de dieksttepeêikp Spoorwegen wijzigen. Halfuurdienst op het middennet Kunst in Haarlem en daarbuiten. In Engeland. WOENSDAG 26 APRIL' 1939 Verschillende aansluitingen verbeterd Spoorwegboekje ondergaat ver mageringskuur Steeds zeldzamer wordende verschijning op het geëlectrificeerde middennet der Nederlandsche Spoorwegen, een „Jumbo" (Van onzen specialen verslaggever). T%ET spoorboekje gaat aan de Af slanke lijn doen: de klachten 1 over de dikte hebben tot resul taat gehad, dat de directie der N.S. bepaald heeft dat met ingang van de nieuwe dienstregeling op 15 Mei a.s de gids voor de buslijnen in Nederlana zal komen te vervalleneen vermage ringskuur, welke door het overgroote deel van het reizend publiek op prijs gesteld zal ivorden, temeer daar de prijs van f 0.40 op f 0.25 wordt terug gebracht. Voorts zal. naar de heer Wansink, secretaris der Spoorwegdirectie, in een persconferentie over de nieuwe dienstregeling van de N.b„ meedeelde, het reizende publiek m ons land het niet zonder gids betreffende de buslijnen behoeven te stellen, aangezien de Nederland sche Vereeniging van Tramwegen en Auto transportdiensten, de Nederlandsche Bond van Autobusondernemers en de Bond van Be drijfsautohouders in Nederland gezamenlijk m October a.s. een volledige gids betreffende de busdiensten zullen uitgeven. Wat het nieuwe spoorboekje nog betreft, de geroutineerde treinreiziger zal daarin, verge leken bij het vorige, nog meer veranderingen vinden. In de eerste piaats is de uitvoerige tekst over rijwiel- en ander vervoer zeer sterk gecomprimeerd, terwijl daarnaast een aantal aanwijzingen en goede raadgevingen zijn op genomen ook met aardige illustraties o.m. wat een reiziger moet doen, wanneer hij verder wil doorreizen dan zijn plaatsbewijs toe laat, enz. enz. Hiertoe is overgegaan omdat de Spoorwegdirectie meent, daardoor aan veel misverstanden en wrijvingen een einde te maken. Tenslotte zal aan den wensch van velen, om na te kunnen gaan, wat een reis van een be paalde plaats naar een andere kost, voldaan worden. Een bijlage, welke los in het boekje ligt, zal aangeven wat men betalen moet voor een bepaalden rit. Ruim veertig stations zijn op deze bijlage vermeld, zoodat men van 1600 reizen den prijs zal kunnen nagaan, zoowel voor enkele reis als retour. Alle stations daar in op te nemen ging moeilijk, omdat de bijlage dan ongeveer 10 maal zoo dik zou worden! Ook aan de klacht, dat de woorden „Heen" en „Terug" op de tabellen in het huidige spoor boekje niet goed zijn, zal tegemoetgekomen worden. Deze woorden zullen door de letters A en B vervangen worden, waarbij men op hét kaartje vóór in het spoorboekje afgedrukt, zal kunnen zien, dat een pijltje aangeeft wat A is. Tabel B geeft dan aan, welke treinen „terug" gaan. De dienstregeling. De heer G. F. H. Giesberger,'hoofdinspecteur, chef van de dienstregeling der N.S., heeft vervolgens uiteengezet, wat in de nieuwe dienstregeling wederom gewijzigd zal worden, daarbij in het algemeen eerst mededeelende, dat deze wijzigingen niet het systeem van groote regelmaat betreffen, dat het vorige jaar over vrijwel het geheele net werd ingevoerd. De Spoorwegen hebben de ervaring opgedaan, dat de reizigers de regelmaat zeer waardeeren. De resultaten zijn bevredigend geweest, al hadden die nog wel beter kunnen zijn. Een teruggang in de inkomsten had echter niet plaats. Voor zoover mogelijk is in de nieuwe dienst regeling tegemoet gekomen aan de wenschen en bezwaren, die gedurende de thans loopende dienstregeling naar voren gebracht zijn. Aan alle wenschen en bezwaren te voldoen, was echter onmogelijk. Trouwens, dat zal wel nim mer mogelijk zijn, omdat het b.v. nu eenmaal niet gaat op alle knooppunten van het net de treinen onderling met korte overgangen aan elkaar