IJmuider Courant ïZxwi&Uiid! rlkofl V Gr°°" Hol""'"at 93 DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De Camera Obscura. De verhooging van het Duitsche invoerrecht op bloembollen. Attentie. Visscherij-Snufjes. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF Onze Gratis Ongevallenverzekering ^UARGANG No. 164 U„,„ Loon». <-<>""■ "••"«"■■PP# Co""01 Li'«""n 4lgem T«L 10724. Bureau IJmuidet Hsarleffl* anj> Kennemerlaan 42, IJ muiden, M01. Postgiro 310791. Alle Telefoon 531U. b Advertenti»- opgegeven voor d.t blad, „orden kosteloos opgenomen in de Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBEK'I EEEKEBOOM Hoofdredacteur, ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 13 MEI 1939 Abonnementen per «eek f0.12,/ï, per maand f0.52'/2, per 3 maandeD f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaaL Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod i-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. oar 1839 kenmerkte zich door een zeer te uitvinding. Want het was in dat jaar ?!°,e Franschman Daguerre de wereld in ver- "L, bracht met de mededeeling aan de «adémie des Sciences, dat het hem gelukt jn ziin camera obscura, donkere kamer, SLn te ontwikkelen. De fotografie was uit- Bnufet tron ine' ^•scheen bij de Erven Bohn te Haarlem het camera Obscura", waarin de vijfentwin- JUe student Hildebrand zijn portretten- ks van den Nederlandschen volksaard ont- Skeld had met niet minder toewijding en be gaafdheid dan Daguerre - de kunstschilder n guerre zijn. technischen arbeid had vol tooid. Ook Hildebrand's werk zou dan ook blij ven leven. En nu, honderd jaar later, maakt men zich op om zijn jubileum te vieren. Na tuurlijk moet Haarlem het centrum van die viering worden en de Vereeniging Haarlem's Bloei, geschraagd door de medewerking van het gemeentebestuur, zet grootsche plannen op touw. Daarvan heeft wethouder Van Liemt, als voorzitter, Donderdagavond een uiteenzetting gegeven in een vergadering met de leden van hetvoorloopig comité en de vertegenwoordigers van vele Haarlemsche vereenigingen. Dat was een bijzonder geslaagde bijeenkomst, waarin Hildebrand's Camera het volle recht werd ge daan. Want twee anderen deden haar voor ons leven: dr. P. H. Schroder, die haar waarde kenschetste en eenige harer zuiverste fragmen ten voordroeg met de ontroering van den lit terator, wien dit boek zeer na aan het hart ligt en'de schilder Herman Moerkerk, die zijn Camera-optocht, het hoofdnummer van het ontworpen programma, zoo plastisch en kleurrijk vertelde, telkens weer de juiste ac centen aangevend, dat wij hem voor ons voor bij zagen trekken. Het was heel boeiend: de litterator en de schilder beiden in hun eigen karakteristieke uitbeelding. En zij hebben bij de aanwezigen dan ook zeker geestdrift voor het plan gewekt. Die zal het in deze tijden van schrale finan- ciëele middelen en velerlei nijpende zorgen moeten doen slagen. Toch moeten doen slagen! Er wordt veel toewijding en ontzaglijk veel me dewerking voor vereischt, maar het doel is het waard. De gemeente zal een subsidie geven maar lang niet alles kunnen betalen: dus zal er financieele medewerking uit de burgerij noo- dig zijn. En die optocht, de deelneming van vijfhonderd gecostumeerden vergend, ver eischt hulp van vele vereenigingen, niet het minst van de tooneelvereenigingen, want hij zal niet slechts „geloopen en gere den", maar vooral ook „gespeeld" moeten worden. Het samenvallen van het eeuwfeest dei- Camera met dat van de Nederlandsche Spoor wegen, dat hoofdzakelijk te Amsterdam door een tentoonstelling wordt herdacht, heeft bij Haarlem's Bloei tot de aardige en oorspron kelijke gedachte geleid, een groep gecostu meerden uit Haarlem naar de Hoofdstad te doen rijden. Daar worden officieele ontvang sten door de gemeentebesturen van Haarlem en Amsterdam aan verbonden. Beide hebben hun instemming betuigd en het schijnt een heel gelukkige oplossing van dat lastige vraagstuk: hoe kunnen twee zulke ongelijk soortige herdenkingen in contact met elkaar gebracht worden. Er zijn nog meer plannen: voor een ten toonstelling