IJmuider Courant *êmm Cl"'r""' DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De Buitenlandsche Gebeurtenissen. Vredesactie Bezoek van Mgr. Orsenigo aan Hitier trekt de aandacht Vechtpartij met het mes beslecht. Op nieuw ijs. Twee motorrijders reden op elkaar in. Noodlottig verloopen proefrit. - J -JAARGANG NO. 159 anfnt Coster. MaatschappO ""^Coü"»' U"s**e'> 4lg<i™' er ij N. V Groote Houtstraat 93. Tel 10724. BnreaD IJmaider Buri7 KeMema-la«o 42. IJmoiden. ,301 Po.'Bi" 310791 A1U ,0rd:» k«del"M opgenomen in de Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM BIN ROBEK J PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 8 MEI 1939 Abounementen per week f 0.121/}, per maand f0.52'/j, per 3 maanden f 1.53, franco per post f 1.93 per kwartaal. Losse anmmers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. By abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10, de rede van Hitler is de kwestïe-Dantzig i acuut probleem" overgebleven. Er zijn t rliib meer internationale vraagstukken, 113 ar het publiek vergeet die gaarne en bepaalt 2 tot de onmiddellijk-dreigende. Het heeft trekt geen behoefte aan meer. Zoo zijn de Liaansche vorderingen jegens Frankrijk nu i .eer heelemaal op den achtergrond geraakt. 11 Albanië, een voldongen feit, praat men meer. De Duitsche koloniale eischen zijn t"' het jgbied der vrome wenschen verwezen. rUdt^oe^ëP"5'6 P°litiek SeTOerd. Poli tiek van den dag, die telkens wisselt. Het is Melemaal niet ondenkbaar dat binnen enkele Len een dispuut op den voorgrond treedt, aarmee nu niemand zich bezig houdt. En dat Lr een week later ook weer vergeten is. De rede van den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken Beek heeft duidelijker dan ooit gemaakt, dat Polen zich niet van de Oostzee wil laten wegdringen. Dat wisten wij overigens al. Eigenlijk was in dit geval datgene het belangrijkste dat niet in de rede voor kwam. Er waren weer allerlei geruchten en commentaren geweest, die aanduidden dat Beek hoog van den toren zou blazen. Hij zou poolsche eischen aan Duitschland gaan stellen. Het Poolsche geduld was open zoo meer. Merkwaardig dat er steeds weer menschen zijn, die zich verantwoord achten den toestand door allerlei beweringen te gaan verscherpen. Heel merkwaardig. Onder hen zijn de journalisten van velerlei bladen in velerlei landen. Het is mogelijk en zelfs waarschijnlijk dat de mees ten het niet zoo kwaad bedoelen: hun zwart galligheid, scepticisme en neiging tot het wer ken met sensationeele berichtgeving zijn de voornaamste drijfveeren. Velen beseffen, geloof ik, de funeste uitwerking van zulke dingen niet. Zij geven zich geen rekenschap van den in vloed der berichtgeving en vooral van de arti kelen op een geprikkelde, onrustige, zich tel kens weer bedreigd voelende massa. Evenmin doen zij dat als diegenen, die hun critiek in bitteren, ja soms hoonenden en beleedigenden vorm gieten en daarmee slechts bereiken dat de haat en het wantrouwen in de wereld ver groot worden. Er is een oud Nederlandsch woord dat zegt: „Het puntje van een gauwe pen is 't felste wapen dat ik ken". Dit houdt niet alleen een waarheid maar ook een waarschuwing in. Men kan zijn standpunt, zijn overtuiging en ook zijn critiek in rustige bewoordingen uiten. De helderheid en de algemeene waarde zullen er bij winnen. Maar bovendien is men er feitelijk toe verplicht in een tijd als deze. Zaai geen haat in de menigte! Het is mijn bezwaar tegen de uitlatingen ook van sommige Amerikaan- sche publicisten van iemand als de New-York- sche burgemeester, die in den vorm van hun critiek herhaaldelijk gebrek aan zelfbeheer- sching