Blijvende werkloosheid" wordt 't beste bestreden door arbeidsspreiding. Echter ook nog vele andere middelen. LUIDSPREKERS Rapport uit Commissie van den Hoogen Raad van Arbeid verschenen. Verschenen is thans het rapport van Joor den voorzitter van den Hooccn Raad van Arbeid d.d. 18 December 1936 inrcstelde commissie van onderzoek naar de ..blijvende werkloosheid" en Jaar bestrijdinr. (De commissie-Van der Woerden). aan dit met inbegrip van de bijlagen ruim 300 pagina's omvattende boekwerk ontleenden wjj het volgende: Aan de hand van diverse cijfers werd het vol gende overzicht van den omvang der werkloos heid verkregen: Totale werkloosheid, gemid deld over 1937, Inclusief de ge- ha„e onzichtbare^werkloos- Seizoenwerkioosheid, gemid deld over het jaar 40.000 Normale arbeidsreserve40.000120.000 Arbeidsongeschikten 50.00060.000 rvniunctureele werkloosheid.. 50.00075.000 werkloosheid 155.000—270.000 DE LIJST VAN DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. De canididatenlijst voor de gemeenteraads verkiezing van de Communistische Partij ziet er als volgt uit: 1. G. A. Rollenberg (aftrj, 2. C. Roozendaal, 2. J. P. Koning, 3. A. Nieuwénhuizen, 5. S. T. v.d. Strink, 6. H. H. Benkman. DE HEER STARK NIET MEER IN DEN RAAD. Naar wij vernemen heeft de heer J. Stark, die als no. 3 was geplaatst op de candidaten- lijst der S.D.A.P. het federatiebestuur mede gedeeld wat hij zijn candidatuur intrekt in verband met zijn benoeming als bedrijfsleider der Coöperatie „De Eendracht". Openbare werken. Een der eenvoudigste en doeltreffendste mid delen ter verkrijging van een grootere werkge legenheid is gelegen in het èventueel door of vanwege de overheid produceeren van goe deren van algemeen nut, die niet concurreeren met de gewone productie („openbare werken"). Deze kunnen zoowel kapitaalgoederen in den en- geren zin zij nals consumptiegoederen van col lectief nut Het uitvoeren van dergelijke werken is naar den omvang gebonden aan den eisch, dat de uit voering niet plotseling mag worden stop gezet door gebrek aan objecten of gebrek aan mid delen. Betwijfeld wordt of een 10-jarenplan, zooals ir. Westhoff zulks voorstelt, ook maar geringe kans van slagen biedt. De ervaringen, welke ir. Mesu, als directeur van den cultuurtechnischen dienst, heeft gekregen op het gebied van afwa tering, ruilverkaveling en ontginning, hebben hem er toe gebracht den tijdsduur der werken uit te strekken over een veel langere periode. De commissie acht zich evenwel niet compe tent hierover in kort bestek te oordeelen. Industrialisatie. Bij de industrialisatiepolitiek behoort voorop te staan, dat deze tot een verhooging van onze economische weerbaarheid moet leiden, derhalve een saldo dient op te leveren voor onze welvaart. De grondslag van de industrialisatiepolitiek dient te blijven de oprichting van ondernemin gen, waarvan de köstprijsbasis concurreerend is met het buitenland, althans met de ons omrin gende landen. De toekomstige conjunctuurontwikkeling is van belangrijke beteekenis voor de mate, waar in het particuliere bedrijfsleven aan het in- dustrialisatiestreven zal deelnemen. Wat dit punt betreft zijn de verwachtingen voor het oogenblik gunstiger dan enkele jaren geleden. Daarnaast zal men in het oog dienen te hou den, dat de organisatie van het industrialisatie- werk langzaam aan moest worden opgebouwd en thans geleidelijk aan een dusdanigen vorm begint te krijgen, dat op meer doelmatige wijze kan worden te werk gegaan. Bij verhooging van den leerplichtigen leeftijd tot 16 jaar zou, indien de plaat sen der jongeren door ouderen worden vervuld, naar ruwe schatting voor 80.000 tot 85.000 jongens boven deze