IJmuider Courant 1TRIT City Tax Meerstr. 4-Beverwijk TINO ROSSI „FLEVO" gaan rooken! DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Het Vrije Woord. Belastingvoorstellen. Twee ongevallen op onbewaakte overwegen. »E ZEESTRAAT M T©II^d li !.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF Een boodschap van Dr. Colijn. Visscherij-Snufjes. -^ARCANC NO. 158 ,r«- c°""' M"*uch>pp8 Ca»». Mge,° f°° v Groote Bontstraat 93 Dr0'1 Tel 10724. Bureau IJmuide» B,,,le?KmwmcrlM1 42. IJmuiden. C°T 5301. P°»'S'»> Alle T!' """ie. opgegeven voor dit blad. Undent'» °p" E ,orde» kosteloos opgenomen In de Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Ui ree tie: P. W. PEEREBOOM EN ROBER'I PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 6 MEI 1939 Abonnementen per week f0.12'/* pe* maand fO^Vj, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse □nmmers 3 cent per ex. Advertentiëm 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. Gisteren heb ik c.p deze plaats breedvoerige bezwaren S«>PI*rd tegen de d00r de reSeeJing "de beperkingen van de persvrijheid, moet gezegd worden: beperkingen de'gansche vrije meenings-uiting, want Zk mondelinge uitingen zijn in het wetsont- ro begrepen. Ik kom nu nog eens op deze we.k teru- omdat ik wil helpen de geesten lütter te schudden. Dit is naar mijn over- v een zeer bedenkelijke zaak. Aanvaar- Tl van dit wetsontwerp zou beteekenen: nreventieve censuur. Aanvaarding zou boven- r n beteekenen: verslapping van de open- tare critiek op het beleid van de overheid, ht 01ize minister-president zooiets ge- f'nscht' Dat kan ik mij haast niet voor- Illen als ik mij herinner hoe dr. Colijn bij verschillende gelegenheden de waarde, het nut van de „zeef der critiek" in het open baar heeft erkend. Het stelt mij teleur dat dergelijke voorstellen van de regeering. dus mede van hem, uitgaan. Dat had ik niet verwacht. Evenmin van dr. Oolijn, die trouwens zelf belangrijken journalistieken arbeid heeft verricht, als van zijn ambtge noot mr. de Wilde, zelf zoon van een jour nalist. Zijn deze beide ministers hun oude in zichten in de zeer reëele taak der journa listiek in Nederland kwijt geraakt? Hebben 2ü die inzichten opgegeven? Daar moet dan toch wel eenige twijfel aan voorafgegaan zijn. Wonderlijk dat zij daarbij zelfs het niet noodig geacht hebben de meening der be voegde instanties van de Nederlandsche pers in te winnen, alvorens dergelijke voorstellen in te dienen. Acht de regeering de meening van de mannen-van-het-vak, die dagelijks met het bijltje hakken en krachtens hun beroep de reacties der openbare meening scherper aanvoelen dan wie ook, van geen belang? Dat is vreemd. Men had toch wel zeer gemakkelijk een advies kunnen vragen en men zou het op zeer korten termijn gekre gen hebben ook. Wij zijn allen gewend snel te werken. Hopelijk zal men in de Staten- Generaal wel blijk geven, op het advies der Nederlandsche pers prijs te stellen. Temeer omdat deze voorstellen, die cais in de uit oefening van ons beroep zullen belemmeren als zij mochten worden aangenomen, niette min geen afkeuring van ons beleid en onze houding belichamen. Uitdrukkelijk geeft de toelichting te kennen, dat slechts de excessen van enkelen ertoe geleid hebben. Van een minderheid dus. De regeering heeft geen blaam voor de zeer groote meerderheid der Nederlandsche dagbladen en periodieken. Maar zij vindt het toch niet de moeite waard onze meening te vragen. Wat rest er nu van de vele vriendelijke en complimenteuze woor den, bij zoovele officiëele gelegenheden door leden dezer regeering tot de pers gericht? Als onze raad gevraagd was hadden wij wellicht met „wij" bedoel ik natuurlijk onze bevoegde instanties de mogelijkheid van invoering