IJmuider Courant flationate inkomsten- en loinsi&etasüriQ) Wetsontwerp thans bij Kamer ingediend JU. Jiota speelt hooQ spel Engeland bereid tot garanties aan Duitschland di'.b,add' DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Heffing bij de bron REX THEATER Vana' ,v"'ts T ??T AVONTUUR IN HET BOSCH Op basis van wederkeerigheid Anti-agressiefront kan verder uitgebreid worden Bij-bijdrage. 2^JAARCANCNO156 Ul«"'"> 4'Bem .,,v c>o«» a™l,,r'"1 ,a Vnl'k" Ul Iff!» Bore»" IJmuide. ""Tn».'»"1™ 42' ,J°uid,,n- 5301. Po-P" 310791 „M kMBl"" opgenomen in d. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBER'I PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 4 MEI 1939 Abonnementen per week f 0.12'/5, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nnmmer» 3 cent per ex. Advertenticm 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. In de Millioenennota van September 1938 heeft de minister van Financiën, Mr. De Wilde, uitvoerig betoogd, dat de belastingdruk moest worden verzwaard om in de tekorten van 's Rijks schatkist te kunnen voorzien. Daarbij kondigde hij het voornemen der Regeering aan, om indiening van het ontwerp eener wet te bevorderen, welke ten doel had liet heffen van een nationale Inkomstenen Winstbelasting. Daarnaast zouden enkele wijzigingen in de belastingwetgeving worden aangebracht op punten, waar de belastingdruk te zwaar zou worden. De desbetreffende voorzieningen zijn thans alle tezamen in één wetsontwerp aangeboden. Aan de Memorie van Toelichting ontleenen wij: Uitgangspunt bij het beschouwen van de voor gestelde nieuwe heffingen dient te zijn de om standigheid, dat het bestaande tekort op de rijksbegrooting voor een zeer belangrijk ge deelte zijn oorsprong vindt in de bijzondere uit gaven ter bestrijding vande werkloosheid en ten behoeve van de defensie. Deze belangen, die de enorme stijging der uitgaven veroorzaken, raken zoodanig het geheele volk, dat er naar moet worden gestreefd, dat ook iedereen naar lijn vermogen in die uitgaven bijdraagt. Systeem van heffing. In het ontwerp wordt een poging ge daan, hier te lande het ook elders reeds met succes toegepaste stelsel van hef fing van de belasting bij de bron in te voeren. Het stelsel van heffing bij de bron is in het bijzonder doeltreffend daar, waar één schulde naar betalingen verricht, die voor een groot aantal belastingplichtigen opbrengst of inkomen gaan vormen. Aangezien zulks veelal het geval is ten aanzien van het arbeidsloon en van vele vormen van opbrengst van roerend kapitaal, is de heffing bij de bron in beginsel aanvaard voor het arbeidsloon, daaronder begrepen het salaris van ambtenaren (loonbelasting) en voor de opbrengst van roerend kapitaal (rentebelas ting). Ten aanzien van de opbrengst van onroerend goed schijnt het stelsel van heffing bij de bron minder aanbeveling te verdienen. Ten aanzien van de opbrengst van onroerend goed verdient dan ook een heffing van de be lasting bij den genieter van de opbrengst de voorkeur boven een heffing bij dengene, die de huur of pacht betaalt. Ministers der vier Noordelijke Staten zullen bijeenkomen. Te? beraadslaging over de Duitsche stappen inzake niet-aanvalspacten. De ministers van buïtenlandsche zaken van Zweden, Denemarken, Noorwegen en Finland zullen waarschijnlijk op 9 Mei bijeenkomen in Stockholm. Men meent, dat zij besprekingen zullen voeren over de recente Duitsche informaties betreffende het sluiten van niet-aanvalsovereenkomsten. !m..f0Ckhol.m Tiiningen", welk blad de al- sehiint lmng dienaangaande in Zweden vX,rr gv-en' schrijft> dat dergelijke Zweden n*uwelijks noodig zijn, aangezien Duitschbnd k .H verklaard zich niet door aids hpt bedreigd te voelen, terwijl ander- naar ne»traliteit in Zweden tóSi'S h(* te meenen, b°»4 keen ficulr aanSllÜten M Teneinde evenwel ook hier te berei ken, dat de belasting wordt voldaan dadelijk op het oogenblik, waarop de opbrengst wordt genoten, is de keuze gevallen op het systeem van zegeling: de huurbelasting wordt in beginsel ge heven door middel van zegels, die door den verhuurder op de door hem af te geven kwitantie moeten worden geplakt en vervolgens onbruikbaar gemaakt. (Voor vervolg hiervan zie men pag. Binnenland). Kranten van de N. S. B. vernield. Boete in plaats van gevangenisstraf opgelegd. Voor het Amsterdamsche gerechtshof heeft een 31-jarige handelsreiziger uit Zandvoort te recht gestaan, omdat hij op 4 November j.l. een aantal exemplaren van het N. S. B.