Wet inzake vereeniging en vergadering aangenomen THEE doet je goed! Groote Warenhuisbrand te Groningen. Zeer groote schade. Ook andere panden zwaar geteisterd. V R IJ D A G 12 MEI 1939 EERSTE KAMER Prol. Mr, R. Kranenburg (Vrijzinnig Dem. Bond) DEN HAAG Donderdag. ,d,e- begrooting voor Suriname bepleitte de V ij 1 b r i e f (s.d.) kolonisatie. Dan moe ten we zoo gaf Minister We 11er te ver staan eerst bouwgrond hebben, we zijn aan veel "geld" luchtkarteerinS. maar dat kost De wet op het recht van vereeniging en ver- S1ontmoette bij Mr. v. R a p p a r d (lib.), Sai I5ranenb u r S <vd-) on mr. I n 't V e 1 d (s.a.) ten opzichte van een aantal punten dus- stemmèo1Zn ?u meenden 'o moeten tegen stemmen. De liberale woordvoerder had er be zwaar tegen, dat het Open- baar ministerie overal in den lande een procedure tot het verbieden (bij rechterlijk vonnis) eener vereeniging wegens strijd met de openbare orde kan uitlokken. En zulks niet louter bij de rechtbank binnen welks gebied de vereeniging haar zetel heeft. Voorts vond hij het verkeerd, dat de politie overal waar meer dan 10 personen bijeen zijn kan binnentreden en tenslotte ging hem te ver de belem mering van contact met het buitenland, dat in vele gevallen ook goed kan wezen. Prol. Kranenburg zette vooral in den breede uiteen, dat tengevolge van de door Mr v. Rappard reeds gewraakte com- regew g' ernst'ge gevaren zouden drei gen door politieke overgevoeligheid bij bepaal de functionarissen van het O. M. ..Er is dan toch nog altijd de rechter, die zal hebben uit te WJvLr*eru e1Cn is om conform den eisch van 11 beslissen", interrumpeerde Minister ShsfJ11?^- verv°lging alleen reeds kan schadelijk werken, gaf de v.d. spreker te ver staan. Uit t betoog van Mr. I n 't V e 1 d zij nog J dcze afkeurde> dat vreemdelin gen met werden toegelaten tot de begrafenis van den bekenden socialist Kautsky. Zulk een NfSfSt"? 'E t0Ch niet een vei'gadering, waar wSt bcsproke„Staat-kUnde in Mr. Janssen (r.-k.), die o.m. betoogde, dat voof vPrt vf reden,was om beducht te wezen rEEIr ^volgen van de competentie- egeling inzake het verboden verklaren eener vereeniging en die verder onder anderen wees op de modzaak, vooral in dezen ud, óm over bepalingen te beschikken als nu zijn .voor gesteld, stond ten volle achter den Minister. Zoo ook zijn fractiegenoot Mr. Sasse v. IJsselt, die echter betreurde, dat on der de wet ook de ..stich tingen" zijn ondergebracht, welke z.i. hier niet thuis hooren. Doch 't vele goe de van het wetsontwerp waardeerde spr. dermate, dat hij voor zal stemmen. Na de koffie betoogde Mr. v. Vessem (nat. soc. dat thans een van de lielste afgoden der democratie te we ten het recht van vereeniging en verga dering verbrand wordt op het altaar van den totalitairen staat! Spreker vindt het goed dat politieke vereenigingen niet meer gel- delijken steun uit 't buitenland mogen ontvan gen (zooals vroeger met de S.D.A.P. gebeurde) doch hij keurt af, dat staatkundige vereenigin gen haar werkzaamheden niet lot het buitenland mogen uitstrekken. Verkeerd is ook, dat een rnoE+nigingTi>gev!e-tlgd in Groni,igen, door den rechter in Maastricht verboden kan worden als daar een Chinees een reclame-plaat voor die organisatie voor zijn raam heeft hangen. Deze wet zal men in de eerste plaats tegen de N.SB aanwenden en vervolgens kan ze elke aan de b^n.r/ ifTPar,l{ Onv-'e'oevallige organisatie bestnjden Maar tenslotte zal deze wet aan de ::t' het middel geven om aan de R.