Persilfijjjft Persil Ned. O.-Indië theeconsumptie M DE EERSTE VOLKSTELLING IN GROOT-DUITSCHLAND. PROPAGANDA IN VERSCHILLENDE LANDEN HEEFT SUCCES GEHAD Geweldige administratieve voorbereiding. Uitvoerige inlichtingen geëischt. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. .ij u i m i j.üii I.u i iiIinjimwii'ij'iim hoopt op grooter JET groote energie wordt, langs syste- matischen weg propaganda ge maakt voor een grooter theeverbruik. Met een eenvoudige leuze wordt het kopje thee den verbruiker nog eens in het bijzonder aanbevolen. Een dergelijk breed op gezette internationale reclame wordt niet ge voerd om de een of andere theeonderneming welgevallig te zijn. Het betreft hier een on persoonlijke reclame, welke gemaakt wordt voor alle pi-oduceerende theeplantages. Het is voldoende bekend, dat door internationaal overleg restrictiemaatregelen zijn getroffen, om de thee-productie te beperken en daar door den prijs van het product niet al te zeer te doen dalen. Over de beteekenis dezer re gelingen zij echter verder gezwegen. Het is alleen de bedoeling het een en ander mede te deelen over de reeds genoemde propaganda. Ook Nederland is betrokken in de internatio nale actie om het thee-verbruik te stimulee- ren. Het nationale bureau, hetwelk daarbij de leiding heeft, beoogt de waardeering voor het product te doen toenemen. Men doet zulks door in het licht te stellen op welke wijze men het grootste genot van de thee kan verkrijgen. De daarbij gebruikte leuze is ge heel in overeenstemming met het beoogde doel. Deze luidt niet: drinkt meer thee, zooals men misschien zou vermoeden in analogie met dergelijke leuzen voor andere producten, maar het accent bij de thee-propaganda is verlegd en men komt tot den consument met de woorden: zet beter thee. En waarom heeft men de actie juist in die banen geleid? Om dat aangetoond kon worden, dat de Neder- landsche huisvrouw voor het zetten van een goeden kop thee gemiddeld 50 procent te wei nig thee gebruikt. Maar daarbij bleef het niet. Verdere onderzoekingen toonden aan, dat men in breede kringen geen of onvoldoen de aandacht besteedde aan het feit, dat de z.g. thee-olie, welke zorgt voor den geur, na circa zeven minuten „trekken" van de thee vervluchtigt en zich dan het looizuur sterk gaat ontwikkelen. Daaruit blijkt ten duidelijk ste, dat bij het gebruik van de thee zelf fouten worden gemaakt, die alleen door systemati sche bewerking van den consument verban nen kunnen worden. Er was evenwel nog een andere factor, die een rol speelde. Het bleek nl. dat vele winkeliers, zoowel als huisvrou wen, hun theevoorraden te lang aanhielden en ook in dat oczichl bleek voorlichting van het grootste belang Maar hef aanheffen der leuze en het ge re i-^en verschijnen van publicaties is niei -oldoende. In de meest breede lagen der bevolking moet propaganda gevoerd worden. De groote beteekenis onzer Ned.-Indische theecultuur is daarbij als uit gangspunt gekozen. Waar zulks nog mogelijk is, wordt op het belang dezer cultuur de aan dacht gevestigd. Op scholen, op tentoonstel-^ lingen, zoowel als bij demonstraties, welke" zich daarvoor leenen. Waardeering wil men onzen landgenooten bijbrengen voor dit Ned.