van het z.g. „droit de réponse" kunnen opperen. De hoofdredacteur van het Utrechtsch Nieuwsblad heeft dat Woensdag in een hoofdartikel naar voren gebracht. Het droit de réponse recht van antwoord bestaat in Frankrijk. Het houdt in dat een dagblad of tijdschrift, dat een kennelijke on waarheid te berde heeft gebracht, op klacht van zich daardoor benadeeld voelende per sonen of instellingen er door den rechter toe gedwongen kan worden, op dezelfde plaats en in dezelfde lettertypen de tegenspraak te pu- bliceeren. Vele jaren geleden heb ik eens deel uitge maakt van een commissie die dit onderwerp bestudeerde. Ons bleek toen dat het middel het nadeel heeft, dat het tot allerlei gechica neer en daarmee gepaard gaande ergernis en onnoodig tijdverlies kan leiden. Wij bestu deerden de zaak overigens in een tijd, waarin aan zulke maatregelen wel heel weinig be hoefte schéén te bestaan. Thans acht de regeering de waarheid zwaar in het gedrang. Waarom overweegt zij dan niet liever eens het droit de réponse? Het heeft ook zijn preventieve werking en het bezit voor haar het geweldige voordeel, dat zij den lezers, die naar haar meening onwaarheden over het regeeringsbeleid te verwerken hebben ge kregen, de waarheid kan mededeelen. Volgens de huidige regeeringsvoorstellen zou dat niet gebeuren. Dit is natuurlijk niet de eenige aangelegen heid die onzerzijds te berde gebracht zou kunnen worden, als aan de Nederlandsche Pers alsnog om raad werd gevraagd. Omtrent e fatate practische uitwerking van de veiregaande voorstellen der regeering zouden natuurlijk zeer uitvoerige inlichtingen ge geven kunnen worden. De Minister van Justitie, van wien de vrijwel onbegrensde for- mueeiing en toelichting der voorstellen af- °mstig zijn, heeft zich denkelijk zeer zelden geïnteresseerd voor den arbeid, de werkwijze, e moeilijkheden op het arbeidsterrein van ue pers. .Een Amsterdamsch collega voorziet dat wij U aanneming der regeerings-voorstellen onze toevlucht zullen moeten nemen tot „het wapen der ironie" om nog critiek te kunnen «toe enen. Hij acht dat in Nederland een ttjmf Zaak. 611 ik betl het met hem eellS' ne gemiddelde Nederlander verstaat Men wil op ons weer nieuwe lasten leggen, Waarmee wij het voorloopig kunnen doen, We zijn, als ik het vrijelijk mag zeggen, Wel de sigaar, of liever de citroen. Wij worden weer wat verder uitgeknepen, En zelf ook knijpen wij hem weer wat meer, Hoe kaal geplukt al door fiscale grepen, Wij laten straks opnieuw een flinke veer. Ik heb gehoord, dat het in andre landen, Nog we! wat erger dan bij ons moet zijn, Die volken zitten met nog leeger handen, Merkwaardig, maar als troost een beetje klein. Die tiende penning uit een ver verleden, U weet nog wel, die vond men toen niet mis, We zijn geneigd om te verzuchten heden: Ach ja, helaas, dat is geschiedenis. Wij zien weer allen nieuwe zorgen naadren, Wij halen onze buikriem weer wat in, En zuchten eens: het erf van onze vaadren, Is kostbaar, ook in letterlijken zin. Wij zullen het maar weer gelaten dragen, Wat in den Haag voor ons wordt uitgebroed, En wat men daar, dat hoeft men niet te vragen, Niet graag, maar enkel noodgedwongen doet. is het nummer van de Speciaal adres voor TROUW EN TOERRIJDEN (Adv. Ingez. Med.) ironie slecht. Maar bovendien zou dat in zijn practische toepassing een woordenspel wor den, den Nederlandschen geest onwaardig. Het zou leiden tot een schuilevinkje spelen, dat demoraliseerend zou werken en éen zielig surrogaat vormen van de taal, die wij in ons land gewend zijn. Wij Nederlanders zijn érg critisch van natuur. Maar wij kunnen geluk kig tot dusver ook critiek verdragen. Is die onréchtvaardig en onverdiend, dan halen wij de schouders op. Is zij