-K. Staats partij zelf een einde te maken. Eigenlijk algemeene beschouwingen ziin hier met gehouden (behalve dan 200 iets heel alge meens als de laatste spreker liet hooren); alleen ,°SS bedenkingen tegen bepaalde artike- Mhv.h. Vme" ,"aar voren gebracht. Aldus Minister G 0 s e 11 n g, die nog een poging wilde KfhVtl" Mr' v;.RaPPal'd, die verklaard had, dat het hem moeilijk zou vallen het „voor" te laten hooren, hiertoe te bewegen. Het verwijt van Prof. Kranenburg, dat de Minister z'n klachten verspilde aan een ontwerp als het „ÏS-Ts™ niet juist' De tegenwoordige omstandigheden nopen een bewindsman, die zich van z n verantwoordelijkheid bewust is, thans zulk n regeling voor te stellen Na Mr. Sasse v. IJsselt beloofd te hebben nog eens te zullen overwegen of hij de regeling in zake de stichtingen straks niet naar het gereed liggende wetsontwerp over stichtingen kon over hevelen, wees de Minister er op, dat in deze Kamer in tegenstelling met wat aan de over- zijde in de Tweede Kamer was geschied de bijkans hartstochtelijke, strijd zich in hoofdzaak bad afgespeeld in verband met het nieuwe artikel (dat een blijvend karakter zal hebben terwijl ae bepalingen ten aanzien van buiten landers enz. slechts tot 1 Januari 1944 zullen gelden), dat loopt over de mogelijkheid om een vereeniging, als strijdig met de openbare orde verboden te verklaren en waarin dan compe tent is iedere rechtbank, binnen welker rechts gebied de vereeniging gevestigd of feitelijk werkzaam is. Dit laatste had hier den steen des aanstoots gevormd. Terloops verbeterde mr. Goseling den heer v. Vessem, die beweerd had dat een dergelijke procedure in het geheim zal geschieden: de Tweede Kamer heeft er door 'n amendement voor gezorgd, dat de behandeling in het openbaar geschiedt, behalve wanneer de rechtbank om door haar aan te geven redenen de deuren wenscht te sluiten. Merkwaardig noemt de Minister het, dat in de Kamer van honderd pas op 't allerlaatst een poging was gedaan om de nu zoo bestreden competentie-regeling te wijzigen. Voor gevaarlijke jachtlust van ambtenaren yan het O. M. hoeft men niet bevreesd te wezen- Links en Nat. Socialisten stemmen tegen f overigens wil Mr. Goseling nog wel eens over wegen dat corps straks een nadere aanwijzing te geven met 't oog op in acht te nemen voor zichtigheid. Natuurlijk moet men den rechter zooveel mo gelijk buiten politieke kwesties houden, doch het is toch beter de rechterlijke macht en niet anderen te laten oordeelen over de vraag of 'n vereeniging in strijd met de openbare orde is. Hoe Prof. Kranenburg de kabinetsformatie van 1937 en het Grondwetsartikel (174) over de godsdienstvrijheid er bij kon halen was den Minister een raadsel. De wet van 1855 hield reeds in, dat een vereeniging strijdig met de openbare orde verboden is. En nu is eigenlijk de groote vooruitgang, dat er een heele procedure zal plaats hebben voor het verboden verklaren van een vereeniging. Men zal rustig gelegenheid hebben, tot den Hoogen Raad toe, een dergelijke kwestie van alle kanten te bekijken: de rechts zekerheid wordt er dus grooter op. En nu de grief omtrent het contact van bui tenlanders met en tot het recht van vereeniging en vergadering. Mr. in 't Veld moest volgens den Minister inzien, dat het toch inderdaad al heel verkeerd ware vreemdelingen toe te staan verkiezings-vergaderingen bij te wonen. De Minister wees er op, dat de politie tot een niet-openbare vergadering van meer dan 10 per sonen, waaronder 'n vreemdeling, alleen toe gang heeft, als het belang der openbare orde dat bepaaldelijk vordert. Voor de hierin beslo ten waarborg mag men niet blind zijn. Een knipkaart voor contact met 't buitenland, kan de Minister niet afgeven. Dit naar aanlei ding van de vraag van Mr. in 't Veld, wanneer