IJmuider Courant HITLER SPRAK HEDEN: r Engelsch - Duitsche vlootovereenkomst en Duitsch-Poolsch verdrag opgezegd I/éét dol Hitier sprak DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De Andere Kant. Een jubileum. Vervanging van dienstplichtigen. J*fe jycTANC Ne- 151 ra» Co,,er' MaaiachappO ""L- Ui'8°"° 4'8em »«.v GrooK Honlslraal 93. ""iLi I0724 BarMU ,J^",ide, nwn"1™' 42' C,""" 530i.P»'ei", 31079L A"e roor di'b,add' L® '°"el0°' w0"*0 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 28 APRIL 1939 Abonnementen per vreek f 0.12'/i, pet maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaaL Losse nnmmers 3 cent per ex. Advertcntiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1*3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. -berlain is met zijn regeeringsvoorsbel c van den militairen dienstplicht «'Tnil Umen. !«n verwondering heb ik gemerkt dat iche gebeurtenis op sommige men- i® m „„tstellende uitwerking heeft gehad. redeneeren zij aldus: als de Engel- !l1 SnstDlicht invoeren moet de toestand ernstig zijn en staat de oorlog blijk- "f.ïïdhedeenvoudig, maar niet juist, trfellend dat de verdeeling van de Euro- la «roote mogendheden in twee zwaarbe- '"fj. legerkampen op den duur een zeer ge- L zaak is moeten wij niettemin begrij pt de Engelsche invoering van dienst- fvt™ korten termijn den oorlog veeleer zal ïSnderen dan doen uitbreken. Want het tts evenwicht tusschen de beide groot- hten is ermee gebaat. En men begint een w niet als men meent de kans te loopen, te zullen verliezen. In 1914 trok Duitsch- ten strijde in de meening, dat Engeland it aan den oorlog zou deelnemen, dus: zijn üenooten in den steek zou laten. Het kan Seening thans nietimeer hebben. In de dere landen zal men haar ook niet koesteren. Zi besluit der Engelsche regeering werpt, zoo- ijk gisteren al schreef, een nieuw en gewei- die gewicht in de schaal der Europeesche lachtsverhoudingen. En het doet dat aan den dravend van Hitler's rede, waarin hij de Boodschap van president Roosevelt beantwoor den zal. iedereen begrijpt dat het Engelsche wetsontwerp opzettelijk met zulk een haast is opgesteld en aangekondigd. Het heeft de be doeling die rede te beïnvloeden. Niet in haar pathos, niet in haar tot de massa gerichte ter gen - want die zullen er wel niet minder luid door worden - maar in haar feitelijke, daad werkelijke beteekenis. Het is die laatste alleen dis er voor de wereld op aankomt. ^Vat zal Hitier feitelijk meedeelen en wat zal hij eventueel doen verstaan! ■j is overigens een andere kant aan de Engelsche houding. Aan dien anderen kant worden geen militaire maatregelen aangekon digd. Wie zich rekenschap geeft van het feit dat het Engelsche voorstel tot invoering van dienstplicht tot een termijn van drie jaar be perkt is, waarna het parlement opnieuw zal moeten beslissen over een eventueele voortzet ting van de nieuwe leger-organisatie, zal des te meer aandacht aan dien anderen kant schenken. Welnu, Chamberlain heeft gisteren nog meer verklaringen in het Lagerhuis afge legd. Hij heeft medegedeeld dat de Engelsche regeering sympahiek gezind is ten opzichte van elke poging, die ten doel heeft een overeen komst te bereiken voor de bewapening en de wegen te openen voor den internationalen handel en het verkeer. De Engelsche regeering zou bereid zijn met de Duitsche regeering van gedachten te wisselen over een algemeene re geling indien zij er overtuigd van zou zijn, dat deze besprekingen goed zouden worden ont vangen en de mogelijkheid zouden inhouden, goede resultaten af te werpen. Gezien Cham berlain's beleid in de dagen van München en daarna kan men niet aan den ernst van deze verklaring twijfelen. Men kan er niet aan twijfelen dat hij doet wat hij kan om de oor logsramp te verhoeden. Zijn veranderde beleid ten aanzien van actieve verdediging en het sluiten van bondgenootschappen en waarbor gen van allerlei grenzen in Europa is immers pas ingetreden teen Hitier een niet-Duitsch volk - de Tsjechen