leeftijdsgrens werkgelegenheid worden gevon'den. Handelspolitieke maat regelen. Wat betreft de handelspolitieke maatregelen,1 welke getroffen zouden kunnen worden, staat vast, dat Nederland hierbij in hooge mate af hankelijk is van het buitenland. Vermeerdering van den uitvoer is geenszins gemakkelijk te be reiken en in vele gevallen zal een vermeerde ring in een opzicht ten koste gaan van andere deelen van den uitvoer. Bij een aantal produc ten zal een verlaging van het prijsniveau den uitvoer kunnen stimuleeren. Voor een deel zal dit gevonden kunnen worden in een verlaging van het kostenpeil. In vermindering van den totalen invoer ziet de commissie een maatregel, die, ook indien hij noodzakelijk zou worden geacht, met zeer veel beleid gehanteerd moet worden, omdat door gaans een vermindering van den totalen uitvoer er het gevolg van is. Monetaire maatregelen. Een verdere devaluatie zou, op korten termijn een vermeerdering van werkgelegenheid kun nen geven. Zij zou dus, indien zij als bijproduct der overige maatregelen zou intreden, van het gezichtspunt der werkgelegenheid uit gunstig Een vergrooting van de geldcirculatie zou eveneens de werkgelegenheid ten goede kunnen omen. De meest voor de hand liggende aanlei- mg hiertoe zou gelegen zijn in een vergrooting van de door de regeering uit te voeren openbare De financiering daarvan kan op ver- niiiende wijzen plaats hebben, die. welke neer B°i^en i°P een vermeerdering van den actieven geidomloop, zullen het meeste effect voor de verkgelegenheid hebben. Wanneer de werken belastinggeld zouden worden ge- tincierd, zullen zij zeer weinig bijdragen tot knmteimCer^er'n® van de werkgelegenheid, het stroom33" °P vergrootinS van den totalen geld- Practische vraag, aan welke do „!,e i in aan"ierking komende methoden of geldci^at'd?ent te worclen 6eSeven is: leenen Leenen zou in de# vorm van een obli- g leening, *n den vorm van het opnemen van voorschotten bij de Ne- ïu 5he Bank kunnen geschieden: uo., j -1? .kan den vorm aannemen emir - gifte van muntbiljetten, maar den' m if- *e2enwoordige omstandighe- geschieden door overschrijving van L v aJUatiewinst °P den goudvoorraad ..L sche Bank naar goed van het riik Een voordeel van geldcreatie zou zijn, dat geen schuldvermeerdering ontstaat, zoodat geen rente behoeft te worden opgebracht. Conclusies. De commissie beveelt de volgende middelen ter afdoende bestrijding van de abnormale werk loosheid aan: Middelen, die op korten termijn werken. a. uitvoering van openbare werken: a. verbetering van den woningtoestand op het platteland (kapitaalsuitgaven f 20 millioen, ge wone uitgaven f 8 millioen) en saneering van de binnensteden. b. versnelde uitvoering van het regeeringspro- gramma ten aanzien van andere openbare wer ken. b. verruiming van de werkgelegenheid, zoo wel tijdelijk als duurzaam, in den landbouw door ontginning van woeste gronden, herontgin ningen, inpolderingen, verbetering van afwate ring en ruilverkaveling. c. pensionneering van de gewone arbeiders van 60 jaar en ouder (kosten per jaar f 5 a 6 millioen, indien de gepensionneerden uitslui tend door gesteunde werkloozen vervangen wor den; kosten f 25 millioen, indien de helft der ge pensionneerden door gesieunden zou worden vervangen). d. verhooging van den leeftijd, waarop de jeugdigen tot het bedrijfsleven toegelaten wor den, met twee jaar (kosten per jaar rond f 25 millioen). e. arbeidsspreiding in industrie, handel en verkeer door als crisismaatregel in te voeren de 40-urige arbeidsweek, c.q. wandelweken, ploe- genstelsels, 2 op 1 stelsel voor jeugdigen, enz., mits daarbij de opofferingen gedragen worden door het geheele volk. II. Middelen, die