juist, dan is het ver standig er ons voordeel mee te doen. Ook in het staatsbestel. R. P. Luchtlijnen naar Groningen en Friesland worden nog niet heropend. Aangezien zich een groot deel van het. vlie gend personeel der K.L.M. in militairen dienst bevindt, heeft de K.L.M. het besluit moeten ne men de heropening van de luchtlijnen naar Groningen en Friesland, welke aanvankelijk op 15 Mei zou plaats vinden, tot nader te bepalen datum uit te stellen. Ter vermijding van misverstand wordt er de nadruk op gevestigd, dat de dienst op de lijnen naar Zeeland, welke op 24 Juni naar Knocke worden doorgetrokken, en naar Eindhoven onge wijzigd wordt voortgezet. Hotelbrand werd nog tijdig ontdekt. Hedennacht omstreeks drie uur hoorden voor bijgangers een plof op het Stationsplein te Utrecht en zagen daarop vlammen uitslaan uit het hotel Kagenaar. Zij verbraken een van rui ten en drongen zoo het pand binnen, waar zij ontdekten, dat een bak met heete asch, welke in een spijslift was geplaatst, de oorzaak van dezen brand was, die zich snel uitbreidde; daar de lift als een schoorsteen werkte en het vuur zich reeds aan de bovenverdieping mededeelde. De eigenaar van het hotel, de heer Jessen, zijn echt- genoote en drie kinderen konden, evenals de pensiongasten, nog bijtijds worden gewaarschuwd en in allerijl spoedden zij zich langs de trap naar beneden, hoewel deze reeds vol rook stond. Een van de pensiongasten, die daartoe geen kans meer zag, wist nog de brandladder aan de ach terzijde van het pand te bereiken en kon op die wijze ontkomen. De brandweer was, na een uur van ingespan nen arbeid, het vuur volkomen meester. Het ho tel heeft evenwel, zoowel door het vuur als door het water ex-nstig geleden. Belgische leening hernieuwd. De Belgische minister van Financiën heeft met een Nederlandsche bankgroep de lee ning van 35 millioen gulden, welke op 17 Mei vervalt, hernieuwd. De eerste leening was gesloten tegen 3V« pet. rente. De nieuwe leening is aangegaan op een rentevoet van vier pet. RANGEERDER ERNSTIG GEWOND Vrijdagmiddag om half vier is op de cokesfa-r briek te Sluiskil, de rangeerder M. Schele uit Axel onder een wagen geraakt en ernstig ge wond. Het rechterbeen werd onder de knie ver brijzeld en van den linkeiwoet werden de teenen afgereden. Bovendien liep hij nog kneuzingen op In zoi-gwekkenden toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. Vrijdag zijn er twee ongelukken op onbe waakte overwegen geschied, die gelukkig geen slachtoffers hebben geëischt. Het eene ongeluk gebeurde Vrijdagmorgeix op den onbewaakten spoorwegovegrang aan de Zijde te Boskoop waar een vrachtauto in bot sing kwam met een motortrein, uit de richting Gouda, die om elf uur aan hel station te Bos koop moet aankomen. De chauffeur van de vrachtauto, de heer C. R. uit Hazerswoude, die den trein niet tijdig had opgemerkt, liep bij dit ongeluk enkele lichte verwondingen aan het hoofd en hand op. De auto, waarvan het voorste gedeelte ernstig beschadigd werd, werd door den trein naast de rails gedrukt. De trein rijdt op den overweg altijd met ver minderde snelheid, maar het uitzicht op de spoorbaan is zeer slecht. Het andere ongeluk gebeurde teKoekange. Daar botste een Dieseltrein, komende uit de richting Meppel, op een met twee paarden be spannen boerenwagen, welke juist den overweg in een particulieren landweg wilde passeeren. De wagen werd van achteren door den Diesel- trein gegrepen. Het voertuig werd vernield, doch de voei*man, de landbouwer H. Dolsma uit Koekange, kwam met den schrik vrij. Aangezien het uitzicht ter plaatse goed is, moet het ongeval aan onoplettendheid worden toegeschreven. De trein heeft met enkele minuten vertraging de reis vervolgd. Gafencoe