bij zijn land inlijfde! Geen der vroegere gebeurtenissen, noch de inlijving van Oostenrijk, noch die van het Su- detenland heeft hem daartoe kunnen brengen. En nog steeds hoopt men in Engeland vurig, den oorlog te kunnen verhoeden. Uit Washington komt het bericht, dat men daar in diplomatieke kringen ver wacht dat Roosevelt een nieuwe boodschap aan Hitier zal zenden wanneer deze daarvoor morgen „de deur openlaat". Waarschijnlijk wordt geacht dat als Hitier tegenvoorstellen doet en het denkbeeld van een economische wereldconferentie en ontwapeningsconferen tie niet eenvoudig afwijst de president een con- creten vorm voor die voorstellen zal zoeken. Aiweer is dit zeer aannemelijk. Als men de Amerika ansche motieven op niets dan puur eigenbelang beoordeelt moet men immers al tot de slotsom komen, dat Amerika niet anders san wenschen dan vrede in Europa. De vraag «wat heeft het er voor over?" kan men zelfs veuig beantwoorden met: „heel veel". Als men nu dezen anderen kant ziet, dit ge urig en hardnekkig streven naar minnelijk overleg en gemeenschappelijke oplossingen, k er heusch geen reden zich te laten alar meren door het feit dat Engeland den dienst- Pic t invoert. Er is geen oorlogslust in het gelsche volk, wel een diepen afkeer van oOLog. Hetzelfde geldt trouwens voor de andere 'en' me^ inbegrip van Duitschers en Ita- en evenzeer. Dat is, zooals ik al meer- ®aen naar voren heb gebracht, de groote pandering vergeleken bij 1914 toen men met oees rift den oorlog inging zonder dat daar- n een noemenswaardige periode van bezin- s o zeifs van spanning was voorafgegaan, ni ,ret^e den afgrond in. Sindsdien heeft toch wel wat geleerd. wee-sf hrV!°g niek heelemaal voldoende is ge- «f bUlkt uit dezen langen tijd van 5pan_ leidën t6 'f1' Wel tot een gunstigen keer kan Laat men dit toch bedenken. Laat men Adolf Hitler. Hitler begon zijn rede aldus: De president der Noord-Amerikaan- sche Unie heeft tot mij een telegram gericht, welks eigenaardige inhoud u bekend is. Aangezien, voordat ik als ontvanger dit stuk in handen kreeg, de overige wereld reeds per radio en in de pers er kennis van genomen had, en wij bovendien uit tallooze commentaren van de democratische wereldorganen de vriendelijke ophel dering verkregen hadden, dat het bij dit telegram gaat om een zeer han dig, tactisch document, dat bestemd is den „door het volk geregeerde sta ten" de verantwoording voor de oor logszuchtige maatregelen der pluto cratieën in de schoenen te schuiven, heb ik besloten den Duitsehen Rijks dag te laten bijeenkomen, teneinde u. als de gekozen vertegenwoordigers van het Duitsche volk de mogelijkheid te geven, mijn antwoord het aller eerst te vernemen, en dit ofwel te be vestigen ofwel van de hand te wijzen. Bovendien echter achtte ik het doelmatig trouw te blijven aan den door den heer pre sident Roosevelt ingeslagen weg, en mijner zijds, en met onze middelen de overige wereld, in kennis fce stellen van mijn antwoord. Ik wil deze gelegenheid echter ook gebruiken om uitdrukking te geven aan de gevoelens welke mij in verband met de geweldige historische gebeurtenissen in de maand Maart van dit jaar vervullen. Vervolgens gaf Hitier uiting aan zijn ge voelens van dankbaarheid jegens de Voorzie nigheid, dat hij als eens onbekend soldaat uit den wereldoorlog tot Führer van zijn geliefd volk was opgeklommen. Zonder bloedvergie ten had hij het volk uit zijn diepste ellende weten te verlossen en weer op te heffen. De Voorzienigheid, aldus Hitier, heeft mij toege laten de eenige taak van mijn leven te ver vullen: mijn Duitsche volk uit zijn nederlaag te verheffen en te verlossen uit de boeien van het meest schandelijke dictaat van alle tijden In het huidige Groot-Duitsehe rijk bevindt zich geen gebied, dat niet sedert de oudste tijden tot dit rijk behoord heeft. Hitler greep vervolgens in zijn betoog terug tot het einde van den wereldoorlog en wees erop, dat de toen ontstane hoop op een duur- zamen vrede, „een vrede van verstand