-blad „Volk en Vaderland", waarmede een behanger bij het station te Zandvoort colporteerde, zou hebben vernield. De politierechter had den man acht dagen gevangenisstraf opgelegd. Verdachte ontkende de vernieling niet, doch hij verklaarde, dat deze niet was geschied met politieke bedoelingen. De colporteur zou hem, toen hij langs kwam, hebben „gehaakt". Verd. was toen gevallen en zou in drift de kranten, waaraan hij zich vastgreep, hebben verscheurd. De colporteur hield vol, dat hij verd. geen beentje had gelicht of had aangeraakt. Verd. was toen hij hem reeds voorbij was terug gekeerd en had de couranten weggerukt ei vernield. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Alfred Levy, betoogde, dat juist indien verd. reeds voorbij was, er toch we) iets bijzonders moest zijn voorgevallen om ver klaarbaar te maken, dat verd. daarna de cou ranten zou grijpen. In ieder geval had de col avond de scherpste, felste en sensationeelste creatie van den grooten Peter Lorre in Voor de pauze de lach schlager (Adv. ingez. Med.) porteur in zooverre zelfs schuld, omdat hij bin nen het stationsgebouw met de voor sommige volksgroepen irriteerende bladen colporteerde, terwijl volgens voorschrift van de spoorweg directie binnen niet mocht worden gecolporteerd. PI. was van oordeel, dat de opgelegde straf veel te hoog was, zoodat hij op clementie aan drong. Het gerechtshof, arrest wijzende, bevestigde het vonnis behalve wat de straf betreft en ge zien den aard van het gepleegde feit werd de opgelegde gevangenistraf gewijzigd in een geld boete van f 10, subs. 4 dagen hechtenis. Valt een assistent-accountant onder de Arbeidswet? Proefproces voor de Amsterdamsche Rechtbank. Dinsdag had zich voor de Amsterdamsche rechtbank te verantwoorden een accountant wegens een hem tenlaste gelegde overtreding van de arbeidswet 1919. Het betrof hier een test-case, een principieel geval, twee vragen be treffende. De eerste vraag,, die aan de recht bank werd voorgelegd, was of de arbeidswet wel toepasselijk is op den arbeid van assistent accountants buiten het kantoor van hun patroon. Deze vraag was door den kantonrechter te Hil versum bevestigend beantwoord, doch niette min was ontslag van rechtsvervolging uitgespro ken in verband met de tweede vraag, n.l. of de accoountant verplicht is te zorgen, dat op het kantoor van ieder van zijn cliënten, waar zijn assistenten controlewerk verrichten, een ar beidslijst voor die assistenten hangt. Het bestuur van het Ned. Instituut van Accountants bestudeert deze quaestie reeds ge- ruimen tijd en in overleg met de arbeidsinspectie is besloten deze zaak als proefproces te be schouwen. De officier van justitie eischte vernietiging van het vonnis van den kantonrechter op grond van een arrest van den Hoogen Raad van 1922, waarin was beslist, dat voor een arbeider, die voor zijn patroon werkt in de fabriek van een ander wel een arbeidslijst moet worden opge hangen in die fabriek. Spr. eischte f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis. De gemachtigde van verd. mr. J. I. Mesritz betoogde, dat genoemd arrest niet van toepas sing kan zijn op de werkzaamheden van ass. accountants buiten de kantoren van hun patroons. Een andere uitlegging van art. 68 van de arbeidswet leidt tot onzinnige consequenties, anders zou b.v. voor alle reparateurs van schrijf machines, liften e. d. die den heelen dag van het eene kantoor naar het andere trekken, op al die kantoren arbeidslijsten moeten hangen. Hetzelfde geldt b.v. voor reizigers, die in de groote kantoren offertes komen maken. Niemand heeft er ooit aan gedacht voor dergelijke men- schen dien eisch te stellen. PI. drong aan op ontslag van rechtsvervolging evenals in eerste instantie. nomen°rHeaSt)0ndent van Havas heeft verder ver- gaande een dïr!»i®tCn °nderhandel™gen aan- i, noe .leent. verdrag zijn begonnen De Tel, Ï5JE5 le e,erste Palingen- eek besnrek!