Duitsche winkelier distribueert DE NACHTEGAAL De Mensch als Voetbal VASTE KLANTEN HEBBEN MEESTE KANS Bevolking heeft zich aangepast De Keizer was erg blij en zeide, dat de nachtegaal ais belooning voortaan zijn gouden pantoffel om den hals zou mogen dragen. Maar de nachtegaal bedankte daarvoor, want hij was al genoeg liet de nachtegaal zijn beloond. „Ik heb tranen in Uw oogen gezien", zei de vogel, „en dat is mijn rijkste schat. De tranen van een keizer hebben bijzon dere kracht. Daarmede ben ik voldoende beloond!" En opnieuw prachtig stemmetje hooren. Tokio bereid zich bij liet Italiaansch-Duitsche militaire verbond aan te sinten. TOKIO, 8 Mei (Reuter). De Japansche mi nister van oorlog, Itagaki, heeft gezegd, dat Duitschland en Italië verdienen geluk te wor den gewenscht, dat zij zich hechter aaneen hebben gesloten door een militair verdrag. Op de vraag of het mogelijk is, dat ook Japan zich bij dit nieuwe verdrag zou aansluiten, zeide Itagaki: „De geest, wélke het sluiten van het drievoudig anti-komintern-verdrag heeft bezield, is in Japan diep gewor teld en indien Duitschland en Italië het wenschen, is het niet onmogelijk, dat Japan een militaire overeenkomst zal sluiten met Rome en Berlijn". De minister voor overzeesche aangelegen heden, Koiso, heeft onofficieel verklaard dat het geheel afhangt van het begrip dat Duitsch land en Italië hebben voor de positie van Japan en de macht in Oost-Azië of dergelijke besprekingen tot een goed einde zullen wor den gevoerd. Koisi voegde hieraan toe dat de meeste Japanners Duitschland en de Duitsche Zaken beter kennen dan de Duitschers Japan en de Japansche aangelegenheden Hevige aardbeving geregistreerd. Epicentrum nabij de Azoren. BRUSSEL, 8 Mei (Belga). Het observa torium van Ukkel deelt mede dat vannacht te 1 uur 52 min. 11 sec. een hevige aardbeving is geregistreerd, waarvan het epicentrum op een afstand van 2700 k.m. van Ukkel in den Atlantischen Oceaan, nabij de Azoren moet liggen. Demobilisatiebevel van Franco. 200.000 man naar huis. Generaal Franco heeft een demobili satiebevel uitgevaardigd, dat geldt voor ongeveer 200.000 man. Deze manschap pen zijn over het algemeen reeds terug gezonden naar de streken, vanwaar zij afkomstig zijn. De demobilisatie heeft geen gevolg voor den wapenschouw te Madrid, die officieel op half-Mei blijft vastgesteld. Hindoes en Mohammedanen slaags. Pan met kerrie werd casus belli. CALCUTTA, 8 Mei. Uit Gaya, provincie Bihar, wordt gemeld dat er zich daar Zondagavond vechtpartijen tusschen Mohammedanen en Hin does hebben voorgedaan, waarbij 11 personen gedood en meer dan 100 gewond werden. De vechtpartij ontstond doordat een Moham- medaansch echtpaar gedurende een twist een pan met warme kerrie uit het raam wierp, die op een Hindoemeisje terecht kwam, dat luid begon te schreeuwen. Daarop kwamen Hindoes en Muzelmannen toeloopen en tusschen deze twee partijen ontstond een gevecht met het bo venvermelde resultaat. (United Press). X'Wordt vervolgd). Na de groole parade in Sevilla bracht generaal Franco met zijn staf een b aan Granada, Cordoba en Malaga. In de laatste plaats werden de hrnnno„eZ0Cl{ het Alhambra bezichtigd. van DE MOORD OP DE LINDEN. GRACHT. AMSTERDAM, 8 Mei. De rechtbank, ge presideerd door mr, J. Boon, heeft vandaag de nasleep van de moordzaak aan den Lln- dengracht te Amsterdam behandeld. Vandaag stond de 18-jarige fabrieksarbei der C. A. terecht, verdacht van heling. Den dag na de misdaad had hij van zijn vriend Frans E.. de kostganger van zijn ouders, een bedrag van f 80 ten geschenke gekregen. De commissaris van politie, de heer W. H. Schreuder, die het politie onderzoek met zooveel succes heeft geleid, deed, toen hij vandaag als ge tuige werd gehoord, een opzienbaren de mededeeling. Zondagavond heeft hij nogmaals den hoofdverdachte Frans E. ondervraagd. Deze bekende toen, dat er veel meer geld was ge stolen dan hij aanvankelijk had ge zegd. Hij had niet één, maar twee por- temonnaies en een trommel met geld gevonden. Voorts deelde de commissaris mede, dat vannacht een belangrijk deel van het geld is achterhaald. In dit venband zijn nog arrestaties te verwachten. De officier van justitie