betreffende de Camera, voor een marktplein, voor de opvoering van een tooneel- stuk. Wat dat laatste betreft heb ik eenige vrees hooren uiten: een poging tot herschep ping van de Camera, die haar schoonheid juist in eigen typeering en vorm vindt, door een tooneelbewerking het zou natuurlijk een „bewerking" worden werd gevaarlijk geacht. Ik geloof het ook: ik geloof dat men beter een stuk uit dien tijd zou kunnen opvoeren, een stuk dat zichzelf zou zijn en de periode uit beelden, maar niet het gebeuren in de Camera bewerken. Misschien heeft 't nut dat nog eens even naar voren te brengen, nu het nog tijd is om er zich op te bezinnen. Dit Camera-jubileum in Haarlem zal geen Haarlemsch, maar een Nederlandsch feest moeten worden. Dat legt bijzondere verplich tingen op. En dit besef heerscht in de kringen der ontwerpers, die kennelijk op den goeden weg zijn met hun plannen. R. P. Raadsverkiezingen-V aria. Ook in het Noorden des land zijn deze week eenige partij-functionarissen geweest, die het met andere besognes zoo druk hadden of die zoo weinig blaakten van ijver voor de beginselen, dat zij verzuimd nebben de indiening van candidatenlijsten tot een goed einde te brengen. Zoo kwam te Scheemda even na vier uur de afdeelingsvoorzitter der S. D. A. P., nog wel een lid van het hoofdstembureau, het lOKaal van de gemeente-secretarie binnen. ^an 't neg, heeren? a»T!,laat! was het wel maar toch juist dat hem ten deel viel. Thans heeft v, jD.A.P. twee vertegenwoordigers in den taad van Scheemda. ,iJfe Bierum is eveneens door een abuis geen ijst van de S.D.A.P. ingediend. Hier bleek er «tui "^^stand" te zijn tusschen eenige be- uursieden der organisatie. Tot troost mag gekken, dat in den huidigen raad ook geen S.D.A.P..er zitting heeft eenige Vrijheidsbondsche lid van den Ltifj8 raa.(i van Schoonebeek, dat tevens 's zal niefc in den raad terug- tari i ^eeft het te danken aan den secre- ^svereeniging, die desgevraagd aeetde het indienen van een lijst te heb- mvergeten. En in den herfst van datzelfde jaar Op compensatie aangedrongen. De Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur heeft in een adres aan den minis ter van economische zaken er op gewezen, dat bij het jongste Nederlandsch-Duitsche han delsverdrag het invoerrecht op bloembollen bij invoer in Duitschland gebracht is op 25 R.M. per 100 k.g., terwijl vóór de afsluiting van dit verdrag een invoerrecht van 20 R.M. per 100 k.g. werd geheven. Van de producten, waarvoor in dit nieuwe verdrag de Duitsche invoerrechten over het geheele jaar verhoogd zijn, zijn bloembollen het belangrijkst. De totale uitvoer van deze ar tikelen naar Duitschland bedroeg blijkens be richten in de dagbladen vorig jaar 4.900.000 R.M., de uitvoer van bloembollen naar dat land beliep in 1933 meer dan de helft hiervan. Hier uit blijkt, dat vooral het artikel bloembollen de concessies, die blijkbaar op het gebied dei- tarieven aan Duitschland moesten worden ge daan, heeft moeten opvangen. De specifiek Nederlandsche bloembollenteelt, die geheel van den export van deze producten afhankelijk is, en waarbij niet alleen tegenover den uitvoer practisch geen invoer van grond stoffen staat, maar bovendien zeer arbeids intensief is, heeft hiermede opnieuw een na deel ondervonden. Omdat op goede gronden gemeend wordt, dat deze tariefverhoogingen een gevolg zijn van een verhooging van het Nederlandsch ta rief van invoerrechten, wijst de algemeene vereeniging den minister erop, dat de bescher mende handelspolitiek ten bate van de voor het binnenland werkende industrieën opnieuw voor de agrarische exportbedrijven en in het bijzonder voor het arbeidsintensieve bloembol- lenbedrijf een groot nadeel is gebleken. Het bloembollenbedrijf ziet zijn exportmoge lijkheden en moeilijkheden tot hernieuwde expansie van zijn afzetgebied steeds weer be nadeeld, hoewel het door het nemen van maat regelen tegen ongewenschte onpersoonlijke re clame zelf al het mogelijke doet om de afzet mogelijkheden, waarvan de uitbreiding her nieuwde welvaart zal moeten brengen, te ver- grooten. Nu bij de