eerst op langeren termijn effectief werken. In de eerste plaats worde de industrialisatie bevorderd, aangezien daarvan op den duur goe de resultaten te verwachten zijn. Het ware wenschelijk, dat de regeering spoe dig komt met een opsomming van concrete, uit voerbare plannen. In de tweede plaats (hoewel van veel gei-in- ger beteekenis) worde aandacht aan de emi gratie geschonken. De middelen, hiervoor genoemd onder a, b, c en d zullen bij hunne toepassing belangrijke be dragen van de overheid vorderen. Het middel ter bestrijding der werkloosheid dat, volgens de gemaakte berekeningen het grootste aantal werkloozen in het productie proces zou terugvoeren, nl. de arbeidsspreiding, eischt daarentegen van den staat geen bijzon- deer uitgaven. De commissie is nl. van oordeel dat in de daling van de weekinkomsten tege moet gekomen dient te worden door verminde ring van de kosten van het levensonderhoud door middel van verlaging der indirecte belas tingen. De inkomsten, welke de staat uit dien hoofde derft, zullen gecompenseerd moeten wor den, eenerzijds door de vermindering van de steunuitgaven, anderzijds door de heffing van een directe belasting ten laste van hen, die niet door den voorgestelden maatregel worden ge troffen: In het systeem der commissie is dus wel belastingverschuiving, maar geen belastingver- hooging noodig, terwijl aldus de offers, verbon- den aan de arbeidsspreiding. door het geheele Nederlandsche volk gedragen worden. Beperking van den haringaanvoer. het te- BEGRAFENIS VAN TH. J. CORNELISSE. Hedenmorgen is op het R.K. Kerkhof in de Peperstraat het stoffelijk overschot van den heer Th. J. Cornelisse, oud-raadslid en oud wethouder van onze gemeente, ter aarde be steld. In de 'kerk van de H. Agatha werd de gezon gen Requiem-mis opgedragen. Het gemeente bestuur was vertegenwoordigd door den burgemeester, den heer mr. H. J. J. Scholtens, den gemeente-secretaris, den heer A. A. Post, en wethouder N. J. Out. Voorts merkten wij onder de talrijke be langstellenden die het stoffelijk overschot naar de groeve vergezelden op de heer C. A. Zwager, eveneens oud-raadslid en oud-wet houder van de gemeente Beverwijk. DE CANDIDATEN VAN DEN VRJZ. DEMOCRATISCHEN BOND. Na een gehouden referendum onder de leden van de plaatselijke af deeling van den Vrijzinnig Democratischen Bond is de candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezing als volgt vastge steld: 1. K. Steyn (aftr.); 2. J. P. Melchers; 3. R. v. Lunzen; 4. H. v. Dorp: 5. J. R. Muntjewerf (aftr.); 6. J. Gertenbach Wzn.; 7. R. Ewouds; 8. J. Beltermann; 9. M. v. d. Duim; 10. D. Jansen; 11. H. Houtwipper; 12. E. Swierstra. AANBESTEDING RIOLEERINGSPLAN. Woensdag is alhier aanbesteed bestek no. 4 van het rioleeringsplan, waarin is opgenomen de rioleering van de Bloksteeg, de Breestraat (tusschen Bloksteeg en Peperstraat), het kruis punt Meerensteinplein, de Adrichemstraat, de Peperstraat, een gedeelte van de Kerk- en van de Torenstraat, de Arendsweg, de Narcissen weg, de Galgenweg en de Groote Houtweg. Laagste inschrijf ster was de firma J. M. Hui- berts te Alkmaar voor f 56.590. MARKTBERICHTEN. Noteering van Beverwijk den 3 Mei 1939. Spinazie per kist 18—47 cent. Postelein per kg 15 cent. Andijvie per kg 2426 cent. Raapstelen 100 bos f 2—f 3.50. Radijs, 100 bos f 1-50f 3. Koolrapen per zak f 2. Bieten per kg V/z cent. Komkommers per 100 f 9. Aardappelein, klei, per kg 4!