwam men in een prachtig boseh, met hooge boomen en diepe meren. .(Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6