te doen aansluiten. Het spoorwegnet is nJ. verdeeld in ver schillende driehoeken. Maakt men nu in 2 hoekpunten de aansluitingen goed, dan lig gen daarmede in het 3de hoekpunt de dienst regelingen vast, dat wil zeggen zij worden be- heerscht door de aansluitingen in de twee andere hoekpunten. Dat nu ook in het derde punt de aansluitingen goed zijn is niet waar schijnlijk. En komt dit een enkele maal voor, dan Ls net zuiver toeval, omdat aan den eenen kant de aansluitingen in het 3de hoekpunt be- heerscht worden door den reisduur over de ver schillende zijden van den driehoek en aan den anderen kant door de frequentie der treinen. Voert men de frequentie der treinen op, dan wordt het vraagstuk der aansluitingen be langrijk eenvoudiger en bij een kwartiersdienst bestaat het vraagstuk zelfs niet meer. Dan zullen er altijd korte aansluitingen zijn, waarbij in het ongunstigste geval de overgang van den eenen trein op den anderen ten hoog ste enkele minuten meer dan een kwartier kan bedragen. Reeds bij invoering van een half- uursdienst wordt het vraagstuk der aanslui tingen belangrijk vereenvoudigd. De uitvoering van den halfuursdienst op het zoogenaamde middennet de geëlectrificeerde baanvakken Amster damArnhem en Rotterdam (Maas)— Den Haag (S.SJ—Utrecht—Eindhoven ingaande 15 Mei eerstkomende, maakt dat op de verschillende aan- sluitstations de aansluitingen belang rijk verbeterd ivorden. Ter verduidelijking enkele voorbeelden: Te Utrecht hadden de dieselelectrische trei nen van Groningen en Twente een overgang van 51 minuten op die naar de richting Gel- dermalsen. Deze wordt 15 minuten, terwijl de treinen, komende van de richting Geldermal- sen op die naar Groningen en Twente een overgang hadden van 46 minuten, welke tot 16 minuten teruggebracht wordt. Ook te Amsterdam C.S. worden verschillende aansluitingen belangrijk verbeterd. Zoo komen aldaar korte overgangen tot stand van de treinen van Utrecht op die naar Zandvoort. In omgekeerde richting waren deze al goed. Voorts mag er in dit verband de aandacht op gevestigd worden, dat in het vervolg in Am sterdam C.S., geacht wordt een aansluiting te bestaan tussehen twee treinen, indien de overgangstijd tenminste 7 minuten bedraagt. Tot nu toe was dit 8 minuten. Ook naar en van de richting Zaandam wor den nieuwe aansluitingen verkregen. De trei nen van de richting Utrecht komen aan 2 mi nuten voor het heele uur en de treinen naai de richting Zaandam vertrekken 3 minuten over het heele uur. In omgekeerde richting komen de treinen van Zaandam aan om 9 minuten voor het heele uur en vertrekken de treinen naar Utrecht 3 minuten over het geheele uur. Sneltreinen AmsterdamMaastricht vervallen. De voornaamste wijziging in de nieuwe dienstregeling is natuurlijk de invoering van den halfuursdienst op het middennet. In verband daarmede moesten echter de doorgaande stoom- sneltreinen van Amsterdam over Utrecht en Eindhoven naar Maas tricht en terug komen te vervallen. Deze verbindingen worden tot en van Eindhoven door de electrische treinen bediend. Te Eindhoven moet worden overgestapt, waarbij de sneltreinen van en naar Dordrecht goede diensten zul len bewijzen. Deze immers zullen niet langer naar en van Venlo loopen, maar naar en van Maastricht. Hier door is de mogelijkheid geschapen om den reisduur Amsterdam C.S.Maas tricht met 11 minuten en in omge keerde richting met 8 minuten te be korten, In den loop der dieselelectrische treinen van en naar Groningen en Twente komt eveneens een geringe wijziging. Een aantal nieuwe treinen werd ingelegd, o.a. een paar directe treinen met doorgaande rijtuigen VlissingenAmsterdam C.S. en terug. Naar Friesland. Het aantal veerdiensten over het IJselmeer is van 3 paar op 4 paar gebracht en de dienst regeling werd