en ge rechtigheid", in de sindsdien verloopen 21 ja ren niet verwezenlijkt kon worden. Bij het vredesverdrag van Versailles kwam voor het eerst het nadeel tot uiting, dat mannen die niet in den oorlog gestreden hadden de po litiek bepaalden. Bijna 115 millioen menschen werden niet door de zegevierende soldaten maar door waanzinnige politici in hun recht van zelfbeschikking overweldigd. De gevolgen waren verschrikkelijk. In levensruimten, waarin bijna 140 men schen per vierkante kilometer hun bestaan moeten vinden, vernielde een troep onweten de domooren een orde, welke zich in bijna tweeduizend jaren van historische ontwikke- toch ook beseffen dat het lot van Europa niet uitsluitend afhangt van redevoeringen van Hitler of een anderen regeeringsleider. Er blij ken nu menschen te zijn die in hun panieke righeid de gewoonste inkoopen opschorten, be stellingen annuleeren en zoo meer. Laat enen rustig blijven en niet aan allerlei ongegronde praatjes gelooven! Er zijn al zooveel redevoe ringen van Hitler geweestmoet men zich telkens daardoor van den kook laten bren gen? Ik weet wel dat ik er niet aan mee doe. Met wat meer rust, wat meer vertrouwen en wat meer moed komt men verder en is het leven heel wat plezieriger ook! R. P. De Duitsche Rijkskanselier heeft heden in den Rijksdag geantwoord op het bekende telegram van president Roosevelt, De voornaamste punten zijner rede zijn: 1. Hitier zal de Britsche regeering melden, dat aan het Engelsch-Duitsch vlootverdrag den grondslag is ont nomen 2. 3. 4 Polen heeft Hitler9s voorstel, om Dantzig als vrije stad binnen de grenzen van het Duitsche Rijk te doen terug keer en, verworpen Hitier heeft het Duitsch-Poolsche verdrag opgezegd Als Engeland met DuitschlancPover het vraagstuk der vloot wil onderhandelen, zal niemand gelukkiger dan Hitier zijn, in het vooruitzicht in staat te zijn een eerlijke en duidelijke overeen komst tot stand te brengen. Ten aanzien van de koloniën zeide Hitier, steeds een nauwe vriendschap en samenwerking met Engeland te hebben aangehangen. ling gevormd had. En toen deze nieuwe we reldorde in haar gevolgen. later een cata strophe bleek te zijn, waren de democratische vredesdictators van Amerikaansche en Euro peesche afkomst zoo laf, dat niemand de verantwoording voor het gebeurde op zich durfde nemen. Ons volk stortte in den don kersten tijd van zijn nationale ongeluk. Hitler's politieke plannen. Wat ik thans duidelijk wil uiteenzetten, is in de eerste plaats het doel van mijn politie ke plannen naar buiten en hun verwezenlij king. Nooit heb ik er twijfel over laten be staan, dat het in Europa op zichzelf nauwe lijks mogelijk is ooit een voor alle partijen be vredigende overeenstemming van de staats- en volksgrenzen te vinden. In het dictaat van Versailles werd noch re kening gehouden met het zelfbeschikkings recht der volken, noch met de staatkundige of zelfs economische behoeften. Niettemin heb ik nooit twijfel er over laten bestaan dat, zooals reeds gezegd, ook een herziening van het verdrag van Versailles ergens haar grens zou vinden. Ik heb dit op vrij moedige wijze ook altijd openlijk ge zegd, en wel niet om tactische rede nen, doch uit mijn innigste overtui ging. Als nationale Führer van het Duitsche volk heb ik er geen twijfel over gelaten, dat overal daar, waar de hoogere belangen van de Euro peesche samenleving het vereischen, nationale belangen, zoo noodig, moe ten worden achtergesteld. Geen twij fel heb ik erover gelaten, dat het mij met deze opvatting heilige ernst is. Om deze reden heb ik voor een groot aantal van wellicht omstreden gebieden definitieve beslissingen getroffen en deze niet slechts naar buiten doch ook naar binnen bekend gemaakt, en de eerbiediging ervan doorgezet. In deze opvatting van mij, is geen wijziging gebracht en zal ook geen wijziging komen. De terugkeer van het Saargebied had alle territoriale vraagstukken tusschen Frankrijk en Duitschland in Europa uit de wereld ge holpen. Ik heb het