/27 cent. Roode kool per 100 f 20. Savoye kool per 100 f 13. Uien per kilo 5Vz cent. Prei per kg 12—17 cent. Sla per 100 krop f 3—f 8.50. Rabarber per 100 bos f 4f 6. Pieterselie per bos 2V2 cent. Selderie per bos 3V2 cent. Appelen per kilo 3550 cent. Brusselsch lof per kg 15—22 cent. Voor gezamenlijke rekening der visscherij wordt uitgevaren. Thans staat vast, dat op 15 dezer de eerste nieuwe Hollandsche maatjesharing aan den af slag te Vlaardingen kan worden gewacht, want 10 dezer zullen de eerste schepen ter haring vangst mogen uitvaren, aldus lezen wij in de N.R.Ct. Er zal echter door de reeders zelf een zeer groote beperking worden ingevoerd, omdat men nog met groote voorraden haring van de vangst 1938 zit. waarvoor men tot nu toe nog geen af zetgebied heeft kunnen vinden. Deze voorraad kan nog gevoeglijk op 35 a 40.000 kantjes wor den geschat. Nu is van de Nederlandsche visscherij centrale de toestemming ontvangen, dat Vlaardingen 10 dezer zal mogen uitvaren met 3 schepen, 20 de zer met 3 schepen en 30 dezer met 2 schepen; Katwijk resp. met 4, 4 en 3 en Scheveningen met resp. 5, 5 en 4 schepen, in totaal zouden dus gedurende Mei 33 schepen mogen uitvaren. In de vergadering van de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij is beslo ten aan de Visscherij-centrale toestemming te vragen, dat aantal op een zevende van de vloot te brengen of in totaal 38 schepen. Behoudens goedkeuring zouden dan te Vlaardingen op bo vengenoemde data telkens drie schepen uitva ren; van Katwijk resp. 5, 4 en 4, en van Sche veningen resp. 6, 5 en 5. De verdeeling wordt door de Nederlandsche visscherij-centrale in tegenstelling met vorige jaren overgelaten aan de reeders onderling. In de Woensdag gehouden afdeelingsvergadering te Vlaardingen is men hierover reeds tot over eenstemming gekomen, zoodat 10 dezer zullen uitvaren een schip resp. van de Doggermaat schappij; van de N.V. Visscherij Maatschap pij Vlaardingen en van de N.V. Van Toor's Vis scherij Maatschappij. 20 dezer resp. een schip van de Dogger Maatschappij of de Maatschappij Nommer Een (dezelfde directie); van de N.V. Visscherij Maatschappij Vlaardingen en van de Vlaardingsche Stoomvisscherij Maatschappij en 30 dezer resp. een schip van de N.V. Reederij Tilly; van de N.V. Visscherij Maatschappij Mer- curius en van de Zeev. Maatschappij Nederland. Het hoofdbestuur is gemachtigd, indien meer aanvoer van haring gewenscht mocht zijn, in genoemde periode gelegenheid te geven meer schepen naar zee te zenden. Verder is besloten dat voor gemeenschappe lijke rekening zal worden gevaren, d.w.z. dat de winst, zijnde het restant van de bruto besom ming na aftrek van zekere kosten, in een gemeen schappelijke kas wal worden gestort. Met be trekking tot de verdeeling van deze gemeen schappelijke kas zal worden gestort. Met be ien meedeelen alle haringdrijfnetschepen, die verleden jaar aan de drijfnetzoutharingvis- scherij hebben deelgenomen dan wel daaraan voor 1 September zullen deelnemen. Over het resteerende gedeelte van de vloot zullen dus t.z.t. nog nadere beslissingen worden genomen. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Utrecht IJM 73, Rot terdam IJM 112, Martha IJM 165, Adelante IJM 19, Norma Maria IJM 6, Libia IJM 98. MARKTBERICHT IJmuiden 4 Mei 1939 (ANP) Tarbot 76—64 ct. per kg. Tong 84—56 ct. per kg. Heilbot 90—72 ct. per kg. Griet f 30—13 per 50 kg. Groote schol f 28 per 50 kg. Middel schol f 2622.50 per 50 kg. Zetschol f 2317 per 50 kg. Kleinschol f 217.40 per 50 kg. Bot f 146 per 50 kg. Schar f 7.501.85 per 50 kg. Tongschar f 3120 per 50 kg. Poontjes f 106.50 per 50 kg. Groote schelvisch f 1815 per 50 kg. Middel schelvisch f 1714 per 50 kg. Kleinmiddel schelvisch f 138.50 per 50 kg. Kleine schelvisch f 114.60 per 50 kg. Gx'oote gul f 1510 per 50 kg. Kleine gul f 128 per 50 kg. Wijting f 4.202.10 per 50 kg. Makreel f 13.503 per 50 kg. Versche haxing f 5.902.45 per 50 