afsluiting van het Nederlandsch- Duitsche handelsverdrag opnieuw aan den bloembollenexport moeilijkheden in den weg zijn gelegd, wordt den minister verzocht om te bevorderen, dat bij het vaststellen der beta lingscontingenten hiervoor een noodzakelijke compensatie wordt verleend. Dit zou geschie den, wanneer bij de vaststelling der betalings contingenten voor de volgende kwartalen voor bloembollen een contingent verkregen wordt, dat minstens dezelfde uitvoermogelijkheden biedt als vorig jaar. Van de zijde van Duitschland, aldus adres sante, zal hiertegen geen bezwaar gemaakt worden. Er is bij de Duitsche afnemers een groote behoefte aan bloembollen. Als deze niet in voldoende hoeveelheid kunnen worden inge voerd, worden deze verdrongen door andere bloemen en planten, temeer daar door de schaarschte de prijzen voor bolbloemen in Duitschland zoo hoog worden, dat deze hun populariteit verliezen. De Duitsche afnemers zijn er dan ook zeer op gesteld een grootere hoeveelheid bloembollen te mogen invoeren. Naast een directe compensatie voor het na deel van de verhooging van het invoerrecht zou handhaving of uitbreiding van de betalings contingenten van vorig jaar bovendien het voordeel geven, dat een door jaren van moei- In den nacht van Zondag op Maan dag begint de zomertijd. Men zette dus Zondagavond, voordat men zich ter ruste begeeft, de klok een uur vooruit. Het zwembad „De Heerenduinen" aan den Velserduin- weg te Velsen, dat in gebruik genomen is Het hoeft heusch niet groot te wezen, Daverend noch imposant, Het hoeft geen kleinood te wezen, Vol met goud en diamant. 't Hoeft geen offer te verraden, Van een schraal voorziene kas, Dat zou soms het doel maar schaden, Waar het om begonnen was. 't Blijve strict binnen de krachten, Waardoor het is voortgebracht, Want hier geldt slechts de gedachte, Tja.... dat er aan is gedacht. 't Moet een glans in 't oog verwekken, In het hart een warm gevoel, En een lach op lieve trekken, Dan treft het volmaakt zijn doel. 't Hoeft geen groot cadeau te wezen, 't Mag eenvoudig zijn en klein, 't Hoeft alleen maar zoo te wezen, Dat het een symbool kan zijn 'k Hoef u wel niet uit te leggen, Waar dit over gaat maar ach, Laat ik 't toch maar zachtjes zeggen; Zondag is het Moederdag! DANSEN Muziek van de bekende Dans-, Show- en Stemmiftgsband „THE GRASSHOPPERS". lederen ZONDAG van 3—6 en vanaf 7 uur. - DANCING BALTUS UITGEEST TELEF. 335 (Adv. Ingez. Med.) zaam werken opgebouwde markt niet voor dit product verloren gaat, omdat de vraag naar dit product zou verdwijnen wanneer het eeni ge jaren uit den gezichtskring der bevolking is verdwenen. „Antwoord-telegrammen" afgeschaft. Sedert 1 April 1934 werd bij wijze van proef door den PTT-dienst in navolging van de Eng. „business repley-telegrams", een dienst van „antwoordtelegrammen" ingevoerd. Hierbij werd de gelegenheid opengesteld om bij cir- curculaires of correspondie telegramformu lieren in te sluiten, geldig om binnen een be paalden tijd een telegrafisch antwoord te verzenden. De kosten werden dan achteraf verrekend. Van deze, door PTT verleende faciliteit blijkt echter door het publiek zoo goed als geen gebruik gemaakt te zijn, zoodat deze proefregeling is ingetrokken. Hetzelfde lot ondergaat de proefregeling inzake automatische verzending zonder extra kosten van gelukstelegrammen in 't binnenlandsch verkeer. Hierbij kon men jaar lijks aan den telegraafaienst een opgaaf ver strekken van de adressen, waaraan op een bepaalden dag een gelukstelegram moest wor den verzonden. Van deze regeling blijkt echter door het publiek in het geheel geen gebruik gemaakt te zijn, zoodat ook deze is opgeheven. Alle staatsambtenaressen m Roemenië zullen binnenkort van uniformen worden voorzien. Door middel van een marsch in Boekarest en omgeving werd de bevolking met de nieuwe uitrusting vertrouwd gemaakt. Enveloppe met tien mille verdwenen. Uit colbertzak van jongsten bediende. Op mysterieuze wijze is Vrijdagmiddag een bedrag van tien duizend gulden verdwenen uit de zakken van een jeugdige bankbediende, aldus schrijft de Tel. Het waren