IJmuider Courant J Verhooging van het college geld. 350 per jaar? DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN gereld- tentoonstellingen. 't Is Mei. Duur van betaling echter niet meer onbeperkt; termijn van 5 jaar voorgesteld. Inkomsten zouden voor schat kist hetzelfde blijven. De aanvaUer Twee slachtoffers van kolendamp. No. 154 ow' i>S'm n.V Groote Hontolraai 93. M"- 10724. Bureau IJmuider 42. Ij»aidett PCgiro 310791. All. I*"° m«e««veD di' b'"d' - - Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIM ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM DINSDAG 2 MEI 1939 Abonnementen per week t'0.12'/j, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummert 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbels prijs. Advertenties van Vrangen Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. „Vereeaigde Staten houden nu twee ««tentoonstellingen tegelijk, een m New- 'een in San Francisco, gelegen dus aan Wms1 en Westkusten van dit ontzaglijk- t land vele duizenden kilometers van verwilderd. De expositie aan de West- 'Tte het eerst geopend. Die te New-York 'mdie Natuurlijk hadden deze plech- Wen een echt-Amerikaansch karakter. Zij niet alleen massaal van opzet en uit- in feestbetoon maar werden ook te sot genomen om uiting te geven aan dat TlIsme dat Amerika zoozeer kenmerkt en t de 0,1de Wereld zoo vaak verbaast en wel een beetje schamper doet lachen. Zoo is M devies van de New-Yorksche tentoonstel- f, die de cultuur- en handelsproducten van -it naties vereenigt: „Building the World of mmortow". Zij streeft er dus naar, mee te wen aan de wereld der toekomst en presi dent Roosevelt heeft dit in zijn openings- lie sterk op den voorgrond gebracht. „Wij Wanen streven een hooger ideaal na, het aiaa van den internationalen goeden wil, het neaai van den vooruitgang voor de mensch- leü het ideaal van grooter geluk en minder n en voor alles het ideaal van den VDat klinkt in onze ooren als een daverende phrase en herinnert de Oude Wereld aan zoo vele schoone redevoeringen, in haar eigen om- eeving gehouden en geenszins door daden en deiten bewaarheid. Zij is dit soort speeches J,o*al beu. Zij lacht er misschien even om dat de Amerikanen aan een zoo vaak beproefd middel van internationale toenadering als de wereldtentoonstelling een zoo eerzuchtige leuze als .Building the World of to-morrow" nog durven verbinden. Ja, zij is moe en ontgoo cheld, de Oude Wereld en niet geneigd een diepe'overtuiging in zulke leuzen en rede voeringen te zoeken. Toch is die or. Evenals het echte streven naar hoogere cultuur er in Amerika is, al schijnt het weggemoffeld onder den stroom van recordcijfers die New-York over den Oce aan zendt: duizend paviljoens, 700 hectaren, 25 K.M. nieuw-aangelegde wegen op het ten toonstellingsterrein, tienduizend hoornen van aile Amerikaansche soorten, die den bezoeker schaduw tegen de zomerhitte zullen bieden, een half millioen bezoekers op den eersten dag.... Ach ja. Daar hebben we het weer. En cul tuur wordt toch niet bepaald door afmetin gen en aantallen. De schilderijenverzameling op de tentoonstelling te New-York telt dui zenden werken uit de geheele wereld, is de grootste en meest-representatieve ooit bijeen gebracht.... „Hm", zegt de Europeaan. „Dat zal wel. Maar is de keuze volmaakt? Hangen ze goed? Is de belichting overal in orde? Is de nieuwe schilderkunst ook goed vertegen woordigd? Kan men een goed overzicht krij gen in niet te langen tijd en in eenige rust zijn beschouwing houden? Het zou misschien beter zijn als er wat minder stukken waren en als er wat minder spektakel over gemaakt werd". Ja, Zoo spreekt de Europeaan. Maar Europa is niet jong en onbevangen en kinderlijk als Amerika en daarin heeft de Amerikaan een grooten voorsprong. Ook juist in de kinderlijk heid van zijn idealisme, dat de macht der overtuiging bij de massa's der bevolking bezit en niet, zooals in Europa, zich in groepen en enkelingen bepaalt. Al maakt het dan ook meer fouten, al is het minder wikkend en wegend dan het Europeesche is, als het zijn idealen poogt te