toonen. Ieder die in dezen tijd als voor lichter der openbare meening optreedt dient zijn woord te wegen en zijn verantwoordelijk heid te beseffen. Als zulke geweldige dingen op het spel staan, als er situaties mogelijk zijn waarin éen vonk de explosie zou kunnen ver oorzaken, terwijl toch steeds de mogelijkheid tot het vermijden van die ramp nog open is, geldt dat als plicht. Minister Beek heeft in zeer rustige termen gesproken. Men kan zonder moeite begrijpen dat deze zaak voor de Polen een zeer moeilijke is, Het statuut van Dantzig betreft him gan- schen overzeeschen handel, gebonden aan hun eenigen goeden uitweg naar de zee over hun eenige groote rivier. Zij erkennen dat Dantzig een Duitsche stad is, die haar bloei evenwel immer te danken heeft gehad aan den Pool schen handel. Zij willen zich niet laten dic- teeren maar wel onderhandelen. Dat is be grijpelijk. En deze kwestie moet bij goeden wil oplosbaar zijn en kan geen inzet vormen van een Europeeschen oorlog als men beleid blijft toepassen en geen overijling en opzweeperij in het geding brengt. Het is duidelijk dat de Ita- liaansche opvatting Polen hierin steunt; de Engelsche en Fransche doen dat natuurlijk. Dat het Engelsche koningspaar zijn reis naar Canada heeft doen doorgaan en vandaag is afgereisd zal voor velen een geruststelling zijn. mxI°r!lNSTELLING TE NEW YORK TREKT NEDERLANDSCHE BELANGSTELLING ?Jw,de eer?te uit Nederland overgekomen be- tmwl v3!lhet Nederlandsche paviljoen op de ttai vn te New York behoorden volgens SpÏi I hefc Tweede Kamerlid ds. Ker- ïnnM, 7' Goedhuis, privaat-docent in het 2;!,aai'treTcht aan de rijks-universiteit te snnnrl'* van Manen, oud-directeur der a n en de Amsterdamsche bankiers A. Andnesse, L. Koole en J. L. Pierson Azn. HEVIG ONWEER BOVEN DEN HAAG. oneeÏÏmd6n Haag heeft Zaterdagmiddag een slawn z^aar onweer gewoed. De donder- ^„WaZen zo° ^evig. dat over de geheele ten ltfi0uwen stonden te trillen en de rui- Vp1p>! alsof een aardbeving plaats vond. slapen ™vJnne3'den zich niet> ooit zulke zware on non kehben en de gedachte kwam k H» Kinen bombardement. op twee plaatsen stral in 3 m?eslagen, n.l. in de Barentsz- wonmod 'r Pieter Bothstraat, waar in twee ware 7nnri ^e s.chade werd aangericht. Een in VnJtl 0 wisselde het onweer af en zette en tijd vele straten en pleinen blank. van het Vaticaan Het onderhoud van den apostölischen nuntius te Berlijn, mgr. Orsenigo, met Hitler in Berchtesgaden, heeft in Vaticaanstad levendige belangstelling gewekt, vooral de bijzondere omstan digheden waaronder het plaats had. In bevoegde sferen van het Vaticaan toont men uiterste reserve en be perkt men zich er toe te verstaan te geven, dat de sluiting der Katholieke scholen in Duitschland met de schen ding van het Concordaat een gebeur tenis is, die op zichzelf reeds een ont moeting zou rechtvaardigen onder zoo speciale omstandigheden en een zoo lang onderhoud anderhalf uur. In kringen echter, die minder gebonden zijn aan discretie, wijst men op het feit, dat mgr. Orsenigo zich per vliegtuig naar Berch- tesgaden heeft begeven, juist op den dag, dat Hitier zijn laatste instructies gaf aan Von Ribbentrop betreffende de Italiaansch-Duit- sche conferentie te Milaan, hetgeen aanlei ding geeft tot de hypothese dat de ontmoe ting van Berchtesgaden bepaald heeft kun nen worden door urgente redenen, die niet uitsluitend in verband behoeven te staan met het probleem der betrekkingen tusschen den H. Stoel en Duitschland. Zou dan het bezoek van mgr. Orsenigo aan Hitier, zoo vraagt men zich af, een aanwijzing zijn voor een actie van het Vaticaan ten gunste van den vrede? Het is volgens