belangrijk gewijzigd. De eerste boottrein vertrekt uit Amsterdam C.S. om 5.43 en van Alkmaar om 5.51. Deze komt reeds om 8.47 te Leeuwarden aan, (In de thans geldende dienstregeling vertrekt de eer ste boottrein om 7.43 van Amsterdam C.S., Leeuwarden a. 10.47). De eerste boottrein van Leeuwarden, welke thans om 8 10 van Leeuwarden vertrekt, gaat vertrekken om 6.10, en is te Amsterdam C.S. aan om 9.15 en te Alkmaar 9.04. De laatste boottrein vertrekt van Amster dam C.S. om 19.43 (thans 17.43) en komt 23.47 te Leeuwarden aan. In omgekeerde richting vertrekt de laatste boottrein uit Leeuwarden om 20.10 (thans 18.10) en komt te Amsterdam C.S. aan om 23.15. Op enkele baanvakken wordt het aantal stoptreinen in verband met.de geringe bezet ting verminderd. Zoo is de dienstregeling op de lijn Scheve- ningen KurhausDen Haag H.S.Rotterdam Hofplein wederom geheel herzien. De geringe toeneming van het aantal reizigers op de tus- schenstations wettigt niet het handhaven van het in het vorig jaar ingevoerde systeem van 3 stoptreinen per uur en het buiten de foren sen-uren vervallen van de sneltreinen. Thans worden buiten de forensen-uren in beide richtingen ingevoerd een uurdienst van sneltreinen, een uurdienst van semi-sneltrei- nen (deze hebben enkele stoppingen meer dan de sneltreinen) en een uurdienst van stop treinen aan alle stations stoppende. Tussehen de eindpunten blijft dus de 20-minuten-dienst gehandhaafd. Voor een aantal stations wordt de reisge legenheid door uitbreiding van het aantal stoppingen belangrijk verbeterd, voor sommige moest in verband met het geringe gebruik, dat van de gegeven stoppingen werd gemaakt, dit aantal worden verminderd, terwijl te Wychen en Ravenstein alle reizigerstreinen gaan door rijden. omdat voor de stoppingen de daarvoor benoodigde tijd niet meer beschikbaar is. Ook in de dienstregeling van een aantal internationale treinen werden belangrijke wijzigingen gebracht. Aangezien de buiten- landsche Spoorwegen hun definitieve dienst regeling nog niet volledig hebben verstrekt, zullen hierover binnenkort nadere mededee- lingen gedaan worden. Tenslotte kan nog medegedeeld worden, dat voor het zomerverkeer, wanneer de trek naar bosch, zee en heide een hoogtepunt bereikt, wederom de noodige treinen ingelegd worden. (Nadruk verboden). VRAGEN OVER SPIONNAGE VOOR DUITSCHLAND. De heer Wijnkoop, lid der Tweede Kamer, heeft den minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de tijdens het Engelsche spionnage-proces Kelly gedane mededeelingen. volgens welke in dienst van Duitschland staande agenten van Ne derland uit zouden werken, welke agenten den schakel zouden vormen tussehen den Duit- schen geheimen dienst en andere landen? Is de minister bereid, een onderzoek naar de juistheid van deze mededeelingen in te stel len, o.a. door het inwinnen van inlichtingen ter zake bij de Engelsche regeering. en zoo haar mocht blijken, dat die mededeelingen op waarheid berusten, voor het vervolg den ar beid der genoemde agenten in en van Neder land uit door doelmatige maatregelen onmo gelijk te maken? Sturen van twee fietsen raakten elkaar. Wielrijdster komen te vallen en overleden. Dinsdagavond om zes uur heeft zich in de Raadhuisstraat te Amsterdam tussehen Kei zersgracht en Heerengracht, een ongeluk voor gedaan, dat een achttienjarig meisje uit de Reinier Claeszenstraat het leven heeft gekost, het meisje reed met een vriendin op de fiets naar huis. Op een gegeven oogenblik waren zij elkaar wat te dicht genaderd, waardoor de sturen in elkaar grepen en het genoemde meisje viel. Zij kwam met het hoofd op den grond terecht en bleef gewond liggen. Een gemeentelijke autobus, die de meisjes achter op kwam, kon niet tijdig meer uitwijken, met het gevolg, dat de wielen der zware bus