verwezenlijken. Dit groote land, dit machtige Amerika met geweldige hulpbronnen en zijn jónge energie, heeft zooveel meer vertrouwen in zijn toekomst dan het verscheurde oude Europa bezit. Het is hevig, luidruchtig, vol schrille tegenstellingen in zijn licht en donker maar bet leeft met grooter kracht. Het verwerpt scepticisme en schudt nooit mismoedig het ■°°fd. Het bezit een reusachtig zelfvertrou wen, dat zich niet alleen uit in schoone zin- een van redevoeringen, maar ook innerlijk «ft. Het is heel sterk en gezond. En Europa °opt eigenlijk voortdurend, dat Amerika het Kaden zal van zijn ondergang.Dat kwam Pas nogtot Uiting yy de opwinding die pre sent Roosevelt's jongste boodschap veroor- a e. En dat is een veelbeteekenende er- enmnguls men vraagt welk land het belang- 'f* €r wereld is en ook in de toekomst! fclzyn. Ik raad u aan de belangwekkende bijdragen -onzenNew-Yorkschen correspondent, mr. len i,aAs'na.YwkeuriS te blijven volgen. Zij zul- merika beter doen begrijpen. Noi Een foto van de „Empress of Australia", waarmede het Engelsche koningspaar de reis naar Canada zal maken. Weer nauwer contact tusschen hoogleeraren en studenten mogelijk. DE minister van Onderwijs heeft bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend, waarin zij voorstelt een andere regeling voor de betaling van collegegeld. De minister wil naar het oude systeem, van een bepaald aantal jaren betalen, terug- kceren. Hij wil nu echter den tentlijn gesteld zien op vijf jaren en de jaar- lijksche betaling op f 350. Aan de Memorie van toelichting wordt o.m. ontleend: De wet van 7 Augustus 1933 maakte een eind aan de regeling, dat men vrijgesteld was van de betaling van collegegeld, nadat dit viermaal gestort was, zoodat sedert het in werking treden van deze wet de verplichting- tot het betalen van collegegeld doorloopt, tot dat men het examen met civiel effect met goed gevolg heeft afgelegd. De nieuwe regeling is evenwel gebleken tot niet geringe bedenkingen aanleiding te ge ven. Wel is waar, is de opbrengst van de col legegelden niet onbelangrijk gestegen en dit niettegenstaande vele studenten, ten einde aan de financieele moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden, zich voor een zoo gering mogelijk aantal malen laten inschrijven, maar hier staat tegenover, dat het streven om in zoo kort mogelijken tijd af te studeer en en zich hierbij voor een zoo gering mogelijk aantal jaren te laten inschrijven, het contact tusschen de studenten en hoogleeraren, dat hier en daar toch reeds te wenschen overliet, op bedenkelijke wijze heeft verminderd. De minister van Onderwijs is te rade ge gaan, hoe bij behoud van het financieele voordeel, aan de geopperde bezwaren tegemoet kan worden gekomen. Hij ziet den weg hier toe, dat teruggekeerd wordt tot het oude systeem, waarbij men na een aantal malen collegegeld te hebben betaald van verdere be taling was vrijgesteld. De studenten weten dan slce,'s aanslagen in Palestina. 1 Mei (Havas). De Britsche geering\ri witt>oek gericht tot de re- ^L^PHb^cae^a^worEfen^1"11108^6^^ m°r" is intUXSC.VlPri "nnnr r^t- De kalrnt worden- fceerd GisS™ mtusfchen nog niet weerge- Pleegd, waarroï twerden vier aanslagen ge- Te Tiberias wtL met doodelijken afloop. en K Haifa ppt aee? Joodsclle vrouw gedood Arabier eewoS ^rabl?r- Hier werd tevens een slag werdte Jeruzalem een aan- <ten Arabierpnip1rtl°Pr een bloedverwant van bij den aanvang van de studie welk maxi mumbedrag aan collegegelden zij zullen moe ten betalen en de ouders, die voor de studie kosten van hun kinderen een verzekering zul len sluiten, kunnen dit op vaste basis doen. De minister geeft daarom in over weging de regeling van de college gelden in dien zin te wijzigen, dat men vrijgesteld wordt van verdere betaling van collegegeld, nadat vijf maal collegegeld is betaald. Verhoo ging van het collegegeld van f 300 op f 350 is dan evenwel noodzakelijk. Volgens berekeningen van het cen traal bureau voor de statistiek zal de opbrengst van de collegegelden hier door niet minder zijn dan bij de huidige regeling. In het wetsontwerp