echter steeds betreurd, dat de Fransche staatslieden deze houding opvat ten als iets dat vanzelf spreekt. Zoo staan de zaken echter niet. Ik heb deze opvatting niet verkondigd uit vrees voor Frankrijk, veeleer was ik deze opvatting toegedaan als uitdruk king van het inzicht in de noodzakelijkbeid, in Europa op de een of andere wijze tot vrede te komen en niet door eeuwig de mogelijkheid van herzieningen open te laten, den kiem te leggen voor een voortdurende onzekerheid of zelfs spanning. Wanneer deze spanning des ondanks ontstaan is, dan is dit, naar Hitier uitvoerig betoogde, niet de schuld van Duitsch land, maar van die internationale krachten, die deze spanning stelselmatig veroorzaakt hebben, om hun kapitalistische belangen te kunnen dienen. Hitier wees er voorts op, dat hij bindende verklaring aan een reeks van sta ten had gegeven en het verheugde hem, dat eenige Europeesche landen deze verklaringen der Duitsche rijksregeering als aanleiding na men om ook hunnerzijds den wil tot een on voorwaardelijke neutraliteit uit te spreken en te verdiepen. Dit geldt voor Nederland. België, Zwitserland, Denemarken enz. Frankrijk heb ik reeds ver meld. Italië behoef ik niet te noemen hier REX THEATER „Morgen gaat 't beter' (Adv. ingez. Med.) mede zijn wij in nauwste vriendschap verbon den evenmin Hongarije en Joego-Slavië, met wie wij als buren het geluk hebben hartelijke betrekkingen van vriendschap te onderhouden Vervolgens verdedigde Hitier uitvoerig den te rugkeer van de Ostmark en van Bohemen en Moravië. De cultuur van het Tsjechische volk, zoo sprak hij, is in een duizendjarige gemeen schap essentieel door den Duitsehen invloed ge vormd. Voortgaande zeide Hitier, dat alleen een poli tiek kind kon gelooven, dat het Duitsche volk voor eeuwig in den toestand van het jaar 1919 zou blijven. Sedert de overwinning van het na- tionaal-socialisme was de oplossing van dit Tsjechische vraagstuk slechts een kwestie van tijd. Het ging daarbij uitsluitend om een pro bleem der daarbij betrokken nationaliteiten, niet om een probleem van West-Europa. Het na- tionaal-socialistische Duitschland denkt er niet aan, de rasbeginselen waarop wij trotsch gaan ooit te verloochenen. Zij zullen niet slechts aan het Duitsche, doch ook aan het Tsjechische volk ten goede komen. Wat wij verlangen, is de eerbiediging eener ge schiedkundige noodzakelijkheid en eener econo mische dwangspositie, waarin wij ons allen be vinden. In het verdere verloop van zijn rede deelde Hitier mede, dat de Siegfried-linie thans in hoofdzaak gereed is en dat ook de linies voor Aken en Saarbrücken, tot welker aanleg Hitier later opdracht had gegeven, reeds in aanzien lijke mate voor de defensie gereed zijn In den toestand, waarin zich dit geweldigste vesting werk thans bevindt, kan het Duitsche volk de geruststellende overtuiging vinden, dat het geen macht ter wereld zal gelukken dit front ooit te doorbreken. De kritiek op München noemde Hitier het bewijs er voor, dat den oorlogsophitsers de vreedzame oplossing van het vraagstuk het ver derfelijkste toeschoen, wat ooit geschiedde. Zij betreuren, dat er geen bloed gevloeid heeft. Niet hun bloed natuurlijk, want die ophitsers staan niet daar, waar geschoten, doch alleen daar, waar verdiend wordt. Tsjecho-Slowakije. Hitier zette vervolgens uiteen, waarom het overgebleven deel van de Tsjecho-Slowaak- sche republiek ten doode was opgeschreven en vervolgde: een feit was, dat bij den ouden toestand wellicht slechts een enkel land be lang had. n.l. Roemenië, dat mij door zijn meest bevoegde stem persoonlijk tot uit drukking bracht, hoe gewenscht het zou zijn over de Oekraïne en Slowakije wellicht een rechtstreekschen weg naar Duitschland te kunnen krijgen. Ik vermeld dit als een il lustratie voor het gevoel der bedreiging door Duitschland, waaronder de Roemeensche re geering naar de opvattingen van Amerikaan sche helderzienden zou lijden. Het oogenblik kwam waarop ik, namens de rijksregeering, besloot te