mr. C. J. van Arte- vorderde een gevangenisstraf van «n ]»r. waarvan zes maanden voorwaardelijk met. proeftijd van drie jaaren onder aftrek de preventieve hechtenis. Vervolgens stond de 19-jarige conti' een suikerwerken fabriek, A. de B. uit Ro dam, terecht wegens heling. De vorige verdachte had het geld, ol van Frans E. had gekregen, gebracht naai vriend de B. te Rotterdam. De jeugdige fabrieksarbeider was naar ae Maasstad gegaan en had tegen z"n ™Lolen B. gezegd, dat er een oude vrouw was b en dat hij „zwijggeld" had gekregen en of nu het wilde bewaren. De Officier van justitie vorderde tegen d jongen een jaar gevangenisstraf, waanM maanden voorwaardelijk en onder aftr drie en een halve maand preventieve neen Gooisclie tram krijgt conductrices. De directie van de Gooische Tr^h,,l!n' besloten het met conductrices te p Begin Juni wordt er naast de halt-cu diensten een busdienst om het uu£. m op de route Hilversum - haren - Bh'mm Huizen - Naarden - Muiden - Di™«" sterdam. Daar hiervoor geen v?ldoe"d® ^men, neel is. zal de directie acht meisjes die dienst zullen doen als conductnc en slagen van deze proef zal rü1.®1_pv,pei door of in October, als het trambedrijf bussen vervangen zal zijn. personeel zal worden aangesteld. Copyright P. I. B, Bo» 6 Copenhagen Toen begon de nachtegaal te zingen. Het klonk zoo prachtig, dat i| wangen en vielen dan op den grond. En d« nachtegaal zong nog den keizer de tranen in de oogen kwamen. Zij liepen over zjjn 1 prachtiger, zoodat het r-echt tot het hart doordrong. „Dat is de liefste vleierij, die ik ooit gezien heb", zei één van de hofdames en de anderen knikten instemmend. En alle hofdames namen een slokje water in den mond om er mede te klokken, als ?prrk. éj j cop ter daardoor op nachtegaaltjes te lijken. De lakeien en de kamermeisjes lieten zeggen, dat zij ook bijzonder tevreden waren over het zingen van den nachtegaal. Dè.t wilde heel wat zeggen, want het was hun over het algemeen moeilijk naar den zin te maken. De schaarschte wordt niet meer verzwegen (Van een bij zonderen correspondent). BERLIJN, 3 Mei. EEN te Berlijn woonachtige Nederland- sche huisvrouw ging uit om inkoopen te doen, toen plotseling haar blik viel op een kistje met de eerste! echte Hollandsche spinazie. Genoemde huisvrouw had juist in de krant gelezen dat de Nederlandsche regeering heeft moeten ingrijpen om den mini mumprijs voor Westlandsche spinazie van 1.5 op 2.5 cents per kilo te brengen. Desondanks deer de het haar in haar geestdrift niet, dat de Ber- lijnsche groenteboer bijna drie kwartjes voor een kilo spinazie eischt. Ze bestelde zonder aar zelen twee pond van de begeerde groente, toen de koopman tot haar groote verwondering vroeg: „Ja, maar vertel u eens, hoe gx'oot is uw gezin? Zoo groot is mijn voorraad niet, dat ik iedereen dergelijke hoeveelheden kan verkoo- pen". Onze huisvrouw ging inderdaad met twee pond spinazie naar huis, maar slechts ten koste van de leugen, dat ze zes kinderen had! Het zou onzin zijn te beweren dat er te Berlijn spinazie-distributie bestaat. En desondanks bestaat ze toch. Alleen bemoeit de regeering er zich niet mee en distribueert den kleinhandel op eigen houtje. Zulks geldt niet alleen voor spinazie, maar ook voor de steeds schaarseher wordende levensmiddelen, die men meestal slechts op gezette tij den in afgemikte kleine hoeveelheden kan koopen. De slager verstrekt zijn vaste klanten wie geen vaste klant is krijgt vrijwel nergens meer wat hij hebben wil eenmaal in de zooveel weken een ons ham, een of tweemaal in de week varkensvleesch, alleen worst is steeds in onbeperkte mate voorradig; de groenteboer stopt zijn vaste klanten nu en dan een paar sinaasappelen of goudreinetten toe. Het beetje versche groente, waarover hij beschikt, wordt mondjesmaat verdeeld. Met een gezicht van „Wat zeg je daarvan?" laat hij onopvallend een of twee uien in de boodschappentasch vallen: de handelaar in comestibles wacht geen bestellingen af, doch verstrekt met een knip oogje een half ons boter meer dan waarop men volgens de boterkaart recht heeft of met de mededeeling, dat het half pondje suiker al klaar lag, bedeelt hij zijne majesteit den vasten klant met eenige