- Indische product, dat 89 procent van den Ne derlandsehen thee-import uitmaakt.Met liefde kan men spreken over de theecultuur ginds in de Preanger Regentschappen op Java en wie ooit de gelegenheid heeft gehad rond te dwalen in die tuinen, keurig onderhouden, de thee-pluksters aan het werk heeft gezien en ten slotte in de moderne fabriek de verwer king van het product heeft gadegeslagen, kan slechts de overtuiging medenemen naar het moederland dat cultuur-technisch en fabriek matig het hoogste is bereikt. Te werken voor een product; hetwelk daar vandaan komt, is op zichzelf reeds een genoegen. En er is in Ne derland op dit gebied nog wel het een en ander te doen. Wij moeten opgevoed worden om meer thee te gebruiken, evengoed als wij op gevoed moeten worden om meer visch te gaan eten. Een onderzoek heeft daarbij aangetoond dat naast Overijsel en Drente de Zuidelijke provincies een dankbaar propagandaterrein vormen. Al zal het gemiddelde verbruik van thee per hoofd der bevolking voorloopig nog niet het Engelsche verbruik evenaren,, toch wordt jaar in jaar uit terrein gewonnen. Ook hier geldt weder: de aanhouder wint. Dat bij deze propaganda het nog altijd hooge in voerrecht op thee een belemmerende factor is, spreekt wel vanzelf. Schatkist-moeilijkhe den spelen daarbij natuurlijk een belangrijke rol en deze moeilijkheden zullen helaas voor loopig nog wel niet tot het verleden behoo- ren. De propaganda voor het theeverbruik is internationaal georiënteerd. Nationale comi- té's hebben daarvoor landelijk de zorg op zich genomen. Dat de wijze van propaganda voeren niet overal dezelfde is, spreekt voor zichzelf. Deze behoort zooveel mogelijk aangepast te worden bij de ter plaatse bestaande omstan digheden. Intusschen doet het weldadig aan, dat de Nederlandsche thee, niettegenstaande de dikwijls zeer hooge tolmuren, zich toch een zeer belangrijke plaats op de wereldmarkt heeft weten te veroveren. Engeland bevoor recht de Britsch-Indische thee en heft van thee uit andere landen een hooger invoerrecht. Daarnaast staan Duitschland en Italië met permanente deviezenmoeilijkheden, terwijl natuurlijk ook het gebruik van „Ersatz" een ongunstigen invloed uitoefent. Het internatio naal thee-propagandabureau heeft bij zijn onderzoekingen moeten vaststellen, dat Ma- DAGBLADRECLAME IS DOELMATIG. Een uitgebreid onderzoek heeft in Amerika uitgemaakt, dat de verkoop van alcohol-vrije dranken stijgt naar mate daarvoor meer wordt geadver teerd in dagbladen. Ook aan den verkoop van de verschil lende merken afzonderlijk was duide lijk waar te nemen dat de bedrijven, die hun reclame concentreerden in dagbladen, de beste verkoopsresul taten veroverden rokko, Algiers en Tunis het uitgeven van kosten voor thee-propaganda niet rechtvaar digen, aangezien geen resultaten van belang verwacht mogen worden. In den Soedan is het thee-verbruik voor zoover de economi sche omstandigheden zulks toelaten reeds zoodanig, dat het maken van propaganda op dit ocgenblik geen of weinig succes zal heb ben. In Oost-Afrika staan de zaken anders, evenals in Oeganda en Kenya, terwijl ook West-Afrika mogelijkheden biedt. Ten slotte nog eenige cijfers met betrek king tot de gevoerde thee-propaganda in Ne derland. Deze is in het jaar 1935 begonnen. Het spreekt vanzelf, dat de resultaten in dat jaar niet meer te bespeuren waren, ook al om dat de actie in het najaar werd ingezet. Men had misschien mogen verwachten, dat de eco nomische opleving in 1936, na de depreciatie van ons betaalmiddel, zich ook op dit gebied zou demonstreeren. Het blijkt, dat de thee- invoer in ons land in 1937 lager was dan in 1936.Daartegenover steeg deze import in 1938, in vergelijkging met 1937 met circa 8,5 procent. Indien men den invloed van het hamsteren uitschakelt, is het verbruik met ongeveer 7,1 procent toegenomen. Zoo wordt met groote regelmatigheid aan deze propaganda voortgewerkt. Dat ons land daarbij zeer bijzondere belangen heeft is voor een ieder duidelijk, die op de hoogte is van den bestaanden toestand. Maar N.O.