contact met 't buitenland nu wel toelaatbaar zal zijn. Voldoende is te weten dat verboden is het zich uitstrekken van de werkzaamheden eener staatkundige vereeniging tot het buitenland. Mr. Goseling hoopte, dat hij Mr. v. Rappard en mis schien ook nog Prof. Kranenburg bekeerd zou hebben. Nadat gebleken was, dat deze hoop ver geefs was, nam de Kamer het ontwerp met 2517 aan; links plus nat. socialisten tegen. Een langgerekt betoog over de Belemmeringen- wet Privaatrecht van Mr. Br iét (a.r.) be lemmerde heden gereedkomen met de agenda! E. v. R. Candidatenlijsten werden te laat ingediend. Bij de indiening van de candidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen is te Dor drecht een incident van eenigszins vroolijken aard geschied, aldus meldt de N.R.Crt. Enkele minuten voor vieren kwam namelijk een jongeman in motorkleeding de raadszaal, waarin het verkiezingsbureau zetelde, binnen stormen. Hij was een afgevaardigde van de Neutrale Arbeiders Partij en was met de mo torfiets naar het stadhuis gereden, omdat de benoodigde 75 handteekeningen op het laat ste nippertje verzameld waren. Toen hij de raadszaal binnenstapte, vestigde cle voorzitter de aandacht op het feit, dat de klok 2 minuten voor 4 wees. Desniettemin zette de boodschapper een flinken boom op met de in de zaal aanwezige ambtenaren en hoewel de voorzitter hem herhaalde malen waarschuwde, dat het hoog tijd was, hij trok zich daar niets van aan en praatte en praatte. „Vier uur, te laat", klonk opeens des voor zitters stem. En zoo is het geschied, dat de Neutrale Arbeiders Partij in Dordrecht niet aan de verkiezingen kan deelnemen. Een vergeetachtige junctionaris. Naar het blad verneemt, is de S.D.A.P. te Maasbree, van welke partij er twee leden in den gemeenteraad zitting hebben, door een misverstand in gebreke gebleven de candida- tenlijst op den daarvoor gestelden tijd in te dienen, waardoor deze partij van de a.s. raads verkiezingen is uitgesloten. De indiening van de lijsten moest tusschen 9 en 16 uur ten gemeentehuize te Blerik ge schieden bij den voorzitter van het hoofd stembureau. Door de vergeetachtigheid van den man, die voor de indiening zou zorg dragen, is tijdige indiening achterwege gebleven. De uitsluiting van de socialistische raads leden, welke van het verzuim het gevolg is, zal vermoedelijk echter niet van langen duur zijn, omdat de meerderheid van beide raden, uit Venlo en Maasbree, zich voor annexatie van Blerik bij Venlo hebben uitgesproken. Verwacht wordt dat deze annexatie tegen 1 Januari 1940 tot stand zal zijn gekomen, in welk geval nieuwe raadsverkiezingen nood zakelijk zullen zijn. Stemmen bij volmacht door militairen. Uitbreiding van de bevoegdheid gevraagd. Aan het verslag op het wetsontwerp hou dende voorschriften betreffende het stemmen bij volmacht door militairen bij de in 1939 te houden gemeenteraadsverkiezingen wordt o.m. ontleend: Eenige leden stelden de vraag, of, nu aan alle militairen gelegenheid zal worden ge geven bij volmacht aan de verkiezingen deel te nemen, dit meebrengt, dat volledige vrijheid zal worden gegeven tot verkiezingspropaganda onder de militairen. Zonder zoodanige vrijheid toch komt huns inziens de bevoegdheid om bij volmacht te stemmen niet volledig tot haar recht. Dezelfde leden vroegen verder, of er geen aanleiding bestaat bij deze gelegenheid het stemmen bij volmacht ook te vergemakke lijken voor hen, die tijdelijk, al of niet onder drang der regeering, werk hebben moeten aanvaarden buiten onze grenzen. Van andere zijde werd opgemerkt, dat het geen aanbeveling verdient dit probleem, dat van veel verdere