^eGmt dat in de naaste toekomst ktadkun™8™ Bei'liin met Estland m kunnen worden verwacht. Afdeelingen Albaneesche troepen zijn te Rome aangekomen om deel te nemen aan de feestelijkheden, die op 9 Mei ter gelegenheid van de herdenking van de stichting van het Italiaansche Imperium zullen plaats vinden. De foto toont de oefening voor een te houden parade. In antwoord op in het Lagerhuis tot hem gerichte vragen heeft Chamberlain gisteren verklaard: „In mijn recente verklaringen heb ik het volstrekt dui delijk gemaakt dat er geen enkele reden is om te gelooven dat de Britsche regee ring een politiek heeft aanvaard van omsingeling van Duitschland (toe juichingen). De vraag, waarop Chamberlain dit antwoord gaf, luidde of, met het oog op het feit, dat Hitier kort geleden de Britsche regeering er van be schuldigd heeft een politiek van omsingeling van Duitschland te hebben aangenomen, en met het oog op het feit, dat garanties op den grondslag van wederkeerigheid door Roosevelt waren voorgesteld in zijn recente vredesoproeping, de Britsche regeering bereid zou zijn een waarborg te geven aan Duitschland gelijk aan die, welke Polen verleend is, op den grondslag van weder keerigheid. In het vervolg van zijn antwoord op deze vraag zeide Chamberlain: „Wat door Roosevelt is voorgesteld en wat, naar ik begrijp, Hitier aan biedt, is eer een uitwisseling van niet- aanvalsverzekeringen dan een garantie op basis van wederkeerigheid, zooals die kortelings aan Polen is gegeven. De Britsche regeering is zeker bereid voorstellen in overweging te nemen betreffende uitwisseling van wederzijd- sche verzekeringen met de Duitsche regeering". Op de vraag, of de regeering duidelijk wil maken, „dat wij thans garanties geven tegen agressie en dat aan deze garanties kan worden deelgenomen door iedere regeering, die in goede trouw bereid is afstand te doen van agressie", antwoordde Chamberlain: „Stellig zijn dit garanties tegen agres sie en alleen tegen agressie en wat de uitbreiding daarvan betreft, twijfel ik er niet aan, of de regeering zal met vreugde alle voorstellen tot uitbreiding bestudeeren". Op de vraag of stappen gedaan worden om de garantie aan Roemenië en Griekenland weder- keerig te maken, gaf Butler vervolgens een ontkennend antwoord. Ten aanzien van de onderhandelingen met Sovjet Rusland en Turkije verwees Chamber lain op nadere vragen naar zijn vroeger afge legde verklaring, waaraan hij toevoegde, dat de regeering voortgaat nauw contact te houden met de Turksche regeering. Na voorts verklaard te hebben dat de regee ring de recente mededeeling van de Duitsche regeering betreffende de Britsch-Duitsche vloot- overeenkomst bestudeerde, zeide Chamberlain in antwoord op een desbetreffende vraag: „De Britsche regeering beschouwt de dezer dagen door haar gegeven verzekeringen aan Polen niet als op eenigerlei wijze in strijd met de be palingen van de Britsch-Duitsche vlootaccoorden Ook zijn er geen bepalingen in deze accoorden opgenomen, welke een der beide regeeringen veroorlooft de geldigheid op te zeggen". Chamberlain achtte het niet noodig den Brit- schen ambassadeur te ontbieden om rapport uit te brengen over de opzegging dei verdragen. Llewellin, de civiele lord der Admirali teit, zeide vervolgens dat de gevolgen van de opzegging der Britsch-Duitsche overeenkomst bestudeerd worden en dat nog geen besluit is genomen. Op de vraag of men zich voorstelt Hitler's uitnoodiging tot onderhandelen over een verdei vlootaccoord te aanvaarden, antwoordde Cham berlain: „Ik ben er niet zeker van, dat Hitler's voorstel betrekking heeft op een tweede verdrag De Britsche regeering overweegt echter, welk antwoord zij moet geven". Het bezoek van Gafencoe. Er werden verder vragen gesteld betreffende de recente besprekingen met den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken, Gafencoe. Chamberlain verklaarde dat de regeering zeer verheugd was geweest Gafencoe te Londen te kunnen ontvangen. Gelijk reeds verklaard is in het uitgegeven communiqué, heeft het bezoek een welkome ge legenheid