-Indië zal in de eerste plaats een vermeerdering van de theeconsumptie met vreugde begroeten. Het is toch voor onze overzeesche gewesten een levenskwestie hun agrarische producten te kunnen exporteeren. Daaronder neemt de thee een zeer belangrijke plaats in. MOLLERUS. Voor de niet-Ariërs heeft de medaille een keerzijde. Een Berlijnsche medewerker schrijft ons: p 17 Mei vindt over heel I Duitschland de eerste „Gross- deutsche" volks-, beroeps- en bedrijfstellïng plaats en men kan zoo ongeveer den omvang van deze volkstelling taxeeren, wanneer men bedenkt, dat er 750.000 personen zijn aangesteld, die daarbij de leiding en de controle hebben uit te oefenen. Het hoofdkwartier der organisatie is gelegen in de Kommandantenstrasse, dus in het oude centrum der Rijkshoofdstad en we vonden het de moeite waard hier eens te gaan informee- ren, met welke middelen en volgens welke me thoden zulk een rekenexempel van geweldigen omvang het betreft thans immers 80 mil lioen inwoners georganiseerd wordt. De hoogste leiding zoo konden wij ter plaatse constateeren berust in handen van het „Statistische Reichsamt", dus het „Rijks bureau to or Statistiek" en dé voornaamste lei der, meu zou kunnen zeggen: de „Generalisi- mus", is Ministerialdirektor dr. Reichardt. Door zijn toedoen mogen we een blik achter de coulissen werpen tot het opdoen van een per soonlijken indruk en het behoeft niet gezegd te worden dat de organisatie aan handigheid en nauwkeurigheid niets te wenschen over laat. We bewegen ons door een geweldig gebou wencomplex met groote portalen, hooge zalen en lange gangen en we laten ons vertellen dat hier vroeger bekende confectiefirma's van Joodsche origine gevestigd waren. 25 millioen lijsten. Of het dezelfde vrouwen en meisjes zijn, die thans voor het tijdig verzenden van 25 mil lioen lijsten hebben te zorgen, vragen we maar liever niet, want alles, wat met het het Jodenvraagstuk in verband staat, moet men onaangetast laten, wil men geen slapende honden wakker maken. Het groote gebouw is reeds op den komenden papieren toevloed voorbereid. Groote zalen, welke plaats bieden aan 90 tot 100 vertrekken zijn hiertoe gereser veerd en de mannen en vrouwen, die daar straks aan het tellen gaan, zijn overwegend ambtenaren uit het Rijksbureau voor Stati stiek. De basis der volkstelling. Met de lift zakken wij af naar den kelder en nu bevinden we ons in letterlijken en figuurlijken zin op de basis der volkstelling. Men toont ons 12.000 kisten met een gewicht van elk 80 k.g. vol lijsten, die aan de bevolking ter invulling verzonden worden. We hebben hier te doen met een vrachtje voor 70 volbeladen treinwagons! Die zijn af komstig van de Rijksdrukkerij en vele andere leveranciers, die in dit geval moeten meehel pen om alles bijtijds gereed te krijgen. Van Berlijn uit worden ze naar de verschillende steden en dorpen verzonden om later in kisten ingevuld weer terug te keeren naar de Kom mandantenstrasse. Deze enorme kelder was reeds eerder propvol, maar de eerste 3000 kis ten zijn inmiddels over Berlijn verspreid. Iedere kist draagt een nummer, zoodat men in de boeken kan nagaan, waar de invullingslijs- ten gebleven zijn. De keldermeestea- moet daarbij met de nauwkeurigheid tewerk gaan, welke bij een wijnkelder- voorgeschreven is, met dien verstande, dat het in dit geval heel wat „droger" toegaat. 25.000 verschillende beroepen. Ieder beroep wordt zorgvuldig aangege ven. Men toont ons een vragenlijst met zooge naamde sleutelgetallen. Elk beroep heeft zijn sleutelgetal en wordt hiernaar geregistreerd. Het in Berlijn nog veel voorkomende schoen makersvak bijv. heeft nummer 533. Zoo heeft men voor de benoeming van 25.000 ver schillende beroepen sleutelgetallen moeten aanleggen. De statistische ambtenaar heeft dus vrijwel uitsluitend met getallen te doen. Toch heeft men bij zooveel technisch werk nog zin voor humor, want onze gids berekent, dat het kaartenmateriaal voor een land van 80 millioen menschen opeengestapeld