strekking is, aan de orde te stellen bij de behandeling van dit wetsont werp, hetwelk alleen een voorziening beoogt ten aanzien van hen, die ten gevolge van de huidige buitengewone omstandigheden in militairen dienst zijn geroepen of gehouden. Voorts werd ook gevraagd, of er aan een regeling als thans wordt voorgesteld voor de militairen niet eveneens behoefte bestaat voor hen, die in werkverschaffing- zijn geplaatst. Of kan de regeering toezeggen, dat deze laat- sten in de gelegenheid zullen worden gesteld m hun woonplaats aan de stemming deel te nemen? Eindelijk vestigden eenige leden er de aan dacht op, dat de voorgestelde regeling onuit voerbaar zou worden, indien het onverhoopt noodig mocht blijken tot algeheele mobilisa tie over te gaan. Zou is dat geval de stemming worden uit gesteld? EEN brand, zooals Groningen in geen jaren heeft gekend, heeft Donderdagavond in de oude stad gewoed. Om zeven uur ontstond het vuur in liet warenhuis „T. A. N. T. E." aan de Vischmarkt. In een korte spanne tijds stond het ruim twintig meter hooge, vierkante gebouw, waarin een gewel dige zuiging stond, in lichter laaie. De brandweer rukte met groot materiaal uit en tastte energiek de vuurzee aan. Zoowel aan de voorzijde van de Vischmarkt als aan de achterzijde in de Soephuisstraat, werd met vele stralen de strijd tegen de vlammen, die meters hoog boven het brandende gebouw uitsloegen, aangebonden. In allerijl ging men over tot het ontruimen van de omliggende woningen. Ook de juist opgerichte kermiskramen op de Vischmarkt, die zich op korten afstand van het warenhuis bevonden, werden ontruimd. Men trachtte ze af te breken, doch de gloed van den baaierd belemmerde dit werk ten zeerste. Om vijf minuten over half acht stortte met donderend geraas het achterste gedeelte van het groote gebouw in, waarbij met een enormen knal een vat benzine ontplofte. Kort daarop werd ook de aangrenzende meubelzaak van de firma Martinus gevaarlijk door de vlammen aange tast, evenals aan de andere zijde de boekhandel der firma Noording en de ijzerhandel van de firma Wigboldus. Om acht uur tastte het vuur ook de rechts van het warenhuis gelegen panden, het fotogra fisch atelier „Cine-Photo" en het „London House", een zaak in regenkleedir.g aan. Tegen half negen sloeg het vuur over naar het rechts van het warenhuis, op twee huizen afstand gelegen perceel van de firma Ferwerda een handel in damesstoffen. Behalve het vat benzine, dat zich in het gebouw bevond en tot ontploffing kwam, waren nog enkele vaten Butagas op de gelijkvoersche verdieping van T. A. N. T. E. aanwezig, doch deze kon men tij dig uit het gebouw verwijderen. Op het oogenblik, dat de brand bij T. A. N. T. E. uitbrak, was het bedrijf in vollen gang. Behalve het bijna hon derd man groote personeel, waren ook vrij veel bezoekers in het op de eerste etage gelegen café aanwezig. Allen heb ben echter het gebouw tijdig en zonder ongelukken kunnen verlaten. Tot een wijden crikel zette de politie de om geving af. Al het beschikbare brandweermate riaal was in actie, ook de drie spuiten, welke hedenmorgen te Groningen in dienst zijn ge steld, ten behoeve van de luchtbescherming de den dienst. Dank zij de omstandigheid, dat aan de achterzijde van het groote gebouwencomplex een binnenplaats ligt, kon het vuur zich hier niet uitbreiden. Gisteravond te ruim half negen woedde de brand nog .onverminderd voort. Het vuur werd door een lid van het perso neel in het gelijkstraatsche gedeelte ontdekt. Hij riep dadelijk „brand, brand", welke kreet door anderen werd overgenomen, zoodat iedereen, ook degenen, die zich op de verdie pingen