deze kringen niet onwaar schijnlijk. In diplomatieke kringen te Berlijn en in verschillende Duitsche kringen meent men volgens Havas te weten, dat de nuntius een boodschap van het Vaticaan zou hebben overhandigd en dat het Vaticaansche initia tief niet tot Duitschand zou worden beperkt. Sommigen willen deze ontmoeting alleen in verband met de Poolsch-Duitsche kwestie brengen, anderen willen er een uitgebreider actie in zien van het Vaticaan ten gunste van den vrede. Geen enkele officieele of of- ficieuse aanduiding heeft deze geruchten be vestigd. Het bezoek van mgr. -Orsenigo aan Hitier valt samen met het bezoek van den apostoli schen nuntius te Parijs, mgr. Valerius aan Daladier. Man te Tilburg gedood. Zondagavond omstreeks half acht kregen in de Piusstraat te Tilburg twee mannen, die uit een café kwa men, ruzie. Bij de hierop volgende vechtpartij kreeg één der beide man nen, de 42-jarige H. Donders, een steek met een mes in de hartstreek. Per ziekenauto werd hij naar het zie kenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. De vermoedelijke dader, de 28-jarige A. D., is eenigen tijd later door de po litie aangehouden. (Sotlja Henie heeft in 1938 ate filmspeelster ruim anderhalf mil- lioen gulden verdiend, hetgeen een record is, zelfs voor Amerika). U weet nog wel, toen Son ja ons verrukte, Met haar bijzonder schaatsenrijtalent. Waarin haar alles als in speelschheid lukte, Toen was z' een kind, door de fortuin verwend. De wereld- wist dat toen op prijs te stellen, Met hard applaus, maar niet met harde munt, Toen was 't een sprookje dat zij kwam vertellen, Waarvan ons 't stil aanschouwen werd gegund. Maar Sonja, op het ijs nooit overwonnen, Is wel bezweken voor den glans van geld, En een carrière op de film begonnen, Toen die haar een contract had voorgesteld. En ook daarin wist zij fortuin "te maken, Zij overtrof zelfs ieder ander ver, Onder haar nieuwe leus: zaken zijn zaken, Werd zij at gauw de best betaalde ster. Ook thans is Sonja dus nog uitverkoren En zij vertelt nog sprookjes als voorheen, Maar toch, wij hebben veel aan haar verloren, Misschien is dat de poëzie alleen. De sfeer is niet meer van sportieve orde, De dollarcultus heeft de sport gewraakt, Het jonge meisje, zakenvrouw geworden, Is kunstig tot een schoonheid opgemaakt. Maar 't heeft geen nut, daarover nog te klagen, Geef liever toe, met anderhalf millioen. Heeft Sonja eens te meer een schaats geslagen, Die haar geen mensch ter wereld na kan doen. P. GASUS. Man pleegde in het heele land misdrijven. Politie te Roermond deed goede vangst. De politie te Roermond heeft Zondagavond in een hotel aldaar een man, I. de R. genaamd, gearresteerd wegens overtreding van de vuur- wapenwet. Hij was in het bezit van twee revol vers, zonder daartoe de vereischte vergunning te hebben. Bij nader onderzoek bleek de poli tie een goeden slag geslagen te hebben. Tal rijke politie-autoriteiten verzochten o.a. door middel van het algemeen politieblad zijn aanhouding. Bij het doorzoeken van zijn bagage werden allerhande voorwerpen gevon den, welke o.a. afkomstig waren van inbraken te Haren, Groningen, Zeist en De Bilt. In een aktetasch trof de politie verschillende valsche identiteitsbewijzen aan, alsmede een aantal blanco cheques, ten name van een inwoner van Utrecht. De R. had reeds enkele van deze cheques ingevuld voor bedragen, varieerende tusschen de 100 en 250 gulden. Ook had hij nog pandbriefjes van banken van leéning te Amsterdam en Groningen in zijn bezit. Het bleek, dat hij te Middelburg een fiets had ge stolen. Tevens wordt "hij er van verdacht zich in verschillende andere plaatsen