over de beenen van het slachtoffer gingen. Per G. G. en G. D. werd de ongelukkige naar het Binnengasthuis overgebracht, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Verpachting van 48 boerderijen in de Wieringermeer. Evenals vorige jaren is ook thans een pros pectus verschenen voor verpachting van boer derijen in de Wieringermeer, zulks ingaande 1 November 1939. Dit jaar zal de uitgifte bestaan uit 48 boer derijen, n.l. 25 akkerbouw-, 21 gemengde- en 2 weidebedrijven met een totale oppervlakte van plm. 1600 H.A. Tot heden is in de Wieringermeer verpacht een oppervlakte van plm. 11.750 H_A„ waar onder 263 boerderijen met gezamenlijke opper vlakte van plm. 10.800 H.A., terwijl het restee- rende gedeelte is uitgegeven als onbehuisd land, gedeeltelijk voor uitbreiding van het be drijf van in randgemeenten wonende land bouwers, gedeeltelijk voor de uitoefening van den groven tuinbouw. Dit voorjaar zijn, met ingang van 1 Novem ber 1939. in pacht aangeboden: 18 kleine gemengde bedrijfjes bestemd voor landarbeiders, die aan het in cultuurbrengen van de Wieringermeer hebben medegewerkt en een 28-tal kleine gemengde akkerbouw-tuin bouwbedrijf jes bestemd voor tuinbouwers in de noodlijdende tuinbouwstreken in Noord- Holland, tezamen ter oppervlakte van plm. 460 H.A. Voorts is een oppervlakte van plm. 1000 H.A. aangewezen voor blijvende staatsexploi tatie. In 1940 zal nog een oppervlakte van plm. 2500 H.A. worden verpacht waarmede de ge heele Wieringermeer haar bestemming zal hebben verkregen. Wieringermeer vraagt zelfbestuur. De vertegenwoordigers van groote politieke partijen in de Wieringermeer hebben zich met een request tot de ministers van Binnen- landsche Zaken, Financiën en Waterstaat ge wend. Hierin dringen zij aan op het spoedig doen instellen van een normale gemeente Wierin germeer. De onderteekenaars van het request wijzen er op,, dat de bevolking den huidigen be stuursvorm, waarbij de gemeentelijke taak aan een door de Kroon te benoemen bestuurs commissie is opgedragen, als een onrecht be schouwd. Zij bestrijden de voornaamste argu menten der regeering tegen zelfbestuur en drongen er tenslotte bij de ministers op aan tegemoet te komen aan het verlangen der Wieriiigermeerbewoners om actief deel te ne men aan het bestuur hunner gemeente en „den bewoners van dit deel van Nederland die rechten toe te kennen, welke door ons volk terecht als een der eerste burgerrechten wor den beschouwd". Een afschrift van het request is o.a. ge zonden aan de leden der Tweede Kamer en aan Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land. De titel van dit schilderijtje in werkelijk heid niet veel grooter dan 35 bij 20 c.M. doet even denken aan Vermeer.'s „Meid die melk uitgiet", uit de vroegere collectie Six en thans 's Rijks eigendom. Beide schilderijen hebben een poos in de publieke belangstelling gestaan, niet om hun schoonheid alleen, die blijvend is, doch om den prijs die er op een gegeven moment voor betaald is. Die voor de Hollandsche kunst der 19e eeuw thans legen darisch geworden cijfers interesseeren, vreemd genoeg, vaak nog meer dan de blij vende schoonheid der kunstwerken, die ter sprake komen; om aan die belangstelling te gemoet te komen, zal de lezer deze week nog weer eens meer op cijfers dan op aesthetische beschouwingen getracteerd worden. Al naar zijn aard en inzicht zal hij daar zijn eigen be schouwingen aan vast knoopen, onzerzijds zullen we ons ditmaal tot de simpele feiten beperken. Nu dan. In het begin van de volgende maand zal het juist dertig jaar geleden zijn dat in Londen bij Christie de kunstverzame ling van den Right. Hon. Sir John Day in vei ling kwam. Sir John was op zijn landgoed in Berkshire overleden, na zijn leven lang een groot liefhebber en verwoed