biljetten van duizend en van vijfhonderd. Een geheel kapitaal, zoo van het postkantoor gehaald en zoo verdwenen. Wie beschrijft de ontzetting van den boodschapper envan den bankdirecteur, toen deze ontdek king werd gedaan! Wel beschouwd had de jongen het enorme bedrag nog maar nauwelijks in ontvangst ge nomen. Een dikke enveloppe met zegels en het adres van de bank. De zending was kort te voren aan het hoofdpostkantoor gearriveerd uit Bols- ward, waar zij eveneens door een bank als aan- geteekende brief met aangegeven waarde was verzonden. Waar is dit hooge geldsbedrag en wie heeft het in zijn bezit? Omstreeks drie uur begaf de jongste bediende zich van zijn kantoor aan de Heerengracht naar het postkantoor. Hij bood zijn formulier aan, legitimeerde zich, de ambtenaar schoof de enveloppe met rijken inhoud naar hem toe. Een kapitaal kan in een klein pakje zitten. Dit was een klein pakje en misschien heeft de jongeman, toen hij het uit de handen van den ambtenaar ontving, het een moment met groote belangstelling aangekeken voor hij het in zijn colbertzak borg. Of schuilt in hem reeds iets van de koelbloedigheid van hen, die ex-officio met ontzaglijke bedragen omgaan? De tienduizenden koeltjes door de vingers laten glijden, doch zich het volgende oogenblik warm maken over den eenen cent, die ontbreekt? In ieder geval zullen velen zich niet kunnen indenken dat transport van groot geld op deze wijze geschiedt: in den colbertzak van een jong ste bediende, die er te voet mede van het eene kantoor naar het andere gaat. Enveloppe verdwenen. Toen hij enkele tientallen meters buiten het postkantoor was op den hoek van de Molsteeg liet hij zijn hand nog eens oVer den zak glijden Het ritselde. Het papier van de enveloppe kraak te onder zijn vingers. De biljetten van duizend en de biljetten van vijfhonderd, të zamen zegge tien duizend gulden, waren er dus nog. Hij wan delde verder. Het bankgebouw was dichtbij. Even later staat hij voor zijn kantoor. Op dit moment (zoo vertelde hij na de ontdekking aan de politie) bemerkte hij dat er iets onbegrijpe lijks, iets verschrikkelijks was gebeurd. Zijn col bertzak was leeg. De brief met zijn kostbaren inhoud was niet meer in zijn jaszak. Verloren? Gestolen? Op dit korte traject? Hij holde terug. Een enveloppe moge klein zijn, als zij op het trottoir ligt, moet men haar dadelijk ontdekken. Hij liep het traject terug, over de zelfde trottoirs, dezelfde oversteekpunten. Ging het postkantoor ten overvloede binnen. Geen spoor van de tien mille. Langdurig verhoor. Wat bleef er anders over dan op de bankinstel ling mede te deelen dat het geld verdwenen was. De politie van het bureau Warmoesstraat werd verwittigd, hij werd langdurig over alle details ondervraagd, informaties op het postkantoor en te Bolsward werden ingewonnen. Zou de brief nog gevonden worden? Als hij in het bezit van een eerlijken vinder gekomen zou zijn, zoo ver onderstelde de politie, zou hij zeker toch binnen het uur worden teruggebracht. Dat deze op klaar lichten dag, lang op straat zou blijven liggen, leek niet voor-de-handliggend. Ook kon men aannemen, dat een eerlijke vinder er niet lang mee zou aarzelen een brief, voorzien van een duidelijk adres en waarop vijf lakstempels voor komen, op de plaats van bestemming af te geven. Helaas gebeurde dit niet. De politie nam daar op onmiddellijk haar maatregelen. Zij «Tiet de nummers der bankbiljetten, die alle bekend zijn o.m. door de radio verspreiden en stelde de banken van de vermissing op de hoogte, ten einde te voorkomen, dat een eventueele oneerlijke vin der de bankbiljetten in kleiner papier kan om wisselen. Men vragc rijbewijs 7. Raad voor hen, die opnieuw gekeurd moeten worden. De A.N.W.B. schrijft ons het volgende: Vrijwel iedere post brengt ons tegenwoor dig vragen van menschen, die zich ongerust maken naar aanleiding van de nieuwe voor schriften omtrent keuring ter verkrijging van een rijbewijs. Zij vreezen bij de nieuwe keuringseischen be zullen worden afgekeurd en daardoor hun middel van bestaan, waarvoor het zelf auto rijden beslist noodzakelijk