eieren, die zorgvuldig verpakt zijn, opdat geen niet-vaste klanten er hun neus aan stooten. Het is nog geen vol jaar geleden, dat vreem delingen, die weieens wat gehoord of gelezen hadden over levensmiddelenschaarschte in het Derde Rijk, te Berlijn hun oogen uitkeken, wanneer ze in enorm groote winkels en waren huizen de verloklcendste etalages zagen, waar in alle denkbare gastronomische heerlijkheden smaakvol tentoongesteld werden. Aangezien voorts de kleine man geen snoepreisjes naar Berlijn onderneemt en de meerendeels dus min of meer welgestelde vreemdelingen er in het algemeen toe geneigd zijn alle Duit sche prijzen volgens de normen van hun goed- koope Sperrmarken te herleiden, kwamen velen tot de conclusie, dat er in het huidige Duitschland voor degenen, die over een niet al te schrale beurs beschikken, van alles te krij gen was. Tot op zekere hoogte viel er voor deze opvatting iets te zeggen, zij het dan ook, dat men over beslist ruime middelen moest be schikken. Geld speelt geen rol meer. Op het oogenblik is dit niet meer het geval. Het geld speelt geen rol meer. Waar niet is, verliest de keizer zijn recht en al heeft men op het oogenblik de beschikking over een ver mogen, dan ontkomt men toch niet aan de harde werkelijkheid, die voorschrijft, dat men slechts nu en dan op sinaasappelen getrac- teerd wordt, dat men heel zuinig moet om gaan met boter, dat men slechts eenige dagen in de week varkensvleesch kan eten, dat men hoogstens één busje gecondenseerde melk welke in Duitschland sinds het verbod van den verkoop van room vooral bij koffie wordt gebruikt, omdat de gewone melk in den regel slechts taptemelk is, mag gebruiken enz. enz.! Het Duitsche volk, dat in den loop der ge schiedenis reeds erger dingen heeft beleefd, terwijl de generatie van heden aan den lijve heeft ondervonden, dat het nog veel slechter kan gaan, heeft zich met groote plooibaarheid bij de veranderde omstandigheden aangepast. Galgenhumor Zeker, er wordt weieens geklaagd, maar summa summarum geeft de voedselschaarschte meer aanleiding tot galgenhumor dan tot jeremiaden. Zoo vertelt men, dat het hoofd orgaan der partij, de „Völkische Beobachter", onlangs de volgende advertentie bevatte: „Wie ruilt een ui van middelbare grootte voor een ons koffie?" Niet onaardig is ook wel deze mop: „Ik ga vanmiddag een winkel binnen, bestel een pond ham en wat denkt u, dat die kerel tegen me zegt? Een pond ham? Goed meneer, maar dan moet u ook twee pond boter en tien eieren van me koopen!" Deze laatste „Witz" heeft betrekking op een der ergste uitwassen der levensmiddelen schaarschte, het „Koppelgeschaft", het alleen maar verkoopen van bepaalde levensmiddelen, mits tevens tegen hoogen prijs een hoeveelheid andere dingen, dikwijls van inferieure kwali teit, wordt mee ingekocht. Zoo hebben we het beleefd, dat men een half pondje uien slechts kon krijgen mits men voor een waarde van tachtig cent een kilo appelen kocht, die nauwelijks geschikt waren voor veevoeder Groot- en kleinhandel beide schuldig. Het was niet alieen de kleinhandel, die zich aan dit euvel bezondigde, de groothandel gaf hier het voorbeeld. Het is waar, dat de regee ring daar zeer streng tegen optrad. Boeten van 10.000 tot 100.000 mark werden aanhou dend opgelegd, maar vrijwel zonder resultaat. Dit komt in de eerste plaats daardoor, dat de groothandel onder de huidige prijsverordenin gen door ongeoorloofde, maar uiterst moeilijk controleerbare en niet eens zeer gecompli ceerde machinaties enorme bedragen kon ver dienen. Volgens de partijpers is het voorgeko men dat groothandelaars, die op een kleine onregelmatigheid waren betrapt, zichzelf hebben verraden door bedragen van 50.000 tot 100.000 mark aan te bieden, mits de zaak daar mee uit de wereld was. Het ligt voor de hand dat de heeren niet zoo vrijgevig zouden zijn, wanneer ze niet beducht waren, dat een even tueel nader onderzoek of een strengere con trole hunner manipulaties hun nog veel duur der zou komen te staan. Het optimisme opgegeven. Sinds Januari van dit jaar mag er ook open lijk over de heerschende schaarschte gespro ken worden. Tot dan toe gold dat als sabotage en opruiing tegen net