tlians te Belgrado. Vrijdag is de Roemeensche minister van bui- tenlandsche zaken, Gafencoe, te Belgrado aan gekomen, waar hij o.a. door zijn Joego-Slavi- schen collega Markowitsj werd verwelkomd. In den loop van den ochtend hebben de beide ministers van buitenlandsche zaken hun eerste onderhoud gehad. Gafencoe werd daarna door de koning moeder in gehoor ontvangen en vervolgens door prins Paul, bij wien de Roemeensche mi nister het noenmaal gebruikte. Gafencoe heeft Belgrado des avonds verla ten. Volgens de commentaren van bevoegde krin gen en de pers te Belgrado heeft het bezoek van Gafencoe aan Markowitsj in de eerste plaats ten doel, wederkeerig inlichtingen uit te wisselen, aangezien de beide ministers kort geleden belangrijke reizen naar buitenlandsche hoofdsteden hebben gemaakt. Men voegt hieraan toe dat het doel van het bezoek eveneens is, uiting te geven aan de ge lijkheid der belangen in het Donaugebied en den Balkan en aan de nauwe solidariteit tus- schen beide landen en de volkomen evenwijdig heid van hun politiek van onafhankelijkheid jegens de statenblokken buiten den Balkan. OVERHEMDEN BETERE PASVORM - NIEUWSTE DESSINS. ELZER'S HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78 IJMUIDEN-OOST. (Adv. Ingez. Med.) 'n Fijn pijpje smoken N.V. v.h. SCHUCKINK KOOL, Koningstraat - Beverwijk. (Adv. Ingez. Med.) En wij komen met één van onze Luxe heerlijk verwarmde Auto's met ruime zitplaatsen. Bijzonder geschikt voor Beleefd aanbevelend. (Adv. Ingez. Med.) NEEM DISTRIBUTIE IET BESTE uit den aether billijke! en beter, 50 cent per week. Geei 'roomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN BEVERWIJK. omerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv. Ingez. Med.) REX THEATER Nieuwe avonturen van PETER LORRE jtU. Jioto speelt Aooy spel I Nog spannender Nog mysterieuzer iAdv. ingez. Med.) De minister-president, dr. H. Colijn, heeft de volgende boodschap gezonden aan presi dent Roosevelt, ter gelegenheid van de ope ning van het Nedei'landsehe Paviljoen op de Wereldtentoonstellixxg te New-York. „Nu de omstandigheden een Nederland schen minister verhinderd hebben naar de Ver. Staten van N.-Amerika te komen om het Nederlandsche Paviljoen van uw grootsche tentoonstelling te openen, verheug ik mij er over, in de gelegenheid te zijn een boodschap van vriendschap namens de regeering en het volk van Nederland te zenden. De Vereenigde Staten en Nederland zijn steeds door nauwe vriendschapsbanden ver bonden geweest. Ik behoef niet uit te weiden over de redenen, afgezien van gemeen schappelijk voorgeslacht, leeft de wederzijd- sche erkenning van den plicht zich te onder werpen aan Goddelijke ordinantiën. Even zeer vermogen beiden het ware evenwicht tus- schen de individueele vrijheid en het gezag van den staat te treffen. Wij deelen een af keer van knechtschap. Wij hechten beiden aan een regelmatigen volksinvloed op de re geering, en aan het in achtnemen van de nor male gedragsregelen zoowel door den burger als door de gestelde machten. Uit kracht van deze welgegronde vriendschap neemt Neder land met oprechte vreugde aan deze tentoon stelling deel. Het heeft bewondering voor dit compact getuigenis van Amerikaansche geest kracht en wat er mee werd tot stand ge bracht en het verheugt zich van zijn paviljoen het rood-wit-blauw te zien wapperen van zijn aloude vlag, welke spreekt van zooveel dat Holland en de Vereenigde Staten dierbaar is en dezelfde kleuren begroet in de „Stars and Stripes" DR. H. COLIJN, JHR. MR. DR. H. A. VAN KARNEBEEK EN DR. W. DE VLUGT VOOR DE RADIO. Maandag a.s. zal van 8.15 uur9.30 uur n.m. een bijzondere uitzending geschieden van de centrale voor werkloozenzorg (gesticht op initiatief van den