is, te zullen ver liezen. Het spreekt vanzelf, dat er onder de be stuurders van gewone auto's tal van menschen zijn die hun middel van bestaan niet kun- CCCCHI. Er kwamen deze week slechte 27 trawlers binnen, maar dit wil niet zeggen, dat er weinig visch aan de markt kwam, want de reizen kenmerkten zich over het algemeen door groote vangsten. Kijkt u maar eens naar het staatje van Maandag: 9 trawlers met totaal bijna 7000 manden visch, waarvan 1300 a 1400 manden haring, (1055 kisten). Ondanks het geringe aantal trawlers, een zestal min der dan andere Maandagen, was de markt dus rijk voorzien, waaraan een twintigtal loggers op bescheiden wijze meenverkte. De gemid delde vangst der trawlers van Maandag was niet minder dan ca. 770 manden. Maar er was ook geen enkele kustboot bij. Daarvan hebben we deze week slechte vier aan de markt ge had, doordat de meeste zijn opgelegd. Ook Woensdag zagen we ongeveer hetzelfde ver schijnsel als Maandag: weinig booten en veel visch, nu bijna 5000 manden en geen haring. Er is dus ook deze week bewezen dat er nog wel visch in de Noordzee -zit; ik wil in het -bijzonder wijzen op de mooie vangst van de Poolzee: 35 kisten tongschar, 45 kisten groote schol, 22 kisten tarbot en een aantal „uitleggers", verder een mooie partij wolf en lichte schol met nog wat varia. Alles bij elkaar een paar honderd kisten, gevangen in de buurt van de greote Visschersbank. Dat alles bracht nog ca. f 3250 op, wat een knap reisje is m dezen tijd van het jaar. Ja, „in dezen tijd van het jaar", d.w.z. in hartje schoonmaaktijd. Het lijkt wel. dat de huismoeders hoe langer hoe meer tegen den schoonmaaktijd gaan opzien, want ze begin nen er steeds later mee. En doordat er nu nog zooveel vrouwen aan de schoonmaak zijn, is er nog niet veel vraag naar visch en waren dus ook de prij- zenn niet hoog. Maar de meeste booten konden zich handhaven (wie nu weinig vangt gaat in den hoek) door de groote vangsten. Een dozijn kwam er boven de 3000 gulden en bijna alle 23 Noordzeebooten bleven boven het kritieke minimum, dat zoo rondom de 2000 gulden zweeft. Ik hoor, dat er al weer een enkele opgelegde Noordboot in de vaart gaat. De paar kustbooten besomden 1300 tot 1800 gulden. Alles en alles bijelkaar kwamen er deze week binnen 27 trawlers. 35 loggers en 6 kot ters. Alle loggers, die na Maandag binnen kwamen, maakten een behoorlijke reis. PIETERMAN. Voor een BETER OVERHEMD ELZER'S HEERENMODEHUIS, Zeeweg 78. NIEUWSTE DESSINS. (Adv. Ingez. Med.) NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv. Ingez. Med.) Vraagt eens onze zéér mooie BEMBERG KOUS in de nieuwste tinten 0.95 KLEUTERHUIS VEISERDUINPLEIN. (Adv. Ingez. Med.) nen uitoefenen wanneer zij hun rijbewijs zouden verliezen Maar nu is er een bepaling, die maak dat de tegenwoordige houders van rijbewijzen zich niet ongerust behoeven te maken. Bepaald is n.l.: Ie. dat er voortaan zeven soorten van rij bewijzen zullen zijn, waaronder no. 5 voor gewone personenauto's, no. 6 voor gewone personenauto's, lichte vrachtwagens en taxi's en no. 7 voor gewone personenauto's, taxi's, autobussen en alle vrachtwagens; 2e. dat de tegenwoordige houders van de rijbewijzen a, die voor alle auto's gelden, bij het eindigen van den geldigheidstermijn daarvan zonder meer recht hebben op een rij bewijs 7. Als nu een houder van een gewone per sonenauto maar zoo slim is om een rijbewijs 7 aan te vragen (dus voor alle mogelijke auto's) dan wordt hij goedgekeurd, terwijl hij als hij een rijbewijs 5 zou aanvragen voor een ge wone personenauto, kans loopt te worden afgekeurd. Voor hen, die nu een rijbewijs hebben, is er dus geen gevaar, maar later zou de toestand moeilijkheden kunnen bezorgen. De A.N.W.B. heeft echter de aandacht van den minister hierop gevestigd en heeft ook wel goede hoop, dat het nieuwe voorschrift alsnog zal worden gewijzigd. Gisteren keerden wij een bedrag van DERTI GGULDEN uit Ar.n mejuf frouw P. GORTER, Kompasstraat 20, □muiden, wegens een haar over komen ongeval (breuk dijbeen). DE DIRECTIE.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1