verzamelaar ge weest te zijn van kunst van zijn eeuw, uit de Engelsche, Fransche, maar bovenal Holland sche school. Van de groote Haagsche school wisselden werken van de Marissen, Israëls, Mauve etc. af met series Corot's, Dau- bigny's Millet's enz. en van Thijs bezat de overledene twee kleine, betrekkelijk vroege prachtstukjes, the Four Mills en de Feeding Chickens (zie ons plaatje) die echter aan de geheele veiling een zelden voorkomende spanning zouden bezorgen. Op de kijkdagen was het al gezellig ge weest zooveel bekende gezichten in Londen terug te vinden. Maar dat kwartiertje, voor de veiling begon, was het alsof Christie ver- hollandscht was. Geen kunsthandelaar uit ons land was thuisgebleven. Hollandsche be kende liefhebbers waren met hun adviseurs meegereisd of hadden zich bij hen aangeslo ten: Hollandsche schilders van reputatie had den zich de moeite en zorgen der crossing ge troost om getuige te zijn van een strijd waarin de leidende groote firma's van continent en Amerika elkaar de mooiste specimens der Haagsche en Barbizonscholen zouden gaan betwisten. Hier stond Albert Neuhuys in druk gesprek met den heer en mevrouw Drucker, ginds wandelden bekende Hollandsche ver zamelaars als Crone, Douarière Van Alphen, en anderen of onderhielden zich met de hee- ren Preyer, Tersteeg en zoo ongeveer alle andere vertegenwoordigers van het kunstkoo- persgilde in ons land. De laatsten hebben bij die gelegenheid welt het een en ander voor hun cliënten, of voor eigen voorraad, mee naar huis kun nen brengen, maar de voornaamste zaken zou den voor hen ver boven hun kracht gaan en aan de Engelsche collega's overgelaten moe ten worden. Het is voor een buitenstaander soms ondoenlijk de geheimen der prijsver schillen te doorvorschen, die zich bij zulk een auctie kunnen voordoen. Een, later zeer be kend geworden Duitsch museum-directeur, met wien wij deze schattenverstrooiïng bij woonden. raakten er tenminst de kluts bij kwijt. Hij had de zaken als artist bekeken, als artist ook ze getaxeerd. Nu kwam zijn taxatie zoo ongeveer falikant uit. 1909 was voor den internationalen kunst handel geen slecht jaar. Tussehen de politie ke spanningen in de wereld die zich in 1907 Thijs Maris' Meisje dat kuikens voert. en 1911 voordeden, was het jaar van John Day's veiling een verademing en die auctie was daar het sprekend bewijs van. Toch behoorde de verkoop van Matthijs Maris' twee schilderijen van kleine afmeting, dien dag tot de spannendste momenten en het resultaat was door niemand voorzien. Spoedig hoog in gezet, werden, na feilen strijd, beide kunstwer ken respectievelijk voor 3300 en 3000 guinjes door den Glasgowöschen kunstkooper Reid voor Schotland verworven. Er was applaus, als bij zulke hooge bedragen gebruikelijk is.' en het was dan ook geen kleinigheid te we ten, dat voor twee kleine schilderijtjes bijna tachtigduizend gulden moest worden neerge teld. Die meneer Reid uit Glasgow bleef er echter even kalm onder alsof hij zoo juist een affaire van een paar pondjes had afgesloten en nij was nog niet eens de deftigste onder zijn Engelsche collega's. Daar hadt je bijvoor beeld Mr. Peacock die op onzen Abraham Kuyper geleek, of de oude Mr. Tooth, die met zijn witte bakkebaarden aan den vermaarden journalist De Blowitz deed denken. Dat waren van die ouderwetsche diplomatenhoofden, die aan hun bedrijf een thans verloren gegaan aanzien verschaften De erven-Day hadden dien dag met hun Thijsjes evenmin reden tot ontevredenheid, want Sir John had jaren te voren voor beide schilderijtjes „slechts" achthonderd pond (dus nog geen tienduizend gulden) betaald. De verzameling in haar geheel zou hem on geveer 44-duizend pond gekost hebben en daar de veiling tegen de 95.000 opbracht, aan de erven een profijt van vijftig