Centraal vluchtelingenkamp vindt voldoende voorstanders. Minister van Boeyen doet verschillende toezeggingen. Belemmeringenwet verworpen. CASTRICUM SANTPOORT TWEEDE KAMER. DEN HAAG Vrijdag. een aantal naturalisatie-ontwerpen de heer Mar chant et d'Ansem- XXre (nat. soc.) gaarne te willen weten, p van de „naturalisanten" Joden waren Sp nieuwsgierigheid wenschte Minister Eins niet te bevredigen, aangezien zi. vVr een inlichting was gevraagd met „dls- Jrimineerende motieven". Met aanteekening Sn het .tegen" der nat.-soc. fractie, gingen YT naturalisatie-voorstellen er z.h^t. door, St ook met 'n reeks andere ontwerpen ge arde waaronder 't wetje, dat militairen ge- wenhéid moet bieden bij de a.s. gemeente raadsverkiezingen door middel van volmacht ^Rifhet voorstel, dat betrekking heeft op de inrichting van een centraal vluchtelingen- En betoogde Mr. Donker (s.d.) den Set van de Regeering verkeerd te vinden. «Pt zou tot een langdurige interneenng zon der eeiiig uitzicht neer komen als 't Regeerings Vnorstel werd verwezenlijkt. Sor acht het onjuist gezinslooze kinderen beneden 14 jaar in 'n vluchtelingenkamp op t» nemen en hetzelfde geldt voor de menschen boven de 50 jaar en misschien reeds boven de 35 jaar. Voorts zal men den jeugdigen tusschen 14 en 21 jaar beter een scholing en - in de vrije maatschappij kunnen Spr' stipt nog aan, wat Dr. Bierema en Mr Joekes ook deden, de voorbarige benoe ming van een directeur van het Centrale vluchtelingenkamp op 'n tijdstip toen de gel den waarover de Kamer nu moet beslissen n0* niet eens gevoteerd waren. Ook Dr. B i e r e.m a (lib.) had een aantal bezwaren tegen het Regeeringsplan. Zoo meende hij eveneens, dat er geen reden be stond het onderscheid tusschen „legalen" en illegalen" in het kamp vol te houden. "De heer Krol (c.h.) sloeg voor kinderen. Jeugdige mannen en jeugdige vrouwen insge lijks den weg van pogingen tot onderbrenging in gezinsverband in. Mr. Joekes (v.d.) meende, dat de crediet- aanvrage mede had moeten geschieden door den thans wel aanwezigen Minister van Justitie, in verband met de onderbrenging der „illegalen"; plaatsing van bedenkelijke elementen onder hen in 'n kamp is gerecht vaardigd, maar degenen op wier levensgedrag niets is aan te brengen, hoort men niet in 't kamp onder te brengen. Het komt spr. voor, dat de Regeering noodeloos velen in het kamp wil plaatsen. Waarom is zij niet wat toeschie telijker t.a.v. verzoeken van familieleden om vluchtelingen bij zich te mogen opnemen? Psychisch acht spr. de gemeenschap van gedwongen bijeengebrachte personen van zeer uiteenloopenden aard hoogst bedenkelijk. Laat de Regeering toch vooral 't advies van de verschillende comité's inwinnen, zoo be sloot Mr. Joekes, waarna de heer S er ra re n's '(R.K.) eveneens groote reserves ten op zichte van 't ontworpen plan maakte. We moeten het vluchtelingenvraagstuk als een probleem van Samaritanenarbeid zien en niet louter bij wijze van bescherming van de Ne- derlandsche gemeenschap. De nat. soc. deMarchantetd'Ansem- bourg, wiens partijgenoot Dieters soort gelijke geluiden liet hooren, sputterde tegen de bekende collecte met haar groot succes, meende dat de Nederlandsche werkloozen wei zouden willen, dat zij zulk een kamp kregen, maar voor Nederlanders die in 't nauw zitten doet men hier niets, voor Joodsche vluchtelin gen alles. Men had het plan-Mussert (emigra tie naar de Guyana's) moeten verwezenlijken. Over de geringe kansen op eenigszins ruime emigratie daarheen sprak