verklaren, dat wij niet er aan dach ten ons langer met het odium te belasten dat wij ons verzetten tegen de gemeenschappe lijke grens tusschen Polen en Hongarije, om een eventueelen Duitsehen opmarschweg naar Roemenië open te houden. Tsjecho-Slowakije werd ontbonden niet omdat Duitschland het wilde, maar omdat men aan de conferentie tafel op den duur geen kunstmatige staten kan opbouwen en in stand houden. Duitschland heeft daarom ook op een enkele dagen voor de ontbinding van dezen staat van Engeland en Frank rijk ontvangen aanvraag over de ga rantie, deze van de hand gewezen. De in den Tsjechischen staat opgestapelde (De Bond Westland viert zijn gouden jubileum). Het trotsche Westlandsche product, Wel door de tijden zwaar gedrukt, Maar toch nog rijk aan sappen; Viert dezer dagen 't gouden feest, En laat ons, zij 't slechts in den geest, Daar even flink voor klappen. Want dit product is wijd vermaard, Niet hier slechts, maar op heel de aard, Om prima kwaliteiten; Het slaagt erin, naar eigen trant, Den roem van 't kleine Nederland, Succesvol te bepleiten. Al heeft de crisis het gewond, Het heeft nog altijd „goeden grond", Om trotsch zich te verheffen; En 't blijft ook in zijn huis van glas, Nog ondanks alles goed bij „kas", Daar kan geen storm het treffen. Het Westland viert zijn gouden feest, En ieder, die daarover leest, Daar hoef 'k niet naar te vragen; Stemt gaarne met den heilwenseh in, Dat het in waarlijk dubblen zin, Zijn gouden vrucht moog" dragen. P. GASUS. Het departement van Defensie wordt overstroomd met aanvragen om zaken verlof, vrijstelling van dienst en met aanbiedingen om in dienst te mogen treden. Het departement van defensie heeft een „ruil-systeem" in elkaar ge zet, dat reeds in werking is getreden. Uitvoerige gegevens hieromtrent vindt men op pag. Binnenland. geweldige hoeveelheden oorlogsmateriaal en de mogelijkheid, dat eenige verdwaasden zich hiervan zouden meester maken, borgen in zich het gevaar van explosies van een niet te over- zienen omvang. In dit verband somde Hitier op, hoe groote hoeveelheden wapenen in voor raad waren en bij de bezetting in beslag ge nomen waren. Ik geloof, aldus Hitelr, dat het een geluk is voor millioenen en millioenen menschen, dat een oplossing gevonden werd, welke naar mijn overtuiging, dit vraagstuk, dat een haard van gevaren beteekende voor Midden-Europa, uit den weg heeft geruimd. Nogmaals bestreed hij de bewering, dat deze oplossing strijdig was met de overeenkomst van München. Dat, zoo vervolgde hij, nadat men het etnographische beginsel reeds sinds lang had laten varen, thans ook Duitschland zich om zijn duizendjarige belangen van po- litieken en economischen aard ging bekomme ren, spreekt wel vanzelf. (Morgen komen wij nader op deze rede van Hitier, welke bij hei ter perse gaan van dit blad nog voortduurdeterug). De Koningin reikte onder scheidingen uit. Aan de kloeke bemanning van de „Zeemanshoop". Aan den feestavond van de vereeniging „De Reddingsmedaille" ter gelegenheid van haar 27-jarig bestaan in den foyer van „Seinpost" te Scheveningen gehouden, is bijzondere luis ter bijgezet door het feit, dat H.M. de Konin gin eigenhandig de koninklijke onderscheidin gen heeft uitgereikt aan den schipper en de bemanning van de reddingsboot „De Zeemans hoop", die op 9 October van het vorig jaar op zoo dappere wijze hulp heeft verleend bij de schipbreuk van de SCH 102, die in het zicht van de Scheveningsche haven is vergaan. De buitengewone zitting van den Rijks dag te Berlijn werd geopend door veld maarschalk Goering. Het was de eerste maal, dat in den Rijksdag ook de afge vaardigden van het Sudetengebied en het Memeiland aanwezig waren. Rijks kanselier Hitier kwam te vijf minuten voor half twaalf het gebouw binnen en werd met gejuich en het zingen van het Deutschlandlied ontvangen. Nadat Goering enkele welkomstwoor den tot de nieuwe afgevaardigden had gesproken nam de Führer het woord.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1