IJmuider Courant «tfSfSZ «aiding van MORGEN GAAT 'T BETER I i DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Indrukken van Hitler's Recle. Zonder consent. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF Uitspraak in Amsterdamsch Ziekenfondsgeschil. A.s. Zondagavond Nationale Zwemwedstrijden in het VELSERBAD Visscherij-Snufjes. No. 152 Loan»" CoMT. Maauchappg W"ö0M»t U"«mD S° "Sem- V Groots Boutstraal 93. Drflk U TeL 10724. Bureau IJmuider ^'Tssoasttterlaao 42, IJmuiden. C""° 5101 Postgiro 310791. Alle ^«"•"•ee8eV™ di'b'ad"' kottel»»" »Pg«""on,en ta de morden s-maCW"' Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 29 APRIL 1939 Abonnementen per week f 0.12'/j, pe* maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.53, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. t Duitsche staatshoofd valt geen andere it om te trekken dan dat hij allerminst be rt is naar een Europeeschen oorlog en degelijk onder den indruk is van de witregelen van defensie die vooral door Welland genomen zijn. Tegenover Engeland ral heeft hij zich de grootste moeite gege- W tot verklaring en rechtvaardiging van houding. Natuurlijk kwam daarbij de ebruikelijke scherpe aanval op het dictaat g Versailles aan de orde, waarbij er even- lel de nadruk op werd gelegd dat dit niet te ■rijten was aan de volken maar aan een Joepie politici die Hitier als waanzinnigen 0 onwetende domooren aanduidde. Zij had den kunnen en moeten voorzien dat de toe- tand, door hun beleid geschapen, geen toe komstmogelijkheden bood en tot ellende zou leiden Maar bij het herstel van Duitschland, tot welken arbeid Hitier geroepen was en met welke eenige levenstaak hij zich geluk- ,,jl7 preeS| had hij immer grenzen gesteld aan de°herziening van het verdrag van Versailles. Dat had hij gedaan uit zijn innigste overtui ging. Als Führer van het Duitsche volk had hr ér geen twijfel aan gelaten dat overal, Jar de hoogere belangen van de Europee- sche samenleving het vereischen, nationale belangen - zoo noodig moeten worden ach tergesteld. Geen twijfel had hij eraan gelaten, dat het hem met deze opvatting heilige ernst is. Het zijn uitlatingen als deze die opvallen, al treft de restrictie „zoo noodig". Positiever werd Hitier toen hij in antwoord op de woor den van president Roosevelt „dat de wereld op weg is naar een catastrophe" verklaarde: Tfe wensch te zeggen, dat ik geen enkelen oorlog heb gevoerd. Ik heb mijn afschuw van den oorlog te kennen gegeven en ik weet niet yoor welk doel ik oorlog zou moeten voeren". Volgens hem is de spanning in Europa ver oorzaakt door belanghebbende tegenstanders, door „de kapitalisten" en niet door hem. En nu constateerthij dat een oorlog tegen Duitschland in Engeland als vaststaand wordt aangenomen en betreurt deze ontwik keling diep, daar de eenige eisch, die hij aan Engeland ooit gesteld heeft en zal blijven stellen de teruggave van de koloniën is. Maar hij heeft altijd zeer duidelijk gemaakt dat dit nimmer een reden voor een militair conflict zou zijn. Hij wil niets wat Duitsch land niet eenmaal heeft toebehoord. Op dit punt dient opgemerkt dat hij bij zijn streven tot rechtvaardiging van zijn annexatie van Tsjecho-Slowakije er zich ook op beriep dat dit vroeger tot Duitschland heeft behoord en dat hü ook niet naliet weer eens duizend jaar in de historie terug te gaan. Maar daartegen over staan dan weer zijn verzekeringen aan het adres van Frankrijk, Hongarije, Joego slavië - „met wie wij als buren het geluk hebben hartelijke betrekkingen van vriend schap te onderhouden" en zijn uitlatingen ten aanzien van Nederland, België, Zwitser land en Denemarken. Hitier herinnerde eraan dat hij „bindende verklaringen" aan een reeks van staten had gegeven en het verheug de hem dat eenige Europeesche landen daar in aanleiding