Prof. v. Gelderen (soc, dem.) die zich voorts aansloot bij de reeds door verschillende sprekers geuite kri tiek op het kamp-plan en het afkeurt, dat het te zeer ingegeven leek door het streven de vluchtelingen te ver buitenaf te interneeren, terwijl kennelijk de bedoeling ook scheen te wezen daardoor anderen te weerhouden on derdak in ons land te zoeken. Nadat Mr. R u t- gers v. Rozenburg (c.h.) betoogd had, dat eigenlijk alleen voor de a-socialen een concentratiekamp aanbeveling zou verdienen en voor de misdadigers, die zich onder de illegalen mochten bevinden en voorts voor hen, voor wie men nergens anders 'n onderdak Kan vinden, wat ook met 't oog op den finan- cieelen kant gewenscht ware, merkte de chr, dem. v. H o u t e n op, dat men 't vluchtelin genprobleem beter en goedkooper kan oplos- dan de Regeering nu met 't centrale kamp voorstelt. Opneming in gezinsverband en in tenuizen (weeshuizen enz.) zou aanbeveling vermenen t.a.v. het gros der vluchtelingen. üe heer Smeenk (a.r.), die vroeg of 't met mogelijk ware' de gezinslooze kinderen ouiten het kamp te houden, maakte o.m. over w0rv-mancleele..vraagstu^ 'n zelfde soort op- ai7 die aan hem voorafgingen. net praktisch doenlijk zou zijn, zou spr. ÏÏLeeK ikleinere kampen de voorkeur geven. Nadat de heer W ij n k o o p (commun.), v5- °Pmer^te dat het kamp bedenkelijk de Ttaffi le grtns geleg€n (gesteld eens dat vLhï s binnenvielen, dan zouden de vluchtelingen er al extra-ongelukkig aan toe Shii ;Meztlfde reeds door anderen te berde eerst Mi^ezw^ren had aangevoerd, kwam De^Sr.Gv.oseling aan het woord, van h! z,Icb voornamelijk met de kwestie dprHai - h^iS- Practisch zal hun on- i-aJ! m Drente één worden met het overige Hp gei®idehJk zal men aanpassing aan maf. I ^vorderen. Dit was dus wel eeniger- npncrai,en c0ncess*e* Alleen nieuw ülegaal bin den SmeniLn zullen efgens afzonderlijk wor- om eerst na te gaan, wat J, v,,m€aten zich onder hen bevinden. eerst^Hn8^ ??eyen verklaarde aller- er pp'n :de comité's zelf erkend hebben, dat 7nroinf»Vly groot kamP noodig is voor de ver- on?nn Jan de. viachtelingen, bovenal met het nLof gezinnen. Juist het gezinsverband voorgrond staan, oino ?lzea verblijven momenteel pl.m. vittenüngen, terwijl er nog 400 elders met 9nrinSK^i}otaal 3500- De °Pzet is, dat we óat bedden beginnen, zoodat wel blijkt. wencpw8!Wat ruimte is om aan nu geuite tophio^, iegemoet te komen. De minister zei buit»- te zullen streven wat betreft het Hp«>« k mP houden van gezinslooze kin- cudpppn6 k n 13 ^aar" Hetzelfde geldt voor de de de 50 Jaar. Doch altijd moet ben Hst f - an de noodige waarborgen heb- soed ónderen en de ouderen blijvend aan wip m zullen zijn bij particulieren Ah dp-a dit gerust kan toevertrouwen. Werken «mC0?cessie wUde de minister mee- ook te probeeren eventueel de protes tanten en de katholieken in gezinnen on der te brengen. Wat de kosten betreft, de Re geering heeft, de garantie van het Joodsche comité, waardoor voor de eerste jaren toch zeker vaststaat, dat men de gelden van de particulieren zal krijgen. Nogmaals verzekerde de minister, dat het niet de bedoeling is van deze vluchtelingen gevangenen te maken, doch hen op te voeden voor een nieuwe toekomst. Ten aanzien van den directeur en andere aangestelden is een regeling getroffen, zoo, dat heusch het budgetrecht van de Kamer niet is aangetast. Mr. Joekes (V.D.) repliceerde, dat het noodig is nader te onderzoeken waarom in richting van een centraal kamp noodig en of 't niet beter is na te gaan of kleine kampen de voorkeur zouden verdienen en overigens zooveel mogelijk de vluchtelingen bij particulieren onder te brengen. Hij stelde een motie voor om dit eerst te laten onder zoeken en dus de behandeling der crediet- aanvxage te schorsen. De minister van Binnenlandsche Zaken merkte naar aanleiding der motie op, dat binnen een zestal weken een aantal tehuizen ontruimd moeten worden, zoodat men op deze wijze heelemaal zou vastloopen. Met 3843 (links, plus de nat.