nationaal-socialistisch bewind. In zijn Rijksdagrede op den zesden verjaardag der „Machtübernahme" heeft Hitier lang stilgestaan bij het tekort aan levensmid delen en de vorige week heeft Walther Darré, de Rijksminister van Landbouw, officieel af stand gedaan van het optimisme, dat hem tot nu toe bezielde en waarin hij niet ophield te voorspellen, dat de Duitsche grond in afzïen- baren tijd een behoorlijke voeding van het Duitsche volk geheel of nagenoeg geheel zou kunnen waarborgen. De propaganda vindt wel voedsel. Intusschen heeft de propaganda niet ge aarzeld om ook de voedvelschaarschte aan haar doeleinden dienstbaar te maken. Ner gens blijkt dat het gebrek aan levensmiddelen voor een belangrijk deel veroorzaakt wordt, doordat de Duitsche regeering in het kader van den voorraad beschikbare deviezen meer en meer grondstoffen gaat invoeren, wat na tuurlijk noodzakelijk met een vermindering der hoeveelheden ingevoerde levensmiddelen ge paard gaat. Dit feit wordt zelfs zorgvuldig verdoezeld. Integendeel wijst men erop, dat Duitschland over enorme hoeveelheden fruit zou beschikken, als men het in Versailles zijn koloniën niet ontnomen had. Men wijdt ook uitvoerige beschouwingen aan de Duitsche „levensruimte", die op den Balkan en in Noordwest-Europa uitgestrekte akkers en wei landen bezit, welke alles kunnen voortbrengen, waaraan het Duitsche volk behoefte heeft. Tenslotte wordt de laagheid der groote demo cratieën schril belicht, die, zooals gezegd wordt, in de Duitsche levensruimte met geen ander recht dan de macht van hun goud wegkoopen wat de natuur voor Duitschland bestemd heeft. (Nadruk verboden). Poolsche meening over het Italiaansch-Duitsche verbond. Geen nieuwe factor in den internationalen toestand. WARSCHAU, 8 Mei (P.A.T.) De „Express Poranny" meent dat de overeenkomst tus schen Ciano en Von Ribbentrop geen nieuwen factor brengt in de internationale situatie. Het gaat eerder, aldus het blad, om de juridi sche vastlegging van een bestaanden toestand in de Duitsch-Italiaansche betrekkingen. De publiciteit welke te Berlijn aan de besprekin gen van Milaan gegeven is vormt in zekeren zin een politieke manoeuvre. De „Kuryer Cod- zinny" vraagt zich af of het pact een offen sief of defensief karakter draagt, of wellicht beide. In ieder geval brengt het geen nieuw element in den Europeeschen toestand. De bijzonderheden zullen moeten aantoonen wel ke de banden zijn tusschen Rome en Berlijn. Duitsche vlootmanoeuvres in het Skagerak. In samenwerking met de luchtmacht. KOPENHAGEN, 8 Mei, (Reuter). Voor het eerst sedert den wereldoorlog houdt de Duitsche vloot manoeuvres in het Skagerak voor Jutland. Hieraan wordt deelgenomen door 32 oorlogsbodems van verschillend type, alsmede de luchtmacht. burgers uit X-land. IJ' door MELIS STOKE. Laat mij den lof van 't voetbal zinnen die frissche en gezonde sport waardoor 't bestaan der stervelingen een avontuur vol spanning wordt Is het niet schoon, te triomfeeren temidden van den vreugde-schal en pijlsnel over 't veld te scheèren Jawel! als mensch!.... Maar niet ais bal. De bal, die zonder wil of weten gecompliceerde trappen krijgt, die onder luide bijvalskreten en afgekeurde schoppen zwijgt, is 't middelpunt van aller oogen en vormt het tragische geval van één, gespeend van mededogen die murw-getrapte, vuile bal!.'.'.'.' 't Opwindend kaats-spel dezer dagen heeft véle ballen gecreëerd waarmee, in opgewonden vlagen, strategisch wordt gemanoeuvreerd. Dit zijn de „mensch'lijke" gevallen' De wereld sist of juicht en klapt terwijl in 't spel de schoten knallen. Een mensch wordt heen-en-weer getrapt! We kunnen 't eiken avond lezen Op internationaal terrein wordt uitgeleid en uitgewezen. De mensch mag óók eens voetbal zijn! Daar vliegt het menschelijke leder. Een land trapt vreemdelingen uit en krijgt verschoppelingen weder bij reciprociteitsbesluit! Het voetbalveld der mogendheden is vol verbijsterend kabaal van menschen strafschop doelpunt zeden met levend voetbal-materiaal'. De burger heeft bij 't felle razen van ivrok en iuraak zijn rol vervuld: gevild, gelooid en opgeblazen volgt hij zijn weg in het tumult

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6