hadden gevonden om ook hun nerzijds den wil tot onvoorwaardelijke neu traliteit uit te spreken en te verdedigen. Dit gold dan voor Nederland, België, Zwitserland en Denemarken. Maar telkens keerde Hit-ler tot Engeland terug. Vooral in zijn streven om zijn houding na München en zijn annexatie van Tsjecho- Slowakije te rechtvaardigen. De cultuur van het Tsjechische volk is volgens hem in een duizendjarige gemeenschap met Duitschland voornamelijk door Duitschen invloed gevormd. Het Tsjechische vraagstuk was overigens de zaak der daarbij betrokken nationaliteiten en niet die van West-Europa. Hij wil geen ras beginselen verloochenen maar verlangt eer biediging eener geschiedkundige noodzake lijkheid en van Duitschland's huidige econo mische dwangpositie. Bovendien waren enor me wapenvoorraden in Tsjecho-Slowakije op gehoopt die van dit land een gevaarlijke haard voor Centraal-Europa maakten. En- zoovoorts. De uitweidingen op dit punt kon den evenwel de herinnering aan de breuk oer overeenkomsten van München en het be- sa der inlijving van een volk van ander ras met wegnemen. Hitier zeer gaarne met Engeland on- deihandelen over het vraagstuk der vloot, auwe vriendschap en samenwerking met geland heeft hij steeds voorgestaan. Het esaan van het Britsche wereldrijk acht hij een factor van onschatbare waarde voor het °e eele cultureele en economische leven van den mensch. - vele hartelijke woorden aan 16 at*les van Engeland, tegenover al dit steven om zijn beleid tegenover het gelsche volk te verklaren en te verdedigen snd overigens de mededeeling dat hij het viootverdrag met Engeland van zijn grond- een w°0fd achtte en het heden zou opzeg- ind 01611 c*aarvan denken moet? Mijn tuk is deze; dat aangezien de vloot, nog lanl lhet Engeïscïie hoofdwapen, in dat j: a de grootste belangstelling bij de bevol- geniet en haar machtspositie op de zëeën (Een koopman staat terecht omdat hij kousen zou hébben ingevoerd zonder consent). Het handeldrijven met consent, Heeft al benauwde oogenblikken, Wanneer je echter zonder bent, Dan dreig je, aan de lamp te likken. Dan komt er licht een ambtenaar, Die 't naadje van de kous wil weten En je geraakt al in gevaar, Wanneer één draadje is vergeten. De kous is zonder dat niet af, In stede van een kous te maken, Loop je het risico van straf, Zelfs, erdoor in 't gevang te raken. Wanneer je er geen been in zag, Dan zal de booze kans je dreigen, Dat j' op een goeden (kwaden) dag, De kous zelf op den kop zult krijgen. NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether, billijker I en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE- STELLEN. BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv. Ingez. Med.) door de Engelschen als sterkste waarborg van hun wereldmacht gevoeld wordt, Hitier deze factor in het geding brengt bij het geweldige diplomatieke schaakspel, waaraan deze rede geen eind maakt. Dat ware trouwens teveel verwacht. Hitier wil geen Europeeschen oorlog. Hij wil aan allerlei landen allerlei garanties geven. Hij heeft altijd grenzen gesteld aan zijn her ziening van het verdrag van Versailles. Maar hij heeft niet gezegd dat die bereikt zijn. Polen heeft niet toegestemd in een terugkeer van Dantzig als vrije stad binnen het Duitsche Rijk. Welnu: Hitier heeft het Duitsch-Poolsche verdrag opgezegd. Hij is evenwel voor nieuwe onderhandelingen met Polen te vinden. En hij somde de tegenprestaties op, waartoe Duitsch land zich bereid heeft verklaard als Dantzig als vrije stad binnen het Duitsche Rijksgebied terugkeert en een weg en een spoorlijn door den corridor worden aanvaard. Die tegenpres taties betreffen de erkenning van alle Poolsche economische rechten in Dantzig, het verlee- nen van recht van vrijhaven aan Polen en een non-agressiepact voor den tijd van 25 