-socialisten en van rechts de heeren Krol en Amelink stemden voor) verwierp de Kamer de ftiotie, om ver volgens het wetsontwerp dat d r. Biere ma (Lib.) na de gedane concessies aanneme lijker verklaarde met 49—31 goed te keu ren: vrijzinnig-democraten, socialisten (uit gezonderd h". v. d. Waerden), communisten en de heer Krol (c.h.) vormden de oppositie. EERSTE KAMER. Nadat Donderdag reeds mr. Briët (a.r.) en mr. Sasse van IJsselt (r.k.) met klem waren opgekomen tegen het ontwerp dat mogelijk wil maken door publiekrechtelijke lichamen gesloten contracten, vervallen te verklaren, als ze een belemmering vormen voor 't aan onroerend goed geven van de door het openbaar belang gevorderde bestemming. Minister Goseling was het met de oppo sitie eens, dat men den eigendom en con tracten hoort te eerbiedigen. Daarom juist was 't hem aangenaam het voorstel te ver dedigen, waartegen men z.i. ten onrechte al die grieven had doorgevoerd, gelijk het ook onjuist was het te doen voorkomen alsof hier alleen in samenhang bestond met de Pachtwet. De verdediging_baatte niet. Met 1914 vér- wierp de Senaat het voorstel, waartegen zich met de Christel-historischen, de anti-revolu tionairen, de liberalen en de nat.-socialisten ook nog een vijftal katholieken verklaarden. Nadat aldus ministerieele kiespijn was op gewekt, ging het ontwerpje inzake de tand heelkundigen er geruischloos door. E. van R. Duitsclie aanval op de redevoerin gen van Chamberlain en Daladier. BERLIJN, 12 Mei (D.N.B.) Over de gis teren door Chamberlain en Daladier gehou den redevoeringen schrijft de „Deutscher Dienst" o.a. het volgende: Beide redevoeringen vormen de gevaar lijke poging om de eigen mislukte politiek der omsingelingsregisseurs voor de oogen der wereld te verbergen. Duitschland kan althans in de uiteenzettingen van Chamberlain en Daladier geen schijn van geneigdheid vinden de Duitsche bereidwilligheid tot vreedzame oplossing der hangende vraagstukken op posi tieve wijze te beantwoorden. In Londen en Parijs werd Donderdagmiddag opnieuw de angstpsychose als politiek strijdmiddel ge bruikt. Nu de nietaanvalspacten van Duitsch land met Letland en Estland weldra onder teekend zullen worden, en besprekingen gaande zijn om dergelijke pacten ook met andere landen aan te gaan, tracht Chamber lain den kleinen en middelgrooten landen te beduiden, dat zij het slachtoffer van een komende Duitsche expansie zullen worden. Wanneer er nog een bewijs noodig is, dat Frankrijk door de Britsche politiek op sleep touw genomen wordt, dan heeft de rede van Daladier dit wel gebracht. Zijn verklaringen vernieuwen slechts de negatieve houding, welke de Fransche politiek van den naoor- Iogstijd tegenover Duitschland gekenmerkt heeft. Wat Frankrijk in het zog der Britsche diplomatie onderneemt, onderscheidt zich echter in niets van de omsingelingsmaatrege len der Fransche vooroorlogsche diplomatie en van de politieke handelwijze, welke Parijs na 1918 ondernam. Of Turkije, dat Daladier gisteren in zijn armen sloot, een