geboden voor een gedachtenwisseling tusschen Gafencoe en Halifax en den premier. De ontmoetingen werden gekenmerkt door de grootste openhartigheid en hartelijkheid aan beide kanten en hebben er toe gediend den na druk te leggen op de algeméene gemeenschappe lijkheid van inzichten tusschen de beide regee ringen betreffende actueele problemen. Voedselproductie in geval van oorlog. De minister van landbouw heeft in het Lager huis medegedeeld dat plannen voorbereid zijn voor centrale en plaatselijke organisaties, die verantwoordelijk zullen zijn voor een vergroo ting van de levensmiddelenproductie in geval van oorlog. De regeering is van meening, dat de beste voorbereiding voor geval van nood is het land tot grooter vruchtbaarheid te brengen, hetgeen het in staat zou stellen om vollediger te beant woorden aan de grootere eischen, die in geval van oorlog gesteld zullen worden. De regeering wenscht derhalve, dat de boeren dezen zomer er in het bijzonder naar streven het armere grasland te verbeteren. Derhalve stelt de regeering voor een bijdrage te verstrekken van twee pond per acre voor permanente weidegronden, die in staat van vruchtbaarheid gebracht worden. (Op een te Melbourne gehouden imkerscongres is de raad gegeven, een ivoedend naderende bij strak en onvervaard aan te kijkenin welk geval zij niet zal steken). Aha, die zaak is opgelost, Als u een bij belaagt vol woede, Blijf dan standvastig op uw post Wees onvervaard van koelen bloede. Wanneer u haar dan streng en strak, En oog in oog hebt aangekeken, Dan wordt het razend diertje mak En zal het u beslist niet steken. Dan (denk ik met mijn leekverstand) Zal het waarschijnlijk overwegen, Een oog om oog en tand om tand Met dezen held daar kan 'k niet tegen. De bij zal dus. onthoud het goed, Van strenge, zij 't bij-ziende blikken, Al is zij ook nog zoo verwoed, Naar dit deskundig oordeel, schrikken. 't Is een bemoedigend idee. Dat je de bij niet hoeft te duchten, Het brengt natuurlijk tevens mee, Dat je haar niet meer hoeft t' ontvluchten. En toch, en toch, ik weet het niet. Of het ook practisch juist zal blijken, Hoe weet ik, dat de bij ook ziet, Hoe streng ik haar sta aan te kijken? P. GASUS. HAARL. VOETBALBOND. OM HET KAMPIOENSCHAP. Haarlem 3—Bloemendaal 2 (5—1) Woensdagavond speelden de kampioenen van de eerste klasse A en B hun eersten wedstrijd om den eeretitel van den H. V. B. In het begin werd door beide partijen in een snel tempo gesueeld; beide voorhoeden onderna men pittige aanvallen, welke aan de achterhoe den veel werk opleverden. Zoowel de Haarlem als de Bloemendaal-keeper moest er herhaalde lijk aan te pas komen. De Vries in het Haarlem-doel moest eenige malen door uitloopen redding brengen; ook werd er vaak tegen den paal geschoten. Aan den anderen kant had Berkemeier veel geluk, toen bij een bijna zeker doelpunt tegen den paal geschoten werd. Met een hard schot gaf Potharst aan Bloemen daal de leiding (01). Na een keurig stukje samenspel tusschen Bak ker en Dankelman maakte eerstgenoemde fraai gelijk (1—1). Tot de rust hielden de verdedigingen stand. Het eerste kwartier na de hervatting ging de strijd nog gelijk op; aan beide zijden werden snelle uitvallen gedaan, maar de verdedigingen hielden voorloopig stand. Bloemendaal kon toen het tempo blijkbaar niet meer volgen, zoodat Haarlem in de meer derheid kwam. Telkens was nu het Bloemendaal-doel in ge vaar. Toen eindelijk Becker de score op 21 had gebracht, was het ijs gebroken. Steeds kwa men de roodbroeken terug. Dankelman maakte er 31 en kort hierna Bakker met een ver schot 41 van. Enkele uitvallen van Bloemendaal waren te doorzichtig om succes te hebben. Kort voor het einde scoorde Paardebek met een hard schot (51), met welke cijfers Haar lem verdiend won. Zwitserland—Nederland. Pino inplaats van Van Male naar Zwitserland. Van Male (Feijenoord), die als reserve-doel- verdediger voor den wedstrijd tegen Zwitser land was aangewezen, heeft hiervoor bedankt. De Keuzecommissie van den K. N. V. B. heeft thans Pino (U. V. V.) gekozen om naar Zwitser land als reserve mede te gaan.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1