jaar. „Langer dan mijn leven", zei Hitier. Maar Polen had dit aanbod afgeslagen. Hij noemde dit een onbegrijpelijke houding en verweet Polen het in dienst stellen van troepen of schoon hij geen maatregelen tegen dit land genomen had en „er niet aan dacht". Wat het antwoord aan .president Roosevelt betreft verklaarde de Führer van Duitsch land dat hij economische wereld-kwesties niet zoozeer een zaak voor theoretische be sprekingen achtte als wel een van verwijde ring der beperkingen in verschillende landen. Zou Roosevelt daarmee niet in de V.S. willen beginnen? Een afwijzing van onderhandelingen is dit evenwel niet. Ook hier overweegt de indruk: ik wil mijn stellingen handhaven, ik wijk niet maar ik daag geenszins uit. De indruk blijft, dat Hitier een grooten oorlog vermijden wil. Ten aanzien van ontwapening meent hij, dat Roosevelt geen beroep op hem en op Duitsch land maar liever op anderen moet doen, van wege de ervaringen die hem sceptisch gestemd hebben. Ook hier dus geen positieve afwijzing. Algemeene indruk van deze rede: zij zal niet nalaten een verlichting en ontspanning te bren gen. Het schaakspel is nog niet uitgespeeld. Maar er zijn zaken te doen die tot een gun stige ontwikkeling kunnen leiden. Overeenkomst tusschen Engeland en Roemenië. Britsch crediet van vijf millioen pond. LONDEN, 29 April (Reuter). De „Financial News" verneemt, dat een overeenkomst tot stand is gekomen tusschen Groot-Brittannië en Roe menië, waarbij Engeland een crediet van vijf millioen pond sterling ver leent onder export-garantie, voor het bouwen van radiostations in Roemenië voor een geregelde verbinding met West-Europa, alsmede het financieren van militaire uitgaven, welke niet be stemd zijn voor wapenen en munitie. Naar vernomen wordt is dit bedrag slechts een eerste begin. Het totaal bedrag van de credieten is nog niet vastgesteld, doch men verwacht, dat dit hoog zal zijn. Bovendien zal, wanneer Roemenië Britsche wapens koopt, dit gefinancierd worden onder garantie van de Britsche regeering. De „Financial News" voegt hieraan toe, dat de leider van de Britsche Missie, Leith Ross, die naar Athene zal gaan, heeft verklaard dat zijn opdracht is de garantie van de Britsche regeering aan Roemenië en Griekenland te ontwikkelen. Het is waarschijnlijk, dat ook Polen door de Britsche regeering gegarandeer de credieten zal krijgen Specialisten-honorarium wordt verhoogd. De burgemeester van Amsterdam, heeft optredende als arbiter in het geschil tusschen de maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst en de Amsterdam- sche ziekenfondsen inzake het honora rium van de specialisten, uitspraak ge daan in dit geschil. Overeenkomstig deze uitspraak zijn de Amsterdamsche zie kenfondsen gehouden, gerekend te zijn ingegaan 1 April 1939, voor specialisti sche hulp een honorarium van f 1.25 per ziel per jaar te voldoen, terwijl de maatschappij tot bevordering der ge neeskunst daartegenover de internisten en allergisten tot. het specialistencon tract heet toe te laten en een stelsel van bezuiniging op de receptuur moet toe passen, overeenkomstig het voor de huisartsen geldende systeem. De nieuwe overeenkomst geldt, zooals tevens door partijen was overeengekomen, tot 1 Juli 1940. Aangezien de ziekenfondsen, volgens de thans beschikbare gegevens, niet in staat geacht kun nen worden een bedrag van f 1.25 per ziel per jaar te betalen, is zulks niettemin mogelijk ge bleken, door de tegemoetkomende houding van de vereeniging tot behartiging van belangen van ziekenfondshuisartsen en controleerende ge neeskundigen te Amsterdam en het departe ment Amsterdam van de Nederlandsche maat schappij ter bevordering der pharmacie, welke bereid waren in totaal, ten hoogste 10 cent per ziel per jaar van hun honorarium af te staan. De burgemeester