nieuwe „degen" van Frankrijk wil worden, moet dat land zelf weten. Wij echter gelooven, dat an dere staten met andere middelen volstrekt in staat zijn den vrede in het Oostelijke bekken van "de Middellandsche Zee te waar borgen. Nog eens willen wij constateeren, zoo be sluit de „Deutscher Dienst", dat het niet de schuld van Duitschland is. wanneer thans in het Westen het woord „oorlog" op ieders mond bestorven ligt. Dei „Deutsche Allgemeine Zeitung" con stateert, dat Chamberlain twee kwesties met elkaar in verband bracht, die niets met elkaar uitstaande hebben, t.w. de Duitsche stad Dantzig en de Poolsche onafhankelijkheid. Te spreken van een bedreiging der Poolsche on afhankelijkheid, zooals Chamberlain deed, is zonder eenigen grond. De Engelsche garantie heeft aan het Poolsche chauvinisme moed ge geven en daarmede een oplossing verijdeld. Engeland heeft een nieuwen koers ingeslagen, en ontvangt thans de gelukwenschen van Da ladier, dat het door invoering van den dienst plicht en de garantieverklaring een nieuwe continentale politiek is begonnen welke tegen Duitschland gericht is. De „Völkische Beobachter" schrijft, dat Duitschland zich in elk opzicht bereid toont, den vrede in Europa door niet aanvalsverdragen een nieuwen grondslag te geven. De noodlottige brand in Haarlem-Noord. De Haarlemsclie recherche houdt thans op grond van bij het onderzoek, aan het licht gekomen feiten rekening met de mogelijkheid dat bij den brand in de Hertzogstraat, in Haar lem-Noord, waarbij de verzekerings agent F. de la Chambre om het leven kwam, misdrijf in het spel is. Een onderzoek van het lijk heeft aange toond dat het slachtoffer een wond aan het hoofd heeft opgeloopen. Bovendien geeft het feit, dat de bezoeker, die volgens verklaringen der buren des avonds nog bij den heer de la Chambre is geweest, zich nog niet bij de pclitie heeft gemeld, terwijl daartoe allerwege oproepingen zijn gedaan, te denken. Welke reden kan deze bezoeker hebben om zich niet te vertoonen? Aangenomen mag toch wel worden dat hij het tragisch ge beuren heeft vernomen, en waar hij nog kc-rt tevoren het slachtoffer het laatst in levenden lijve hmeeft gesproken, had hij thans toch menschelijkerwijs gesproken, van zich moe ten laten hooren. Bij nader onderzoek is gebleken dat de man geen leer en jekker aan had, toen hij dor het vuur werd aan getast. Er zijn wel stukken van vest en jas op het lijk gevonden, doch deze waren zoozeer verschroeid dat men ze voor leer aanzag. Geconstateerd is dat de man normaal gekleed was, een boord om had met een gestrikte das. Onder den grootsteen is een gebarsten flesch gevonden; het is natuurlijk mogelijk dat hierin petroleum heeft gezeten. De flesch kan door de hitte gebarsten zijn. Ook is het mogelijk dat deze flesch op het hoofd van het slachtoffer terecht gekomen is en daar de hoofdwonde heeft veroorzaakt. Deze wonde kan uiteraard ook ontstaan zijn doordat een stuk hout of steen op het hoofd neer kwam, want aangezien het inte rieur geheel uitbrandde, zijn er veel stukken puin naar beneden gekomen. De recherche heeft met vele mogelijkheden rekening te houden. In ieder geval is komen vast te staan dat het slachtoffer dien bewusten avond niet meer uit is geweest. Degene, die bij den heer De la Cham bre op visite is geweest, kan waar schijnlijk meer licht in de zaak brengen, en derhalve wordt hij nog maals dringend verzocht zich bij het hoofdbureau van politie alhier te willen melden. De echtgenoofce van het slachtoffer ligt. zooals