De positie Belgische kabinet Haofddad B Rusland DE NACHTEGAAL weer uitgebreid Haarlemsche winkeliers Oplichter gaf ongedekte cheques af gaat maatregelen nemen voor luchtbescherming Een stad wordt verkocht H.C.ANDEPS „garantiesysteem" Reeks waarborgen Steenen balconvloer omlaag gestort van het nieuwe Financieele problefnen als gevolg der polifieke onzekerheid Brussel, 29 April (Van onzen correspondent). ELGIë heeft een regeering; d. w. z. nu de Kamer met een meerderheid van 104 tegen 84 stemmen de wet op de speciale volmachten, die aan de regeeringsverklaring gekoppeld is, heeft goedgekeurd en ook de Senaatscommissie zich met 12 tegen 3 stemmen hiervoor heeft uitgesproken, mag men wel aannemen dat het land eindelijk uit de maandenlange crisis bevrijd is. We zullen ons maar niet verdiepen in de zeer theoretische meerderheid van de katholiek-liberale regeering Pierlot. De ver onderstelling van een socialistisch Kamerlid, dat de speciale volmachten voornamelijk be doeld zijn om de heterogene meerderheid sa men te binden, is misschien niet ver van de waarheid. We hebben al een voorsproefje r~ had bij de verkiezing van de presidenten voor Kamer en Senaat. De traditie wil dat deze uit de regeeringspartijen gekozen worden. De li beralen voelden echter niets voor den katho lieken Vlaming Van Cauwelaert en de Katho lieken wilden toen uit weerwraak den libe raal Gillon niet tot Senaatsvoorzitter verkie zen. Indien de heer Pierlot zich een week vroeger voor de Kamer gepresenteerd had ware zijn kabinet waarschijnlijk gesneuveld. Nu heeft hij de gemoederen eenige dagen ge legenheid gegeven wat te kalmeeren en is alles nog ten beste gekeerd. En zoo zit thans de heer van Cauwelaert. ex-burgemeester van Antwerpen, van welks burgemeesterszetel hij eens door Camille Huysmans werd verdreven, op de plaats van den vroegeren Kamerpresident Huysmans en diens lange, magere gestalte schuifelt nog wat onwennig heen en weer in één der socialisti sche banken. Hij wisselt nu en dan een woord met zijn buurman, den heer Spaak, die met een zekere melancholie naar zijn vroegere ministersplaats aan de overzijde kan staren. Wij hebben den ex-premier tijdens de de batten over de regeeringsverklaring niet ge hoord. Als leider van zijn groep schijnt mr. Spaak na zijn échec voor het Congres, dat hij niet tot deelneming aan de regeering kon be-, wegen, voorloopig op non-actief gesteld. Slechts meende hij te moeten protesteeren toen de huidige woordvoerder der socialisti sche Kamerleden, de Waal Buset, de zelfstan- digheidspolitiek der regeering aanviel en nau were aansluiting bij Frankrijk en Engeland aanbeval. Hierover is men het in de socialis tische partij al evenmin eens als in de an dere partijen, aldus de laconieke opmerking van den ex-premier, toen men in de Kamer een spottende opmerking maakte over de verdeeldheid der Belgische Werklieden Partij. Overigens heeft de socialistische oppositie bij de behandeling van de regeeringsverkla ring (die zijzelve mede opgesteld had) en van de speciale volmachten, een zeer kalme hou ding* aangenomen. Dat zij de vérgaande spe ciale volmachten, die de regeering voor het financieel, het economisch herstel, de lands verdediging enz. tot 1 December vraagt, niet goedkeurde, is niet verwonderlijk. Het is niet gebruikelijk dat men een regeering, waarin men zelf geen zitting heeft, volmachten ver leent, maar merkwaardig is het wel dat bij de behandeling van dit ontwerp in de vergade ring van de Senaatscommissie, de vijf aan wezige socialisten zich op één na van stem ming onthielden, terwijl drie andere afwezig waren. Hoopt men toch binnenkort weer dooi de regeeringsdeur binnen te glippen? Degrelle's parlementair debuut. lp r komt nog een andere hulp voor de katholiek-liberale meerderheid opdagen, en wel in de persoon van den heer Degrelle, wiens „maidenspeech" als parlementslid nog al wat hilariteit opwekte. Hij stond daar als een soort rechter tegenover het door hem ver foeide parlement. Wil Degrelle weer goede vrienden worden met zijn katholieke broe ders. Ondanks zijn moreeïe veroordeeling van het katholieke blok stelde hij hen toch zijn deerlijk geslonken groep ter beschikking, tel kens wanneer hij daardoor kon verhinderen dat de