constateert in het uitvoerig document tevens, dat aan de hand van de be schikbare inlichtingen en gegevens duidelijk is gebleken, dat een afdoende, alle bij het zieken fondswezen betrokken instanties bevredigende, regeling van de honoraria, voorzieningen en ver strekkingen, slechts mogelijk is, wanneer alle contracten op een zelfde tijdstip afloopen en waartoe een zeer uitvoerig, belangrijk meer tijd E L Z E R'S Heerenmodehuis, Zeeweg 78 heeft den HOED dien U ZOEK1 (Adv. Ingez. Med.) DANSEN Muziek van de bekende Dans-, Show- en Stemmingsband „THE GRASSHOPPERS lederen ZONDAG van 3—6 en vanaf 7 uur. DANCING UITGEEST BALTUS TELEF. 335 (Adv. Ingez. Med.) Een ladder in een zijden kous is evenmin tegen te houden als het succes van in het REX THEATER (Toegang alle leeftijden) (Adv Ingez. Med.) Ongeveer alle bekende zwemsters en zwemmers komen Zitplaatsen ƒ1.Staanplaatsen 0.75 (belasting inbegrepen). Zaal open 7 uur. DE TOESCHOUWERS RUIMTE IS BEPERKT! (Adv. ingez. Meet.) vorderend onderzoek, dan de toegemeten tijd thans toeliet, noodig is. Op dien grond kan, naar het oordeel van den arbiter, dan ook thans geen oordeel worden uitgesproken, of hetgeen door partijen of andere instanties in dit geding is be toogd of gevraagd, juist of onjuist moet worden geacht. Jaarvergadering van de K. N. A. C. De jaarlijksche algemeene vergadering dei- Koninklijke Nederlandsche automobielclub is Vrijdag in hotel Wittebrug te 's-Graven- hage gehouden onder voorzitterschap van jhr.. mr., J. Th. M. Smits van Oyen. Bij den aanvang van deze vergadering wijdde de voorzitter een woord van eerbiedige nagedachtenis aan allen die in het afgeloopen jaar aan de club ontvielen. Ofschoon er alle reden is om met groote voldoening van den normalen groei van de K.N.A.C. te gewagen en met eenig optimisme te wijzen op de mogelijkheid van een gunsti ger perspectief voor het moderne wegverkeer tengevolge van een beter begrijpen van de overheid, noopte de algemeene internationa le toestand spreker tot een aanmerkelijke be perking van optimistische gevoelens. Het stemt tot vreugde, dat door het rapport van de commissie-de Vries, eindelijk het sprookje is weerlegd dat het motorwegverkeer bij lange na niet voldoende voor zijn eigen wegen betaalde. Ten slotte uitte spr. een woord van waar deering voor hetgeen op het gebied van we genaanleg en bruggenbouw is tot stand ge komen. De heeren J. Leonard Lang en mr. A. W. Baron Van Imhoff werden met algemeene stemmen (behoudens twee in blanco) ais bestuursleden herkozen. De heer Van der Goes (bestuurslid) deelde mede. dat voor den prijs van Zandvoort, den op Zaterdag 3 Juni daar ter plaatse te houden au to wedstrijd, reeds 55 wagens zijn inge schreven. Na afdoening van eenige huishoudelijke aangelegenheden werd de vergadering geslo ten. Het nieuwste portret van onze Prinses Juliana, die Zondag haar 30sten verjaardag viert. (Foto F. Ziegler.) Geheime kenteekenen op Duilsch bankpapier. De handel in Duitsch bankpapier staat op het oogenblik in de Fransche hoofdstad geheel stil. De oorzaak daar van moet gelegen zijn in een brief, dien het ministerie van financiën dezer dagen aan den voorzitter van het banksyndi- caat te Parijs gezonden heeft, met het verzoek, den inhoud daarvan aan alle bankinstellingen mede te deelen. In dezen brief werd n.l. gewaarschuwd tegen transacties in nieuwe Duitsche bankbil jetten, die op verscheiden markten en in het bijzonder te Londen in omloop ge bracht zouden worden. De brief voegde hieraan toe, dat, volgens ver kregen inlichtingen, deze biljetten aan de voor- en achterzijde drie onuitwischbare merkteeke- nen zouden dragen, die alleen aan Duitsche ban ken bekend zouden zijn. De Duitsche banken zouden dan weigeren deze biljetten in betaling aan te nemen, met het motief, dat zij fraudu