gemeld werd in het ziekenhuis, waar zij een dezer dagen moeder is geworden. Zij kon nog niet worden gehoord. Misschien zal ook zij t.z.t. mededeelingen kunnen doen, die voor het onderzoek van waarde zijn- Het lijk is niet, zooals ons aanvankelijk werd medegedeeld, op den rug liggend aange troffen. Het lag voorover. Aan den hand van gevonden voorwerpen, een ring enz., is met zekerheid komen vast te staan dat het slachtoffer de heer F. de la Chambre is. Er zijn aan de politie geen omstandigheden bekend, die erop zoud en wij zen dat iemand den heer De la Chambre naar het leven stond. Er zijn tusschen de puinhoopen twee geld kistjes gevonden, en het bedrag dat hierin zal komt overeen met hetgeen de man aan geld in huis gehad moet hebben. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Alma IJM 44. Vangst: 45 m. schelvisch, 55 m. braadschelvisch, 115 m. koolvisch, 60 m. ma kreel, 20 m. platvisch, 60 m. wijting, 55 m. gul en kabeljauw, 35 m. wolf en poon, 15 m. radio, totaal 460 m., benevens 285 st. stijve kabeljauw i 30 lengen. Amsterdam IJM 58. Vangst: 15 m. platvisch, 25 m. schelvisch, 70 m. braadschelvisch, 15 m. radio, 160 m. wijting, 70 m. gul, leng en blanke koolvisch, 100 m. koolvisch, 180 m. makreel, 25 m. varia, totaal 630 m., benevens 380 st. stijve kabeljauw. Haarlem IJM 9. Vangst: 75 m. schelvisch, 160 m. braadschelvisch, 160 m. wijting, 640 m. kool visch, 100 m. gul, leng en blanke koolvisch, 250 m. makreel, 25 m. varia, 6 m. hake, totaal 1416 benevens 735 st. stijve kabeljauw. En Avant IJM 8. Vangst: 35 m. schelvisch, 80 m. braadschelvisch, 60 m. gul en kabeljauw, 90 m. koolvisch, 30 m. platvisch, 55 m. rog, poon en vleet, 20 m. radio, 80 m. wijting, 220 m. makreel, totaal 670 m., benevens 100 st. stijve kabeljauw. Knikker IJM 4. Vangst: 25 m. schelvisch, 60 m. braadschelvisch, 40 m. platvisch, 10 m. wij ting, 15 m. koolvisch, 20 m. makreel, 40 m. wolf en poon, totaal 240 m., benevens 200 st. stijve ijskabeljauw en 300 st. stijve kabeljauw. Adelante IJM 19. Vangst: 50 m. schelvisch, 80 m. braadschelvisch, 20 m. gul en koolvisch, 40 m. platvisch, 30 m. wolf en poon, 15 m. radio, 25 m. wijting, 20 m. makreel, totaal 280 m. benevens 200 st. ijskabeljauw en 750 st. stijve kabeljauw. Dirkje RO 53. Vangst: 35 m. schelvisch, 110 m. braadschelvisch, 35 m. gul en kabeljauw, 35 m. platvisch, 30 m. makreel, 30 m. wolf en poon, 5 m. wijting, totaal 280 m., benevens 325 st. stijve kabeljauw. MARKTBERICHTEN Beverwijk, 12 Mei 1939. Spinazie per kist f 0.160.38. Postelein per K.G. f 0.10—0.12. Andijvie per K.G. f 0.19. Raapstelen per 100 bos f 23. Radijs 100 bos f 12. Koolrapen per zak f 1.80. Wortelen per bos f 0.16. Bieten per K.G. f 0.04. Komkommers per 100 f 8—10. Asperges per bos, wit, f 0.300.34. Asperges per bos, blauw, f 0.16—0.18. Aardappelen, klei per K.G. f 0.040.07. Savoye kool per 100 f 14. Bloemkool per 100 f 2027. Uien per K.G. f 0.04. Prei per K.G. f 0.12—0.14. Sla per 100 krop f 26. Rabarber per 100 bos f 4—6. Pieterselie per bos f 0.03. Selderie per bos f 0.02. Appelen per K.G. f 0.300.40. Brusselsch lof per K.G. f 0.160.22. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). IJmuiden, 13 Mei 1939 (A.N.P.) Tarbot 80—58 ct. per kg. Tong 5046 ct. per kg. Griet f 258 per 50 kg. Kleinschol f 12.502.50 idem. Bot f 7.50 idem. Schar f 6.60—f 1.50 idem Poontjes f 2.101.60 idem. Groote gul f 6 idem. Kleine gul f 6.506 idem. Wijting f 41.80 idem. Kabeljauw f 24 per 125 kg. BESOMMINGEN. Loggers: RO 1 f 680, KW 3 f 680, KW 60 f 510, KW 158 f 770, KW 36 f 620, KW 10 f 630, KW 153 f 610, KW 44 1 520, KW 173 f 730, KW 130 f 730, KW 45 f 490, KW 56 650, KW 134 630, KW 29 f 670, KW 14 f 560. Voor MOEDERDAG Een cadeau voor MOEDER ALLEEN is een PERMANENT WAVE bij D L L E R S KAPPERSHUIS Kalverstraat 184 - IJmuiden-Oost. Ook met een heerlijke flesch Eau de Cologne of Parfum is iedere Moeder overgelukkig. Vraag onzen keurig uitgevoerden en op rijm gestelden cadeaubon. Deze worden gratis verstrekt en zijn een cadeau op zichzelf. (Adv. Ingez. Med.) Als u toch iets moei verliezer •««ar. En u hebt 't voor 't kiezen - (fel Offert liever dan een uur Dan uw verd'ren levensduur 1 Komt er een boulevard aan zee? Onderhandelingen met een ingenieurs bureau. B. en W. hebben al eenigen tijd het plan in beraad tot het aanleggen van een boulevard aan zee. Om tot eventueele uitvoering te geraken is het noodzakelijk dat een plan van aanleg wordt gemaakt, indien de raad daartoe althans in prin cipe besluit. Vooral met het oog op de verschil lende vraagstukken die daarbij moeten worden bezien, het overleg dat met de provinciale in stanties zal moeten worden gepleegd, terwijl voorts het plan als een partieel uitbreidingsplan, zal moeten worden behandeld komt het B. en W. gewenscht voor het maken en uitwerken van een dergelijk plan op te dragen aan een ingenieurs bureau. Het eventueel tot stand brengen van een bou levard aan zee zal de belangrijkheid van Castri- cum als badplaats ten zeerste bevorderen. Ten aanzien van de werkloosheid kan de aanleg van den boulevard ook worden bezien als een blij vende werkverruiming. De verwachting is dat de regeering niet onwelwillend tegenover het plan zal staan, zoodat medewerking van het werkfonds mogelijk is. Omtrent de kosten kan nog niets worden mee gedeeld, maar indien de raad daartoe opdracht verleent zullen B. en W. in onderhandeling tre den met een ingenieursbureau en te zijner tijd een voorstel omtrent de kosten enz. indienen. RAADSVERGADERING De gemeenteraad vergadert a.s. Dinsdagmor gen te tien uur. De agenda vermeldt o.a. voor stel inzake aankoop van een auto, een zand- zandstrooier en een sneeuwruimer: voorstel tot vaststelling van een verordening, houdende ver bod tot het uitoefenen van Winkel- en andere bedrijven in niet daarvoor bestemde perceelen vooi'stel tot verstrekking van verschillende cre- dieten, en tenslotte voorstel tot verstrekking van een crediet ten behoeve van de vereeniging E. H. B. O. voor de aanschaffing van reddingsmidde len op het strand. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken Isabel IJM 14 en Condor IJM 72. Voor het gelieele land: Betrokken tofc zwaar of half bewolkt, kans op enkele regenbuien, daarna opklarend, zelfde temperatuur als gisteren, meest matige Noordoostelijke tot Noordelijken wind. Aigemeene vooruitzichten: Opklarend, de kans op nachtvorsten neemt weer toe. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren 54 F. Laagste hedennacht 50 F. Hoogste heden 52 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uUr 762 m.M. Stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zondag v.m. 11.40 uur; n.m. uur. Maandag v.m. 0.13 uur; n.m. 12.39 uur. Dinsdag v.m. 1.04 uur; n.m. 1.29 uur. wees en zich richtende tot Ds. en mevr. Van Katwijk, hen dankte voor het vele dat zij in de gemeente hebben verricht. De heer D. Vroon land dankte namens de ouden van dagen en zieken. Namens de jeugdvereenigingen voerde de heer J. den Duik het woord. Bij de vele