schuldig te hebben gemaakt aan soortgelijke kleine dief stallen. Maandag zal de man naar Zeist wor den overgebracht. Met de kano omgeslagen en verdronken. Zaterdagmiddag om half vijf is de achttien jarige W. M., wonende in he Ondiep te Zuilen, met zijn kano in het Merwedekanaal te Maars- sen ter hoogte van de rubberfabriek omgesla gen en verdronken. De jongeman liet zich door een sleep mee trekken, waardoor de kano slagzij maakte en tenslotte omsloeg. De totaal vernielde voertuigen op de plek van het ongeval. Steenmassa stortte in drukke straat neer. Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagavond omstreeks half zeven heeft een zwaar stuk vallend steen, van ongeveer 40 bij 40 c.M. in de Hoogstraat te Rotterdam, groote ontsteltenis te weeggebracht. Van den gevel van het oude Raadhuis op den hoek van den Stadhuissteeg liet nl. een steenstuk, dat vele tientallen kilo's woog los en viel van eenige meters hoogte tusschen de vele wandelaars, die zich op dat moment daar in de omgeving bevonden. Gelukkig werd niemand getroffen. Het gedeelte van de straat, waar de val lende steen neerkwam, werd met een schut ting afgezet. Beide berijders gedood. Voor de oogen van verschillende inwoners van Vlijmen zijn Zondag morgen in de Dorpstraat van Vlijmen twee motorrijders recht op elkaar in gereden en gedood. De eene motorijder was de 29-jarige M. van Helmond uit Vugt, gehuwd en vader van vier kin deren, de andere motorrijder was de 34-jarige garagehouder A. P. van Grinsven, uit Vlijmen eveneens ge huwd en vader van drie kinderen. De heer Van Helmond, die in militairen dienst was, was met een vriend van St. Mi chielsgestel gekomen om bij den garage-hou der Van" Grinsven een motor te koopen. Deze motor moest natuurlijk geprobeerd worden, waarbij de garagehouder op een an dere motor mee ging. Een ooggetuige vertelde omtrent het nood lottige ongeluk het volgende. „Herhaaldelijk waren de beide mannen in zeer snellen vaart door de straat op en neer gereden. Het was niet druk en heel mooi weer, zoodat zij blijkbaar meenden, zonder gevaar, den weg als renbaan te kunnen ge bruiken. De vriend van den militair, die bij ons stond, had zijn kameraad al een paar keer aangemaand om toch niet zoo hard te rijden. Hij had daarbij o.a. er op gewezen, dat de voorband van den zwaren motor min of meer slap was, hetgeen de stuurzekerheid van de machine natuurlijk niet bevorderde. Wij zagen Van Grinsven alleen voorbij komen. Hij was al lang uit het gezicht verdwenen toen een zwaar geronk aankondigde dat ook de militair op komst was. Plotseling zagen wij hem met een vaart van zeker wel 100 kilo meter uit de bocht komen. We hielden ons hart vast, want we zagen dat hij den motor bijna niet kon houden en de bocht geheel links nam. Hij scheerde aan den linkerkant van den weg langs de tuinhagen en juist toen hij er in slaagde de machine weer naar het midden van den weg te sturen kwam van den anderen kant Van Grinsven uit de bocht te voorschijn. Even was er nog een gemanoeu vreer van sturen als om elkaar te ontwijken, maar een ondeelbaar oogenblik later botsten de motoren met een vreeselijken slag tegen elkaar". De garagehouder werd eenige meters om hoog geslingerd en kwam op de keien van den weg neer. Hij was zóó zwaar gewond, dat hij nog slechts enkele minuten leefde. Van Helmond viel onder het motorrijwiel, dat in brand geraakte. Omstanders trokken hem onder de machine uit, doch hij bleek reeds overleden te zijn. Hij moet op slag dood zijn geweest. Een gezelschap van meer dan honderd Engelsche bloemen- en plan lenliefliebbers maakte dit weekend een excursie naar onze bloem- bollenvelden. De