duizend pondjes hebben opgeleverd. Ik vind die be dragen in mijn aanteekeningen, daags na de veiling in Londen uit de Engelsche dagbladen overgenomen. En ik vermeld ze niet om onze lezers tot speculeeren in schilderijen te be wegen, de welke in 90 van de 100 gevallen fa liekant uitkomt. Koop, zoo ge ertoe in staat zijt, kunst alléén, omdat ge ze mooi vindt en het bezit ervan u gelukkig maakten voor de rest geen nieuws. t Zal ik u anders nog eens extra afschrikken? Dienzelfden 13en Mei van de Day-veiling, maar 27 jaar vroeger, dus in 1882, werd bij Christie een beroemd schilderij van Edwin Long verkocht, een „Babylonische Huwelijks markt" en bracht precies denzelfden prijs op dien Reid voor de beide Marissen betaalde. En wat zou die Huwelijksmarkt vandaag den dag produeeeren als object in een veilingzaal? Een glimlach en een paar tientjes van een be wonderaar, die het echt mooi vindt en dus er gelukkig mee wordt. Maar laten wij nu af scheid mogen nemen van de kunst als koop waar en van de cijfertjes die er omheen zwe ien om de volgende week over de artistieke beteekenis van John Day's Thijs Marissen nog iets in de herinnering te brengen. J. H. DE BOIS. OXFORDSHIRE AM Toen we aan het bouwen va„ gonnen te denken, was Engelans I1"* be. achterstand in zijn bewapening k? i[» worden. Het gevolg was dat dl „?usl bouwmateriaal enorm stegen 'at kele bouwer zijn prüzen lan®? dlgee»«- weken wilde garandeeren. Ook h,). veel te druk met het aanie"4n hl den en bijbehoorende kwartieren zooiets onschuldigs als een klein ?th ore open voor licht en zon en de 12°u,fn bloemen, te willen bekommeren n. n "ia- van hen schreven dan ook eenvomü., raeest« ze geen tijd hadden en de andeïm l®1»1<«t zoo belachelijk hooge prijsopgavl",®}'®et. hetzelfde neerkwam. daE het op Dus waren we in zekeren zin bffl aangrenzend huis aan de markt Lw° was eigenlijk wel heelemaal toSpS"?' Het kleine ramen, hoog ingezet, zootet ie iis omdat het op een heuvel staat wff',*00"! dan lucht ziet, tenzij je met je n!u,S,nl!ti het raam staat. Het had meer k we noodig hadden en van kleiner. dal dan we wel zouden willen. Maar 4 stond een kachel, die een warmmter 11 succesvol verzorgde en, wat no- was, dag en nacht wou blijven Het huis was bovendien solide tieus, geen poging tot herhaling vanffi®- en andere stijlen, wat in Engeland al begin is. Ook gat het ons een extra wtSoed op een beteren, eenigszins verharden 4 ea5E tenslotte was er de tuin, die ons aam.I c tegelijk deed schrikken. Elk Iw.k;. te baat genomen: voor hoekje ervan wa; "lichten, bl«5 boomen. groente m alle soorten. We taT geen aangelegden tuin willen hebben Ine11 het was alles nog wei wat te veremvmS en vooral dat deel, dat op een ZuSï'ff lmg ligt, bood zulke mogelijkheden tenslotte zwichtten, ondanks den ben.",v.w tij£ dien wij ervoor beschikbartjgf'01 Wij begonnen met süngerroozen peren,* en andere rustieke ingewikkeldheden of ruimen. Maar een stuk pad, aan weasJL afgezet door omgekeerde leege wijn- en cS pagneflesschen, is ons tot op dezen d», i" ergernis gebleven. Het karwei wordt sta uitgesteld omdat de flesschen stevi» inwm ven zitten. Gelukkig beginnen enkele holle bodems teekenen van mos te vertonnT wat zich misschien op den duur ook tot a. platbodemige zal uitspreiden en ze aan het ooi onttrekken. Overigens blijkt de nathur al ever veel afkeer van leege flesschen te hebben het is vrijwel de eenige plek in den tuin 5 onkruid niet wil groeien. Wij hebben het grasmaaien en wieden inu- zoo-zoo bijgehouden en er ons op toe-ele-d de koolsoorten in den tuin tot een minimiS terug te brengen en de slasoorten met behZ van het kasje zooveel mogelijk uit te breiden en het heele jaar door aan bod te houden Nu, na anderhalf jaar ploeteren, vinden'we dat de zaak er niet op