woorden van oprechte waardeering werd ten slotte door den heer H. Zuidervaart namens de gemeente een herinneringsalbum aangeboden, uitgevoerd in rood lederen band en voorzien van een gecalligraveerde opdracht waarin foto's waren verzameld van de vereenigingen en com missies werkzaam op verschillend gebied van het kerkelijk leven. Daarnaast waren gezins foto's van bijna alle gezinnen in de gemeente opgenomen. Mevr. Van Katwijk werd verrast met de aanvulling der Delftsche verzameling bestaande uit 2 vazen en ten slotte werd mej M. van Harten, als derde huisgenoote in 't gezin bedankt met een foto van de meisjesvereniging. Namens de Chr. Fabrieks en Transportarb. sprak de heer F. Fijtsma die dankbaar acte had genomen van de woorden van Ds. van Katwijk in zijn laatste predicatie, dat gewaakt moge worden, door hen werkzaam in de bedrijven voor de verkregen Zondagsrust. Ds. D. J. vain Katwijk dankte daarop in ge voelvolle woorden voor de vele blijken van trouw niet nu alleen, maar doch steeds onder vonden inzonderheid voor de ontvangen blijken van waardeering waaruit het hart van de gevers bleek. Tenslotte wees spr. de gemeente op haar plicht in deze moeilijke tijden opdat de Christen zich volkomen gehoorzaamheid zal geven aan zijn God. Daarna zong het dubbel gem. kwartet onder leiding van den heer H. Slings eenige liederen waarna de samenkomst werd besloten en de talrijke aanwezigen persoonlijk afscheid van Ds. en mevr. Van Katwijk namen. PLAATSING BIJ DE WERKVERSCHAFFING Naar wij vernemen zullen degenen die voor plaatsing in de werkverschaffing in aanmerking wenschen te komen zich schriftelijk kunnen wenden tot den dienst voor sociale zaken. Met deze opgaven zal zooveel mogelijk rekening wor den gehouden. BLOEMBOLLENVEILING „BEVERWIJK" N.V. Naar wij vernemen zal de bloembollenvei ling „Beverwijk" N.V. over de per 1 Mei 1939 geveilde bloembollen wederom 100% uitkee- ren. De koopers hebben nagenoeg alles be taald en de geringe bedragen die nog niet, be taald werden kunnen op een enkele uitzonde ring na als gedekt worden beschouwd. De afdeeling der S. D. A. P. alhier hield in het lokaal Koningsweg 42 een goed bezochte leden vergadering onder leiding van haar voorzitter den heer W. F. Visser. Na lezing der notulen en behandeling van ingekomen stukken en mede deelingen, bracht de heer Visser verslag uit van het gedurende de Paaschdagen te 's Graven- hage gehouden Partijcongres met de daaraan verbonden grootsche demonstratie. In verband hiermede werden enkele vragen ge steld welke de heer Visser tot ieders genoegen beantwoordde. Daarop kwam aan de orde ver kiezing van een secretaris, daar de heer Stark die deze functie vele jaren met groote accuratesse had vervuld, wegens zijn benoeming tot bedrijfschef van de Coöperatie „De Een dracht" hiervoor had bedankt. Het bestuur had den heer W. J. Marse bereid gevonden het secre tariaat over te nemen, waarmee de vergadering accoord ging. Den heer Stark werd dank gebracht voor het vele en belangrijke werk, door hem in het belang der Partij verricht. De voor zitter uitte den wensch dat de heer Stark in zijn nieuwen werkkring dat gene zou mogen vinden wat hij er zich van voorstelt. Vervolgens werden de onlangs gehouden Statenverkiezingen aan een beschouwing on derworpen. De geheele gemeente, op één uit zondering na, heeft zich prachtig gehouden. Speciaal Velsen-Noord was uitstekend. De actie voor de komende gemeenteraaadsverkiezingen werd geregeld en de werkzaamheden verdeeld. ONTHEFFING