wordt tevens voorge steld den minister de bevoegdheid te verlee- nen in bijzondere gevallen toe te staan, dat het collegegeld in twee termijnen wordt be taald. De indiening van het wetsontwerp biedt ge legenheid nog een aanvulling in de wet aan te brengen, welke ten nauwste met de regeling van de collegegelden samenhangt. Tot voor kort genoten de studenten, die een aanstel ling als assistent hadden, vrijstelling van de betaling van collegegeld, omdat zij be schouwd werden te behooren tot de „beamb ten". Sedert evenwel ook de assistenten op arbeidsovereenkomst worden aangesteld en deze niet vallen onder het begrip „beambten", omdat het rijksambtenarenreglement op hen niet van toepassing is, moeten deze telken jare krachtens de beide aangehaalde wetsartikelen afzonderlijk aangewezen worden om bevoegd te zijn kosteloos de colleges te volgen. Het komt den minister eenvoudiger voor om door aanvulling van de artikelen met het woord „assistenten" den bestaanden toestand wettelijk vast te leggen. Arbeidscontractanten in 's Rijks dienst. De Centrale van Rijkspersoneel heeft de aandacht van den voorzitter van den minis terraad gevraagd voor de positie van het per soneel op arbeidscontract met een diensttijd van minder dan twaalf maanden. Bij oproe ping in werkelijken (militairen) dienst staan deze personen, in tegenstelling met arbeids contractanten met een langeren burgerlijken diensttijd, plotseling zonder verdiensten. Gevraagd is in die gevallen een schadeloos stelling te willen toekennen naar rato van 1/6 van het genoten loon over het, onmiddellijk vóór de oproeping m militairen dienst ge legen tijdvak, dat men in burgerlijken rijks dienst op arbeidscontract heeft doorgebracht en voorts om een wijziging van de voor con tract-personeel geldende rechtspositie-rege ling bij het georganiseerd overleg te willen indienen Een aardig detail van het Zaterdag te NJoordwijk gehouden bloemencorso C. B. P. T. T. ging in 2 jaren sterk vooruit. Verschenen is het tweejaarlijksch verslag 1937/1938 over de verrichtingen van den Centralen Bond van Nederlandsche Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (C.B.P.T.T.). Vele acties waaronder er waren, die ge heel of gedeeltelijk met succes bekroond wer den worden in dit verslag gememoreerd. Het ledental is sterk gestegen: 1 Januari 1937 telde deze organisatie 6900, thans 7825 leden. De stand van de financien geeft reden tot voldoening: de bondsreserve bedraagt thans f 94.700. De C.B.P.T.T. toudt van 22 t/m 24 Mei a.s. zijn congres in het. Grand Hotel te Scheve- ningen. 't Is Mei en heel een reeks van jaren, Heb 'k bij den aanvang telkens weer Daarop gewezen, dezen keer Weet 'k met (en op) mijn woord niet meer, Wat nieuws er nog van te verklaren. 't Is Mei ik moet het toch vermelden. Al weet u 't zelf ook net zoo goed, Want Mei brengt altijd nieuwen moed, Een soort van tinteling in 't bloed, Een hang naar bosch en strand en velden. 't Is Mei wij kunnen weer gaan droomen. Van dagen vol van licht en kleur, Vol warmte en vol bloemengeur, Maar er zal, hoe ik het betreur, Ook nog wel storm en regen komen. 't Is Mei die brengt het klokverzetje, Bij d' aanvang van den zomertijd, Dat is geen wereldschokkend feit, Geiukkig maar. want het bereidt Ons daardoor juist weer eens een pretje. 't Is Mei die bloeimaand wordt geheeten, Maand van volmaking van het groen, Nu komen weer hun intocht doen Meikever, -regen, -kers en -zoen, Met andren die ik ben vergeten. 't Is Mei de maand van eitjes leggen Voor vogeltjes, zoo vogelvrij. En mijn verjaardag is nabij, De maand van Mei is maand van mij. Wanneer precies zal ik niet zeggen. 