raad van Nederland sche Kerken voor practisch Christendom). In deze uitzending zullen o.m. als sprekers optreden dr. H. Cojijn. minister-president, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, Commis saris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land en dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, de voorzitter van de „Centralex" de heer W. J. Hemmes, zal het slotwoord spreken. Bovengenoemde bijzondere uitzending is te beschouwen als de inzet van de vijfde col lecte-actie. Tot dusver werd voor het werk van de „Centrale" vierhonderdduizend gulden bijeengebracht en men koestert de verwach ting dat ook dit jaar wederom een ton inge zameld zal kunnen worden. Prof. Barlh dreigde politiek terrein te betreden. Daarom is bijeenkomst in Amsterdam niet doorgegaan. Op de vragen van den heer Faber be treffende het weigeren van vergunning aan prof. dr. Karl Barth om in een besloten bij eenkomst van theologisohe student.envereeni- gingen te Amsterdam een tweetal vragen te beantwoorden, omdat deze zouden liggen op politiek terrein, heeft de minister van justitie als volgt geantwoord: In verband met het verbod van politieke actie voor vreemdelingen, dat in dezen tijd meer dan ooit moet worden gehandhaafd, heeft de minister, mede omdat prof. dr. Karl Barth ten deze geen toezeggingen wenschte te doen en omdat hij met het oog op- zijn op treden hier te lande uitdrukkelijk te kennen had gegeven, dat hij de theologie nooit als een politiek-neutrale aangelegenheid had be schouwd, het noodig geacht enkele waarbor gen te treffen, dat het optreden van genoem den hoogleeraar niet een politieken inslag zou krijgen. Daartoe werd, met name voor wat betreft de behandeling van in de bijeen komsten te stellen vragen, de medewerking van hoog leeraren aan de betrokken fa culteiten inge roepen, opdat er met het noodige onder scheidingsvermogen voor zou worden ge waakt, dat het Nederlandsche geestesleven niet ernstiger zou worden belemmerd dan door de tijdsomstandigheden geboden is. Deze medewerking is welwillend verleend. Tegen de lezingen zelf bestond uit een oog punt van genoemd verbod geen bezwaar: ook de behandeling van vragen leverde bij het meerendeel der bijeenkomsten geen moeilijk heden op. Bij de beantwoording van enkele vraagpunten in de vergadering, voorafgaande aan de bijeenkomst te Amsterdam, werd echter het politiek gebied op ontoelaatbare wijze betreden. Toen daarop bleek, dat aan een deel der te Amsterdam voorgelegde vraagpunten, ook naar het oordeel van den betreffenden Nederlandschen hoogleeraar een politieke grondslag niet kon worden ont zegd, is zonder nadere instructie van den minister na overleg met prof. Barth be sloten, dat bedoelde vragen niet zouden wor den toegelaten waarop tenslotte de voor de be handeling van vragen georganiseerde bijeer komst niet is doorgegaan. De getroffen waai-borgen zijn derhab 'ot het strikt noodzakelijk" beperkt en v ujn ten uitvoer gelegd op een wijze, die gp heel aan de te behandelen stof was aange past. CCCII Het was een verrassend bericht, dat deze week uit den Haag kwam: het pufverbod er door. Nie mand had dit verwacht, nademaal alle Kamerle den, die er het woord over voei'den, tegen het wetsontwerp bleken te zijn. En ten slotte ging het er met vlag en wimpel door. Nu hebben we dus een pufverbod, maar ik wil met iedereen wedden, dat er niets vei-andert, dit jaar niet en wellicht volgende jaar niet en wellicht „nooit niet." U heeft toch ook gelezen, dat de minister heeft gezegd, dat hij geen maatregelen zou nemen voor en aleer ook de andere betrokken mogend heden het verdrag geratificeerd hadden? Welnu, daar zie ik voorloopig nog niets van komen. Men heeft het in al die andere