WINKELSLUITING VOOR KAPPERSZAKEN B. en W. van Velsen hebben voor Maandag 15 Mei 1939 ten aanzien van kappers- en barbiers ondernemingen ontheffing verleend van het ver bod, vervat in art. 1 der verordening op de winkelsluiting. AFSCHEIDSAVOND DS. D. J. VAN KATWIJK Gisteravond heeft onder zeer groote belang stelling der leden, de Geref. Kerk van Velsen, afscheid genomen van haren herder en leeraar De samenkomst stond onder leiding van den heer M. J. Gruiter, die in een kort welkomstwoord de gemeente op de beteekenis van dezen avond OUDERAVOND SCHOOL F. Onder leiding van het hoofd der school, de heer Scholten, werd op school F een ouderavond ge houden, welke goed bezocht mocht heeten. Nadat de ouders zich in de lokalen met de onderwijzers over hun kinderen hadden onder houden, opende de heer Scholten met een kort woord den avond, om daarna direct het woord te geven aan den heer G. J. Bremerkamp, die een causerie hield over het zangonderwijs op de lagere school. Spr. zeide, dat menschen, die beweerden niet te houden van mooien zang en muziek, goede boeken, leerzame redevoeringen enz, inderdaad veel misten, waarbij slechts als „zonnigen kant" kon worden aangemerkt, dat ze het gelukkig zelf niet beseften, dat ze zooveel misten. Spr. voelde voor de bewering, dat in dezen de lagere school ook voor een deel niet vrij uit ging, omdat mogelijk in de schooljaren van zulke menschen verzuimd was op „het mooie" in den zang, in gedichtjes, in leeslesjes enz. te wijzen. Dat dit laatste anders kan, „demonstreerde" spr. met een meisje uit de 3de klasse eener lagere school, dat keurig verzorgd een viertal alleraardigste gedichtjes opzegde. In dezen tijd van tuchteloosheid der jeugd vooral, meende spr., dat ieder middel, dat daarin verbetering kon brengen, moest worden aange grepen en hij meende, dat goed zangonderwijs onder deze middelen zeker niet de minste plaats innam. Spr. zeide voorts er absoluut van overtuigd te zijn dat „mooi vinden" kon worden aange leerd. Tenslotte raadde spr. de ouders krachtig aan, hun kinderen naar de plaatselijke kinderkoren te zenden. Na de pauze vertoonde de heer Meyer prach tige gekleurde lantaarnplaatjes, die zeer in den smaak vielen, terwijl de heer Scholten de naar Beverwijk vertrekkende mej. Van Dijk toe sprak. VREDESTENTOONSTELLING. Uitgaande van den Alg. Ned. Vrouwen Vrede Bond, de Commissie van Moeders en Opvoed sters uit de Ver. „Volkenbond en Vrede", den Int. Vrouwenbond voor Vrede cn Vrijheid, „Kerk en Vrede" en den Vrijz. Chr. Jongeren Bond, wordt op Vrijdag 19 Mei en op Zater dag 20 Mei in de bovenzaal van het Vereni gingsgebouw der Ned. Herv. Gem. een vredes- tentoonstelling gehouden; toegang gratis. Vrijdagavond 19 Mei wordt in de benedenzaal van het Verenigingsgebouw een vredesbijeen komst gehouden. Ds. Oldeman zal een openings woord spreken, mevr. Schroder uit Haarlem zal declameeren, terwijl de tooneelkern van den V. C. J. B. het spel „De wereld wacht" zal op voeren. PERSONALIA. Onze plaatsgenoote mej. M. J. de Jonge slaagde te den Haag voor de hoofdacte by het kleuteronderwijs. ORANJEVEREENIGING. Het bestuur der plaatselijke Oranjevereni ging besloot dit jaar op 31 Augustus den ver jaardag van H. M. de Koningin weer feestelijk te vieren. Voorts werd in principe besloten op 30 Augustus een kerkorgelbespeling te doen plaats vinden, terwijl, behoudens goedkeuring, weder om lijsten ter inteekening aan de ingezetenen zullen worden aangeboden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3