't Is Mei hoe zal de maand verloopen? Wordt het krakeel nu eens gesust, Schenkt men ons eindelijk eens rust, Brengt ons de maand meer last of lust? Wij kunnen slechts het beste hopen. VRACHTAUTO SLIPTE OP DE BRUG TE HALFWEG. Over den kop geslagen en geheel vernield. BESTUURDER ERNSTG GEWOND. Tengevolge van de gladheid is Maandag middag omstreeks vijf uur een vrachtauto van de Cacaofabriek der firma Van Houten uit Weesp op den Haarlemmerweg, juist op de brug te Halfweg, komen te slippen. De wagen sloeg over den kop en bleef tegen het ijzeren hekwerk van de brug geheel ver nield liggen. De bestuurder, de heer M. Sieraad uit Haarlem werd uit de cabine ge slingerd en ernstig gewond. De aanhoudende regenbuien hadden het wegdek van de gevaarlijke verkeersbrug spie gelglad gemaakt. Uit de richting Haarlem kwam de trailer van een meubeltransport- onderneming. Deze wagen werd ingehaald en gepasseerd door een bestelauto van de Firma Van Houten uit Weesp. Toen de bestelauto den trailer reeds gepas seerd was, slipte hij op het asphalt van de brug, botste vervolgens tegen de zware ijzeren balustrade aan en draaide een kwart slag om, zoodat hij, met een nagenoeg totaal vernielde linkerzijde, dwars over den weg kwam te staan. De bestuurder van den trailer, die en kele seconden later om den hoek van de Sui kerfabriek „Holland" kwam, zag de bestelauto plotseling vlak voor zich; de chauffeur zag geen anderen uitweg dan het stuur naar rechts om te grooien, waardoor het voorste gedeelte op het rijwielpad schoot en op het voetpad tenslotte tot stilstand kwam. De bestuurder van de meubeltransportauto liep geen noemenswaardig letsel op, maar erger was het gesteld met den heer M. Sieraad.'Na de bot sing met de balustrade werd hij uit de cabine geslingerd, zoodat hij zwaar gewond op de brug bleef liggen. Onmiddellijk werd de politie te Halfweg van het gebeurde in kennis gesteld. Deze was spoedig ter plaatse en stelde een uitgebreid onderzoek in, terwijl zij tevens het verkeer, dat op dit spits-uur zeer intens is, regelde. Daar de vernielde bestelauto geheel dwars over den weg lag, was het verkeer over de Boezembrug niet meer mogelijk. Het drukke verkeer moest langs het oude gedeelte van den Rijksweg worden omgeleid. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Dr. F. C. L. Kuypers, de plaatselijke geneesheer, verleende de eerste hulp. Even later arriveer den ook Dr. Baumann en een toevallig pas- seerenden dokter uit Haarlem. Het bleek, dat S. een lichte hersenschudding en een ernstige kaakwond had opgeloopen, terwijl voorts een der dijbeenen nabij het bek ken gebroken was. Laastgenoemde verwonding was van dusdanigen aard, dat Dr. Kuypers onmiddellijke overbrenging naar een zieken huis te Haarlem noodzakelijk achtte. Na voor- loopig te zijn verbonden, werd de man per ziekenauto naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. Daar hij voortdurend bij be wustzijn bleef, kon hem een aanvankelijk ver hoor worden afgenomen, waarbij hij verklaar de met een snelheid van ongeveer 40 K,M. per uur te hebben gereden en toen te zijn geslipt. De vernielde auto werd per kraanwagen naar een garage te Halfweg gesleept. Neerslag in April ver boven normaal. Naar het Kon. Ned. Met. Inst, in de Bilt meedeelt was gemiddeld over de vijf hoofd stations in April de ochtend-temperatuur een graad boven normaal, in de drie decaden respectievelijk 1 en 3 graden boven en 1 graad beneden normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 12den en den 28sten respectievelijk 7 graden boven en 2% graad beneden normaal. De gemiddelde dagelij ksche maximumtem peratuur en het gemiddelde dagelijksche mi- numum waren IV2 graad boven normaal. Het aantal dagen met een minimum temperatuur beneden het vriespunt bedroeg te de Bilt slechts een, tegen vier normaal. De neerslag was in het Noordoosten van het land ongeveer honderd procent boven normaal, in het Noord westen en Zuiden 10 tot 25 procent en overi gens 25 tot 60 procent boven normaal. Te de Bilt werden 167 uren zonneschijn waargenomen, tegen 152 uren normaal. REX ÏHbATEti „Morgen gaat 't beter" (Adv. ingez. Med.) DECORATIE-PAPIER voor stand- en etalagebekleeding, zoo wel in sprekende als in fijne pastel tinten. 