kg. Kabeljauw f 5022 per 125 kg. Levende kabeljauw f 2.300.90 per stuk. Vleet f 1.40 per stuk. Leng f 2.500.70 per stuk. Koolvisch f 0.800.09 per stuk. BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 600 Petten IJM. 49 f 2680 225 Maria IJM. 95 f 2100 250 De Hoop, IJM. 46 f 2660 555 Flamingo IJM. 25 f 2370 1400 Delft IJM. 17 f 4240 560 Claesje R.O. 46 f 1980 Loggers: KW 65 f 650, 28 f 690, 163 f 400, 161 178 f 520. Kotters: E 3 f 690, E 532 f 820, E. 96 f 860, E 527 f 1000. P. Visser overleden. Chef van de afcleeling Kunsten en Weten schappen va nhet departement van Onderwijs. 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. De heer P. Visser, administrateur, chef der af- deeling kunsten en wetenschappen van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, is heden morgen na een langdurige ziekte over leden. De heer Visser werd geboren 9 October 1881 te Nieuw-Amsterdam. Op 1 Januari 1907 trad hij in dienst bij het departement van binnenlandsche zaken, waarvan de afdeeling kunsten en weten schappen toen deel uitmaakte. Kort daarna werd hij verbonden aan deze afdeeling. De heer Visser bleef aan deze afdeeling werkzaam, achtereenvolgens de verschillende departementale rangen doorloopend. Toen in 1925 de toenmalige chef van de afdeeling kun sten en wetenschappen, mr. M. I. Duparc, plotseling overleed volgde de heer Visser hem als zoodanig op. In de jaren 1919—1921 was hij lid en secretaris van de Rijkscommissie varx advies in zake reorganisatie van het mu seumwezen hier te lande. Het belangrijke rap port, dat deze commissie in Juli 1921 uit bracht, was grootendeels van zijn hand. Ook later maakte de heer Visser deel uit van allerlei commissies, bijvoorbeeld van de latere Rijkscommissie van Advies in zake de Musea, de Rijkscommis sie van advies voor opdrachten aan beeldende kunstenaars, de rijkscommissie van bijstand voor het woordenboek der Neder landsche taal. Veriuachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het Westen: Wind uit Zuidelijke richtingen, aanvankelijk zwak tot matig, later tijdelijk krachtig, morgen toene mende bewolking, geen regen van betee kenis, iets warmer. Voor het Oosten: Droog weer, iets war mer. gedeeltelijk bewolkt, zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 52 F. Laagste hedennacht 45 F. Hoogste heden 48 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 762 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Vrijdag v.m. 4.02 uur; n.m. 4.25 uur. Zaterdag v.m. 4.41 uur; n.m. 5.03 uur. Zondag v.m. 5.19 uur; n.m. 5.44 uur. Nederland op de „World's Fair" CHR.-HISTORISCHE CANDIDATEN VOOR DEN GEMEENTERAAD. Door de Chr.-Histoiische Kiesvereeniging in onze gemeente zal de volgende lijst van Candi da ten voor den gemeentex-aad worden ingediend: 1 J. C. Dunnebiel-, IJmuiden. 2 A. ten Broeke, IJmuiden. 3 H. Groeneveld, Driehuis. 4 F. Walthuis, Velsen-Noord. 5 G. de Jonge, Santpoort 6 J. Deïnum, Velsen-Noord. 7 A. v. Dijk, IJmuiden. 8 K. Tijssen, IJmuiden 9 Chr. Sluiters, IJmui'den-Oost. 10 H. Medik, IJmuiden. DE CANDIDATENLIJST DER VRÏJZ. DEMOCRATEN. Na gehouden referendum zal door de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging alhier de volgende can didatenlijst worden ingediend: 1. A. J. van Leusen, Velsen. 2. R. Verbeek, Santpoort. 3. P. Vinke, IJmuiden. 4. G. Meer man, IJmuiden-Oost. 5. M. J. J. PotZindel, IJmuiden-Oost. 6. C. Schuitman, Driehuis. 7. A. Peek, IJmuiden-Oost. 8. A. J. Allan, IJmui den. 9. H. E. Molenaar, Vélsen. 10. J. F. W. Korting, Santpoort. 