twee-partijenregeering weer tot drie partij enregeering uitgroeide. Want de socia listen zijn voor den heer Degrelle vijand no. 1. Dezen lieten ditmaal nog eens duidelijk uitkomen dat de vijandschap wederzijds is. Overigens hebben de debatten weinig nieuws opgeleverd. Dat kon ook moeilijk anders na dat men zichzelf en elkaar tijdens de verkie zingen zoo ongeveer binnenste buiten had gekeerd. En de korte regeeringsverklaring leende zich daartoe ook minder. Op dat ge bied we hebben er het laatste jaar drie mogen aanhooren is men hier nu wel wat blasé. Het zijn dan ook oude bekende klan ken: onafhankelijkheid van het land door de eendracht aller Belgen, financieel en econo misch herstel, administratieve hervorming, wet op de bedrijfsorganisatie, verplichte werkloosheidsverzekering, enz. Wat de reor ganisatie van het ministerie van onderwijs betreft, waarbij men rekening zal houden met de twee in het land bestaande culturen en de «tnheid van het land, geven de katholieke Vlamingen hun mederegeerders maar een zeer voorwaardelijk vertrouwen. Een leege schatkist. NEEN. voor het grover geschut zorgde niet de heer Pierlot, maar de minister van fi nanciën. De heer Gutt kwam Kamer en Se naat voorrekenen wat het onderling getwist het land gekost heeft: o.a. een goudverlies van 43/2 milliard franc sinds 22 Februari j.l. Ik heb u reeds vroeger verteld hoe socialisten eenerzijds en katholieken en liberalen ander zijds sinds het vertrek van den heer Van Zee land in het najaar van 1937 (dat ongelukki gerwijze samenviel met de opleving van de crisis'» ieder or> hun wijze aan dp koorden van de beurs trokken „Bezuinigen" zeiden de conservatieven: ..nieuwe belastingen" riepen de socialisten. Met het gevolg dat nu èn be zuinigingen èn nieuwe belastingen noodig zijn ,enmen zijn twisten moet opschorten. Wanneer het waar is dat leege kisten twisten maken, is het toch moeilijk te blijven door- twisten, wanneer die kisten eenmaal leeg zijn. En nu was het de taak van den heer Gutt Ka mer en Senaat aan het verstand te brengen hoe leeg die wel zijn en daarbij te vertellen dat de bitte pil in zijn geheel moet geslikt worden: volmachten zoowel op financieel als economisch gebied. Aanpassing over de ge- heele lijn is noodzakelijk. De export bijv., die van 25,5 tot 21,2 milliard in 1938 is terugge- loopen, zet die dalende tendenz nog voort. De liberalen, die sinds het einde der Fransche volksfrontpolitiek weer met genoegen naar Frankrijk kijken, zijn blij dat België nu ook zijn experiment Daladier-Reynaud onder con servatieve leiding krijgt. Zij vergeten echter dat Frankrijk geen nationaliteitenvraagstuk kent; Juist het gebrek aan politieke stabiliteit maakt het voor den heer Gutt onmogelijk hetzij in het buitenland, hetzij in het binnen land, een leening op langen termijn op te ne men. En al gaat men het verwacht tekort van fr. 650 millioen op de gewone begrooting door bezuinigingen en nieuwe belastingen dekken (de ironie van de politiek wil dat die nieuwe belastingen gesanctioneerd worden door de felste tegenstanders ervan in 1938: de con servatieve katholieke ministers Sap en d'As- premont-Lynden) men heeft ter financiering van de buitengewone begrooting (o.a. voor de luchtverdediging) tot het einde van het jaar nog 2Vz milliard franc noodig. Dat wordt zelfs 3 1/4 milliard wanneer Nederland de leening op korten termijn, die in Juni vervalt, niet wil verlengen. Wel heeft minister Gutt reeds verteld dat de Belgische Staat een te groot deel van het nationale inkomen verteert en dat daarin verandering moet komen, maar hij voegde er voorzichtigheidshalve aan toe dat dat „een taak voor morgen" is. Sinds de socialisten uit de regeering zijn, houden de Christen-demo craten angstvallig de wacht bij de sociale wetgeving. Voorloopig gaat de heer Gutt, die devaluatie muntvervalsching noemt, waarvan hij niet wil hooren, zijn toevlucht nemen tot uitgifte van schatkistbons, die de Banken bij de Nationale Bank zullen kunnen discontee- ren. Deze krijgt daarvoor extra bevoegdhe den. Weliswaar heeft de Nationale Bank een gouddekking van 79 pCt., maar een ideaal financieringsmiddel kan men het niet noe men. Nood breekt echter wet! Met deze feiten voor oogen durfde het par lement echter den heer Pierlot met zijn verre van ideale combinatie niet naar huis sturen. Om het vertrouwen in binnen- en buitenland te herstellen, moet men zich noodgedwongen aan deze tot December a.s. beperkte dictatuur onderwerpen! voor f 1200.