gasten tijdens een boottocht in de omgeving van Lisse. Rijksrecliercliecentrale in voorbereiding. Begonnen wordt met een afdeeling rijksvreemdelingendienst. Naar de N.R.Ct. verneemt, zal binnen zeer afzienbaren tijd begonnen worden aan den opbouw van de rijksrecherchecentrale. Deze opbouw zal geleidelijk geschieden. Men zal een aanvang maken met de afdeeling Rijksvreem delingendienst. Aan het hoofd van deze afdeeling zal een commissiaris van rijkspolitie eerste klasse ko men. Ook bij andere takken van dienst zullen commissarissen van rijkspolitie eerste klasse benoemd worden. Voorts komen er commis sarissen van rijkspolitie, rijksrechercheur en burgerlijke ambtenaren bij deze centrale. De centralisatie van de bestaande diensten zal geleidelijk plaats hebben. Hierbij moet in herinnering gebracht wor den, dat men op het oogenblik heeft: het cen trale depot voor vingerafdrukken, waar mede de chef van de afdeeling rijkspolitie is belast. Voorts bestaan de centrales voor fal- sificatiën en internationale misdadigers, waar van de procureur-generaal, fungeerend direc teur van politie te Amstei'dam de leiding heeft; het rijksbureau van den handel in vrouwen en kinderen, en den handel in on tuchtige uitgaven te Amsterdam; de Neder landsche centrale ter bestrijding van den smokkelhandel van verdoovende middelen te Rotterdam. Officieus bestaat de centrale der bestrijding van automobieldiefstallen te Rot terdam. Wat de instelling van den rijksvreemdelin- gendienst betreft, ligt het in de bedoeling den gemeentelijken recherches zoo veel mogelijk service en gegevens te verstrekken. Besprekingen over handels betrekkingen met België. Overeenkomst voor den tijd van drie maanden. De regeeringspersdienst meldt: De onderhandelingen, die sinds eenigen tijd tusschen een Nederlandsche en een Belgische delegatie gevoerd zijn over de vernieuwing van de handelsovereenkomst van 13 Augustus 1938, die op 30 April j.l. is afgeloopen. hebben Zaterdag geleid tot het sluiten van een voor- loopige regeling van de wederzijdsche han delsbetrekkingen, welke voor drie maanden zal gelden, tenzij voordien een definitieve regeling tot stand mocht zijn gekomen. De onderhandelingen worden infcusschen voort gezet. Rotterdamsche Lloyd wil vloot moderniseeren. Exploitatie-resultaten over 1938 bevredigend. Ondanks de vrachtverlagingen in 1938 heeft de N.V. Rotterdamsche Lloyd, blijkens haar jaarverslag bevredigende resultaten verkre gen hetgeen toe te schrijven is aan het feit, dat het vrachtpeil van het lijnbedrijf niet zoo sterk aan snelle schommelingen onderhevig is als dat van de algemeene vrachtvaart. Het verkeer van Europa naar Nedèr- landsch-Indië handhaafde zich ongeveer op het peil van 1937. De vloot is volledig in de vaart geweest.Het passagiersvervoer vertoonde geen groote schommelingen, Het handhaafde zich op hetzelfde peil als het vorige jaar. Dat geldt ook voor het vervoer van bedevaartgan gers naar Djeddah. In de komende jaren zal geleidelijk voor de vervanging van de oudere vrachtschepen moeten worden zorg gedragen, terwijl verdere modernisee- riftg der mailvloot een onderwerp van studie uitmaakt. Belangrijke bedra gen zullen daartoe geïnvesteerd moeten worden. Naast de gebruikelijke afschrijvingen wordt dan ook voor dit doel f 1.300.000 gereserveerd. Het totaal voordeelig saldo van de exploita tierekening bedraagt f 9.737.694.88 voor af schrijving op de vloot wordt aangewend f 6.005.000. Na afschrijvingen en reserveering blijft een saldo van f 1.800.000, waarvan wordt voorgesteld 6 procent dividend uit ta keeren.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1