11. W. de Groot, IJmuiden- Oost. Paviljoen maakt een uitnemend figuur. NEW-YORK, 3 Mei (A.N.P.) Of schoon het Nederlandsche paviljoen op de wereldtentoonstelling op 4 Mei offi cieel zal worden geopend, was het reeds bij de officieele opening der wereldten toonstelling zelve vx-ijwel gereed: een lofwaardige uitzondei-ing, daar slechts van enkele der vele nationale paviljoens hetzelfde gezegd kon worden. Wij heb ben het interieur bezichtigd en kunnen met volle overtuigmg voorspellen dat de wijze waarop Nederland hier voor den dag komt niet zal nalaten grooten indruk te maken op de vele millioenen bezoekers die niet alleen uit de Ver- eenigde Staten zelve doch ook uit alle werelddeeïen verwacht worden. Reeds naar zijn uiterlijke verschijning is het Nederlandsche paviljoen, dat tot de grootste vijf der wereldtentoonstelling behoort, indrukwek kend. Hoog steekt de klokketoren, waarin zich een cax-illon bevindt, boven het forsche gebouw uit. Reeds van buiten wordt de aandacht ge trokken door het x-eusachtige achterfront van de zoogenaamde eerehal: Een aantal op glas geschilderde tableaux die den indruk geven van gebrandschildex-de ramen van indrukwekkende afemtingen. Deze „ramen' zijn geplaatst op een wijze die aan tooneelcou- lissen doet denken. De voox-stellingen die men er op kan zien, zijn zoo veelvuldig dat een be schrijving er van niet wel denkelijk is. In het midden ziet de bezoeker Koningin Wilhelmina ten troon gezeten en omringd door corypheeën van politiek, kunst, wetenschap, handel en in dustrie, zoowel uit het verleden als uit het he den. Men ziet tafereelen van het Indische leven en van Nederlandsche folklore, een afbeelding van den Dam te Amsterdam, de gouden koets en vele andere symbolen van het Nederlandsche leven in zijn vele rijke schakeeringen. Deze enorme tableaux, geschilderd door pro. fessor Rosse, maken een zeer treffenden indruk, die des avonds nog verhoogd wordt door de ver lichting „van binnen uit". Aan alles wat er binnen te zien is, zullen wij na de officieele opening aandacht wijden, doch thans mag reeds gezegd worden dat de bezoe ker niet zal worden teleurgesteld. De groote za len en hallen zijn met vaderlandsche tafreelen in frissche, vroolijke tinten gedecoreerd die het vele tentoongestelde zeer goed tot zijn recht doen komen. Grafische en statistische voorstel lingen in sprekende beeldgrafieken uitgevoerd, doen kennis nemen van Nedex-landsche toestan den op vele gebieden der openbaarheid. Eenige eigenaardige door prof. Rosse op origineele wijze ontworpen, bouwsels vestigen de aandacht op de Nederlandsche folklore de Nedexdandsche sport en de Nederlandsche staatsinrichting. Al lerlei maquettes over stedenbouw, havenbouw, en andere ondex-werpen bieden boeiende beelden van Nederlandsche voortvarendheid. De Nederlandsch-Indische afdeeling met zijn indrukwekkende, door Eland geschilderde, dio rama's van een Javaansch landschap, doet ten volle recht wedervaren aan de grootheid in het Nederlandsche rijk buiten Europa. Kortom: onze eerste, uiteraard nog maar vluchtige, indruk er een van groote voldoening over de wijze waar op Nederland op deze indrukwekkende tentoon stelling is vertegenwoordigd. „Britsche vloot sterk genoeg.' LONDEN, 3 Mei (Reuter). De par lementaire secretaris van het minis terie van marine, Shakespeare, heeft in een rede te Liverpool gezegd, dat de Britsche vloot sterk genoeg is om het hoofd te bieden aan iedere moge lijke combinatie van vijanden. Indien het programma wordt uitgevoerd, dan zullen dit jaar op de Britsche werven negen slagschepen, zes vliegkampschepen, 25 kruisers, 39 torpedojagers, 19 onderzeeërs en een groot aantal kleinere schepen op stapel worden gezet. In het loopende kalenderjaar zullen van stapel loopen 4 slagschepen, vliegkampschepen, 7 kruisers van 8.000 ton en 7 kruisers van 5000 