bevonden, zich bijtijds in veiligheid kon stellen. Om tien uur kon het gevaar voor uitbreiding (Adv. Ingez. Med.) GEVAARLIJK SPELLETJE OP AUTOWEG DEN HAAG AMSTERDAM. Kans op ongelukken zeer groot. MEN VERMIJDE DE VIADUCTEN NIET. Reeds verscheidene malen zijn bij de K.N.A.C, klachten binnengekomen over het feit, dat op den autoweg 's GravenhageAmsterdam vracht auto's de steile viaducten op de aansluitingen met het secundaire wegennet vermijden en ge bruik maken van de af- en opritten tot dit net. Een dergelijke handelwijze is natuurlijk sterk te veroordeelen, want hek uitzicht is uiteraard dooi de geringe plaatsruimte zeer beperkt. Men ver wacht wel, dat een auto den weg zal oprijden, doch niet, dat deze zal worden overgestoken. Daarbij komt, dat, indien men opziet tegen het meer gas geven en/of overschakelen om het viaduct op te rijden, men evenmin geneigd zal zijn voldoende d.i. in dit geval geheel af te remmen en weer op gang te komen (welke manipulaties nog meer handgrepen en brand stof kosten) bij de kruising met den secun- dairen weg. Dat inderdaad het gevaar niet denkbeeldig is, bewijst het ongeval op den Venneperdwarsweg op 9 Mei j.L waarbij een trekker met oplegger het gewone spelletje speelde, dat nu eens niet goed afliep, zoodat de vrachtauto op den dwars weg werd aangereden, waarbij de bestuurder het leven liet. De K.N.A.C. verwacht, dat dit ongeval andere automobilisten een waarschuwing zal zijn, zoodat zij deze gevaarlijke gewoonte, waar tegen helaas moeilijk kan worden opgetreden, zullen nalaten. Aan den anderen kant is het wellicht tevens een aanleiding voor den rijkswaterstaat na te gaan of de uitmondingen der afritten op den se- cundairen weg niet binnen afzienbaren tijd kunnen worden gewijzigd, waardoor de afwik keling van het verkeer aldaar veiliger zal kun nen plaats hebben, en de bovengeschetste be treurenswaardige handeling wordt tegengegaan. Tevens duidt het ongeval nogmaals op de wen- schelijkheid secundaire wegen zoo mogelijk im mer over een specialen autoweg te leggen en deze laatste zoo vlak mogelijk te laten door- loopen. Luchtbeschermingsoefening te Amsterdam. Proces-verbaal opgemaakt tegen hen, die niet medewerkten. Na Amsterdam-Noord en Oost heeft thans ook het Zuidelijke stadsgedeelte Donderdag avond een luchtbeschermingsoefening ge houden. Bij deze oefening was een gedeelte van Amsterdam West en van het Centrum inge schakeld. Het totaal aantal inwoners van het verduisterde gebied is 275.000, zoodat dus circa een derde van de hoofdstedelijke bevolking aan deze oefening deelnam. Al waren de re sultaten over het algemeen niet zoo goed als die van de oefeningen in Noord en Oost en liet hier en daar vooral in West de afscherming der lichten in de woningen nog veel te wenschen over, toch gaf deze avond redenen tot tevredenheid Natuurlijk waren er hier en daar nog menschen, die weigerden de bevelen van den bewakingsdienst op te volgen. Er waren „bur gers", die opzettelijk licht uit hun huizen lieten stralen, en menschen die zich noodeloos tusschen half tien en half elf op straat be gaven, hetgeen-verboden was. Tegen een aan tal dezer overtreders is procesverbaal opge maakt. evenals dat zal gebeuren tegen een aantal eigenaren van winkels in de Leidsche- straat. die de étalagelichten na 8 uur lieten branden en toen naar huis waren gegaan. Nederlanders op de verbrande „Alsia". BATAVIA, 11 Mei (Aneta-A.N.P.) Onder de passagiers van het verbrande motorschip „Alsia" bevonden zich o.a. de heer R. de Jong. employé van de Borneo Sumatra Handel Mij., en echtgenoote, uit Batavia, en mevrouw R. Schaap, echtgenoote van