landen tegenwoordig veel te druk met andere dingen, wapens en oorlogsbodems en zoo, om te gaan plukharen over een pufverbod. En mochten ze er al aan toekomen, dan is er vast wel één parle ment van de betrokken landen, dat er niet alleen tegen praat, maar er ook tegen stemt. En dan stemmen ze meteen tegen ons pufverbod. Waarmee ik maar wil zeggen, dat de beruchte opzettelijke Nederlandsche pufvisscherij lustig doorgaat alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Ja, er waren warempel Kamerleden, die durf den beweren, dat onze visschers niet aan opzet telijke pufvisscherij doen. Wie lacht daar? Geen van de heeren, die zoo spraken moet. ooit in IJmuiden langs de Visschershaven gewandeld hebben toen daar botters en kotters het zaad der zee bij honderden manden in de pufschuiten losten. Geen opzettelijke pufvisscherij? En dat wanneer de opvarenden der loggers zoo onge veer moeten leven van de opbrengst van de puf en er schuitjes binnenkomen met haast niets dan puf in een tijd, dat ze door wat verder te varen heel goed marktwaardige visch hadden kunnen vangen! Hoe bestaat-ut. Ik zou hier nog veel meer over willen ver tellen, nog wel kolommen-vol, maar ik mag slechts een klein hoekje vullen en ik moet toch ook nog wat schrijven over 'de haring. Daarmee is het nu dus spoedig afgeloopen en het is gegaan zooals ik verwacht heb en niet anders: de trawlharing moet voor de drijfnetha- rjng wijken- Waarom eigenlijk? Feitelijk is hier van geen concurrentie sprake; beide soorten zijn van een heel andere klasse: trawlharing is de ha ring van den korten, drijfnetharing van den langen afstand, sprinters en stayers dus. De trawlharing gaat direct weg, de haring van de loggers blijft en ze ontmoeten elkander nergens op de markt. Er was nog vraag genoeg, vooral naar goede kwaliteit en die kwam er genoeg, dank zij de kistjes. Tjonge, wat zag die haring er lekker uit en wat een verschil met de losse. De reeders zagen hun moeite wel beloond, want de kistjesharing bracht ca. f 3 per 100 meer op dan de losse. We doen tegenwoordig in ons land erg ons best, om onze uitvoerproducten te beschermen; groenten, fruit, ansjovis, pekelharing staan on der controle. Het zou niet kwaad zijn, als ook de haring, die den laatsten tijd wordt uitgevoerd, met name naar Duitschland, eens op kwaliteit gecontroleei-d werd. „Vijftig procent van de ha ring, die naar Duitschland gaat, is rommel en feitelijk ongeschikt voor export" zei me laatst een exporteur. En nu nog even zien, wat er deze week binnen is geweest; ik tel er 32 trawlers, 71 loggers en 9 kotters en verder 3250 kisten haring. Over het algemeen groote vangsten van de Noordbooten, schrale vangsten van de kustbooten, waarvan er maar 9 binnen waren. En ondanks dat we tusschen Paasch en Pinkster zijn toch nog 7 boo ten boven de 4000 gulden, waarvan één, de Utrecht, boven de 5000! PIETERMAN. IS GEWELDIG W.B. THEATER BEVERWIJK (Adv. Ingez. Medj DANSEN Muziek van de bekende Dans-, Show- en Stemmingsband „THE GRASSHOPPERS". lederen' ZONDAG van 3—6 en vanaf 7 uur. DANCING BALTUS UITGEEST TELEF. 335 (Adv. Ingez. Med.) OUD-DIRECTEUR DER GEMEENTE- REINIGING MOET SCHADEVERGOEDING BETALEN. De Civiele Kamer der Groningsche Recht bank heeft vonnis gewezen inzake de vorde ring van de gemeente Groningen, ingesteld tegen den oud-directeur der gemeente reiniging, den heer D. J. H., die indertijd ver scheidene handelingen verricht zou hebben, welke in strijd waren met zijn instructies en vaardoor de gemeente Groningen schade rieden zou hebben. De rechtbank veroordeelde den heer H. tot betaling van deze nader bij staat op te maken schade en van het bedrag der proces-kosten.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1