30S DE SWART Co. Papiergroothandel - Drukkerij. BREESTRAAT 160 BEVERWIJK (Adv. ingez Med.) NEUTRALITEIT BEHEERSCHT DE ZWEEDSCHE BUITEN- LANDSCÏIE POLITIEK. Ter gelegenheid van de 1 Mei-viering heeft de Zweedsche minister van buitenlandsche za ken, Sandler, naar Havas meldt, te Helsing- borg een rede gehouden, waarin hij de balans van het afgeloopen jaar opmaakte. Hij betoog de dat de verdwijning van onafhankelijke sta ten en de eenzijdige verklaringen betreffende het niet bestaan van geldige verdragen reden geven tot bezorgdheid voor de toekomst. De toe stand lijkt nog onzekerder dan een jaar gele den. De geweldige krachtsinspanning van ver schillende statengroepen doet het zeker schijnen dat iedere poging tot een nieuwe herziening van de kaart van Europa een oorlog tusschen de groote mogendheden van Europa en misschien een algemeenen oorlog zal ontketenen. Men weet niet in welke mate de kleine mogendheden zul len voorkomen, dat zij ook in een oorlog be trokken worden. Zweden en de andere noorde lijke landen hebben de neutraliteit gekozen. De versterking van die neutraliteit beheerscht de geheele activiteit der Zweedsche buitenland sche politiek en der verdedigingsmaatregelen. De uitnoodigingen tot deelneming aan com binaties van groote mogendheden hebben geen betrekking op de Noordelijke landen. Dei-ge lijke uitnoodigingen zijn trouwens niet gedaan. Sandler gaf uiting aan zijn voldoening over de Duitsche en Engelsche verklaringen in dit op zicht, De tot Zweden en zijn buren gerichte vragen na de boodschap van Roosevelt waren overbodig, omdat Roosevelt on middellijk zelf gezegd heeft dat het initiatief van hem uitging en omdat Berlijn niet noodig had de noordelijke landen te vragen, of Duitschland hen bedreigt. Sandler juichte de herhaalde initiatieven van Roosevelt toe ten gunste van den vrede. Er is, aldus de minister, geen reden meer om zich met de bepalingen van het Volkenbonds pact betreffende de sancties bezig te houden. Het antwoord der Britsche regeering op een vraag in het Lagerhuis, of de regeering voor nemens was met de grondstoffen bezittende landen onderhandelingen te voeren om den uit voer dezer grondstoffen naar een aanvallenden staat stop te zetten, verdient de aandacht. Met voldoening herinnerde Sandler er aan dat de Britsche regeering met stelligheid verklaard had, dat een dergelijke methode gelijk zou staan met een sanctiepolitiek en geen element der Britsche politiek zou zijn. Het Zweedsche volk is vastbesloten zijn onafhankelijkheid en neutraliteit te verdedigen. „Frigo" wordt het grootste koelhuis van Nederland. In de vergadering van commissarissen en aandeelhouders der N.V. Vereenigde Ijsfabrie ken IJmuiden, koelhuis Frigo, te IJmuiden werd besloten de vriesruimte van het koelhuis Frigo zeer belangrijk uit te breiden. Besloten werd tot den bouw van zes boven elkander geleden vriesruimten, ieder met een afmeting van 28 x 24 M. Het nieuwe vrieshuis zal worden voorzien van twee liften en de nieuwste inrichtingen voor de vervaardiging van koude, terwijl gebruik zal worden ge maakt van de laatste toepassingen op het ge bied van ventilatie en vochtigheidsregeling. In afwijking van den tot heden gebruike- lijken koelhuisbouw, zullen bij de nieuwe vrieshuis alle aangevoerde goederen binnens huis worden gelost, zoodat dus bij iedere weer gesteldheid ongehinderd goederen het vries huis kunnen bereiken en verlaten. Door deze uitbreiding wordt het koelhuis Frigo te IJmuiden het grootste koelhuis in Nederland. Zooals bekend is, behoort de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken IJmuiden tot het concern der Unie van Ijsfabrieken (U.V.IJ.). Aan boord van een schip. Aan boord van de vrachtboot „Hunze 3" uit Groningen, liggende in de Wijnhaven te Rotterdam, heeft zich in den afgeloo pen nacht een ernstig geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan, waarvan twee Groningers het slachtoffer zijn ge worden. In de kajuit van de boot sliepen twee personen, n.l. de stuurman P. H. Genega, en de matroos M. Timmer, beiden uit Groningen. Toen het overige personeel van de „Hunze 3" zich vanmorgen om zes uur aan boord begaf, misten zij den stuur man en den matroos. Bij onderzoek bleek, dat beiden in de kajuit ten ge volge van kolendampvergiftiging gestikt waren. De Rotterdamshe politie heeft de lijken in beslag genomen

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1