den agent van Colgate uit Batavia. De vertegenwoordigers van de East Asiatic, de firma Ross Taylor, ontvingen bevestiging- dat alle passagiers en de geheele bemanning in veiligheid zijn. Weer een geheime zender gesnapt. Thans uitzendingen ten dienste der R. S. A. P. Reeds eenigen tijd was na het einde van den omroep tijd, om twaalf uur 's nachts, iederen Woensdag- en Zaterdagnacht een vrij sterke geheime zender te Rotterdam in den aether, die dan vlak na het VARA-program- ma propaganda-uitzendingen ten gunste van de R.S.A.P. uitzond. Het is begrijpelijk, dat zoowel de Rotterdamsche politie en de dienst van de P.T.T. reeds langen tijd een onder zoek hadden ingesteld, maar tot nog toe was het niet gelukt, den geheimen zender op te sporen. Gisternacht is dit eindelijk gelukt: Men had een vermoeden, dat de zender ergens in Blij dorp gevestigd moest zijn en een inval in een bovenhuis in de Vlooswijkstraat leverde sue ces op. Twee goede zendapparaten werden aangetroffen alsmede een hoeveelheid zend- materiaal, zozoals gromofoonplaten en mi crofoons. De man, die zich hiermede bezig hield, was de 39 jarige behanger W. J. M., die, vreemd genoeg' zelf geen lid van de R.S.A.P is. Behalve de bewoner van het huis werden aangehouden diens echtgenoote, de secretaris van de afdeeling Rotterdam van de R.S.A.P. de 34-jarige J. H„ de 32-jarige P. S.. een kostganger van W. J. M., de 35-jarige J. J. v. d. H., en tenslotte de 38-jarige G. de W.. die. op het oogenblik dat de politie tezamen met ambtenaren van de P. T. T. een inval deed, het huis wilde binnengaan. Tijdens het onderzoek zijn de strafbare feiten geheel komen vast te staan. De bewoner M. werd. evenals J. H. en P. S., in arrest genomen terwijl de overigen op vrije voeten werden gesteld. 101 JAAR OUD. Donderdag heeft de heer T. Polder, wonende te Battenoord, gemeente Nieuwe Tonge, onder groote belangstelling zijn lOlsten verjaardag- gevierd. De heer Polder maakt nog eiken dag een wandeling. geweken worden geacht. Van de vit. grenzende perceeien. waarop het vuur vit3?1; gekregen waren of de bovenverdieuuW d deeltelijk uitgebrand, of wel hadden zienlijke waterschade gekregen Ook het het warenhuis grenzende café Merlin, I.*? Soephuisstraat kreeg waterschade T.A.N.T.E., een afkorting van „Tweede «1 gemeene Nederlandsche Tentoonstelt Expositie" was ondergebracht in een aebSf dat een lengte had van circa 60 meter breedte van ongeveer 25 meter en 'een hoogte van ongeveer 20 meter Vroeger in dit groote pand. dat toebehoorde in m naamlooze vennootschap, de Fransche ba,,. on rl Pi-cr «sl-ir o r» Vi f. ondergebracht. Reeds in het begin der crisisjaren had deze instelling met zoo groote verliezen te kampen dat zij uit het gebouw verdween. Sinds ongeveer vijf jaren zetelde „T.A.NTE" in het gebouwencomplex. Een groot aantal firma's had er verkoopstands gehuurd, er was een lunchroom in gevestigd en 'n automatiek Het gebouw zelf was verzekerd. daarente»n vele standhouders niet en uit den aard der zaak hebben velen groote schade geleden. Een der standhouders, die zich in den loop van den avond naar het gebouw begaf en onderweg hoorde, dat het gebouw in brand stond, raakte hiervan zóó onder den indruk, dat hij be wusteloos op straat viel. Militairen namen taak van brandweer over. De brandweerlieden, wier taak in den be ginne bijna hopeloos leek, doch dank zij wier taaie volhardendheid een groote catastrophe kon worden voorkomen, waren laat in den avond zoo vermoeid, dat hun taak werd over genomen door militairen, die zich met het nablusschingswerk bezig hielden, hetgeen nog vele uren zou moeten duren. Van het 200 man