ongeveer de dubbele hoogte zou halen van den Gauri- sankar, dat is de hoogste berg ter aarde, of vijfmaal zoo hoog als de Zugspitze, die een hoogte van 3000 meter heeft! Maar met het programma der volkstelling heeft dat na tuurlijk niets uitstaande. „Integendeel, zegt onze gids, „we willen de bergen niet opbou wen, maar wegdragen en daar moeten de electrische sorteermachines voor zorgen, wel ke in staat zijn om per uur 12.000 tot 20.000 kaarten te verwerken. Voor de tabellen staan ons de meest moderne machines ter wereld ter beschikking. En voor het heele Rijk wordt dit werk in de Kommandantenstrasse ten uitvoer gebracht, want voor een vlot en be trouwbaar verloop is centralisatie absoluut noodig. Tijdens de volkstelling hebben de verschillende gouwen natuurlijk de handen vol werk. Voor de „Ostmark" zetelt het bu reau in het voormalige „Statistische Bundes- amt" te Weenen, terwijl we voor Sudetenland een soortgelijk bureau te Reichenberg heb ben ingericht. Memeiland en Saarland vallen onder Pruisen. Het protectoraat Bohemen en Moravië krijgt straks zijn eigen volkstelling, waarbij de hoofdleiding in handen van Von Neurath berust". Tenslotte laten we ons dan nog vertellen, dat er in het Berlijnsche hoofdkwartier van Juni af 1200 beambten belast zullen worden met het eigenlijke tellen. Daar komt dan het personeel voor de verschillende machines nog bij, zoodat het bedrijf dan wel zijn hoogtepunt zal bereiken. Want in die dagen moet de grootste volkstelling besloten worden, welke wij tot dusver in Duitschland ooit hebben meegemaakt. Niet alleen de Duitsche staatsburgers, maar ook de in Duitschland woonachtige vreemde lingen zullen dus binnenkort met de gebrui kelijke vragenlijst, zooals we die ook bij ons kennen een aanvullende kaart voor ge gevens betreffende afstamming en opleiding" dienen in te vullen. De regeering wil namelijk nauwkeurig weten, welk vak of ambacht men heeft geleerd, welke school men heeft door- loopen enz. In verband met het vierjarenplan worden immers herhaaldelijk menschen uit hnn gewone beroep weggehaald om naar een anderen werkkring overgeplaatst te worden. Waarschijnlijk wil men thans vaststellen, hoe veel werkkrachten men eventueel nog meer voor de belangen van den staat zal kunnen ;ebruiken. Hooge straf voor de onjuiste opgaven. En dat men hier het naadje van de kous wenscht te weten, blijkt uit het feit, dat er met een straf van 10.000 Rijksmark en een jaar gevan genisstraf wordt gedreigd, wanneer men zich niet strikt aan de waarheid houdt! We denken hierbij bijvoorbeeld aan de vraag: „Was of is een uwer vier grootouders volgens het ras een volbloedige Jood?" Moet men deze pijnlijke vraag bevestigend beant woorden, dan begint het eigenlijke vragen pas, want het gezinshoofd moet een volledige bekentenis afleggen van tijd en plaats. Deze nauwkeurigheid strekt zich niet slechts over de in Duitschland nog achtergebleven Joden uit, maar ook over de in Duitschland geves tigde buitenlanders van Joodsche origine. En geloof maar niet, dat men er zich met een smoesje van af kan maken: wie als buiten lander in het Der do Rijk woont en vooral hij, die een min of meer invloedrijke positie be kleedt, dient er rekening mee te houden, dat men te bevoegder plaatse alle gewenschte en meer nog ongewenschte bijzonderheden heel precies heeft aangeteekend Men verzekerde ons dat alles, wat op de aanvullende kaart verteld wordt, streng ge heim gehouden zal worden. In een gesloten couvert moet deze kaart worden ingeleverd. Vermoedelijk denkt men hierbij vooral aan de il wascht Uw goed prachtig wit ;n witter wit dan Persil-wit - want Pers geen Persil is samengesteld uit de allerbeste grondstoffen. -Ljf Persil spaart Uw goed, omdat het f voor teere