- benadeeld. HAARLEM Maandag. De recherche heeft een 34-jarigen man aan gehouden, die in Haarlem verschillende win keliers heeft opgelicht ten bedrage van totaal 1200.door het afgeven van chèques, waar voor geen dekking was. Onder allerlei titels, o.m. Doctor in de letteren, trachtte de man zich crediet te verschaffen. Kokkinaki en Gordienko in veiligheid. Te New-York aangekomen. NEW-YORK, 1 Mei (Reuter). De Sov jet-Russische vliegers Kokkinaki en Gor dienko zijn even na middernacht aan boord van een gecharterd vliegtuig van Moncton op Nieuw Brunswijk te New-York aangeko men. Molotof en Stalin hebben de vliegers een gelukstelegram gezonden. Belangrijke voordracht van B. W. verschenen Bedrag van f 570-000 aangevraagd De inwoners van Orangeville in Oranje Vrijstaat hebben zich bereid verklaard hun stad voor 30.000 pond sterling aan de regeering te. verkoopen, aangezien de plaats geheel onder water zal komen te staan tengevolge van het Vaaldam-iriga- tie-systeem. Reeds is het water van de Wilgenrivier de stad tot een steenworp afstand genaderd. B. en W. van Amsterdam hebben bij den ge meenteraad een voordracht ingediend, waarin zij opmerken dat het bij wijze van voorzorg wenschelijk is, maatregelen te nemen, opdat in geval van nood onmiddellijk kan worden over gegaan tot het inrichten van openbare schuil- gelegenheden, bestemd voor de personen, die zich tijdens een luchtaanval op straat bevin den. Een vanwege den luchtbeschermings dienst ingesteld onderzoek zoo mer ken B. en W. in de toelichting op heeft uitgewezen, dat in bestaande ge bouwen 93 kelders aanwezig zijn, welke binnen enkele dagen ingericht kunnen worden tot gasvrije schuilkelders, plaats biedende voor rond 9200 perso nen. Een tweede voorziening zou kunnen bestaan in het aanbrengen van 280 over de geheele stad verspreide bovengrond- sche schuilplaatsen, plaats biedende voor ongeveer 42.000 personen. Elk dezer schuilplaatsen biedt ruimte voor 150 personen en bestaat uit een gang, boven breed 1 M., beneden 2 M., de gang wordt gevormd door 2 scherfweren, bestaande uit houten schotten, waartegen een zanddekking van een halve meter dikte op de smalste plaats. De hoogte der schot ten is 1.90 M., de afdekking bestaat uit hout met zand. Gerekend wordt, dat deze 280 schuilplaat sen binnen twee weken gereed kunnen zijn. In tegenstelling tot de in de eerste plaats ge noemde schuilkelders, zijn de hier bedoelde schuilplaatsen niet gasdicht. Zij bieden hoofd zakelijk bescherming tegen brand- en scherf- bommen, Kosten totaal ruim f 570.000. De kosten voor het gereed maken der 93 be staande, voor het genoemde doel geschikt be vonden, kelders worden geraamd op f 93.000, die voor het gereed maken der bovengrondsche schuilgelegenheden op f 435.000, voorts zal een bedrag van f 15.000 noodig zijn voor het treffen van voorbereidende en voor administratieve werkzaamheden. Voor de bedoelde voorzieningen is derhalve noodig een bedrag van f 543.000, waarvan f 120.000 (nl. f 105.000 voor aankoop van hout, benevens f 15.000 voor voorbereidende admi nistratieve werkzaamheden), aanstonds zal moe ten worden uitgegeven. Het restant, groot f 423.000, zal eerst worden gebruikt, indien de toestand zich zoodanig ont wikkelt, dat tot uitvoering van de nen dient te worden overgegaan ^PW Voorts wordt voor den aanW™„ len, ontsmettingsmiddelen en instn.m mat€ria* behoeve van den luchtbesch°rmtS,to dienst een bedrag van f 2000 verE voor de aanschaffing van chloorkali J1™# van f 375 noodig is. en bedrag Het ligt in het voornemen van B en W de regeering op aan te dringen de vrLVb'i voren uiteengezette voorzieningen hie'- kosten te restitueeren. Smaakte Tenslotte is het uit een oogpunt van „i ne beveiliging noodig, een wijziging #emee" structie van het lichtnet aan te brenL "®- zoodanig, dat de verlichtng binnen enkele minuten kan worden „Sf daarna wederom in werking gesteld t den zou zulks niet dan na ten minste uren kunnen geschieden. Het zal Hof m dig zijn, de openbare verlichting