ton, 10 torpedojagers en 6 onderzeeërs, alsmede een aantal hulp schepen. Shakespeare verklaarde verder dat maatregelen, welke de regeering zich voor stelt te nemen, goede vooruitzichten bieden voor de scheepvaart. Op de werven heerscht een groote drukte, aangezien sedert 23 Maart belangrijke bestellingen aan koopvaardij- schepen zijn gedaan, terwijl nieuwe bestel-1 lingen worden overwogen; hierbij is sprake van een totaal van ee", ">iillioep *qv MR. ROST VAN TONNINGEN VEROORDEELD. HAARLEM, Woensdag. De politiex-echtei- te Maastricht veroordeelde heden mr. M. M. Rost van Tonningen terzake beleediging van het Ambtenarengerecht tot 14 dagen hechtenis. Verdachte teekende tegen het vonnis hooger beroep aan. Joego-Slavië koopt Skoda- kanonnen. Belgrado, 3 Mei. (A.N.P.) Duitschland heeft groote orders van de Joego-Slavische regeering verkregen voor legeruitrusting door de onderteekening van een contract voor een tienjarig credietplan van 25 millioen pond sterling, verneemt de Daily Telegraph. Van dit bedrag zal tweederde besteed worden aan ka nonnen en ander oorlogsmateriaal van de Skodafabrieken in het vroegere Tsjecho Slo wakije. Von Ribbentrop naar Italië. BERLIJN, 3 Mei. De Duitsche minister van Buitenlandsche zaken, Joachim von Rib bentrop, zal zich blijkens mededeelingen in de pers Donderdag naar Italië begeven, waar hij eenige dagen zal verblijven. Hij zal vermoedelijk een onderhoud hebben met graaf Ciano. (United Press) In plaats van kaarten. Ondertrouwd: P. BOERMAN en G. BIEL Molenstraat 92, Den Helder. Beukenstraat 12, IJmuiden Oost De huwelijksvoltrekking zal plaats vinden 17 Mei a.s. te IJmuiden O. Toekomstig adres: Beukenstraat, IJmuiden Oost. Bij vonnis van den Kanton rechter te Haarlem van 17 April 1939, welk vonnis onher roepelijk is geworden, werd KLAAS BÉS SE, slager, wo nende te IJmuiden Oost, Frans Naereboutstraat 55, wegens het in voorraad hebben van vleesch, dat aan keuring is onderwor pen, doch niet van het voorge schreven merk is voorzien, an ders dan in afwachting van de keuring, terwijl tijdens het ple gen van het feit nog geen vijf jaren waren verloopen sedert een vroegere veroordeeling we gens een overti-eding van de Vleeschkeuringswet onherroe pelijk was geworden, veroor deeld tot een geldboete van tien gulden, te vervangen door hechtenis gedurende vijf dagen, met last tot openbaarmaking van dit vonnis in de in de ge meente Velsen verschijnende dagbladen „De IJmuider Cou rant" en het „Dagblad van IJmuiden", op kosten van den veroordeelde. Haarlem, 3 Mei 1939 De Ambtenaar van het Open baar Ministerie, w.g. G. W. F. van der Valk Bouman, w. uit Kennemerland 13 Regels 25 cent Elke regel meer 10 ct. (uitsluitend bij vooraHtoetaJtafr) JONG MEISJE gevr., dag. van 8—12.30. Zat. 8—4. Mevr. Milatz Kennemei'laan 2A, IJmuiden In gez. m. 3 kind. gevr. p. 1 Juli FL. ZELFST. R.K. DIENSTE., goed kunn. koken en werken. Niet ben. 25 jr. Kindermeisje aanwezig. Aanm. 's av. van 8—9 uur Verl. v. Themaatl. 4 Velsen. GOED BEKLANTE VISCHHAL annex vischbakkerij ter overn. aangeb. op gunstig gelegen st. Br. no. B 1392 bui', v.d. blad TE KOOP AGB. 3 crapaudjes 17.50. Hagelingerweg 377, Santp. Driehuis. DAGMEISJE of WERKSTER gevraagd. Wüstelaan 35, Santp. Station. GROOT PAKHUIS OF GARAGE te huur gevraagd. Br. IJ 208 bur. van dit blad GARAGE te huur of te koop gevraagd. Br. IJ 209 bur. v.d. bl. TE KOOP GEVR. 2 gebr. auto buitenbanden, 500 x 19 Bonte koestraat 15, IJmuiden Gevr. per 1 Juni MEISJE v. d. en n., kl. gez., zelfst. kunn, wer ken, v. g. g. v. Dr. D Bakker laan 67, Bloemendaal TE KOOP kleine Salamander kachel Adres Hal A no. 13.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3