achteruit is gedaan Wel zijn de forellen wat in het vergeetboek geraakt, maar er staan twee zakken cement te wachten, om bij de eerste goede gelegenheid tot versteviging van enkele aan te le™ dammen te worden gebruikt. De plannen'ziin nog geenszins van de baan. En er staat tegen over, dat het ook in die vijf dagen in de stad groote voldoening geeft, eigen re- kweekte vruchten en groente on tafel te zien verschijnen en het oog te laten rusten op een vaas eigen gekweekte bloemen. En zoo nu eu dan een konijn, een houtduif of eei whde eenddat geeft een soort primitief genot- gen. Ook is het een sport, niet vrij van span ning, de- seizoenen bij te houden, zoo laat mogelijk nog sla te hebben en zoo vroeg mo gelijk al doperwten. Met eenigen trots vertel len wij vrienden in de stad, dat we er in ge slaagd zijn onszelf winter en zomer van alle tuinproducten te voorzien. Twee van hen leveren we zelfs groente en bloemen in het zomerseizoen en een Fransche familie heeft voor den komenden zomer een vaste weke- lijksche hoeveelheid jonge slaboontjes besteld, Een blijk van vertrouwen, dat ons af en toe als een zware verantwoording drukt. Een eerste poging in het houden van bijen leverde tach tig pond honing op en in de provisiekast staan flesschen bessen- en frambozensap. zwarte bessenlimonade, jam in alle soorten, zilver uitjes: al wat degelijke grootmoeders in pro visiekasten plachten te hebben. Soms verbeelden we ons dat we eigenlijk wel een tuinderij zouden kunnen en willen be ginnen. Dan brommen we over dit steeds terug gaan naar de stad en praten over allerlei •-'er- makelij ke beesten, die we zouden kunnen hou den, als we er geregeld woonden. Eenden, een geit, een muilezel en een poedel zijn m"n favo rieten, maar ik ben onbekrompen genoeg om ook met andere wenschen rekening te houden en bij voorbeeld ook varkens nog te toleree- ren. Maar dan liefst niet van al te groot for maat en ook niet opgesloten in een klein hok, maar knorrend en wroetend op een stuk gras- veld. Toch zijn wij in de dagen in de stad niet te slecht gehumeurd, want één van de grootste redenen voor slechte humeuren: het weer, heeft op ons geen invloed. Als anderen klagen over een miezerige regen die al dagen lang valt, zijn wij in onzen schik: net wat de jonge worteltjes noodig hebben. Zelfs de harde vorst met sneeuw omstreeks Kerstmis, die in de stad niets anders dan misère van springende buizen en slobberige straten bracht, kon ons niet aan het mopperen krijgen: de vorst zou de veie insecten-pesten helpen opruimen. En toen de kranten bovendien nog zoo vriendelijk waren ons voor te rekenen, hoeveel kilo ammonia door de sneeuw op iederen vierkanten meter grasland werd gedoponeerd. trokken we ze.is met vreugde overschoenen aan en baggeraen goedmoedig en zonder klagen door de kiecu.- rige, smeltende massa. Opgewekter dan onze medeburgers, die niets aan de andere zijae van de slikkerige schaal hadden in te wer pen opgewekter ook dan de rasechte boei, die vanwege de sneeuw extra voer aan ae schapen moest brengen en allereli anoere lasten had te dragen. Zoodat er toch nog wel iets voor die half-boeren- nau- stadsleven valt te zeggen. Vr.S. Tn vier dagen van Amsterdam naar Batavia. Fraaie prestatie van gezagvoerder Kooper. Gezagvoerder Kooper, die ■-,Tl om vijf uur met het Indiëvliegtuig „Bui op Schiphol landde, heeft op deze reis bijzondere prestatie verricht. Zooals heeft, de „Buizerd" Zaterdagochtend van» tavia den teruatnnW aanvaard enin Ba passagiers en post van de gestrande overgenomen Bnp" twee da^e vertrokken is Kooper er toch in gesla o - toestel op vrijwel hetzelfde tijdstip op hol neer te zetten, als waarop de ,,N zou zijn gearriveerd, indien de machin o pech had gehad.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8