weefsels zoo nadeelige wrijven en boenen op een waschbord achter- X% wege kan blijven. Uw goed gaat dus, in Persil gewasschen. veel en veel langer mee. Persil spaart geld; op ieder pakje bevinden zich spaarzegels, welke op geplakt kunnen worden op een spaar- ■-•r zegel-verzamelkaart van de Persil-pro- ducten, waarvoor U, indien deze is volgeplakt, een gulden van Uw winke lier ontvangt. (Adv. Ingez. Med.) „kwartjoden", die tot dusver in de burgerlijke samenleving als gewone ariërs beschouwd en behandeld worden.. Hun voordeel zal het stellig niet zijn, wanneer de sluier van hun Jood sche afkomst door deze volksstelling wordt opgeheven! Een spreekwoord zegt: „Iedere medaille heeft haar keerzijde". Zoo is het ook met de volkstelling: de staat kan binnen en kele maanden precies vaststellen, wat voor menschen er in Groot- Duitschland woonachtig zijn. En volgens de huidige nationaal-socialis- tische opvatting zal men er dan allicht weer eenige duizenden ontdekken, wier aanwezig heid niet in het belang van volk en staat wordt geacht. (Nadruk verboden). Japansclie troepen landen te Amoy Mariniers in internationale nederzetting ontscheept. SJANGHAI, 12 Mei (Havas). Ja- pansche troepen zijn aan land gezet in de internationale nederzetting Amoy. Als reden voor de landing werd opgegeven, dat enkele pro-Japansche Chineesche func tionarissen waren aangevallen, Japansche mariniers werden aan land gezet te Koelang- soe, de internationle nederzetting tegenover Amoy. Zooals men weet is Amoy zelf, de voornaamste haven van de provincie Foekin, reeds meer dan een jaar door de Japanners bezet. Het antwoord der Scandinavische landen aan Duitschland. STOCKHOLM, 12 Mei (Havas). - De „Da- gens Nyheter" meent, dat de vier Scandinavi sche landen op denzelfden dag hun antwoord op de Duitsche voorstellen te Berlijn zullen in dienen. Het Noorsche Storting zal Maandag a.s. een besluit nemen. Het contact tusschen de ministeries van buitenlandsche zaken blijft zeer nauw. Munch, de Deensche minister van buitenlandsche zaken, heeft een onderhoud gehad met zijn Zweedschen collega, Sandler, op diens reis naar Genève, terwijl hij zijn Noorschen collega, Koht, per telefoon heeft gesproken. De administrateur van het Haarlemsch Tehuis voor Ouden van Dagen aan den Schotersin gel de heer S. Glastra, (links) zegt een vertegenwoordiger van het bestuur der afd Haarlem der Ned. Banketbakkersvereeniging hartelijk dank voor de traktatie, ter gelegen heid van den Moederdag geschonken aan de vrouwelijke verpleegden van het Tehuis Vroolijk en fleurig. De zomermode toont een duidelijke voor keur voer alles, wat gebloemd en fleurig is. Leuke bedrukte katoentjes, cretonne, al ais goedkoope weefsels, die 's zomers zoo aaraio staan, kunnen gebruikt worden voor nes japonnetje op onze afbeelding. Het bovenstuk vertoont ruimte, die eenwr aan hals, schouders en voorkant ingenmpeio is. De rok valt wijd. Een effen ceintuur,jn een der kleuren van het weefsel, vormt een leuke afwerking. Benoodigd materiaal: 3.25 meter gebloem weefsel van 100 centimeter breedte. Het pa troon is te verkrijgen in maat 46: öoven- wijdte 107 centimeter: taillewijdte: 90i cenw- meter en heupwijdte: 120 centimeter, n het al of niet aanknippen van naden, men het patroon passend maken vcor t ei0 figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het Maandag af gedurende een week verknjgo Kennemerlaan 42, IJmuiden en Breestraas m Beverwijk. GEZANTEN OP HET FOREIGN OFFICE ONTBODEN u LONDEN, 12 Mei. - De gezanten van nans rijk, Polen en Zweden zijn heden op ^er van de regeering op het Foreign Office Zooals bekend vormen Frankrijk, en Zweden de Commissie van Drle Dantzig, .(United Presu

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10