sterke detachement mili tairen. dat zoowel aan het blusschingswerk als aan de afzetting van het terrein deelnam, kon omstreeks middernacht de helft weder in rukken. Tegen drie uur in den nacht zijn de overige manschappen naar de kazerne terug- Als vermoedelijke oorzaak van dezen grooten brand wordt de mogelijkheid geopperd dat er tijdens vischbakken door het personeel op een Buta-gastoestel een ontploffing zou hebben plaats gehad. Omtrent de schade is nog geen schatting te maken. Verschillende eigenaars waren niet of niet voldoende verzekerd. Parasieten der liefdadigheid. Drie jaar tegen verd. geëischt. De 26-jarige handelsreiziger W. P. uit Amsterdam, die Donderdag voor het ge rechtshof aldaar terechtstond verdacht van valschheid in geschrifte en gebruik maken van dit valsche geschrift hoorde wederom drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen zich eischen, eenzelfde straf als de rechtbank hem had opgelegd. De man, die reeds herhaaldelijk is veroor deeld, had kwitanties gemaakt en bij liefdadige burgers geind. Het geld zou zgn. bestemd zijn voor werkverschaffing aan blinden, doch in wer kelijkheid gebruikte P. het geld voor zichzelf. Ook zijn naaste familieleden hebben zich her haaldelijk aan oplichting ten nadeele van lief- I dadige stadgenooten schuldig gemaakt, daarbij speculeerende op het medelijden met blinden. Herhaaldelijk zijn zware straffen tegen deze menschen uitgesproken, doch nauwelijks zijn zij weer in vrijheid of ze passen dezelfde truc toe. Ook in de dagbladen is meer dan eens tegen deze lieden gewaarschuwd, doch nog steeds zijn er menschen, die niet nauwkeurig informeeren naar het doel waarvoor het geld, dat zij offeren, gebruikt wordt. De verdachte, die Donderdag terecht stond werd in November gearresteerd. Hij was toen pas uit de gevangenis ontslagen, kreeg geen steun en verviel weer in hetzelfde misdrijf. Pres.: „Hoe u er toe gekomen bent weten wy wel; de familie P. parasiteert op de publieke liefdadigheid, zij ken geen andere manier om geld te verdienen." De procureur-generaal vorderde hierna de bo« vengenoemde straf. Proef met bankbiljetten mislukte. Handelaar werd 5000.— armer. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde een diamantklover, wonende te Antwerpen, we gens oplichting tot zes maanden gevangenisstraf. Verd. had een diamanthandelaar te Amsterdam in kennis gebracht met twee mannen die een methode zouden hebben uitgevonden om dollar biljetten te vermenigvuldigen. De makelaar voelde wel wat voor deze valschemunterij en hij stak f 5000 aan dollarbiljetten in het procédé. Hij zou het dubbele bedrag terugkrijgen. Du proef mislukte echter en de dollarbiljetten wa ren door scherpe vloeistoffen verbrand, maakte men den makelaar wijs. Intusschen waren de twee mannen ervandoor gegaan met de f 5000. De diamantklover werd gearresteerd en de I officier van justitie vorderde twee jaar tegen hem. Vijfjarig jongetje dood gevallen. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur heeft in een woning op de Ruysdaelkade te Amster dam een vijfjarig jongetje, dat alleen thuis was, kans gezien op het dak te klimmen. Daar kwam de jongen te vallen met het noodlottig gevolg, dat hij over den rand van het datf sloeg en naar beneden stortte. De knaap bleef dood op straat liggen. K. L. H. van der Putt burge meester van Geldrop. Bij K B. van 10 Mei 1939, Is met ittWW van 1 Juni 1939, benoemd tot bursemtK"' der gemeente Geldrop: K, L. H. van der Pro De heer van der Putt, die sinds 19!» "j van de Tweede Kamer is. werd 17 T"" 1887 te Stratum geboren

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 14