der ÏJ2* van een centrale doovings- en ont<uPn„g esnte latie te voorzien waarvan de kosten op Si worden geraamd. Deze uitgave behoort tot welke, op grond van de luchtbeschenil!. van het rijk kunnen worden teruggevS?1 In totaal wordt derhalve een beS J f 570.375 gevraagd, waarvan f 147 375 d!L/5 te geven en f 423.000 eventueel te in het Copyright P. I. B. Box 6 Copenhagen Tjfi, dat kon de kamerheer nu wel heel gemakkelijk zeggen. Maar waai' was hij te vinden? Keg) atte toappen op en neer, keek in zalen en in gangenNiets! eea paar maal Niemand, die hij daarbij ontmoette, had ooit van den nachtegaal gehoordDe kamerheer ging terug naar den keizer en zei, dat niemand van den nachtegaal gehoord had. Of het geen sprookje geweest kon zijn? „Uwe Keizerlijke Majesteit moet niet alles ge- looven, wat er in de boeken is geschreven. Dat zijn verdichtsels en iete, dat men zwarte kunst noemt", zoo deelde hij den van Engeland en Frankrijk LONDEN, 1 Mei (Reuter). - De Brit- sche pers wijdt algemeen de aandacht aan het feit, dat de Sovjet Unie voor stellen heeft gedaan aan Engeland. Men is van oordeel, dat deze voor stellen een uitwisseling van garanties insluiten tusschen de Sovjet Unie, Engeland en Frankrijk, vereeniging van de Sovjet Unie met de garanties van Engeland en Frankrijk aan Polen en Roemenië, uitbreiding van de ga ranties van Engeland en Frankrijk tot Litauen, Letland en Estland en het deelnemen van de Sovjet-Unie aan de garanties aan Nederland, Bel gië en Zwitserland. De „Daily Telegraph" hoopt, dat dit plan binnenkort verwezenlijkt zal worden. De voor naamste zwakheid van het plan acht het blad de beperking tot bepaalde landen en het vraagt wat bijvoorbeeld Polen moet doen, wanneer Engeland en Frankrijk hun garan tieplicht ten aanzien van Griekenland moe ten vervullen en wat de verschillende par tijen zullen doen, wanneer bijvoorbeeld Dene marken, dat in geen enkele garantie is ver vat, zou worden aangevallen. Het blad dringt er op aan, dat in deze vraagstukken een be slissing wordt genomen, anders zullen ne deelnemers aan het garantie-verdrag erns.,g gevaar loopen, dat een wig gedreven zal wor den in het systeem. De „News Chronicle" is van meening, ast de voorstellen van de Sovjet Unie op gezon den grondslag berusten. Het blad geeft toe, dat practische moeilijkheden bestaan voor de uitvoering, een van deze moeilijkheden Is het terugschrikken van de mogendheden in Oost- Europa de Sovjet-Russische troepen op ge bied toe te laten en een andere moeilpnea is de vrees van de Oostzeestaten een garantie te aanvaarden, welke Hit-Ier niet welgevallig zou kunnen zijn. De „News Chronicle" voegt hieraan toe. dat het opzeggen van het Poolsch-Duitscne verdrag door Hitler de Polen meer genei, heeft gemaakt de hulp van de Sovjet-Uni te aanvaarden en het is mogelijk, dat moeilijkheden spoedig uit den weg gerulmo zullen worden. Tenslotte spoort het blad aan spoedig besprekingen te houden, zoowel d politici als door de generale staven, tenein de het Sovjet-Russische plan ten uitvoer brengen. keizer mede. „Maar 't boek, waarin ik het gelezen heb, is mij door den grooten en machtigen keizer van Japan toegestuurd", antwoordde de keizer. „Er kan geen onwaarheid In staan. Ik wil den nachtegaal hooren! Hij moet vanavond hier komen Hij heeft mijn allerhoogste gunst. Komt hij vanavond niet, dar zal het geheele hof op de maag gestompt worden, onmiddellijk na het avondeten!" £Wordt vervolgd), Omheining in Groote Houtstraat viel om HAARLEM - MHPjSL Hedenmorgen omstreeks kwart over o eenige werklieden, die op de eerste v van het perceel nummer 171 in de Groo straat bezig waren met slooperswL den, de steenen vloer van een balcon na* heden laten zakken. m Blijkbaar is de vracht gaan glijden, wan steenen stuk raakte los en stortte ommg. iswaar binnen de voor de veiligheid omheining, doch weze werd door de het wankelen gebracht en viel om. Een voetganger, die juist Passeer^ n(j een een werkman, die op den beganen gr wakend oog hield, nog juist onC*er, lende schutting weggetrokken worden, hij met den schrik vrij kwam. h..n te- De omheining kwam ook op de Wff reecht, zoodat het tramverkeer vertraging ones vond.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6