leus uit het buitenland ingevoerd zijn. In de Fransche hoofdstad is over deze aan gelegenheid gesproken als over een gemakke lijke methode om aan buitenlandsche deviezen te komen. Hieromtrent heeft de Tel., waaraan wij dit be richt ontleenen, in Amsterdamsche bankkringen inlichtingen gewonnen. Het bleek, dat men over deze aangelegenheid geen informaties had ont vangen: wel staat men daar reeds sinds eenigen tijd argwanend tegenover het Duitsche bank papier. Verder vestigde men er van andere zijde de aandacht op, dat omtrent manipulaties met Duitsch bankpapier de meest fantastische geruch ten de ronde doen. Indien de nieuwe bankbiljetten werkelijk ge merkt zijn, wordt het bedrijf van smokkelaars, die Duitsch bankpapier clandestien over de grens trachten te brengen, er nog gevaarlijker om, daar de fraude door de Duitsche autoriteiten dan al zeer gemakkelijk vastgesteld kan worden. CCCCI. Het wordt nu wel wat minder met de ha ring en wat ruimer met de makreel, maar er waren deze week toch weer 3960 kisten haring aan de markt. De vermindering zit niet zoo zeer in den totalen aanvoer als wel in de vangsten per schip, die niet meer zoo dik zijn als in het begin van deze tusschenteelt. Men was bang, dat het, nu we wat verder in de lente komen, met de kwaliteit mis zou loopen, maar daar hebben de reeders wat op gevon den: ze hebben hun schepen kistjes meege geven en daarin wordt een deel der vangst, keurig in ijs verpakt, geborgen. Zoodoende heeft men de kwaliteit aardig op peil kunnen houden en niet alleen de kwaliteit, maar ook de prijzen. Voor de beste haring werd nog 6 a 7 gld. per 50 K.G. betaald. Nu we den tijd van de groote teelt hoe lan ger hoe meer naderen vraagt men zich af, hoe het zal gaan als beide teelten eens in elkaar zouden komen te loopen. Het zal moei lijk gaan, de tusschenteelt naast de groote teelt te handhaven, tenzij alleen voor bin- nenlandsch gebruik, maar dan sterft de trawlharingvisscherij wel een natuurlijken dood. Hoe belangrijk deze voorjaars-haringvis- scherij voor reederij en handel is geweest, moge blijken uit de officieele gegevens van Maart, die deze week door Economische Za ken werd en gepubliceerd. Van de 2.83 millioen K.G. visch, die de vorige maand door de stoom- en motortrawlers werd aangevoerd, bestond bijna 11/4 millioen K.G. uit haring. De opbrengst was ruim 106.000! In Februari was al ruim 280.000 K.G. aangevoerd ter waarde van bijna 25.000 en nu krijgen we de maand April er nog bij, die weinig voor Maart zal onder doen. We kunnen veilig aan nemen, dat de totale opbrengst van deze extra teelt meer dan twee ton zal bedragen. En het staat ook wel vast, dat als de trawlerschippers de haring eens niet hadden ontdekt, de ree ders veel eerder aan het opleggen van sche pen waren geslagen dan nu het geval is ge weest. Maar nu is er toch al een 25-tal booten uit de vaart genomen. Dat is het gewone verschijnsel van alle jaren; niet prettig na tuurlijk maar dat kan nu eenmaal niet an ders. En als de trawlers zoo'n tiental maanden druk hebben gevaren, mogen ze ook wel eens wat rusten, om wat „op verhaal" te komen. En een opknappertje kan ook geen kwaad. Men moet ze maar eens aan den kant zien liggen. Vooral van de Vem kunnen heel wat trawlers wel een kwastje verf gebruiken. Men kijke maar eens naar de nieuwe booten van deze reederij. Geweldige besommingen kan men in dezen tijd van het jaar natuurlijk niet verwachten, maar toch werden er ook deze week nog wel reizen gemaakt, die de moeite waard waren. Zoo hadden we Woensdag de I. S. Groen met 4540 en de Hercules met 5580. Maar dat waren dan ook feitelijk de eenige uit blinkers. alhoewel de vangsten ruim genoeg waren. Er kwamen deze week binnen 40 trawlers en 49 loggers. PIETERMAN»

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1